Boer heeft ijzersterk imago PZC D e opbrengst van zijn eerste oogst sierfruit op de vei ling viel Martien den Boer (40) vies tegen. Zo niet de spontane klandizie, nadat hij het restant- je pompoenen van die eerste lichting uitstalde langs de rand van zijn bedrijf aan de Nieuwe Kooiweg in Zierikzee.Het onsje sierfruitzaad dat hij in 1996 in kocht om nieuwe inkomsten aan te boren, is inmiddels tot twee ëneenhalf hectare aan hobbyis me verwant werk uitgegroeid. iXj\/£AJ^Ot^lXc l/JjH Landbouw met nevenactiviteiten Sierfruit oogst veel waardering Logieshoeve is goed voor de teamgeest zaterdag 1 april 2006 W 7 De Zeeuwse boeren kunnen rus tig gaan slapen. De inwoners van de provincie hebben in overgro te mate, 89 procent, een gunstig beeld van ze. Slechts drie procent van de bevolking denkt negatief - over de boeren, 7 procent stelt zich neutraal op en een procent heeft er geen mening over. Stedelingen en plattelanders staan in gelijke mate positief tegenover de boeren. In opdracht van de PZC-redactie hield Bliek Marktonderzoek uit Eindhoven een representatief opinie-onderzoek on der 262 Zeeuwen van 18 jaar en ouder naar hun opvattingen over landbouw en landschap. Van de deelnemers rekent 43 procent zich tot inwoner van de stad en 56 procent tot bewoner van het platte land. De positieve grondhouding ten opzichte van de boeren vertaalt zich overigens niet in de toekomstverwachtingen. Die worden niet heel rooskleurig ingeschat. Zo ziet minder dan de helft, 48 procent, een goede toekomst weggelegd. Noch po sitief, noch negatief wordt door 12 pro cent aangegeven en 38 procent verwacht een negatieve ontwikkeling. Ook hier nauwelijks verschil in opvatting tussen bewoners van stad en platteland. Eén op de drie Zeeuwen gaat ervan uit dat komende jaren de landbouw groten deels uit de provincie verdwijnt, maar 66 procent gaat daar niet van uit. Blijven boeren vergt wel aanpassingen, geeft 70 procent aan. Deze groep ondervraagden gelooft dat de agrariërs daar ook wel in slagen. Daarentegen meent 19 procent dat de boeren niet in voldoende mate kunnen meebewegen met de veranderin gen op het platteland en de wereldmarkt. Een opmerkelijk groot deel, 11 procent, blijft hierop een antwoord schuldig. Er tekent zich een tweedeling af, tussen boeren die willen telen voor de wereld markt en zij die hun bedrijf combineren met nevenactiviteiten. Degenen die als pure boer aan de slag blijven, moeten hun bedrijf vergroten. De ondervraagden gaan hier niet zonder meer vanuit: 53 pro cent verwacht dat er geen schaalvergro ting plaats vindt en 37 procent rekent daar wel op (10 procent geeft geen ant woord). Kansen Vooral voor bedrijven die zich specialise ren dan wel richten op nevenactiviteiten liggen er kansen. De deelnemers aan het onderzoek wijzen met name op (agra risch) natuurbeheer (82 procent), ge volgd door zorgboerderijen (74 procent), minicampings (72 procent) en streekpro ducten (71 procent). Glastuinbouw (45 procent) en veehouderij (44 procent) ko men veel lager uit als het om nieuwe kan sen gaat. De beeldvorming over boeren mag dan overwegend gunstig uitpakken, het neemt niet weg dat eenderde van de Zeeuwen ze toch als onverbeterlijke kla gers beschouwt. Daar is 27 proeent het noch mee eens, noch mee oneens en 39 procent ziet de boeren niet als notoire klagers. Bijna driekwart vindt de Zeeuw se boeren wel eigentijdse ondernemers; vijf procent is het daar niet mee eens en 17 procent laat dat in het midden (deels mee eens, deels mee oneens). Een ruime meerderheid, 63 procent, on derschrijft de stelling dat boeren reke ning houden met milieu, natuur en land schap. Slechts zes procent vindt dat niet en een flink aantal ondervraagden, 28 procent, antwoordt deels mee eens/deels mee oneens. Agrariërs mopperen veel over de vele wetten en regels die hun pad kruisen. Ze moeten aan van alles en nog wat voldoen en dikwijls is het verwijt dat ambtenaren vanachter'hun bureau regels verzinnen die in de praktijk nauwelijks uitvoerbaar zijn. De vraag ligt voor de hand of de in woners de indruk hebben dat de boeren desalniettemin opereren binnen de regels van de wet. Twee op de drie Zeeuwen denkt van wel, vijf procent van niet en 