Natuur neemt het weer over PZC We houden je niet voor de gek... deze reizen hebben een gegarandeerd vertrek! i zaterdag 1 april 2006 W27 Alle reizen vallen onder de voorwaarden van Pelikaan Reizen Barcelona, niet voor niets is dit de stad der wonderen! Deze Spaanse stad heeft vele gezichten: r* Kosmopolitisch, maritiem, mondain, - vL romantisch, maar vooral bruisend!^] Barcelona telt veel beziens- 'f?? waardigheden zoals: de Ramblas Lij en de Sagrada Familia. Viva Espana! Van €498,61 nu al vanaf 419,- p.p. Dag 1: vlucht Amsterdam - Barcelona Dag 2: stadsrondrit Barcelona (met gids) Dag 3: Pare Guell, Sagrada Familia Dag 4: Montserrat (facultatief) Dag 5: laatste inkopen, terugvlucht Pelikaan Reizen is DE busspecialist met excursiereizen door heel Europa! Wij bieden nu busreizen metvertrekgarantie, haal uw koffers maarte voorschijn! Benieuwd naar onze andere reizen met een gegarandeerd vertrek? Vraag dan NU onze vertrekgarantie brochure aan via: 0168 - 329633 of kijk snel op onze website: www.pelikaanreizen.nl Vertrek op: 29 april, 3 juni en 22 juli 11 ook mogelijk als 5-daagse busreis Vertrek op: 18,22 28 mei ook mogelijk als 8-daagse busreis 18-daagse busreis Praag Praag, de gouden stad aan de I Moldau, is beroemd om zijn vele I schoonheden. Deze historische J stad wordt gesierd door de prachtige Karelsbrug met haar p' beeldengroep, schitterende kerken en theaters. Ga met ons mee en geniet optimaal van deze stad! Van 451,-nu al vanaf 379,- p.p. Dag 1/2vertrek naar Praag Dag 3: stadsrondrit Praag (met gids) Dag 4: naar Bohemen Dag 5: Praagse Burcht Dag 6: Therensiënstadt (facultatief) Dag 7/8: terugreis toeristische route 8-daagse busreis Wenen Van 522,41 nu al vanaf€ 439,- p.p. Marken Tussen de Gouwzee en het Markermeer ligt het kleine voormalige eiland Marken. Pas in 1957 werd het gebied verbonden met het vaste land. Wellicht hierdoor ademt alles op Marken nog steeds de typische sfeer van een eiland uit. Zo zijn er de vuurtoren, de werven en de typi sche huizen op palen die de bewoners vroeger beschermden tegen het hoge water. Hoe kom je er? Marken is per auto prima te bereiken. Vanaf de Ring AIO Amsterdam Zaanstad volgt u de N247 richting Marken. Verder varen er van april tot oktober ieder half uur boten vanuit Volendam naar Marken. Wat is er te zien/doen? Marken biedt een unieke blik in het verleden. U ontdekt dit al dwalend door de smalle straat jes van de Rozenwerf of door een kijkje te ne men in het huisje van Sijtje Boes. In haar huis je treft u het typische Marker interieur aan van een eeuw geleden. Bijzonderheden? De Marker klederdracht is wereldberoemd in Nederland. De kleurrijke stof met het herken bare streepmotief wordt nogal altijd vervaar digd door de familie Visser. Een bezoek aan hun winkel is zeker de moeite waard. www.vvvmarken.nl Pampus Pampus is een met fijn slib opgehoogde geul, gelegen voor de monding van het IJ ten oosten van Amsterdam en ten noorden van het Mui- derzand. Op het eiland bevindt zich het fort bij de Pampus. Het fort werd gebouwd op last van het Nederlands bestuur na de Frans-Duitse oor log van 1870 en was bedoeld ter verdediging van Amsterdam. Het eiland is uiteindelijk nooit gebruikt voor oorlogshandelingen. Hoe kom je er? U kunt het eiland bezoeken met een eigen boot en anders met de veerdienst Muiden-Pam- pus-Muiden. Wat is er te zien/doen? U kunt al dan niet onder begeleiding het fort bezichtigen..Daarnaast zijn er ook speciale Pampus evenementen. Waaronder Pampus Pi- rateneiland en de speciale stellingmaand. Bijzonderheden? Het seizoen loopt van 1 april tot en met 31 ok tober. Pampus is dinsdag tot en met zondag ge opend van 10.00 uur tot 17.00 uur. 