Onrust over varkenspest PZC Geklungel helpt documentendief Jeugdjournaal fopt duizenden kijkers Beoogd lijsttrekker Rutte mikt op ruim 35 zetels voor VVD Werknemers NedCar vrezen voor hun toekomst CDA: stel ouders aansprakelijk voor schade door hun kinderen PZC Pleidooi keurmerk medische sites Varkenskop op carpoolplaats Eerste Gouden Krekels uitgereikt Treble betrokken bij ongeval Brand verwoest disco's Noordwijk Wegen dit jaar veel drukker PvdA dringt aan op onderzoek Belastingdienst Ziekte breekt net over de grens uit in Duitsland maandag 3 april 2006 rioor Monique Brandt I HILVERSUM - Het Jeugdjour- j naai heeft in het weekeinde vele honderden boze reacties binnen- I gekregen, nadat zaterdag werd j gemeld dat de hoofdredactie I van de NOS geen vrouwelijke I presentatoren meer wil bij het I programma. DEN HAAG - Het CDA wil dat ouders mede aansprakelijk zijn voor vernielingen van hun min- derjarige kinderen. Het Tweede Kamerlid Cöriiz stelt dat deze „I iveekvoor. Momenteel kan alleen schade die is aangericht door kinderèn tot veertien jaar op ouders wor den verhaald. Het CDA wil dat dat ook voor oudere minderjari gen geldt. Het CDA wil dat ouders zich voortaan niet kun nen onttrekken aan betaling van schade, die moedwillig door hun kinderen is aangericht. „Het gaat mij niet om een bal door de ruit, maar om opzettelij ke vernieling", zei Cörüz giste ren. Volgens hem gaat het jaar lijks om miljoenen euro's. Jongeren van zestien en zeven tienjaar zijn nu zelfstandig aan sprakelijk. Zij hebben echter loorgaans te weinig geld om iade te kunnen vergoeden. „Van een kale kip kun je niet plukken", motiveert de CDA'er de verruiming van de aansprake lijkheid van de ouders. ANP (Advertentie) DVD-Spaarweken Dit is een spaarzegel voor I PZC I j spaarzegel j de DVD-spaawekea van 1 de P2C. Iedere dag ver- j <ÉL schijnt er een van de drie fc verschillende zegels in de krant. Met drie verschillende zegels heeft u een volle spaarkaart en kunt u een DVD bestellen. Spaarkaarten staan op woens dag en zaterdag in de krant t/m 8 april. het alfabet van Zeeland IJdoo $eh; t7z, GRONINGEN - Er moet een keurmerk komen voor websi tes met betrouwbare medische informatie over de gezond heid. Dat vindt prof. Harry van cle Wiel van de dienst psy- cho-sociale begeleiding van het Universitair Medisch Cen trum Groningen. Hij werkt met patiëntenplatforms aan de invoering van zo'n keurmerk. „Wij denken aan een soort certificering of keurmerk waar mee de betrouwbaarheid van informatie wordt gegaran deerd", zegt Van de Wiel. Professionele medici zouden de informatie op websites met zo'n keurmerk moeten contro leren op juistheid. „Het blijven dan wel sites van de pa tiëntenverenigingen zelf, maar er is dan controle." GPD MEPPEL - Een nog onbekend persoon heeft zaterdagmid dag op een carpoolplaats in Meppel een varkenskop ach tergelaten. De kop stond op het deksel van een afvalbak. Dat liet de politie gisteren weten. Naast de varkenskop trof de politie ook een doos slachtaf val aan. Zij hoopt aan de hand van de gevonden oormer ken te kunnen achterhalen wie de varkenskop en het slachtafval op de parkeerplaats heeft achtergelaten. ANP DEN HAAG - Theatergroep Tg Max en cabaretier Pieter Tiddens hebben zaterdag de eerste Gouden Krekels ge wonnen, de nieuwe jeugdtheaterprijzen van de Vereni ging van Schouwburg- en Concertgebouwdirecties. Tg Max won de' Gouden Krekel voor de indrukwekkendste productie met 'voorstelling waarin hopelijk niets ge beurt'. „Tg Max is stout en rebels en zoekt, de randen van het ge wenste op, tot blijdschap van de kinderen", aldus de jury. Over Pieter Tiddens, die de