PZC H VakantieStunt Egypte al vanaf €249,- www.vakantiestunt.nl Profiteer NU VAN KORTING Vraag antwoord Reis in 5 clicks Redactie bijlagen: 0113-315680 www.pzc.nl E-mail: redactie@pzc.nl postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520 Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770 Nationaal: 020-4562500 zaterdag 1 april 2006 Reizen ADVERTENTIE 's Morgens de vissers zien uit varen en 's avonds de zon zien ondergaan. Foto GPD Wat een aangenaam land, verzuchten we zo lang we op de eilanden zijn. En ook: 'raar dat er zo weinig toeristen heen gaan.' De «X Kaapverdische Eilanden zijn wonderlijk rustig. door IQHM IAMSFM VAN fiAl FN I Het begint al op Schiphol. In de wachtruimte bij de slurf staan om ons heen al leen mensen die een melo dieus Portugees spreken. De wekelijk se rechtstreekse vlucht van TACV, de Kaapverdische luchtvaartmaatschap pij, brengt kennelijk vooral Kaapverdi- anen, die in Nederland (doorgaans in Rotterdam) wonen en werken, naar de eilanden. Waarom wilden wij naar Cabo Verde? Het is een mengeling van het 'eiland gevoel', een gehechtheid aan Afrika en aan oude, koloniale stadjes, de aan trekkingskracht van de muziek van Cesaria Evora en lekker weer. De Kaapverden liggen halverwege Por tugal en Brazilië, duizend kilometer voorbij de Canarische eilanden. De vlucht vergt een uur of zes en brengt je in Praia op het grootste eiland, San tiago, waar de helft van de 400.000 koppen tellende bevolking woont. Meteen op de nieuwe luchthaven word je omarmd door een prettige at mosfeer van 25 tot 30 graden, die vaag tropisch aandoet maar steeds gekoeld wordt door een zwoele noordoostpas saat. Voeg daarbij nog een stralende zon aan een strakblauwe hemel. Kleurrijk Cabo Verde is kleurrijk in alle opzich ten. De bevolking is sterk gemengd en van menging krijg je de mooiste mul- ti-etnische samenleving, zo blijkt maar weer: rijzige zwarte vrouwen met heel lichtblauwe of lichtgroene ogen, donkerbruine oudere heren met prachtig grijs krullend haar, licht- getinte mediterrane types en alle varianten daartussen. En die gaan zo op het oog ontspannen met elkaar om. In de aluguers - collectieve taxi's, meestal Toyota-busjes, die pas aan hun rit beginnen als er zo'n twintig passagiers aan boord zijn gestouwd, soms in gezelschap van een toom le vende kippen of met een bak dode vis sen - is de stemming goedsmoeds. Ne gen eilanden zijn bewoond, sommige vlak en dor maar gezegend met fraaie stranden (Sal, Boavista), andere groe ner en heuvel- tot bergachtig (Santo Antao, Santiago, Fogo, Brava). Santo Antao heeft het in zich net zo'n wandelparadijs te worden als Madeira of La Palma. We kloppen er na een ver bijsterend mooie rit over de bergkam men aan bij een pension in Ribeira Grande, aan de noordkust. De uitbaat ster spreekt Nederlands, ze heeft na melijk negentien jaar in Rotterdam ge werkt. Ze geeft ons een kamer met bal kon en als ze ziet hoe tule wij daarop zijn, biedt ze ons voor dezelfde prijs Welkom op de Kaapverden (1500 escudos, 13,50 euro) een 'suite' met twee balkons. Vanaf die balkons kun je het hele openbare leven van Ri beira Grande volgen. De wandelroutes vanuit het plaatsje zijn onuitputtelijk en indrukwek kend - al is een goede conditie aan te bevelen en hoogtevrees niet. Via ou de, door rotsmuurtjes omzoomde ezel paden klim je langs steile hellingen voorbij nauwgezet aangeleg de terrasakkertjes, door tuinen van bananen, pa paya en broodbomen, langs boerderijtjes en door kleine dorpen. Iedereen