Hollywood-antiquair ruimt op Buxushaag hoeft niet altijd laag te zijn PZC Afvalverwerking kan stijl hebben Wil Slijtvast vinyl Toptuinen Beste design Vijvertuin Buxus snoeien Hl zaterdag 1 april 2006 Novilon en woontijdschrift VT Wonen hebben voor de tweede keer een collectie vloerbedek king samengesteld. De collectie is gebaseerd op zachte stoffen en stoere materialen. Dat spreekt ook uit de namen als Glitter, Krijtstreep en Fijn Hout. De collectie bestaat uit zestien dessins die verkrijgbaar zijn voor 21,95 euro per vierkan te meter. De.vloerbedekking is afgewerkt met een speciale top laag, waardoor het vinyl vol gens Novilon minder snel zou slijten. Het bedrijf geeft er dan ook twaalf jaar garantie op. In formatie: www.novilon.nl Een kikkerconcert, hoedendag, rozenweekeinde of kunstmani festatie. Tuinliefhebbers kun nen ervoor terecht bij één van de vijf modeltuinen die zich ver enigd hebben in de organisatie Toptuinen van Nederland. Het doel is om de consument voor te lichten over de Nederlandse tuincultuur. Aangesloten zijn Vijvertuin Ada Hofman (Grams- bergen), Boomkamp Garden (Borne), de Tuinen van Appel- tern (Appeltern), de Rhulenhof (Ottersurh) en de Kasteeltuinen in Arcen. Bij bezoek aan één van de terreinen ontvangen be zoekers een kortingskaart waar mee ze terecht kunnen bij de an dere tuinen. Informatie: www.appeltern.nl/toptuinen Wordt het de Senseo, de urinoir met vlieg, het logo van de NS of de slaapbank van Martin Vis ser? De Premsela Stichting en NRC Handelsblad organiseren samen een verkiezing van hét beste Nederlandse design. On langs zijn de 25 finalisten be kendgemaakt waaruit iedereen vanaf 21 april een favoriet kan kiezen. De-uiteindelijke win naar wordt 5 mei bekendge maakt, onder andere op de web site van de Premsela Stichting. Andere genomineerden zijn de Telefoongids (1971), de Maxi Co- si, de brievenbus van de PTT (1956-1960), de Fokker Friënd- schip (1954) en de Roodblauwe stoel van Gerrit Rietveld. Eer der kozen de Britten het snelle verkeersvliegtuig Concorde als beste Britse ontwerp. Informatie: www.premsela.org, www.design.nl Het ziet er leuk uit, maar een vij ver in de tuin vergt behoorlijk wat onderhoud. Vandaar dat de afgelopen jaren behoorlijk wat vijvers weer zijn gedempt. Voor wie er zich toch aan wil wagen, is Water in de Tuin wellicht een uitkomst. In dit boekje staat - zoals de titel al aangeeft - be schreven wat er allemaal moge lijk is met water in de tuin. Want een vijver mag dan voor de hand liggen, een regenzuil, een beekje of minimoeras zijn net even creatiever. Het boekje, verschenen bij uitgeverij Rood bont, bevat ook plantentips. He- is te koop in de boekhandel vooi 11,50 euro. ISBN 90 75280 64 5. Een beetje buxus heeft een spe ciale vorm. Dat betekent wel dat de plant geregeld moet wor den gesnoeid. Dat is niet altijd even gemakkelijk. Daarom heeft Wolf Garten een buxus- schaar ontwikkeld. De HS-B heeft gebogen messen. Daar door zou de schaar ideaal zijn voor vormsnoei. Informatie ovei de schaar én over hoe en wan neer de buxus gesnoeid kan wor den is te vinden op de website van het bedrijf: www.wolf-gar- ten.nl. De schaar kost 22,95 eu- Dat we van buxus haagjes kunnen maken, weten we zo langzamerhand wel. Maar waarom worden er altijd van die lage haagjes van gemaakt? Er bestaan ook buxussoorten die bijna een halve meter per jaar kunnen groeien en waar mee je hagen van drie meter hoog zou kunnen maken. 