23 procent, toch nog bijna een kwart, is van mening dat boeren zich deels wel en deels niet aan de spelregels houden. Overlast Wie op het platteland wil wonen moet zo wel de lusten als de lasten aanvaarden. Dat wil volgens een meerderheid van de ondervraagden niet zeggen dat de boeren hun gang maar kunnen gaan: 57 procent stelt dat ze in hun bedrijfsvoering reke ning moeten houden met andere platte landsbewoners, met name als het gaat om geluidhinder en stankoverlast. Een minderheid, 42 procent, merkt op dat boeren daar geen rekening mee hóeven te houden en twee procent heeft geen me ning hierover. Het verschil in opvatting tussen stad en platteland is verwaarloos baar. Van wie is nu eigenlijk het platteland? Is het bij uitstek het domein van de boer als eigenaar en gebruiker, of is het evengoed van de burger, die over het gebruik ervan dan ook iets te zeggen heeft.' Bijna drie kwart van de Zeeuwen, 68 procent, is er van overtuigd dat het platteland ook van de burger is; slechts 29 procent ziet het vooral als gebied waar de boer het voor het zeggen heeft (drie procent heeft geen mening). De deelnemers aan het onderzoek kon den aangeven wie er verantwoordelijk is voor het platteland. Op deze vraag wa ren meerdere antwoorden mogelijk. De overheid (Rijk, provincie, gemeenten, wa terschappen) en de boeren (zelfstandige boeren en hun organisaties) scoren vrij wel gelijk: 91 en 92 procent. Echter, ook de natuur- en milieuorganisaties krijgen in grote mate de verantwoordelijkheid voor het platteland toegeschoven: 69 pro cent. De Europese Unie, zeg maar Brus sel, wordt door 54 procent genoemd. Bijna heel Zeeland is afgelopen halve eeuw op de schop gegaan. Het buitenge bied is er ingrijpend door veranderd. Landinrichtingswerken en aanleg van nieuwe natuurgebieden gaan gestaag door. Voor 41 procent van de Zeeuwen is het platteland er afgelopen jaren op voor uit gegaan, voor 27 procent is sprake van achteruitgang en 23 procent ervaart geen achteruitgang en geen vooruitgang (10 procent heeft geen mening). Hoe dat ook zij, het overgrote deel van de Zeeuwen looft de schoonheid van het landschap: mooi antwoordt 59 procent en 30 procent waardeert het zelfs als heel mooi. Slechts drie procent noemt het (heel) lelijk. Opvallend is dat niemand op deze vraag een antwoord schuldig blijft. Rinus Antonisse Enquete landbouw en landschap I Hoe denkt u over de Zeeuwse boeren? positief 89% negatief 3% neutraal weet niet 8% Van wie is het platteland? boer 29% burger 68% weet niet 3% Is het Zeeuwse landschap vooruit of achteruit gegaan? vooruit 41% achteruit 27% neutraal 23% geen antwoord 10% Zal de landbouw uit Zeeland verdwijnen? verdwijnt grotendeels 31% blijft grotendeels 66% weet niet 3% Hoe ziet u de toekomst van de landbouw? positief 48% negatief 38% neutraal weet niet 14% Moeten boeren rekening houden met dé burger? rekening houden met burger 57% geen rekening houden 42% weet niet 2% Zeeland Walcheren en Zuid-Beveland Nederland Martien de Boer De toeloop was enorm, blikken Martien en zijn echtgenote Lia terug op die begintijd. Van 0,2 hectare in 1997 breidde Den Boer uit tot 1,5 hectare in 1999. „Een toptijd. Het was een rage. Het sierfruit is toen helemaal op gegaan." De kleur-, vorm- en smaakvariaties volgden elkaar in rap tempo op, wijst het twee tal op de dikke zaadbrochure op tafel. De Sweet Dumpling, favoriet van het eerste uur, is nagenoeg verdwenen. Het afgelopen jaar scoorde vooral de Flying Saucer erg goed. Daarin zit ook een beetje de kracht van de rage, ver moedt Den Boer. „Vanuit heel de wereld zijn er soorten deze kant op gekomen." Op de vorig jaar nieuw gebouwde kar langs de weg liggen van - pak 'm beet - augustus tot november nu zo'n vijftig soorten uitgestald. Het gemengd bedrijf (vleesvee en akkerbouw) van Den Boer moet het van oudsher van meer dere takken hebben. Dat heeft te maken met de kwaliteit van de grond, die niet echt geschikt is voor akkerbouw - verduide lijkt de agrariër. Zijn opa legde rond 1920 de basis van het be drijf. De ouders van Den Boer namen de boel over. Na vanaf zijn achttiende via een maat schap bij het landbouwbedrijf betrokken te zijn geweest, is Den Boer sinds vier