pzc Kosten mobiel bellen dalen Britten staken massaal voor behoud van pensioen Verdachte ex-leider Stafchef Witte Huis stapt op Liberia is spoorloos Star Wars-minister Weinberger overleden Brussel wil af van verschillende tarieven in lidstaten testen paleis ijax gevonden British Library is stukken kwijt Europeaan emigreert amper Inauguratie Loekasjenko uitgesteld Spion Koude Oorlog overleden Veertien jaar voor doodslag vissers GOEDKOOP KLUSSEN!! 15% Zomerkorting! p fusions Par./ woensdag 29 maart 2006 China verbiedt verkoop van organen mens PEKING - China verbiedt per 1 juli de verkoop van menselijke organen. De re gels voor transplantatie worden aangescherpt. Vol gens mensenrechtenorgani saties bestaat in China een levendige, illegale handel in organen, vaak afkomstig van geëxecuteerde gevange- Volgens de nieuwe regels moeten donoren een schrif telijke verklaring tekenen en mag slechts een beperkt aantal ziekenhuizen trans plantaties verrichten. Ook komt er een speciaal ethisch comité dat zich over bepaalde zaken moet buigen. De Wereldgezondheidsor ganisatie (WHO) reageert positief op de maatregelen. „China stond bekend als een plek waar buitenlan ders gemakkelijk aan orga nen konden komen. Handel aren uit de hele wereld maakten handig misbruik van mazen in de Chinese wetgeving", aldus WHO- functionaris L. Noel. Lucratief In China worden volgens di verse mensenrechteninstan- ties jaarlijks tussen de vijf- en twaalfduizend gedeti neerden gedood, meer dan waar ook ter wereld. De instanties beweren dat Chi nese ziekenhuizen zich op de lucratieve handel in or ganen en transplantaties hebben gestort om hun in komen te spekken. Jaar lijks hebben zeker twee mil joen Chinezen nieuwe orga nen nodig, maar omdat er niet genoeg beschikbaar zijn, worden slechts twin tigduizend mensen gehol pen. De WHO-functionaris is wel bezorgd dat ook de nieuwe regels niet altijd ga ranties bieden voor gevan genen, omdat zij nauwe- Ëjks in staat zijn hun vrije wil kenbaar te maken in de gevangenis. GPD/RTR door Hans Gertsen BRUSSEL - Als het aan de Eu ropese Commissie ligt, dan wordt mobiel bellen in en naar het buitenland vanaf volgend jaar goedkoper. Nog deze zomer wil Europees Commissaris Re ding van Telecommunicatie de aanbieders via een verordening dwingen om de 'roaming'-tarie- ven naar beneden bij te stellen. De stap van Reding komt niet onverwacht. Vorig najaar dreig de zij de aanbieders al met maat regelen als die him tarieven niet vrijwillig zouden bijstellen. Vol gens een gisteren gepubliceerd overzicht heeft die waarschu wing niets uitgehaald. Vrijwel alle tarieven zijn gelijk gebleven en in 1 enkele gevallen zijn ze zelfs verhoogd. „Er is geen enkele reden waar om een mobiele beller in Europa over de grens gemiddeld vijf keer zoveel voor een gesprek be taalt als ih eigen land. De kos ten voor een binnenlands ge-' sprei zijn de afgelopen jaren ge middeld met zo'n zeventig pro cent gedaald. Maar dat geldt niet voor de roaming'-kosten", zei Reding gisteren. De hoge kos ten voor mobiel bellen naar het buitenland - en voor wie in het buitenland gebeld wordt - zijn volgens haar 'buitensporig en onacceptabel'. Ondoorzichtig Reding heeft ook moeite met de voor de consument totaal on doorzichtige wijze waarop de roaming-tarieven tot stand ko men. Die kunnen in Europa, af hankelijk van de eigen aanbie der en het netwerk waar ge bruik van wordt gemaakt, uit eenlopen van 0,20 voor een stan daard gesprek van vier minuten tot maar liefst 13,05 euro. Als het aan Reding ligt, dan be talen consumenten die in het buitenland gebeld worden straks helemaal niets meer voor inkomende gesprekken. „Consu menten moeten niet gestraft worden. Het is totaal onlogisch dat je ook betalen moet als je wordt opgebeld. Dat is ook een veiligheidskwestie. Nu kan het voorkomen dat ouders in het buitenland verblijvende kinde ren niet aan de lijn kunnen krij gen omdat hun beltegoed op is. Dat soort misstanden gaat tot het verleden behoren." Reding wil ten slotte ook berei ken dat de tarieven die de tele- combedrijven in rekening bren gen logischer worden. Ze vindt het 'onverteerbaar' dat een Luxemburger