Hulp aan kwetsbaren moet beter 1 PZC Gemiddeld een zeven Omwonenden vrezen werk in jachthaven Nluzick Oosterpark blijft post mislopen Stichting Meisje sta op zoekt samenwerking met hulporganisaties Kledingbeurs Genealogie in Open Hof Jan Burgemeester verlaat Lété Brugreparatie over drie weken Drankrijders opgelucht Boete formaliteit voor drankrijder Diefstal zaterdag 1 april 2006 w 13 I door Wendy de Jong VLISSINGEN - Stichting Meis- I- je sta op wil nauwer gaan samen- 6 i werken met bestaande organisa ties om de hulp aan daklozen, i verslaafden, vluchtelingen en probleemgezinnen te verbete- ren. Ze wil bijvoorbeeld helpen met verhuizen, bemiddelen in i conflicten en mensen helpen in het leggen van contact met hulp organisaties. I De interkerkelijke stichting heeft gisteren een eerste gesprek gevoerd met onder meer cle ge- i meente Vlissingen, de daklozen- opvang van het Witte Huis, I jeugdzorginstelling AZZ en een I arts van Ziekenhuis Walcheren. Maandag volgt een tweede ge- sprek met bijvoorbeeld woning corporatie l'Escaut. De stich- VEERE - Peuterspeelzaal de Veerse Mopjes in Veere houdt donderdag 6 april een kinderkle ding- en speelgoedbeurs. De beurs wordt gehouden van 14.00 I tot 15.30 uur in de peuterspeel- 9 VLISSINGEN - In wijkcentrum Open Hof in Vlissingen vindt 3 donderdag 6 april vanaf 20.00 uur een genealogie-avond 11 plaats. Die wordt gehouden door HCC Zeeland en een groep de amateurgenealogen die zich onlangs bij HCC heeft aangeslo ten. 11 De amateurgenealogen kwamen voorheen bij elkaar in Het Bol- vl'werk in Vlissingen, maar sinds I het samengaan met HCC Zee- I land worden de bijeenkomsten -5, in Open Hof gehouden. 1 Op 6 april zijn onder anderen een contactpersoon van de Ne- derlandse Genealogische Vereni- ging en een medewerker van- H chet Genealogisch Centrum Mid- I delburg aanwezig, (Advertentie) Den Dekker ZEEUWS VEILINGHUIS TAXATIEDAG KUNST ANTIEK Vandaag van 10 - 16 uur. Herengracht 74.4331 PX Middelburg Tel. 0118 - 650680, www.zeeuwsveilinghuis.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl ting benadrukt dat zij wil sa menwerken zonder andere orga nisaties voor de voeten te lopen. „We vormen geen bedreiging, maar zien onszelf als aanvul lend en ondersteunend", zei woordvoerder K. Verkerke. Volgens Meisje sta op schiet de bestaande hulpverlening tekort. De stichting wil mensen blijven helpen, ook nadat de ergste problemen zijn opgelost. De hulpverlening moet ook door gaan na kantooruren. Ze werkt daarvoor met vrijwilligers, die ook in de avonduren beschik baar zijn. Gokken De vrijwilligers waarvan de stichting gebruik maakt, heb ben ervaring in sollicitatietrai ning en loopbaanbegeleiding. Er zitten ook artsen en juristen bij. Zij kunnen helpen bij versla vingen aan drugs, drank en gok ken, het wegwerken van schul den, relatieproblemen, proble men bij de opvoeding van kinde ren en bij het loskomen van cri minaliteit. De stichting bevindt zich mo menteel nog in een opstartfase waarin ze werkt met twintig a dertig vrijwilligers. Meisje sta op wil dit aantal in de toekomst uitbreiden naar twee- tot drie honderd mensen uit verschillen de bevriende kerken. Meisje sta op heeft een nauwe band met de evangelische ge meente Berea, maar ook met an dere kerken. R. Wolf van het Witte Huis vreest dat de stich ting zich vooral bezighoudt met een project om mensen tot het geloof te laten komen. K. Verker ke, woordvoerder van de stich ting ontkent dat. „De motivatie van onze stichting is liefde. Ge loven mag, maar het moet niet. We helpen ook mensen die niets met het geloof te maken willen hebben." De stichting bestaat inmiddels twee jaar en begint steeds meer vorm en bekendheid te krijgen. Daarom wil ze haar zorg voor mensen aan de onderkant van de samenleving verder gaan uit