Van Basten pleit voor fusie Als Tom Boonen maar niet wint De Muur nog niets aan kracht verloren Excelsior keert terug in eredivisie Alberda sluit rentree als bondscoach niet uit Boon gewond bij verkeersongeluk Utrecht vaster op vierde plaats Aanklager stopt met onderzoek naar omkoping Lucius wil medewerking van PSV Duyn wint eerste rit in Wallonië Solskjaer blijft bij Man. United Feyenoord niet verder met Owoeri Dumoulin wint etappe in Frankrijk Shorttrackers in halve finale 1500 Reitsma vertrekt bij schaatsbond Bondscoach wil samensmelting Nederlandse en Belgische competitie Veertien renners uit Nederland in Vlaanderen Beslissing Henry nog voor WK GOES - Tafeltennistrainer Peter Boon is gewond geraakt bij een verkeersongeluk in Linz, Oostenrijk. De 55-jarige Middel burger kwam met zijn auto fron taal in botsing met een tram en werd bewusteloos afgevoerd naar het ziekenhuis. Boon heeft een hersenschudding en snijwonden in het gezicht, Verder wordt onderzocht of hij inwendige verwondingen heeft opgelopen. Maandag krijgt hij uitsluitsel of hij het ziekenhuis mag verlaten. Boon, die na het landen-WK in Bremen (van 24 april tot 1 mei) afzwaait als vrouwenbondscoach, is in Linz als coach van een Nederlandse jeugdselectie die aan een inter nationaal toernooi deelneemt. UTRECHT - FC Utrecht heeft zich er via een 3-1-zege op RKC Waalwijk van verzekerd dat de club minimaal nog een week vierde staat in de eredivisie. Braafheid, Ramzi en Fortuné scoorden voor Utrecht, Van de Haar voor RKC. Na 31 duels heeft Utrecht 55 punten. Num mer vijf Ajax heeft vier punten minder en speelt morgen tegen Roda JC. Een plaats bij de beste vijf geeft recht op deelname aan de play-offs met als hoofdprijs een plaats in de voorronde van de Champions League. ANP MUNCHEN - Het onderzoek naar mogelijke omkoping in het Duitse voetbal is beëindigd. Vol gens hoofd-aanklager Anton Winkler is er geen bewijs gevon den voor afspraken over voetba luitslagen. Ook kon hij niet aan tonen dat spelers geldbedragen op hun eigen duels inzetten. Twee weken geleden meldde de Duitse krant TZ dat drie spe lers, onder wie de Nederlander Quido Lanzaat en de Duitse in ternational Bastian Sehweinstei- ger, betrokken waren bij een gokschandaal. De krant moest dat rectificeren. ANP/DPA zaterdag 1 april 2006 20 EINDHOVEN - Theo Lucius vraagt PSV om medewer- king bij een transfer naar een andere club, hoewel zijn contract nog een jaar doorloopt.Voor Lucius zou in het buitenland belangstelling bestaan. De 29-jarige midden velder wil zelf het liefst in Engeland gaan voetballen, maar ook Feyenoord zou voor hem in beeld zijn. GPD BASECLES (ANP) - Wielrenner Huub Duyn heeft in Wal- lonië de eersteetappe van de rittenkoers Triptyque des Monts et Chateaux gewonnen. De renner van het Rabo Continentalteam acherhaalde vlak voor de streep zijn ei gen ploeggenoot Lars Boom, die tweede werd, Beide Ne derlanders waren met twee Belgen ontsnapt. In het klasse ment heeft Duyn een voorsprong van 4 seconden. ANP MANCHESTER - Ole Gunnar Solskjaer blijft Manchester United trouw. De 33-jarige Noor kwam de voorbije twee seizoenen door blessureleed amper in actie, maar verleng de zijn verbintenis met twee jaar. De club stelt hem na zijn actieve carrière een baan als coach in het vooruit zicht. Solskjaer speelt al tien jaar bij United. ANP/RTR j ROTTERDAM - Feyenoord gaat niet verder met de Nigeri- aan John Owoeri. De 19-jarige jeugdinternatnional is mo- menteel verhuurd aan Westerlo in België. De aanvaller had een contract voor een seizoen in Rotterdam, met een optie voor meer. Feyenoord licht de optie niet. ANP i RENNES - De Franse wielrenner Samuel Dumoulin won in eigen land de koers Route Adélie de Vitré. De renner van AG2R won de sprint van een kopgroep voor de Span- jard Galdos en de Fransman Geslin. De Nederlander Lau rens ten Dam eindigde als zevende. ANP MINNEAPOLIS - Cees Juffermans en Niels Kerstholt hebben zich