rellingen van NS kloppen niet Raadslid zit te vaak op stoel wethouder Werkloze jongeren maken kennis met metaalsector Armeense kunstenaar in hongerstaking tegen uitzettting twintig procent meer reizigers geteld op station Kapelle-Biezelinge Honkbalknuppel bij controle in beslaggenomen '•"■pp Hypotheken Verzekeringen Pensioenen Tien procent te snel langs Sloedam Verkrachter toont geen berouw Jan Smit bij omroep zeeuwse almanak Paling factie: 0113-315649 vy. pzc.nl Jiail:r,edactie@ pzc.nl jjstbus 31, 4460 AA Goes 'Jvertentie-exploitatie: 'iiord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; leüws-Vlaanderen: 0114-372770; (jtionaal: 020-4562500. jijdag 31 maart 2006 editie Bevelanden-Tholen jGOES - Tijdens controle van 'een auto op de Albert Joachimi- jkade in Goes heeft de politie gis- lleravond een honkbalknuppel lin beslaggenomen. De twee inzittenden, een 21-jari- ge man uit Heinkenszand en een 126-jarige Goesenaar, werden 'aangehouden en overgebracht maai* het politiebureau. Daar 'werd tijdens fouillering van de j21-jarige man nog een zakje hasj en een xtc-pil gevonden. Ook deze werdén in beslaggeno men. Beiden zijn na verhoor weer in vrijheid gesteld. De 21-jarige man moest nog wel een boete van 80 euro betalen omdat de honkbalknuppel, de hasj en xtc-pil van hem waren. (Advertentie) VAN DER SLOOT SCHOENMODE ILange Delft 48, Middelburg De metaalsector vergrijst, vandaar dat het Goese Centrum voor Werk en Inkomen (CWI) gisteren werkloze jongeren probeerde warm te maken voor de sector, door een kijkje nemen in metaalbedrijven. foto Ronald den Dekkèr door Cornelleke Blok GOES - De vergrijzing slaat toe in de metaalsector, terwijl de belangstelling van jongeren daalt. Daar moet iets aan veranderen. Het Goese Centrum voor Werk en Inkomen (CWI) bezocht daar om gisteren met zo'n dertig werkzoeken de Bevelandse jongeren drie bedrijven in de sector. Geïntrigeerd keek Dominique (18) hoe een medewerker van constructiebedrijf Koninklijke Hollestelle in Goes bezig was met lassen. Hij ziet een baan in de metaal wel zitten. „Ut wist niet hoe het er aan toe ging in een metaalbedrijf. Ik vind het lassen en die kranen hier wel gaaf. Ik ga zeker solliciteren." Dat is precies wat het CWI wilde berei ken. Samen met brancheorganisatie OOM en reïntegratiebeclrijf Agens orga niseerde het CWI daarom de bezoeken aan metaalbedrijven. „De metaalsector heeft last van een slecht imago. Mensen denken dat het vuil en smerig werk is, maar het is tegenwoordig heel schoon", zegt CWI-adviseur J. de Wijze. Bij Hollestelle zitten ze te springen om de jongeren. „We hebben in ons bedrijf last van vergrijzing, Daarom willen we de vakkennis van onze oudere medewer kers tijdig overbrengen aan jongeren. We werken veel met de combinatie van werken en leren. Dat hebben we graag, want op die manier kunnen we de jonge ren zelf vormen. Ze krijgen hier echt een goede kans", aldus adjunct-direc teur D. Hollestelle. Niet alle jongeren waren enthousiast. Stefanie (20) „Ik vind het toch meer mannenwerk. Ik word liever verkoop ster in een kledingzaak." Ook Lennaert (21) ziet een baan bij een metaalbedrijf niet zitten. „Techniek ligt me gewoon niet. Ik heb nu wel een beter beeld van metaal, maar het is niks voor mij." Voor het CWI was het hoe dan ook een geslaagde dag. „Als er twee van cle der tig gaan solliciteren, dan is het voor ons geslaagd. Bovendien bedenken sommi ge jongeren zich misschien later nog", aldus CWI-adviseur C. de Böck. Vandaag kunnen de jongeren in het CWI direct solliciteren en kennis maken met verschillende werkgevers in een zo genaamde 'speed-meet' door Frank Balkenende GOES - Te vaak nog gaan Goese raadsleden op de stoel van de wethouders zitten. Bemoeien ze zich met zaken die op het bordje van het dagelijks gemeentebe stuur liggen. Daarvoor was het vier jaar geleden ingevoerde duale bestel juist niet bedacht. Burgemeester D. van der Zaag wil dan ook nieuwe afspraken maken om het politieke spel 'zui ver' te spelen. Advertentie Geen grapje