F ranse bonden kiezen in race presidentschap PZC VS willen af van huidige premier Irak Holloway-circus op Aruba begint weer Thaise verkiezingen toneel van aanslagen Water in Dresden bereikt morgen het hoogste punt Portugal worstelt met tuberculose Kapitein rampboot Bahrein vast Vrouwen bespioneren verloofde Zambia biedt gratis zorg Massagraven voor vogelgriep Graf Hemmij wordt monument in Japan Vakbeweging wendt zich door arbeidswet af van premier Israëliër vindt in Polen moordenaars van familie Brusselse wijk ontruimd voor explosiegevaar WÊÊÈsêÈÊ^ maandag 3 april 2006 BARCELONA - Portugal kampt met de longziekte tuber culose. Een actieplan dat tien jaar geleden werd begon nen om de ziekte uit te bannen is mislukt. In Portugal worden jaarlijks vierduizend patiënten be smet door de tuberculosebacil. Dat is drie keer zo veel als het Europese gemiddelde. Per honderdduizend Portuge zen lopen elk jaar 31 personen de ziekte op. In de arme wijken van de grote steden Lissabon, Porto en Setubal ko men de meeste patiënten voor. GPD MANAMA - De politie in Bahrein heeft de kapitein opge pakt van een donderdag gekapseisde boot. Door de scheepsramp voor de kust van het land aan de Perzische Golf kwamen 58 mensen om. Volgens politiebronnen had de kapitein zelf tegen de pas sagiers gezegd dat de boot Al Dana te vol was. De boot was gehuurd voor een bedrijfsuitje. Hoofd Al Ghatim van de kustwacht in Bahrein zei dat de boot eigenlijk niet geschikt was om te varen, omdat de Al Dana eigenlijk een drijvend restaurant was. Volgens de In diase ambassadeur in Bahrein is nog maar de vraag of het vaartochtje onder het gezag van een echte kapitein werd gemaakt. Ambassadeur Shetty stelde dat eigenlijk een dekknecht het bevel voerde. ANP/DPA/AFP LONDEN - Steeds meer rijke, Britse vrouwen huren een pxivédetective in om te controleren of hun aanstaande echtgenoot wel trouw is. De vrouwen willen daarmee een eventuele dure echtscheiding voorkomen. Steeds meer privédetectives bieden aan het 'doelwit' te volgen tijdens een avondje stappen, om te kijken of hij zich wel netjes gedraagt. Het gedrag van 90 procent van de vei-loofdes blijkt overigens te wensen over te laten als zijn verloofde niet in de buurt is. AN,P LUSAKA - Dankzij een aanzienlijke vexiichting van de schuldenlast van Zambia heeft het land dit weekeinde gratis gezondheidszoi'g ingevoerd. Een bezoek aan een dokter was voor de meeste bewoners van het straatarme land veel te duur. De schuldenkwestie werd gerégeld volgens de voorstellen van de G8-topconfei'entie van afgelopen jaar. Zambia heeft halverwege dit jaar een buitenlandse schuld van een half miljard dollar, maar dat was twee jaar geleden nog meer dan 7 miljard. ANP/RTR LONDEN - Groot-Brittamiië overweegt de slachtoffers van een eventuele pandemie van vogelgriep in massagra ven te leggen. Dat meldde de krant The Sunday Times uit een rapport van het ministerie van Binnenlandse Zaken. Volgens een 'voorzichtige' schatting zouden 320.000 Brit ten bezwijken als de gevaarlijke H5Nl-variant van de vo gelgriep muteert in een menselijke vorm. Dergelijke grote aantallen doden zouden bij normale begrafenissen en cre maties leiden tot een achterstand van zeventien weken, berekende het ministerie. ANP/AFP door Nina Jurna ORANJESTAD - Met behulp van Nederlandse politieagenten en -honden is de afgelopen da gen in de duinen aan de noord kant van Aruba opnieuw ge zocht naar het lichaam van de vorig jaar verdwenen Ameri kaanse tiener Natalee Hollo- way. Dat heeft geleid tot een nieuwe invasie van de Ameri kaanse media op het eiland, tot ergernis van de Arubaanse be volking. Voi-ige week zei plaatsvervan gend politiechef G. Dompig op de