Meer geld ontwikkelingshulp PZC PZC Slaaphuisjes horen op het strand Thoolse recreatieman H. Zwikker geridderd W oon voorziening Zeeuwse Gronden Vermeulen biedt Vlaamse advocaten partij Ondernemers Hulst willen geld van Delta ,11 Staten willen ten minste 35.000 euro extra uittrekken agenda Zeelandbrug nacht gestremd Gewonden bij slippartij IJzendijke Souburger in finale pianoconcours Dronkaard buiten kennis Man opgepakt na mishandeling Bruinisse beste bij jeugdbrandweer maandag 3 april 2006 door Edith Ramakers BREDA - Hermeline Vermeulen .kreeg zaterdag na de zuidelijke pleitwedstrijden in Breda van een Belgisch jurylid een 'mooi compliment'. „U kunt me nog meer vertellen, jmaar u moet een Vlaamse.zijn", zei hij. (Net als andere jaren gaven Bel- gen zaterdag de toon aan in de pleitwedstrijden voor jonge ad vocaten. Maar Vermeulen, advocate bij het Middelburgse advocatenbu reau Adriaanse en van de Weel doorbrak de hegemonie en ein digde op de tweede plaats. Vermeulen mag door haar pres tatie meedoen aan de landelijke pleitwedstrijden die op 7 juli in Utrecht worden gehouden. Ze was de beste Nederlandse advo cate in deze voorronde. „Belgische advocaten hebben een andere, vaak theatraler ma nier van pleiten dan Nederland se advocaten", zei Vermeulen. „Ze gebruiken meer retoriek en hebben een bloemrijk taalge bruik. Als wij zo zouden pleiten, dan zouden we de reactie krij gen dat we 'normaal moeten doen'." Op de eerste plaats eindigde W. Beirinckx van de balie Turn hout. „Het is geen schande om achter hem te eindigen. Hij had een in houdelijk goed betoog en hij kwam heel goed uit een zeer in gewikkelde casus." De winnaar is in 2000 beëdigd. Vermeulen pas een paar maanden geleden. Ze verwacht dat de jury in haar oordeel ook heeft meegewogen dat ze nog maar jong in het vak is. „Ze vonden me in de kiem een groot advocaat. Dat zal ik ook maar goed onthouden." Op de derde plaats eindigde E. Vancoille, van de balie Dender- monde. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De provincie inioet ten minste 35.000 euro meer uittrekken voor ontwikke lingssamenwerking. Daarvan is ■25.00 0 euro bestemd voor het !>verk van vrijwilligersorganisa ties in Zeeland. Die opdracht heeft de Staten commissie Sociale qn Bestuurlij ke Zaken meegegeven aan het dagelijks provinciebestuur. In het kader van de beleidsvisie op ontwikkelingssamenwerking en internationale samenwerking is in totaal 115.000 euro uitgetrok ken. Daarvan gaat 40.000 euro naar [de samenwerking Zeeland-Afri- ka, 53.000 euro naar het Cen trum voor Ontwikkelingssamen werking (COS) Zeeland en '22.000 euro via COS Zeeland naar ruim dertig vrijwilligersor ganisaties. Tegen deze verdeling was door COS Zeeland bezwaar aangete kend. De organisatie krijgt 115.000 gulden aan rijksgeld. De bedoeling is dat de provincie daar de helft bijlegt. Als dat geld door acquisitie moet wor den verkregen, zou dat onder meer ten koste gaan van de on dersteuning die COS Zeeland biedt aan het onderwijs en ver schillende organisaties. Volgens COS zou 150.000 euro een bo dembedrag moeten zijn dat Zee land uitgeeft aan ontwikkelings samenwerking. Ruimhartig [baar waren vorige week alle 'Statenleden het wel over eens, maar ze verschilden met elkaar STREEKA CTIVITEITEN Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf CENTRALE REDACTIE j Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES 'Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl van mening hoeveel van de 35.000 euro extra naar COS Zee land zou moeten