Geschil om rookkamer voor rechter Van hoestdrank afkicken net zo erg als van heroïne MET ALLES PZC Jeugdsoos Big S is schok en rommel brand te boven B en W in onmin met OR .14 Gemeente tevreden over begeleiding naar werk Op Dreef houdt speciale avond nieuwe leerlingen Onderzoek naar veiligheid Sirjansland Neurologie in Goes op slot door norovirus Twee gewonden bij ongeval op A58 - i ■Js woensdag 29 maart 2006 Het hoestdrank-bestanddeel dextromethorfan zorgt bij inname in hoge doses bij sommige gebruikers voor sterke hallucinaties. foto Juan Vrijdag/ANP door Ali Pankow ZEERIKZEE - De begeleiding van mensen met een uitkering bij het zoeken naar betaald werk door Zuidhoek Reïntegra tie BV in Zierikzee voldoet vol gens wethouder G. Houtekamer ruimschoots aan het vooraf ge stelde doel. Hij baseert die conclusie op een overzicht van de 114 begelei dingstrajecten die tussen 1 no vember 2004 en 31 december 2005 hebben plaatsgevonden. „Er is sprake van een positief re sultaat indien een klant tenmin ste zes maanden uit de uitke ringsregeling is", zegt Houteka mer. In 27 gevallen was daar in derdaad sprake van. In negen ge vallen is het begeleidingstraject beëindigd in verband met ziek te, dan wel met het starten van een zorgtraject. Dat gebeurt voor mensen voor wie arbeid (nog) geen optie is. Tot dusver zijn er dertien perso nen uitgestroomd naar een regu liere baan. Volgens beleidsamb tenaar J. Hinz zijn er ook diver se personen die vanuit de bege leidingstrajecten een baan vin den, maar voor een kortere pe riode dan zes maanden. „In der gelijke situaties is er nog geen positief resultaat zoals bedoeld j in de overeenkomst met Zuid hoek, maar is er wel sprake van verminderde uitgaven aan uitke ring voor de gemeente." Hinz v heeft berekend dat de inkoop van begeleidingstrajecten de ge meente tot nu toe in elk geval op de sociale uitkeringen een bespa ring van 253.800 euro heeft op geleverd. Sancties Mensen.die door verwijtbaar ge- drag de begeleiding naar werk zelf frusteren, kunnen rekenen op sancties, zo heeft de gemeen te in een vroeg stadium nadruk kelijk aangekondigd. In de afge lopen periode heeft zich dat en kele malen voorgedaan. In drie gevallen is sprake geweest van uitsluiting van het recht op uit kering voor de duur van drie maanden. In twee gevallen was er sprake van een sanctie van twintig procent korting op de uitkering gedurende een maand. Eén van deze personen heeft ver volgens nog een sanctie van veer tig procent korting gedurende. een maand gekregen. De gemeente onderzoekt in sep tember in hoeverre er noodzaak is deze begeleidingstrajecten op- nieuw in te kopen voor de perio- de vanaf 1 januari 2007. door Melita Lanting ZIERIKZEE - Het college van B en W op Schouwen-Duive- land heeft de rechter om toe stemming gevraagd om de rook kamer in het gemeentehuis te sluiten. De ondernemingsraad (OR) stemt niet met de sluiting in. Pogingen om tot overeen stemming te komen, zijn ge strand. Sinds 2002 is roken in het gemeentehuis beperkt tot de rookkamer: een kleine, kale kamer waarvan de muren in middels vergeeld zijn door de ni- cotineaanslag. Het college heeft in 2005, besloten de kamer te sluiten. Dat is beter voor de ge zondheid en past in de maat schappelijke tendens roken te ontmoedigen, zei gemeentesecre taris J. de Vos namens het colle ge gisterochtend tijdens de rechtszitting. De ondernemingsraad is tegen sluiting. Rokers worden zo ge dwongen de straat op te gaan. SIRJANSLAND - De Advies commissie voor de woningbouw en woonomgeving Schou- wen-Duiveland houdt donder dag 6 april een sociaal veilig heidsonderzoek ih Sirjansland. Met medewerking van het Plat form voor mensen met een be perking en de Seniorenraad