bij het WK shorttrack op de 1500 meter ge plaatst voor de halve finales. De twee olympiagangers ein digden in hun series als tweede, voldoende was om een ronde verder te komen. Op de eerste dag in Minneapolis werden bij de vrouwen Liesbeth Mau-Asam en Annita van Doorn op de 1500 meter uitgeschakeld. ANP AMERSFOORT - Voorzitter Jacob Reitsma van 'de schaatsbond KNSB vertrekt nog dit jaar. Reitsma was vijf jaar voorzitter. Hij zal uiterlijk in december zijn func tie neerleggen. Reitsma lag de laatste maanden zwaar on der vuur. In november stapten drie bestuursleden van de sectie langebaan op uit onvrede met het beleid van Reits ma, die in hun visie te eigenzinnig te werk ging. Ook de merkenteams klaagden over Reitsma. ANP van onze sportredactie DEN HAAG - Bondscoach Mar co van Basten wil dat Neder land en België samen een voet balcompetitie gaan opzetten. Al leen op die manier kan voorko men worden dat het Nederland se voetbal wordt leeggezogen door grote, voetballanden als En geland, Spanje en Italië. „Baai- wordt met geld gesmeten", stelt Van Basten in een interview met Nrc.next. Volgens de keuzeheer van Oran je dreigt het gat tussen de grote en de wat kleinere voetballan den alleen maar groter te wor den. Hij vreest dat de scheve ver houdingen verder toenemen als bijvoorbeeld AS Roma de ko mende jaren 135 miljoen euro aan televisierechten ontvangt, terwijl alle Nederlandse clubs het samen met 70 miljoen euro moeten doen. Om topvoetbal in Nederland mo gelijk te blijven maken, zouden de bonden van Nederland ën België samen een competitie van zestien clubs moeten opzet ten. Het idee is overigens niet nieuw. Oud-voorzitter Harry van Raaij van PSV kwam al ja ren geleden met een dergelijk plan aan. Hij werd toen niet echt serieus genomen. Play-offs De nieuw op te zetten voetbal competitie zou door zestien ploe gen moeten worden bezet, tien uit Nederland en zes uit België. De play-óffs kunnen wat Van Basten betreft verdwijnen. Daar van gaat volgens hem het ni veau van de Nederlandse compe titie niet omhoog. „Dat gebeurt wel als xAnderlecht, Standard of Gent in plaats komen van RBC, Sparta of Willem II. Zo'n compe titie wordt minder voorspel baar", zegt Van Basten. En dat trekt volgens de bonds coach weer meer toeschouwers naar de stadions. Als gevolg daarvan zouden minder voetbal lers naar buitenlandse clubs ver trekken. „In mijn periode als profvoetballer speelden vier, vijf Nederlandse spelers in het buitenland. Nu wel vijftig. Dat is niet goed." Het gevolg is vol gens Van Basten dat coaches als Danny Blind nu een beroep moe ten doen op spelers van soms zes tien jaar. Maar, zo sneert hij, om A-junioren te zien hoeft de sup porter geen dure seizoenkaart te kopen. GPD Het land van de voetbalschandalen gaat morgen de straat op om zijn helden op de fiets toe te juichen. Op de hoogtijdag van het Belgische wielren nen rukt de Vlaamse leeuw uit, lopen de kroegen vol en laaft het volk zich aan bier, frieten en koers. De Ronde van Vlaanderen trekt voorbij, voor ve len is dat de mooiste dag van het jaar. Michel Wuyts, de Belgische Mart Smeets, roept vanaf de kansel dat er die dag maar één god regeert: Tom Boo nen. Wij, zondaars van over de grens, weten ook wel dat hij de beste is, maar zetten ons geld morgen liever op een an dere winnaar. Het fenomeen van de Bel gen moet maar eens een toontje lager zingen. Hij begint nogal arrogante trek jes te krijgen, om nog maar niet te spre ken van al die Vlamingen die aan de voeten van de nieuwe wielergod liggen. De adoratie gaat ons net iets te ver. Het kuchje van Boonen zette deze week in de Driedaagse van de Panne zowat het hele land op zijn kop. En Wuyts, op de Vlaamse tv toch een gerespecteerd wie- lerverslaggever, sprak de taal van een oude man die de liefde aan een jonge god verklaart. Nog erger is José de Gau wer, die Belgisch bondscoach was op het WK en pronkt met de titel van Boo nen. Het 'Timmertje, Timmertje' van