Begeleiding van ex-I S£> ers faalt PZC Collecties Zeeuwse musea vertonen veel overlappingen ïulst wil opzet van intorally verbreden Nieuwe leidingen )ow onder Schelde Middelbar Minder sluismeesters nodig dankzij centrale bediening 15 117 en UWV herkennen zich niet in kritisch rapport provincie jezing Leurdijk iver Hollandse redesmissies Geen hoger beroep in zaak-Asil Mishandeling in Oostburg Boete voor bedreigen beheerder Man vrijgesproken van diefstal Stroomstoring in deel Goes Races by the Sea in Westkapelle zaterdag 1 april 2006 oorEmile Calon [IDDELBURG - Het Centrum oor Werk en Inkomen (CWI) en itkeringsinstantie UWV laai en volgens de provincie bij het iel aan het .werk helpen van <-PSD'ers na de opheffing van e Provinciale Stoomboot Dien en. In een rapport van de pro- incie over de gang van zaken indom de herplaatsing van die erknemers wordt de nodige ritiek geuit op die beide instan- es. Die herkennen zich daar ihter niet in, zo lieten ze in een sactie weten. ie meeste kritiek gaat richting et CWI, het voormalige arbeids bureau. Het slaagde er niet in om ook maar één oud-werkne mer van de PSD elders aan het werk te krijgen. Ook had het CWI, aldus het gisteren versche nen rapport, wel erg veel tijd no dig om profielen van de exPSD' ers op te stellen. Zonder die pro fielen, die in sommige gevallen pas na zes maanden gereed wa ren, kon de bemiddelingscom missie niet aan de slag met het zoeken naar werk, verklaarde provinciaal beleidsambtenaar A. van Liere in een toelichting. S. Speelman van het UWV toon de zich gisteren zeer verbaasd over de kritiek op haar instel ling. Volgens haar heeft de pro vincie nooit gerichte afspraken oor Harold de Puysseleijr ULST - De organisatie van de larlijkse autorally in de ge- ieente Hulst zet er dit jaar voor et eerst op in om van het au- isportevenement een happe- ing te maken die 'meer is dan Heen een wedstrijd'. ïganisator Nico Biesheuvel eed dat gisterochtend uit de oeken tijdens een persconferen- e over de zestiende editie van b autorally, die zaterdag 6 mei ordt gehouden. e rally zelf is uitgebreid tot Ier klassementsproeven. De eer ie deelnemer vertrekt om 11.00 ar vanaf de Grote Markt. Het tenement gaat al vrijdagavond mei van start met een show roef van een aantal equipes, aarbij ook burgemeester in-Frans Mulder zich voor het ii'st in een race-overall hijst n naast Mark van Eldik als na gator te fungeren tijdens de zo- ;heten 'shake-down' die vanaf ),30 uur plaatsvindt. Iet lijkt me een gigantisch lannende uitdaging", aldus iulder. „En ik ga ervan uit dat oor Euqène Verstraeten. ERNEUZEN - Dow in Terneu- in begint vandaag met de ver- inging van een gedeelte van de afta- en propyleenleidingen ic onder Westerschelde lopen. IDDELBURG - Dick Leurdijk m het Clingendael instituut judt woensdag 5 april een le ng over de Verenigde Naties, NATO en Internationale Vei lheid. Dit is de lezing in de se- e 'Clingendael-Roosevelt Lec- ires'. £t college van Leurdijk behan gt het'vraagstuk van de Neder- |adse rol bij internationale vre- Imissies. Het recente besluit n militairen in het kader van >AF III naar het zuiden van Af- lanistan te sturen past in een ile reeks soortgelijke,besluiten in ons land om militairen inter zonaal in te zetten. Het gaat ierbij om het uitzenden van mi- iairen onder steeds weer wisse nde randvoorwaarden die tot DÜtiek zeer beladen discussies iden. De serie wordt georgani- lerd in het teken van de Four t'eedoms Awards, die dit jaar 13 mei worden uitgereikt in iiddelburg. De (Engelstalige) ■zing begint om 13.30 uur in de Imzaal van het provinciehuis lis openbaar toegankelijk. met het UWV gemaakt over reïn tegratie van het PSD-personeel. Teamcoördinator D. Kempe van CWI Walcheren meldde op haar beurt dat het CWI destijds niet succesvol was