die met zijn mo bieltje vanuit Italië naar huis belt goedkoper uit is dan wan neer hij hetzelfde doet vanuit een van de drie buurlanden. De komende weken krijgen de telecombedrijven de kans om hun mening over Redings ideeën te geven. In juni wil zij vervol gens met concrete maatregelen komen. Als ook het Europees Parlement én de lidstaten daar mee instemmen, dan kan mobiel bellen naar en in het buitenland vanaf de zomer van 2007 een stuk goedkoper zijn. GPD 1THENE - Archeologen zeggen i ip het Griekse eiland Salamis le resten te hebben gevonden van het 3500 jaar oude paleis Ajax, een mythologische ko- siiig uit de Ilias van Homerus. archeologen zijn er zeker dat Ajax in het paleis woon- fe Ajax was volgens de Ilias be- tokken bij de oorlog om de stad 1 ftoje, die door een list viel. Dat ffluzijn gebeurd rond 1180 voor Christus. Volgens de areheolo- is het paleis op Salamis tod die tijd verlaten. Ajax zou ie laatste koning zijn geweest ie er leefde. ANP Stakende ambtenaren houden een demonstratieve optocht in Birmingham. door Clemens Ingwersen LONDEN - Ruim een miljoen werknemers bij Britse gemeente lijke of regionale instellingen hebben gisteren gestaald. Zij ei sen dat de '85 regel' gehand haafd blijft. Op grond van regel 85 hebben zij recht op volledig pensioen wanneer het aantal dienstjaren vermeerderd met leeftijd boven de 84 uitkomt. De regering, van premier Blair wil van de regel af. Dat leidt tot woede van de veelal laagbetaal de gemeentelijk en regionale ambtenaren. Door de acties bleven honder den scholen en bibliotheken ge sloten. Ook waren er werkonder brekingen bij politie, brand weer en reinigingsdiensten. De stakingen 'veroorzaakten pro blemen op de luchthaven van Leeds-Bradford. Grote vliegvel den als Heathrow bij Londen werden niet getroffen. In Noord-Ierland lag al het open baar vervoer stil. In Liverpool was het bijna on mogelijk de rivier de Mersey foto Darren Staples/RTR over te steken, omdat daar de tunnels waren afgesloten. De toeristische attractie Tower of Londen in de Britse hoofdstad was gesloten voor het publiek. De vakbonden hebben meer wer konderbrekingen aangekon digd. ANP/RTR Hoor Akijn Visser 'nHans Heijt 1BUJA - De voormalige Liberi- ianse leider en verdachte van Miiogsmisdaden, Charles Tay lor, is in Nigeria spoorloos ver benen. Hij leefde sinds drie jaar in ballingschap in een villa io Calabar. heeft de Nigeriaanse presi dent Obasanjo gisteren bekend gemaakt. Obasanjo liet juist za- 'erdag weten bereid te zijn Tay lor over te dragen aan de nieu we Liberiaanse regering. Volgens Obasanjo verliet Taylor maandagavond zijn huis. De pre sent heeft een onderzoek ge- De onderzoekers moeten vaststellen of hij is gevlucht of ontvoerd. Al het veiligheidsper soneel dat Taylor moest bewa- fen, is ontslagen. ICAnand Paul, adviseur van de vermiste Liberiaan, zei gisteren tot Taylor is teruggekeerd naar Liberia. Hij verklaarde dat een jan diens medewerkers hem dat feft laten weten. ia verleende Taylor in 20 0 3 politiek asiel als onderdeel van een vredesakkoord dat een 'inde maakte aan veertien jaar burgeroorlog in Sierra Leone. Liberia heeft om uitlevering -ge vraagd. Het Speciale Hof voor Sierra Leone beschuldigt Taylor van oorlogsmisdaden. Hij is voor zeventien vergrijpen aange klaagd, Taylor zou onder meer rebellen in Sierra Leone wapens hebben gegeven in ruil voor dia manten. Pijnlijk is dat de Amerikaanse regering Obasanjo maandag nog heeft opgeroepen ervoor te zor gen dat Taylor in handen komt van het Speciale Hof. Dat tribu naal hebben Sierra Leone en de Verenigde Naties samen opge richt. Anand Paul zei dat Taylor zich niet wil overgeven aan justitie in Sierra Leone, maar dat de Li beriaan wel bereid is zich te mel den bij het Internationaal Straf- hof in Den Haag. Sierra Leone en Liberia zijn allebei partij bij het Statuut van Rome, het op richtingsverdrag van het Straf hof. Daardoor behoort het tot de mogelijkheden dat de landen willen meewerken aan de be rechting van Taylor door het Strafhof. Een probleem is alleen' dat het Strafhof alleen jurisdic tie heeft over misdaden die zijn begaan na 1 juli 2002. Het tribu naal in