gaan. Zelf claimde de organisatie in totaal 80.000 euro, oftewel 27.000 euro meer dan de provincie haar heeft toebedeeld. GroenLinks, PvdA en D66 vonden dat het provinciebestuur 'ruimhartig' moet omgaan met de wens van COS Zeeland. Het CDA wilde de Zeeuwse ontwikkelingsorga nisatie 10.000 euro extra geven en 25.000 bestemmen voor de vrijwilligersorganisaties. WD en SGP wilden liefst het hele be drag (via vrijwiligersorganisa- ties) direct aan concrete projec ten uitgeven. SP-Statenlid A. Luijben begreep niets van de dis cussie. Wat hem betreft wordt én aan COS Zeeland én aan ont wikkelingsprojecten aanzienlij k meer geld uitgegeven. „We pra ten hier over een onnozel be drag." Hij vond gedeputeerde G. van Heukelom (SGP, ontwik kelingssamenwerking) aan zijn zijde. „U mag van mij elk be drag noemen", zei hij uitnodi gend. Daar gingen de Statenle den niet echt op in. Ze hielden het bij ten minste 35.000 euro extra. Plet provinciebestuur moet in de, Voorjaarsnota met een voorstel komen. Voorwaarde van Van Heukelom was dat de 25.000 eu ro die daarvan bestemd is voor de vrijwilligersorganisaties aan COS Zeeland wordt uitgekeerd. „Dat is een goede organisatie die iedereen weet te vinden", al dus Van Heukelom. „We gaan die taak daar niet weghalen." HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: 'Seniorensoos; HEINKENSZAND - Achter de Hervorm ing kerk, 19.30 uur: Prijsklaverjassen; KAPELLE - De Vroone, 09.30 uur: Schil dersclub; 10.00 uur: Internationaal dan- isen; 13.00 uur: Soos, biljarten; 14.30 [uur: Gymnastiek; jZaal Groenewoud, 16.45 -17.45 uur: Be iwegen voor carapatiënten; KRABBEIMDIJKE - OBS de Krukels, |l5.45-17.30 uur: Open middag; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 13.00- r 17.00 uur: Biljartclub senioren; 19.30 uur: schaakclub de Zwarte Dame; Zwembad Den Inkel, 19.00 uur; Aqua- jogging; 19.30 uur: Aquarobics; SCHORE - Dorpshuis, 13.15 uur: Meer lbewegen voor ouderen; SINT-MAARTENSDIJK - Haestinge, 19,30 uur: Informatieavond over podo- J theraphie en diabetes; WAARDE - Peuterspeelzaal de Zeven Geitjes, 09.00-11.00 uur:Open dag; WEMELDINGE - De Wemel, 9.15-10.00 uur en 10.00-10.45 uur: Meer bewegen .voor ouderen; 13.00 uur: Soos; biljarten en kaarten; 14.00 uur: Koersbal; YERSEKE - Zorgcentrum Vredelust, 10.30 uur: Bewegen voor ouderen; i 13.30 uur: Biljarten in de hal; jHetTrefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten. Eindhovenaar Van der Zouw: een strandhuisje is een lot uit de loterij. door Edith Ramakers DISHOEK - Op het parkeerterrein bij Dishoek staan nu nog de slaapstrand- huisj.es zij aan zij. Maar dat duurt niet lang meer. De komende weken transpor teert de firma Wielemaker de strand huisjes naar de andere kant van de dui nen. „Daar waar ze thuishoren", zegt Eindhovenaar Van der Zouw. „Hoe eer der ik daar kan staan, hoe beter. Mijn huisje gaat maandag om elf uur naar Paalhoofd 15,16." De strandliefhebbers zijn klaar voor het nieuwe seizoen. In februari, zeggen ze, dan begint het al te kriebelen. Zon, ■of geen zon. En als de firma Wielema ker de datum heeft doorgegeven waar op de huisjesbezitters kruinen aangeven wanneer ze vervoerd willen worden naar het strand, begint het aftellen. „Wielemaker pikt er elk jaar opnieuw een dag uit om een afspraak voor het transport te maken. Vanaf zeven uur mag er dan gebeld worden, maar ieder een wil zo snel mogelijk het huisje op het strand inrichten, dus wordt er al vanaf zés uur 's ochtends gebeld." Want wie het eerst komt, het eerst maalt. „Wij hebben het