Zeeuwse Gronden van start Als postbode wist je alle nieuwtjes Groene Parel wil herziening kassen Vermeulen biedt Vlaamse advocaten partij Als in het Wilde Westen Tennisclub heeft oefenmuur Postzakken vol anekdotes Meer geld ontwikkelingshulp Boekverkoop is trekpleister Jongens aangehouden na vernieling Souburger in finale pianoconcours agenda Woonruimte voor mensen met psychische problematiek Man geslagen in Zaamslag Caravan kantelt door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De Stichting Wonen en Psychiatrie opende af gelopen weekend haar eerste woonvoorzieningen aan de Klaassenstraat en Grenulaan in Terneuzen. De woonvorm voor mensen die psychische proble men hebben gehad, draagt de naam Zeeuwse Gronden. ;De stichting heeft het sociaal pension van Emergis overgeno men. Er wordt nu aan 26 bewo ners onderdak aangeboden. In de toekomst komen er uitbrei- dingen in onder meer Axel en Hulst. De stichting wil in heel Zeeuws-Vlaanderen woonmoge- lijkheden bieden aan mensen die met ernstige psychische pro blemen te maken hebben gehad. De stichting Wonen en Psychia trie is ontstaan op initiatief van de familievereniging Ypsilon Zeeuws-Vlaanderen. Die stelde vast dat er een tekort is aan goe de woonvoorzieningen voor hun naaste verwanten met psychi sche problematiek. „Deze mensen hebben behoefte aan twee zaken", zegt Bettie de Jonge van de Zeeuwse Gronden. „Ze willen, net als ieder ander mens, zo zelfstandig mogelijk wonen en niet afhankelijk zijn van een psychiatrisch zieken huis of de zorg van ouders thuis. Daarnaast hebben ze ook be hoefte om aansluiting te vinden bij een ruimere sociale gemeen schap, die in onze huidige sa menleving niet meer te vinden is." Zeeuwse Gronden voorziet in die behoeftes. Alle bewoners hebben een eigen appartement. Daarnaast kunnen ze andere be- CLINGE - Met het doorknippen van een lint door wethouder F. van Driessche werd gister morgen de nieuwe oefenmuur van tennisvereniging Game'78 Clinge in gebruik genomen. De oefenmuur voor de jeugd was in de loop der jaren in be slag genomen door de terrasjes- mensen en al een hele tijd stond een oef enkooi voor jongere le den op het verlanglijstje. Maar ruimtegebrek, geldgebrek en an dere redenen stonden een snelle bouw van de gewenste muur in de weg. De oefenmuur is nu door tal van vrijwilligers gereali seerd. Piet van Dam won de prijsvraag waarbij de naam ivoor de kooi moest worden be dacht. Hij bedacht 'Lappetem', Clings dialect voor Doe 't maar. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREIM Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax: 0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Frank Gijsel AARDENBURG - „Het was een gezel lig beroep, met veel contact met de men sen." Voor Antoine Dutoy uit Aarden burg was het arbeidzaam leven als post bode een bijzonder aangename bezig heid. Zaterdag mocht de postbode voor het laatst zijn rondje doen in Aarden burg. Daarna mocht hij een koets bestij gen voor een rondrit door het dorp. Dat de postbode geen saai werk had, is wel duidelijk. Zonder te overdrijven weet hij een hele serie belevenissen op te lepelen. „Vooral de eerste periode in Aardenburg en omgeving was bijzonder gezellig. Je kwam veel bij de mensen thuis. Zo leverde ik elke maand contant de pensioenen af en maakte dan graag een babbeltje. Mensen konden ook aan mij betalen. We ontvingen geld voor de energierekeningen van de PZEM, de bij drage voor waterschap 't Vrije van Sluis of het kijk- en