Gouden Krekel kreeg voor zijn 'kindercabaret': „Een voorstelling die kinderen diep raakt, maar ze tegelijk aan het lachen brengt." GPD STOCKHOLM - De drie meiden van de band Treble zijn gisterochtend in Zweden betrokken geraakt bij een ver keersongeval. Plun tourbus werd rond half negen op de snelweg van Oslo naar Stockholm in een hevige sneeuw bui geramd door een caravan. Niemand raakte gewond. Dat maakte een van de zangeressen van Treble, Caroline Hoffman, gisteren bekend. De meiden, die namens Nederland deelnemen aan het Eu rovisie Songfestival op 20 mei in Athene, maken een tour door Europa om hun band te promoten. ANP NOORD WIJK - Een grote brand heeft gisterochtend twee discotheken in Noordwijk verwoest. Ongeveer 25 bewo ners van appartementen boven de disco's moesten wor den geëvacueerd. Een bewoonster werd met een ladderwa gen van de tweede verdieping gehaald. Een andere bewoner raakte gewond aan zijn been toen hij van de tweede verdieping naar een platje op de eerste ver dieping sprong. Twee mensen zijn met ademhalingsklach ten in het ziekenhuis geweest. Zij zijn weer thuis. Een hond overleefde de brand niet. GPD De twee presentatrices van het programma zijn zwanger. Ook de vaste invaller moet binnen kort bevallen. In de uitzending verklaarde de hoofdredactie dat al die zwangere dames zorgen voor te veel 'gedoe'. Het NOS Journaal werkte ook mee aan de ze 1 april-grap: het bericht werd in de uitzending van 20.00 uur op Nederland 1 gebracht. In de uitzending werd de kijkers gevraagd om te reageren op de website van het programma. Na de uitzending kwamen er al hon derden reacties van boze kinde ren en verontwaardigde ouders bij de redactie binnen. Men vond de beslissing van de hoofd redactie belachelijk. Door de ve le reacties was de website van het NOS Jeugdjournaal zelfs eni ge tijd onbereikbaar. In de. uitzending van gisteren werd overigens bekend gemaakt dat het ging om een grap. De presentatrices zijn wél zwanger, maar zij komen na de bevalling weer gewoon voor de camera, al dus de NOS. Omdat de presenta tor Winfried Baijens niet alle uitzendingen in zijn eentje kan presenteren, worden de komen de tijd invallers ingezet. GPD door Guus Mater en Henk van der Poll UTRECHT - WD-lijsttrekkers- kandidaat Mark Rutte ziet niets in een gevecht over de rechter vleugel van zijn partij. Hij zet in op de kiezers ter rechterzijde van de PvdA en het CDA. „De rechtervleugel van de PvdA is 'zu haben'. Als we het goed doen, kunnen we bij de komen de verkiezingen het succes van Bolkestein uit 1998 evenaren of verbeteren met 35 of meer ze tels." Dat zei de staatssecretaris voor Onderwijs zaterdag tijdens zijn eerste toespraak als kandidaat lijsttrekker voor de jaarvergade ring van de WD-bestuurders- vereniging in Utrecht. Ruttes te genstanders, het Tweede Kamer lid Veenendaal en minister van Vreemdelingenzaken en Integra tie Verdonk, waren niet van de partij tijdens de eerste presenta tie van de lijsttrekkers. Verdonk denkt nog na over haar kandida tuur en Veenendaal had de uit nodiging verkeerd begrepen. Volgens een gisteren verschenen peiling van Maurice de Hond kan de VVD nu rekenen op 25 zetels. Een week geleden, voor dat Verdonk bekendmaakte dat zij mogelijk kandidaat is voor het lijsttrekkerschap, waren dat er 23. In de Tweede Kamer be schikken de liberalen over 27 ze tels. Groei Rutte zei in zijn verkiezingscam pagne de nadruk te willen leg gen op economische groei. „De fundamenten zijn gelegd voor een stevige groei." Om dat te be reiken ziet hij niets in samen werking met de PvdA. Plij hééft grote twijfels over de bereidheid van de sociaaldemocraten