niet slecht ge daan", zegt Van der Zouw. „Maandag ochtend horen we bij de eersten." De Klerk uit Middelburg, die ook een slaaphuisje heeft, moet nog even geduld hebben. Hij mag over twee weken over. Toen hij op de afgesproken dag rond twaalf uur belde, hoorde hij dat er veel mensen hem voor waren geweest. „Maar ik kan hier op het parkeerterrein ook goed aan mijn huisje ldussen. Ik moet bijvoorbeeld nog verven. Ik zit niet zo op hete kolen. Als we maar op tijd zijn voor Pasen. En dat zijn we. Als dan ook nog het weer goed is, is er niets verloren." Verslavend „Je houdt van het strand of je hebt er een hekel aan", denkt Van der Zouw. De een vindt het al vervelend als hij een zandkorreltje tussen zijn tenen heeft zit ten, en een ander wil dag en nacht met de voeten in het zand zitten. „Ik over drijf een beetje, maar die ervaring heb ik wel." Voor hem werkt het water ver slavend. „Ik heb op de Zeevaartschool in Vlissingen gezeten en ben radio-offi cier geweest. Ik heb tot in de jaren tach tig gevaren, maar heb nu een eigen be drijfje in Eindhoven." Het water blijft trekken. „En zeker het water van dit gedeelte van Walcheren. De boten varen hier vlak langs de kust. Dat zie je nergens anders in Nederland. Daarom kiezen wij voor Walcheren." Plet is zijn favoriete bezigheid om vanaf het terras van het slaaphuisje naar de schepen te kijken. Op sommige schepen die voorbij varen, heeft hij nog gewerkt. Hij was marconist bij rederij Spliethoff in Amsterdam. „De rederij heeft inmid dels haar schepen verkocht en haar vloot vernieuwd. De boten van toen, va ren nu onder Russische vlag." Het is een lot uit de loterij, vinden de ei genaren van een strandhuisje. Van der foto Ruben O reel Zouw: „Zes, zeven jaar lang heb ik een huisje gehuurd. Tot ik vijf jaar geleden de kans kreeg om er een te kopen. Het is huisje 398 geworden." Het badseizoen is geopend. Ook al waait er nog een stevige frisse wind. Een deel van het Walcherse strand is al afgevlakt door de stichting Strandex- ploitatie Walcheren, zodat de strand huisjes, dagcabines en reddingsposten er een seizoen lang stevig op kunnen staan. Op de drukkere stranden worden binnenkort de eerste toiletten, prullen bakken en kilometers loopplanken ge plaatst. In Vlissingen staan de circa 160 dagcabi nes van Leendert van den Nieuwenhuij- zen al op het Nollestrand. Volgende week worden de 32 slaap strandhuisjes geplaatst. „De verhuur loopt weer goed", zegt Van den Nieuwenhuijzen. „Alleen in de maanden juni en september is er nog ruimte. Dan kunnen we nog een aantal slaapstrandhuisjes voor de verhuur aan bieden. Maar als het iets warmer wordt, dan zal het hard gaan. De zon stimu leert mensen om aan vakantie te den ken." door Frank Balkenende SCHERPENISSE - Voor zijn brede verdiensten in met name de recreatiesector is de 72-jari- ge H. Zwikker uit Scherpenisse zaterdag geridderd. De Thoolse burgemeester W. Nuis reikte de koninklijke on derscheiding uit tijdens een jubi leumbijeenkomst op recreatie terrein De Pluimpot in Scherpe nisse, dat Zwikker 1 april 1966 oprichtte. De gedecoreerde was blij met het koninklijke schou derklopje. Inmiddels voeren zijn kinderen het vier sterren-recreatiebe- drijf, op de achtergrond blijft hij wel aanwezig als adviseur. Momenteel zet hij zich als vi ce-voorzitter in voor de Stich ting Fiets een rondje met een pontje. In 1987 was hij betrok ken bij het initiatief om tussen Gorishoek en Yerseke een toeris tisch pontje te laten varen. Hij was ook medefinancierder van de fietsveerpont De