Samen zweten op De Eendracht sZ O 'Vlieland is het mooist' RelsJljoeken 9 Deze foto uit de privécol- lectie van Liesbeth List wordt in december 2006, samen met honderden andere, in een boek op LP formaat gepubliceerd door uitgeverij Pictures Publishers, ter gelegen heid van haar 65e verjaar dag. Liesbeth List bij de vuurtoren. Foto EDDY POSTHUMA DE BOER Wandelen door Wales Wandelliefhebbers hebben Wales al lang ont dekt als een goede bestemming voor een va kantie. Lange afstandspaden, zoals de 212 kilo meter lange Glyndwr's Way, vormen een bij zondere uitdaging voor ervaren wandelaars. Maar zo'n tocht is ook de moeite waard om stukje bij beetje te doen, zoals de mensen die iedere zomer weer terugkomen om elk week end een stuk van het 270 kilometer lange Of- fa's Dyke Path af te leggen. De wandelroute van Offa's Dyke loopt van Noord- naar Zuid-Wa- les langs de grens met Engeland. Deze route is één van de meest aantrekkelijke en afwisselen de routes van Wales. De route loopt dwars door heide- en veenlandschappen, weidse ri viervalleien en oude bosgebieden. www.walkinq.visitwales.com Prijs voor Griekse eilanden Royalty, zoals het Noorse koningshuis, en Vips brengen regelmatig de vakantie door op Kefalo- nia en Ithalca, twee eilanden voor de Griekse westkust. Het gematigde klimaat, de zeldzame flora en fauna, het afwisselende landschap, de bezienswaardigheden op cultuurhistorisch ge bied en de stranden zijn redenen genoeg om deze 'bloemeneilanden' te bezoeken. De stran den en wateren van Kefalonia en Ithaka zijn zó schoon, dat ze er zogenoemde Blue Flags-awards voor hebben gekregen. www.kefalonia.qr door KYRA GOEDE 'Mijn liefde voor de zee is op Vlieland ontstaan. De muziek van de golven die steeds weer komen en gaan. Nog steeds wande len mijn man en ik over al ter wereld zwijgend naast elkaar over kilome ters lange stranden. Op die manier wassen we on ze hersenen schoon.' Liesbeth List vertelt over Vlie land waar ze opgroeide als dochter van de vuurtoren wachter. De schoonheid van het eiland drong pas op latere leeftijd tot haar door, met na me ten opzichte van de ande re waddeneilanden. 'Laat ik maar eerlijk zijn, Vlieland is het mooist. Ik ben geweest op jTexel, Terschelling, Schier monnikoog, Ameland en de Duitse eilanden. Ons eiland springt eruit omdat het com pact is met bos, duinen, flora en de uitgerekte stranden. De andere eilanden zijn platter. Net een weiland op het vaste land, maar dan omringd door zee.' Optreden Het woordje 'ons' komt regel matig naar voren in de herin neringen aan Vlieland. Ook al woont Liesbeth List sinds haar achttiende niet meer op het ei land. Het wij-gevoel is type rend voor een eilandkind. 'Omdat je niet van het eiland af leunt, groei je met elkaar op. Je krijgt als basis dat je met el kaar alles moet doen. Het is een familiegevoel, iedereen kent elkaar. Die warmte voel ik weer als ik er heel af en toe kom voor een optreden.' De zangeres was zeven jaar toen ze op Vlieland met een nieuwe naam een nieuw leven begon. 'Mijn vroegste herinne ring aan Vlieland is dat ik aan de hand van mijn stiefmoeder voor de deur stond van hotel Golfzang. Mevrouw List, mijn toekomstige pleegmoeder, deed open en zei tegen mij: ga maar naar de tuin. Daar mag je alle bloemen plukken die je mooi vindt. Voor mij was het een sprookje', vertelt Lies beth. Eenmaal terug gekomen uit de tuin, was haar stiefmoeder vertrokken. Dit was haar nieu we thuis. Voor de jonge Elly Driessen, zoals de zangeres destijds nog heette, voelde het niet vreemd. De kinderjaren ervoor waren niet anders ge weest. Ze woonde in Indone sië, overleefde als kleuter het Jappenkamp waarna haar moeder stierf. Met haar vader en stiefmoeder verhuisde ze naar Nederland. Elly werd door de stiefmoeder uit huis geplaatst, belandde in een weeshuis en later bij betalen de ouders. Totdat haar stief moeder hoorde dat een me vrouw op Vlieland een kind wilde adopteren. 'Ik was het inmiddels zo ge wend om steeds weer ergens anders afgeleverd te worden. Mijn nieuwe plek op Vlieland was normaal voor mij. Net als de naam die mijn pleegmoe der mij gaf: Liesbeth List.' Op Vlieland kreeg het leven van Liesbeth voor het eerst een positieve draai. 