'Handsworthensis' is er zo één. En 'Rotundifolia'. En er zijn zo veel meer struiken waarvan je een haag zou kunnen maken. Ro dodendrons bijvoorbeeld, of kruisbessen, of fuchsia's. Ce ders, larixen en kornoeljes - ik begrijp niet waarom er niet wat meer wordt geëxperimenteerd. Niet door tuineigenaren mis schien, maar toch zeker door ho veniers. Sommige hagen plant je tegen de inkijk. Dan is het logisch dat je voor een groenblijvende hees ter kiest, want inkijk kent geen seizoenen. Maar je ziet ook ha gen die navel- of schouderhoog zijn. Die zijn bedoeld als erf- scheiding, of om een tuin in veili ge compartimenten te verdelen als de tuineigenaar aan ruimte vrees lijdt. Nu wil ik niet eeuwig op buxus- haagjes mopperen; voor je het weet ben je een oude zeur. En wie in de kattenpislucht van buxus wil zitten moet dat zelf weten. Maar mag ik erop wijzen dat er geen plant is die zo'n com fortabel toevluchtsoord is voor slakken? Buxus planten is slak ken gastvrij ontvangen en slak ken eerst in de watten leggen en daarna proberen te bestrijden komt mij voor als absurd. En nu ik het toch over slakken heb, en over slakkenbestrijding, dan wil ik daar ook nog wel even bij vermelden dat bijna al le huisjesslakken onschuldig zijn. Die leuke gele en roze huis jesslakken, met zo'n spiraalvor mige zwarte streep over hun slakkenhuis eten helemaal niet van uw hosta's en uw ridderspo ren. Zij leven van schimmels, al gen en afgestorven blad en rui men de rommel op die u laat lig gen. Het is alleen de segrijnslak - zo'n zwartbruine joekel - die levende planten eet. En de wijn gaardslak, maar die is be schermd dus die mag u niet ver moorden. Maar ik dwaal af, want eigen lijk wilde ik alternatieven aan dragen voor de clichéhaag. Plant er bijvoorbeeld eens een tje van lavendel, of van rozema rijn en aai er met uw hand over heen, iedere keer als u er langs loopt. Kies een rechtopgroeien- de rozemarijn, en geen liggende en snoei met de heggenschaar na-de bloei. Net als bij lavendel. Of kies voor een bloeiende haag van Potentilla fruticosa, een ste vig struikje dat van mei tot no vember is overdekt met bloemen die aan enkelvoudige miniatuur roosjes doen denken. Rozen En als u potentilla's kiest omdat hun bloemen op rozen lijken, waarom dan geen echte rozen geplant? Daar zijn er zoveel van dat er voor iedere situatie wel een passende roos is te beden ken. Onderscheid uzelf van de buren; wees dwars, en plant mi- niroos 'The Fairy' eens om het buxusperk, in plaats van buxus rondom het rozenperk. En snoei dat haagje dan vrolijk fluitend met de heggenschaar, terwijl uw buurman met het rozensnoei- boek in zijn ene hand en de snoeischaar in de andere wanho pig op zoek is naar het derde naar buiten gerichte oog van on deren. Als er ruimte is zou u een Met egelantieren creëer je een natuurlijk aandoende haag. haag kunnen planten van niet te grote struikrozen, zoals 'Buff Beauty' of 'Penelope'. De geur alleen al. En ook hier weer: gebruik de heggenschaar in plaats van de snoeischaar. Rozen kunnen wel tegen een stootje. Geef een lich te snoeibeurt na de bloei en wacht tot het (vroege) voorjaar met het echte werk. En denk aan de luchtbanden van de krui wagen als u het snoeisel afvoert. Voor een natuurlijk aandoende haag - hoewel er aan hagen niets natuurlijks is - zou u kuh- foto Romke van der Kaa nen overwegen om hondsrozen of egelantieren te planten, of een mengsel van beide. Voor een superromantisch effect zou u er dan nog wat kamperfoelie door heen kunnen vlechten. Romke