omdat het om zeer moeilijk plaatsbare mensen ging met hele specifieke beroe pen. Bovendien waren velen niet echt gemotiveerd om snel op zoek te gaan naar ander werk, aldus Kempe. Ze moesten volgens haar het verlies van een baan bij de PSD verwèrken en konden ook nog eens profiteren van een zeer goede wachtgeldre geling. „Zoiets motiveert niet echt." In het bewuste rapport wordt dat gebrek aan motivatie bij een aantal ook gesignaleerd. Sommi ge ex-PSD'ers hadden 'een sterk afwachtende, calculerende en weinig flexibele houding', staat dan ook te lezen. Een twintigtal moest zelfs persoonlijk aange spoord worden om wat actiever te worden bij het zoeken naar werk. Ook wordt gesignaleerd dat op het moment van de opheffing van de PSD de economie in een diep dal zat. Om die reden slaag den destijds niet al te veel PSD' ers erin om snel een andere baan te vinden. Wel bleek dat mensen die genoegen namen met een baan iets onder hun ni veau, toch redelijk snel konden doorstromen. Fiets-voetveer Na de ingebruikname van de Westerscheldetunnel op 14 maart 2003 moesten 220 PSD- medewerkers ergens anders aan de slag. Een fiks deel kon direct doorstromen naar andere banen bij de Westerséheldetunnel, het fiets-voetveer, de provincie en andere werkgevers. De daadwer kelijke groep werkzoekenden be droeg dan ook circa honderd mensen. Na verloop van tijd was die groep gegroeid tot 130 omdat het fiets-voetveer af slankte en sommigen elders ook weer werden afgedankt. Van die groep zoeken nu nog negentien mensen een baan. Van Liere ver wacht dat toch en deel van die laatste groep op korte termijn ook weer aan de sl ag kan omdat de economie weer aantrekt het allemaal veilig is." De ope ning van het evenement in een grote tent op het terrein van de voormalige veerhaven in Perk- polder wordt vrijdagavond ver der omlijst met een muzieka vond, waarvoor alle omwonen den zijn uitgenodigd. Nabij de oude veerhaven concen treren zich nagenoeg alle activi teiten rond het evenement, zoals de technische keuring op vrij dagmiddag, alsmede hergroepe ringen, tijdregistratie en finish op zaterdag. Biesheuvel hoopt op een deelne mersveld van honderd equipes. Zondag 7 mei vindt van 13.00 uur tot 17.00 uur op het veer- plein een wedstrijd plaats voor zogenoemde Super Motards. Dat is een race voor omgebouw de crossmotoren. Deze relatief nieuwe tak van motorsport is een kruising tussen motorcross en wegracen. De storm aan protest tegen de rally, die enkele jaren geleden opstak, is inmiddels geluwd,-zo bleek uit de woorden van burge meester Mulder. Slechts een om wonende uitte bij de gemeente bezwaren. Twee 700 meter lange stukken worden ter hoogte van de zand bank de Middenplaat ver nieuwd en enkele meters ver legd. Het gaat om een preventie ve maatregel. De zandbank waarin de leidingen liggen ver schuift namelijk langzaam. Om dat de werkzaamheden buiten de vaarroute plaatsvinden zal de scheepvaart er geen hinder van ondervinden. De leidingen liggen onder een beschermende zandlaag van on geveer twee meter. Bij de jaar lijkse zanddikte-inspecties con stateerde Dow dat de zandbank geleidelijk aan naar het westen verschuift. Daardoor zou een ge deelte van de leidingen op ter mijn te weinig steun krijgen. De vervanging is gepland tijdens de onderhoudsstop van naftakra- ker 3. Voorafgaand aan het karwei worden de leidingen helemaal schoongemaakt,zodat er geen schadelijke stoffen in het milieu terecht kunnen komen. Dow heeft een één getij, ongeveer acht uur, de tijd om de nieuwe aansluitingen te maken. Bij vloed komt de zandplaat name lijk weer onder water te liggen. Rondom het werkterrein wor den damwanden geplaatst om het opkomende water tijdelijk tegen te houden. De leidingen lo pen al sinds 1967 van het Dow-terrein onder de rivierbo dem naar