geeft IND schuld van rel Syriërs onder vuur Het reserveleger ligt 'ZC Taïda Pasic mag blijven tot 8 april Helft jongvolwassen gehandicapten verkeert in isolement PZC ZOA Zalm zegt weloverwogen te hebben geblunderd wee topambtenaren zijn uit hun functie gezet jliddelbare «holier krijgt ïinder les an Hoof wil renzen later en voor Polen ,P' Schademeldingen na noodweer Hoogtezondominee overleden Nieuw: digitale grafzerk Internetbeller moet zelf beveiligen Haastrecht is een stad en geen dorp ZOA-VLUCHTELINGENZORG HHinnni door Saskia Gaster DEN HAAG - Bijna de helft (47 procent) van de jongvolwassen verstandelijk gehandicapten heeft geen vrienden, hoewel het hebben van sociale contacten en vaardigheden belangrijk is bij het vinden van een baan. Van al le gehandicapte jongeren tussen 15 en 24 jaar is 40 procent werk loos. Dat staat in het rapport Jeugd met beperkingen dat staatssecre taris Ross (Volksgezondheid) gis teren ontving van het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP). Ne derland telt negentigduizend mensen van 6 tot 24 jaar met een lichamelijke beperking die niet in een instelling wonen. Ver der zijn er veertigduizend thuis wonenden van 0 tot 19 met een verstandelijke handicap. Het is voor deze kinderen moei lijk op school, blijkt uit het rap port van het SCP. Zij vinden dat het speciaal onderwijs wel een veilige omgeving, begrijpelijk onderwijs en aandacht biedt. Maar zij krijgen wel minder uit dagingen en ontmoeten minder kinderen zonder beperkingen. Tegelijkertijd is het op een gewo ne school, met een rugzakje met geld voor eventuele aanpassin gen of extra leermiddelen ook niet makkelijk. Daar zijn wel uitdagingen maar is ook het risi co van pesten groter en is het las tiger om mee te komen. Het kabinet wil het speciaal on derwijs eigenlijk afschaffen. Dat stuit echter op verzet bij do centen bij het reguliere onder wijs en bepaalde groepen ouders. Het is voor gehandicapte jonge ren nog steeds moeilijk om werk te vinden. Honderdduizend jon geren van 15 tot 24 jaar hebben een arbeidshandicap. Ongeveer 40 procent is werkloos. Een op de vijf is arbeidsongeschikt. De jongeren die werken, hebben eenvoudige banen en werken re latief vaak in deeltijd. ANP (Advertentie) DVD-Spaarweken j spaaraegel j de DVD-spaarweken van |4 1 de PZ^' 'edere da9 ver" j I schijnt er een van de drie fc—J verschillende zegels in de krant. Met drie verschillende zegels heeft u een volle spaarkaart en kunt u een DVD bestellen. Spaarkaarten staan op woens dag en zaterdag in de krant t/m 8 april. het alfabet van Zeeland door Michel Reijns DEN HAAG - Minister Zalm van Financiën heeft naar ei gen zeggen 'weloverwogen ge blunderd' door in februari burgers op te roepen hun te hoge aanslag voor de onroe- rendezaakbelasting (ozb) niet te betalen. Zalm zei dat gisteren in de Tweede Kamer in een reactie op een uitzending van het tv-programma Netwerk waar in naar voren kwam dat hij door ambtenaren'was gewaar schuwd voorzichtig te zijn met uitlatingen over de ozb-aanslag. „Mijn ambtena ren hebben mij beter geadvi seerd dan ik mij heb gedra gen", zei de minister. Zalm bood kort na de publie kelijke reprimande aan 62 ge meenten met een te hoge ozb-aanslag al meteen excu ses aan. Hij zou zich hebben gebaseerd op verkeerde cij fers. Uit de Netwerk-uitzen ding bleek maandag juist dat de ambtelijke stukken wel 'klopten. Waar Zalm 62 ge meenten beschuldigde, gin gen in werkelijkheid acht ge meenten in de fout met de ozb-aanslag. Ook bij Groenlinks was het beeld ontstaan dat Zalm voor al excuses had aangeboden voor het gebruik van ondeug delijke cijfers. Nu is gebleken dat Zalm wel goed geadvi seerd is, riep GroenLinks-Ka- merlid Vendrik hem gisteren ter verantwoording. Maar de minister van Financiën maak te duidelijk weinig zin te heb ben om de zaak weer op te ra kelen. Volgens hem was hij volledig verantwoordelijk voor zijn uitspraken en is hij meteen 'flink door het