's Maandags1 gesloten met uitzondering van tweede paasdag en tweede pinksterdag. Honden zijn niet toege staan op het eiland. wwvwpampus.nl Engelsmanplaat Engelsmanplaat is een waddeneiland dat ligt tussen Ameland en Schiermonnikoog op onge veer vijf kilometer afstand van de Friese lcust. Het kleine waddëneiland is niet veel meer dan een zandplaat van minder dan één vierkante kilometer. Het eiland viel lange tijd onder Staatsbosbeheer dat het gebied gebruikte als rust- en broedplaats voor bijzondere vogelsoor ten. Tegenwoordig is het eiland opengesteld voor publiek en erg populair bij wadlopers. Hoe lcom je er? Er zijn twee manieren om het eiland te bezoe ken. Dit lean met een (eigen of gehuurde) boot of u kunt wadlopen naar het eiland. Wat is er te zien/te doen? Het op en neer wandelen naar Engelsmanplaat is de grootste attractie. Daarnaast loopt u kans op een bijzondere ontmoeting met een zeldza me vogel. Bij zonderheden? Indien u de Engelsmanplaat wandelend be zoekt: zorg voor passende kleding. Kies voor hoge schoenen met sokken, oude kleding en neem altijd een extra set droge kleding mee. Ga nooit op eigen gelegenheid wadlopen. www.wadlopen.net Schokland Vele bezoekers hebben hun hart verloren aan Wenen door de meeslepende muziek en schitterende bezienswaardigheden j die deze stad herbergt. Maak kennis met de echt Wiener Gemütlichkeit, de kaffee mit Sachertorte staat al vqor u klaar! Dag 1/2: vertrek naar Wenen Dag 3: stadsrondrit Wenen (met gids) Dag 4: dagtocht Donaudal, Wachau, Stift Dag 5: bezoek Schloss Schönbrunn Dag 6: naar Neusiedlersee, Esterhazy Dag 7/8: terugreis toeristiche route Vertrek op: 29 april, 20 mei, 8 juli en 5 augustus. alle reizen zijn inclusief: vervoer, begeleiding door uw chaffeur/reisleider, verzorging, excursies, accommodatie Tiengemeten ligt in het Haringvliet, twintig kilometer ten zuiden van Rotterdam. Auto: A29, afslag 22, Numansdorp/Zuid-Beijerland. Vanaf Zuid- Beijerland staan borden naar de veerpont Tiengemeten. De auto mag niet mee het eiland op, maar kan gratis wor den geparkeerd bij Nora's Theetuin aan de veerhaven van Nieuwendijk. Openbaar vervoer: vanaf Numansdorp rijdt een lijntaxi (telefoon 0113-252000) naar Zuid-Beijerland, van daar is het een kléine vijf kilometer lopen naar de pont De veerdienst naar Tiengemeten vertrekt elk heel uur van maandag t.m. vrijdag van 10 tot 19 uur en zaterdag van 8 tot 20 uur. Op zon- en feestdagen zijn de vertrektijden 10, 12, 14,16, 17 en 19 uur. Informatie: 06-53243129 Het eiland is, ondanks veel onverharde paden en drassige ondergrond, goed toegankelijk voor men sen in een rolstoel. Honden zijn welkom op Tiengemeten, maar uitsluitend aan de lijn. Meer informatie over het project en het eiland: www.Tienqemeten.deltanatuur.nl en www.natuurmonumenten.nl met de veerboot, geschilderd in de kleuren van Natuurmonumenten. Tien minuten heen en tien minuten terug. De veerman heeft folders aan boord over het project Tiengemeten. En een boekje van Deltanatuur met daarin de 'Metamorfosewandeling'. Voor die mensen die van dichtbij alle stadia willen meemaken van de veran dering van gecultiveerd landschap tot natuuréiland. Want gedurende de ver bouwing mag je gewoon komen kij ken, al kun je niet overal lopen waar gewérkt wordt. Een rondrit met een busje van Natuur monumenten, een van de weinige au to's die op Tiengemeten mag rijden, geeft een indruk van de immense klus die hier wordt geklaard. Schuren worden