Interesse voor plan Meisje sta op PZC Fietsers mijden gevaarlijke weg Kranendans PZV Steeds meer klanten Schouwse voedselbank 15 Ziekenhuis leert patiënt zorg vragen Stichting gaat afspraken maken met hulporganisaties over samenwerking Open avond Stromen wijk bij nader inzien IBP Werkstraf voor Terneuzenaar Waterschap verbreedt wegen Eerst alternatief analoog tv-signaal Fancy fair in Gapinge dinsdag 4 april 2006 door Claudia Sondervan VLISSINGEN - Over een maand willen de Oosterschelde- ziekenhuizen en Ziekenhuis Walcheren al de eerste resulta ten zien van de nieuwe publieksenquête die daar giste ren begon. De ziekenhuizen vor men de voorhoede van de lande lijke campagne 'Het start bij de vraag'. Patiënten moeten leren vragen wat ze willen, is de gedachte. Daartoe moet de patiënt wel weten wat er te vragen valt. Klantadviseurs gaan de Zeeuw en daarbij helpen. Casemanagement Services uit Gouda heeft de methode ont wikkeld met de Nederlandse Patiënten en Consumenten Fe deratie (NPCF). De campagne wordt betaald met geld dat de zorgverzekeraars reserveren voor de versterking van de posi tie van de zorggebruiker. Doel is uit te vinden wat de patiënt, de bezoeker en het brede pu bliek belangrijk vinden aan zie kenhuiszorg en hoe zij behan- delinformatie willen krijgen. De ziekenhuizen zijn de eersten die de methode gebruiken. In elk van de twee ziekenhuizen zijn komende maand dagelijks twee klantadviseurs te vinden die mensen vragen stellen over hun wensen en informatie ge ven over keuzemogelijkheden in de zorg. Ze hebben draagba re computers bij zich, waarop mensen de online vragenlijst op www.hetstartbijdevraag.nl kun nen invullen. M. Bergen van de Cliëntenraad van ziekenhuis Walcheren vul de gisteren als eerste de lijst in. Zij benadrukte hoe belangrijk het is dat een dokter zijn pa tiënt goede uitleg geeft. Infor matie van internet is maar een hoeveelheid platte tekst, stelde zij. „Iemand moet dat vertalen naar de patiënt." De resultaten van de campagne worden in de ziekenhuizen geregeld bespro ken met raad van bestuur, art sen en medewerkers. Voorzitter van de raad van be stuur H. Simons verwacht voor al dat het onderzoek in de zie kenhuizen het besef brengt hoe zwaar een vriendelijke behan deling voor onzekere patiënten telt. De Nederlandse Patiënten en Consumenten Federatie wil met de verzamelde informatie naar de zorgverzekeraars om een stem te krijgen bij de in koop van zorg. „Ik ben blij dat mensen door het nieuwe zorgstelsel voor het eerst de kleine letters van hun polis gingen lezen en zich af vroegen wat zij aan zorg nodig hebben", zei A. Schipaanboord van het NPCF. „Mensen willen niet overladen worden met informatie, maar het vertrouwen in de witte jas is ook niet meer zo blind als ja ren geleden." door Maurits Sep VLISSINGEN - Stichting Meis je sta op uit Vlissingen gaat met individuele hulporganisaties af spraken maken over samenwer king in de hulpverlening aan verslaafden, mensen met schul den, probleemgezinnen en daklo zen. Dat is de uitkomst van twee gespreksronden, waarvan giste ren de laatste was. „Alle par tijen zien potentie in samenwer- ig", concludeert K. Verkerke van Meisje sta op. MIDDELBURG - Wijkvereni- ging 't Zand/Stromenwijk houdt donderdag een open avond voor iedereen die met de vereniging wil kennismaken. Popkoor X Stream stelt zich voor, net als de volksdansgroep, kaartclubs