Door de tomaten staat het leven totaal op zijn kop Geenstijl.nl wil misstanden aan de kaak stellen 23 Mag dat eigenlijk wel? Binnen de kortste keren op het web zaterdag 1 april 2006 Iedereen kent het wel: je rijdt of loopt door de schemering en plots doemt een tegenligger op. Eentje met groot licht. Je hele omgeving wordt onzichtbaar, je ziet alleen nog het licht. Het maakt je blind voor alles om je heen. Marie Louise van der Vel den uit Rilland treft het elke dag. „Ik kom thuis van mijn werk en ik zie mijn eigen huis niet staan. Het licht van de kassen is overal en het is precies of de wereld uit niets anders bestaat dan uit glas tuinbouw en oneetbare toma ten." De ervaring is ook een metafoor voor afgelopen vijf jaar. Sinds de glastuinbouw in Rilland is neerge streken, houdt Marie-Loüise zich een groot deel van haar tijd bezig met za ken die tegen haar natuur zijn. Rijen dikke ordners heeft ze staan, met cor respondentie, verslagen en beschikkin gen van de rechtbank. „Niks voor mij, eigenlijk. Ik woon niet voor niks zo achteraf. Ik wil voor mijn beesten zor gen, van de natuur genieten, meer niet. Maar door die tomatenkwekers heb ik te maken gekregen met de arro gantie van de macht en vooral die van het gróte geld. Het onrecht dat je wordt aangedaan, is zo groot dat het je leven verpest, als je niet uitkijkt." Het huis waarin Marie-Louise woont, kocht haar vader al rond 1970: een wo ninkje op een lekker lapje grond aan de Middenhofweg, vlakbij de Ratte- kaai. Het was er een in een rijtje voor malige arbeidershuisjes, die deels als recreatiewoning werden gebruikt. Vanaf het begin was het haar vaders bedoeling dat één van zijn dochters er zou kunnen wonen. Dat dat waarschijnlijk Marie-Louise zou worden, was wel duidelijk. „Als klein kind wilde ik al hoefsmid wor den. Ik was niet zozeer een paarden- meisje, meer een beestenmeisje. Ik was een van de eerste meiden op de LTS in Ossendrecht. Daar koos ik de richting metaal met het oog op de sme derij. Toen puntje bij paaltje kwam, bleken er geen meisjes te worden toe gelaten op de opleiding voor hoefsmid. Ik ben toen maar bij Fokker gaan werken, tot er een baan kwam bij een manege in Huijbergen. In 1994 - ik werkte inmiddels bij een privéstal in Bergen op Zoom - ben ik hier ko men wonen. Toen is de ellende eigen lijk al begonnen. Niet met het werk, hoor. Bij de thuiszorg heb ik het pri ma naar mijn zin. Maar wat betreft het huis, kregen we toen al met macht en geld te maken. Het huis was uit het woningbestand geschrapt en de ge meente beweerde dat je er niet kon wo nen: te slecht en niet meer op te knap pen. Op een gegeven ogenblik werden ons dwangsommen opgelegd van 1000 gulden per dag. Mijn vader heeft de archieven uitgevlooid, op zoek naar een document waarop de gemeente de bestuursdwang baseerde: niks gevon den. En middenin de processen en pro cedures, kwam er een vent van Fortis langs. Fortis zat achter de ontwikke ling van glastuinbouw in de Bathpol- ders en wij hadden daar als belangheb benden bezwaar tegen gemaakt. Het kwam erop neer dat we ons bezwaar moesten intrekken; dan zou een be stemming voor permanente bewoning nog maar een fluitje van een cent zijn. Dat bleek te kloppen: binnen een half uur was het geregeld. Tóen hadden we het al kunnen weten: dit soort lui denkt alles voorelkaar te krijgen met geld, en het lukt nog bijna altijd ook." Enfin, de glastuinbouw kwam er, maar de bewoners van de Middenhof, inmiddels met meer permanente bewo ners, lieten niet met hun voeten spe len. Ze maakten bezwaar op bezwaar en niet zelden met sueces. Marie-Loui- se van der Velden leerde snel in het proces van brieven schrijven, hoorzit tingen en ander democratisch onge rief. „De hinderlijke buurman, Agro- care, had zwaar de balen van mij, en ik van hem. Op een gegeven moment Naam: "Marie-Louise van der Velden Geboren: 2 november 1961 in Ossendrecht Woonplaats: Middenhof bij Rilland Opleiding: lagere school en LTS-metaal Werk: vier jaar bij Fokker, twaalf jaar bij een manege in Huijbergen, vier jaar bij een privéstal in Bergen op Zoom