PZC Verzet tegen markt op paasdag PZC Meer geld voor ontwikkelingshulp We zijn allemaal pensioenmannetjes Vermeulen biedt Vlaamse advocaten partij m Recreatieondernemer Zwikker geridderd 1 1 Kerkenraad Renesse vraagt terugdraaien vergunning er Jongen in elkaar geslagen in I Middelburg Woonruimte voor mensen met psychische problemen agenda Souburger in finale pianoconcours Gewonden bij slippartij IJzendijke Twee gewonden bij ongeval Tholen Man opgepakt na mishandeling Politie neemt vuurwapen in beslag Topbedrag sponsoractie CSW maandag 3 april 2006 door Edith Ramakers BREDA - Hermeline Vermeulen kreeg zaterdag na de zuidelijke pleitwedstrijden in Breda van een Belgisch jurylid een 'mooi compliment'. „U kunt me nog meer vertellen, rnaar u moet een Vlaamse zijn", zei hij. Net als andere jaren gaven Bel- gen zaterdag de toon aan in de pleitwedstrijden voor jonge ad vocaten. Maar Vermeulen, advocate bij het Middelburgse advocatenbu reau Adriaanse en van de Weel doorbrak de hegemonie en ein digde op de tweede plaats. Vermeulen mag door haar pres tatie meedoen aan de landelijke pleitwedstrijden die op 7 juli in Utrecht worden gehouden. Ze was de beste Nederlandse advo cate in deze voorronde. „Belgische advocaten hebben een andere, vaak theatraler ma nier van pleiten dan Nederland se advocaten", zei Vermeulen. „Ze gebruiken meer retoriek en hebben een bloemrijk taalge bruik. Als wij zo zouden pleiten, dan zouden we de reactie krij gen dat we 'normaal moeten doen'." Op de eerste plaats eindigde W. Beirinckx van de balie Turn hout. „Het is geen schande om achter hem te eindigen. Hij had een in houdelijk goed betoog en hij kwam heel goed uit een zeer in gewikkelde casus." De winnaar is in 2000 bëedigd. Vermeulen pas een paar maanden geleden. Ze verwacht dat de jury in haar oordeel ook heeft meegewogen dat ze nog maar jong in het vak is. „Ze vonden me in de kiem een groot advocaat. Dat zal ik ook maar goed onthouden." Op de derde plaats eindigde E. Vancoille, van de balie Dender- monde. door Melita Lantinq RENESSE - De markt op eerste paasdag in het centrum van Renesse stuit op principiële bezwaren van de kerk. De ge meente Schouwen-Duiveland heeft hiervoor vergunning afge geven zonder te overleggen met de kerkenraad. Die heeft de grootst mogelijke moeite met dit evenement aan de voet van het godshuis op een kerkelijk hoog feest. „Een grotere ontluistering kan 'je niet bedenken", zegt scriba L. Simons. De paasmarkt in Re nesse wordt gehouden tussen 11.00 uur en 16.00 uur. „Dat be tekent dat er ruim voor die tijd 'wórdt begonnen met opbouwen,' tijdens onze kerkdienst, en als de markt om 11.00 uur open gaat, begint onze Duitstalige dienst. Hoe moeten mensen dan de kerk in komen?", vraagt Sim ons zich af. De kerk heeft extra veel moeite "met deze markt omdat eerste paasdag het hoogfeest van de ''christelijke godsdienst is. Zoals de kerkenraad in een brief aan 'het gemeentebestuur schrijft: -'Het is de dag waarop een groot 'deel van ons eiland herdenkt ,'dat mensen door de opstanding van Christus bevrijd zijn van doodsangst en werkdruk'. Gevoelig Het stoort de kerkenraad in ho ge mate dat de vergunning is ver leend zonder overleg, zeker om dat het bij het gemeentebestuur bekend is dat activiteiten rond ide kerk op zondagen gevoelig liggen in het dorp. De raad her- MIDDELBURG - Een vijftienja rige jongen uit Goes is zaterdag avond tussen 22.50 uur en 23.00 J ;uur mishandeld door twee jon- I ;gens, die hij eerder die avond in j een horecagelegenheid was te gengekomen. Ze hadden toen I woorden gehad. I De mishandeling vond plaats op het station in Middelburg. De 'jongen werd tegen zijn rug ge- 'schopt en kreeg ook klappen te- ;gen zijn hoofd. Hij kreeg, ter- Jlwijl hij op de grond lag, nog ver- 'schillende trappen waarna de itwee jongens wegliepen. De vijftienjarige heeft zich bij 'Üe huisartsenpost laten behande len en aangifte gedaan bij de po litie. hnny Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEiM-DUIVELAIMD Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERDKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE j Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl f E-mail: web@pzc.nl innert het gemeentebestuur in het bezwaarschrift aan de tel kens terugkerende discussies over de zondagopenstelling van de kermis. Tot nu toe blijft de kermis dicht op de zondag en dat heeft mede te maken met het feit dat de kermisattracties voor een deel op het terrein van de kerk staan. „We hopen dat de ze vergunning nog terug te draaien is", zegt Simons. „We hebben in ieder geval op tijd be zwaar ingediend. Mocht de markt niet meer terug te draaien zijn, dan pleit de ker kenraad voor verplaatsing naar een ander tijdstip, van 15.00 tot 20.00 uur, zodat de markt pas opgebouwd wordt na kerktijd. Verplaatsing naar een andere lo catie lost volgens Simons welis waar de praktische problemen op, 'maar het principiële be zwaar blijft'. Zij denkt dat een meerderheid van de gemeente raad de kerk steunt in haar be- Onder de inwoners van Renesse wordt verschillend gedacht over handhaving van de zondagsrust. Een groot deel van de onder nemers opent in het zomersei zoen op zondag gewoon de deu ren. C. Tanis bij een kraam vol met scheepsmodellen van hobbyisten. Hij werkt aan een bijzonder project: een model van de ARM 17. door Melita Lanting BRUINISSE - Boten die zijn nage bouwd op schaal, fotokaarten in alle soorten en maten en veel verschillende vormen van handwerken. De hobby- markt in Bruinisse bood afgelopen za terdag voor iedereen wat leuks. De hal en recreatieruimte van zorgcen trum In 't Opper oogt gezellig druk. De hele hal staat vol met tafeltjes met daar op de meest uiteenlopende zaken. Zo zit manager F. Postma van het centrum achter zijn postzegelverzameling en staat naast hem een tafel vol met brei werken. Achter in de zaal zitten twee wouwen te kantklossen en vlak bij de ingang worden strofiguren gemaakt. Buiten - in de zon - staan twee kleine geitjes. Die mogen geaaid worden door de vele kindertjes die er te vinden zijn. Blikvanger binnen zijn de vele scheepsmodellen op schaal. „Ja, we zijn allemaal pensioenmannetjes, he?", lacht C. Tanis, een van de mannen bij de modellen. „Je moet toch wat met je vrije tijd." Tanis is een beginner. Hij is pas een jaar bezig met het nabouwen van boten maar hij heeft gelijk wel een heel bijzonder project te pakken. Hij vertelt dat hij in Zierikzee meewerkt aan de reparatie van de ARM 17, een sprietgetuigde Arnemuidse hoogaars die momenteel wordt gerestaureerd in de loodsen van de Stads- en Commercie- werf„En ik ben ook bezig het ding thuis op schaal na te bouwen. Ik ge bruik dezelfde tekeningen. Tanis laat het model zien. Het is nog niet helemaal af, de tuigage en de zeilen ontbreken maar verder ziet het schip er prachtig uit. Tot in de details is het nagemaakt, met koperbeslag en minuscule katrollen in de mast. „Het is helemaal leuk omdat mijn schoonzoon ook uit Arnemuiden komt. Hij komt haast elke week even kijken hoe het er mee staat." Modelboten bouwen is een hobby voor mensen met veel geduld en tijd. „Aan de driemaster heb ik 1600 uur ge werkt", vertelt P. van Roon. „En aan dit kleine bootje 250 tot 300 uur." De foto Marijke Folkertsma driemaster is een project van lang gele den. „Toen was ik een jaar of negentien, die heb ik gemaakt tijdens mijn reizen op zee." Van Roon is een bekende mo delbouwer op het eiland en hij heeft al heel veel scheepsmodellen gemaakt. Hij laat een fotoboek vol schepen zien. „Die staat in Limburg, die staat in Bahrein en die staat in Rusland.Hij blijkt in het verleden veel scheepsmodellen ge maakt te hebben in opdracht van een be drijf. „Maar tegenwoordig doe ik vooral veel reparaties van oude scheepsmodel len." Terwijl Tanis zijn model van de ARM 17 nog even rechtzet, kijkt de kleine Jor- di ademloos naar de vele modellen. Gro te portemonnee aan een riempje om zijn nek en verlegen draaiend met zijn hoofd. „Ze zijn heel mooi", fluistert hij zacht. „Dat wil ik ook wel hebben." Staten willen ten minste 35.000 euro extra uittrekken door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De provincie moet ten minste 35.000 euro meer uittrekken voor ontwikke lingssamenwerking. Daarvan is 25.000 euro bestemd het werk van vrijwilligersorganisaties in Zeeland. Die opdracht heeft de Staten commissie