Ellewoutsdijk. Een lei- din voert nafta, grondstof voor Dow, aan vanuit Vlissingen. Via de andere leiding wordt propy leen vanaf Dow naar klanten Rotterdam vervoerd. Veel musea, zoals hier in Aardenburg, verzamelen objecten die te maken hebben met de geschiedenis van hun eigen streek. foto Peter Nicolai door Rolf Bosboom MIDDELBURG - De Zeeuwse musea kunnen zich veel beter van elkaar onderscheiden. Er is nu nog te veel overlap. Dat kan worden voorkomen door duidelijke keuzes te maken, door nog kritischer te zijn op de regionale binding en door al gemene en veel voorkomende collecties af te stoten. Dat blijkt uit het Museum In ventarisatie Project (Musip), dat de afgelopen twee jaar is uitgevoerd door Stichting Cul tureel Erfgoed Zeeland (SCEZ). Het eindrapport, Zeeuwse schatten goed be waard, werd gistermiddag in Middelburg gepresenteerd. In het project is het bezit van dertig Zeeuwse musea in kaart gebracht op het niveau van deelcollecties. In totaal bleek het om 259 deelcollecties te gaan, met bij elkaar ruim 178.000 objecten. Dat zijn on geveer 6000 objecten per mu seum, wat relatief weinig is. In andere provincies ligt het ge middelde rond de 16.000. De inventarisatie toont vooral aan dat er nogal wat overlap is in het Zeeuwse aanbod. Meer dan tweederde zijn historische of cultuurhistorische musea en ook op maritiem gebied wordt er veel gedaan. Andere typen zijn echter helemaal niet verte genwoordigd in de.provincie, zoals een technisch, volkenkun dig, letterkundig, biografisch of wetenschappelijk museum. Ook blijken veel musea dezelf de soort onderwerpen in de col lectie te hebben. Zo hebben 25 van de dertig betrokken instel lingen gereedschap in bezit en beschikken zestien musea over een deelcollectie archeologie. Ruim de helft verzamelt alles wat maar enig verband houdt met de stad of de streek. Op het gebied van hedendaagse voorwerpen heeft geen enkel museum een actief verzamelbe leid. Veel voorkomende Zeeuwse thema's zijn ook watersnood, hoogaars, mosselen en mee krap. Van onderlinge afstem ming is veelal weinig sprake. Een voorbeeld van verbetering zijn de 48 objecten op het ge bied van meekrap bij de Bru- sea in Bruinisse. Die sluiten daar niet aan bij de 'verhaal lijn' van het museum, maar pas sen uitstekend bij wat De Mees- toof in Sint-Annaland of het Streek- en Landbouwmuseum in Dreischor doen. De collectie wordt daarom ook afgestoten. Als het gaat om de registratie van de collecties, lijkt het erop dat Zeeland flink achter loopt bij andere provincies. Slechts 42 procent van alle bekende ob jecten is volledig beschreven, van 26 procent (ruim 45.000 ob jecten) is niets bekend. Slechts elf musea hebben de collectie- gegevens volledig geautomati seerd. Digitalisering, het foto graferen van de objecten, staat nog in de kinderschoenen. Nog maar twee musea hebben hun collectie volledig gedigitali seerd. Registratie Er moet vooral op het gebied van registratie nog een flinke inhaalslag worden gemaakt. Dat lijkt ook te gaan gebeuren. Van de zes musea die nog niets hebben geregistreerd, zijn er vier volop met de voorberei ding daarvan bezig. In het onderzoek is ook gepeild in hoeverre er belangstelling is voor centrale depots. Elf mu sea zijn daar positief over, tien afwijzend en de rest heeft geen uitgesproken standpunt. Voor deel van een centraal depot is dat de opslagomstandigheden kunnen worden verbeterd; na deel is vooral de afstand voor museummedewerkers. Voorlo pig wordt ervan uitgegaan dat er behoefte is aan drie depots (Schouwen-Duiveland, Mid den-Zeeland en Zeeuws-Vlaan- deren) van elk ongeveer dui zend vierkante meter. De eindrapportage van Musip bevat een dvd met een top-100 'van de Collectie Zeeland, de op telsom van alle 259 deelcollec ties. Het zijn niet de topstuk ken, maar honderd