ons klonk nog wel aandoenlijk, het 'Tonnnetje, Tommetje' is in het gekke wielerland tot strijdkreet van het volk verheven. Het is de kampioen zelf een beetje naar het hoofd gestegen. De jon gen van het volk moet sterke (en snelle) benen hebben om die weelde te dragen. Hij heeft ten onrechte al de status van de nieuwe Merckx gekregen en deelt verbale plaagstootjes uit die zijn tegen standers voor morgen op scherp heb ben gezet. Kijk en huiver maar van de vragen en antwoorden in de dagen voor de Ronde van Vlaanderen: Wat een speels gemak, waarmee jij alles uit de wielen rijdt? „Ik kan er toch ook niks aan doen dat ik er bovenuit steek?" Is de Italiaan Ballan een concurrent voor zondag? „Hij kan alles, een kleine Boo nen, zeg maar." Hoe sterk ben jij als het er zondag op aankomt? „Als ik écht ga, moeten ze allemaal passen." Het is maar dat ze het weten, de Hinca- pies, Petegems, Hostes, Freires en Wese- manns. Ze zullen de krachten moeten bundelen om de volksheld op zijn eigen terrein uit de wielen te rijden. Dat zou wel eens goed zijn voor de sport. Wij vinden Tom Boonen ook een geweldige renner, maar de hoogmoed van de Vla mingen is nogal stuitend. Toen Filippo Pozzato, ook zo'n groot talent, in Milaan-Sanremo de beste was, schreeuwden de Vlaamse kranten: „Hij dankt de zege aan onze Tom Boo nen, die de benen stilhield om een ploegmaat te laten winnen." En toen Thomas Dekker won in Tirre- no-Adriatico had de teneur van de ver halen valse en jaloerse trekjes. Een rod deljournalist van Het Laatste Nieuws schilderde de belofte af als éen Hollan der met een veel te grote mond, die zich graag laat omringen door een Italiaan se dopingdokter en mooie vrouwen. Al leen daarom al willen wij dat er mor gen geen Belg wint. Als het anders is, zullen wij het eerlijk toegeven: dan is Boonen in Vlaanderen wat Armstrong in de Tour was. Frits Bakker door Martijn Krullaars VINKEVEEN - Joop Alberda sluit niet uit dat hij terugkeert als bondscoach van het Neder lands volleybalteam. De coach van het gouden olympisch team uit 1996 ontweek die vraag tij dens een bijeenkomst in Vinke- veen door een paar keer glimla chend 'interessant' te zeggen. „Ik kan in elk geval niet twee dingen fulltime doen", zei de technisch directeur van de Nevo- bo, die over twee weken de nieu we bondscoach van de. mannen- ploeg wil presenteren. Wie dat ook wordt - Alberda, Peter Blan- gé, of mogelijk toch een ander - de opvolger van Harry Brokkingj krijgt het in elk geval druk deze E' zomer. Alberda is er in gelaagd 11 Oranje toch deel te laten nemen 1° aan de European League en ?e heeft voor het team ook een se rie oefeninterlands en clinics in petto. Het zwaartepunt ligt be- il' gin juni, als er twee EK-kwalifi-1111 catietoernooien op het program- 11 ma staan. Opmerkelijk is dat Al- 111 berda het bij de Europese volley- balbond CEV voor elkaar kreeg iJf dat Nederland geen inschrijf- 11 geld (30.000 euro) hoeft te beta- )r' len voor de European League en1'ïz ook geen garantie moet, leveren voor tv-uitzendingen. GPD 'g BRUGGE - Vooralsnog vertrek ken er morgen veertien Neder landse wielrenners in de Ronde van Vlaanderen. Een voorbe houd moet worden gemaakt voor Piet Rooi jakkers. De ren ner in dienst van Skil-Shimano kampt met een ontstoken aan hechting in de knie. Skil-ShimanO', dat met een wild card start in Brugge, heeft de meeste Nederlandse renners in de ploeg: Aart" Vierhouten, Rik Reinerink, Kenny van Hummel, Maarten Tjallingii en onder voorbehoud Piet Rooijakkers. Rabo telt drie Nederlanders: Erik Dekker, Jan Boven en Joost Posthuma. De andere Ne derlandse deelnemers rijden ie der voor een andere ploeg: Leon van Bon (Davitamon-Lotto), Karsten Kroon (CSC), Bram Schmitz (T-Mobile), Koos Moe renhout (Phonak), Koen de Kort (Liberty-Würth) en Maarten den Bakker (Milram). ANP LONDEN - Thierry Henry laat Arsenal voor het WK voetbal we ten of hij in Londen blijft. Het contract