luistergeld contant. We liepen vaak met grote sommen geld over straat", vertelt Dutoy. „Daarom moesten we bij het in dienst treden een eed afleggen. Dat hoeft tegenwoordig allemaal niet meer. Best jammer." In de jaren zeventig werden de bestellin gen voor Eede, Sint Kruis, Draaibrug, Heille en het Eiland nog vanuit Aarden burg uitgevoerd. „We waren met vijf be stellers en als er iemand jarig was, gin gen we na de dienst bij de jarige op de koffie en wisselden allerlei nieuwtjes uit. Tijdens een van die verjaardagen bleek dat 'Tarzan' (Jan Cauwels -red.) die dag in Aardenburg was vermoord. Toen kwam de recherche hier binnen voor allerlei ondervragingen. Een post bode ziet en hoort immers nogal wat." Leuke voorvallen, hij vertelt ze zonder moeite. „Een collega kreeg een keer in Draaibrug een boerenmetworst aange boden. Die verdween met de nodige dank in de posttas. Thuisgekomen ver gat hij zijn worst uit de tas te halen. Toen hij de volgende dag zijn regen broek uit zijn tas wilde halen, bleek er een gat in te zitten. Een muis had op weg naar de worst zijn broek door boord." Een postbode was van alle markten thuis. Hoorde alle nieuwtjes in het dorp en kreeg de meest bijzondere zendingen te verwerken. „Na een crematie kwam hier op het kantoor in Aardenburg de urn met de as van een bekende overlede ne aan. Die moest je dan bezorgen. Wel heel bijzonder." Bijzonder was ook de zending meelwormen die bezorgd moest worden bij een vogelkweker. De zen ding kwam niet compleet aan. De beest jes hadden een gat in de verpakking ge knaagd. De hele posttas zat vol wor men. Veel wenskaarten en gelukstelegram men gingen door de handen van de af scheidnemende postbode. „Ik mocht van mijn eigen kinderen en ook voor de kleinkinderen de kaartjes bezorgen. Dat doet je toch wel iets. Ook op bruilof ten brachten we telegrammen en ik bleef gerust wel eens een glaasje op het geluk van het paar meedrinken", lacht Dutoy. Nadat hij zijn laatste brief heeft bezorgd, klimt Antoine Dutoy in een koets voor een rondrit. foto Camile Schelstraete maandag 3 april 2006 MIDDELBURG - De provincie moet ten minste 35.000 eu ro meer uittrekken voor ontwikkelingssamenwerking. Daarvan is 25.000 euro bestemd voor het werk van vrijwil ligersorganisaties in Zeeland. Die opdracht heeft de Sta tencommissie Sociale en Bestuurlijke Zaken meegegeven aan het dagelijks provinciebestuur. In het kader van de beleidsvisie op ontwikkelingssamenwerking en internatio nale samenwerking is in totaal 115.000 euro uitgetrok ken. Daarvan gaat 40.000 euro naar de samenwerking Zeeland-Afrika, 53.000 euro naar het Centrum voor Ont wikkelingssamenwerking (COS) Zeeland en 22.000 euro via COS Zeeland naar ruim dertig vrijwilligersorganisa ties. Tegen deze verdeling was door COS Zeeland be zwaar aangetekend. De organisatie krijgt 115.000 gulden aan rijksgeld. De bedoeling is dat de provincie" daar de helft bijlegt. Als dat geld door acquisitie moet .worden ver kregen, zou dat onder meer ten koste gaan van de onder steuning die COS Zeeland biedt aan het onderwijs en ver schillende organisaties. Volgens COS zou 150.000 euro een bodembedrag moeten zijn dat Zeeland uitgeeft aan ontwikkelingssamenwerking. Daar waren vorige week al le Statenleden het wel over eens, maar ze verschilden met elkaar van mening hoeveel van de 35.000 euro extra naar COS Zeeland zou moeten gaan. KLOOSTERZANDE - Het grote aanbod van ruim twee duizend tweedehands boeken en tijdschriften was zater dag de grote