Croné wordt bedankt en kan gaan yvj geef om dit kind dan een postzegel Armeense kunstenaar in hongerstaking tegen uitzettting tv Schoolvoetbal 3uinruimer is teleurgesteld, maar niet heel erg verrast Regina op de Beek centrale gast Beeldspraak ..bijvoorbeeld voer Iljits in Kroatië'. .V,„e9er moest S7L t, doe ik er een Kwartier ooer. Nu ik een/iets heb, doe tke uoor kinderen door kinderen 0 giro 7 800 800 vrijdag 31 maart 2006 sl(5 door Frank Balkenende GOES - De 42-jarige Armeense kunstenaar Ashot Safyan uit Goes is in hongerstaking gegaan uit protest tegen zijn dreigende uitzetting. Safyan, die al twaalf jaar in Nederland woont, is uit geprocedeerd. Vorige week pak te de politie hem op. Safyan zit momenteel in het uitzetcentrum bij Rotterdam Airport. Safyan, die in zijn Goese wo ning een galerie drijft en in Zee land een bekende kunstschilder is, heeft twee procedures ge voerd om een verblijfsvergun ning te bemachtigen. In bei tic ge vallen kreeg hij nul op rekest. Sinds januari verbleef hij daar door illegaal in Nederland, maar Mj was daar volgens zijn raadsman A. Rijkse niet van op de hoogte. Vorige week wérd hij bij toeval aangehouden. „Hij reed in een auto waarin hij al drie keer eer- der was bekeurd. Toen agenten zijn gegevens controleerden, kwam aan het licht dat hij ille gaal verblijft. Hij werd aange houden en opgesloten in het Huis van Bewaring in Middel burg. Daarna is hij volgens zijn advocaat overgebracht naai' het uitzetcentrum in Rotterdam". Safyan heel't zijn raadsman tele fonisch laten weten dat hij in. hongerstaking is gegaan. Vol gens Rijkse maakt de Armeense kunstenaar het naar omstandig heden -goed. „Hij maakte er zelfs een grap over. Dat hij ge zien zijn overgewicht best wat kon afvallen." Safyan wil koste wat kost voorkomen dat hij wordt uitgezet naar Armenië. Hij deserteerde er uit het leger en vreest dat hem bij terugkeer de doodstraf of een levenslange gevangenisstraf wacht. Rijkse houdt hoop dat hij Sa fyan voor uitzetting kan behoe den. Als eerste stap zal hij beT roep aantekenen tegen zijn inbe waringstelling. Daarna dient hij waarschijnlijk een verzoek in om een verblijfsvergunning voor vestiging als zelfstandig kunstenaar af te geven. Safyan had een dergelijk verzoek al eens ingediend, maar om ondui delijke redenen: weer ingetro'k- kenD at was natuurlij k stoiii" zegt Ri jkse. Probleem is dat Sa fyan eerst een machtiging voor lopig verblijf moet aanvragen in zijn vaderland, waar hij juist vreest door de autoriteiten',te worden opgepakt. Die machti ging is echter een voorwaarde om een verblijfsprocedure nte kunnen beginnen. Expositie Een beetje bizar in de hele situa tie is dat sinds afgelopen maan dag werk van Safyan wordt geëxposeerd in het Kapelse ge nieën tehuis. De kunstenaar-was zelf niet meer in staat zijn doe ken af te leveren en op te ham gen. Daarom bracht zijn raads- nian. Rijkse persoonlijk de schil derijen van de Armeniër naar het gemeentehuis in Kapelle, Sa fyan exposeerde al in verschil lende galeries en openbare ge bouwen in Zeeland. Hij staat be kend om zijn 'lijnisme', een door hem zelf uitgevonden kunst vorm. waarin verschillende kunststromingen samenkomen. Eind 2005, begin 2006 wist de Iraanse asielzoeker Mehdi Hoos- hyar uit Vlissingen mede door een 56 dagen durende hongersta king zijn uitzetting te verijde len. Hij werd vrijgelaten en mocht terugkeren naar (het zie kenhuis in) Vlissingen. Voor hem is inmiddels een nieuwe asielprocedure in gang gezet, Hooshyar is christen en vreest het ergste als hij op het vlieg tuig wordt gezet naar het streng-isfami tisehe Iran ZIERIKZEE - De schooLvoetbal- cpmpetitie op Schouwen-Duive- land gaat weer beginnen. Woens dag nemen de jongenselftallen en -zeventallen het voortouw. De meisjes treden een week la ter aan óp sportpark Den Hogen Blok in Zierikzee. De wedstrij den beginnen om half twee. Bij slecht weer wordt er gespeeld op respectievelijkwoensdag, 19 ëh 2 6. april. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Centrale gast in Beeldspraakhel live interview- programma in filmtheater Fizi in Zierikzee zondagmiddag is Regina op de Beek uit Brouwers haven; Op uitnodiging van publi cist Fraiis Meulenberg, tevens gastheer van Beeldspraak, ver telt zij over de filmfragmenten die zij ontroerend, dramatisch, humoristisch, opmerkelijk of aangrijpend vindt. Op de Beek is directeur van TSTP, tekstschrijvers en gra fisch vormgevers. Tevens is zij uitgever en hoofdredacteur van het tijdschrift Schouwen-Duive- land. Daarnaast is zij de stuwen de kracht achter het Brouws Mu seum in Brouwershaven, be stuurslid van de Stichting Renes- se, secretaris van politieke par tij Alert! en freelance journalis te. Op haar filmlijstje prijkt onder, meer The Shawshank Redemp tion. Hoop en vriendschap spe len een belangrijke rol in dit ver haal. Overleven aan de rand van de beschaving staat centraal in de film Cast Away. Daarin moet Tom Hanks als topmanager van een multinational zich zien te redden op een onbewoond ei land. Tevens staat de film Babe over een ontroerend varkentje op het voorkeurslijstje van de centrale gast. Beeldspraak begint zondagmid dag om 15.00 uur. Belangstellen den kunnen plaatsen reserveren via telefoonnummer: 0111- 411,223. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Hij werd bijna twee jaar geleden met veel trom geroffel door de VVD gepresen teerd. De liberalen beantwoord den daarmee als enige Schouw- se fractie aan de duale roep om wethouders van buiten de raad aan te stellen. Zo zou immers de inhoudelijke kwaliteit van de kandidaat leidend zijn, in plaats van dat het wethouderschap - zoals veelal gebruikelijk - een lo gische stap. volgend zou vormen op een aantal jaren raadslid maatschap. Ton Croné (maandag 52 jaar ge worden) had er voorzichtig al een beetje rekening mee gehou den dat Ad Verseput hem voor de wet-houderspöst van de VVD in het nieuwe college wel eens de loei zou kunnen afsteken. Waar er twee vechten om een bol, grijpt er immers altijd één naast. Maar nu de deur (uitgere kend op zijn verjaardag) maan dag' hard in het slot werd ge gooid, is de teleurstelling en vooral ook het onbegrip over de keuze van de VVD-fractie er niet minder om. Afgezien van een korte persverklaring wilde Croné niet inhoudelijk ingaan op het feit dat hij na twee jaar bewezen diensten door de frac tie alweer wordt afgedankt. Gis teren doorbrak hij dat stilzwij gen. Verseput versus Croné was, al dus de officiële bekendmaking van de fractie, vooral een keuze tussen de meeste voorkeurstem men. Ofwel een afgetekende eindstand van 488 tegen .187 in het voordeel van dé gewezen fractievoorzitter. Allerminst ver rassend omdat Verseput als de nummer twee op de kandidaten lijst wel een persoonlijke cam pagne heeft gevoerd, in tegen stelling tot Croné die dat in zijn f unctie als zittend wethouder on gepast vond. „Toen ik twee jaar geleden werd binnengehaald, had ik om precies te zijn nul stemmen achter mijn naam staan. Dat was ook geen beletsel om mij naar voren te schuiven als de nieuwe wethouder van de VVD op, Schouwen-Duiveland. Sterker nog: het feit dat er een kandidaat van buiteh de raad was, werd door de zelfde fractie juist als een groot voordeel ge zien. Waarom daar nu blijkbaar anders over wordt gedacht, is mij volstrekt onduidelijk. Wan neer er meerdere kandidaten zijn, clan lijkt me dat op basis van iemands cv een keuze wordt gemaakt. Dat heb