op zaterdag 1 april, maar Van Oeveren-Vervaet's 1 /:00 uur Na vier jaar duaal bestuur con cludeert Van der Zaag dat de be oogde strikte scheiding tussen gemeenteraad en het college van burgemeester en wethouders maar ten dele uit de verf is geko men. Dat de gemeenteraad de hoofdlijnen uitzet en de prak tische uitvoering overlaat aan het college, is voor een aantal po litici moeilijk wennen, zeker voor wie gewoon was te oreren over het kortwieken van gemeen telijke heesters. In het duale be stel wordt immers van raadsle den - samen zijn zij het hoofd van de gemeente - een visie op hoofdlijnen vöor de middellan ge termijn verwacht. Kort voor de gemeenteraadsver kiezingen was er een pregnant voorbeeld hoe gemakkelijk raadsleden uit hun rol en daar mee buiten hun bevoegdheid val len. Bewoners van de Vlasmarkt drongen er bij raadsfracties op aan een bewakingscamera te in stalleren, omdat er volgens hen sprake zou zijn van overlast door drugsgebruikers en -han delaren. De commissie middelen liet bewoners inspreken en drong aan op een onderzoek naar de mogelijkheid een came ra te plaatsen. „Daar zat ik met gekromde tenen bij. De commis sie ging op de stoel van het colle ge zitten. Dat gaat daar over. In feite had de commissie alleen moeten zeggen; college komt u met een voorstel. Vervolgens had ik dat als portefeuillehou der zakelijk bekeken, want er zijn in Goes nog wel meer plaat sen waar je camera's kunt op hangen. Bovendien cameratoe zicht is niet zaligmakend." Van der Zaag wil dan ook de werkgroep dualisering nieuw le ven inblazen. Die werkgroep da teert van 2004, maar heeft nog weinig laten zien. Doel is helde re afspraken te maken over poli tieke procedures. Van der Zaag oppert de commissies af te schaf fen en te vervangen door een voorbereidende raad. „Er wor den nu te veel zaken in de com missie besproken die thuishoren in het college. Anderzijds mis bruikt het college ook de com missies, vooral als het er om gaat het draagvlak voor beleid te testen. In het oude systeem was dat schering en inslag, het is er nog niet helemaal uit." Hoofdlijnen Ondanks de weerbarstige prak tijk vindt de burgemeester het duale bestel geen gedrocht. „De gedachte om uitvoerende én be- leidsmakende machten uit el kaar te halen, is prima. Vroeger zaten wethouders bij de vergade ringen van hun fracties. Hun in vloed op het stemgedrag van hun partijgenoten was groot. Als alles is voorgekookt en standpunten zijn bepaald, laat dat weinig ruimte voor debat in de raad." Wel gaat de Goese raad steeds beter om met zijn be- leidsmakende en controlerende rol. „Ik zie meer professionali teit. Er wordt meer op hoofdlij nen bestuurd, en minder op inci denten gereageerd. Dat bete kent nog niet dat we er al zijn." De burgemeester denkt dat met het aantreden van een nieuwe raad - de meeste oude rotten zijn van het politieke toneel ver dwenen - het spel beter kan wor den gespeeld. Dat zal.ook de de batten levendiger en dus aan trekkelijker maken, schat hij in. „De poppetjes zijn belangrijk. Je merkte het in het vorige colle ge. De nieuwelingen gingen veel' soepeler met het dualisme om dan de wethouders die aan hun derde of vierde termijn begon nen. Die vonden het dualisme ei genlijk maar niks, ervoeren kriti sche raadsleden als stoorzen ders die niet het hogere doel ach ter het beleid zagen." (Advertentie) (Advertentie) WK. r~ Wat is er te dóen? - Proefrijden in' A-Klasse'';:-.: - Proefrijden :n B-Klasse ^^ijy-Üitstétcehid advies k - Leasing, Financiering t- :eh;Vé'rzekering mogelijk. j - Hapjes en drankjes j - Kinderanimatie kV.eel gezelligheid f Tb Von üeveren-vervaet - -vee| gezewgneia Stel-IM MOHII.mil j leuk presentje na pgfrit Locatie: Groenrijk Goes, Nieuwe Rijksweg 2d Goes Start verkoop! Van 35 comfortabele appartementen in het voormalige stadskantoor van Goes. Bel nu en meld u aan: 0113-271 977. Of kom zaterdag l april lussen 11.00 en 15.00 uur naar bet voormalige stadskantoor, Oostingel 2, Goes. VERKOOP: ONTWIKKELING BOUW: ||br Willem van