jaar eige naar. Hij weet niet beter of er wordt op het perceel langs de Rijksweg tussen Zierikzee en Westhoek op neveninkomsten gebroed. Zo werd er jarenlang op de vroege teelt van broccoli ingezet, tot een jaar of zeven ge leden niet meer op te boksen viel tegen de - steeds hoger in de bergen gesitueerde - teelt in Spanje. Onzeker ja. „Maar ik hou wel van veranderingen", werpt Den Boer licht op de betere zijde van het agrarisch ondernemers schap. Zo leurde hij die eerste jaren langs winkels op Schou- wen-Duiveland om het sierfruit aan de man te brengen'en ont wierp hij een heuse markt kraamachtige stalling voor de verkoop langs de weg. „Je moet aandacht zien te trekken en dat ben je als boer niet gewend." Op je sloffen geld binnenhalen, is de teelt van sierfruit zeker niet. Het is allemaal handwerk. Eenzelfde perceel suikerbieten oogst je in drie uur tijd, met pompoenen ben je drie maanden lang van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat bezig. Staat tegen over dat je heel veel pracht aan treft op je land. „En je krijgt voor dit werk veel meer waarde ring. Met buikproducten krijg je altijd alleen maar commen taar." Esme Soesman fotografie Lex de Meester Annie de Milliano De peren blijven het belang rijkst. Maar nu ze er over j nadenkt, zouden haar man en I zij ook wel een behoorlijke bo- I terham kunnen verdienen met de verhuur van boerderij-appar- j tementen in Eede. Annie en Antoine de Milliano namen eind vorige eeuw hoeve De Biezenpolder over van oude- i re familie zonder opvolgers. Het land rondom de boerderij kon j worden gebruikt om het fruit- teeltbedrijf in Oostburg uit te breiden. Voor de hoeve en de I oude schuur moest, omdat De i Milliano 's zelf in Oostburg ble ven wonen, een bestemming wor- I den gevonden. Het geschikt ma- j ken van de boerderij en later het nieuwste deel van de schuur lag dan ook voor de hand. Niet al leen omdat De Biezenpolder op I een mooie landelijke plek ligt, maar ook omdat Annie van con- tacten met mensen houdt, i Ze zou de teelt van Conferences (het ras van de .peren) niet wil- len missen, maar heeft haar hart I ook verpand aan het hoevetoeris- 1 me. „Een peer zegt niks terug. Maar door de verhuur van ac- commodaties kom je in aanra- king met allerlei mensen en dat i is gewoon heel leuk." i Want de gasten hebben de weg i naar De Biezenpolder gevonden de afgelopen jaren. De boerderij - waar twaalf gasten kunnen j verblijven - is eerst geschikt ge- maakt voor het ontvangen van groepen. Daarna is ook het nieu we gedeelte van de schuur inge richt met een gastenverblijf waar tot een dozijn mensen te recht kan. Bovendien is in de schuur nog een studio voor twee personen. I De meest uiteenlopende groe pen mensen boeken de boerderij of het gastenverblijf in de voor malige schuur. Families, vrou- wenverenigingen, vrienden clubs, biljarters, gehandicapten op vakantie of kleinere bedrijfs verenigingen. Het groepje verze- J keringsagenten uit Kortrijk dat anderhalve week geleden voor een paar dagen neerstreek in de schuur, wilde zich een paar da gen bezinnen op een nieuwe be- drijfsstrategie. De leiding van de assuradeurs speculeerde er ongetwijfeld op dat ook de team geest van de werknemers een óp- kikker krijgt door het verblijf in de polder. Annie de Milliano acht de kans groot dat dat lukt. De Biezenpol der ligt ideaal. Landelijk, mid den in de polder, maar ook op fietsafstand van historisch en cultureel interessante stadjes als Aardenburg, Sluis en Dam me en de cultuurstad van Vlaan deren: Brugge. Binnen enkele ja ren heeft De Biezenpolder naam gemaakt. Alleen de eerste twee weken van het jaar is het soms stilletjes op en om de hoeve. Maar de rest van het jaar heerst er bedrijvigheid. Het echtpaar De Milliano is dan ook blij dat ze het hoevetoerisme als extra poot aan het agrarisch bedrijf heeft kunnen schroeven. René Hoonhorst beheerslandbouw natuurbeheer eigen verwerking verkoop aan huis verblijfsaccommodatie ontvangstmogelijkheden stallingverhuur zorgtaken Gegevens Grontrnij-Éeprys Noordelijk Zeeland:: Schpuwen-Duivéland, fsioord-Beveland enlhotén Noordelijk Zeeland* 1% Zeeuws-Vlaanderen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 37