Amerikaanse tv dat zich een nieuwe getuige had gemeld met informatie over de plek waar Holloway begraven zou zijn. Vrijdag werd door het Open baar Ministerie de auto van D. Kalpoe in beslag genomen, de Surinaamse jongen die samen met zijn broer, de Nederlandse hoofdverdachte in de zaak, J. van der Sloot, en Natalee in de nacht van haar vermissing afzet te bij het strand waar zij voor het laatste gezien is. De auto, een giijze Honda Civic, wordt gébruikt voor een reconstructie in het tv-pro- gramma Opsporing Verzocht, dat op 11 april wordt uitgezon den. De advocaat van Kalpoe, D. Knock, heeft zaterdag een kort geding hiertegen aange spannen. Hij vindt dat het OM maar een vergelijkbare auto moet huren of een foto moet la ten zien. Sinds woensdag zoekt een groep Nederlandse politieagen ten met honden opnieuw het ei land af. Zij worden op de voet gevolgd door een groot aantal Amerikaanse televisieploegen. „Het zou. geweldig zijn als ze alsnog gevonden wordt, maar we zijn als eiland al zo door het slijk gehaald door de Ameri kaanse media dat we echt niet meer op ai die cameraploegen zitten te wachten", aldus een be woner. Overigens blijkt uit de laatste cijfers dat de zaak-Holloway en alle negatieve publiciteit in de Amerikaanse media er niet voor gezorgd heeft dat het toerisme naar Aruba gedaald is. De laat ste maanden is zelfs een lichte stijging van het aantal bezoe kers, ook uit de VS, geconsta teerd. GPD door Judith Stalpers iÜAKIGAWA - In een graf in het %anse theestadje Kakigawa, ten westen van Tokio, rust 'het sterfelyk gedeelte van den wele- Jelachtbaar Heer M. Gijsbert Hcmmy, in zijn edelens leeven Opperkoopman en Opperhoofd van den Japansen Handel'. Niet alle letters op de grafsteen zijn- nog leesbaar. Geen wonder, tweehonderd jaar weer en wind doorstaan te hebben. Des ondanks is het graf vorige week officieel tot Japans monument verklaard. Het wordt gerestau reerd en geconserveerd zodat het nog minstens honderd jaar Jiee kan. Smokkelaar, illegale handelaar, honkelaar, rokkenjager - dat ajn de kaï-akteristieken van ert Hemmij, die op 17 jimi 1798 overleed. Was het een na- tuurlijke dood? „Dat weten we "iet zeker", vertelt japanologe 'sabel van Daalen. Jij zocht in opdracht van de Ne derlandse ambassade in Japan de levensloop van Hemmij uit. De aanleiding voor de opdracht vormde een initiatief van een groepje amateurhistorici, dat er op aandrong de weinige tastba re overblijfselen van de vierhon- derdjarige Japans-Nederlandse geschiedenis te bewaren. De historici staan bekend als de 'De.ad Dutchmen Society'. Het aantal leden vari'eert, afhanke lijk van hun verblijf in Japan. De constante factor - en de aan stichter tot het behoud van het Nederlandse erfgoed in Japan - is nota bene een Engelsman, Ge offrey Tudor. De Brit is trots op de 'operatie-Hemmij'. - „Het is een erkenning voor de kleine man, die eigenlijk de grote ge schiedenis maakt." Maar zo klein was Hemmij niet. Hij was voor de Japanners het belangiijkste contact met de bui tenwereld. De Japanse shogun (veldheer van de kroon, die tot 1868 in plaats van de keizer re geerde) had in de vijftiende eeuw namelijk de grenzen voor buitenlanders gesloten. Alleen voor de Hollanders werd een uit zondering gemaakt. Op het schiereilandje Deshima bij Na gasaki mocht een Hollandse han delsdelegatie vertoeven. Gijs- bei't Hemmij was daar van 1792 tot zijn dood in 1798 de baas. Hemmij werd ziek op de terug reis van zijn jaarlijkse plichtple ging: een bezoek aan de shogun in Edo (het huidige Tokio), meer dan duizend kilometer van Des hima. Het gerucht gaat dat de shogun hem had vergiftigd uit woede over zijn ongeoorloofde handelsafspraken met lokale heersers. Om