Caféhouder kan naar geld fluiten m PZC Ik ben altijd eerlijk geweest Hulst voorzichtig in zaak varkensstallen Meer service in nieuw milieupark Van hoestdrank afkicken net zo erg als van heroïne Sluiskil argwanend over plannen Heros Aanlegsteiger Dow plotseling verzakt Stichting Den Dullaert verdenkt Hulst van vertragingstactieken Hulst heeft planschadeverzoek Ummenthum terecht afgewezen Passieconcert in Schoondijke Wenskaarten voor Kenia af*- woensdag 29 maart 2006 door Euqène Verstraeten SLUISKIL - De inwoners van Sluiskil staan argwanend tegen over de plannen voor een bio- brandstoffabriek en een biomas sacentrale op het terrein van af valverwerkingsbedrijf Heros. Dat bleek gisteravond tijdens een drukbezochte informatiebij eenkomst over de plannen, in het Meulengat in Sluiskil. De aanwezigen kregen achtergrond informatie over Heros en presen taties over de biobrandstoffa- briek en de biomassacentrale. Het wilde er bij veel toehoor ders niet in dat de nieuwe initia tieven vrijwel geen extra ge luidsoverlast met zich meebren gen en dat van geur- of stofuit- stoot geen sprake is. De inwo ners van Sluiskil hebben name lijk tot nu toe weinig bedrijven zien komen waar ze geen last van hadden. Dat biomassacentrale mest ge bruikt, was reden voor extra arg waan. Een inwoner vroeg zich af of hier ook het mestverwer- kingsbedrijf Kunst bij betrok ken was. Dat bedrijf had eerder plannen voor een mestfabriek maar dat ging niet door. Initia tiefnemer W. Verhave verzeker de dat Kunst geen enkel belang heeft in de bv's die de aandelen in handen hebben van Biomassa Holding b.v. Op uitnodiging van Heros zijn vertegenwoordigers van Stich ting Houdt Woonomgeving Koe- gorspolder Leefbaar en de Sluis- kilse dorpsraad mee geweest op een tripje naar Denemarken, Daar werden vier biomassacen trales bezocht. Bij drie installa ties, verzekerde dorpsraadvoor zitter A. de Bruijne de aanwezi gen gisteren, was niets te rui-: ken. Bij één centrale, door slor dig werken, wel „Dus als je het niet goed doet, krijg je een pro- bleem", betoogde hij. „Maar het kan." Hij riep de aanwezigen op vertrouwen in de initiatiefne- mers te hebben. 'door Wout Bareman TERNEUZEN - Een deel van de aanloopsteiger van Dow Bene lux in de Braakmanhaven in Ter- neuzen is verzakt. Eén van de pijlers staat zo'n 40 centimeter uit het lood. De steigers van dok A en B zijn direct buiten gebruik gesteld. In de haven is alleen dok C nog in gebruik, voor de aanvoer per schip van grondstoffen en de af voer van producten. Ook de Scheldesteiger is nog in bedrijf. Een woordvoerder van Dow gisteren: „Met het oog op de veiligheid zijn direct de lei dingen van en naar de steiger leeggepompt. Er is inmiddels een ponton onderweg, die we in zetten bij het stabiliseren van de steiger. Dat karwei vergt ver moedelijk - maar dat is afhanke lijk van de weersomstandighe den - 24 uur. Daarna kunnen we het wel een paar maanden uit zingen met de gestabiliseerde steiger." Naar verwachting is de opgelap- te steiger donderdag weer opera- tioneel. Dow heeft een aantal noodmaatregelen moeten tref fen om stagnatie bij de aanvoer van grondstoffen te voorkomen. De Dow-woordvoerder: „Want we werken nu natuurlijk even met een beperkte capaciteit; al leen dok C en de Scheldesteiger zijn nu beschikbaar. Om de pro ductie op peil te houden, wordt,, een deel van de grondstoffen nu via een omweg aangevoerd. En producten worden nu in plaats van per schip