Ontpolderen is kapitaalverlies 4'ZC Sasse volleybalclub Savok van de kaart door illegale bingo BelComramy 49/ 19," Vraagtekens bij transport kernafval Basisscholen zeggen 'ja' tegen federatie GELDIG T/M ZONDAG! KOM SNEL, WANT OP=OP! 15 ij andbouwgrond volgens boeren hard nodig voor bio-energie Verzet uitbreiding mesheftvisserij Verbod op gebruik woning voor les Ruim tien tips over Dominique Meer huren in Zeeland vrij woensdag 29 maart 2006 nrJan van Ommen [NHAAG - De Raad van Sta- zette gisteren tijdens een Ti jedprocedure vraagtekens bij -| vergunningen voor het trans- Leren van gebruikte splijt- [staven uit Borssele naar de ase nucleire opwerkfabriek La Hague. ijeuorganisatie Greenpeace naar de Raad van State 'de hoop die het voor eind geplande transport per zal blokkeren. Staatsraad K. Brink benadrukte dat hij tijdens een spoedprocedu re niet diepgaand op de ingewik kelde technische aspecten van het transport vanuit de kerncen trale in Borsele in kan gaan. Wel werd duidelijk dat er steeds meer getwijfeld wordt aan de zin van het transport van de splijtstofstaven, ook door het mi nisterie van Vrom. Greenpeace wil een eind maken aan het transport van de staven naar de fabriek van Areve (voor heen Cogema) Daar werken ze de uitgeputte uraniumstaven op. Bij het opwerken komt pluto nium en kernafval vrij. Borssele krijgt uiteindelijk het afval weer terug, vijftig keer minder dan de oorspronkelijke splijt stofstaaf, die het opslaat in het Covra-opslaggebouw. Dat is vol gens Vromeen belangrijke reden om de staven op te werken aan gezien in Nederland geen ruim-' te is om de onbewerkte staven op te slaan. Volgens Greenpeace handelen zowel Nederland als Frankrijk is strijd met de kernafvalregels door de op te werken splijtstof staven niet als afval maar als brandstof te behandelen. De raadsvrouw van Greenpeace zei dat Nederland geen kernaf val mag uitvoeren en dat Frank rijk geen Nederlands kernafval mag opslaan. De raadsman van energiebedrijf EPZ zei dat de staven worden gerecycled tot op nieuw te gebruiken MOX-brand- stofstaven met plutonium. Even wel kan alleen een twintigtal Franse kerncentrales die staven gebruiken. Volgens Greenpeace wordt er wereldwijd meer plutonium ge produceerd dan gebruikt en on- staat er een gevaarlijk grote plu- toniumberg. Bovendien kunnen met pluto nium kernwapens worden ge maakt. Staatsraad Brink zei dat de Raad van State later dit jaar de kwestie diepgaand wil gaan bestuderen. Wel leek de staatsraad het rede lijk te vinden dat het transport van komende april nog door gaat, omdat de trein letterlijk al in beweging is gezet. De lege trein is al op weg naar Borssele en er zijn tal van veiligheids- en politiemensen in Nederland, Bel gië en Frankrijk. Uitspraak volgt binnen enkele dagen. .ai f orRinus Antonisse lei- 8NEUZEN - Het is pure kapitaal- iiiietiging dat 600 hectare goede land- ijjj mvgrond opgeofferd wordt voor ont- He-ring. Die oppervlakte komt boven- (innog eens bovenop de andere hecta- die al voor natuurontwikkeling van .(sjJ landbouw worden afgenomen. Br die opmerkingen kreeg landbouw- orman T. Buysse van de Zuidelijke aid- en Tuinbouw Organisatie •.;3 deren op een informatie-avond over zogenaamde 'natuurpakket Wes- !t:i schelde' luide bijval. Hij vertolkte dtii gevoelens van de meeste aanwezigen reien gewapend met protestbordjes - een betoog tegen welke vorm van 0„, Ipoldering ook. „Iedere Zeeuw is al- 1 tegen ontpoldering geweest." :i de ZLTO, verzekerde Buysse. De [lidorganisatie heeft weliswaar een rreenkomst met de provincie gete- i, ad over maatregelen voor de boeren >hun land kwijtraken en voor de di lle omgeving van de polders die te- geven worden aan het getij, maar was' met de rug tegen de muur. likken of stikken. En dat geldt ook orde betrokken boeren. Anders wor- izegewoon onteigend", aldus Buys- de ontpoldering doorgaat, dan is onaanvaardbaar dat het hele pak aan nieuwe natuur wordt uitge- de erd in Zeeuws-Vlaanderen, stelde hij Hedwigepolder en vergroting van Zwin, circa 300 hectare, liggen al :o,. it). Hij gaf gedeputeerde M. Kramer a fdA, natuur en water) mee daar reke ls ig mee te houden. erzet