stof' ge gaan. ANP 1 ^Jeroen Hoorn jjj EN HAAG - Minister Verdonk Vreemdelingenzaken heeft ;e topambtenaren van de im- 'i jraticdienst EVD uit hun actie ontheven, omdat zij jr niet goed hebben geïnfor- ifid over een Syrische over- idsdelegatie die in Nederland j geprocedeerde asielzoekers tam ondervragen. s,n; [donk verwijt de twee 'ge- Jl! aan politiek gevoel', zo «k gisteren tijdens een debat de Tweede Kamer. Zij had- i moeten weten dat zij de mi- der zo snel mogelijk van alle schikbare informatie moesten orzien over de delegatie. Dat den zij echter veel te laat. (Syrische delegatie is omstre- i omdat hij zou bestaan uit ee agenten van de geheime die berucht is wegens Vorige maand on- dervroeg de delegatie op IND-kantoren 181 Syrische ex-asielzoekers en illegalen. Twee weken geleden moest Ver donk ook al uitleg geven in de Kamer, maar toen kon zij nau welijks een vraag beantwoor den. Vooral de oppositie neemt het haar kwalijk dat zij de schuld afschuift op ambtenaren. „De minister hoort haar verant woordelijkheid te nemen," vindt PvdA'er K. de Vries. Verdonk zegt dat de IND nu ee- maal een organisatie is, waar al jaren problemen zijn en pas sinds kort een reorganisatie gaande is. CD A-Kam er lid Van Fessem heeft er begrip voor, al zou hij het uit de functie zetten van de ambtenaren niet zo pro minent hebben bekendgemaakt. Volgens D66-Tweede Kamerlid Lambrechts is Verdonk inconse quent. „Als je twee hoge ambte naren wegstuurt, dan erken je dat er veel mis is. Voor de ambte naren heeft dat consequenties, maar voor cle Syriërs niet. Zij kunnen volgens Verdonk veilig worden teruggestuurd." Vluchtroute Het was de bedoeling dat de de legatie alleen de identiteit van de asielzoekers zou vaststellen, maar er is ook gevraagd naar de tails over hun vlucht naar Ne derland, zoals de redenen en de vluchtroute. De Syrische ambte naren konden ongestoord hun gang gaan omdat bij de meeste gesprekken geen IND-medewer- kers of advocaten aanwezig wa ren. Bovendien had de IND ten onrechte de indruk gewekt dat niet meewerken aan de gesprek ken strafbaar was. Groenlinks en de SP overwe gen het vertrouwen in Verdonk op te zeggen. „Het is ongeloof lijk dat de minister met geen woord rept over excuses of haar eigen verantwoordelijkheid zegt Groenlinks-Kamerlid Vos. Volgende week debatteert de Kamer verder. GPD EN' HAAG - Scholieren in het ortgezet onderwijs krijgen it ingang van komend school- i een week minder les. De iccde Kamer besloot gisteren Side onderwijstijd op middel- ftie scholen 39 weken per jaar |rdt, nu is dat nog veertig. nister Van der Hoeven (On- wijs) wilde vasthouden aan huidige veertig weken. Scho- i zouden dan wel de mogelij k- id krijgen om daar twee we- n vanaf te halen voor andere zigheden dan lesgeven. Maar i regeringspartij en vrezen dat :olen dan massaal op het mini- I im van 38 weken lestijd zou- m p gaan zitten .ANP Zij oefenen vaak en komen al leen in Nederland in actie. Hun belangrijkste opdracht is 'het be waken en beveiligen van het ei gen grondgebied in alle denkba re scenario's'. Bij terroristische dreiging houden zij belangrijke gebouwen en installaties als elektriciteitscentrales in het oog. Bij overstromingen schie ten zij te hulp, onder meer door ontruimde gebieden te beveili gen tegen dieven. De tweede groep bestaat uit de 'Reservisten Specifieke Deskun digheid': tweeduizend militai ren die het leger vooral om hun expertise nodig heeft. Het gaat onder meer om tolken, .accoun tants, artsen, geologen en inge nieurs. Hun diensten zijn niet continu nodig, maar wel erg handig op missies waar het voor een be langrijk deel gaat om de weder opbouw van een gebied. GPD "'"'sSBit! HE-T |<oM.t Noorr ME-lf5-^'üel> foto Jan Wamelink/GPD (Advertentie) EN HAAG - Staatssecretaris in Hoof (Sociale Zaken) wil 1 januari volgend jaar de 2 razen opengooien voor Poolse 2jandere Oost-Europese werk- mers. Zo hoopt hij de ruzie in kabinet over het onderwerp