breiden. Het is nog maar de vraag of Meisje sta op als inter kerkelijke organisatie subsidie kan krijgen van de gemeente Vlissingen. I KAPELLE 0113-330330 www.dendekkermuziek.com (Advertentie) Jan Burgemeester: „We zijn een gewoon bedrijf geworden met mensen die normaal functioneren.'' door Maurits Sep MIDDELBURG - De laatste werkdag was ruim een week geleden, de laatste bestuursvergadering drie dagen terug en gisteren heeft hij zijn sleutels ingele verd. Jan Burgemeester vertrekt na 26 jaar bij de sociale werkvoorziening in Middelburg. „Als een gezegend mens." Want hij heeft tenminste een leven lang kunnen werken, en dat is veel anderen niet gegund. Dat weet hij als inmiddels ex-directeur van Lété maar al te goed. De sociale werkvoorziening probeert mensen met (zeer) beperkte mogelijkhe den aan een baan te helpen. Bij Lété zelf, en steeds valeer via de werkvoorzie ning bij een 'normaal' bedrijf. De landelijke overheid wil dat veel meer mensen die nu gesubsidieerd aan het werk worden gehouden bij werk- voorzieningsbedrijven uitstromen naar banen bij gewone bedrijven. Dat is goed voor die mensen, maar slecht voor Lété. Het ontwricht de samenstelling en leidt tot een eenzijdig personeelsbestand. En dat maakt het moeilijk om. ais bedrijf financieel het hoofd boven water te hou den, zegt Burgemeester. „Ik heb er helemaal gëen moeite mee dat meer van onze mensen moeten uit stromen. Het kan mij niet schelen dat ze de normen veranderen, maar dan moeten ze niet zeggen clat we de proble men die daardoor ontstaan, de finan ciële tekorten, zelf maar moeten oplos sen. Dat kan niet. Alleen wil de over heid dat niet horen." Eigenlijk, analyseert Burgemeester, gaat Lété ten onder, aan het eigen suc ces. „Wij zijn steeds meer een gewoon bedrijf geworden met mensen die nor maal functioneren. Het is dus ook niet zo verwonderlijk dat de overheid nu zegt: die mensen kunnen meer, ze moe ten naar gewone banen uitstromen." Hij is wel bang dat een grote groep jon geren die nu niet of nauwelijks werk kunnen krijgen en door overlast de sa menleving veel geld kosten, tussen wal en schip gaan vallen. „Wij zouden hen tijdelijk of permanent aan een baan kunnen helpen. De overheid moet het aantal gesubsidieerde banen verdubbe len, maar is per saldo goedkoper uit." Toen Burgemeester in 1980 bij het be drijf kwam, draaide het nog volledig om 'de overdreven sociale doelstelling'; mensen met beperkingen aan het werk helpen. „Mijn voorganger probeerde daarop een tien te scoren. De producten deden er minder toe en men accepteer de dat gehandicapten een lagere kwali teit leveren. Ik kreeg destijds een klant aan de telefoon die last had van de 'typi sche sociale werkvoorzieningskwali teit': de tafel wiebelt altijd." Burgemeester begreep wat hij bedoelde. „Ik ben begonnen met het aanschaffen van goede apparatuur en machines om de kwaliteit van onze producten te ver beteren. Daarna heb ik binnen het be drijf het gevoel ontwikkeld dat we ons niet hoeven te schamen voor wat we ma ken, maar er trots op moeten zijn. En als derde stap zijn we gaan klantgericht gaan werken." Het is de kunst, zegt Burgemeester, om balans te vinden tussen mensen, produc ten en geld. Tienen scoren zit er vol strekt niet in, waarschuwt hij. „Als je sociaal een tien scoort, is dat slecht voor de klant. Als je het geld laat rege ren, is dat slecht voor de mensen. Ge middeld een zeven, meer zit er werke lijk niet in. En dan niet twee negens en een drie, maar overal een zeven." Kwaliteit Winst maken is ook niet hét doel van de sociale werkvoorziening, vindt Burge meester. Kwaliteit leveren wel. Of dat nu is in het onderhouden van plantsoe nen, in het inpakwerk of in de metaalbe werking. Maar kwaliteit bieden met een bedrijf waar de beste mensen uitstro men, wordt