wordt gekeken naar de openba re verlichting, groen, trottoirs, toegankelijkheid en veiligheid. De wandeling begint om 20.00 uur. „En als wij buiten staan te ro ken, bevestigt dat het vooroor deel dat tóch al over ons be staat", zegt secretaris R. Heu- tink van de OR. Om de rookkamer te kunnen sluiten, heeft het college instem ming nodig van de onderne mingsraad. Nu de OR die wei gert, probeert het college via de rechter sluiting af te dwingen. Tot twee keer toe heeft het colle ge een intern advies om de rook kamer open te houden in de wind geslagen. Eind vorig jaar zijn beide partijen naar Den Haag afgereisd om het conflict voor te leggen aan de bedrijfs- commissiekamer van de over heid. Dit adviesorgaan (zeg maar een voorportaal voor de rechtsgang) heeft geconstateerd dat bemiddelen niets heeft opge-' leverd en geeft de OR gelijk. Het 'gevolg is dat het college naar de kantom-echter is gestapt. Rech ter M. Klarenbeek wilde giste ren van gemeentesecretaris De Vos weten of het verhaal van de OR klopt dat er nauwelijks klachten binnengekomen zijn over het rookhol. „Er zijn wel klachten", zei De Vos. „Maar die zijn" niet officieel inge diend." „Hoeveel klachten zijn dat dan?", wilde Klarenbeek we ten. „Dat weet ik niet. Ik heb ze niet geturfd." Advocaat M. van Leeuwen van de OR snapt de houding van het college niet. „Als afdeling- personeel en organisatie zegt dat je de rookkamer open moet houden en je zet sluiting toch door, dan vraag ik mij af wat voor personeelsbeleid je dan voorstaat. Dit college wil een po litiek statement maken over de hoofden van het personeel heen." De rechter doet op 11 april uit spraak. door Claudia Sondervan GOES - Jongeren experimente ren met hoge doses hoestdrank om te hallucineren en high te worden. Een woordvoerder van Emergis Verslavingszorg spreekt van een trend, maar de Vlissingse drogist M. Deurloo noemt het misbruik van zelfzorg geneesmiddelen van alle tijden en niet zonder gevaren. Volgens Emergis Verslavings zorg te Vlissingen - de woord voerder wil zijn naam niet ge ven vanwege zijn veiligheid in 'zekere kringen' - is de hoest- dranktrip vooral populair onder got/wc-jongeren, maar ook be kend bij andere middelbare scholieren. De stof die het gezochte effect te weegbrengt, is dextromethor fan. Dat zorgt bij inname in ho ge doses bij sommige gebruikers voor sterke hallucinaties en een gevoel van uittreding uit het lichaam. Het gros van de gebruikers wordt echter alleen maar zeer ziek, met heftig braken, zicht- stoornissen, gevoel van verlam ming en zelfs stervenservarin gen. Misbruik leidt tot depres sies en verergert psychiatrische klachten. Combinaties met antidepressi va en paracetamol hebben in de Verenigde.Staten voor doden ge zorgd, waarschuwen Amerikaan se websites als Erowid.org. In cle VS is de hoestmiddeltrip al langer bekend. DXM, zoals het goedje wordt af gekort, kan verslavend werken en afkicken is net zo heftig als afkicken' van héroïne, wordt daar gesteld. Dat bevestigt de verslavingszorgmedewerker. Zelf zegt hij twee jongens te heb ben gezien die wilden afkicken. „Ik weet niet of het ze gelukt is." Emergis Verslavingszorg houdt nieuws over trips met bij voorbeeld hoestdrank het liefst uit de publiciteit om jongeren niet nieuwsgierig te maken, zegt hij. Maar het is allang breed be kend, weet M. Deurloo van dro gisterij Van de Sande. Zij wil mensen met vragen over mis bruik graag te woord staan, stelt ze. Ze somt de combinaties op waar mee mensen experimenteren. „Nattermann rood en Prima tom-. Doet ook wat met je. Drogisten en apothekers zijn wettelijk verplicht om te waar schuwen voor gevaarlijke combi naties. Deurloo heeft het gevoel dat die plicht er bij grote drogis