objecten die representatief zijn voor de twintig belangrijkste thema's in de deelcollecties. De bevindingen van het inven tarisatieproject zijn vanaf van daag te raadplegen op de web site van SCEZ: www.scez.nl. De Zeeuwse gegevens staan vanaf medio mei ook op de lan delijke website: wwio.mu- sip.nl. Het is de bedoeling dat het project in heel Nederland halverwege volgend jaar wordt afgerond. In het SCEZ-ge- bouw aan de Groenmarkt in Middelburg is sinds gisteren de expositie MuseuMetamorfose te bekijken. Deze geeft een im pressie van tien actuele herin richtingen bij Zeeuwse musea. -zeaxéE fbuvci ryN [Jofltékunnen Nier MAKKET?N£6ee/CWT (ENKEN, /f/£TCgeATfpFf! eeGiaNALteM iokm fwmrn KUN JE HÓÉL emvMDi6üi>MCH!-nM:ail VOOf Hei OPeNHOUttrl V/NEEN STAVOH orA je siad tt fmoien. o /v/fr met MEGMOMME PPqjecTBV of IVIoJE MUSÉA -nesII.M£TitfATjeAt H€BT!ï COR DE JONGE of om oveeamyEM angst vcchlbbu NULiajpP&eies/* EHEMEH MIDDELBURG - Het Openbaar Ministerie gaat niet in hoger beroep in de moordzaak Asil. Twee weken geleden werd een 37-jarige caféhouder uit Middelburg door de Middelbugse rechtbank veroordeeld tot een celstraf van negen jaar voor de moord op de 21-jarige Erdal Asil. De familie van het slachtoffer vond die straf veel te laag en zou proberen 'het OM te bewegen in beroep te gaan. Vol gens een woordvoerder is het OM echter tevreden met de straf. De dader zelf gaat ook niet in beroep, hoewel hij twee weken geleden via zijn advocaaat liet weten enigs zins teleurgesteld te zijn over de hoogte van de straf. OOSTBURG - Een 48-jarige man uit Oostburg en een 46-jarige plaatsgenoot zijn in de nacht van donderdag op vrijdag rond kwart voor één mishandeld in een café in Oostburg. Een bezoeker was het er niet mee eens dat het café ging sluiten en begon wild om zich heen te slaan en te schoppen. Hierbij raakte hij de twee mannen. Ze heb ben zich onder behandeling van een arts gesteld. De 46-ja- rige man kreeg zeven hechtingen in zijn hoofd, de ander liep een dikke kaak en een bidt op zijn hoofd op. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A. Gaakeer heeft gisteren een negentienjarige inwoner van Vrouwenpolder voor een bedreiging veroordeeld tot 250 euro boete voorwaardelijk. De verdachte had 20 juni vorig jaar een man bedreigd met wie hij ruzie had gekre gen. Hij werd door de terreinbeheerder op zijn gedrag aangesproken toen hij met een auto over het voetbalveld reed. Verdachte had daarop een schietbeweging gemaakt en hem toegevoegd: „Als je er nog iets van zegt dan ga je tussen zes planken naar huis." MIDDELBURG - Een 42-jarige inwoner van Middelburg is gisteren door de politierechter vrijgesproken van dief stal van een gsm-telefoon. De man nam 9 september vorig jaar een taxi naar het. station in Middelburg. Nadat hij was uitgestapt miste de taxichauffeur haar gsm. Toen het slachtoffer de Middelburger daarop aanspraak zei hij te gen haar het mobieltje, dat gelijkenis met zijn gsm zou vertonen, per ongeluk in zijn zak te hebben gestopt. Aan vankelijk had hij bij de politie een heel andere verklaring afgelegd, maar politierechter A. Gaakeer geloofde hem gisteren op zijn woord en sprak verdachte vrij. GOES - Een deel van Goes zat gistermiddag bijna twee uur zonder elektriciteit door een stroomstoring. Energie bedrijf Delta heeft nog geen inzicht in de oorzaak. Vol gens een woordvoerder gaat het waarschijnlijk om kort sluiting. Of die mogelijk is veroorzaakt door de vele graaf werkzaamheden die momenteel in het Stationspark plaatsvinden, kon hij niet zeggen. De storing trof kort na vier uur het gebied tussen de Anthony Fokkerlaan en de Oranjeweg. Zowel bedrijven als particulieren zaten zon der stroom. Delta had het euvel met een paar alternatieve schakelingen om tien over half zes opgelost. door Ben Jansen