trekpleister op de lentemarkt in woonzorg centrum Antonius in. Kloosterzande. „Na een oproep heb ben veel. mensen een gevarieerd assortiment lectuur bin nengebracht, waarvoor liefhebbers de portemonnee goed hebben opengetrokken", zegt mede-organisator Paula Hollestelle van Antonius na afloop. „Er zaten echt pracht exemplaren bij. Zo had het Reynaertcollege uit Hulst prachtige boeken op het gebied van stof, naald, breien, draad en haken geschonken. De hobbyisten konden hun ogen niet geloven." Naast deze boeken werden veel paas- artikelen verkocht. Dit varieerde van kaartjes, schilde rijen en paasstukjes tot decoraties voor binnen en buiten. Leden van de politieke partij SP en vrijwilligers van de buurtbus grepen de lentemarkt aan om uiteindelijk 375 handtekeningen te verzamelen voor het behoud van de buurtbus. De medestanders kregen een dienstregeling aangereikt. De opbrengst van de lentemarkt komt ten goe de aan activiteiten voor de bewoners van Antonius. TERNELTZEN - In de Marijkestraat in Terneuzen zijn za terdagavond twee dertienjarige jongens aangehouden. Het tweetal wordt ervan verdacht vernielingen te hebben aangericht bij een speeltuin en op een bouwterrein in Ter- DEN HAAG - De achttienjarige pianist Svjatoslav Pres- nyakov uit Oost-Souburg is zaterdag doorgedrongen tot de nationale finale van het Prinses Christina Concours. Aan de dag van de genomineerden deden dertig kandida ten mee. Het concours is bedoeld voor jonge getalenteerde musici. Presnyakov is een van de negen finalisten, die vol gende week zondag in Den Haag in actie zullen komen. STREEKACTIVITEITEN I KOEWACHT - Kerklaan 87, 19.00 uur: Creatieve bijeenkomst; NIEUW - NAMEN - De Kauter, 13.30 AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur; uur: KBO koersbal en handwerken; Kaarten, vrij biljarten; 14.00 uur: Bewe- SAS VAN GENT - St.Albert, 14.00 uur: gen 55+; De Halle, 14.00 uur: Prijskaar- Kaarten; De Regenboog, 14.00 uur. ten, biljarten; Trefpunt, 13.00 uur; Kaar- ANBO koersbal; ten en biljarten; SINT - JANSTEEN - Café de Kroon, CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO 14.00 uur: Kaarten; koersbal en biljarten; De Warande, 9.00 uur: Biljartles; 10.00 HEIKANT - 't Heike, 13.15 uur: Bïljar- uur: Overleg ouderensoos; 13.15 uur' ten, koersbal; 19.30 uur: Line dance; Engels; 15.30 uur: Kreatieve Vorming; 20.00 uur: Badminton; 19.00 uur: Jeugdtoneel; 19.30 uur: Lo- HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: Biljar- tus; ten; 13.30 uur: Bridge; TERNEUZEN - De Veste, 13.30 uur: HULST - De Lieve, 9.00 uur: Vrij biljar- Kaarten bieden en jokeren en biljarten; ten, kaartjes maken, computeren;10.30 Sporthal De Vliegende Vaart, 9.00 uur: uur: Yoga; 13.00 uur: Biljarten, compute- Yoga; 13.00 uur: Koersbal en bowls; ren; 13.30 uur: Yoga, jeu de boules; 't Schelpenhoekje, 19.00 uur: Country 15.00 uur: Muziek Con Amore; De Blaau- dance voor beginners; 19.45 uur: Coun- we Hoeve, 10.00 uur: Koffieochtend; try dance voor gevorderden; 14.00 uur: Sjoelen, mannenpraatgroep; Café Ter Nose, 19.30 en 20.15 uur: Free KAPELLEBRUG - Kapel van Onze Lie- Country Dancers; ve Vrouw ter Eecken, 19.00 uur: Eucha- Palazzolihuis Ter Schorre, 14.00 uur: ristieviering voor de vrede; Creatieve middag; KLOOSTERZANDE - Hotel van Leu- Brasserie Xieje, 19.00 uur: Alzheimerca- ven, 19.30 uur: Kaarten; fé voor grootouders en kleinkinderen. door Eugène Verstraeten dijk en dag en nacht veel geluid vanuit de kassen en ook ge-, WESTDORPE - Actiecomité