van de Franse spits loopt in de zomer van 2007 af, maar de geruchten dat Henry volgend seizoen in Spanje bij Barcelona of Real Madrid aan de slag gaat, worden sterker. „Ik neem aan het einde van het seizoen een beslissing", zegt de Franse topscorer. „Mijn eerste zorg is met Arsenal bij de eerste vier in de Premier League te ein digen. En ik wil de Champions League winnen." ANP Andrei Tsjmil slaat in 2000 zijn slag tijdens de beklimming van de Muur van Geraardsbergen en wint de Ronde van Vlaanderen. De Muur, nijdige helling aan de rand van Geraardsbergen. Een historische beklimming, die nog niets van zijn kracht heeft verlo ren. Morgen in de Ronde van Vlaanderen valt de slag er weer. door Ad Pertijs GERAARDSBERGEN - Manne ke Pis klatert zijn water in het bekken naast de deur van het raadhuis van Geraardsbergen. Zeg niet dat het een mooie kopie is van het beeldje ergens in de binnenstad van Brussel. „Die van Brussel is. afgekeken van ons", zeggen de inwoners van het stadje aan de Dender. Fier zijn ze op hun Manneke Pis. Fier zijn ze ook op de ande re twee M'en: Mattentaart en Muur. De laatste is sinds jaren de enige M die vanzelf verbon den wordt met Geraardsbergen. Het is de beroemdste helling van Vlaanderen. De Koppen berg oogt wreder en onmenselij ker, maar De Muur is meer. De Muur beslist over winst en ver lies in de Ronde.„Als ze hier langs komen, weet ik al wie er gaat winnen", zegt Herman Schoon. Hi j is uitbater van 't He- melryck, het café-restaurant bo ven op de berg. „Ik zou willen dat ik mijn geld dan nog op de winnaar mocht zetten. Je ziet aan de ogen wie er het frist is." „Ik ontmoette een keer een man in Amerika. Hij wist niet waar België lag, maar toen ik vertelde dat ik een zaak had bovenop de De Muur van Geraardsbergen, zei hij: 'dan weet ik waar je woont'. Onvoorstelbaar toch? Ze weten niet waar België ligt, maar ze kennen wel De Muur." De Muur is Manneke Pis voorbij qua beroemdheid. Er is een link tussen de twee. Het is het water dat hen verbindt. De Muur is de volkse aanduiding voor de Oudenberg, een heuvel barstens vol waterbronnen. Bovenop ligt een vijver. Water is de bron van het leven, vandaar dat de berg lang geleden bedevaartsoord werd. Er kwam een kapel op de berg. Het pad erheen werd in de jaren vijftig een weg en direct trok de koers erover. De Om loop Het Volk had de primeur in 1956, twee jaar later volgde de Ronde van Vlaanderen. Toen in 1973 de finish van 'Vlaanderen' van Wetteren naar Meerbeke werd verlegd, kwam de Muur echt in beeld. Hij lag op slechts zestien kilometer van de finish. Rudy Pevenage, oud-profcou reur en de huidige ploegleider van Jan Ullrich bij T-Mobile, is geboren in 1954. „Geboren en getogen in Geraardsbergen, Van uit mijn slaapkamer zie ik dé Muur, vanuit de woonkamer de Bosberg. Maar denk niet dat wij er als kleine mannen steeds te genop fietsten. Dat doen ren ners van buiten de stad. Wij be klommen .de Muur liever van de andere, makkelijkere kant." Explosiviteit Dat.doen 'die van Geraardsber gen' nog altijd. De Muur valt niet te trainen, weten de ken ners. „Het komt er aan op explo siviteit", zegt Johan Bruyneel, ploegleider van Discovery Chan nel. Bruyneel woonde ooit drie jaar in Geraardsbergen. „Ik won ooit het criterium over de Muur, maar meer had ik er niet mee." Dat De Muur nog altijd de helling van de waarheid is, vindt hij niet vreemd. „Na een opeenvolging van heilinkjes is de Muur de lastige van de hele fi nale. Als je met twintig meter voorsprong bovenkomt, kun je de Ronde winnen." De Poggio is ook lastig en lan ger, maar zorgt niet meer voor de schifting. En die ligt dichter bij de meet. „Je kunt ze niet met elkaar vergelijken", zegt Pevena ge. „De Muur is steil-en je rijdt er omhoog op kasseien. De com binatie van die twee maakt het toch anders." Bruyneel: „Denk niet dat de klim niet zo lang is. Voor je bij de Vesten de eigen lijke Muur opdraait, gaat het vanuit het centrum