afgevoerd over de weg en via het spoor. Dow stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de verzakking. Hoe hoog de schade is die het chemieconcern lijdt, is nog onbe- kend. door Sheila van Doorsselaer HULST - Eigenaar P. Umment hum van de Hulster pub The Prince of Wales loopt wederom stuk op de gemeente Hulst. Zijn bezwaarschrift, over zijn eerder afgewezen planschadeverzoek, is ongegrond verklaard. Zijn schadeclaim van bijna twee ton wordt niet uitgekeerd. Ummenthum ligt al twee jaar in de clinch met de gemeente. Hij stelt klanten mis te lopen door de verpaupering van de straat en verklaart dat zijn pand hier door ook minder waard is gewor den. Het laatste jaar meent hij ook schade te lijden als gevolg van het realiseren van het nabij gelegen nieuwbouwproject On der de Toren. Ummenthum weigert dan ook baatbelasting te betalen. Hij stelt de gemeente verantwoorde lijk en eist terugbetaling van OOSTBURG - Het Nederlands Hervormd kerkkoor Jubilate uit Oostburg geeft vrijdag 31 maart een passieconcert in de protes tantse kerk in Schoondijke. De basis van het concert is het Marcus-evangelie, waaruit een aantal verzen wordt gelezen.». Het passieverhaal wordt ge bracht met hoofdzakelijk onbe kende gezangen van dichters en componisten, zoals Huub Ooster huis, Willem Vogel, Ad den Bes ten en Muus Jacobse. Het Sint Laurentiuskoor uit Sint Laureins zingt ook een aan tal liederen. Daarnaast zijn er optredens van solisten (zowel in strumentaal als vocaal) en een kamermuziekensemble. Zo zin gen onder andere sopraan Isabel de Baets en tenor Christ de Schepper. Dirk Bruggeman speelt orgel. Dirigent is Aureel Heirman, die ook voor de samen stelling van het concert heeft ge zorgd. Het concert begint om 20.00 uur. tien jaar baatbelasting plus ren te. Daarnaast moeten ook zijn vermeende omzetverlies en de geraamde waardedaling van zijn pand gecompenseerd wor den. In totaal omvat zijn plan schadeverzoek bijna 200.000 eu- ro, Ummenthum diende in 2005 op basis van de Wet op de Ruimte lijke Ordening een verzoek tot planschade in. Belanghebben den die door een nieuw bestem mingsplan, of vrijstelling hier van, schade lijden die in alle re delijkheid niet voor zijn of haar rekening dient te komen, heb ben volgens artikel 49 van die wet recht op een 'billijke' scha devergoeding. In navolging van het college van burgemeester en wethouders vond ook de gemeenteraad dat het planschadeverzoek afgewe zen moest worden. Ummenthum diende in december 2005 een be zwaarschrift in naar aanleiding van deze beslissing. De Commis sie Bezwaarschriften heeft zich vervolgens over de kwestie gebo gen, maar is nu tot de conclusie gekomen dat het afwijzen van het planschadeverzoek door de gemeenteraad een terechte be slissing was. Volgens de commis sie zijn er geen stellingen, feiten of omstandigheden op basis waarvan een schadeclaim geho noreerd kan worden. HULST - Vrijwilligers van de stichting Burn Nyakwere Neder land (SBNN) gaan in de maand april van deur tot deur in de ge meente Hulst om wenskaarten te verkopen. De opbrengst van de verkoop is bedoeld om de kinderen van het Keniaanse dorp Nyakwere beter onderwijs te geven. Behalve gebrek aan lesmateri aal is er een groot tekort aan schoolbanken en verkeren ook de schoolgebouwen zelf veelal in erbarmelijke staat. SBNN pleegt inspanningen om daar verbetering in te brengen. Wel stelt de commissie dat het raadsvoorstel uit oktober 2005, waarin