iTO-bestuurder W. van der Zee herin- rde aan het verzet tegen ontpolde- igsplannen van tien jaar geleden. Ie boeren denken er nog precies het- ifde over als toen." Hij wees erop dat deputeerde Kramer er destijds als na- arbeschermer bij was. „Hij is, denk medebedenker van dit nieuwe in", suggereerde Van der Zee. ilgens hem zijn het niet alleen de eren die te hoop lopen tegen ont- ildering, maar zijn ook de burgers jen, Van der Zee beklemtoonde dat itvan groot economisch belang is dat Een aantal boeren laat er geen misverstand over bestaan wie zij als bedenker van het ontpolderingplan zien. niet méér goede landbouwgrond verlo ren gaat. „Die hebben we hard nodig, denk aan de bio-energieproductie. De boeren zijn de toekomstige olieboe- ren." Van der Zee meende dat er geen reden is voor natuurherstel, „Er is geen be wijs geleverd van verloren gegane na tuurwaarden, dus is er ook geen com pensatie nodig." Hij vond dat de provin cie zich niet moet verschuilen achter het excuus dat minister Veerman (CDA, landbouw en natuur) het besluit over getijdennatuur genomen heeft. „Die vindt het ook eën onding, maar hij moet wel wat." Oud-ZLTO-bestuurder M. Vinke merk te op dat boeren best land willen af staan voor zaken als woningen, indus trie én kassen. „Maar 200 miljoen euro in de Westerschelde dumpen - daar wordt geen enkele boer of burger beter van." Gedeputeerde Kramer beet van zich af. Iiij zei zijn verleden als natuurbescher mer zeker niet' te willen verloochenen. „Ik ben nu bestuurder en mijn op dracht is om uit te voeren wat democra tisch is beslóten. Daar hoort wel de plicht bij een dialoog te voeren met de samenleving en die ga ik niet uit de weg." De persoonlijke beschuldigingen zag hij als gedaan in de emotie van het moment. Aan het begin van de bijeenkomst vroe gen boeren met 26 tractoren, voorzien foto Peter Nicolai van protestborden, aandacht voor hun bezwaren. De teksten waren duidelijk, onder meer richting gedeputeerde: 'Thijs wil ons verzuipen, wie komt ons redden' en 'Thijs wees wijs, ontpolde ren nee'. Aan het slot klonken twee coupletten van Van d'Ee tot Hontenisse, het Zeeuws-Vlaams volkslied. Donderdag is er een tweede informatie bijeenkomst, in De Stenge te Heinkens- zand, vanaf 19.30 uur. a-' ar Raymond de Frel e- IS VAN GENT - De Zeeuwse Ik; ijltie houdt drie Oost-Braban- fis voorlopig in hechtenis in dt'band met het stelselmatig r-''! inden van illegale bingo-avon- iit-1 a ui partycentrum De Vlaan- m ran in Sas van Gent. ij-I e^yeeorganisatoren, een 42-jari- man uit Schijndel en een •jarige man uit de gemeente ïrnheze, werden maandaga- «d tijdens een bingosessie in paanderen gearresteerd. In 'gemeente Bernheze werd ook n.'ü 341-jarige vrouw in haar wo- »g aangehouden. Zij is aachts voor verhoor naar Ter- linzen gebracht. „Na de ver- 'ren hebben we nog meer het i- iedat we de goede mensen el' tel aangehouden. Sinds auari waren ze als trio actief, daarvoor waren twee van e- verdachten ook al jaren met r-' ego's bezig. Het is ons nog iijf ?t duidelijk hoe deze mensen van Gent zijn beland", gl politiewoordvoerder drie worden verdacht van stelselmatige overtreding van de Wet op de Kansspelen. Daar in is vastgesteld dat per bijeen komst niet meer dan 1400 euro prijzengeld mag worden uitbe taald. Volgens de politie worden in Sas van Gent wekelijks avon den gehouden, waar dit maxi mumbedrag ruim wordt over schreden. Is dat ten bate van een goed doel, dan is er volgens Don geen vuiltje aan de lucht. De politie vermoedt echter dat het grootste deel van de op brengst in de zakken van de or ganisatoren verdwijnt. Don spreekt van een gemiddelde in leg van vijftig euro per bezoe ker. Strijkstok Dat kwam maandagavond dus neer op een opbrengst van een slordige tienduizend euro aan kaartverkoop. „Een deel werd als prijzengeld uitgekeerd, maar het merendeel bleef aan de strijkstok van de organisatoren hangen", zegt woordvoerder R. van Koperen van de Belas tingdienst. De Brabanders zou den over hun verdiende geld geen inkomstenbelasting heb ben betaald. De politie betrad met meer dan twintig agenten de grote hal van De Vlaanderen, waar ongeveer