Sieri'a Leone wil Taylor waarschijnlijk vooral berechten voor misdaden die voor 1 juli 2002 zijn gepleegd. ANP/AFP van onze redactie buitenland WASHINGTON - De stafchef van het Witte Huis, Andrew Card, heeft ontslag genomen. Card, een van de belangrijkste adviseurs van president George Bush, is de eerste hoge functio naris in de Amerikaanse rege ring die het slachtoffer wordt van de vele politieke problemen en de sterk dalende populariteit van de president. Card wordt vervangen door Josh Bolten, die nu nog begrotingsdirecteur is. Bush maakte het ontslag van Card (59) gisteren bekend. Card was stafchef vanaf de dag dat Bush in 2001 president werd en' is een oude vriend van de fami lie Bush. Hij was adviseur van president George Bush senior, plaatsvervangend stafchef van het Witte Huis en later minister van Verkeer in diens regering (1988-1992). Card bekleedde ook topfuncties bij het autocon cern General Motors. Republikeinse leiders in het Con gres hadden er de laatste maan den herhaaldelijk bij Bush op aangedrongen om de bèzem te halen door zijn staf. „Er is be hoefte aan nieuwe mensen met nieuwe ideeën", zo stelden zij. Vooral Card en Karl Rove, de po litiek adviseur en naaste vertrou weling van Bush, waren daarbij de kop van Jut. Bush heeft in de afgelopen vijf jaar nauwelijks personele veranderingen in zijn team aangebracht. Volgens zijn critici heeft dat geleid tot een 'tunnelvisie' en een 'bunkermen taliteit' in het Witte Huis. Dieptepunt Bush's populariteit is op een dieptepunt beland. De oorlog in Irak, het falende optreden tij dens orkaan Katrina, schande- len rond Republikeinse politici in Washington en de recente rel rond de verkoop van een Ne- wyorkse haven aan Dubai, heb ben het publieke vertrouwen in (Advertentie) LONDEN - Een voetbalprogramma uit 1905, een cd van Led' Zeppelin en zeventien albums van The Rolling Sto nes, waaronder Hot Rocks en Beggar's Banquet, behoren tot de 28 voorwerpen, die in de afgelopen vijf jaar spoor loos zijn verdwenen uit de British Library in Londen. De British Library telt zo'n vijftien miljoen bezittingen, dus vormen de gestolen voorwerpen maar een stukje van de collectie. Zij vertegenwoordigen wel een waarde van zo'n 150.000 euro, vooral omdat zich onder de verdwenen items kostbare kaarten en illustraties bevinden die inter nationaal opererende dieven uit antieke boeken hebben ge sneden. Zo is een prent-die is verdwenen uit een boekwerk over Pompeii uit 1522, zo'n 65.000 euro waard. GPD BRUSSEL - Ongeveer 2 procent van alle Europese bur gers woont niet in zijn vaderland, maar elders in Europa. Een kwart daarvan is geëmigreerd voor zijn baan. Een even groot deel verlaat het vaderland om in zonnige oor den een nieuw, aangenamer leven te beginnen, zoals de 'pensionado's'. De belangrijkste reden om naar het buitenland te trekken is omdat de geliefde of de familie daar woont (30 pro cent). Verder zijn er studenten (7 procent). De rest valt on der de categorie 'overig', aldus een studie die gisteren is gepresenteerd door de Europese Commissie. ANP MOSKOU - De inauguratie van de Wit-Russische 'presi dent Aleksandr Loekasjenko is gisteren uitgesteld. De in stallatie zou vrijdag gebeuren maar is zonder duidelijke verklaring geschrapt, meldde een woordvoerder van de president. Waarschijnlijk zal de inauguratie nu in april plaatsvin den. Loekasjenko gaf zelf geen uitleg over het uitstel. Wel prees hij gisteren in een kabinetszitting het 'snelle, precie ze en ordelijke optreden' van de Wit-Russische politie. Die maakte zaterdag een einde aan protesten tegen de uit komst van de presidentsverkiezing. ANP/AFP/RTR STOCKHOLM - Stig Wennerstrom, een beroemde Zweed se spion in de Koude Oorlog, is gisteren op 99-jarige leef tijd overleden. Wennerstrom bedroog vijftien jaar lang Zweden en de Verenigde Staten door informatie door te spelen aan de toenmalige Sovjet-Unie. De spion werd in 1963 gearresteerd en tot levenslang ver oordeeld. De Zweedse overheid liet hem in 1974 echter vrij. ANP/AFP PRESTON - De Chinese bendeleider Lin Liang Ren heeft van de rechtbank in het Britse Preston veertien jaar cel ge kregen, omdat hij schuldig