wordt voorgesteld het planschadeverzoek af te wijzen, in een bepaalde alinea „minder gelukkig" is geformuleerd. Een aantal overwegingen bleek vol gens de commissie onterecht en niet zo bedoeld te zijn. De com missie stelt voorde tekst alsnog te veranderen, Ummenthum rest nu niets an ders dan de bestuursrechter in te schakelen om zo alsnog te pro beren zijn gelijk te halen en zijn schadevergoeding te krijgen, door Harold de Puysseleijr HULST - Het nieuwe milieupark, dat mo menteel nog in aanbouw is aan de Afri- kaweg in Hulst, kent ruimere openingstij den dan het huidige park aan de Absdaalse- weg. De opening van het park is licht vertraagd omdat de aanleg als gevolg.van de weersom standigheden langer duurt dan aanvanke lijk is voorzien. De gemeente mikte erop, dat het park met ingang van 1 april open zou kunnen gaan. De opening is nu voorzien in mei. De Zeeuwse Reinigings Dienst (ZRD) gaat het nieuwe afvalstation exploiteren. Het park is op maandag geopend van 9.00 uur tot 12.30 uur en van 13.00 uur tot 17.00 uur. Op dinsdag, woensdag en vrijdag kunnen inwoners van de gemeente Hulst er terecht tussen 10.00 uur en 1-2.30 uur en van 13.00 uur tot 17.00 uur. Het park is op donderdag geopend van 13.00 uur tot 17.00 uur, en op zaterdag van 9.00 uur tot 15.00 uur. De service van het milieupark verbetert be halve door ruimere openingstijden ook wat het 'gebruiksgemak' betreft. In het nieuwe park is een plateau waar mensen met de au to op kunnen rijden, zodat ze vervolgens hun afval van bovenaf in de containers kun nen laten vallen. foto Peter Nicolai Aan het milieupark aan de Afrika weg in Hulst wordt nog hard gewerkt. Wethouder Etiënne de Deckere verlaat teleurgesteld de politiek. door Claudia Sondervan GOES - Jongeren experimente ren met hoge doses hoestdrank om te hallucineren en high te worden, ook in Zeeland. Een woordvoerder van Emergis Ver slavingszorg spreekt van een trend, maar de Vlissingse dro gist Monique Deurloo noemt het misbruik van zelfzorggeneesmid delen van alle tijden en niet zon der gevaren. Volgens Emergis Verslavings zorg te Vlissingen - de woord voerder wil zijn naam niet ge ven vanwege zijn veiligheid in „zekere kringen" - is de hoest- dranktrip vooral populair onder Gothic-aanhangers, maar ook bekend bij andere middelbare scholieren. De stof die het gezochte effect te weegbrengt is dextromethorfan (DXM). Dat zorgt bij inname in hoge doses bij sommige gebrui kers voor sterke hallucinaties en een gevoel van uittreding uit het lichaam. Het gros van de gebrui kers wordt echter alleen zeer ziek, met heftig braken, zicht- stoomissen, gevoel van verlam ming en zelfs stervenservarin gen. Misbruik leidt tot depres sies en verergert psychiatrische klachten. Combinaties met antidepressi va en paracetamol hebben in de Verenigde Staten voor doden ge zorgd, waarschuwen Amerikaan se websites als Erowid.org. In de VS is de hoestmiddeltrip al langer bekend. DXM kan versla vend werken en de afkick is net zo heftig als die van heroïne, wordt daar gesteld. Dat bevestigt de verslavings zorgmedewerker. Zelf zegt hij twee jongens te hebben gezien die wilden afkicken. „Ik weet niet of het ze gelukt is." Emer gis Verslavingszorg houdt nieuws over trips met bijvoor beeld hoestdrank het liefst uit de publiciteit, om jongeren niet nieuwsgierig te maken, zegt hij. Maar het is allang breed be kend, weet Monique Deurloo van drogisterij Van de Sande. Zij wil mensen met