groet je ('bom dia!') en kinde ren bedelen wel, maar niet hardnekkig. Graag willen ze gekiekt worden, om dan prompt het re sultaat te komen becommentarië ren. Ruiger Santo Antao heeft iets van Madeira, maar het is ruiger en primitiever, ver der terug in de tijd. Op Cabo Verde ben je in Afrika zonder dat het er echt Afrikaans is. De mensen zijn arm, maar niet straatarm. Ze lopen niet in vodden; ze zijn schoon op zichzelf, hun huizen en hun hotels, maar niet op hun land: ze pleuren hun afval zon der scrupules de natuur in, zodat de acacia's staan te pronken met wegge waaide plastic zakken als 'bloemen'. Je bereikt Santo Antao met de boot vanuit Mindelo op Sao Vicente, een stadje van elegante koloniale architec tuur. Het eiland is dor en kaal tót woestijnachtig, maar ook het Melcka van de Kaapverdiaanse muziek - de di va Cesaria Evora woont hier. In restau rants en cafés klinken overal de licht weemoedige ritmische klanken. De mooiste muzikale ervaring had den wij overigens op Santiago. Het is even zoeken in de duistere stegen van Praia (vaak valt in Cabo Verde het licht uit!), maar dan zit je in café Ho- landa ook tussen bewoners van de wijk Achada de Santa Antonio, die zin gen, op gitaren en ritme-instrumen ten spelen en lange ballades vol heim wee en saudade uit het hoofd kennen. Santiago is eveneens een eldorado voor de wandelaar, vooral het noor den, waar je in een simpel huisje aan het strand kunt logeren, 's morgens de vissers ziet uitvaren en 's avonds de zon ziet ondergaan. En toch snappen we gaandeweg beter waarom Cabo Verde toeristisch ge- De TACV vliegt elke donderdag rechtstreeks naar Praia op Cabo Verde; daarnaast zijn er verbindingen door de lucht via Lissabon met TAP. Binnen Cabo Verde bestaat intensief luchtverkeer, wie naar meer eilanden wil, doet er goed aan een Air Pass te kopen bij TACV: Weena 99 Rotterdam, tel. 010-4115411Tussen Sao Vicente en Santo Antao varen tweemaal daags twee veerboten. Het eiland Brava is alleen overzee en tamelijk moeilijk te bereiken. In principe kan men de hele archipel per boot bereizen, maar de vaartijden zijn onre gelmatig, zodat dit veel tijd kan, vergen. Voor een bezoek is een visum vereist. Op vertoon van een vliegticket is dit verkrijg baar via het consulaat-generaal van Kaapverdië, dat is gevestigd in Rotterdam, Ma- .thenesserlaan 326, tel. 010-47(78977. Het visum kan echter ook zonder veel moei te (en goedkoper!) bij aankomst op de luchthaven van Praia gekocht worden. Inlich tingen: Cabo Verde Travel, Overblaak 57, Rotterdam, tel. 010-4121887. De wandelroutes op de eilanden zijn onuitputtelijk. Foto JOHN JANSEN VAN GALEN zien (nog) geen succes is. Wie het ver gelijkt met veel Afrikaanse landen, zal het comfortabel, geordend en re laxed vinden, maar vergeleken bij de Canarische eilanden bijvoorbeeld is het tamelijk Spartaans: soms is er geen warm water, vaak geen licht en veel onderkomens die je eufemistisch 'eenvoudig' zou kunnen noemen zijn niet eens zo goedkoop. ADVERTENTIE LEZERSAANBIEDING V ZWALUWHDEVE SAUNA Sc B E AUTYRES RT Laat .uzelf ook eens een dagje heerlijk verwennen. U kunt bij ons genieten van o.a. een verwarmd zwembad, een prachtige hamam sfeervolle restaurants, relaxruimtes, whirlpools en vele sauna's. Sauna Beautyresort de Zuualuuvhoeve, onbezorgd genieten. Arrangement La Vie Ontspannende gelaatsbehandeling (25 min. Heerlijk lunchbuffet Cacao lichaamspakking Fruit Juice Buffet Heerlijk twee gangen Dinerbuffet Ontvangst mét koffie of thee en