van de Kaa De Touch bin van Brabantia (1) en de Kickmaster Pinck van Wesco (r) De Haagse 'Holly- wood'-antiquair Max van Leeuwen (50) tikt er heus wel eens een briefje op maar handel gaan drij ven via de computer, nee, daar moet hij niet aan den ken. „Stommigheid na tuurlijk. Je blijft toch ook niet in een draagkoets rij den?" Het is nu aan Chris tie's om voor een geschat te opbrengst van een half miljoen euro zijn pakhuis te veilen. Warner Bros kan hem niet meer bellen en hij gaat kleiner door op een steenworp van paleis Noordeinde. Goh, u wordt 'Hol lywood'-antiquair ge noemd. Dan kent u vast veel be roemde filmsterren. Vertel. W elneeHollywood-s terren kwamen hier nooit zelf hoor. Na tuurlijk wel Nederlandse zoals Jeroen Krabbé, maar die stellen internationaal gezien toch niks voor? Maar zonder op te schep pen: in het land der blinden is één oog koning en dat was ik. Ik was de grootste van het land en daarom blééf de telefoon gaan. Belde Warner Bros en dan kwa men ze langs voor de films die in Europa werden gedraaid. Ik heb in de loop van de tijd voor - schat ik zo in - honderden films en toneelstukken decors gele verd." Zoals? „Hoogtepunten on der de Nederlandse films vond ik Cloaca en Eline Vere en In De Schaduw Van De Overwinning met Jeroen Krabbé en Rijk de Gooijer. Prospero's Books van Peter Greenaway was bijzonder en verder leverde ik ook vracht auto's vol aan Ocean's Twelve. Beetje teleurstellend trouwens wat ik daarvan terugzag, de ca mera flitste overal heel snel langs. Ik deed ook veel voor re clamespots, daar kocht ik de op gezette dieren voor die ook op de veiling komen. O ja, Beyonce Knowles was hier trouwens wel in levenden lijve voor een Hollywood-antiquair Max van Leeuwen ruimt zijn pakhuis op. foto Cees Zorn/GPD photoshoot. Leuk toch? Chris tie's waarschuwde me nog dat ik nu niet mocht overdrijven, maar de koningin was hier ook een paar keer." Wij geloven u onmiddellijk. Wilt u een tipje van dé sluier oplich ten? „Toen ze kwam trok ik me eerst terug en liet haar de ronde doen met een hofdame. Iemand uit haar gevolg kwam naar me toe en vroeg of ik toch wilde komen, dat zou de koningin leuk vinden. Ze zocht een ca deautje voor haar man en kon maar geen keus maken. Toen wees ik haar een boekenmolen waar prins Claus ook een fles wijn op kon zetten.-Was ze met een enthousiast over! Op de val- ,-reep ontdekte ik echter dat ik die molen in huis'had voor een reparatie." „De koningin had echter haar keus gemaakt en volgens de hof dame kon ik echt niet meer on der de koop uit. Plet was een he le beievenis, ze heeft uitstraling hoor, écht bijzonder. Moest ik me later natuurlijk nog wel ver antwoorden tegenover de eigena ren. Die vatten het gelukkig sportief op." U laat bij Christie's bijvoorbeeld een enorme vergulde zakkroon- luchter met tachtig elektrische kaarsen veilen. Leuk voor in een film, maar heeft dat soort glitter en glamour ook Wassenaar vero verd? „Nee hoor, de Hollandse smaak is nog altijd die van recht maho nie. Nederlanders kopen zelden extravagante stukken, ze dur ven geen interieur aan waarvan de buurman mogelijk zal zeg gen: Wat is dat nou voor mals, een meubel met gouden krullen eraan! Dat kochten vooral bui tenlanders en mahonie kocht ik voor de Nederlanders.; Aan het Noordeinde ga ik me concentre ren op extravagant, dat kan daar juist uitstekend omdat hét meer in de loop ligt." U gaat door als prototype van de ouderwetse kunsthandelaar. Nooit bang geweest voor de be delstaf? „Ach, het heeft natuurlijk in vloed op mijn handel gehad dat je tegenwoordig bij Xenos voor twaalf euro een Chinese urn kunt kopen, maar nep is nep en aan kwaliteit blijft altijd behoef te. In de Quote staan nooit anti quairs en dat hoef ik ook hele maal niet. Dit vak heeft me de hele wereld rondgebracht. Prachtig toch?" Fran^oise Ledeboer De kijkdagen bij Christie's (Cor- nelis Schuytstraat, Amsterdam zijn op 1 april (vandaag) en 2 april van 10. 