is bevonden aan de dood van 21 kokkelvissers. De Chinezen kwamen in februari 2004 om het leven in Mo- recambe Bay aan de Britse kust, toen zij werden verrast door het snel opkomende water. Liang Ren had geregeld dat de vissers Groot-Brittannië illegaal zouden kunnen binnenkomen. De Chinezen leefden als slaven. ANP President George Bush (m) reikt de hand naar de komende stafchef Josh Bolten, terwijl de vertrekken de Andrew Card toekijkt. foto Jason Reed/RTR de president sterk doen afne men. Zo'n 35 procent van de Amerikanen vindt nog dat Bush zijn werk goed doet. Card, die is geboren in South Ca rolina maar politiek actief werd in Massachusetts, zou zijn ont slag al drie weken geleden heb ben ingediend bij Bush, die het pas afgelopen weekeinde accep teerde. Bush heeft Steeds alle op roepen om adviseurs te ontslaan verworpen,; dé president heeft de reputatie bijzonder loyaal te zijn tegenover de mensen die hem vanaf het begin hebben ge steund. Hij vindt dat zijn mede werkers niet verantwoordelijk kunnen worden gesteld voor de slechte opiniecijfers of de pro- blem'en met het beleid. Josh Bolten, afkomstig uit Was hington DC, is een ervaren poli tiek adviseur. De oud-advocaat en oud-bankier was onder Card van 2001 tot 2003 plaatsvervan gend stafchef, voordat hij begro tingsdirecteur werd. De stafchef is de baas van alle medewerkers van het Witte Huis en is een van de weinige ad viseurs met directe toegang tot de president. Card was de op een na langstzittende Witte Huis-stafchef ooit. Stafchefs zit ten gemiddeld twee jaar. Card krijgt geen andere functie in de regering-Bush. GPD/RTR (Advertentie) www.budgetbouwmarkt.nl van onze redactie buitenland MOUNT DESERT - In een zie kenhuis in Mount Desert in de Amerikaanse staat Maine is gis teren Caspar Weinberger overle den. Hij was onder president Ro nald Reagan de minister van De fensie. Hij kreeg vooral bekend heid als vurig verdediger van het Amerikaanse defensiepro gramma Strategie Defense Ini tiative (SDI) dat bekend werd als 'Star Wars'. SDI betrof de ontwikkeling van een ruimteschild dat het binnen dringen van vijandelijke Sov jet-raketten onmogelijk moest maken. Nog nooit was door Was hington een zo omvattend en in gewikkeld defensieprogramma begonnen met raketten die zo wel vanaf land als in de ruimte geactiveerd konden worden te gen de Russische ballistische ra ketten. Met Star Wax's waren vele hon derden miljarden gemoeid. De Russen, die op hun beurt een va riant op de Amerikaanse plan nen ontwikkelden, waren even wel niet in staat voldoende fi nanciën vrij te maken. Sommige historici zijn zelfs van mening dat Star Wars de aanleiding is geweest voor de ineenstorting van het communistische impe rium. De Amerikaanse besluitvorming over SDI verliep overigens niet niet zonder slag" of stoot. Wein berger, die de onvoorwaardelij ke steun genoot van president Reagan, kwam herhaaldelijk in botsing met het Congres en met zijn collega van Buitenlandse Zaken, George Shultz, die veel eer op de lijn zaten van overleg met Moskou. Weinberger heeft altijd een voor aanstaande rol gespeeld in de Republikeinse Partij. Hij werd in de jaren zeventig door presi dent Nixon aangetrokken als mi nister van Begrotingszaken en maakte zich toen al mateloos im populair bij zijn collega-minis ters. Bezuinigen Waar Weinberger verscheen, moest onmiddellijk bezuinigd worden. Als minister van Defen sie onder Reagan zette hij clie lijn keihard door. Overal moes ten ministeries inleveren, omdat Star Wars moest worden gefi nancierd. Het plan is overigens nooit gerealiseerd, omdat de in eenstorting van de Sovjet-Unie en haar Oost-E'uropese vazalsta ten veel sneller gebeurde dan ie dereen, ook Weinberger, voor mogelijk had gehouden. Na zijn aftreden als minister bekleedde Weinberger nog vele jaren hoge posten in het Amerikaanse be drijfsleven. Hij is 88 jaar gewor den. GPD Advertentie Boek voor 17 april een verblijf in Disneyland» Resort Paris bij aankomst tussen 20 april en 20 juli 2006! Oók te boeken bij Globe Reisburo www.disneytoppers.nl 0900-8482 (0,20 pm) :'j rrn -Zi/k rij UNISON

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5