Altijd blijven praten PZC woensdag 29 maart 2006 ,28 Rein de Graaff presenteert James Spaulding In jazzclub Porgy Bess in Terneuzen hangt al sinds men senheugenis een bord boven het podium, met de tekst Porgy Bess presenteert. Zondag neemt beboppianist Rein de Graaff voor de zoveelste keer in zijn carrière plaats onder het zwarte plakkaat. Om op zijn beurt weer iemand anders te presenteren. De Graaff neemt met zijn trio de Amerikaanse altsaxofonist en fluitist James Spaulding op sleeptouw. Spaulding, in 1937 geboren in Indianapolis, keek het jazzkunstje af van zijn va der. Na een periode in Chicago en lidmaatschap van het Sun Ra Arkestra belandde Spaulding in 1962 in New York. Daar werkte hij samen met Freddy Hubbard, Randy Weston en Max Roach. In 1976 volgde zijn eerste album als bandleider: The Legacy of Duke Ellington. Inmiddels heeft hij op meer dan honderd platen een deuntje (mee)geblazen. Nu trekt hij langs de Nederland se jazzpodia aan de hand van Rein de Graaff, de in Groningen geboren jazzpianist die in de loop der jaren kind aan huis is geworden bij Porgy Bess. De Graaff, in de jaren tachtig on derscheiden met de Boy Edgar Prijs en Bird Award, blinkt uit in ritmische intensiteit. Het spe len van stijlzuivere bebop is voor hem geen ambacht, maar een emotionele noodzaak. De Graaff is niet alleen een pianist die met gevoel weet te soleren, hij is voor andere solisten ook een stevige pilaar om tegenaan te leunen. Pepper Adams, Dex ter Gordon, Teddy Edwards en Frank Wess kunnen daar over meepraten en ook De Graaffs vijf jaar durende rol in het kwin tet van Johnny Griffin en Art Taylor bleef niet onopgemerkt. De Graaff begeleidt Spaulding in Terneuzen samen met zijn vaste krachten bassist Marius Beets en slagwerker Eric Ineke. Raymond de Frel James Spaulding en het trio van Rein de Graaff Trio, zondag van af 16.00 uur in Porgy Bess, Terneuzen. Angela Schijf beleeft in Petit Crimes een liefde waar de vonken van af spatten. foto: GPD/Phil Nijhuis James Spaulding iet eerder stond ze slechts met één te genspeler op het to neel. Angela Schijf (26) ziet het als een megaverantwoor- delijkheid. In Petits Crimes beleeft ze met Daan Schuur- mans een liefde waar de von ken van af spatten. Het stuk is zaterdag in het Vlissingse Arsenaaltheater te zien. Angela Schijf vond het lastig een beeld te krijgen van de vrouw die ze moest spelen. Dat baarde haar destijds best zor gen, maar het heeft zeer positief uitgepakt. „Omdat ik me blanco in dit avontuur heb gestort, stond ik overal open voor. Met een regisseur als Shireen Strooker, bleek dit de beste ma nier." Om uit te leggen waar het stuk over gaat, leent ze graag de woorden van haar regisseur: „Het is een ode aan alle koppels die niet zonder en ook niet mét elkaar kunnen leven." Veel kan niet over de inhoud worden prijsgegeven. Petits Cri mes is als een spannende thril ler waarbij de afloop tot op het laatste moment onbekend moet blijven. Een tipje van de sluier: de schrij ver Jules raakt na een' mysterieus ongeluk zijn geheu gen kwijt. Met hulp van zijn vrouw Lisa probeert hij zijn her inneringen weer levend te krij gen. Maar spreekt zij wel de waarheid als ze hem vertelt over hun leven, hun liefde en de man die hij is? Er ontstaan twij fels, niet alleen bij Jules maar ook bij het pubhek. De grote vraag is: wie misleidt wie? In het vertolken van Lisa, trekt Schijf al haar registers open en toont ze het pubhek een scala van