vragen over misbruik graag te woord staan, stelt ze. Drogisten en apothekers zijn wettelijk verplicht om te waar schuwen voor gevaarlijke combi naties. Deurloo heeft het gevoel dat die plicht er bij grote drogis terijketens bij inschiet. „Waar schuw je of weiger je grote hoe veelheden mee te geven, dan ko pen ze losse verpakkingen bij het Kruidvat, Etos, Trekpleis ter." Dat wordt erger als minister Hoogervorst gedaan krijgt dat zelfzorggeneesmiddelen tot bij campings en benzinestations verkocht mogen worden, gelooft ze. „Ik had vroeger een vaste klant die steeds grote hoeveelhe den van die spullen wilde. We hebben haar huisarts en haar man ingelicht. Maar komt hier een jongen van zeventien, wie moet ik dan inlichten?" door Harold de Puysseleijr HULST - Bedolven onder een la wine van kritiek, ging Etiënne de Deckere (63) de strijd om de gemeenteraadszetels in Hulst in. Hij kwam daar niet onge schonden uit, want zijn partij Groot Hulst verloor twee van de vier zetels en werd vervolgens te rugverwezen naar de oppositie- banken. De teleurgestelde wethouder trok in overleg met zijn bestuur en fractieleden de conclusie en zette definitief een punt achter zijn politieke carrière. Hij moest - zeker in het laatste half jaar voor de verkiezingen - dikwijls negatieve boodschap pen overbrengen aan de inwo ners van Hulst. Door bezuini gingsmaatregelen dienden be sluiten te worden genomen waardoor wensen, noodzakelij ke uit te voeren werken niet ge realiseerd konden worden: „Niet al die besluiten werden door de bevolking geaccepteerd en zo ontstonden stromingen die genomen besluiten weer terug wilden draaien. Hierdoor ontstond een negativisme waar aan ik me verschrikkelijk heb gestoord. Mijn standpunt is altijd geweest: als je een besluit moet verdedigen, dan ga je daarvoor. Als er genoeg geld in kas is, hoef je geen moeilijke keuzes te maken. Maar in de fi nancieel moeilijke periode die Hulst nu doormaakt, kun je niet anders." De Deckere onderschrijft dat hij lastige portefeuilles onder zijn hoede had: openbare werken, verkeer en handhaving. „Dan krijg je veel klachten ja, maar dat heb ik me van meet af aan gerealiseerd, want voordat ik in de politiek stapte, heb ik im mers vele jaren in de ambtenarij gewerkt." Hij zet zelf nog eens wat zaken op een rij die hem in een kwaad daglicht stelden, maar die hem naar eigen zeggen niet te verwij ten vielen. Zo deed het zijn po pulariteit in zijn woonplaats Clinge geen goed, toen hij lange tijd niet wilde afwijken van de aanleg van een bepaald rioolsys teem (wadi's). „De bewnners gin gen er niet mee akkoord, maar wij hebben als gemeente ge tracht de bewoners te overtui gen van de noodzaak. Ik kreeg de kritiek dat ik niet wilde luis teren, maar in feite wilden de mensen mij alleen iets laten zeg gen dat ik niet kon zeggen."In de verkiezingsstrijd kreeg hij voor de voeten geworpen dat de verkeerssituatie aan kruispunt het Scharnier niet deugde, hoe wel hij zelf van een deskundige van 3VÓ te horen kreeg, dat het daar lang zo onveilig niet is. De Deckere geeft toe dat hij mis schien te weinig politicus is ge bleken, in die zin dat de bereid heid om compromissen te slui ten van levensbelang is in de po litieke jungle. „Dat kan alle- foto Wim Kooyman maal wel zo zijn, maar ik ben tenminste altijd eerlijk geweest. Dat er dan op zo'n verkiezings avond geroepen wordt, dat Al- bert Heijn in de binnenstad van Hulst moet blijven, daar kan