gesloopt, boerderijen gestript of verbouwd, oude binnendijken op nieuw aangelegd, populieren gekapt. Midden op het eiland wordt een 'vlied berg' aangelegd van waaraf je over de weelde en de wildernis kunt kijken. Van grote stukken land zijn de boven ste lagen afgegraven zodat ze straks onder water kunnen lopen, van oost naar west wordt een kreek gegraven. Direct achter het kleine haventje van Tiengemeten vindt de bezoeker vanaf 19 mei het informatiecentrum, een fraaie glazen 'kas' in een van de be staande en karakteristieke boeren schuren. Vlak daarbij komt een streekmuseum. Maijer: "We willen vooral mikken op de jeugd. Die willen we natuur laten voelen, laten bele ven. Als je de jeugd hebt, krijg je hun ouders ook. En je hebt de toekomst. Kinderen hebben nauwelijks meer be sefvan échte natuur. Het is geen avon tuur als je in een bos steeds op het pad moet blijven of wanneer omhei ningen je beperken. Je moet erin!' Alles met mate, dat is het motto op dit eiland. Achter de dijk in het noord westen wil Natuurmonumenten vijf bestaande boerenwoningen tot vakan tieappartementen verbouwen. Eén clustertje, meer niet. In de oostelijke polder, de weemoed, gaat een particulier een natuurcam- ping beheren voor maximaal 35 ten ten. Geen kroeg, geen winkel, geen minigolf, zwembad of tennisbaan, zelfs een jachthaven komt er niet. Je kunt met je boot aanleggen, maar 's nachts blijven is er niet bij. Dan moet je naar de overkant, naar Nieuwen dijk. Tiengemeten mikt, als de natuur straks het laatste karwei op eigen la-acht heeft afgemaald, op dertig- tot vijfendertigduizend bezoekers per jaar. 'Dat lijkt een hoop', zegt Maijer. 'Tijdens een open dag hebben we 3500 mensen gehad. Toen die waren uitgewaaierd, gingen ze helemaal op in de ruimte. Je moet hier je rust kun nen blijven vinden.' Haas uit Groningen Het gebied is een onderdeel van de ecologische hoofdstructuur in Neder land. Een keten van aaneengesloten natuurgebieden door het hele land. Maijer: 'Om het simpel te zeggen: als alle versnipperde gebieden zijn aange kocht, tot natuur zijn omgevormd en met elkaar verbonden, moet een haas uit Groningen bij zijn tante in Zee land op visite kunnen, zonder te wor den platgereden door een vrachtwa gen.' Twee euro kost een retourtje Schokland is een voormalig eiland in de Noord oostpolder. Het eiland lag in de Zuiderzee (het latere IJsselmeer) en stak slechts een klein eind boven het water uit. Door zware stormen in de 18e en 19e eeuw was er zoveel zandaf- slag dat het eiland in 1859 op last van Koning Willem II werd ontruimd. Sinds de droogleg ging van de Noordoostpolder in 1942 maakt het deel uit van het vasteland. Hoe kom je er? Schokland ligt in de Noordoostpolder onder de plaats Emmeloord. Aangezien het 'een eiland op het droge is' lcunt u het gebied per auto be reiken (aangegeven vanaf de A6). Wat is er te zien/doen? Schokkers zijn trots op hun eiland. Er is dan ook veel te zien en te beleven. Zo is er het mu seum Schokland, de gesteentetuin en talloze wandelroutes langs alle mooie plekjes van Schokland. Bijzonderheden? Schokland is in 1995 door de UNESCO aange wezen als Werelderfgoed. www.schokland.nl Nederland kent een heleboel bekende en minder bekende eilanden. Reizen zocht er vijf uit voor deze pagina. Een completer overzicht is te vinden op de website van deze krant, klik op Reizen. Tot vorig jaar werd er geploegd, gezaaid en geoogst op Tiengemeten, eiland in het Ha ringvliet. Natuurmonumenten legt dit jaar de laatste hand aan een totale metamor fose. Als volgend voorjaar de dijk wordt door gestoken, heeft