emoties. Soms is ze ingeto gen en zacht, soms compleet hys terisch en furieus. Lisa is een vrouw van uitersten. „Ze is bereid' ver te gaan voor een werkelijke liefde met Jules. Heel gericht streeft zij dit doel na, en dat mondt soms uit in ex treme acties." Schijf vertelt verder dat Lisa bang is niet geaccepteerd te wor- den, dat ze onzeker is, „zoals bijna elke vrouw" Ze vervolgt: „Jules is haar adem. Ze houdt van hem, ook van zijn negatieve eigenschap pen. Gevoelens van liefde en haat wisselen elkaar steeds af." De actrice is opgetogen over de samenwerking met Shireen Strooker. De regisseur, een van de oprichters van het Werktea- ter, stond al volop in .de schijn werpers toen Schijf nog niet eens was geboren. „Ik kwam er pas tijdens de repe tities achter wat een enorme staat van dienst zij heeft. Ze is niet alleen een theaterlegende, maar ook een fantastische vrouw", zegt Schijf enthousiast. „Wat een eer dat Daan en ik met haar mogen werken! Volgens Schijf is Strooker een grote inspiratiebron en reikt ze allerhande emoties op het juiste moment aan. „Shireen biedt een continue stroom van ideeën en suggesties." Nieuw voor Schijf was de ma nier waarop beide acteurs met hun regisseur repeteerden. „Shireen werkt veel vanuit vorm, vanuit de beelden die ze in haar hoofd heeft. Zo sugge reerde ze in een bepaalde scène mijn nagels te vijlen. Dat werk te meteen." Emoties Belangrijk voor de actrice was de opbouwende kritiek tijdens het repetitieproces. „Nooit heb ik iets negatiefs gehoord. Dan durf je als acteur heel ver te gaan. Ik heb geen belemmerin gen gevoeld en daardoor hepen mijn emoties soms hoog op. Soms vloeiden er oprechte tra nen in het repetitielokaal." Een intensieve voorbereiding dus, ook voor collega Daan Schuurmans. Beide acteurs zijn bekend van grote televisie- en filmhits als Keyzer en De Boer Advocaten en Costa (Schuur mans), Meiden van de Wit en Van God'Los (Schijf). Op het to neel maakte Schuurmans in druk met zijn spel in Hamlet; Schijf viel op in Glazen Speel goed. Voor het eerst spelen de jeugdidolen nu samen. Eric-Emmanuel Schmitt, de meest gespeelde toneelschrijver in Frankrijk, kennen we hier van stukken als De Bezoeker en Enigma variaties. Hij schreef het stuk oorspronkelijk voor ac teurs die ouder zijn dan Schijf en Schuurmans. Dat vormde geen obstakel. Angela Schijf: „We hebben allebei een lange relatie, Daan woont vijf jaar sa men, ik ben al vier jaar ge trouwd. Dat kan niet iedereen zeggen op z'n 26ste. Maar voor mij is dat helemaal niet raar, ik ben nu eenmaal een serieus type." De voorstelling biedt tal van her kenbare situaties, die zowel pijn lijke als lachwekkende momen ten opleveren. Schijf bevestigt: „Wat Jules en Lisa meemaken, dat maken alle stellen mee, al hoewel ik hoop in een minder ex treme vorm", zegt ze lachend. „Ook bij mij thuis is vroeger wel eens de stofzuiger door de ka mer gevlogen! Schijf prijst zich gelukkig dat haar huwelijk goed en stabiel is. „Ik heb van mijn ouders geleerd altijd te blijven praten, Jules en Lisa doen dat te weinig. Daar door gaat er zich te veel in hun hoofden afspelen. Dat móet er op enig moment op een onstuimi ge manier uit komen, dat kan niet anders." Liesbeth Maas Angela Schijf en Daan Schuurmans in Petits Crimes, zaterdag in het Ar senaaltheater van Vlissingen. De voorstelling begint om 20.15 uur ANTWERPEN Moe maar op en dolend. Theaterstuk van het Mechelse collectief Abattoir Ferme, met drie