ik met mijn pet niet bij. Het colle ge wist, dat de eigenaar aangege ven heeft dat hij hoe dan ook vertrekt uit de binnenstad. Dan vind ik het hypocriet om de men sen een rad voor ogen te draaien en zoiets te verkondigen." De Deckere heeft nog geen idee hoe hij zijn vrije tijd in gaat vul len, „Eerst volgende maand maar eens op vakantie. Daarna zie ik wel verder." door Harold dé Puysseleijr HULST - Waarnemend voorzit ter T. Baert van stichting Den Dullaert verdenkt de gemeente Hulst van vertragingstactieken in de besluitvorming rond de bouw van een nieuwe sporthal in de gemeente. Daarom overweegt hij zijn be stuur bijeen te roepen en het voor te stellen zo snel mogelijk een bouwaanvraag in te dienen voor de herbouw van de hal met de afmetingen van de oude hal, op dezelfde plek. De voorzitter van het Dullaert- bestuur reageert hiermee op het besluit van het college van bur gemeester en wethouders om in de raadsvergadering van mor gen geen voorbereidi ngsbesluit te nemen om de bouw van een grotere hal aan de Sportlaan mo gelijk te maken. Het college van B en W zegt zo'n besluit niet te kunnen nemen, omdat de architect die door Den Dullaert in de arm is genomen, nog geen bouwaanvraag heeft in gediend. Goede woorden Baert heeft op zijn zachtst ge zegd weinig goede woorden over voor die verklaring. „De archi tect wordt nu weggezet alsof hij zijn werk niet goed zou hebben gedaan. Maar door ambtenaren yan de gemeente werd hem ver teld, dat' hij geen enkele actie moest ondernemen. Sterker nog, de architect heeft zelf aangebo den een s'chetsplan voor de nieu we hal in te dienen. Ook dat was niet nodig, zo werd hem verze kerd." De sporthal van Den Dullaert stortte eind november vorig jaar in. De gemeenteraad legde zich vo rige maand neer bij de argumen ten van wethouder F. van Dries- sche om niet overhaast te be sluiten tot herbouw van een grotere hal op dezelfde locatie. Volgens de wethouder was het verstandiger te wachten op een brede studie die ook inzicht geeft in de mogelijkheden voor de bouw van een nieuwe sporthal nabij recreatiecentrum Reynaertland. Van Driessche zegde in diezelfde vergadering wel toe, de planologische proce dure voor herbouw aan de Sport laan alvast te starten om tijd winst te boeken als de raad uit eindelijk toch kiest voor deze lo catie. „Nou komt plotseling deze aap uit de mouw", aldus een ont- stemde Baert. „Ik krijg een klein, beetje de indruk dat er krachten ten stadhuize aan het werk zijn, die vertragingstactie- ken toepassen om de werkgroep alle tijd te geven om zijn werk te doen." Tekening Los daarvan begrijpt Baert niet, waarom de raad morgen geen voorbereidingsbesluit kan nemen zonder dat er een teke ning of schetsplan van de nieu- we sporthal is ingediend. Im mers, de gemeenteraad nam eind september zo'n zelfde be- sluit om woningbouw aan de Brouwerijstraat in Sint-Jan- steen mogelijk te maken, zelfs nog zonder dat daar een stede bouwkundig advies aan ten grondslag lag. Volgens wethouder Van Dries sche is er een misverstand ont staan tussen de ambtenaar en de architect over de noodzaak een voorbereidingsbesluit te nemen. Van Driessche zegt, dat de gemeente de afmetingen van de nieuwe hal moet kennen voor dat de gemeente kan bepalen of de nieuwe hal wel of niet binnen het huidige bestemmingsplan valt. Vallen de afmetingen bin nen de normen, dan is het moge lijk een snelle procedure te vol gen met een vrijstellingsbesluit van het