iiissen. De ministerraad ver- ulert vrijdag over het voorstel. irst wilde Van Hoof vanaf 1 ei de beperkingen voor Polen heffen. Dat leidde tot verzet het kabinet en in de Kamer, smenteel kunnen mensen uit Men- en Oost-Europese lid- iten van de EU hier niet vrij 2; mien werken, behalve in de adbouw en andere sectoren, derland moet Brussel voor 1 ■fi melden of de beperkingen arden verlengd. Van Hoof wil larniet lang mee wachten. Ne- 1 moet in 2011 toch de razen openen en het bedrijfsle- ïzit volgens hem te springen vaklieden. Binnen de vakbe- $ng en in de politiek is niet J iereen zo ver. Zo eisen de bon- in meer maatregelen tegen het Muiken van de CAO's. GPD Uit bezuinigingsoverwegingen behoren oefeningen van de Natres binnenkort tot het verleden. door Remko Tanis en Saskia Wijdoogen DEN HAAG - Zij vormen het stille leger: de reservisten. Zes tigduizend mannen en een paar vrouwen zitten in de kaarten bak van Defensie, klaar 0111 te worden gebeld als de Russen ko men. Maar de Russen komen niet meer. En dus kiepert de le gerleiding de bak leeg. Zij noemen zich de Weekend Warriors. Op hun site staan de mannen in gevechtstenue, tot de tanden gewapend, op de foto. Met camouflageschmink op hun gezicht en een grijns van oor tot oor. „Het is echt hun uitje,de mannen onder elkaar. Ze heb ben daar de grootste schik", zegt Linda van Dijk. Haar man Leon (41) zit met een groep vrienden bij het Korps Nationa le Reserve (Natres). Het is zijn lust en zijn leven. En daar baalt zij wel eens van. De vijand in het Oosten is ei' al lang niet-meer, maar het Neder landse leger is nog groot genoeg om het land te verdedigen tegen de Russen. Op papier tenminste. Het reservistenleger alleen is al even groot als het Canadese be- roepsleger en zelfs anderhalf keer groter dan de Belgische ma rine, land- en luchtmacht bij el kaar opgeteld. Maar de praktijk ligt anders. „Er is niet eens materieel voor al die zestigduizend mensen", zeg't E. van Berkom, voorzitter van de Algemene Vereniging voor Reserve Militairen. „Je hebt ze in de kaartenbak, maar als je ze oproept zijn er geen voertuigen om ze te vervoeren, geen uniformen om ze te kleden, geen materieel om ze mee uit te rusten. De meeste reservisten zijn overbodig geworden." Iedereen die bij Defensie heeft gewerkt, als beroepsmilitair of nog als dienstplichtig soldaat, werd tot januari meestal reser vist. Of een oud-militair ook echt actief blijft, is sinds 1996 ei gen keuze. In dat jaar werd de dienstplicht opgeschort en sinds dien bestaat het Nederlandse le ger nog louter uit vrijwillige be roepsmilitairen. Dat zijn er vijf tigduizend plus een handvol ac tieve reservisten. Reserve-majoor R. Boissevin van de Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reserve Offi cieren maakt zich zorgen over de opruimwoede van Defensie onder reservisten. „Natuurlijk hebben we geen zestigduizend reservisten nodig zoals nu. Maar het is wel een bak met mensen die je allemaal mag bellen als het nodig is. Daar kun je de bes te uit halen. Dat wordt wat krap als je slechts 5600 reservisten overhoudt." Flexibel Defensie wil dit jaar bijna 55.000 reservisten laten af zwaaien, om een snel en flexibel leger over te houden. De 5600 re servisten die overblijven, zijn op gedeeld in t wee groepen. Onder het Korps Nationale Re serve (Natres) vallen de 3600 die-hards onder de reservisten. woensdag 29 maart 2006 TILBURG - Verzekeraar Interpolis heeft ongeveer 150 schademeldingen binnengekregen naar aanleiding van het korte, maar hevige noodweer maandag in het zuidoos ten van Noord-Brabant, Noord-Limburg en het oosten van het land. De grootste schade leed een komkommer kwekerij in Asten, waar vijfhonderd ruiten sneuvelden. Het grootste deel van de schademeldingen ging echter over kleine dingen zoals losgewaaide dakpannen of dak platen van woonhuizen, bedrijven en agrariërs. Interpolis is goed vertegenwoordigd in het getroffen gebied. ANP HILVERSUM - In een verzorgingshuis in Hilversum is do minee HA. Visser op 94-jarige leeftijd overleden. Dat heeft zijn familie gisteren bekendgemaakt. Visser was tientallen jaren predikant van de Amsterdam se Westerkerk en zette de deuren daarvan wijd open. Vis ser genoot ook bekendheid als de 'hoogtezondominee', om dat hij jarenlang het programma Onder de hoögtezon voor de NCRV presenteerde. ANP VEENENDAAL - Wordt het begraven of cremeren? Het is een beslissing die vrijwel iedereen ooit moet nemen, het zij voor zichzelf, hetzij voor een dierbaar medemens. Wie de voorkeur geeft aan een begrafenis kan naast de oude, vertrouwde natuurstenen grafzerk binnenkort ook kiezen voor een plastic 'grafsteen' of een digitale zerk. De zogenoemde Digizerk wordt vrijdag in Zwolle gepre senteerd tijdens de uitvaartbeurs Doodgewoon. Met ge avanceerde techniek op zonne-energie kunnen er diverse afbeeldingen worden getoond. ANP UTRECHT - Internetbellers zijn voor een deel zelf verant woordelijk voor de beveiliging tegen afluisteren, aanval len en ongewenste boodschappen. Technisch toezichtsme- dewerker H. Dries van telecomtoezichthouder Opta heeft dat gisteren gezegd op een bijeenkomst over de risico's van internettelefonie. Hoe ver de gebruikersverantwoordelijk gaat en wat de ta ken van aanbieders en de Opta zijn, is nog volstrekt ondui delijk, voegde Dries daar aan toe. Telefoneren over inter net is goedkoop, maar het levert ook gevaren op. Diensten kunnen uitvallen door een aanval en kwaadwillenden kunnen gesprekken afluisteren. ANP VLIST - De historische vereniging van Haastrecht is er ze ker van dat het plaatsje in de Krimpenerwaard geen dorp is maar een heuse stad. In het rapport Die Steede ende Landen van Haestregt kwam de vereniging gisteren op de proppen met een oorkonde uit het jaar 1301 als bewijsma teriaal. De oorkonde draagt het zegel van de toenmalige wethouders, de schepenen. Dit zegel is volgens de vereni ging weliswaar geschonden, maar origineel en leesbaar en daarom een onomstotelijk bewijs. Waarnemend burgemeester A. Evenhuis van de gemeente Vlist, waar Haastrecht onder valt, denkt niet dat de sta tus financiële of politieke gevolgen zal hebben. ANP van onze redactie binnenland WINTERSWIJK - De Kosovaar- se scholiere Taïda Pasic (18) mag tot 8 april in Nederland blij ven. De Amsterdamse recht bank heeft gisteren de Staat be volen 'alle uitzettingsprocedu res op te schorten'. Normaal ge sproken eindigde gisteravond laat het legale verblijf van het meisje, dat vlak voor haar vwo-examen staat. Zij zou dan vanochtend vrijwillig het land moeten verlaten. Tegen de uitzetting werd beroep aangetekend, zodat Taïda hier nog haar diploma zou kunnen halen. Haar advocate vroeg de rechtbank ook zij de uitspraak hier mag afwachten. De recht bank behandelt dat laatste ver zoek echter pas 7 april om snel daarna uitspraak te doen. Meest al wordt een uitzetting tot zo'n zitting opgeschort. Maar in dit geval wilde minister Ver donk daar niet van weten. De rechter bepaalde gisteren dat 'het be lang van Taïda om dié procedu re bij te kunnen wonen, zwaar der weegt dan het staatsbelang om haar nu al uit te zetten'. Gistermiddag kwam het verlos sende woord, 's Ochtends had de rechtbank nog ovèrleg met het ministerie. Taïda's advocate A. Hoftijzer: „Toen Verdonk op nieuw zei dat ze de uitzetting niet wilde opschorten, heeft de rechtbank een interventie ge pleegd." Taïda was volgens haar advocate 'heel blij en opge lucht'. „Het geeft haar rust. De afgelopen weken tikte de klok weg en liep de spanning op." Taïda woonde de afgelopen zes jaar met haar familie in Neder land. In 2005 moest het gezin Ne derland verlaten. Taïda keerde afgelopen najaar terug om haar opleiding af te maken. Zij woont bij een gastgezin. GPD (Advertentie) ieltVIAART - 1 APRIL GIRO 550 APELDOORN van noodhulp tot en met wederopbouw wij blijven www.zoa.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3