00 tot 17.00 uur en op 3 april van 10.00 tot 16.00 uur. De veiling begint op 4 april om 14.00 uur en op 5 april om 10.30 en 14.00 uur. Voor meer informatie: www.christies.com. De afvalbak is ongetwijfeld het minst populaire onder deel van ons huis. Toch zijn er exemplaren die mooi zijn om te zien, uit het zicht staan en on aangename geurtjes tot een mini mum beperken. Nee, in de mooie leefkeukens van nu is geen plek voor een on hygiënische vuilnisbak met een plakkerig deksel en de lucht van verouderde voedselresten. Ge lukkig kan het ook anders. De huidige generatie afvalbakken is niet alleen functioneel, maar heeft ook een uiterlijk dat in geen enkele keuken misstaat. De zogenaamde 'retrobins' bij voorbeeld, die met hun ronde vormen en fraaie kleuren vooral nostalgisch ogen. Koplopers zijn de modellen van Vipp en Wesco. De bakken van het Deen se Vipp ogen door hun strakke vormgeving elegant. Net als de ontwerpen van Wesco, die in Duitsland worden gemaakt, roe pen ze herinneringen op aan het Amerika van de jaren vijftig. Volgens Jan Lodder van Wesco International vormt het logo een wezenlijk onderdeel van het ont werp. „Oorspronkelijk gebruik ten we een sticker die er na ver loop van tijd afviel. Omdat we daarop zoveel reacties kregen bevestigen we tegenwoordig een metalen plaatje op de bakken. De consument wil blijkbaar dat duidelijk zichtbaar is dat er een Wesco in huis staat." Vooral de Pushboy is een echte klassieker. Deze afgesloten ron de bak met duwklepje duikt niet alleen op in de keuken, maar ook in openbare gelegenhe den. Er is ook een variant met een voetpedaal om de mond van de bak open te schuiven (Kick master). De 'gewone' pedaalemmeruit voering verschijnt op de markt onder de naam Baseboy. „Deze is wat gebruiksvriendelijker om dat je er niet met je handen aan hoeft te zitten." Dat ook de af valbak een blikvanger mag zijn, blijkt uit de nieuwe collectie van Wesco, die in het teken staat van kleur. „Vooral extre mere tinten, limegroen en roze." Functioneel Gaat het bij Vipp en Wesco voor al om het uiterlijk, de Neder landse producent Brabantia in vesteert doorlopend in functio naliteit en techniek. „Daarnaast kijken we bij het ontwerpen van afvalbakken naar kwaliteit en duurzaamheid", zegt een woord voerder. „Je wilt geen bak die opeens niet meer goed sluit om dat de scharnieren door veel ge bruik niet meer werken." Een aantal jaren geleden intro duceerde Brabantia de Touch Bin, een afvalbak met een dek sel die na een licht duwtje van zelf omhoog komt. De nieuwste ontwikkeling op vuilbakgebied gaat nog een stapje verder. Door de handen boven de deksel te houden, opent de Sensor Bin zichzelf dankzij een sensor die werkt op batterijen. Wie zijn afval wil scheiden kan gebruik maken van een duo pe daalemmer. Bijvoorbeeld van Curver. De afvalbak is uitgerust met een kleinere binnenemmer voor het groenafval en een wat grotere voor het. restafval. Caroline Göttgens WMx.sk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 41