iets lekkers Programma uitleg en rondleiding door onze gastvrouw Gebruik van allé saunafaciliteiten tot 24.00 uur Vrij gebruik van shampoo, showergel en scrubzout Pnjs109,- pp 2e pers. 50% korting 006. PRIJSWIJZI IS DAGEN EN E Zuiderzeestraatweg 1 DB Harderwijk Telefoon: D341-451993 www.zwaluwhoeve.nl Onbewoond eiland Een onbewoond eiland lijkt soms wel heel aantrekkelijk en avontuurlijk. Wie herinnert zich niet de bioscoopfilm Blue Lagoon. Menigeen heeft er wel eens een visioen over gehad. Wat zou u doen op een onbewoond eiland? Stem mee in de Graadmeter. Ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen. Liever luieren Aan alledaagse klusjes valt helaas ook op vakantie niet te ontsnappen. Wij vroegen u: wat vindt u de minst leuke verplichting op vakantie? Hoewel de meningen enigszins verdeeld zijn, be leeft u vooral aan in- en uitpakken, schoonmaken en kleding wassen wei nig plezier. De uitslag: In- en uitpakken 27% Kleding wassen 26% Schoonmaken 23% Afwassen 9% Koken 6% Iets anders 5% Boodschappen doen 4% Ik hoor veel over eilandhoppen. Wat is eilandhoppen precies? Marie Busscher van Oad Reizen: 'Bij eilandhop pen bezoekje enkele eilanden die in één va kantie gecombineerd worden. Je reist per boot of vliegtuig tussen de eilanden. Steeds meer mensen gaan eilandhoppen. Vooral in Grieken land, Portugal, Caribische gebied of natuurlijk veel dichter bij huis, de Waddeneilanden.' Jan-Rilcke Mulder van Sudtours: 'Griekenland is bij Hollanders erg populair als het gaat om eilandhoppen. De mensen vinden het afwisse lend. In kort tijdbestek kun je veel zien en je kan heel eenvoudig reizen via de bootverbin dingen tussen de eilanden. Met name de wat kleinere Griekse eilandjes zijn erg in trek van wege de specifieke sfeer en traditionele accom modatie. Eilandhoppers vermijden liever de grote hotels waar veel toeristen zitten.' Heeft u ook een vraag? Mail naar redactie@weqenermultimedia.nl Voor meer vra gen en antwoorden: ga naar de website van de ze krant en klik op de rubriek Reizen. Witte stranden aan een blauwe zee. Doodse stilte op een eiland vol palmbomen. Alles hele maal voor u alleen. Het lijkt een droom, maar tegenwoordig is een onbewoond eiland niet al leen maar weggelegd voor rijke miljonairs, maar ook voor de 'normale' portemonnee. De ze eilanden zijn niet alleen te koop maar ook te huur. Ook u kunt zich voor even de eigenaar wanen van een tropisch eiland in bijvoorbeeld het Ca ribische gebied of in Afrika. Maar ook trouwen op een eigen privé-eiland behoort tot de moge lijkheden. Overal in de wereld valt er wel wat te huren. Private island: www.privateislandsonline.com Eilanden: www.vladi-private-islands.de Te huur per regio: www.travelersdiqest.com Rent a island: www.qoin2travel.com Trouwen op eiland: www.sailinqparadise.net Nieuwe website Barbados Het Verkeersbureau van Barbados heeft on langs een nieuwe website gelanceerd. Via de si te is informatie beschikbaar over de meest uit eenlopende onderwerpen met betrekking tot deze Caribische vakantiebestemming. Martin- ^^^onMngs ook gestart met een weke- lijkse vlücht vanaf Schip hol naar Barba dos. Het ei land richt zich met de komst van deze lijn dienst sterk op de Nederlandse markt. De site laat de bezoe ker kennismaken met de highlights van het ei land, verschaft algemene bestemmingsinfor matie, toont relevante touroperators en vlieg maatschappijen en biedt interessante aanbie dingen. www.visitbarbados.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 55