de doodsoorzaak van Hemmij vast te stellen zou zijn graf geopend moeten worden. Daarvoor ontbreekt tot nu toe het geld. Maar met de restaura tie en het documenteren van Hemmij 's levensloop wordt wel een stuk Japanse geschiedenis opgehaald. Met zijn verhaal wordt weer duidelijk hoe de shogun Japan onder controle hield. GPD door Clemens Inqwersen TEL AVIV - De Poolse justitie deren en twee andei'e joodse on derduikers met messteken om het leven gebracht door vijf boe- vervolgt de dader van de moord ren uit de omgeving, inclusief Joor Olivier van Beemen PARUS- De Franse vakbonden voelen weinig meer voor over- met premier De Villepin in het voortslepende conflict over het nieuwe arbeidscontract voor jongeren (CPE).Zij zien in minister van Binnenlandse Za ken Sarkozy, tevens voorzitter van de rechtse regeringspartij UMP, nu hun belangrijkste ge sprekspartner. !De CPE is een initiatief van De i/illepin, pai'tijgenoot maar ook [rivaal van Sarkozy in de strijd om de rechtse kandidatuur voor jhet Franse presidentschap. Ruim een jaar voor de verkiezin gen lijkt die strijd al in volle he vigheid losgebarsten. Officieel is De Villepin nog steeds de belangrijkste rege- ringswooi'dvoerder over de iCPE-kwestie, maar Sarkozy on derhoudt nauwe contacten met jÉder anderen de leider van de sludentenbond, B. Julliard. En l'Chérèque, de leider van de ge matigde vakbond CFDT, zei za- g 'te voelen dat onze ge sprekspartner niet langer de pre mier zal zijn, maar de afgevaar- jl« digden van de UMP, van wie m Sarkozy de baas is'. Scherpe kantjes jDe toespraak van president Chi rac vrijdagavond heeft geen ein- ide gemaakt aan het conflict tus- is sen de regeling en de studenten, oppositie en vakbonden. Chirac 'igde aan dat hij het CPE jgoedkeurt, maar dat een aantal [scherpe kantjes van het voorstel zal worden afgehaald. Dat moet 'es hor het parlement worden goedgekeurd. Zo wil Chirac dat •or de proeftijd voor jonge werkne mers wordt beperkt tot één in plaats van twee jaar, en moet de werkgever geen mondélinge, maar een schriftelijke motivatie geven in geval van ontslag van een nieuwe kracht. Hoewel dat de hoofdbezwaren waren tegen het contract, wil len de vakbonden nog steeds dat het in zijn geheel wordt in getrokken. Volgens de laatste opiniepeiling steunt 54 procent van de Fransen de studenten en de vakbonden. De aangekondig de staking en demonstraties van morgen zullen dan ook doorgaan. Een week geleden gingen al meer dan een miljoen mensen de straat op tegen het CPE. Geen hinder De spoorwegen hebben aange kondigd dat diïe van de vier TGV's en de helft van de interci- tytreinen morgen volgens sche ma zullen rijden. De Thalys-ho- gesnelheidstrein tussen Amster dam e'n Parijs zal, net als de Eu rostar van Parijs naar Londen, naar verwachting geen hinder ondervinden van de werkonder breking. Ook wordt verwacht dat het openbaar vervoer in en rond Parijs goeddeels normaal zal functioneren. De luchtvaart maatschappij Air France zal de meeste vluchten uitvoeren, ze ker de internationale. GPD op een joodse vrouw en vijf van haar kinderen in 1943. Een kleinzoon, de Israëlische zaken man Roni Lerner, heeft de man in Polen getraceerd, mede door zich als historicus voor te doen. De toen 45-jarige Gitl Lerner ontkwam aanvankelijk aan de volkerenmoord op joodse Euro peanen door onder te duiken. Zij ging niet naar het vernieti gingskamp Majdanek, maar zij kon zich dankzij een Poolse boer schuilhouden op een boer derij. Daar werd zij echter op 30 oktober 1943 met haar vijf kin- de boer die voor hun onderdak had gezorgd. De daders aasden op de bezittingen van de familie Lerner. Roni Lerner heeft in zijn onder zoek naar het lot van zijn fami