suggesties van men sen, die zich voortbewegen tegen een achtergrond van geweld, fantasie, dood en verstoorde erotiek, vr. en za. Monty 20.30 uur. Oorlog. Toneelstuk van Lars Noren over een gezin in oorlogssituatie, waarvan de vader aan het front zit en moeder en hun twee dochters thuis, d,oor Theater Zuidpool, wo. t/m za. Zuidpool 20.00 uur. Rauw. Theaterstuk over de dood van een niet zo geliefde vader en de sa menkomst van zijn drie kinderen bij de begrafenis, do. vr. en za. Theater Het Klokhuis 20.30 uur, zo. 15.00 Agnes en God. Psychologische toneel thriller van John Pielmeier over een jonge kloosterzuster, vr. en za. Noord theater 20.15 uur, zo. 15.00 uur. Dat is 't leven. Komedie van Gordon Steel over de kleine kantjes van het huwelijkgeluk. do. vr. en za. E.W.T. 20.30 uur, zo. 15.00 uur. Voorstellingen in het Raamtheater: Trojaanse vrouwen, toneelstuk naar Euripides, bewerkt door Johan Boo tten en aanklacht tegen de oorlog, wo. do. en vr. Raamtheater op 't Zuid 20.00 uur; Oude Meesters, toneelbe werking van Paul Goris van Old Mas ters van Simon Gray, rond kunsthan del in Italië van Mussolini, vr. za. en zo. 't Klein Raamtheater 20.00 uur. Voorstellingen in het Fakkeltheater: Poezekes, theaterstuk van Alex van Haecke, over zes vrouwen, door Thea ter Zeemanshuis, do. vr. en za. 20.30 uur, zo. 15.00 uu.r; Wij samen, theater stuk van David Stevens, over een va der en zijn homoseksuele zoon, door De Speling VZW, vr. en za. Kelder theater 20.30 uur. Voorstellingen in de Arenberg: Groeten uit Kamagurkistan, theater voorstelling met sketches, gedichten, songs door Kamagurka en Johan De Smèt, wo. 20.15 uur; Krauwelenhof Hoveberg, show- en toneel-voorstel ling, vr. 20.15 uur; Uit liefde en res pect - Kleinkunsteiland, luisterlied jes van de jaren 60 tot nu, door Eva De Roovere, Liesbeth List, Kris De Bruyne en Lucas Vandeneynde o.l.v. Michel Bisceglia, za. 20.15 uur. Voorstellingen in het Zuiderpershuis: Wereldmuziektheaterfestival "Kigen- zindoto", muziektheater met Afri kaanse dans en muziek van Mumbi Kaigwa, over hoop en verlangens van de Afrikaanse vrouw, door The Thea tre Company: gezelschap van 20 Keni- aanse en Tanzaniaanse musici, dan sers en acteurs, wo. 20.30 uur; Renata Rosa Groep: feestelijke muziek en dans uit Zuid-Oost-Brazilië, do. 20.30 uur; Popular y Puro - jonge Spaanse briljante generatie: heden daagse flamenco door Laura Vital met danser Juan Amaya, twee gitaris ten en een fluitist, vr. 20.30 uur; We reldmuziektheaterfestival Clandes tien', hedendaagse dans, geïnspireerd op Marokkaanse liederen en verhalen over (r)emigratie, liefde, heimwee.en familie, door choreograaf Taoufiq Iz- zeddiou Compagnie Anania uit Marrakech, za. 20.30 uur. Voorstellingen en concerten in Roma en Rataplan: Maria Stuarda, lyrisch drama van Gaetano Donizetti door de Vlamse Opera o.l.v. Silvio Varviso en Kurt Bikkembergs, zo. Roma 15.00 uur; Chan Ok, muzikale jeugdtheater (8+) over een Maya-indiaan en halfgod met kleine voetjes, door Compagnons de Route, vr. Rataplan 19.30 uur; Da- kar-Bruxelles-Dakar, muzikaal pro ject met Europese en wereldmuziek, door Ngaari Laaw (drie Pheul muzi kanten uit Senegal) en Olla Vogala (België), za. Rataplan 20.30 uur. Concerten en theater- en balletvoor stellingen in De Singel: Desh (het tweede deel van de nacht), ballet op ragamuziek uit India, voor drie dansers in een choreografie van Anne Teresa De Keersmaecker (Rosas De Munt), gedanst door