her vormingen door te voeren. „De voorzichtigheid van links leidt alleen maar tot stilstaand water en dat gaat op den duur stinken. In 2007 gaat het om de keuze de bestaande koek netjes te herver delen of te kiezen voor de snelst groeiende economie." Voor Rutte is de WD niet alleen een partij voor mensen die het al goed hebben, maar vooral ook voor mensen die wat van hun leven willen maken, hield hij de WD-bestuurders voor. Zijn partij zal mensen nooit tot 'gecertificeerde zieligerds' ver klaren, zoals de PvdA dat do,et, zei hij. De economische groei moet mensen stimuleren aan het werk te gaan. „Weg met de koop krachtplaatjes." Rutte wil af van de overdaad aan politici en bewindslieden. Zijn eigen functie mag wat hem betreft volgend jaar worden op geheven. Waar het hem om gaat, is dat besluiten sneller en effi ciënter worden genomen en dat kan als minder mensen zich met de zaak bemoeien. ANP DEN HAAG - De PvdA wil dat er een onderzoek komt naar het functioneren van de Belasting dienst. Het Tweede Kamerlid Crone heeft de stellige indruk dat de extra taken die de dienst onlangs heeft gekregen en de be zuinigingen tot grote problemen hebben geleid. Crone wil daarover een brief van staatssecretaris Wijn (Finan ciën), zei hij zaterdag. Crone zegt veel klachten te hebben ver nomen over de reorganisatie van de Belastingdienst. „Als je de huursubsidie en de zorgtoeslag door de Belasting dienst laat berekenen, dan kun je dat niet met minder mensen doen", aldus Crone. Met nadruk stelt hij dat hij de ambtenaren van de dienst geen verwijten maakt. NRC-Handelsblad meldde zater dag dat de dienst door interne problemen te weinig' aangiften controleert. Tevens wordt er te weinig onderzoek bij bedrijven verricht en faillissementsfrau des bekeken/Daarbij zou de au tomatisering niet werken en de reorganisatie zijn mislukt, Een woordvoerdster van de Be lastingdienst zegt niets te weten van een intern memo waarop de krant zich baseert. Of er onvol doende controles worden ver richt, is volgens haar niet be kend. Mogelijk blijkt dat uit het jaarverslag over 2005 van de Be lastingdienst, dat binnenkort verschijnt. ANP door Ron de Groot en Joeke Berg DEN HAAG - Organisaties van varkenshouderijen en slachter ijen maken zich zorgen dat var kenspest uit Duitsland naar Ne derland overslaat. Bij een Duits bedrijf op 15 kilometer afstand van Winterswijk is zaterdag de ziekte bij dieren vastgesteld. De organisaties doen een drin gende oproep om direct te stop pen met export en import van varkens en biggen naar de Duit se deelstaat, Noord-Rijn- land-Westfalen. De alarmkreet is gericht aan slachterijen, trans porteurs, handelaren en varkens houders. De jongste uitbraak van de pest werd ontdekt in het Duitse plaatsje Borken. In de betrok ken deelstaat is sinds vorige week dinsdag een vervoersver- bod' van varkens van kracht. Een uitzondering daarop is het vervoer van varkens die direct worden geslacht. Een woordvoerder van een van de organisaties die gisteren de oproep deden, de vakgroep var kenshouderij van LTO Neder land, wees op de gevaren van het virus. Het gaat volgens hem om een 'zwak virulante' variant die moeilijk te zien is. „Je denkt dat de ziekte onder controle is en dan steekt het virus ineens toch ergens de kop op." De andere organisaties die de oproep doen zijn de Centrale Or ganisatie voor de Vleessector en Nederlandse Varkenshouders Vakbond. Sinds 7 maart geldt op last van minister Veerman van Landbouw een '100-procent- controle' van alle varkens uit Noord-Rij nland-Westfalen naar Nederland. Een week eerder gelastte de mi nister een verplichte dubbele rei niging en