lie nog één van de moordenaars gevonden, de 92-jarige Joseph Radchuk. Die man wist niet be ter dat een historicus met een filmploeg aan het werk was en leidde Lerner ook naar de plaats waar de stoffelijke resten van de slachtoffers moeten lig gen. Lerner wil die naar Israël overbrengen, als zij worden ge vonden. ANP BRUSSEL - In Brussel zijn gisteravond vier straten ontruimd wegens ontplof fingsgevaar, na een gasex- plosie in de vroege och tend. Daardoor raakte één vrouw zwaargewond. Zij ligt nog in het zieken huis in kritieke toestand. De ontruiming werd later in de avond opgeheven, waardoor de bewoners van ruim honderd huizen naar hun woning konden terug keren. De ontploffing vernielde de woning van de vrouw volledig. Ook twee aangren zende woningen) moeten worden afgebi'oken. De po litie, brandweer en gas maatschappij Sibelga zoch ten gisteravond nog wel naar een gaslek, maar het explosiegevaar was gewe ken. Bij zoekwerkzaamhe- den stuitten medewerkers van Sibelga gistei-en op een opeenhoping van gas in een glasvezelkabel. Daarop werd uit voorzorg besloten de straten rondom het gaslek te ontruimen. ANP stemmen. Dat lijkt echter niet waarschijnlijk. Volgens de eer- ste peilingen in de hoofdstad Bangkok leek Thaksin daar on geveer de helft van de stemmen te kiijgen, terwijl hij op het plat teland op ruimere steun zou kun nen rekenen. Bij de vorige ver kiezingen in Thailand, net iets meer dan een jaar geleden, be haalde de Thaksins partij al 377 van de 500 zetels in het parle ment. De oppositie boycotte deze ver kiezingen, omdat zij er een truc van Thaksin in zagen om zijn machtsbasis tussentijds te ver sterken. De oppositiepartijen riepen hun aanhangers op blan co te stemmen, wat er toe kan leiden dat talloze zetels in het parlement niet bezet kunnen worden. Bovendien moet een kandidaat die geen tegenstan der heeft een kiesdrempel halen, wat moeilijk is als veel kiezers thuisblijven. GPD/RTR van onze redactie buitenland BAGDAD - De Verenigde Sta ten en Groot-Brittannië voeren de druk op de Iraakse politiëk op om eindelijk voortgang te ma ken met het vormen van een re gering. Sinds de verkiezingen van de cember zit Irak nog steeds zon der een nieuwe regering. De Amerikaanse minister van Buitenlandse -Zaken, Rice, en haar Britse collega Straw reis den gisteren volkomen onver wacht gezamenlijk vanuit Lon den naar Bagdad voor overleg met de Iraakse leiders. „Het is tijd voor een nieuwe re- gei'ing", zei Rice na aankomst in de Iraakse hoofdstad. Zij spi'a- ken daarna met president Tala- bani en met de huidige premier Al Jaafari. Rice en Straw keer den zich tegen de herbenoeming van Al Jaafari, de leider van de Sjiitische Alliantie, die niet ca pabel woi'dt geacht om de soen nitische minderheid en de sjiiti sche meerderheid in het land te verenigen. Al Jaafari weigert echter op te stappen, maar soen nieten en Koerden hebben al ge zegd niet. in een kabinet onder zijn leiding te gaan zitten. Volgens Rice geeft het onver wachte bezoek aan Bagdad aan dat de Vexenigde Staten en Groot-Brittannië haast hebben en snel een nieuwe regering wil len zien die wellicht wat stabili teit in het land kan bi-engen. Inmenging Al Jaafari veroordeelde de Ame rikaans-Britse inmenging in de jonge Iraakse democratie. Vol gens een medewerker zal hij 'tot het eind blijven vechten' voor zijn positie. Maar ook een voor man van zijn eigen alliantie, Ja- lal al Deen al Saghir, riep Al Jaafari gistei'en op plaats te ma ken. Vice-president Mahdi wordt ge zien als de belangrijkste kandi daat om Al Jaafari op te volgen, mocht die laatste toch het veld ruimen. GPD/RTR van onze redactie buitenland BANGKOK - Tijdens de parle mentsverkiezingen in