Archeologienota kan van de plank Kunst is niet met zichzelf maar met de wereld bezig Publiek ook winnaar bij muziekprijs jonge musici Twee weken lang passieconcerten in allerlei varianten Bianca Runge wint wedstrijd met fotocollage Zeeland wint bij poëziewedstrijd Boete voor vals rijbewijs Straf voor drankrijders V7.C rb\* Provincie mag aan de slag na instemming Kamer met verdrag van Valetta Concert in De Parel in Domburg kunst zaterdag 1 april 2006 HENGSTDIJK - Lindsey Bilterijst van basisschool St.Jo zef uit Hengstdijk is bij de landelijke wedstrijd van de Stichting Kinderen en Poëzie in de prijzen gevalleh. De Kinderjury bekroonde het gedicht 'huiswerk monstertje' van de twaalfjarige leerlinge uit groep 8 met één van de dertien in Zeeland gevallen prijzen. Lindsey Bilterijst neemt zaterdag 22 april haar prijs in ontvangst tijdens een feestelijke bijeenkomst in 's-Hertog'enbosch. De Stich ting Kinderen en Poëzie wil de beoefening van en de be kendheid met poëzie bij een zo breed mogelijke groep kin deren van basisschoolleeftijd stimuleren. Het therria van deze keer, 'mijn wereld onder woorden', leverde bijna 23.000 inzendingen op. Hiervan werden er 120 bekroond met een prijs. Naast een schrijversjury boog een kinderju ry zich over de gedichten. De jeugdige jury bestond uit vijftien leerlingen uit groep 7 en 8 van een basisschool uit Nijmegen. Van de mooiste, grappigste en bijzonderste ge dichten wordt een bundel gemaakt. Alle inzenders krij gen voor hun inzet een poëtische boekenlegger. MIDDELBURG - Een 35-jarige Terneuzenenaar reed al sinds 1992 met een vals rijbewijs uit Ierland in Nederland zonder gecontroleerd te worden. Totdat hij het Ierse rijbe wijs bij cle rijksdienst voor wegverkeer wilde omruilen voor een Nederlands exemplaar. Die ontdekte op 1 februa ri vorig jaar de fraude, waarvoor de verdachte zich giste ren in Middelburg moest verantwoorden. Politierechter A. Gaakeer veroordeelde de man tot 220 euro boete. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A. Gaakeer veroordeelde gisteren een 39-jarige man uit Westdorpe voor dronken rijden tot 550 euro boete en zes maanden voorwaardelijke rijontzegging. De Westdorpe- naar was op 11 mei vorig jaar in Terneuzen na het afha len van Chinees eten samen met zijn vriend het café inge doken. Daarna was hij met te veel biertjes op in zijn auto gestapt. Bij een controle in Terneuzen werd hij aangehou den met een alcoholgehalte van 505 microgram: ruim twee keer zoveel als toegestaan. Een 48-jarige inwoner Eedenaar verzocht de politierech ter vanwege zijn beroerde financiële positie hem een werkstraf op te leggen. De man vertelde zes bier te heb ben gedronken toen hij op 15 mei vorig jaar in Hoek werd aangehouden. De blaastest gaf 445 microgram aan, twee keer de alcohollimiet. De rechter zwichtte voor het argu ment van de man en volstond met achttien uur werkstraf. (Advertentie) het alfabet van Zeeland door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - De provincie heeft al meer dan een half jaar een nota archeologie op de plank liggen. Na dinsdag kan die definitief worden vastge steld. Dan stemt de Tweede Ka nier over wijziging van de Monu mentenwet in verband met in voering van het Verdrag van Val letta (Malta). Het Europese Verdrag van Val letta is in 1992 gesloten. Met de implementatie in Nederland komt een slot aan een gebed dat eindeloos leek. Afgelopen week debatteerde de Tweede Kamer - in twee sessies - nog een laatste keer over. Kern van het verdrag is dat waardevolle archeologische res- I ten beschermd worden tegen bo- Remingrepen. Bij voorkeur moe- II ten ze in de grond worden be- waard. In het uiterste geval wor den ze opgegraven. De wetsver andering maakt archeologisch lij onderzoek verplicht bij bodem- fri ingrepen en het opstellen van ge- al Ineentelijke bestemmingsplan- J jien. De rekening is voor de ver- stoorder. Dat kunnen gemeen- *1 ten of provincies zijn, maar ook projectontwikkelaars of woning- I bouwcorporaties. Be provincie heeft in augustus vorig jaar een conceptnota opge steld waarin rekening wordt ge houden met het Verdrag van Val letta. Toch is nog met argusogen gekeken naar de afloop