van Ger aardsbergen ook al een hele tijd omhoog. Wat belangrijker is: eenmaal boven valt er als ploeg niets meer te organiseren achter een renner die voorop ligt. In Mi- foto Ed Oudenaarden/ANP laan-Sanremo' kan dat wel." Bas Giling woont sinds kort in Geraardsbergen. „Niet vanwege de Muur hoor", zegt hij lachend. De jeugdige Noord-Hollander uit de ploeg van T-Mobile hoopt dat De Muur 'op den duur mijn ding wordt', maar traint de heu vel evenmin. ,jJe moet gewoon sterk zijn op het moment dat de koers er arriveert. De Muur is simpel te schetsen: steil, kas seien en smal. Belangrijk is voor al dat je er als een van de eer sten opdraait." Giling is blij dat hij in Geraardsbergen woont. „Ik train nu vaak met Andreas Klier en Peter van Petegem, jon gens die de streek kennen. Par koerskennis is belangrijk. We ten waar het gaat gebeuren." Schoon ziet de profploegen pas seren aan zijn deur. Talrijker zijn de toeristen, vooral uit Ne derland, die zich omhoog sleu ren. Ze komen met bussen tege lijk. „Ze hebben de fiets bij. Rij den de Muur een paar keer op en drinken en eten hier wat." Echt druk wordt het morgen pas. Schoon: „De Muur wordt te klein. Vijftien jaar terug kwa men de mensen uit de streek om de Ronde te zien, dat kon toen nog. Nu staan hier 's ochtends vanaf acht uur de eersten al te wachten. Wie tegen de middag komt, is al te laat." Voor Schoon is het een zakelijke hoogdag. „Ik kan 180 mensen kwijt in het restaurant. Die plaatsen zijn al lang gereserveerd. En dan nog verkoop ik 1800 keer nee. Vroe ger had ik buiten bars staan om de mensen te bedienen. Ik zet ze nu niet meer weg. Omdat er geen plaats meer is." GPD van onze sportredactie ROTTERDAM - Na een afwezig heid van drie jaar keert Excel sior terug in de eredivisie. De Rotterdammers legden gister avond beslag op de titel na een thuiszege (3-1) op WV. Met één duel te gaan is het verschil tus sen beide ploegen negen punten. Vorige week waande Excelsior zich een kwartier lang kam pioen na de zege bij Stormvo gels. Omdat VVV in blessuretijd FC Den Bosch versloeg, moest het feest worden uitgesteld. Als Sparta zich handhaaft, spelen de drie Rotterdamse profclubs (Feyenoord, Sparta en Excel sior) komend seizoen voor het eerst sinds 1987 weer samen op 1 het hoogste niveau. In 1979 was Excelsior voor het laatst kam- n pioen van de eerste divisie. De a keren dat de club daarna promo- i veerde, in 1982 en 2002, gebeur- de dat via de nacompetitie. De titel voor de Kralingers is m verdiend, omdat ze dit seizoen! 'r het minst wisselvallig presteer den, Vooral de start van de com petitie was sterk. VW was lang;111 de grootste concurrent voor Ex-oe celsior. Na de korte winterstopfe kenden de Venlönaren een slech- ir: te reeks, waardoor ze de aanslul rc ting verloren. Ook FC Volendam 10 en FC Emmen hadden uitzicht c op de titel, maar haakten ook af. Excelsior legde de basis voor de:ri titel in eigen stadion. ANP De speler van Excelsior vieren feest nadat Damien Hertog de stand uit een strafschop op 2-1 heeft gebracht. foto Olaf Kraak/ANP 'k Kruishoutem Zwalm Ouden; aardej® Waregem Geraardsbergr .belgiê} Kortrijk^ Harelbeke- Meerbeke 90e Ronde van Vlaanderen I zondag 2 april 2006 totaal: 258 km «Gistel HELLINGEN BELG 1. Molenberg Torhout 2. Wolvenberg 3. Oude Kwaremont 4. Paterberg 5. Koppenberg 6. Steenbeekdries I 7. Taaienberg 8. Eikenberg 19. Boigneberg 10. Foreest 11. Steenberg 12. Leberg 13. Berendries i 14. Valkenberg 15. Tenbosse 16. Muur-Kapelmuur 17. Bosberg ETpl Brugge Klassement ProTour 2006 na 3 wedstrijden 1Floyd Landis (VSt) 7. Jörg Jaksche (Dui) 2. Thomas Dekker (Ned) 8. Tom Boonen (Bel) Filippo Pozzato (Ita) 9. Antönio Colom (Spa) 4. Alessandro Petacchi (Ita) 47 10. Luca Paolini (Ita) 5. Alessandro Ballan (Ita) 45 15. Michael Boogerd (Ned) Francisco Vila (Spa) 43 19. Erik Dekker (Ned) 15 anp - bron: Ronde van Vlaanderen ut

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 82