de luids- en trillingsoverlast door Groene Parel in Westdorpe extra vrachtverkeer van en naar roept in een 'alarmkreet' de dit gebied." nieuwe gemeenteraad van Ter- Op het gebied van werkgelegen- neuzen op om de plaatsing van heid heeft de Groene Parel ook tuinbouwkassen in de Autriche- nog steeds twijfels. „De gemeen- polder 'nog eens kritisch' te be- te kan prachtige plannen heb- kijken. ben om via Dethon en CWI de ar- beidsdplaatsen op te vullen met Het comité, dat zegt 120 gezin- lokale werknemers, maar uitein- nen aan de Graaf Jansdijk te ver- delijlt is het nog steeds de kas- tegenwoordigen, wijst er op dat senboer die deze mensen betaalt een groot deel van Westdorpe en dus bepaalt wie er in zijn kas- geen kassen in de Autrichepol- sen gaan werken. Wij zijn bang der wil. Wel kassen toestaan dat er op termijn toch goedkope- strookt volgens het comité niet re buitenlandse krachten inge- met de wens van de politiek om zet worden en onze omgeving al- burgers meer inspraak te geven leen met de lasten te maken zal in hun leefomgeving. hebben en niet met de lusten. In de visie van de Groene Parel Raadslid P. Clijsen (Groen moeten de kassen op de Axelse Links) heeft het actiecomité in- Vlakte worden neergezet en middels laten weten dat zijn moet er een robuust natuurge- partij er alles aan heeft gedaan bied omheen worden aangelegd, heeft om een voor Westdorpe zo Maar dan nog worden de inwo- gunstig mogelijk plan op tafel te ners opgezadeld met grote hin- krijgen. „Plan A, geen glastuin der, schrijft het actiecomité aan bouw, was niet haalbaar, dus het nieuwe gemeentebestuur, moet je een plan B hebben", al- Op het gebied van extra ver- dus Clijsen. GroenLinks om- keersdrukte, luchtkwaliteit, armt het idee om de kassen in te lichtuitstoot, geluidshinder, bedden in veel groen. werkgelegenheid voor Oost-Eu- ropeanen en leefkwaliteit in de kern Westdorpe hebben de poli- (Advertentie) tieke partijen te weinig gekeken naar de belangen van de recht streeks aanwonenden, vindt het comité. „De bewoners van de Graaf Jansdijk hebben de angst dat zij straks opgezadeld wor den met een zee van licht van 00.00 tot 06.00 uur, extra ver keersdrukte door (nog meer) sluip verkeer over de Graaf Jans door Edith Ramakers BREDA - Hermeline Vermeulen kreeg zaterdag na de zuidelijke pleitwedstrijden in Breda van een Belgisch jurylid een 'mooi compliment'. ;„U kunt me nog meer vertellen, maar u moet een Vlaamse zijn", zei hij. Net als andere jaren gaven Bel- gen zaterdag de toon aan in de pleitwedstrijden voor jonge ad vocaten. Maar Vermeulen, advocate bij het Middelburgse advocatenbu reau Adriaanse en van de Weel doorbrak de hegemonie en ein digde op de tweede plaats. Vermeulen mag door haar pres tatie meedoen aan de landelijke pleitwedstrijden die op 7 juli in Utrecht worden gehouden. Ze was de beste Nederlandse advo cate in deze voorronde. „Belgische advocaten hebben een andere, vaak theatraler ma nier van pleiten dan Nederland se advocaten", zei Vermeulen. „Ze gebruiken meer retoriek en hebben een bloemrijk taalge bruik. Als wij zo zouden pleiten, dan zouden we de reactie krij gen dat we 'normaal moeten doen'." Op de eerste plaats eindigde W. Beirinckx van de balie Turn hout. „Het is geen schande om achter hem te eindigen. Hij had een in houdelijk goed betoog en hij kwam heel goed uit een zeer in gewikkelde casus." De winnaar is in 2000 bëedigd. Vermeulen pas een paar maanden geleden. Ze verwacht dat de jury in haar oordeel