Dam iAPELLE - Van het station Ka- lèllfc-Biezelinge maken veel neer reizigers gebruik dan de Nederlandse Spoorwegen bewe- ,'en. jat zegt het gemeentebestuur ;an Kapelle, nadat het deze reek drie dagen achtereen tel ingen liet verrichten op het met èiiting bedreigde station. Vol lens de gemeente hebben die tel ingen uitgewezen dat het aan- ';al treinreizigers dat op het sta- ion Kapelle-Biezelinge in- of 'ijitstapt, twintig procent hoger lijgt dan het aantal waarvan de ilS uitgaan. jfólgens de Nederlandse Spoor wegen maken op een werkdag jemiddeld 481 reizigers gebruik ;an Kapelle-Biezelinge. En dat H'zo menen de NS, te weinig :m het station in stand te jóuden. Het gemeentebestuur ran Kapelle meent dat de NS de Jank flink misslaan. Drie jagen lang (maandag, dinsdag ;n woensdag) liet de gemeente iet .aantal reizigers op het •Station tellen. Dat resulteerde in ijeheel andere cijfers dan die de Is hanteren. [jv .totaal werden er gedurende ié drie dagen 1732 in- en uit stappende passagiers geteld; iien gemiddelde van 577 passa giers. Op maandag 27 maart werden er 563 geturfd, op dins- jdag 28 maart 587 en op woens- idag 29 maart 582. Wethouder J. Herselman meent dat daarmee duidelijk is aange toond dat de tellingen van de jüS niet kloppen. Hij vindt dat sde Nederlandse Spoorwegen fe niet aan voorbij kunnen jgaan en blijft van mening dat de plannen om de drie Zeeuwse sta tions (behalve Kapelle-Biezelin ge zijn dat Krabbendijke en Ar- nemuidenj te sluiten, van tafel moeten. Enkele weken geleden werden op initiatief van de politieke par tij Middelburg Transparant tel lingen verricht op het station van Arnemuiden. Uit die tellin gen zou eveneens gebleken zijn dat de cijfers van de NS niet kloppen. Volgens de Nederland se Spoorwegen bedraagt het ge middeld aantal reizigers in Arne muiden nog geen 330, Middel burg Transparant telde er bijna 130 meer. In april zal de gemeente Mid delburg nogmaals (een week lang) laten tellen in Arnemui den. De gemeente Reimerswaal doet dat binnenkort op de sta tions van Krabbendijke en Ril- land-Bath. Thuis in.... RISICOBEHEER Stationsstraat 2-4, 4331 JB Middelburg, Tel.: 01 18 - 615151 SLOEDAM - Zo'n tien procent van de automobilisten rijdt met een te hoge snelheid langs de werkzaamheden langs de A58 ter hoogte van de Sloedam. De politie contro leerde de afgelopen week daar driemaal en constateert dat het aantal hardrijders 'wel meevalt'. Wel is een bestuurder zijn rijbewijs kwijt omdat hij' met een snelheid van meer dan 120 kilometer per uur passeer de. In verband met de aanleg van een spoorwegviaduct voor de Sloelijn wordt het verkeer er via een knik omge leid. De politie controleert daarom intensief om op die ma nier te voorkomen dat er ongevallen gebeuren door te hard rijden. Een ongeval aldaar leidt immers direct tot een blokkade van een rijrichting omdat de wegvakken smal zijn en vluchtstroken ontbreken. MIDDELBURG - De gemeente Terneuzen werd in decem ber opgeschrikt door de verkrachting van een zeventienja rig meisje en dertien aanrandingen van jonge vrouwen en meisjes. Dat aantal had nog veel hoger kunnen uitvallen, bleek gisteren bij de rechtbank in Middelburg. „Als u niet was aangehouden, was u dan doorgegaan?", vroeg de rechter. ,,Ja, ik denk het wel", zei de 23-jarige verdachte. De Temeuzenaar toonde geen enkele emotie toen officier van justitie J. Zondervan hem confronteerde met het leed van de slachtoffers. Zo riep de verkrachting van het zeventienjarige meisje-op de avond van 21 decem ber langs het kanaal bij de brug van Sluiskil geen gevoe lens van spijt bij hem op. Een dag later ging hij weer in de fout. Hij vergreep zich aan twee meisjes door ze in de bor sten te knijpen en in het kruis te pakken, zoals hij eerder in Hoek en Terneuzen meisjes en vrouwen had aange rand. Eèn meisje werd zelfs twee keer het slachtoffer. „Waarom?", was de eerste vraag die bij rechter F. van He- mert-Meeuwis opkwam. „Ik kan het niet uitleggen. Ik krijg er een kick van." Schadeclaims van