'Daar ben ik beschermd opgevoed door liefhebbende pleegouders. Vlieland is een ideale plek om als kind op te groeien. We had den strand, bos, duinen, een mooie dorpsstraat en vrijheid. Als kind kon je schreeuwen te gen de wind in, niemand hoor de je. Eenmaal thuisgekomen, was je stil. Doodmoe van de zeewind. Er was geen gevaar lijk autoverkeer. En dan die el lenlange wandelingen langs het strand', zucht ze mijme rend. Foto's Foto's van Liesbeth bij de vuur toren op Vlieland sieren nog altijd haar huis in Hilversum. Toch heeft de zangeres ge mengde gevoelens bij die rode hoge toren. 'Op mijn vijftien de verkochten mijn pleeg ouders het hotel. We verhuis den naar een piepklein, toch tig huisje naast de vuurtoren waar mijn vader torenwachter werd. De wind gierde je om de oren. Bovendien was het een heel gesjouw die hoge duin op en af. Ik vond het verschrikke lijk.' De dochter van de vuurtoren wachter zit echter nog in haar geworteld. 'Waar ik ook kom, kijk ik of er een vuurtoren staat. En als het lean, dan wil ik er op!' mTS Het vaarprogramma van De Eendracht kent dagtochten en meerdaagse reizen. De dag s' tochten vinden vrijwel altijd plaats vanuit Rotterdam en kosten 110 euro. Vanaf juni zijn er meerdaagse reizen te boeken vanuit onder meer Rotterdam, Saint Malo, Lissabon, Cadiz en la Coruna. Later, in oktober, zijn er meerdaagse reizen naar Noorwegen en Zweden. Voorbeeld: De reis Saint Malo-Lissabon (6 juli tot en met 22 juli) duurt 17 dagen en kost 1000 euro, naast de kosten voor de transfers van en naar het schip. Het gehele vaarprogramma staat op www.eendracht.nl De Canarische Eilanden liggen iets westelijk van de kust van Marokko en bestaan uit Gran Canaria, Tenerife, La Palma, La Gomera, El Hierro, Lanzarote en Fuerteventura. De vulkanische eilandengroep is een vaste bestemming in het aanbod van de grote reisbureaus. Gran Canaria en Tenerife ziin het meest toeristisch. De veel groenere eilanden La Palma en La Gomera zijn vooral bekend als wandel eilanden. Lanzarote geldt als een vulkanisch maanlandschap, en Fuerteventura is fameus om zijn zandstranden. www.decanarischeeilanden.nl. Spaans Verkeersbureau: Laan van Meerdervoort 8-A, 2517 AJ Den Haag, tel. 070-346 59 00, www.spaansverkeersbureau.nl. zaterdag 1 april 2006 Nederlandse Antillen Landen combineren in één gids blijft altijd het nadeel houden dat je je moet beperken. Zeker wanneer je, zoals Antillenkenner Rien van der Helm, liefst alle zes Nederlandse Cari bische eilanden - Aruba, Bonaire, Curasao (de ABC-eilanden) en Sint Maarten, Sint Eustatius en Saba (SSS-eilanden) - in één Capitoolgids moet zien te proppen. Toch is hij daar wonder wel in geslaagd. Aruba en Curagao krijgen die aandacht die ze verdie nen, Sint Maarten daar entegen komt er wat be kaaid af en dat geldt in mindere mate ook voor Bonaire. Maar de com pacte manier van schrijven, de overzichtelijke indeling en lay-out en vooral de prachtig open gewerkte tekeningen en plattegronden doen dat gemis snel vergeten. Van der Helm heeft oog voor details en gelukkig heeft hij zichzelf ook in deze combigids de ruimte daartoe gege ven en krijgen bij voorbeeld de sluitgevels op Curasao, om maar iets te noemen, aparte aan dacht. Met tips voor reizigers en overige prak tische informatie een uitstekende gids die tij dens de reis niet mag ontbreken. Nederlandse Antillen en Aruba, door Rien van der Helm, in de Capitoolreeks uitgegeven door Van Reemst/Unieboek, 240 blz., 23,90 euro, ISBN 90-410-3382-3, www.capitoolqids.nl Curagao, door Petra Possel, in de serie Wereldwijzer van Elmar. 