De Keer smaecker, Salva Sanchis en Marion Ballester, wo. do. en vr. rode zaal 20 uur; Leipziger Streichquartettde - Hartmut Rohde, altviool, concert met de strijkkwintetten van Mozart, wo. en do. 20 uur; Steven Osbome, piano concert met werk van Mozart, Beetho ven, Moessorgski en Tippett, vr. 20 uur; Nederlandse Bachvereniging o.l.v. Jos van Veldhoven, concert door koor en orkest met de Matthaus Pass ion van Bach, za. 20 uur. On Wenlock Edge. Liedcyclus door Ralph Vaughn Williams en strijk kwartet van Adam Gorb. wo. Elzen- veld 12.30 uur. Mamma Mia. Musical aan de hand van de hits van Abba, met in de hoofdrol Vera Mann. wo. do. en vr. Stadsschouwburg 20 uur, za. 14 en 20 uur, zo. 14 en 19 uur. Pinokkio. Familiemusical, wo. en za. Kon. Elisabethzaal 15 en 19 uur, vr. 19 uur, zo. 11 en 15 uur, di. 15 uur. Brei, De zoete oorlog. Chansons van Jaques Brei door acteur Jeroen Wil- lems, begeleid door piano, accordeon,, bas en slagwerk, vr. Bourla 20 uur. Swingpaleis1 - Live on Stage. Musica- le acts met beoordeling door panelle den. vr. en za. Sportpaleis 20.30 uur. Meezing Sound of Music. Familie voorstelling. zo. première Zaal El- ckerlyc 14.00 uur. Maria Stuarda. Concertante uitvoe ring van opera en lyrisch drama van Gaetano Donizetti naar Schillers tra gedie Maria Stuart, door de Vlaamse Opera o.l.v. Silvio Varviso en Kurt Bikkembergs. di. Stadsschouwburg 20.00 uur. GENT Voorstellingen van NTGent: The new electric ballroom, theater stuk naar Ierse theaterauteur Enda Walsh over drie ouder wordende zus ters die zich afsluiten van de buiten wereld, gespeeld door De Queeste, do. en vr. NTGent Area 20.30 uur; Sa lon van de handgreep, performance door Jeroen Olyslaeghers, za. NT Gent schouwburg 21.30 urn'. Voorstellingen in de Tinnenpot: Bedside story, komedie naar Ayck- bourne, bewerkt door Marien Thee- ren, waarin de nachtelijke rust van drie echtparen wordt verstoord door een vierde koppel, vr. en za. 20 uur. Voor ik vergeet. Tragikomisch toneel stuk door Ongehoordt. za. Teater Kra keel 20.15 uur, zo. 15.00 uur. Concerten en voorstellingen Vooruit: Geblust, theatertournee door Flip Kowlier, wo. 20.30 uur; Fuck the Stu dents, kunstig feestje in geluid, mu ziek, performance, visuals en installa ties door studenten van academie St. Lucas Beeldende Kunst, do, 20.00 uur; Welkom in. Kamagurkistan, thea ter met standup-comedy door Kama gurka en Johan De Smet met. gitarist Geoffrey Burton, do. vr. en za. Mi- nard 20.00 uur; La Merde, toneelstuk naar La Pest'e, meesterwerk van Ca mus, waarin de zin en onzin van het leven aan de kaak wordt gesteld, ge speeld door Skagen, do. en vr. 20.00 uur; Min Xiao-Fen (China) en Esther Venrooy (Nld), concert in het kader Vooruit Geluid met traditionele, klas sieke muziek en instrumenten met mix van: hedendaags, vr. 20.00 uur; Night of the Nurse, vr. 22.00 uur Code Red. Totaal theater met break dance, acrobatie en een vleugje illu sionisme door Praga Khan m.m.v. tal loze artiesten, dansers en performers, wo. en do. Capitole 20.00 uur. On Wenlock Edge. Liedcyclus door Ralph Vaughn Williams en strijk kwartet van Adam Gorb. vr. Vlaamse Opera 12.30 uur. Concerten in de Rode Pomp: Concert met capriccio's van Paganini door Michel Bezverkhny, altviool, wo. 20.30 uur; Rod'e Pomp Ensemble o.l.v. Arman Simonian, concert met werk van componisten van het ECCS (Edmonton Company Concert Socie ty), do. 20.30 uur; Pianoconcert met werk van Schumann, Skrjabin, Oswald