tweehonderd spelers hun geluk beproefden. Tijdens de inval werden ook vertegenwoordigers van de Sasse volleybalvereni ging Savok gehoord. Zij voor zagen de bezoekers tijdens het bingospel van een hapje en drankje. Op verzoek van de orga nisatoren leverde Savok vijf vrijwilligers, die zo sponsorgeld voor hun vereniging verdien den. Voorzitter R. Boeter van. Savok was tijdens de inval aanwezig en onderging gis terochtend een drie uur durend politieverhoor. „Wij waren ons helemaal niet bewust dat er iets niet pluis was. Met de organi satie van de bingo hadden we ook helemaal niets te maken. Net als veel andere verenigin gen is ons door een contactper soon van De Vlaanderen ge vraagd of wij op deze manier sponsorgeld wilden verdienen", aldus Boeter: „Wij waren nu- aan de negende beurt van tien maandagen bezig, daarna zou er weer een andere vereniging vol gen. Per avond kregen wij 250 euro, een bedrag dat we onder andere gebruikten voor nieuw sportmateriaal." Don meldt dat de politie niet het idee heeft dat de betrokken clubs tijdens de bingoavonden een flinke vinger in de pap had den, „Maar het is aan justitie om te beoordelen of verdere ver volging gewenst is." Ook vertegenwoordigers van De Vlaanderen werden gisteren ver hoord. Eigenaar J. van Sam- beeck was niet bereikbaar voor commentaar. Piramidespelen Eind jaren negentig werden in De Vlaanderen regelmatig pira midespelen gehouden, waarte gen de politie ook in actie kwam. Absoluut dieptepunt van die praktijken was een gewapen de overval op een uit Luik af komstige organisator, waarbij zo'n 35.000 gulden werd buitge maakt. Ook de meeste bezoekers waren maandagavond flink van de DEN HAAG - Een groot aantal natuur- en milieuorganicl- saties, waaronder Natuurmonumenten, de Wadden vereni ging en Vogelbescherming, heeft bij voorbaat verzet aan gekondigd tegen het omzetten van vergunningen voor het vissen op het schelpdiertje spisula in een vergunning voor het vissen op ensis (mesheften). Spisulavissers azen op zo'n vergunning, omdat zij mede door het verbod op me chanische kokkelvisserij in de Waddenzee minder em plooi hebben. Het ministerie van Landbouw heeft hen gevraagd om voor 1 april een voorstel te doen. De natuur- en milieuor ganisaties reageren daar alvast op. De vier bedrijven die momenteel op ensis vissen en die dat beheerst doen om overbevissing te voorkomen, voelen ook niets voor omzet ting van spisulavergunningen in een nieuwe ensisvergun- ning. De druk op het ministerie is echter groot, ook om het aantal handmatige kokkelvissers uit te breiden. De na tuur- en milieuorganisaties willen daar evenmin van we ten. EMMADORP - Stichting het Zeeuws Landschap krijgt van de gemeente Hulst vooralsnog geen toestemming de woning die bij de schaapskooi in Emmadorp hoort in ge bruik te nemen. De stichting wil de woning gebruiken om er schoolklassen te ontvangen en ze daar een lesprogram ma over onder meer Het Verdronken Land van Saeftin- ghe aan te bieden. De gemeente zegt eerst de wijziging van de vierde herziening van bestemmingsplan Buitenge bied-Zuid af te willen wachten en daarna te bezien of de woning als leslokaal gebruikt mag worden. NIEUWERKERK - De politie heeft zeker tien tips binnen gekregen naar aanleiding van de vermissing van de vijf tienjarige Dominique Schenk uit Nieuwerkerk. Het meis je is anderhalve week geleden van huis vertrokken en sindsdien ontbreekt elk spoor. De tips worden op dit mo ment nagetrokken, meldt politiewoordvoerder J. van Mou- rick. Om het. onderzoek niet te doorkruisen, laat hij zich over de inhoud ervan niet uit. De politie gaat er nog steeds van uit dat Dominique is weggelopen en heeft een internationaal terugbrengingsbevel uitgevaardigd. GOES - In 'Zeeland wordt in vijf gemeenten meer dan 25 procent van de huurprijzen geliberaliseerd als de plannen van minister Dekker van VROM doorgaan. Dat zijn de ge meenten Kapelle (67 procent), Schouwen-Duiveland (50 procent), Borsele (46 procent) en Goes (35 procent). Liberaliseren van de huurprijzen wil zeggen dat verhuur ders meer vrijheid krijgen bij het bepalen van de hoogte van de huurprijs. Het komt er op neer