en de dartclub. De ijvond begint om 19.30 uur in vvijkgebouw De Vergulde Baars ijl de Baarsjesstraat. Advertentie Den Dekker STREEKACTIVITEITEN Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge- 1 durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl De stichting heeft zich afgelo pen vrijdag en gisteren gepresen teerd aan diverse organisaties om te praten over nieuwe vor men van samenwerking in de hulpverlening aan mensen met problemen. De komende weken worden de gesprekken op kleine schaal voortgezet, zegt Verker ke. „De meeste organisaties zien raakvlakken. We gaan in één-op-ééngesprekken praten over de mogelijkheden om din gen samen te doen." Die dienen om het draagvlak voor Meisje sta op te vergroten. Dat is nodig om geld los te krij gen voor de plannen van de stichting, stelt Verkerke. Want het valt niet mee om subsidie te krijgen, heeft hij gemerkt. Ter wijl volgens hem ongeveer 200.000 euro nodig is om een eer ste goede start te maken. Van dat geld kan de begeleiding wor den uitgebreid. De stichting draait nu op tien tot twintig vrij willigers en dat moet uiteinde lijk vertienvoudigd worden. Om die vervolgens goed te kunnen aansturen, moet er een stevige basis worden gevormd van be taalde krachten. Van die twee ton wordt ook de huur van een pand in de Vlis- singse binnenstad betaald, en de kosten voor een busje dat ge bruikt kan worden om mensen te helpen bij een verhuizing. Want de stichting wil behalve geestelijke bijstand ook zulke praktische hulp bieden. Kerken Na de gesprekken met hulporga nisaties volgen presentaties aan politieke partijen en de gemeen te, kondigt Verkerke aan. Ook wil hij met andere kerkgenoot schappen gaan overleggen. Meis je sta op is via de mensen die er voor actief zijn nauw verbonden met Bérea, maar presenteert zich nadrukkelijk als een inter kerkelijke organisatie. Overi gens is het uitdragen van het ge loof geen doel. Andere hulporga nisaties willen dat ook niet. Het is voor sommige een voorwaar de voor samenwerking. KOUDEKERKE - Gebouw De Poort bij Óe Vliedberg, 13.45 - 15.30 uur: Thema bijeenkomst over het persoonsgebon den budget, verzorgd door het steun punt mantelzorg van de Vrijwillige Thuiszorg Walcheren; MIDDELBURG - Wijkcentrum Palet: 13.30 - 16.30: Seniorenclub, met oa bil jarten, kaarten, koersbal en sjoelen; OOST-SOUBURG - Palazzoli Huis, '10.00- 11.00 uur: Yoga; RJTTHEIVI - Sportzaal Korfbalvereni ging Atlas, 19.30 - 20.30 uur: Gym en trimmen vanaf vijftig jaar. VLISSINGEIM Welzijnscentrum jVCoortelaan, 13.30- 16.30 uur: Schaak sociëteit schaakclub Vlissingen; Cfpen Hof, 16.15 uur: Power yoga; 20.15 j£1.30 uur: Oerdanslessen. Iri het artikel van donderdag 30 maart oyer de lessen Duits die ambtenaren van de gemeente Veere krijgen, staat ten onrechte dat de docente uit Dom burg afkomstig is. Zij komt uit Seroos- kerke (W). Een fietser moet terug vanwege werkzaamheden aan de Koekoeksweg in Aagtekerke. door Edith Ramakers AAGTEKERKE - Over twaalf dagen is Stefan tien jaar. Van zijn ouders mag hij niet van Aagtekerke op de fiets naar Meliskerke. „Die weg is veel te gevaar lijk voor fietsers", zegt hij. Hij spreekt over de 3,7 kilometer lange Koekoeks weg, die Aagtekerke en Meliskerke met elkaar verbindt. Waterschap Zeeuwse Eilanden verbreedt momenteel een aan tal wegen op Walcheren en de Koe koeksweg is er een van. „Maar dat is niet voldoende", zegt