152 blz., 19,50 euro, ISBN 90-389-1649-3, www.uitqeverijelmar.nl GERARD CHEL De schoener De Eendracht bevaart al jaren de wereldzeeën met een bemanning van professionals en amateurs. Deze keer ging de reis naar de Canarische Eilanden. Zeilen is vechten, maar dat schept wel een band. De Eendracht op de rede van Playa de las Americas op Tenerife. Foto's GPD groot. Zelfs de bemanningsleden beta len om op het schip te mogen varen, al is dat minder dan wat de opstap pers fourneren. En ook onder de op stappers bevinden zich oud-gezag voerders en stuurlieden. Maar bij de bemanning heeft iederéén wel iets -met de zee. Stuurman Jean Pierre is in het dagelijks leven loods op de Schel de, terwijl kwartiermeester Jan vaar- verlceersleider is op de vuurtoren op Schiermonnikoog. Wat ze delen met de opstappers is de behoefte de eigen krachten'te meten met de elementen, en zo los te komen van de dagelijkse realiteit. Zo is daar opstapper Peter, die in scheiding ligt en met de week zeilen het hoofd probeert leeg te maken. An nie, die een week eerder haar vader begraven heeft. En Wim, die zo jaar: lijks zijn in 1999 overleden vrouw her denkt, met wie hij ooit een mooie dag tocht op de Eendracht maakte. Wim krijgt tijdens de reis de boodschap dat er een nieuwe kleinzoon is geboren. Hij blijft nog dagen emotioneel en steekt in een kerlc in La Palma twee kaarsjes op, voor zijn vrouw en zijn kleinzoon. Het letterlijk in hetzelfde schuitje zit ten maakt dat mensen makkelijker hun hart luchten. Op reizen als deze worden vriendschappen voor het le ven gesloten, al nahijgend van het buf felen met de zeilen. De Eendracht is zo ongeveer Nederlands grootste zeil schip, en met minder dan zes mensen krijg je een zeil niet omhoog. Samen zweten schept een band. Teneofe De Eendracht wil zijn opstappers niet alléén maar laten zweten. Steeds wordt geprobeerd de tijd op zee en land zo evenwichtig mogelijk te ver delen. 'Maar je hebt het niet altijd voor het zeggen, je blijft afhankelijk van de wind', zegt schipper Leelce. Dus volgt na nog een dag zeilen Tene rife. Al van verre blinkt de besneeuw de top van de Teide, de hoogste berg van Spanje (3718 meter), in het zon licht. De Teide zelf en de hellingen er omheen zijn van een onaardse schoonheid, blijkt bij. een bezoek la ter die dag. De vulkanische resten ogen alsof er Curasao Tien jaar nadat dezelfde Rien van der Helm voor een andere uitgever, Elmar, een reisgids over Curagao schreef, mag Petra Possel het nu proberen. Helaas vergeet Elmar wel valeer de au teur te introduceren en weet de lezer dus niet wie Petra is. Feit is wel dat ze met een lekker complete reisgids over dit grootste van de ABC-eilanden is ge komen. Gelukkig kreeg ze daar van Elmar met een ei gen gids volop de ruimte voor en dan spreekt het vanzelf dat je veel uitge breider en dieper kunt gaan dan wanneer je, zoals in de hierboven Capitoolgids, landen moet combineren. Natuurlijk, de auteur had wellicht ietsje meer aandacht kunnen schenken aan het histori sche verleden en een van de topattracties, de ongekende duikmogelijkheden, komt er ook ietwat bekaaid af, maar het neemt niet weg dat alles wat erin moet staan erin staat. Soms zelfs meer dan dat, zoals een opsomming van supermarkten! Met kaartjes, plattegronden en aparte kadertjes over bijzonderheden, mag ei genlijk ook deze gids niet ontbreken in de handbagage. Wordt de tas toch nog zwaar. Meer Nederlanders naar Curasao Het is een ongekende erva ring: op een pikdonkere zee, windkracht vijf, aan het roer van een 60 meter lange driemaster, de wind vol in de zeilen. Het enige geluid is dat van de wind, huilend door de touwen, en van de golven, ritmisch uiteengedreven door het stampende schip. Het geeft een euforisch gevoel: vlinders in de buik, onaantastbaarheid. De Eendracht gedraagt zich als een raspaardje, een tikje eigenwijs. Elke slag aan het stuurwiel wordt aarze lend beantwoord, terwijl wind en gol ven het schip uit koers proberen te drukken. 'Als je hier en daar iets wits ziet, is het windkracht drie. Zie je overal witte kopjes dan is het windkracht vier, en zie je schuimstrepen vijf, had de kapi tein gezegd bij vertrek uit Las Palmas op Gran Canaria. 