PZC Vlammen zag ik rook des te meer niet, W^ÊMtÊmwm mmmm Het kan iedereen overkomen Redactie bijlagen: 0113-315680 www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. zaterdag 1 april 2006 Wielerkroegen in Vlaanderen toto Ruben Oreel Die lucht. Die brandlucht. Soms ruikt ze die nog. Is het inbeelding? Misschien wel, 'misschien niet, ze heeft geen idee. „Het zit of in mijn neus, of in mijn hoofd." Vier maanden ge leden werd het huis, waar ze bijna de helft van haar leven woonde, grotendeels door brand verwoest. Een mooie boerenwo ning was het, uit de jaren dertig, met groen-wit-rood geschilderde luiken. Aan de Coudorpseweg stond het huis, even buiten Drie wegen. Wat ervan rest is een afge rasterd kaal stuk grond. Joke Goeree loopt er dagelijks langs. En elke keer weer is het even slik ken. „Zoiets gun je niemand. Het was toch twintig jaar lang mijn plekje." Daags na de brand stond inde krant, dat ze - die vrijdag de 30ste december van het vorig jaar - de open haard had den aangelaten toen ze de deur achter zich dichtsloegen; daardoor zou de brand zijn ontstaand Maar een open haard laten branden als er niemand thuis is, zó stom zijn ze niet. Boven dien, ze hadden niet eens een open haard. Ze hadden een allesbrander en toen ze weggingen, had Joke het klep je van de kachel nog open gedaan en gezien dat er geen vuur meer inzat. „Ik dacht nog: als we straks weer thuiskomen, moeten we eerst die ka chel weer aansteken." De weerberichten beloofden weinig goeds: kou en sneeuw. Weet je wat wij doen, zei Ad tegen Joke, ik moet nog even naar Middelburg om wat bankza ken te regelen, laten we dat vanoch tend maar even doen, dan zijn wé de gladdigheid misschien voor. En zo stapten zij rond een uur of tien in de auto: Ad van den Dries (46), zijn part ner Joke Goeree (42) en de kinderen Kevin (12) en Joyce (9). Toen ze - het was inmiddels tegen twaalf uur - Driewegen weer binnen reden, zagen ze het al van een afstand je- Ad: „Het was al een beetje gladderig. We komen aan, we komen bij de school en Joke zegt: 'Ons huis staat in brand, er komt allemaal rook uit het dak.' Dan geef je gas natuurlijk, ik raakte nog bijna in een slip ook. Vlam men zag ik niet, rook wel. Bij ons huis stond een kennis te zwaaien: 'Je hebt brand, je hebt brand.' Hij had de brandweer al gewaarschuwd, maar die was er nog niet. Wij via de achter deur naar binnen om nog wat spullen te redden. Maar je staat er versteld van: één grote zwarte walm, van bo ven naar beneden." Joke: „Het was pik- en pikzwart. Je kon geen hand voor ogen zien. Ad riep: 'Wat nemen we mee?' Maar op zo'n moment - je wilt alles meenemen. We zijn twee keer het huis in gegaan. De eerste keer heb ik niks meegeno men. Ja, een tas van mijn dochtertje met wat vuile voetbalspullen, die stond toevallig in de gang." Ad: „Ik heb wat bankpapieren kun nen redden." Joke: „En nog wat foto's. Meer niet. Je hebt geen tijd hé, je hebt echt geen tijd," Ad: „Daarna hebben we de kinderen naar mijn ouders gebracht." Joke: „En de hondjes hé, die ook. We hadden geluk dat die niet binnen wa ren, maar buiten in de ren." Wieg De bovenverdieping brandde groten deels uit. De benedenverdieping liep veel roet- en waterschade op. Joke: „Er stond een wieg op de vlie ring, waarin ik als klein meisje nog had geslapen. Weg! Dat vind ik ver schrikkelijk. En er stonden nog een paar dingen van mijn oma's - een an tieke waskan, een koperen ketel, een klokje voor op de schouw. Ook kwijt.De eerste schoentjes en kleertjes van de kinderen, allemaal weg." Ad: „En veel boeken. Ik had een hele boel Astrixen en Lucky Luke's - maar ik ben daar vrij nuchter in. Joke niet. Die is wat dat betreft veel emotione ler." Joke: „Voor Kevin was het ook sneu. Die verzamelde trekkers. Een stuk of twintig had hij er. En hij was er zo zui nig op. Het eerste wat hij riep toen we thuis kwamen was: 'Oh, mijn trekker- tjes'. Allemaal zwartgeblakerd. Joyce