dat in dergelijke ge vallen voor verhuurders minder strenge regels gelden. Volgens minister Dekker had de Tweede Kamer vorig jaar toegezegd dat op termijn ten hoogste 25 procent van alle huurwoningen wordt geliberaliseerd. Dat zijn er in de praktijk volgens de Nederlandse Woonbond veel meer. Mede daarom heeft een coalitie van negentien maatschap pelijke organisaties de Tweede Kamer gisteren dringend verzocht de liberaltisatieplannen van minister Dekker te gen te houden. kaart. Drie Zeeuws-Vlaamse vrouwen stonden rondmid dernacht nog beduusd met elkaar te praten op het parkeer terrein. „Wij komen hier elke maandag, al twee jaar lang. Het publiek bestaat vooral uit Belgen. Toen al die agenten binnenkwamen, dachten we eerst: wat een flauwekul, het lijkt wel Bananasplit. Zelfs als je naar de wc ging, hep er een agent mee", vertelden ze. „Een volle kaart leverde vijftig euro op, terwijl deelname met één kaart 14,50 euro kostte. En we wonnen ook regelmatig iets. Echt heel jammer dat dit nu voorbij is." Naar verluidt worden dezelfde praktijken ook elders in de re gio toegepast, maar de politie zegt hierover geen concrete aan wijzingen te hebben. Don: „Vooralsnog richten we ons al leen op Sas van Gent. Het is ons ook nog niet bekend of de ver dachten op andere locaties ac tief waren." Eerder deze maand deden de politie en belasting dienst ook al een inval bij een il legale bingo in Achter-Drempt in de Achterhoek. door René Schrier GOES - Een twintigtal besturen van Zeeuwse basisscholen gaat de krachten bundelen in een fe deratie. Het is de bedoeling dat rond de herfstvakantie een in tentieverklaring ondertekend wordt. Het gaat om een nauwe samenwerking die ongeveer 250 basisscholen omvat. Deze opzet is uniek in Neder land, temeer daar het om scho len van verschillende demonina- ties gaat. Alleen het reformato risch basisonderwijs doet niet mee. Dinsdag hebben vertegenwoor digers van een groot aantal schoolbesturen in Goes besloten deze weg op te gaan. Afgespro ken is tot de zomer de tijd te ge bruiken om het proces binnen de eigen organisaties verder te bespreken. Dan is er ook nog ge legenheid om vragen of knelpun ten aan te pakken. Stichting Drie personen zullen op verzoek langs komen om het proces nader toe te lichten, indien schoolbesturen daar behoefte aan hebben. Ook wordt bekeken hoe het proces juridisch inge kleed moet worden. Of er een stichting opgericht wordt, een vereniging of een ander juri disch vehikel. Cor Kuyvenhoven, voorzitter van de Raad van Bestuur van de Archipel Scholen op Walcheren, is een van de aanjagers van het project. Hij legt uit dat het er al enkele jaren aan zat te komen, omdat veel scholen en school besturen al op allerlei terreinen samenwerken. Dat varieert van gezamenlijke inkoop tot ICT projecten. Een van de sterke punten van de op terichten fede ratie is ook dat een school niet aan elk project mee hoeft te doen. Kassa Kuyvenhoven: „Maar massa is ook kassa. Stel je voor dat alle deelnemende scholen 20 compu ters nodig hebben. Dan praat je r over 5000 computers. Dan kun je nog eens zaken doen met een leverancier." Hij wijst er ook op dat de deelne mende scholen op deze manier in de toekomst één aanspreek punt hebben. Dat maakt het makkelijker om namens de Zeeuwse basisscholen te spre ken in bijvoorbeeld een overleg met de provincie Zeeland. Hij was blij dat de bijeenkomst van disndag zo positief is uitgepakt en het proces voort kan worden gezet. (Advertentie) PIIJ.IJJ.I MÜA MP3 SPELER 1GB MP3 speler en USB opslag in één geschikt voor IV1P3 WMA bestanden voicerecorder ind. headset met ingebouwde FM radio OP=OP Maximaal 1 per klant en niet voor handelaren LOGITECH 'MOBILE EXPRESS' BLUETOOTH HEADSET tot 150 uur standby tot 4 uur gesprekstijd draagbaar op zowel linker als rechteroor superlicht; slechts 14 gram OP=OP van 3Q99 voor Maximaal 1 per klant en niet voor handelaren OP=OP Maximaal 1 per klant en niet voor handelaren Aanbiedingen zijn geldig t/m 2 april. Vraag in de winkel naar de voorwaarden. Prijswijzigingen, druk- en zetfouten voorbehouden. iwww.belcompany.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15