van het Kamerdebat. Vooraf leefde de angst dat gemeenten en provin cies daardoor flink op kosten kunnen worden gejaagd. Wat als op een bouwplaats bijvoor beeld een onverwacht grote oudheidkundige schat in de grond blijkt te liggen? Extra geld Enkele maanden geleden haalde staatssecretaris Van der Laan (D66, Cultuur) de angel uit dit probleem. Ze vertelde de Kamer deze week dat voor gemeenten en provincies in totaal 14,5 mil joen euro beschikbaar is om extra bestuurskosten op te van gen. Voor onverwachte extensie^ Opgravingen in de Spuistraat in Vlissingen; volgens het verdrag van Valetta (Malta) moeten waardevolle archeologische resten worden beschermd tegen ingrepen in de bo dem, zoals bouwprojecten. foto Ruben Oreel ven kosten was al 1,2 miljoen eu ro per jaar beschikbaar. Het ka binet heeft daar eenmalig 10 mil joen euro bijgelegd. Dat moet voldoende zijn, aldus Van der Laan, zelfs als een bepaalde ge meente meerdere keren achter elkaar met een grote vondst wordt geconfronteerd. CDA en VVD zijn tevreden. Ze besloten daarom deze week een amendement in te trekken waar in werd gepleit- voör lokale of provinciale fondsen om excessie ve kosten op te vangen. Dat had gevuld moeten worden door bij elk project een percentage van de bouwsom af te laten dragen. Een andere1 heikele kwestie was de waag of het schuurtje in de achtertuin en de aanbouw ook onder Valletta moeten vallen. Van der Laan wil dit oplossen door gemeenten de mogelijk heid te geven een vrijstelling te geven voor bouwprojecten van maximaal honderd vierkante meter. Maatwerk Wat het CDA betreft wordt dié regeling nog iets aangescherpt. In monumentale binnensteden als Middelburg of Zierikzee kan zo'n gebied al groot zijn, terwijl het op het platteland een klein lapje grond is. Daarom komt dinsdag de mogelij kheid in stem ming dat gemeenten op dit ge bied maatwerk mogen leveren. WD-Kamerlid Nijs wist nog voor beroering te zorgen in het debat dat voortkabbelend een einde ging maken aan een veer tien jaar slepende kwestie door te opperen het hele Verdrag van Valletta maar in de prullenbak moet. Europese regelgeving waardoor gebieden op slot gaan, net als de fijnstofregels en de Vogel- en Habitatrichtlijn is ongewenst, oordeelde ze. Daar mee keerde de WD in deze kwestie om als een blad aan een boom. De andere partijen hoonden Nijs dan ook weg. Van der Laan zei 'verbaasd te zijn over de ge- dachtengang van Nijs' die ze 'raar' noemde. Henri van Zanten werkt aan een installatie in Vlissingen: „Kunstenaars behoren tot het hardwerkend- ste deel van de bevolking. Ik zou alleen willen dat meer mensen dat begrepen." foto Ruben Oreel werk in een aanzienlijk kleinere vocale bezetting dan gebruike lijk, omdat dat historisch gezien juist zou zijn. Van Veldhoven werkt niet met een koor, met uit sluitend met een evangelist, so listen en 'ripieno'-zangers. Bram Beekman, organist van de Oostkerk in Middelburg, geeft zondag 9 april om 16.00 uur een passie-orgelconcert in de Gertrudiskerk in Bergen op Zoom. Op het programma staan werken van Bach, Mendels- sohn-Bartholdy, Hendrik An- driessen en Beekman zelf. Tweede versie Vanwege de verbouwing van de Concert- en Gehoorzaal in Mid delburg wijkt koninklijke orato riumvereniging Tot Oefening en Uitspanning 14 april (Goede Vrijdag) uit naar de Grote Kerk in Veere. Onder leiding van Jan Hut wordt vanaf 20.00 uur voor de zevende keer de Johannes Passion uitgevoerd, met mede werking van het Dordts Kamer Orkest. Deze keer is uitgegaan van de tweede versie diè Bach schreef van de Johanneé Pass ion, met onder meer een andere tenor-aria dan gebruikelijk. Zaterdag 15 april is om 19.30 uur een passieavond in de Nieu we Kerk in Zierikzee, met het Krimpens Mannenkoor onder leiding van dirigent en tevens so lozanger Hans van Blijderveen en het Christelijk Gemengd Ei landenkoor uit Zierikzee, gediri- gerd door Peter Wildeman. Orga nist Bert Roest begeleidt de zang. DOMBURG - De Blue Jeans Big Band onder leiding van Piet Schot treedt morgen op in De Parel in Domburg. Het concert begint om 15.00 uur. Het gezelschap bestaat uit twin tig muzikanten uit Walcheren en Zuid-Beveland. Op hlA pro gramma staan bekende