is een Ajaxfan. Al haar Ajaxspulletjes is ze kwijt; gordijn, dekbedovertrek, Vrijdag 30 december 2 00 5Coudorpseweg in Driewegen. --JgHH Ki] Totaal aantal branden 43038 869 financiële schade €944.481000 €18.832000 schoorsteenbranden 1697 64 buitenbranden (berm-, bosbranden e.d.) 28301 524 j binnenbranden (woningen, kantoren, scholen e.d.); 13040 281 waarvan woningbranden 6837 145 oorzaak binnenbrand: brandstichting 1876 43 spelen met vuur door kinderen 163 1 j roken 423 3 f' brandgevaarlijke werkzaamheden 531 12 defect'verkeerd gebruik van electronische apparatuur 3312 112 5 broei/zelfverhitting 454 3 i; vuurwerk 106 anders 2277 32 j: onbekend 3898 68 i slachtoffers: doden 74 2 I gewonden 1085 20 dat soort dingen. Het klinkt, zegt Jo ke Goeree, misschien gek, maar die eerste paar dagen realiseerde ze zich nauwelijks wat haar én haar gezin was overkomen. „Je hebt niet eens tijd om daar bij stil te staan, je hebt zóveel aan je hoofd, je moet zóveel re gelen." Allereerst: onderdak. Kevin en Joyce logeerden de eerste paar weken bij opa en oma. Hun ouders kropen in het huisje van Jokes grootmoeder, die enkele maanden eer der was overleden. Ad: „De kinderen wilden absoluut niet in dat huisje slapen. Want ja, daarin was oma gestorven en dat von den ze een beetje griezelig idee. Dus ik de burgemeester gebeld. Of ik een woonunit mocht plaatsen, zo'n bouw keet. Ik zit zelf in de wegenbouw, dus ik kon daar vrij makkelijk aankomen. Binnen een uur werd ik teruggebeld: doe maar, Maar dan moet je ook nog stroom en water regelen. De Delta ge beld, ook daar ale medewerking ge kregen. Nou, veertien dagen na de brand zaten we in onze bouwkeet." Joke: „Maar we hadden geen kleren, we hadden niks. Zelfs geen tandenbor stel. We moesten van ales kopen, je doet niks anders dan graaien; die moet drie broeken, die moet drie broe ken, hup, nog wat truien, als het maar past, dan is het goed. Dat is niet de leukste manier om inkopen te doen." Ad: „Meubilair hadden we ook niet meer. We hebben een bankstel, een bed en eettafel gekregen van vrien den, we hebben wat spuien op een rommelmarkt gekocht, een lamp bij de Lidl, een lapje vloerbedekking en een klokje bij Leen Bakker - zo pro beer je er toch wat van te maken." Buren, vrienden, kennissen - alemaal wilden ze heipén. Ad: „We hebben zóveel aanbiedingen gehad." Joke: „We mochten overal slapen. Maar de behoefte om bij iemand an ders te slapen - nou, nee." Leven na de brand Niemand die er nog echt van opkijkt, van zo'n bericht met als kop 'Woning uitgebrand'. Het gebeurt immers zo vaak; enkele duizenden ke ren per jaar. Volgens de meest recente cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek woedden er in 2004 meer dan 43.000 branden. Daarbij vielen 74 do den en 1085 gewonden. De materiële schade be droeg bijna één miljard euro. In Zeeland brak in datzelfde jaar 869 keer (waar van 145 in een woning) brand uit. Het aantal do den en gewonden: respectieveljk 2 en 20. De tota le schade: bijna 19 mij oen euro. Op deze pagina een verhaal achter de cijfers. Eind vorig jaar brandde het huis van het gezin Van den Dries-Goeree aan de Coudorpseweg in het Bevelandse Driewegen grotendeels af. Bijna vier maanden nu wonen ze in een bouwkeet. „Je hoort wel eens zeggen: 'In de brand, uit de brand.' Maar zo is het niet." D enk nooit, zegt John: van Bre- men, brandpreventie-inspec teur bij het brandweerbureau Bor- sele-Goes, 'dit overkomt mij niet.' Het kan iedereen overkomen." Vijf wenken van Van Bremen: „Be veilig de woning met rookmelders die zijn aangesloten op het licht- net. Zorg wel voor een back-üp bat terij. Want als dat ding geen back-up heeft en de stroomvoorzie ning, brandt:.weg,heb je er nog niks aan. Zo'n rookmelder kost onge veer dertig of veertig euro. En dan heb je een goeie. We vinden het doodnormaal dat er in een woonka mer zestienstopcontacten zitten, we vinden het heel normaal