steeds moeilijker. Dat gaat uiteindelijk ook ten koste van het geld. Lété kampt met fikse tekorten en kreeg felle kritiek over zich heen vanuit de ge meenten. Ten onrechte, stelt Burgemeester. Hij voelde zich de laatste maanden steeds meer een straatvechter. „De politiek heeft ons verkeerd aangesproken. Dat accepteer ik niet. Ik sta pal voor mijn foto Lex de Meester mensen. Wij hebben geen geld over de balk gesmeten. Het gaat naar de zeshon derd mensen die bij mij werken. En dat wisten ze, want ik heb al in 2003 ver teld wat ons te wachten stond." Hij wil de politiek laten inzien dat zij Lété moet blijven steunen. Ook met geld. Middelburg pakt dat al slim aan, vindt hij. Die gemeente betaalt niet al leen, maar neemt ook producten af, zo als het onderhoud van plantsoenen. Veere doet dat in iets minder mate. In Vlissingen gebeurt dat nauwelijks, maar daar komt verandering in dankzij wethouder Ellie Walrave - die ook voor zitter is van het bestuur van Lété. Bur gemeester: „De gemeenten moeten ons toch betalen, laat ons dan ook werken voor dat geld. Dat is in hun eigen be lang. Doen ze dat niet, dan snijden ze zichzelf financieel in de vingers." Andere werkvoorzieningsbedrijven ken nen niet de problemen die Lété heeft, of in mindere mate. Dat is niet omdat Lété iets fout heeft gedaan, verdedigt Burge meester zich, maar omdat hij zich juist keurig aan de regels heeft gehouden. „Wij keurden strenger dan andere be drijven wie we konden toelaten. Tegelij kertijd werden onze beste mensen bij ons weggehaald." Toch heeft Burgemeester zich als direc teur nooit bedreigd gevoeld. „Ik heb heus niet alleen vrienden om me heen verzameld. Maar ik ben wel altijd in po sitieve zin bezig geweest met het be drijf. Ik had daardoor een breed draag vlak. Mensen wisten dat ik het goede met hen voor had." door Willem van Dam WEMELDINGE - Werkzaamhe den in de jachthaven van Wemel- dinge zijn op last van het ge meentebestuur van Kapelle eni ge tijd stilgelegd. Aanleiding daartoe vormden klachten van v omwonenden. Bewoners van de Westelijke Ka- naalweg zeggen veel hinder te (Advertentie) Elke week in cle zaterdagkrant Daar moet je naar toe. ondervinden van werkzaamhe den in de nabijgelegen jachtha ven. Volgens dë bewoners ver oorzaken die dermate ernstige trillingen, dat zij vrezen voor scheuren in hun huizen. De emoties zijn hoog opgelopen. Deze week leek de zaak zelfs even te escaleren, toen bewo ners dreigden het werk eigen handig stil te leggen. Wethouder J. Herselman van Kapelle slaag de er in de gemoederen te sus sen, door het werk tijdelijk stop te zetten en aan enkele wensen van de omwonenden tegemoet te komen. De jachthaven van Wemeldinge wordt op dit moment heringe richt; steigers worden ver plaatst en er worden palen gesla gen. Een paar dagen geleden werd daarmee begonnen en sindsdien is het gedaan met de rust aan de Westelijke Kanaal- weg, zegt bewoonster Monique Westerweele. „De trillingen zijn zó erg, het lijken wel lichte aard bevingen; de kliko's lopen van de muur en in een betonnen vij ver van één van buren zijn scheuren ontstaan." Bouwput Donderdagavond rond een uur of zeven was de overlast zo he vig, aldus Westerweele, dat be woners politie en gemeente be naderden met het verzoek het werk stil te leggen. Toen dat niet het gewenste resultaat bracht, verzamelde een stuk of vijftien boze buurtbewoners zich bij de jachthaven met het voornemen het heft zelf in han den te nemen. M. Westerweele: „Het gaat tenslotte om de be scherming van de eigendomme tjes van hardwerkende mensen. En we kennen allemaal de verha len over de ellende met die bouwput in Middelburg." Een inderhaast opgetrommelde wethouder Herselman wist hen te kalmeren. De wethouder liet de werkzaamheden stilleggen en beloofde de buurtbewoners dat die