ook heeft meegewogen dat ze nog maar jong in het vak is. „Ze vonden me in de kiem een groot advocaat. Dat zal ik ook maar goed onthouden." Op de derde plaats eindigde E. Vancoille, van de balie Dender- monde. woners ontmoeten in gemeen schappelijke voorzieningen en kunnen ze om ondersteuning en begeleiding vragen. „Op deze wijze ontstaat een unieke socia le gemeenschap binnen de sa menleving. Bewoners, begelei ders en familie vormen een hech te sociale gemeenschap, waarin een respectvolle en warme om gang voorop staat." Volgens de stichting gaat het om een van de eerste particulie re initiatieven binnen de geeste lijke. gezondheidszorg, waar voor nu al vanuit het land grote belangstelling bestaat. „Niet ge hinderd door bureaucratische re gelgeving van grote organisa ties, kan Zeeuwse Gronden nog op een spontane wijze ingaan op de wensen van de bewoners." Zeeuwse Gronden werkt met ge kwalificeerd personeel en krijgt ondersteuning van specialisten uit de geestelijke gezondheids zorg. „Voor alle medewerkers geldt dat ze bewust kiezen voor het werken binnen een kleinschali ge organisatie'-', stelt de stich ting. „Hier wordt een werkplek geboden, waarin persoonlijke creativiteit en gedreven engage ment nog hoog in het vaandel staan en niet zijn onderge sneeuwd door vergadercultuur en papierwerk." De stichting is blij dat de eerste woonvoorzieningen in Zeeuws- Vlaanderen tot stand zijn geko men. De stichting wordt voor het merendeel bestuurd door mensen uit Zeeuws-Vlaanderen. Het initiatief wordt een warm hart toegedragen door de Zeeuws-Vlaamse gemeenten en woningbouwcorporaties. Ook de reguliere geestelijke gezond heidszorg kijkt met belangstel ling toe wat kleinschalige woon voorzieningen kunnen bijdra gen aan een voortgezet herstel van mensen met een geschiede nis van psychische problemen. ZAAMSLAG - Op de N61 bij Zaamslag is zaterdagmiddag een 50-jarige man uit Zaamslag geslagen en bedreigd door twee andere mannen. Het slachtoffer fietste in de na middag met eep vrouw op het fietspad langs de N61 toen zij tot stoppen werden gedwongen door een passerende personen auto. De 50-jarige werd gesla gen door een van de twee man nen die uit de auto stapten en fietste daarna snel weg. De oor zaak ligt in de relationele sfeer. TERNEUZEN - Op de Tractaat- weg in Terneuzen is zaterdag ochtend rond tien uur een cara van in de sloot geraakt. Door nog onbekende oorzaak slipte de auto waaraan de cara van hing en kwam in de berm te recht, waarna de caravan kantel de. CLINGE - Het terrein van schietvereniging SV de Schutte rij in Clinge ademde gisteren de sfeer van het Wilde Westen. Op de negende country- en westernbeurs brachten ruim twintig handelaren uit Neder land, België en Frankrijk hun spulletjes aan de man. Met aller lei westernartikelen zoals kle ding, schoeisel, hoeden, huiden en gebruiksvoorwerpen herleef de de periode vanaf 1830 tot be gin van de jaren 1900 uit Ameri ka. Enkele tientallen koopjesja gers maakten ruim voor de ope ning van de trade al hun op wachting op het terrein aan de Statenboomweg. De beurs was niet alleen in trek bij western liefhebbers, maar ook bij men sen die een stukje decoratie zoe ken voor aan de muur of in de tuin. Zelfgevlochten manden en in brons gegoten voorwerpen werden vlot verkocht. foto Camile Schelstraete Digitale telefonie.. DOE MEE, maar wel via de eerste, voordeligste en Zeeuwse telecom provider DSP! http://voip.dsp-nl.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 39