slachtoffers wer den nog niet behandeld, omdat de officier vroeg om de zaak aan te houden zodat er een persoonlijkheidsonder zoek gedaan kan worden in het Pieter Baan Centrum. De rechtbank kon zich vinden in het voorstel van de officier. De strafzaak werd maximaal drie maanden aangehouden. ZIERIKZEE - Jan Smit komt zaterdag op bezoek bij Ra dio Schouwen-Duiveland. De populaire Volendamse zan ger geeft een interview tijdens het programma Zaterdag Express tussen 10.00 en 12.00 uur. Aan de orde komen on der meer zijn nieuwste successen: de eigen kledinglijn en zijn acteerambities. Bij Radio Schouwen-Duiveland zijn ze apetrots op dat Jan Smit een bezoek aan de Zierikzeese studio wil brengen. Tijdens het programma zal ook mu ziek van hem te horen zijn. door Frank Balkenende GOES - De 42-jarige Armeense kunstenaar Ashot Safyan uit Goes is in hongerstaking gegaan uit protest tegen zijn dreigende uitzetting. Safyan, die al twaalf jaar in Nederland woont, is uit geprocedeerd. Vorige week pak te de politie hem op. Safyan zit momenteel in het uitzetcentrum bij Rotterdam Airport. Safyan, die in zijn Goese wo ning een galerie drijft en in Zee land een bekende kunstschilder is, heeft twee procedures ge voerd om een verblijfsvergun ning te bemachtigen. In beide ge vallen kreeg hij nul op rekest. Sinds januari verbleef hij daar door illegaal in Nederland, maar hij was daar volgens zijn raadsman A. Rijkse niet van op de hoogte. Vorige week werd hij bij toeval aangehouden. „Hij reed in een auto waarin hij al drie keer eer der was bekeurd. Toen agenten zijn gegevens controleerden, kwam aan het licht dat hij ille gaal verblijft. Hij werd aange houden en opgesloten in het Huis van Bewaring in Middel burg. Daarna is hij volgens zijn advocaat overgebracht naar het uitzetcentrum in Rotterdam". Safyan heeft zijn raadsman tele fonisch laten weten dat hij in hongerstaking is gegaan. Vol gens Rijkse maakt hij het goed. Safyan wil koste wat kost voor komen dat hij wordt uitgezet naar Armenië. Hij deserteerde er uit het leger en vreest dat hem bij terugkeer de doodstraf of een levenslange gevangenis straf wacht. Rijkse houdt hoop dat hij Sa fyan voor uitzetting kan behoe den. Als eerste stap zal hij be roep aantekenen tegen zijn inbe waringstelling. Daarna dient hij waarschijnlijk een verzoek in om een verblijfsvergunning voor vestiging als zelfstandig kunstenaar af te geven. Safyan had een dergelijk verzoek al eens ingediend, maar om ondui delijke redenen weer ingetrok ken. „Dat was natuurlijk stom", zegt Rijkse. Probleem is dat Sa fyan eerst een machtiging voor lopig verblijf moet aanvragen in zijn vaderland, waar hij juist vreest door de autoriteiten te worden opgepakt. Die machti ging is echter een voorwaarde om een verblijfsprocedure te kunnen beginnen. Lijnisme Safyan exposeerde al in verschil lende galeries en openbare ge bouwen in Zeeland. Momenteel hangen zijn schilderijen in het Kapelse gemeentehuis. Hij staat bekend om zijn 'lijnisme',, een door hem zelf uitgevonden kunstvorm, waarin verschillen de kunststromingen samenko men. Eind 2005, begin 2006 wist de Iraanse asielzoeker Mehdi Hoos- hyar uit Vlissingen mede door een 56 dagen durende hongersta king zijn uitzetting te verijde len. Hij werd vrijgelaten en mocht terugkeren naar (het zie kenhuis in) Vlissingen. Voor hem is inmiddels een nieuwe asielprocedure in gang gezet. Hooshyar is christen en vreest het ergste als hij op het vlieg tuig wordt gezet naar het streng-islamitische Iran. Het ANP berichtte deze iveek over een oproep van de milieu beweging aan de vleessector om palingworst in de ban te doen. Doel van de actie: het beschermen van de paling stand. Vandaag zou er een pe titie worden aangeboden om dit nobele streven kracht bij te zetten. Wie gelooft dat er aal in palingworst zit moet nog maar eens nagaan welke datum toe morgen bereiken. Daarna kan een Zeeuws pa lingbroodje worden genut tigd. Dat zal ons namelijk worst wezen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29