en creatie van Raoul De Smet, tevens cd-voorstelling Etudes van Debussy door Professor Jose Eduardo Martins en Milhaud, vr. 20.30 uur. Concerten in de Bijloke: Mozart, Bartok, Ligeti en Brahms, door het Tokyo String Quartet, do. 20 uur; Vivaldi in portrait, barokmuziek door het Concerto Italiano o.l.v. Ri- naldo Alessandrini m.m.v. stersoliste Sara Mingardo, vr. 20.00 uur. Concert in de Handelsbeurs: Gould Trio, een kwartet trio's door kamermuziekensemble uit Engeland, met eerbetoon aan Rachmaninov, Brahms en Beethoven, vr. 20.15 uur. BRUGGE Concerten in de Stadsschouwburg: Lo Cör de la Plana, a capella concert in het Occitaans met religieuze- en volksliederen, rap en ragga door zes stemmig mannenensemble uit Mar seille, wo. 20.15 uur; Brei 2, muzikale monoloog door Toneelgroep Oostpool met acteur Jeroen Willems, do. 20.00 uur; Humor, cabaretdoor Bert Kruis- mans, vr. 20.00 uur. Voorstelling en concert in De Werf: Larry Ochs Miya Masaoka Peggy Lee, jazz op sax, cello en Japanse ko to, do. 20.30 uur; Armarium Mortis, poëtisch theater over het verhes van dromen en sprookjes naar teksten, verhalen en materialen van Eric De Volder door Toneelgroep Ceremonia, za. 20.30 uur. Concerten in het Concertgebouw: De Concerti van Mozart, luistercur sus door Ignace Bossuyt, vr. 14.00 uur; Integrale Pianoconcerti, met 21 concerti van Mozart voor pianoforte en orkest door Anima Eterna en Jos Van Immerseel, leiding en pianoforte, vr. za. zo. en di. 20.00 uur. Balkan. Concert met werk van Liszt, Bartok, Dvorak door het Symfonie Orkest Vlaanderen o.l.v. David An gus m.m.v. Muza Rubackyte, piano, vr. C. C. De Valkaart 20.15 uur. Hooi! Koorts HooiïKoorts staat in het teken van de rockmuziek. Uit Walcheren komen Zombie Remains met death metal en grindcore, Noroque met invloeden van Pearl Jam, The Beat les en klasssiek en de black metal band Merihem. Het Thooï se Ocean's Edge (britpopis finalist bij 2nd InfluenZ. C racy uit Zuidbeveland brengt instrumentale metal, Systein' Error is een Zeeuwsvlaamse punk- en skaband. De Zandput, Serooskerke, 20.00 uur ZATERDAG Kindertheater Karei de Kok en de gesloten schatkist III is kindertheater Karei de Kok, hoofdlakei Fransiscus en hofdame Frandoliëh; zijn de hoofdpersonen, naast Fred het paard en Constantijn' de cavia. De hoofdlakei vindt een schatkist op zolder. De Zaete, Yerseke, 14.00 uur Theater Theatergroep Hilaria presenteert Het jaarfeest van Hilarius. Het volk stroomt samen op het marktplein voor dit evene ment, met vendelzwaaien, ringsteken,' paardendressuur, val kerij en een toernooi tussen een witte en een zwarte ridder.' Dorpshuis De Wimpel, St. Philipsland, 14.15 uur Eurokids Eurokids is een muzikale show voor iedereen vanaf zes jaar. Twaalf jonge zangers en zangeressen brengen een show met de entertainers Puk en Job. Ze zingen popmuziek als blues,' rock 'n roll en bahads, maar ook klassiek en musical. De lied-1 jes zijn, samen met de kinderen, geschreven door Jan Kisjes. Ledeltheater, Oostburg, 15.00 uur Barokconcert Het Euterpe Baroque Consort uit Vlaanderen verzorgt zijn derde barokconcert. Het programma bevat drie concerten voor orkest en orgel, en twee voor orkest en harp. De harp wordt bespeeld door An Fierens. Bart Rodyns zal de orgelpartijen verzorgen. St Jacobskerk, Vlissingen, 15.00 uur Theatersport De Zeeuwse theatersportgroep AparD speelt tegen Fijn Dank U Wel uit Dordrecht. Theatersport is een theatervorm waarbij