Martin Dekker uit Aagtekerke. „Er moet een vrijlig- gend fietspad gemaakt worden. Daar is genoeg ruimte voor." Dekker, exploitant van de plaatselijke supermarkt, verwoordt de mening van veel fietsers. En niet alleen die van fiet sers uit Aagtekerke. Ella (niet iedereen hoeft mijn achternaam te weten) uit Domburg is een verwoed fietsster. Zij mijdt de Koekoeksweg als ze van Dom burg naar Meliskerke of Zoutelande fietst. „Ik kom,daar liever ongeschon den aan", zegt ze. „Deze oplossing is waardeloos. Er is in december een kind doodgereden. Dat hakt erin. Ik vind dat er dan geen jaren over gepraat mag wor den om een veilig fietspad aan te leg gen." Het waterschap verbreedt de Koe koeksweg en maakt er zogenoemde fiets- suggestiestroken. De maximumsnelheid is teruggebracht van 80 naar 60 kilome ter per uur. Het waterschap en de ge meente Veere overleggen met elkaar over de aanleg van een fietspad. Maar omdat dat overleg tijd vraagt, is 'per di rect voor een veiliger oplossing geko zen'. Een woordvoerster van water schap Zeeuwse Eilanden reageert: „Stel dat er grond moet worden aangekocht en dat er te weinig ruimte is voor een fietspad, dan zijn dat ingewikkelde kwesties, die niet'een-twee-drie zijn op gelost." Over twee weken zijn de werk zaamheden afgerond en kan er weer worden gereden. Maar de Koekoeksweg zal dan vooral door automobilisten ge bruikt worden. Een vrouw vertelt dat kinderen uit Aagtekerke die lid zijn van de voetbalclub De Meeuwen in Zoute lande voor de trainingen met de auto naar Meliskerke worden gebracht. Van daar gaan de jongeren met de fiets ver der naar de voetbalclub. Na de training zetten ze de fiets weer in Meliskerke neer en worden ze door hun ouders op gehaald. „Vroeger", zegt Martin Dekker, „ging ik op de fiets naar Domburg. Daar was toen nog geen apart fietspad. Ik denk dat mijn ouders doodsangsten hebben foto Ruben Oreel uitgestaan als ik naar het strand ging." Langs de Roosjesweg naar Domburg is nu een fietspad aangelegd. Stefan knikt, daar mag hij wel alleen rijden. Fietsenmaker Leo Joosse uit Aagteker ke vindt de fietssuggestiestrook ook een tussenoplossing. „Er moest ook wel snel iets aan gebeuren, omdat de Koekoeks weg te smal is en er veel hoogteverschil zit tussen de weg en de berm. Het is ge vaarlijk als je van het asfalt afglijdt. Je moet er niet aan denken wat er kan ge beuren als je valt op het moment dat er een auto achterop komt." Hij zegt ook dat de verbindingsweg vaker gebruikt zou worden als hij veiliger was. „Wij kennen de landelijke sluipwegen, maar dan moet je het niet erg vinden om om te rijden." Volgens de fietsenmaker heeft Meliskerke een bloeiende midden stand. „Daar zit een goeie bakker, sla ger en kapsalon. Daar wil je ook wei eens op je fiets naar toe. Ik hoop maar dat de tussenoplossing snel gevolgd wordt door een echte oplossing." door Esme Soesman ZIERIKZEE - Het klantenbe stand van de voedselbank op Schouwen-Duiveland is in kor te tijd fors uitgebreid. Van 21 pakketten tijdens de eerste uit gifte op 23 december 2005 is de hulp in drie maanden tijd ge groeid naar het wekelijks uitde len van ruim zestig voedselpak ketten. Elke week melden zich nog twee a drie nieuwe huishou dens aan. Waar de eindstreep ligt, weet initiatiefnemer Han van Iwaar- den niet. Samen met.zijn vrouw Hanneke nam hij het voortouw voor de oprichting van de voed selbank op Schouwen-Duive