en de afgelopen negen jaar bij de thuiszorg in Reimerswaal. Woont samen met Willem Raaijmakers deed hij in het openbaar een bod op mijn huis: een prima bod, dat moet ik toegeven. Maar ik had nog niks an ders,. dus kon ik dat niet accepteren. Tijdens een hoorzitting werd dat te gen me gebruikt. Zo'n SGP'er uit de gemeenteraad opperde dat ik er toch wel erg naar mijn zin woonde, anders was ik toch wel weg. Maar waar moet je met zoveel beesten heen? Een ande re SGP'er vond dat ik maar een huisje in het dorp moest nemen. Die beesten kon ik wel wegdoen. Dat soort lui heeft er geen benul van dat je voor die ren moet zorgen, als je ze hebt. Ik mag hopen dat ze met al hun kinderen an ders omgaan." Beesten heeft Marie-Louise genoeg: honden, vogeltjes, cavia's, konijnen, kippen, geiten en een heel lief Bel gisch werkpaard van duizend kilo. „Met die ophokplicht zit ik wel een beetje omhoog. De cavia's moeten bin nenblijven omdat hun hok bij de kip pen in gebruik is. Een haantje zit bij de konijnen, want anders krijgt hij ru zie met een andere haan. Ik ben geen fokker, ik doe geen beesten weg. Voor dat haantje zoek ik wel een baasje, want die heeft zo weinig bij die konij nen. Er zijn er zat die hem wel willen, maar dan is het voor de pan. Begin ik niet aan, dan wachten we wel af." Ziekte Niet alleen het bod van Agrocare spoorde haar aan om een ander huis te zoeken. „Er gingen ook konijnen dood aan een heel akelige ziekte. Ze dronken altijd uit de sloot en dat ging jaren prima. Tot ze plotseling overal blaasjes kregen, ook vanbinnen. Ze stikten gewoon, het was heel zielig. Zodra ze ziek werden, zette ik ze bij andere konijnen in een ren waarin ze niet bij de sloot konden. Mixomatose was het niet, want de andere konijnen mankeerden niets. De dierenarts stel de een vergiftiging vast en uit mon sters concludeerde het waterschap dat er veel te hoge concentraties van gifti ge stoffen in het water zaten. De boe tes die die glasboeren moeten betalen, lappen ze aan hun laars, net als de plicht om een groengordel te maken." Uiteindelijk, toen Marie Louise en haar vriend Willem een huis gevonden hadden met genoeg grond voor de he le menagerie, bleek de buurman haar nogmaals te kunnen treffen. „Het is een huis in Os'sendrecht, mijn geboor teplaats. De makelaar had alles rond: de prijs, de hypotheek, de hele santen kraam. Toen hij de zaak ging regelen met Agrocare, lieten ze ons eerst een halve week in spanning zitten. Vervol gens trok hij zijn bod in. Nu staat er een bord met Te Koop in mijn tuin. Ik wil weg." Een complicerende factor is het weitje van de geiten. Dat kan zo maar niet bij het huis worden ver kocht. „Fortis, de club die alle grond hier be zit, heeft mij een enrome rotstreek ge leverd. Met opzet, daar ben ik van overtuigd. Een paar jaar geleden heb ik het puntje, waarop het paard staat gekocht en ook het weitje verderop, aan de andere kant. Op 16 april pas seerde de koopacte en een paar dagen later tekenden mijn buren een erf pachtcontract met Fortis voor een deel van dat weitje. Al vier keer ben ik daarvoor naar de rechtbank gemoe ten. Dankzij Fortis kan ik dat lapje grond niet gebruiken, ik kan het voor lopig niet verkopen en ik heb ruzie met mijn buren. Het liefst zou ik die hele zóoi hier achter me laten en in Os sendrecht gaan zitten. Gekletter Het zijn niet alleen procedures, het licht en het geluid in de kassen, die Marie-Louise het zicht benemen op alles wat er nog mooi is aan de boor den van de Oosterschelde. „Het is ook minder geworden door die rot-toma- ten. De natuur raakt in de war. De uilen, die hier altijd zaten, zijn ver trokken. Nachtdieren hebben hier niks meer te zoeken. Dagdieren, waare onder mensen, raken in de stress. Het hele kippenhok staat op z'n kop als 's nachts om twaalf uur de lichten aan gaan. De vogels leggen en broeden als het nog veel te koud is en de ijsvogels zijn voorgoed vertrokken. Vroeger hoorde je hier niks, geen trein, geen snelweg alleen af en toe een blatend schaap. Op één of ander manier ver sterkt dat glas het geluid van ver en als het