Thailand zijn gisteren in het zuiden van het land drie bommen ontploft. Drie militairen en een politie man raakten gewond. De aansla gen gebeurden kort nadat de stembureaus waren gesloten in de islamitische provincie Nara- thiwat, die zich van de rest van het land wil afscheiden. Een jongetje speelt met een papieren bootje voor zijn huis in het door het wassende water bedreigde Olomouc in Tsjechië. foto Petr Josek/RTR door Wierd Puk BERLIJN - In de Duitse deel staat Saksen is dit weekeinde het peil van de rivier de Elbe verder gestegen, maar langza mer dan gevreesd. De inwoners van Dresden en ander Oost-Duitse steden en dorpen wachten in spanning op mor gen, als het hoogste waterpeil wordt verwacht. Dit zal naar schatting 7 meter 80 boven nor maal bedragen. De wateroverlast in Saksen is de grootste vooi'jaai'soVerstro- ming in 83 jaar. Enkele honder den mensen moesten dit week einde in Dresden hun huizen vei- laten uit angst voor het wassen de, Elbe-water. In enkele lager gelegen stadsdelen stond giste ren water in de woningen. De autoriteiten waarschuwen dat het waterpeil nog met zo'n 50 centimeter kan stijgen door dat de sneeuw in de bergen van Midden-Europa aan het smelten is. Toch zal het waterpeil mor gen bij lange xxa niet de record waterstand halen van de. ramp zalige overstromingen in 2002. Destijds steeg het water tot 9 meter 40. Ook in de stad Pima moesten in woners van het oude centrum hun huizen verlaten. Uit veilig heidsoverwegingen werd een aantal bruggen over de Elbe ge sloten voor auto's en treinen. In de zuidelijker gelegen deelstaat Beieren ontspande de situatie zich enigszins, aangezien het peil van de rivieren dit weekein de niet verder steeg. Tsjechië In Tsjechië is de situatie di-ama- tischer dan in Duitsland. De wa teroverlast kostte hier zeker aan vijf mensen het leven. In een aantal plaatsen zijn inwoners geëvacueerd. In de stad Usti nad Labem, waar het water van daag waarschijnlijk tot 9 meter 50 zal stijgen, begaf een water- kering van zandzakken het. Hui zen langs de rivier liepen onder. Het peil van de rivier ligt er zes meter hogei" dan normaal. In een aantal gebieden hebben de autoriteiten de noodtoestand uit geroepen. Ook inwoners van de stad Olo mouc in het oosten van Tsjechië ondervinden veel hinder van de wateroverlast. Na een damdoor- braak liep een vijfde van de stad onder water. Duizenden inwo ners moesten gisteren worden geëvacueerd. In het zuidoosten van Polen daalde het peil van de riviei-en. De autoiiteiten maken zich nog wel altijd grote zorgen over het waterpeil in de Oder. In de ge meente Ohlau wordt voor over stromingen gevreesd. In het oosten van Duitsland geldt voor een aantal steden aan de Elbe, tussen Schöna en Rie- sa, een gedeeltelijk ramp en - alarm. Volgens een woordvoer ster van de stad Dresden is het moeilijk mensen uit voorzorg te evacuei'en omdat het waterpeil op het moment nauwelijks meer stijgt. „Maar we gaan niet tot dwangevacuaties over." GPD Een boeddhistische priester wijdt het gerenoveerde graf van Gijsbert Hemmij in. Direct achter hem van links naar rechts de burgemeester van Kakigawa, de Nederlandse ambassadeur in Japan, Alphons Hamer, en japanologe Isabel van Daalen. foto Judith Stalpers/GPD Zo'n 45 miljoen Thai gingen gis teren naar de stembus in ver vroegde verkiezingen die waren uitgeschi'even door de veelbeki'i- tiseerde premier Thaksin. De eei'ste uitslagen worden pas van daag verwacht. De afgelopen maanden is veel tegen Thaksin en zijn economisch beleid gede monstreerd, maar de premier zei alleen te zullen aftreden als minder dan de helft van de Thai op zijn Thai Rak Thai-partij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5