land. Het tweetal ging in eerste instantie van de verstrekking van een stuk of vijf voedselpak ketten uit. In een half jaar tijd zou dat aantal op kunnen lopen tot zestig a zeventig stuks, was de verwachting. Hoewel dat ge tal nu al is bereikt, verwacht Van Iwaarden niet dat die lijn in hetzelfde tempo blijft stijgen. Ondanks dat er nog altijd spra ke is van een groeiende vraag te kent zich nu ook wat verloop af, licht hij toe. Een aantal mensen heeft inmid dels aangegeven de hulp van de voedselbank niet meer nodig te hebben. „Die hebben dan bij voorbeeld hun uitkering rond." Om aan die toenemende vraag het hoofd te bieden, is de voed selbank Schouwen-Duiveland, aanvankelijk opgezet als steun punt van de voedselbank Wal cheren, in versneld tempo een zelfstandige stichting gewor den. Op die manier kunnen mak kelijker fondsen worden gewor ven. Met het op poten zetten van de voorziening (onder meer de aan schaf van een busje om het voed sel op te halen) is een bedrag van 15.000 euro gemoeid. Om de boel draaiende te houden is er jaarlijks nog eens 10.000 euro (vooral voor brandstof) nodig. Steun is er onder meer van de kant van de diakonieën. Dat is echter niet voldoende. Daarom is er ook een subsidieaanvraag bij cle gemeente Schouwen-Dui veland ingediend. Vanuit Middelburg wordt wekelijks naar de voedselbank in Rotter dam gereden waar houdbare spullen voor heel Zeeland wor den opgehaald. Niet-houdbare producten als brood, aardap pels, fruit en groente worden aangeleverd door plaatselijke le veranciers. De voedselbank zoekt nog altijd meer 'sponsors in natura', vooral wat groenten en fruit betreft. Vrijwilligers Ook vrijwilligers zijn hard no dig. De huidige club van twaalf mensen heeft dringend behoefte aan extra mensen voor diverse activiteiten. Dat kan ook om een sporadische bijdrage gaan als er bepaalde acties worden ge houden, aldus Van Iwaarden. Pa- rallel aan de toenemende hulp vraag is ook het aantal uitgifte punten toegenomen. Behalve de uitgifte vanuit het gebouw van het Leger des Heils in Zierikzee worden er nu ook pakketten uit gegeven vanuit de hervormde kerk in Renesse. Van Iwaarden verwacht dat het aantal uitgifte punten eilandbreed nog zal stij gen. Als blijkt dat er in eenzelf de kern meerdere mensen zijn die aanspraak kunnen maken op een voedselpakket, wordt aan de totstandkoming van een nieuw uitgiftepunt gewerkt. Meer informatie is te verkrijgen via www.voedelbankschouwen- duiveland.nl. MIDDELBURG - Een vijftigjarige man uit Terneuzen is gisteren in Middelburg veroordeeld tot 28 uur werkstraf voor rijden zonder geldig rijbewijs en in een onverzeker de auto. Dat was op 24 juni vorig jaar, in Goes. Hij verklaarde, niet te hebben geweten dat zijn rijbewijs ongeldig was verklaard. „Het rijbewijs is ongeldig, omdat u niet heeft meegewerkt aan de alcoholcursus. Het CBR heeft u een aangetekende brief gestuurd", zei de officier van justitie. Zijn advocate meende dat de aangetekende brief wellicht niet op het juiste adres was aangekomen. Zij pleitte voor een werk straf, vanwege de grote geldzorgen waar de man mee kampt. ARNEMUIDEN - Waterschap Zeeuwse Eilanden is begon nen met het verbreden van cle Oranjepolderseweg bij Ar- nemuiden. Ook een aantal wegen op Schouwen-Duive land wordt breder gemaakt. Het gaat om de Zwaardweg, Kakkersweelweg en Heereweg bij Kerkwerve en de Elker- zeeseweg bij