regent, is het een groot geklet ter van water door de afvoerpijpen." Hoewel ze druk bezig is om uit Ril land weg te komen, zijn de glasboeren en Fortis nog niet van Marie Louise af. „Nu is gebleken dat twee kassen te dicht bij de huizen staan. Dat maakt foto Mechteld Jansen dat ze een vergunning moeten aanvra gen of de zaak moeten afbreken. De buurt, maar ikzelf ook, hebben een handhavingsverzoek ingediend. Ik merk dat ik ervan opknap als er een tegenvaller voor hen opdoemt. Dat is helemaal niet mijn natuur, maar het zij zo. Hadden ze de vechtjas in mij maar niet moeten wakker maken. Mieke van der Jagt De veel bejubelde vrijheid op internet is soms een vloek. Daar sta je dan te kijk met je broek op je knieën. Even snel gefoto grafeerd met een mobieltje en vervolgens uitgevent op het net. Het is oppassen geblazen. Plassen tegen een boom, scharrelen in het park, iemand een mep verkopen, voordat je het in de gaten staat het gefilmd en al op internet. Of fet nou vecht- en vrijpartijen op middelba re scholen zijn, politieagenten die over de schreef gaan of rappers door het lint, er is altijd wel een mobieltje met camera in de buurt en een website beschikbaar voor de distributie. „Nee, ik weet eigenlijk niet of het een goede ontwikkeling is met al die filmpjes. Wat ik wél weet is dat de jongelui ongelooflijk sen satiebelust zijn en vooral exhibitionistisch. We mogen alles van ze weten, alles zien. Graag zelfs." Dominique Weesie is directeur van Geen- stijl.nl, de website waar alle populaire tele foonfilmpjes zijn te zien: de losse handjes van Lange Frans, het gevoos van de Bussum- se schoolmedewerkster en eerder natuurlijk de meisjesgevechten op de Maarssense school. Weesie: „Die filmpjes worden gemaakt om dat het kan. Telefoons zonder camera zijn domweg niet meer te krijgen. En als je een maal een camera tot je beschikking hebt, moet je dat ding ook gebruiken. Misschien is het over 'n paar jaar weer afgelopen, maar nu hoort het onmiskenbaar bij de jon gerencultuur." Dagelijks komen de mede werkers van Stichting De Kinderconsument - de organisatie informeert en adviseert over kinderen in het informatietijdperk - op scholen waar vertwijfelde leerkrachten zich geen raad weten met hun fotograferende en filmende leerlingen. „De school krijgt geen grip op de ontwikke lingen. De leerkrachten zien die mobieltjes niet, ze zien het filmen niet en dan ineens staat er iets op internet en is er paniek", weet directeur Bamber Delver van de Kin derconsument. Een ding weet hij zeker: „Op alle scholen zal vroeg of laat een mobieltjes verbod gelden. Natuurlijk! De scholen die hun filmincidenten hebben gehad, hebben het apparaat al in de ban gedaan. De rest volgt." Wekelijks krijgt Dominique Weesie van Geenstijl.nl filmpjes aangeboden, van rond uit ranzig tot opmerkelijk informatief. Nooit, benadrukt de directeur, worden ze zomaar op de website gezet. „We denken daar eerst goed over na. Die meisjes vecht partij, daar waren we het snel over eens. Door het op de site te zetten, laat je zien wel ke verschrikkelijke dingen er allemaal op scholen plaatsvinden. Die schooldirecteur moet zich schamen. Over de foto's van de juffrouw met de scholier hebben we lang ge twijfeld. Pas toen bleek dat ze een functie op die school heeft en dat ze absentiebrief jes van leerlingen moet ondertekenen, von den we dat we de foto's moesten laten zien. Het gemep van Lange Frans is voor ons ook duidelijk. Een rapper die het zo vaak heeft over zinloos geweld en dan zoiets doet...." Knipoog Weesie zegt dat zijn redactie alles checkt en dat de meeste inzendingen in de prullenbak verdwijnen. „We zijn geen journalisten, maar we willen wel discussies uitlokken door misstanden aan de kaak te stellen. We brengen de filmpjes ook met een knipoog en met ons commentaar. Die aanpak heeft veel succes." De incidenten van de afgelopen weken vor men, zegt Bamber Delver van De Kindercon sument, slechts het topje van de ijsberg. „We hebben dit jaar al meer dan driehon derd scholen bezócht om trainingen te ge ven aan ouders en leerkrachten. In