ontsmetting van alle veewagens met varkens uit Duitsland. ANP AMSTERDAM - De eerste drie maanden van dit jaar was het op de Nederlandse wegen druk ker dan in het eerste kwartaal van vorig jaar. De filedruk, de lengte van de files maal de duur, nam met 19,2 procent toe. Dat is gisteren gebleken uit cij fers van de Verkeerslnformatie- Dienst (VID). stijging wordt onder meer jjeroorzaakt door de 80-kilome- tèrzones die op 1 november 2005 op snelwegen rond de gro te steden zijn ingesteld. Op die trajecten samen steeg de file- (ir.uk met 28,8 procent. Dat bete kent volgens de VID dat de situa tie op de wegen waar een maxi mumsnelheid van 80 kilometer per uur bestaat, verslechtert. Negatieve uitschieters zijn de A20 bij Rotterdam in de rich ting van Gouda, met een stij- van 33,7 procent, en de A12 in de richting van Den Haag, waar de filedruk steeg met ruim 38 procent. De zone op de A12 bij Voorburg in de richting van Den Haag spant de kroon. Daar vervijfvou- "e de drukte. ANP Werknemer en initiatiefnemer van de actie Wiel Souren staat tweehonderd collega's te woord bij de poort van het met sluiting bedreigde NedCar. foto Harry Heuts/GPD door Peter Kamps BORN - Bijna tweehonderd me dewerkers van NedCar hebben zich gisteren bij het bedrijf ver zameld. De actie was bedoeld om aandacht te vragen voor de acute problemen waarin de auto fabrikant zich bevindt. Vooral de politiek was onder de werkne mers de gebeten hond, omdat Den Haag volgens hen niets doet voor het voortbestaan van de fabriek. De drieduizend werknemers van autofabriek NedCar in Born krijgen vandaag te horen of hun bedrijf nog toekomst heeft. Eige naar Mitsubishi Motors Corpora tion maakt vanmiddag voor twee uur bekend wélke plannen de Japanse autobouwer met de fabriek heeft. Afgelopen vrijdag eindigden de gesprekken tussen Mitsubishi en de directie van NedCar, de vakbonden en de ondernemings raad na twaalf uur vergaderen in een impasse. Eigenlijk zou Mitsubishi toen al laten weten of de Japanners ook na 2010 au to's laten maken in Born. De partijen hebben het weekein de gebruikt om ruggenspraak te houden met de achterban. Naar verluidt zou Mitsubishi inmid dels iets meer bereidheid tonen in het streven NedCar overeind te houden, zij het in sterk afge slankte vorm. Daarbij speelt een belangrijke rol dat NedCar de enige productielocatie van de Ja panners in Europa is en juist de ze markt als een van de weinige winstgevend is. Daimler Chrysler zou zich be reid hebben verklaard een flink deel van de kosten van de reor ganisatie te betalen. „De vlag hangt er iets positiever bij dan vrijdag, maar niet veel", zei gis teren iemand die bij de onder handelingen betrokken is. Onduidelijk is of de Nederland se overheid een rol speelt in po gingen die afgelopen weekeinde zijn ondernomen om het bedrijf voor de ondergang te behoeden. Zeker is dat Mitsubishi niet op korte termijn de stekker uit de fabriek trekt. Onduidelijk is of Mitsubshi bereid is de toekomst van NedCar op langere termijn te verzekeren. Het Japanse concern heeft tot nu toe alleen toegezegd de pro ductie van de huidige Mitsubis hi Colt tot 2010 in Born voort te zetten. GPD NATOc/rtUjK! PAN zoo ALLES MAAR. oAAP- \5 £5eeAJ irv ÉAN KLAP OföeioSTyz-D* DPAACSVLA K- VOO'R. door Alex Bogers DEN HAAG - „Pap, ik laat de computer tijdens het eten nog even wat muziek binnenhalen, goed?" De vader: „Prima, je gaat je gang maar." Zo moet het ongeveer zijn gegaan bij de hoge militair, wiens identiteit nog niet bekend is. De pc voert keurig de opdracht uit en haalt via het 'peer-to-peer' programma Lime- wire de laatste Top 40-hits bin nen, Maar tegelijkertijd