college. Passen de afme tingen niet binnen het bestem mingsplan, dan is een voorberei dingsbesluit nodig. Die procedu re is tijdrovender. Vertraging „Het kan zelfs vertraging opleve ren als we een voorbereidings besluit nemen dat achteraf ge zien niet nodig is. Dan moet de procedure geheel opnieuw wor den gevoerd", legt Van Dries sche uit. De gemeente ging ervan uit, dat het bestuur van Den Dullaert of dn architect zelf op de hoogte waren van de maximale maten waarmee binnen het geldende bestemmingsplan kon worden gewerkt. Om die reden is daar door de gemeente niet zelf op ge wezen. door Sheila van Doorsselaer HENGSTDIJK - De gemeente Hulst heeft meer tijd nodig voor de behande ling van het bezwaarschrift tegen de in getrokken bouwvergunning van twee varkensstallen. Hulst heeft een juri disch bureau gevraagd de kwestie tot op de bodem uit te zoeken. De al ruim dertien jaar slepende kwes tie gaat tussen de gemeente Hulst en twee Brabantse varkensboeren die aan de Rummersdijkstraat in Hengstdijk en de Kamperweg in Vogelwaarde twee varkensmesterijen willen beginnen. Hulst wil de varkensstallen koste wat' kost weren. Sinds 1994 zijn al diverse rechtszaken gevoerd. De voormalige gemeente Hontenisse verleende in 1994 de bouwvergunnin gen, omdat er geen gronden waren de aanvraag te weigeren. Toen de varkens houders zes jaar later nog niet waren begonnen met de bouw van de stallen, trok de gemeente de bouwvergunnin gen weer in. De bestuursrechter oor deelde hierna tot twee keer toe dat de gemeente de bouwvergunning onte recht had ingetrokken. Hulst ging in hoger beroep bij de Raad van State (RvS). De Raad van State be vestigde in januari de uitspraak van de bestuursrechter en stelde dat Hulst het bezwaar tegen de intrekking van de ver gunningen opnieuw moet behandelen. Hulst heeft een bepaalde periode de tijd opnieuw een beslissing te nemen over het bezwaarschrift. Die termijn verloopt echter binnenkort en daarom verdaagt de gemeente de beslistermijn met vier weken: „We willen van een juridisch bureau ge degen advies over hoe nu om te gaan met deze kwestie", zegt de Hulster wet houder B. Pauwels. „Het is een precai re zaak en we mogen absoluut geen ste ken laten vallen." De kwestie wordt nog ingewikkelder door een andere uitspraak van de Haag se magistraten. De varkenshouders had den ook een zaak aangespannen tegen de goedkeuring die de provincie gaf aan het nieuwe bestemmingsplan Bui tengebied Noord van Hulst. Dat be stemmingsplan blokkeert de vestiging van nieuwe intensieve veehouderijen. De RvS oordeelde dat de provincie die goedkeuring terecht heeft verleend. Het is nog niet duidelijk wat deze uit spraak voor gevolgen kan hebben. De voormalige gemeente Hulst heeft im mers de bouwvergunningen voor de stallen al verleend vóór de vaststelling van het nieuwe bestemmingsplan dat nieuwe varkensmesterijen niet toe staat. De rechter heeft niet geoordeeld dat de bouwvergunningen ingetrokken moeten worden, enkel dat Hulst haar huiswerk opnieuw moet doen. De raadsman van de twee varkenshou ders, J. van Groningen, verklaarde eer der dat zijn twee cliënten ook dertien jaar na dato nog steeds bedrijven in de gemeente Hulst willen vestigen. De ge meente heeft nu bij de raadsman aan vullende informatie gewaagd over de motieven van de twee varkenshouders. Van Groningen verwacht dat de stallen er ook daadwerkelijk zullen komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 48