stukken van de orkesten van Glenfi Mil ler, Count Basie, Duke Isling ton en Benny Goodm£|H^:Ook worden twee werken yarn-The Ramblers gespeeld! V door Rolf Bosboom VLISSINGEN - De kunstenaar laat de bezoeker bewust alleen in het atelier ronddwalen. Zelf blijft Henri van Zanten op ge paste afstand. „Kijk zelf maar rond. Ik ben een soort gooche laar. Ik ga mijn trucs toch niet allemaal verklappen." Van Zanten heeft Rotterdam en kele weken verruild voor Vlissin gen. Hij ervaart het als een vera deming, even weg uit de drukke stad. „Doordat je hier ruimte om je heen hebt, word je je sterk bewust van je eigen verantwoor delijkheid. Plet is een nieuwe context waardoor je bestaande contexten heel helder ziet. Ik ben erg gelukkig hier." Zijn tijdelijke onderkomen is de gaststudio van kunstcentrum de- Willem3. Daar bouwt hij geleide lijk aan een installatie die deze ihele maand is te bezichtigen. .Aanvankelijk lijkt het een lege ruimte. Wie beter kijkt ziet een tekening op de muur, touwtjes, schroeven en prikkertjes op de grond die met krijt zijn omcir keld en een reeks voorwerpen, .zoals een gebroken bord, een deel van een Playstation-schijf- je en een nog ingepakte pinda- krans. Bij elk object staat een re cente datum. Ogen in je voeten. Verdwaal niet. Welkom, staat er op de vloer geschreven. De ruimte is Van Zantens dag boek van zijn verblijf in Vlissin gen. De touwtjes, schroeven en prikkertjes, sporen van de vori ge gast, lagen er al toen hij arri veerde. „Dat waardeer ik. Ze lig gen er zo lekker bij, want het is niet gericht. Als ik er een krijt streep omheen zet, is het ineens een identiteit geworden." Van Zanten, die zichzelf een om- ni-artiest noemt, acht zich een vertegenwoordiger van het sous- realisme, als variant op het sur realisme. „Het gaat mij om de kunst van het waarnemen. Alles wat in de gaststudio ligt, ben ik hier tegengekomen. Door ze te isoleren, krijgen ze nieuwe bete kenis. Making art with reality. Kunst gaat over vrijheid. Ik wil mensen bijbrengen dat er veel meer vrijheid in het observeren is dan hun wordt aangepraat." Omstreden Hij wil niet alleen gast maar ook gastheer in Vlissingen zijn. Daarom zijn er de komende we ken diverse activiteiten van hem te verwachten, samen met inwo ners van de stad. Bijvoorbeeld rond de omstreden beelden van David Bade bij het stadhuis. „Daar wil ik wel mijn tanden in zetten. Maar er is nog niets con creets." Ook gaat hij een serie van acht freecards - de gratis an sichtkaarten waarvan hij zich zelf de uitvinder noemt - van Vlissingen maken. Het gaat om foto's van de stad die hij wat bewerkt, als sugges ties voor verbeteringen. Eén on derwerp staat al vast. „De 'Cos ta del Sol', die lelijke rij hoge flats aan de boulevard." De se rie is waarschijnlijk medio mei ,Ik wil iets terugdoen voor de stad en niet alleen maar komen om hier masturbatorische kunst te plegen", zegt hij. „Kunst is niet met zichzelf, maar met de wereld bezig. Dat is heel irri tant, want je rust dus nooit als kunstenaar. Het is een constan te stroom. Kunstenaars behoren tot het hardwerkendste deel van de bevolking. Ik zou alleen wil len dat meer mensen dat begre pen." Expositie: Installatie van Henri van Zanten, tot 30 april in Gaststu dio 7 van deWillem3, Oranjestraat 4, Vlissingen. Geopenddi.-zo., 12.00-17.00 uur. Van Zantens alter ego Otto Wen- sinck leidt morgen om 15.00 uur een dvd-project in de Zware Plaat werkerij (ingang Walstraat, Hel- lingbaan) in, met werk tien Neder landse en twintig Duitse videokun stenaars. Te zien tot zondag 23 april, do.-zo., 12.00-17.00 uur. VLISSINGEN - Bianca Runge is de winnaar geworden van een wedstrijd die het Marie Tak van Poortvliet Museum in Domburg had uitgeschreven voor profes sionele kunstenaars van Walche ren. De uitslag werd gistermid dag bekendgemaakt in het Theo van Doesburgcentrum in Vlissin gen. Het Domburgse museum houdt van 28 mei tot en met 27 augus tus een tentoonstelling met als ütel Het 'verborgen' naakt van Walcheren, over de kunstge schiedenis van het gebied met het naakt als thema. Het is de bedoeling een overzicht te bie den vanaf de onschuldige Ro meinse naakten op altaarstuk ken en munten (Nehalennia) tot