'Zeilen is vechten', voegde hij er opgeweld: aan toe, toen iedereen zich op een schuimende zee in het zweet werkte om de zeilen te hijsen. Zeilen met De Eendracht is zo'n vakantie waarop je wordt afge beuld. Met plezier, dat wel. De hele nacht wordt doorgevaren. De slaap lijkt net gekomen als om halfze ven een roffel op de hutdeur aangeeft dat het tijd is de zeilen te strijken. Het eiland La Palma gloort in het ochtend licht, terwijl de eerste wolleen de 2400 meter hoge bergen alweer in bezit ne men. Het is het steilste eiland ter wereld, weet de Nederlandse gids Jos, al vijf tien jaar op het eiland, later tijdens een bustocht te vertellen. La Palma blijkt net als de andere Canarische Et. landen twee gezichten tejiebben. Het ene gedeelte is groen en vochtig, het andere zonniger. Op La Palma ligt de scheiding in een tunnel die naar het nationaal park Caldera de la Taburien- te voert, een oude vulkaankrater. Voor de tunnel regent hét, daarna schijnt de zon. Terug op De Eendracht luidt de op dracht schoon schip te maken. De gan gen op het schip hebben illustere na men als Dapperstraat, Vondelpark en Kalverstraat, maar het werkterrein is dit keer heel prozaïsch het Schijthuis plein met zijn we's en douches. Taak Bemanning en vakantiegangers aan boord van De Eendracht hebben alle maal dezelfde taak: het schip varend houden. Maar waar de eerste elke na gel in het schip kent, daar staan de an deren er wat onthand bij. En waar de bemanning luistert naar jongensboe- kennamen als Briene, Leelce en Han- jo, daar heten de opstappers Peter, Frank en Wim. En toch is het verschil niet eens zo Zeilen hijsen. Met minder dan zes man lukt het niet, maar dat schept wel een band. Nog nooit gingen zoveel Nederlanders in een jaar op vakantie naar Curagao als in 2005. Maar liefst 77.855 Nederlandse toeristen be zochten vorig jaar dit Caribische eiland, een stijging van 5,5% ten opzichte van 2004. Direc teur Nejéslca Mesman, van het Curagao Toeris ten Bureau in Nederland: 'Een zeer mooi resul taat Curagao is hot en Nederlanders weten stéeds meer dat het eiland veel te bieden heeft, beduidend meer dan alleen zon, zee en "strand.' Volgens Mesman is het succes te dan ken aan een mix van een goed prijsniveau, vol doende capaciteit aan vliegtuigstoelen, een gro te gevarieerdheid aan accommodaties en een uitgekiend marketingbeleid. Nederland is met een aandeel van 35% de belangrijkste markt voor het toerisme op Curagao. Oolc andere Eu ropese landen brachten meer bezoekers naar het eiland in vergelijking met de jaren daar voor, hoewel met beduidend geringere aantal len. www.curacaoinfo.nl La Palma La Gomera£> El Hierro santairuz: Lazarotel Corralejo~Los Posillos Fuertaventura een gigantische hark door vochtige aarde is getrokken. Indrukwekkende rotsformaties geven vooral een gevoel van nietigheid en verlatenheid, hele maal als de nevel het zicht plotseling tot enkele meters reduceert. Het natuurschoon staat haaks op het massatoerisme. Playa de las Ameri cas, de zuidwestkust van het eiland, heeft evenveel beton als de Teide ge stolde lava. Het wordt door de opva renden van De Eendracht enigszins neerbuigend bekeken. Las Vegas-ach- tige hotels met veel kitsch en schitter worden afgewisseld met vervallen ge deeltes. Maar wie wil kan zich helemaal in de natuur onderdompelen. De Teide is mooi, maar ook de nog wat oudere bergen aan de noordwestkust. Van ve le honderden meters hoogte kijkje uit op de zeestraat tussen Tenerife en La Gomera. De huizen in het plaatsje Masca, vanaf de weg nauwelijks zicht baar, werden ooit neergezet door pira ten, die een schitterend uitzicht had den op hun prooi. La Gomera zelf, aan de overkant, is een letterlijke interpretatie van de Hoorn des overvloeds. Het is alleszins begrijpelijk dat Columbus hier zijn laatste stop maakte voordat hij de oversteek waagde om Amerika te ont dekken. Elke zuidvrucht groeit er, van kiwi tot avocado, van papaya tot sinaasappel. En bananen natuurlijk, maar die zijn op plantages op alle Canarische Eilan den te vinden. Er hangt een dampige lucht, bomen zijn bedekt met dikke lagen mos. En het miezert en mist, een verschijnsel dat de laatste jaren ook Tenerife steeds vaker treft, meldt een Neder landse bewoner van dat eiland som ber. De Eendracht is dan al doorgevaren, terug naar uitgangspunt Las Palmas. Klaar voor de volgende krachtproef met onervaren opstappers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 61