dat we in ëen woning op drie Of-vier plaat sen in een ruimte lichtaansluitin- gen hebben in het plafond, ik zou er voor willen pleiten om elke ruim- te in een woning te voorzien van een rookmelder." Zorg, adviseert Van Bremen ook, voor een brandblusser. „Ik zou een sproeischuimblusser nemen. Wat zal zo'n blusser kosten? Vijftig eu ro. Je kunt ook een poederblusser gebruiken, die is goedkoper, maar bij een klein brandje zit je hele huis onder de blusstof poeder. Een blusdeken, ook belangrijk. „Mensen hebben vaak te weinig bij de hand.om op te kunnen treden bij bijvoorbeeld een vlam in de pan. Pak een blusdeken, die gooi je er overheen en klaar. Kost een tien- tje." Denk er eens over na, zegt Van Bre men, hoe je bij een brand het huis kunt ontvluchten; maak een vlucht- plan, overweeg de aanschaf van een vluchtladdertje. „Ik vind het wat simpel gedacht als mensen den ken: 'Ach, ik spring wel uit het raam.' Je komt gegarandeerd bene den. Maar vraag niet hoe." En tenslotte: „Behandel elektri sche apparatuur conform de voor schriften die er altijd bijzitten." Belangrijke oorzaken van binnen branden (woningen, kantoren, scho len) zijn een verkeerd gebruik van elektrische apparatuur (of defecte apparaten), brandstichting, brand gevaarlijke werkzaamheden, broei, roken, met vuur spelende kinderen. Het verkeerd gebruik van elektri sche; apparatuur scoort verreweg het hoogst. Tegen die achtergrond heeft de brandweer een folder la ten vervaardigen, met daarin een aantal tips om brand in apparaten te voorkomen. Maak het pluizenfilter van de wasdroger bij voorkeur na elke wasbeurt (maximaal na drie was beurten) stofvrij; Zet de tv helemaal uit (niet op stand-by) als er niemand naar kijkt; Zorg voor voldoende afstand tus sen halogeenspotjes en brandbaar materiaal; Rol een kabelhaspel helemaal uit als er een elektrisch apparaat op wordt aangesloten; Gebruik de magnetron/oven uit sluitend voor het bereiden of ver warmen van voedsel of drank; Test een elektrische deken wan neer die lange tijd niet is gebruikt; Maak minimaal een keer per drie maanden het vetfilter van de af zuigkap schoon of vervang het; Reinig broodrooster, stofzuiger, haarföhn, frituurpan e.d. regelma tig; Zorg voor voldoende ventilatie- mogelijkheden bij het inbouwen van apparatuur. Ad: „Slapen doe je trouwens toch bijna niet, er zijn zó veel dingen waar je achteraan moet." Joke: „Heel ontroerend was het, al die hulp. Als we wat nodig hadden, hoef den we maar te bellen. Een vriendin kwam zelfs met een overlevingspak ket aanzetten: we-papier, afwasmid- del, theedoek." Ad: „De kinderen hebben van sommi ge mensen cadeautjes gekregen - aller lei speelgoed en zo." Joke: „Daar mogen we dus niet over mopperen." De verzekering, ook een heel gedoe. Twee weken geleden pas konden de laatste verzekeringszaakjes worden afgewikkeld. Ad: „Je hoort wel eens van die verha len: in de brand, uit de brand. Maar zo is het niet, hoor. Je wordt er absoluut niet beter van." Wat de oorzaak van de brand was, daarnaar is het ook nu nog steeds gis- Ad: „Het was een oud huis. Misschien zat er een scheur in de schoorsteen en is er daardoor het een en ander ge beurd." Joke: „Maar er zat geen vuur in die ka chel, dat weet ik zeker." Ongeveer vier maanden wonen ze nu in die bouwkeet, op enkele tientallen meters afstand van het huis dat eind vorig jaar vlam vatte. Joke: „Ik vind het nog steeds een beet je moeilijk om daar langs te lopen. Het was toch twintig jaar lang mijn plekje. Toevallig reed er vanmiddag weer een brandweerwagen met loeien de sirenes voorbij. Dan voel ik me niet prettig. Het roept geen lekker gevoel op." De fundering voor hun nieuwe woning ligt er inmiddels. In septem ber of oktober hopen ze er in te kun nen trekken. Een mooi huis wordt het, zegt Joke. Compleet met open haard. ,Maar of die ooit zal branden Willem van Dam foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 21