terijketens bij in schiet. „Waar schuw je of weiger jë grote hoe veelheden mee te geven, dan ko pen ze losse verpakkingen bij het Kruidvat, Etos, Trekpleis ter." Dat wordt erger als minister Hoogervorst gedaan krijgt dat zelfzorggeneesmiddelen tot bij campings en benzinestations verkocht mogen worden, gelooft ze. „Ik had vroeger een vaste klant die steeds grote hoeveelhe den van die spullen wilde. We hebben haar huisarts en haar man ingelicht. Maar komt hier zomaar een jongen van zeven tien, wie moet ik dan inlich ten?" door Esme Soesman BRUINISSE - In navolging van het voortgezet onderwijs ver zorgt christelijke basisschool Op Dreef in Bruinisse een infor matieavond die ouders de moge lijkheid biedt zich grondig te oriënteren op het aanbod van de ze school. Voorheen werd alleen met in- schrijfmiddagen gewerkt, zegt directeur E. Hoogendijk. Tij dens vaste uren - dit jaar op dinsdag 11 en donderdag 13 april van 15.30 tot 17.00 uur - kunnen ouders hun kinderen als nieuwe leerling komen aanmel den. Die vaste tijden zorgen er voor dat de aanloop op school enigszins gestructureerd wordt. Veel ruimte voor uitgebreide uit leg en rondleidingen bieden die insehrijfmiddagen echter niet. De informatieavond, die donder dag 6 april wordt gehouden, biedt oplossing. Tijdens deze avond vertellen de leerkracht van groep 1 en 2 en de directeur wat meer over de school. Belang- stellenden kunnen zien met wel- ke reken- en taalmethodes er binnen Op Dreef wordt gewerkt en het schoolgebouw "kan wor den bekeken. De informatieavond van Op Dreef is opgezet bij wijze van proef. Is er sprake van een meer waarde, dan zal deze bijeen- komst in de toekomst worden herhaald. De informatiebijeen- komst duurt van 19.00 tot 20.00 uur. door Claudia Sondervan GOES - De afdeling neurologie van het Oosterscheldezieken- huis in Goes is tot het einde van deze week gesloten. Negen pa tiënten en zes medewerkers heb ben het norovirus opgelopen, dat heftige diarree en braken veroorzaakt. De medewerkers zijn naar huis gestuurd, de pa tiënten worden in strikte isola tie verpleegd. Op de afdeling neurologie lig gen mensen met ziekten aan het zenuwstelsel en herseninfarc ten- en bloedingen. Overigens worden nieuwe patiënten met acute hersenproblemen wel op de afdeling toegelaten onder strenge maatregelen. Bezoekers mogen naar de afdeling, maar dienen het ziekenhuis vervol gens direct te verlaten en geen li chamelijk contact met de pa tiënt te hebben. De besmetting is voor bedgebon- den patiënten extra vervelend, zegt microbioloog L. Sabbe van ziekenhuislaboratorium. Hij be schouwt de uitbraak van de be smetting als te verwachten. „De laatste jaren zijn er elke winter wel uitbraken. Ik weet ze ker dat alle verpleeg- en verzor gingscentra afgelopen winter een uitbraak hebben gehad." Het norovirus verspreidt zich via onlastingsresten aan de han den maar ook door de lucht, als een patiënt braakt. De lucht zit dan vol virusdeeltjes, weet Sab be. Het norovirus komt vooral in de periode november tot april voor. Het pakt zowel zwakke als ge zonde mensen aan. Gevaarlijk is het enkel als patiënten uitdro gen. Veel drinken is het devies. Tussen besmetting en ziekzijn kan vier uur tot drie dagen zit ten. Kenmerkend is het zeer plotse begin van de ziekte met braken. Er kan ook koorts, hoofdpijn en buikpijn bij komen, Na enkele dagen zijn de klachten voorbij, maar de pa tiënt blijft nog wekenlang virus uitscheiden via de ontlasting. Strikte hygiëne is al die tijd Voedsel- en Warenauthori- ontraadt mensen die buik hebben gehad om kort er eten klaar te maken. Het no rovirus is aardig bestand tegen hitte en schoonmaakmiddelen, voedsel moet langdurig verhit worden en schoonmaak van toi