en met de hedendaagse kunst. Om ook de huidige generatie kunstenaars vertegenwoordigd te laten zijn, was een wedstrijd uitgeschreven voor professione le kunstenaars van Walcheren. Dat leverde maar liefst 45 inzen dingen op, in uiteenlopende dis ciplines. De jury bestond uit voorzitter Jan Pieter Glerum, directeur Kathrin Ginsberg van CBK Zee land, Jan Louter van kunsthan del De Directiekamer in Middel burg en Frits Groenevelt, gast conservator van de expositie. Gisteren bogen zij zich over de inzendingen en kozen uiteinde lijk de fotocollage van Bianca Runge tot winnaar. Haar inzending wordt opgeno men in de komende tentoonstel ling en in het gelijknamige boek dat daarbij verschijnt, geschre ven en samengesteld door Groe nevelt. Eerste-prijswinnaars Thomas de Visser en Rick Balk repeteren voor hun uitvoering, foto Ruben Oreel door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Twaalf talent volle musici, verdeeld over zes duo's, stonden gisteravond op het podium in de Burgerzaal van het Stadhuis in Middelburg. Zij streden in twee categorieën om de Eastman Muziekprijs Zeeuwse Jeugd 2006. Het concours, een initiatief van de Vereniging Vrienden van Het Zeeuws Orkest, wordt om de twee jaar gehouden. Met de wed strijd wil de vereniging de Zeeuwse jeugd stimuleren om sa men te musiceren. Tijdens de voorronde van twee weken gele den werden de zes duo's voor de finale geselecteerd: twee in de categorie A (11-15 jaar) en vier in de categorie B (16-20 jaar). Juryvoorzitter Mathieu Meijs noemde het publiek de winnaar van de avond. „Wie krijgt zulke verschillende instrumenten op één avond te beluisteren? Ontzet tend leuk om zoveel jongelui met zoveel plezier te zien spe len." In categorie A was er veel waardering voor het optreden van beide duo's. De tweede prijs ging naar het Goese tweetal Mir jam van der Ploeg (piano) en Joëlle van Bochove (dwarsfluit). De eerste prijs was voor Thomas de Visser uit Arnemuiden en Rick Balk uit Middelburg voor hun opmerkelijke, enerverende slagwerkoptreden. „Een verras sende combinatie van snare drums en pauken", vond Meijs. „Energiek en goed samenspel." In categorie B staken twee duo's duidelijk boven de andere twee uit, aldus de jury, die ook geen derde prijs toekende. De hoofd prijs was voor Sanderine van Odijk (klarinet en piano) en Susan Nijsingh (piano), beide student aan de Roosevelt Aca demy. Hun bijdrage, met wer ken van Stamitz en Dussek, had grote indruk gemaakt. „Zeer mu zikaal, grote beheersing, alles onder controle", zei Meijs. „Bei den zijn echte muzikanten." De tweede prijs werd toegekend aan Cor Coppoolse (cello) uit Ar nemuiden en Daphne Kroonen- berg (piano) uit Wemeldinge. Vooral de begeleiding door de pianiste was de jury opgevallen. Ook was er waardering voor het samenspel. door Rolf Bosboom HULST - De komende twee we ken tot aan Pasen worden op di verse plaatsen in Zeeland en di recte omgeving de traditionele passieconcerten gehouden. Een overzicht van de voornaamste uitvoeringen. Net over de provinciegrens, in de Sint Gertrudiskerk in Bergen op Zoom, zingt het Toonkunst koor Bergen op Zoom (met veel Thoolse leden) onder leiding van Charles van der Veeke van avond Bachs Johannes Passion, begeleid door barokorkest Bra- bantsch Muzyk Collegie. Alle so listen zijn van Vlaamse afkomst. Aanvang: 20.15 uur. Morgen is de gebruikelijke Mat- thaus Passion in de H. Willibror- dusbasiliek in Hulst (14.00 uur), uitgevoerd door de Koninklijke Gentse Oratorium Vereniging, het jongenskoor van de Sacra mentskerk in Breda en het Dordts Kamer Orkest. Het'ge heel woi'dt opnieuw geleid door dirigent Jo Ivens. Zeeuwse Zangersbond Zang Veredelt brengt vrijdag 7 april in de Nieuwe Kerk in Zierikzee (20.00 uur) het oratorium The Crucifixion (1887) van de Engel se componist John Stainer. Het gaat om toegankelijke passiemu ziek, maar wel in de traditie van Bach. Kleinere bezetting Een dag later, zaterdag 8 april, is er om 14.00 uur een uitvoe ring van de Matthaus Passion in de Sint Baafskerk in Aarden burg door de Nederlandse Bach- vereniging. Die brengt, onder lei ding van Jos van Veldhoven, het

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 17