NEELTJE JANS - Rijkswater staat wil volgend jaar beginnen met de inrichting van de boven ste verdiepingen van het Tops- huis op Neeltje Jans voor de cen trale bediening van sluizen en bruggen in Midden- en Noord-Zeeland. Het is de bedoe ling dat de kleinere sluizen (Gre- velingen, Zandkreek, Roompot en Bergse Diep) in 2008 van daaruit worden bediend. De slui- zencomplexen Kreekrak, Hans- weert en Krammer volgen een jaar later. Met de vestiging van de centrale bedieningspost krijgen de derde en de vierde verdieping van het Topshuis, waar tot voor twee jaar geleden de Delta Expo was gevestigd, een nieuwe functie. Op de derde verdieping komen acht bedieningstafels voor de aansturing van sluizen en brug gen. Eén vloer hoger wordt de apparatuur geplaatst die de be diening vanuit één punt moge lijk maakt. Het blijft ook in de toekomst mo gelijk de sluizen vanuit de be staande bedieningsgebouwen te bedienen. „Maar dan moet' je toch aan ernstige storingen en calamiteiten denken", zegt N. Eisma-Reichenfeld, projectlei der bediening op afstand van Rijkswaterstaat Zeeland. „Ook in het recreatieseizoen blijven we de sluizen die veel door de watersport worden gebruikt vanuit het Topshuis sturen. In de drukste weekeinden en tij- WESTKAPELLE - Na films en paarden houdt Westkapelle het tweede weekend van april op de zeedijk Races by the Sea. Vrijdag 14 april zijn er vanaf 10.00 uur demonstraties met mi ni-motoren, solexen, supermo- tard, quads en pit-bikes. Een dag later, zaterdag 15 april, zijn er vanaf 10.00 uur wedstrijden met blasters, quads en supermo- tards. In het Kasteel van Bata via is aansluitend live-muziek. Voor inschrijven en informatie: wiow.supermotardzeeland.nl dens het hoogseizoen posteren we wel iemand aan de rand van de sluis om de de stroom jachten met directe aanwijzingen in goe de banen te leiden." Centrale bediening betekent dat minder sluismeesters en brug wachters hoeven te worden inge zet. Rijkswaterstaat heeft nu be noorden de Westerschelde tach tig arbeidsplaatsen in deze sec tor. Eisma-Reichenfeld ver wacht dat als gevolg van de be diening op afstand met ruim vijf tig arbeidsplaatsen kan worden volstaan. Voor gedwongen ont slagen door deze vermindering hoeft niet te worden gevreesd. Rijkswaterstaat heeft nu al tijde lijke krachten ingeschakeld om de bemanning in de bédienings- huizen van de sluizen op peil te houden. Rijkswaterstaat werkt aan een plan om de bediening van de sluizen in Terneuzen eveneens op afstand uit te voeren: vanuit de verkeerspost bij de voorha ven van het kanaal naar Gent. Onderzoek naar de opzet, uitrus ting en bemensing van de centra le bedieningspost in het Tops huis heeft te zien gegeven dat er nog capaciteit over zal zijn om andere objecten aan te sturen. Te denken valt - maar dat speelt dan pas op de langere termijn - aan de sluizen en bruggen die de provincie Zeeland beheert. Met het oog daarop doet een verte genwoordiger van de provincie aan de voorbereidingen mee. Eis ma-Reichenfeld kan zich ook voorstellen dat de Volkerakslui- zen vanuit het Topshuis worden bediend. „Die vallen weliswaar onder een andere dienst van Rijkswaterstaat, maar ze vor men wel een belangrijke schakel in de scheepvaartroute tussen de Rijn- en de Scheldehavens." De centrale bediening maakt het op den duur ook mogelijk de scheepvaartstromen efficiënt te geleiden. Eisma-Reichenfeld: „Het is nu bij elke sluis: wie het eerst komt, mag er als eerste in. Je zou de vaarsnel heden en de sluispassa'ges zodanig kunnen plannen dan er voor de scheep vaart als het ware een groen golf ontstaat: nergens wachten. Het zal alleen nog wel even du ren voordat we zo ver zijn, want dan kom je aan de zelfstandig heid van de binnenvaartschip pers."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 67