Sociale en Bestuurlij ke Zaken meegegeven aan het dagelijks provinciebestuur. In het kader van de beleidsvisie op ontwikkelingssamenwerking en internationale samenwerking is in totaal 115.000 euro uitgetrok ken. Daarvan gaat 40.000 euro naar (Advertentie) Digitale telefonie.. DOE MEE, maar wel via de eerste, voordeligste en Zeeuwse telecom provider DSP! http://voip.dsp-nl.com de samenwerking Zeeland-Airi- ka, 53.000 euro naar het Cen trum voor Ontwikkelingssamen werking (COS) Zeeland en 22.000 euro via COS Zeeland naar ruim dertig vrijwilligersor ganisaties. Tegen deze verdeling was door COS Zeeland bezwaar aangete kend. De organisatie krijgt 115.000 gulden aan rijksgeld. De bedoeling is dat de provincie daar de helft bijlegt. Als dat geld door acquisitie moet wor den verkregen, zou dat onder meer ten koste gaan van de on dersteuning die COS Zeeland biedt aan het onderwijs en ver schillende organisaties. Volgens COS zou 150.000 euro een bo dembedrag moeten zijn dat Zee land uitgeeft aan ontwikkelings samenwerking. Daar waren vorige week alle Statenleden het wel over eens, maar ze verschilden met elkaar van mening hoeveel van de 35.000 euro extra naar COS Zee land zou moeten gaan. Zelf claimde de organisatie in totaal 80.000 euro, oftewel 27.000 euro meer dan de provincie haar heeft toebedeeld. GroenLinks, PvdA en D66 vonden dat het provinciebestuur 'ruimhartig' moet omgaan met de wéns van COS Zeeland. Het CDA wilde de Zeeuwse ontwikkelingsorga nisatie 10.000 euro extra geven en 25.000 bestemmen voor de vrijwilligersorganisaties. WD en SGP wilden liefst het hele be drag (via vrijwiligersorganisa- ties) direct aan concrete projec ten uitgeven. Onnozel SP-Statenlid A. Luijben be greep niets van de discussie. Wat hem betreft wordt én aan COS Zeeland én aan ontwikke- door Euqène Verstraeten TERNEUZEN - De Stichting Wonen en Psychiatrie opende af gelopen weekend haar eerste woonvoorzieningen aan de Klaassenstraat en Grenulaan in Terneuzen. De woonvorm voor mensen die psychische proble men hebben gehad, draagt de naam Zeeuwse Gronden. De stichting heeft het sociaal pension van Emergis overgeno men. Er wordt nu aan 26 bewo ners onderdak aangeboden. In de toekomst komen er uitbrei dingen in onder meer Axel en Pluist. De stichting wil in heel Zeeuws-Vlaanderen woonmo- gelijkheden bieden aan mensen die met ernstige psychische problemen te maken hebben ge had. Alle bewoners hebben een eigen appartement. Daarnaast kun nen ze andere bewoners ont moeten in gemeenschappelijke voorzieningen en kunnen ze om ondersteuning en bege leiding wagen. Op deze wijze ontstaat een unieke sociale ge meenschap binnen de samenle ving. lingsprojecten aanzienlijk meer geld uitgegeven. „We praten hier over een onnozel bedrag." Hij vond gedeputeerde G. van Pleukelom (SGP, ontwikkelings samenwerking) aan zijn zijde. „U mag van mij elk bedrag noe men", zei hij uitnodigend. Daar gingen de Statenleden niet echt op in. Ze hielden het bij ten min ste 35.000 euro extra. Het provinciebestuur moet in de Voorjaarsnota met een voorstel komen. Voorwaarde van Van Heukelom was dat de 25,000 eu ro die daarvan bestemd is voor de wijw-illigersorganisaties aan COS Zeeland wordt uitgekeerd. „Dat is een goede organisatie die iedereen weet te vinden", al dus Van Heukelom. „We gaan die taak daar niet weghalen." STREEKACTIVITEITEN ZIERIKZEE - Gemeentehuis, 19.30 u Commissie Openbare Ruimte; OUWERKERK - Dorpshuis, 20.00 u Openbare vergadering dorpsraad. DEN HAAG - De achttienjarige pianist Svjatoslav Pres- nyakov uit Oost-Souburg is zaterdag doorgedrongen tot de nationale finale van het Prinses Christina Concours. Aan de dag van de genomineerden deden dertig kandida ten mee. Het concours is bedoeld voor jonge getalenteerde musici. Presnyakov is een van de negen finalisten, die vol gende week zondag in Den Haag in actie zullen komen. IJZENDIJKE - Twee mannen uit de gemeente Sluis (21 en 22 jaar) zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag ge wond geraakt bij een ongeval op de rijksweg 61. Ter hoog te van IJzendijke raakte de auto waarin zij zaten in een slip, schoot de sloot in en schoof daarna door de klap de sloot