ik deze keer niet als argument gehoord." Cronés staat van dienst omvat vier kantjes A4 en toont uiteen lopende managementsfuncties in het bedrijfsleven als bij de overheid. Verseputs loopbaan omschrijving past op één velle tje en beperkt zich vooral tot be stuurlijke taken binnen de WD en ondernemerskringen dicht bij huis. Croné zegt 'flink teleurgesteld' te zijn over de wijze waarop hij is gepasseerd. Enig cynisme over de nieuwe wethouders- ploeg is hem dan ook niet vreemd: „Het zal beter worden, dat moet haast wel! Waarom zou je anders een winning team veranderen?" Bij zijn sollicitatie gesprek twee jaar geleden is hem niet voorgehouden dat zijn inzet slechts van korte duur op prijs werd gesteld. Net zo min zijn er toen uitspraken gedaan over een vanzelfsprekende ver lenging van de termijn wanneer de WD na de verkiezingen van 7 maart weer aan een nieuw col lege mocht meedoen. „Op zich niet vreemd, want ik moest eerst maar aantonen wat ik waard was. Dus terug naar dat moment kan ik daar geen enkel recht aan ontlenen." Ander zijds, zo zegt Croné, heeft hij uit de fractie noch de achterban kri tiek gehoord op zijn functïone'- ren. Evenmin is hem tot die be wuste maandagavond kort na middernacht ('ik was nét niet meer jarig') gezegd dat hij se rieus rekenin'g moest houden met een voor hem tegenvallende keus van de fractie. „Na afloop van de fractievergadering zijn de twee onderhandelaars van de WD, Henk Coomans en Dick Meulblok, bij mij langs geweest om me het besluit te vertellen. En dat was het dan." De scheidend wethouder heeft recht op twee jaar wachtgeld. Waar zijn ambities verder lig gen, weet hij nu nog niet. Op ba sis van zijn plek op de kandida tenlijst zou Croné deel kunnen gaan uitmaken van de steunfrac- tie, maar voor die eer bedankt hij. „Mijn politieke rol op Schou wen-Duivelancl is uitgespeeld. Drie van de vorige vier wethou ders blijven zitten, dus wanneer je het hebt over de continuïteit in het dagelijks bestuur na wat onrustige tijden, dan is dat per sé zo slecht nog niet. Persoon lijk heb ik een leerzame periode meegemaakt, waarvan acht maanden als waarnemend bur gemeester. Misschien is het wel nuttig geweest dat ze iemand hebben gehad die de grote lij nen heeft uitgezet voor een gé- zonde, nieuwe gemeentelijke or ganisatie en wordt dat nu ver der opgepikt door een ander die meer bedreven is in fine-tuning. Ik hoop het van harte. Wellicht blijkt het achteraf een gouden greep. Maar dat is iets wat je pas over een jaar of drie kunt ber oordelen." Ton Croné kijkt met enig cynisme naar de niepwe WD-wethoudersploeg, zonder hem: „Het zal beter worden, dat moet haast wel! Waar om zou je anders een winning team veranderen?" foto Marijke Folkertsma "W kinder postzegels ,at he, zo ver ums, ging met" Aca meer en ik heb meer tijd Tb mis geen dag mee b Fn om te voetballen uoor mijn hursiverk. En om met mijn vrienden. De Stichting Kinderpostzegels helpt met uw geld kinderen in binnen- en buitenland. Kijk op www.kinderpostzegels.nl Het speciale fonds voor kinderen met een handicap in ontwikkelingslanden Stichting Liliane Fonds Havensingel 26 5211 TX's-Hertogenbosch T 0800 7 800 800 (gratis) www.lilianefonds.nl voorlichting@lilianefonds.nl ■■*3, Manisha (9 jaar) Manisha uit Nepal kon door een verlamming niet goed lopen. Na een operatie loopt ze nu een stuk beter met een beugel. Later wil ze graag dokter worden maar nu vindt ze het vooral leuk om te zingen en te dansen. Het Liliane Fonds betaalt 128,49 vóórhaar revalidatie. Het Liliane Fonds helpt kinderen zoals, Manisha; kinderen die zonder steun geen kans maken op medische of sociale revalidatie. Helpt u mee?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 40