haalt een slimmerik van de Universi teit Leiden van diezelfde pc do cumenten met de naam Beatrix weg. Pa had de vertrouwelijke informatie op een verkeerde plek op zijn computer gezet. „Een beetje klungelig", zegt in genieur Johan Pouwelse, onder zoeker naar peer-to-peerpro- gramma's van de Universiteit Delft. Het zit Defensie niet mee, constateert hij ook. Opnieuw wordt duidelijk dat een mede werker niet goed weet hoe met de computer moet worden omge gaan. Logisch dat de Tweede Ka mer daar uitleg over wil hebben. Maar ook andere gebruikers van uitwisselingsprogramma's zullen geschrokken zijn. Als ver trouwelijke informatie van het koningshuis zo gemakkelijk in verkeerde handen valt, hoe zit het dan met privéfoto's, finan ciële gegevens, sollicitatiebrie ven of medische gegevens die op de harde schijf staan? Zijn die ook door iedere onverlaat weg te halen? Dat ligt volgens internetdeskun- digen als Pouwelse en publicist Wie slordig met zijn computer omgaat, loopt het gevaar dat vertrou welijke informatie op straat belandt. foto Phil Nijhuis/GPD Francisco van Jole aan de ge bruiker zelf, of vaker, aan de ouders van de nog thuis wonen de jonge gebruikers. Die moeten zich realiseren dat met de pro gramma's niet alleen muziek en film zijn uit te wisselen, maar ei genlijk alle digitale documen ten. De programma's zijn in principe ook bedoeld voor het uitwisselen van tekstbestanden en grafische bestanden. De gebruiker moet beseffen waar hij op de pc zijn privédocu- menten béwaart, en waar de mu ziek of beelden die hij aan ande re gebruikers aanbiedt. Als hij een uitwisselingsprogramma in stalleert, dan moet de deelne mer een map (een beperkt deel) op zijn harde schijf aanwijzen, waarin de muziek wordt opge slagen die hij binnenhaalt. Uit dat mapje mogen andere gebrui kers ook muziek en filmpjes weghalen. Via een zoekprogram ma in de software zijn die mu ziek en filmpjes zo voor andere gebruikers te vinden. Pouwelse en Van Jole adviseren daarvoor altijd een nieuw map je te maken en niet bijvoorbeeld het bekende 'Mijn Documenten' te gebruiken, waar de computer automatisch privécorresponden- tie, belastingaangiften en derge lijke in opslaat. Want het wordt steeds duidelijker dat een aan tal mensen misbruik maakt van de onwetendheid of het geklun gel van anderen. Zij laten het zoekprogramma van de uitwisse- Lingssoftware bijvoorbeeld zoe ken naar bestanden waar de woorden 'credit card', 'vertrou welijk' of 'wachtwoord' in voor komen. „Iemand kan dus alles wat je open hebt staan downloa den en later kijken wat het voor stelt", aldus Van Jole. Meekijkers Toch is volgens onderzoeker Eric Luiijf van het instituut voor internationale betrekkin gen Cling'endael het lek met de nieuwste programma's eenvou dig te dichten. „Meestal zit er een optie op om de rest van de computer af te schermen", zegt hij. „Die moet je dan wel even aanzetten." Luiijf wijst erop dat computergebruikers zich beter bewust moeten zijn van meekij kers. Ook alles wat op internet verschijnt, is met de steeds ge avanceerdere zoekprogramma's door anderen te vinden. En niet altijd beseffen mensen dat ze zo documenten op het net zetten, zegt Luiijf. „Sommige mensen maken ge bruik van online-spellingcontro- le als zij brieven, e-mails of do cumenten hebben geschreven, bijvoorbeeld die van Microsoft. Het lijkt alsof de tekst op de pc wordt nagekeken, maar in feite wordt die verstuurd naar een server van de spellingchecker. Als ik een geheime dienst had, dan zou ik ook zo'n spellingpro gramma ontwikkelen. Wie weet wat er allemaal aangeboden wordt." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3