de mees te gevallen was op die scholen al sprake van incidenten met film- of geluidsopnamen." De Stichting De Kinderconsument voelt er echter niets voor om op scholen een pleidooi te houden voor een mobieltjesverbod. Del ver: „De mobieltjes worden gebruikt om te kwetsen, om reputaties te breken, om wraak te nemen of om vechtpartijen uit te lokken. Ouders en leerkrachten moeten dat weten. Ouders zouden hun kind moeten vra gen: heb je nog digitale restanten van je ex op je telefoon staan? Als een kind met een verbroken relatie zit zou het samen met zijn ouders de digitale restanten, foto's of film pjes, moeten vernietigen. Dat helpt ook in de verwerking. „Geen naakt", antwoordt DominiqieWees ie van Geenstijl.nl, gevraagd naar wat op zijn website nog wel en niet kan. „We moe ten voor kantoren nog acceptabel zijn. De meeste mensen zitten tussen negen en vijf op onze website. Tijdens kantooruren op kantoor dus. Als je dan allemaal vieze film pjes op de site hebt staan, durft niemand nog te kijken. We houden het dus netjes." Filmpjes en foto's op internet, het is niet al leen maar ellende, zegt Bamber Delver van De Kinderconsument. „Ze hebben deze week dankzij een filmpje op internet drie jongens gepakt die met molotovcocktails hebben gegooid." GPD Je fotografeert iemand met de broek op z'n knieën en zet het film pje op internet. Mag dat? „Dat hangt van de omstandigheden n.f", zegt de Arnhemse advocaat Theo Bosboom. Hij is gespeciali seerd in informaticarecht. „Als een persoon herkenbaar is afge weid, zou hij zich kunnen beroepen op het portretrecht." De rech ter weegt verschillende belangen af: de persvrijheid en de vrijheid van meningsuiting versus het recht op privacy. Daarbij neemt hij taken als toonzetting en herkenbaarheid in ogenschouw, aldus Bos boom. Onherkenbaar maken is niet altijd voldoende. Bosboom: „In bet geval van de mevrouw uit Bussum is het te laat. Mensen uit baar omgeving weten wie het is. Daarnaast kijkt een rechter niet al leen naar het gezicht, maar ook naar andere herkenbare lichaam- strekken." Niet alleen degene die een foto maakt, maar ook degene die 'm verspreidt kan worden aangesproken. „Het maken van een foto zal minder snel verboden worden dan het publiceren ervan. Een slachtoffer dat te kijk wordt gezet, maakt meer kans in een ci vielrechtelijke procedure dan in een strafrechtelijke. Bosboom: „Je kunt het op belediging gooien, maar ik heb niet de indruk dat de po litie er hoge prioriteit aan geeft.Éen strafrechter legt hoogstens een boete op; in een civielrechtelijke procedure kan een schadever goeding van 'een paar duizend euro' worden toegekend, aldus Bos boom. De digitale schandpaal wordt internet soms genoemd. Film of fotografeer iemand in een compromitterende situatie en bin nen de kortste keren staat het op het ivereldwijde web. Het overkwam een leerlinge van het Niftarlake College in Maarssen begin maart. Een leerling van de school legde met zijn telefoon vast hoe zij in elkaar wordt geslagen door twee andere meisjes. Andere leerlingen moedigen hen aan. De twee meisjes en de jongen die het filmpje opnam, moeten van school. Een administratief medewerk ster van het St. Vitus college in Bussum. zit ziek thuis nadat op inter net foto's van haar en een twintigjarige jongen werden gezet, ter wijl ze seks hadden in een steegje. De vrouw heeft aangifte gedaan bij de politie. Rapper Lange Frans werd vastgelegd toen hij in disco theek Lord Nelson in Meppel een achttienjarige jongen sloeg. De jongen zou de rapper met een ijsblokje hebben bekogeld, maar dat ontkent hij. De twee filmpjes en de foto's zijn te zien op www.geen- stijl.nl. In andere gevallen dient internet als opsporingsmiddel. In het Groningse Adorp werd een brandstichting in een school uit 2004 opgelost. Begin dit jaar dook een filmpje op van de brandstich ting, waarop de daders te zien zijn. Het filmpje was door een van de betrokkenen gemaakt. Een drogist in Nieuwegein zette begin deze maand een videobeeld van een winkeldief op internet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 23