Harpoen. Daarnaast is hij voorzitter van de Lionsclub Tholen en zit hij in het bestuur van het Breed Over leg Deltawateren, dat een brug wil slaan tussen waterrecreatie- bedrijven enerzijds en overhe den en maatschappelijke organi saties, anderzijds. De cv van Zwikker, van oor sprong leraar bouwkunde in het lager technisch onderwijs, telt een waslijst aan (inmiddels neer gelegde) nevenfuncties. Hij zet te de schouders onder de eilan- delijke VW. Daarnaast zat hij in de provinciale VW en de Ka mer van Koophandel. Hij was medeoprichter en vennoot van het dagrecreatieterrein De Speelmansplaten. Naast zijn lid maatschap van de commissie be drijfsleven zat de .ondernemer de Recron Zeeland voor, een branche- organisatie van recrea tieondernemers. Hij was me de-oprichter en voorzitter van de samenwerkende Thoolse cam pings en voorzitter van de Stich ting Persleiding Gorishoek, die zorgde voor een persleiding voor de afvoer van rioolwater van campings en recreatiepar ken. Zwikker zat verder een tijd je de middenstandsvereniging Sint-Maartensdijk voor en praatte mee in het bestuur van de Stichting Leefbaar Platte land Tholen en de discussie groep Tholen 2005 ZIERIKZEE - De Zeelandbrug is de komende nacht van - 24.00 tot 5.00 uur afgesloten voor het wegverkeer. De stremming is noodzakelijk om de brug te kunnen reinigen en om voorbereidende werkzaamheden te verrichten voor het conserveren van de pijlers van de brug. Verkeer moet omrijden via de stormvloedkering. IJZENDIJKE - Twee mannen uit de gemeente Sluis (21 en 22 jaar) zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag ge wond geraakt bij een ongeval op de rijksweg 61. Ter hoog te van IJzendijke raakte de auto waarin zij zaten in een slip, schoot 'de sloot in en schoof daarna door de klap de sloot weer uit. Het voertuig belandde vervolgens via het fietspad weer achterwaarts in de sloot, om pas op de rij baan van de N61 tot stilstand te komen. Beide inzitten den waren met hun hoofd tegen de voorruit aangekomen en hadden verwondingen aan hun gezicht, handen en schouders. Ze zijn met de ambulance naar het ziekenhuis vervoerd, waar hen ook een bloedproef is afgenomen. Er moet nog worden uitgezocht wie de auto heeft bestuurd. DEN PIAAG - De achttienjarige pianist Svjatoslav Pres- nyakov uit Oost-Souburg is zaterdag doorgedrongen tot de nationale finale van het Prinses Christina Concours. Aan de dag van de genomineerden deden dertig kandida ten mee. Het concours is bedoeld voor jonge getalenteerde musici. Presnyakov is een van de negen finalisten, die vol gende week zondag in Den Haag in actie zullen komen. GOES - De politie trof in de nacht van zaterdag op zon dag in de Jan Steenstraat in Goes een 33-jarige Goese- naar die volledig buiten kennis was.. Agenten zagen de man om kwart over vier liggen. Ambulancepersoneel ont fermde zich over de man, die volgens de politie te veel al cohol had gedronken. De dronkaard werd thuisgebracht. ELLEWOUTSDIJK - Een 56-jarige man is vrijdagavond tegen acht uur aangehouden in zijn woning in Ellewouts- dijk. Hij wordt ervan verdacht zijn 52-jarige vrouw te hebben mishandeld. De man is na verhoor in vrijheid ge steld. De oorzaak ligt in de relationele sfeer. VLISSINGEN - De aspiranten van de jeugdbrandweer uit Bruinisse haalden zaterdag in Vlissingen de eerste plaats lage druk. De jeugdige brandweerlieden moesten een brand blussen in het maritiem opleidingscentrum aan de boulevard. Met de overwinning hebben de aspiranten zich geplaatst voor de gewestelijke wedstrijden