Scharendijke. De werkzaamheden nemen naar schatting twee weken in beslag. De wegen in kwestie worden door het waterschap om schreven als 'kernverbindende' wegen. Wegen die volgens de wegbeheerder steeds intensiever worden gebruikt en waar in het verleden al diverse ongelukken hebben plaats gevonden. Om de veiligheid van alle verkeersdeelnemers te vergroten, is door het waterschap besloten de wegen breder te maken. Daar blijft het niet bij. Er wordt tevens nieuwe markering aangebracht en groot onderhoud uitge voerd. HEINKENSZAND - De zenders Nederland 1, 2 en 3 zul len in het buitengebied niet zomaar op .zwart springen door een plotselinge omschakeling van de bestaande ana loge uitzendingen naar digitale. Eerst moeten er goede en ook betaalbare alternatieven zijn, voordat de analoge uit zendingen helemaal verdwijnen. Staatssecretaris Van der Laan (D66, media) heeft dit on langs laten weten aan de gemeente Borsele die in Den Haag hierover aan de bel had getrokken op verzoek van de Borselse CDA-fractie. Met name in het buitengebied hebben veel bewoners geen kabelaansluiting of satellietschotel voor digitale ont vangst. Wat betreft de ontvangst van calamiteitenzenders - in Zeeland is dat Omroep Zeeland - geeft Van der Laan aan dat 'de analoge radio het nog vele jaren zal blijven doen'. Dat is dus voorlopig geen probleem. GAPINGE - Omdat het schoolgebouw van De Schutte in Gapinge 25 jaar bestaat, houdt de school zaterdag van 10.30 tot 15.30 uur een fancy, fair. De kinderen van toen zijn de ouders van nu en zij hebben de kermis in handen. Bezoekers kunnen sjoelen en mee doen aan een konijnenrace. Er is een boekenmarkt, een springkussen en een verkoopstand met eigengemaakte houten stoeltjes, tafeltjes en vogelhuisjes. Om 11.00 en 14.00 uur zijn twee poppententoonstellingen. De Schutte zit aan de Schotsehoek 14. GOES - Kranen dansen heen en weer in het Goese Stationspark. Daar wordt momenteel het ene na het andere gebouw uit de grond gestampt. Stationspark, bestemd voor een mix van kanto ren en (in mindere mate) wonin gen, leek jarenlang maar niet vol te willen lopen. Dankzij de Westerscheldetun- nel, de centrale ligging van Goes en de aantrekkende econo mie, groeit de zakelijke dienst verlening het laatste jaar sterk. Het Stationspark is inmiddels vol. Alle kavels zijn verkocht of gereserveerd. Momenteel ver rijst aan de zijde van de Van Hertumweg het regiopand van accountantskantoor en finan cieel dienstverlener PriceWater- houseCoopers. Verder schiet de nieuwbouw voor De Vliedberg, een bovenschools instituut met 160 leerlingen met leerproble men van scholen in het voortge zet onderwijs, uit de grond. De Vliedberg verhuist straks van dè Tienendreef naar Stationspark. Ook in aanbouw is Ganze Stae- te, een kantoor dat wordt ge bouwd op grond van Videotex, een groothandel in onder meer ladders, droogrekken en schoon maakproducten. Op stapel staan de bouw van een zeventig meter hoge woonto ren (medio 2006) en enkele klei nere tot middelgrote kantoren, onder meer van de Willin Invest ments en de Walcherse Bouw Unie/ Proverko. Ook het Goese architectenbureau Archikou bouwt nieuw in Stationspark. Verder wil projectontwikkelaar Arcadis uit Apeldoorn er een fors kantoren- en hotelcomplex neer zetten. Dat moet tegelijk een fraaie entree van het NS-sta- tion worden. foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15