niet zouden worden her vat voordat er 'foto's van hun wo ningen waren genomen. Die fo to's kunnen als bewijsmateriaal dienen bij eventuele schade claims. Ook zegde hij de bewoners toe, dat de palen die in de jachtha ven worden geslagen zullen wor den voorzien van scherpe pun ten, zodat ze makkelijker de grond in glijden en dus minder trillingen veroorzaken. De bewoners namen met die toe zeggingen genoegen. Gisteren, aan het eind van de middag, werden de werkzaamhe den hervat. TERNEUZEN - Rijkswaterstaat verwacht over drie we ken een contract te tekenen met een aannemer die de ka pot gevaren noordelijke brug van de zeesluis in Terneu- zen gaat repareren. De werkzaamheden beginnen direct daarna. Inmiddels is aan twee aannemers, één uit Neder land en één uit Vlaanderen, de situatie voorgelegd. Glo baal zijn de aanpak en het kostenplaatje voor reparatie bekend, maar woordvoerder E. de Feijter van Rijkswater staat acht het niet verstandig hierover nu al verder uit te weiden. „Want het zou niet handig zijn dat beide gegadig den vooraf iets over eikaars aanbod te weten zouden ko men. Er wordt in elk geval hard aan een oplossing ge werkt. Binnen drie weken denken wij de knoop door te hakken", aldus De Feijter. De reparatie van de sluisbrug vergt naar verwachting een halfjaar. MIDDELBURG - Een 46-jarige inwoner van Vlissingen had er slapeloze nachten van gehad. De man werd op 18 augustus vorig jaar in Vlissingen betrapt met een alcohol gehalte van 775 microgram (ruim drie keer te veel alcohol als is toegestaan), nadat hij als bestuurder van een auto in botsing was gekomen met een auto die hij geen voorrang verleende. Eén rijontzegging hing hem boven het hoofd. Dat zou de Vlissinger, die een gedeeltelijke wao-uitkering heeft, onherroepelijk zijn baan kosten. De opluchting was gisteren groot toen politierechter A. Gaakeer hem tege moet kwam met tien maanden voorwaardelijke rijontzeg ging en duizend euro boete, waarvan de helft voorwaarde lijk. Daardoor mag" de Vlissinger zijn rijbewijs houden. Een 50-jarige inwoner van Biggekerke had ook niet te kla gen. De man werd op 27 augustus niet ver van zijn wo ning aangehouden met een alcoholgehalte van 720 micro gram. Hij vertelde vijf biertjes te hebben gedronken. Ook hij zette zijn baan op het.spel. De verdachte, die een blan co strafblad had, kreeg conform de eis 1000 euro boete en negen maanden voorwaardelijke rijontzegging opgelegd. Een 38-jarige vrouw uit Middelburg zei blij te zijn dat ze op 1 augustus vorig jaar bij een plaatselijke verkeerscon trole werd gepakt. Ze had de verplichte alcoholcursus ge volgd en was daarvan onder de indruk geweest. Het alco holgehalte van 620 microgram was goed voor 550 euro boete en zes maanden voorwaardelijke rijontzegging. Een 48-jarige man uit Oost-Souburg vertelde zeven fles jes bier te hebben gedronken voordat hij op 2 april vorig jaar in zijn auto stapte. In Middelburg werd hij aangehou den. Uit de blaastest volgde een score van 515 microgram. De Souburger werd conform de eis veroordeeld tot 550 eu ro boete en zes maanden voorwaardelijke rijontzegging. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A. Gaakeer heeft gisteren een 22-jarige inwoner uit de Zeeuwse hoofdstad voor dronken rijden op een snorfiets veroordeeld tot een voorwaardelijke boete van 300 euro en zes maanden voorwaardelijke rijontzegging. Officier van justitie E. Bethlehem had een onvoorwaardelijke boe te van 300 euro en zes maanden vqorwaarclelijke rijont zegging geëist. De man, die zes jaar in Nederland woont, wordt het land uitgezet. Hij stapt volgende week op het vliegtuig en reist terug naar Zaïre. Dat was onder meer aanleiding om de boete voorwaardelijk op te leggen. Ook zijn slechte financiële positie bood de rechter weinig keus. door Edith