op Texel, op 10 juni. Het team uit Bruinisse is het tweede Schou- wen-Duivelandse team wat zich hiervoor geplaatst heeft, ook het team van Westenschouwen reist af naar het ei land. De Bruse junioren haalden zaterdag een verdienste lijke achtste plaats. Zij deden voor de eerste keer mee. door Euqène Verstraeten HULST - De ondernemersvere niging Hulst Reynaerstad sleept energiebedrijf Delta voor de rechter om alsnog een schadever goeding te krijgen voor de grote stroomstoring eind vorig jaar. Voorzitter Th. Mattheeuws van Hulst Reynaertstad zegt dat naar aanleiding van het nieuws dat Essent 300.000 euro heeft ge geven aan de gemeente Haaks bergen. Daar zat men eind vorig jaar ook zonder stroom. Dat geld 'mag woiden besteed aan een project dat ten goede komt aan de bevolking en de middenstanders. Delta heeft alle huishoudens in het door de stroomstoring getrof fen gebied een vergoeding van 35 euro gegeven. Grootverbrui kers kregen ruim 900 euro. „Maar er zijn heel wat bedrij ven die niet onder de grootver bruikers vallen en die wel heel veel schade hebben gehad", weet Mattheeuws. „Denk alleen al aan restaurants, die een hoop omzet aan hun neus voorbij za gen gaan. Die mensen hebben een fooi van 35 euro gekregen. Schandalig is het." Hulst Reynaertstad vindt de si tuatie in Hulst vergelijkbaar- met die in Haaksbergen. De on dernemersvereniging heeft een jruiste van Midden- en Kleinbe drijf Nederland ingeschakeld om Delta juridisch aan te pak ken. „Want als Essent een schadever goeding geeft vinden wij dat ook Delta dat moet doen", zegt Mattheeuws. „We waren de juri dische mogelijkheden al aan het onderzoeken, maar nu gaan we zeker door. En als Essent die ver antwoording wel neemt en Del ta in gebreke blijft, dan moeten we misschien als Hulster onder nemers maar eens gaan overwe gen om onze stroom voortaan bij Essent te gaan halen." H. Zwikker met zijn vrouw. foto Ronald den Dekker. door Euqène Verstraeten TERNEUZEN - De Stichting Wonen en Psychiatrie opende afgelopen weekend haar eerste woonvoorzieningen aan de Klaassenstraat en Grenulaan in Terneuzen. De woonvorm voor mensen die psychische proble men hebben gehad, draagt de naam Zeeuwse Gronden. De stichting heeft het sociaal pension van Emergis overgeno men. Er wordt nu aan 26 bewo- - ners onderdak aangeboden. In de toekomst komt uitbreiding in onder meer Axel en Hulst. De stichting wil in heel Zeeuws- Vlaanderen woonmogelijkheden bieden aan mensen die met ern stige psychische problemen te maken hebben gehad. De stichting Wonen en Psychia trie is ontstaan op initiatief van de familievereniging Ypsilon Zeeuws-Vlaanderen. Die stelde vast dat er een tekort is aan goe de woonvoorzieningen voor hun naaste verwanten met psychi sche problematiek. „Deze mensen hebben behoefte aan twee zaken", zegt Bettie de Jonge van de Zeeuwse Gronden. „Ze willen, net als ieder ander mens, zo zelfstandig mogelijk wonen en niet afhankelijk zijn van een psychiatrisch zieken huis of de zorg van ouders thuis. Daarnaast hebben ze ook be hoefte om aansluiting te vinden bij een ruimere sociale gemeen schap, die in onze huidige sa menleving' niet meer te vinden is." Zeeuwse Gronden voorziet in die behoeftes. Alle bewoners hebben een eigen appartement. Daarnaast kunnen ze andere be woners ontmoeten in gemeen schappelijke voorzieningen." (Advertentie) Digitale telefonie.. DOE MEE, maar wel via de eerste, voordeligste en Zeeuwse telecom provider DSP! http://voip.dsp-nl.corn^|

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 27