let dient grondig te zijn. door E.sme Soesman BURGH-HAAMSTEDE - Vier maanden nadat jeugdsoos Big S in Burgh-Haamstede gedeelte lijk is uitgebrand, zijn de betrok kenen de ergste schok te boven en is de meeste rommel opge ruimd. In de inmiddels heropge bouwde soos wordt zaterdag 1 april voor het eerst weer kinder club gehouden. Een week later, vrijdag 7 april, vindt de officiële opening van het jongerencen trum plaats. Het is nog even hard buffelen om de boel helemaal op orde te krijgen, meldt beheerder (en oud-bestuurder) Wibo de Vlie ger. Maar dat is niets nieuws. Nadat de soos eind november af brandde, hebben heel wat men sen de handen uit de mouwen ge stoken. Oud-bestuursleden meldden zich spontaan aan om de jongere garde te helpen bij het weer op poten krijgen van de jongerenaccommodatie. Zo moesten onder meer de verzeke ring worden afgewikkeld, bouw afspraken gemaakt, spullen uit gezocht en schoongemaakt, sponsors gezocht en geld ingeza meld. De steun was gigantisch, geeft De Vlieger aan. Vanuit de eigen gelederen leverden metselaars en andere handigerds een bijdra ge aan onder meer het bouwen van een nieuwe bar en disco. Ambtenaar S. van Ri enderhoff heeft vanuit de gemeente hard aan de wederopbouw getrokken en diverse bedrijven en particu lieren kwamen met bruikbare spullen over de brug. „Er kwam zelfs iemand van de kerk om een doos elpees langs te brengen. Ie dereen heeft meegeleefd." Qua accommodatie is Big S er zonder meer op vooruit gegaan, zegt De Vlieger. Door de brand is in één keer afgerekend met het achterstallig onderhoud waar het gebouw aan binnen- en buitenzijde mee te kampen had. Daarmee is Big S er echter nog niet. Het zal wel even duren voor spaarpot en aankleding weer op het oude peil zijn, ver wacht De Vlieger. „Maar we kunnen nu wel heel trots met het nieuwe Big S verder. We gaan er weer keihard tegen aan." Om alle mensen te bedanken wordt Big S vrijdag 7 april een tikje officieel voor vooral geno digden heropend. De soos is ge opend vanaf 20.00 uur. Zater dag barst het feest los voor de jongeren, eveneens vanaf 20.00 uur. Dan is dj Lennard present. De kinderclub, die de afgelopen maanden in café Bruintje Beer door kon draaien, verzorgt de af trap. Zaterdag 1 april komen de kinderen voor het eerst weer in Big S bijeen. Zij kunnen zich on der meer laten schminken. De kinderclub wordt één keer in de twee weken gehouden, van 14.00 tot 16.00 uur. MIDDELBURG - Bij een ongeluk op de A58 bij Middelburg zijn gistermiddag twee mensen ge wond geraakt. Zij zijn met ambulances naar het ziekenhuis gebracht. Waar de slachtoffers van daan kwamen en hoe het met hen was gesteld, kon de politie gisteravond niet vertellen. Het ongeluk gebeurde rond tien over half zes op de noordbaan van de A58, even voorbij de afslag Middelburg, in de richting van Vlissingen. Er wa ren twee auto's bij de aanrijding betrokken. Vol gens de politie was het een zogenoemde kop-staartbotsing. Over de oorzaak was gister avond niets bekend. Omdat één van de slachtof fers ernstig bekneld zat en rugklachten had, moest de brandweer eraan te pas komen om het dak van de auto te verwijderen. Pas toen kon het slachtoffer met behulp van een wervelplank uit de auto worden gehaald. Ook het andere slachtof fer moest met een wervelplank worden afgevoerd. De snelweg was een uur dicht, foto Ruben O reel BLIJ Vluchtelingen zijn blij met alles. Een tentzeil 5,40). Een jerrycan om water mee te halen 1,25). Een deken 3,60). Het geluk van vluchtelingen is gemakkelijk te geven: giro 999, Stichting Vluchteling, Den Haag. STICHTING VLUCHTELING www.vluchteling.org 1070 3468946 Stadhouderslaan 28 2517 HZ Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 42