weer uit. Het voertuig belandde vervolgens via het fietspad weer achterwaarts in de sloot, om pas op de rij baan van de N61 tot stilstand te komen. Beide inzitten den waren met hun hoofd tegen de voorruit aangekomen en hadden verwondingen aan hun gezicht, handen en schouders. Ze zijn met de ambulance naar het ziekenhuis vervoerd, waar hen ook een bloedproef is afgenomen. Er moet nog worden uitgezocht wie de auto heeft bestuurd. THOLEN - Twee Tholenaren zijn zaterdagmorgen ge wondgeraakt bij een eenzijdig ongeval op de Oud-Vosse- meersedijk bij Tholen. De auto, bestuurd door een 26-jari- ge inwoner van de gemeepte Tholen, vloog om half elf van de dijk af. De politie vermoedt dat de bestuurder te hard heeft gereden. Het voertuig belandde in een sloot onder aan de dijk. De bestuurder en de inzittende, een 23-jaiige inwoner van de gemeente Tholen, zijn overgebracht naar het ziekenhuis in Bergen op Zoom. ELLEWOUTSDIJK - Een 56-jarige man is vrijdagavond tegen acht uur aangehouden in zijn woning in Ellewouts- dijk. Hij wordt ervan verdacht zijn 52-jarige vrouw te hebben mishandeld. De man is na verhoor in vrijheid ge steld. De oorzaak ligt in de relationele sfeer. KRUTNINGEN - De politie nam afgelopen weekeinde tij dens een verkeerscontrole in Kruiningen een vuurwapen in beslag, dat een 52-jarige bestuurder uit Bergen op Zoom bij zich droeg. De man, die werd aangehouden op Eindje de Rondte, bleek tevens een rijontzegging te heb ben, waardoor hij momenteel geen auto mag besturen. Ook was de apk van de auto verlopen. MIDDELBURG - De sponsoractie Zip your Lip van de scholieren van de Christelijke Scholengemeenschap Wal cheren (CSW) heeft-18.500 euro opgebracht. Dat was aan zienlijk meer dan de twee voorgaande edities. Ruim drie honderd leerlingen hadden voor het goede doel 24 uur niet gegeten. Het geld is bestemd voor World Vision, de or ganisaties die kinderen in ontwikkelingslanden helpt. H. Zwikker met zijn vrouw. foto Ronald den Dekker door Frank Balkenende SCHERPENISSE - Voor zijn brede verdiensten in met name de recreatiesector is de 72-jari- ge H. Zwikker uit Scherpenisse zaterdag geridderd. De Thoolse burgemeester W. Nuis reikte de koninklijke onderscheiding uit tijdens een jubileumbijeenkomst op recrea tieterrein De Pluimpot in Scher penisse, dat Zwikker 1 april 1966 oprichtte. De gedecoreer de, die wel iets vermoedde, was blij met het koninklijke schou derklopje. Inmiddels voeren zijn kinderen het vier sterren-recreatiebe- drijfop de achtergrond blijft hij wel aanwezig als adviseur. Momenteel zet hij zich als vi- ce-voorzitter in voor de Stich ting Fiets een rondje met een pontje. In 1987 was hij betrokken bij het initiatief om tussen Goris- hoek en Yerseke een toeristisch pontje te laten varen. Hij was ook medefinancierder van de fietsveerpont De Harpoen. Daarnaast trekt hij als voorzit ter de Lionsclub Tholën en denkt als hij bestuurslid mee in het Breed Overleg Deltawate ren, een orgaan dat een brug wil slaan tussen waterrecreatiebe- drijven enerzijds en overheden en maatschappelijke organisa ties anderzijds. De cv van Zwikker, van oor sprong leraar bouwkunde in het lager technisch onderwijs, telt een waslijst aan (inmiddels neer gelegde) nevenfuncties. Hij zette de schouders onder de eilandelijke VW, die hij hielp opbouwen. Daarnaast zat Zwik ker in de provinciale WV en de Kamer van Koophandel. Hij was tevens medeoprichter en vennoot van het dagrecreatie terrein De Speelmansplaten aan het Zoommeer. Naast zijn lid maatschap van de commissie be- Bedrijfsleven - specifiek voor de recreatie - zat de ondernemer de Recron Zeeland voor, een brancheorganisatie van recrea- ti eondernemers Hij was mede-oprichter en voor zitter van de samenwerkende Thoolse campings en voorzitter van de Stichting Persleiding Go- rishoek, die ervoor zorgde dat er een persleiding voor de afvoer van rioolwater van campings en recreatieparken kwam. Zwikker zat verder een tijdje de middenstandsvereniging in Sint-Maartensdijk voor en dis cussieerde mee in het bestuur' van de Stichting Leefbaar Plat teland Tholen en de discussie groep Tholen 2005

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 31