Ramakers OOSTKAPELLE - Bewoners van recreatieve woningen in het Oosterpark in Oostkapelle zijn in het ongelijk gesteld door de Geschillencommissie Post over de bezorging door TPG Post. Daardoor gaat voor ongeveer 120 woningen in het Oosterpark de post retour afzender. „DeZe uitspraak heeft rampzalige ge volgen voor tweede huizenbezit ters in Zeeland", zegt Ooster- park-bewoner M. van der Heij den uit Oss. De gemeente Veere legt zich niet bij de uitspraak neer. Van der Heijden was een van de partijen die het besluit van TPG Post om niet meer huis aan huis te bezorgen in het Oosterpark had aangevochten. Sinds decem ber vorig jaar bezorgt TPG daar geen post meer. Het standpunt van TPG is dat de dienst effectiever wil bezor gen; hij beroept zich daarbij op de Postwet uit 1988, waarin de minister aangeeft dat post wordt bezorgd op adressen die als permanente bewoning aange merkt staan. De gemeente Veere laat zich niet uit het veld slaan door de uitspraak. „Wij waren niet ont vankelijk voor de geschillencom missie, maar er zijn andere we gen. De geschillencommissie is geen rechter", zegt wethouder W. van Tatenhove. De gemeente verwijst naar meer parken waar dit probleem speelt of kan gaan spelen. „Ik denk aan Breezand en de Joos- sesweg in Westkapelle. De kwes tie is ingewikkelder omdat de bewoning daar permanent en tij delijk is", zegt Van Tatenhove. Veere klopt binnenkort bij de Tweede Kamer aan, met de vraag of dit besluit wel in over eenstemming is met de dienst verlening en service die bewo-, ners van TPG Post mogen ver wachten. Veere wil dat met an dere Zeeuwse gemeenten aan kaarten. „Desnoods in VZG-ver- band (de Vereniging Zeeuwse Gemeenten)." Van der Heijden is blij met de steun van de gemeente. „In Zee land barst het van de recreatie terreinen die vergelijkbaar zijn met het Oosterpark", zegt hij. „De eigenaren van de andere parken kunnen dus allemaal de ze verschraling in dienstverle- ning verwachten. Want dit was een soort proefproces voor TPG." TPG heeft niet zonder meer de bezorging in het Oosterpark af geschaft. Er is met de bewoners of belangenbehartigers gespro ken over alternatieve manieren van bezorgen. „Een daarvan was dat de post gezamenlijk be zorgd zou worden bij een beheer der. Maar wij hebben geen be heerder", merkt Van der Heij den op. „Wij hebben niets collec tiefs." Een volgende alternatief is dat er een soort briefbussenfront zou komen, bij de ingang van het park. „Daar wil de gemeen te nog niet van weten. De post kon verder ook door worden ge zonden naar een permanente be woning. Maar tegen betaling." De tweede huizenbezitters kun nen een postbusnummer aan schaffen. Het dichtstbijzijnde postkantoor met postbusmoge lijkheden is Domburg. „Dat is negen kilometer hier vandaan. Dan hebben we het toch niet meer over klantvriendelijk heid", zegt Van der Heijden. Macht Van der Heijden noemt het een lichtzinnig besluit van de ge schillencommissie. „Het is de macht van een monopolist. Ik maak een vergelijking: Als de krant besluit om niet meer te be zorgen in een bepaald gebied, heb je de keuze om de krant op te zeggen of een andere te ne men, die wel aan huis bezorgt. Wij zijn nog afhankelijk van TPG." Van der Heijden slijpt net als de gemeente Veere de messen. „We hebben een huisnummer, een postcode en een brievenbus. We verblijven hier vaak weken ach ter elkaar. Iemand uit Oostka pelle heeft een tijd geleden aan geboden om tegen vergoeding zijn adres te gebruiken. Maar dit is allemaal zo ontzettend ar moedig." MIDDELBURG - In de Leeuwe rikstraat in Middelburg is tus sen donderdag 16.45 uur en vrij dag 7.00 uur ingebroken in een bedrijfsauto. Nadat een ruitje was vernield, werd uit de auto een hoeveelheid gereedschap weggenomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13