Nederland er dui zend hectare weemoed, weelde en wildernis bij. gen nu v. in andere Bor grond, aan de wal. T Wandelaars, fietsers en vogel liefhebbers die met de - paarsgele veerpont Sint Antonius van af Nieuwendijk worden overgevaren, krijgen straks weemoed, weelde en wildernis. Dat zijn de drie sferen van het herinrichtingsplan voor Tienge meten. Weemoed vind je in het oosten, het oudste deel, waar je wordt terugge voerd naar het landschap van het be gin van de vorige eeuw. Met akkers en weilanden, Hollandse trekpaarden en koeien. De weelde ontstaat in het midden, dat 's winters onder water zal staan en in het voorjaar en de zomer een slilcvlak- te zal zijn waar duizenden steltlopers en planten een paradijs vinden. Het grootste deel van Tiengemeten wordt wildernis, geboetseerd door het getij van het Haringvliet. Een ideaal gebied voor de echte natuurvorser. Het wordt hier prachtig. Henk Maijer, namens Natuurmonu menten beheerder van dit grootste aaneengesloten natuurproject van Ne derland, kan bijna niet wachten tot - de machi nes het eiland verlaten. Dan wordt de zuidelijke dijk over een lengte van vijftig meter doorgesto ken, volgend voorjaar. Op dezelfde plek als waar die het op 1 februari 1953 door het springtij begaf. En wat komt er dan? Hij durft het niet te voorspellen.'Een nieuw beest...., dat is altijd weer een lack. Tweeduizend gemet Ooit, aan het begin van de zeventien de eeuw was dit een kleine zandplaat met een oppervlakte van tien gemet. Een Oudhollandse naam voor een hal ve hectare. Tiengemeten is nu, vier honderd jaar later, door het slib dat Maas en Rijn meevoerden naar de Zeeuwse en Zuid-Hollandse delta tweeduizend gemet groot geworden: duizend hectare. Zevenhonderd bin nen de dijken die Nederlanders ge wiekst aanlegden om dit nieuwe land te behouden, driehonderd erbuiten. Het is nog het enige échte eiland in zuidwestelijk Nederland. Zonder vas te oeververbinding als een brug of een tunnel. Natuurmonumenten is sinds 1997 ei genaar van het hele eiland. Het pro ject Tiengemeten wordt uitgevoerd door Deltanatuur, een samenwer kingsverband van provincie, Rijkswa terstaat, de gemeente Korendijk, Dienst landelijk Gebied en Natuurmo numenten. De Europese Unie betaalt mee aan de natuurontwikkeling op Tiengemeten. Tiengemeten vanaf het water. De veerdienst naar het eiland vertrekt ieder uur. Foto's ANP De enige die hier straks niet zomaar zijn gang mag gaan is de mens. Weemoed met paarden. door RUUD BUURMAN Een blik vanaf de dijk, bij het veerhaventje, doet denken aan een Vinexwijk. Waar graafmachines en bulldo zers de grond geschikt maken, waar leidingen en rioleringen worden ge legd en kavels worden uitgezet voor de huizen die er moeten komen. Maar hier, op Tiengemeten in het Haring vliet, gebeurt het tegenovergestelde. Hier worden menselijke bouwsels af gebroken, wordt grond afgegraven en worden leidingen en afwaterings buizen verwijderd. Duizend hectare wordt teruggegeven aan de natuur. Het zoete getijdenwater mag er voor taan zijn gang gaan. En de spindotter, de bittere veldlcers, het zeebiesje, het harig wilgenroosje, het blauwborstje, de slechtvalk, kiekendief, lepelaar, de gans en de smient. En o ja, niet te ver geten, de zee- en de visarend. De vleer muis en de kerkuil krijgen de beschik king over een gestripte boerderij die al langzaam verandert in een ruïne. De enige die hier straks niet zomaar zijn gang mag gaan is de mens. Weemoed Zeven boeren verlieten met pijn in het hart het vruchtbare eiland en ploe-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 57