de spelers scènes improviseren. Het publiek geeft suggesties voor deze scènes en kiest, samen met de rechters, de winnaar! Café Popeye, Vlissingen, 19.30 uur Koor Het Westkappels koor houdt zijn jaaruitvoering. Zie vrijdag. Westkapelle Herrijst, Westkapelle, 19.30 uur Concert Noortje van Middelkoop en Martin Mans concerteren. Medewerking verlenen verder Jeugdkoor Jubilate Uit Arne- muiden onder leiding van L. Stokman en Jeugdkoor Imma- nuèl uit Goes, onder leiding van P.H. van Ginkel. Nederlands Hervormde Kerk, 19.30 uur Klucht Toneelvereniging Tot Leringhe ende Vermaeck uit Veere brengt de klucht Doktertje Spelen op de planken. Zie vrijdag. Verenigingsgebouw, Veere, 19.45 uur Toneel Toneelvereniging S.T.E.C. speelt Zusters in zaken. Het betreft een vrolijk toneelstuk in drie bedrijven. De Zwaan, Oost-Souburg, 20.00 uur. Cabaret Arie Silvester keren terug met 200%. De voorstelling is uitverkocht. Stadsschouwburg Middelburg, 20.00 uur Concert Het gezin Stouten uit Kerkwerve verzorgt een concert. Jacob-Jan (11) speelt trompet, Arianne (14) viool, Aleida (16) dwarsfluit, C-hristiaan (20) piano en Marien (22) orgel.- Het programma bevat geestelijk en klassiek repertoire. Gereformeerde Kerk, Zaamslag 20.00 uur Komedie Petits Crimes is een komedie met Angela Schijf en Daan Schuurmans. Na een mysterieus ongeluk, laat Gilles' geheugen hem in de I steek. Vervreemd reconstrueert hij zijn geschiedenis. Wie is hij? En wie is de vrouw met wie hij al jaren is getrouwd? 1 Arsenaaltheater, Vlissingen, 20.15 uur Passie Het Toonkunstkoor Bergen op Zoom verzorgt de tweejaar lijkse uitvoering van de Johannes Passion van J.S. Bach. De begeleiding is in handen van barokorkest Brabantsch Mü- zyk Collegie. Medewerking verlenen de Vlaamse solisten: Philip Defrancq, Dirk Snellings, Hilde Coppé, Patrick Van Goethem, Jan Caals en Lieven Termont. o Gertrudiskerk, Bergen op Zoom, 20.15 uur Computergame Het podium wordt een levensgrote computergame. Zie vrijdag. Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur. Toneel Glazen Speelgoed is toneel over vier karakters in St. Louis. Zie vrijdag. Minitheater, Middelburg, 20.30 uur Comedy Wilco Terwijn presenteert Upgraded. Hij streeft naar pure stand-up comedy in de traditie van Lerj- ny Bruce en Bill Hicks.. Theater de Wegwijzer, Nieuw- en Sint Joosland, 20.30 uur Hardcore Drie bands staan op het podium met hardcore. Angel Crew bracht de tweede album One Life, One Sentence uit, met een cocktail van old-school hardcore en new-school hate metalcore. Taking Life Back uit Vlaardingen speelt ste vige hardcore. Voor de lokale noot zorgt Death. Pact. I Podium 't Beest, Goes, 21.00 uur Blues De Dicky Greenwood Band treedt op. De Haagse blueszanger/gitarist Dick Groenewold richtte in 1995 de naar hem vernoemde formatie op. De Kroon, Wissenkerke, 21.00 uur Tribute Night Drie groepen verzorgen een Tribute Night. Foolsgold vertolkt Thin Lizzy covers. Ozzmosis steekt werk van Black Sabbath en Ozzy Ösbourne in een modern jasje. Purple Rainbow brengt hits van Deep Purple en Rainbow. Brogum, Zierikzee, 21.30 uur Ska Tapharheejl en The Palookas staan op het podium De groep Tapharheejl maakte haar debuut in 2001 met mu ziek, variërend van ska tot punk enreggae. The Palookas is een zeskoppige formatie uit Bergen op Zoom met een mix van ska, punk en reggae invloeden. De Piek,Vlissingen, 22.00 uur ?m\ wmm. 'iMm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 54