Thai komen beloften niet na PZC Israëlische volk kiest voor nuances Hart onder de riem voor Jacob Zuma Zweedse haring in blik levert risico op voor vliegverkeer Cools-verdachte gepakt in Duitsland 7 Levenslang nu definitief voor af Machiel Kuijt Cassatieprocedure duurde ondanks mooie woorden lang Berlusconi provoceert oppositie Eliasson wordt minister in Zweden Veteranen populair als kandidaat Gasexplosie vervuilt Chinese rivier Mannen zijn 't trouwst aan elftal dinsdag 28 maart 2006 ng BANGKOK - De Amster damse marktkoopman Machiel Kuijt is door het p1" i Thaise Hof van Cassatie de finitief veroordeeld tot le venslang. Dat is gistermor- nen bekend gemaakt. De rechters van het hof hebben alle aanklachten tegen Kuijt overgenomen, en de argumenten van zijn verdedigers geheel ver worpen. De 38-jarige Kuijt reageerde teleurgesteld, maar hij had er al min of mee op gerekend. „Ik heb nu eindelijk zekerheid", zie hij met een zekere op luchting. Hij hoorde gister morgen dat het vonnis van daag zou worden gewezen. Hij zit al sinds april 1997 vast. Kuijt doet nu direct een be roep op het nieuwe verdrag tussen Nederland en Thai land, waardoor hij zijn straf verder in Nederland kan uitzitten naar Neder landse normen. Dat houdt in dat hij na een korte ge vangenisstraf hier vrij komt. Ambassadeur Pieter Mar- res, die bij de uitspraak aanwezig was, zegt dat van Nederlandse kant alles wordt gedaan om de proce dure - die een half tot an derhalf jaar kan vergen - te versnellen. Machiels moeder, Pita Kuijt, reageerde geschokt in haar woning in Buiten- veldert, Kuijt werd in Bangkok op gepakt, nadat bij zijn voor malige Thaise vrouw en haar neef heroïne was ge vonden. Kuijt was bij zijn ex op bezoek geweest om de twee kinderen die hij met haar heeft te zien, voor dat hij Thailand weer ver liet. De rechtbank in Bangkok sprak Kuijt aanvankelijk vrij, maar in hoger beroep kreeg hij - zonder nieuw on derzoek - levenslang: Dat vonnis is nu definitief be vestigd. GPD van onze redactie buitenland BANGKOK - Machiel Kuijt wordt op 16 april 1997 aange houden op het vliegveld van Bangkok, wanneer hij na een kort verblijf wil terugreizen naar Nederland. Ook zijn Itali aanse vriend Marco Valeri wordt gearresteerd. Het blijkt dat de Thaise ex-vriendin van Kuijt, Linda Sanguan Pramoonchakka, en haar neef Samarn elders zijn opgepakt met 748 gram he roïne. Kuijt is verdacht, omdat hij bij zijn ex-vriendin op bezoek is geweest om zijn doch tertjes, Anouk en Simone, op te zoeken. Hun relatie is op dat moment al enige tijd voorbij. Het duurt vijf jaar voordat Kuijts zaak voor de rechter komt. Op 11 maart 2002 spreekt de rechter Kuijt vrij. Bij hem is immers geen heroïne aangetrof fen. Zijn ex-vriendin, een taxi chauffeur en enkele politieagen ten leggen ontlastende verklarin gen af. Maar de officier van justitie gaat in beroep. Linda krijgt, net als haar neef, in ruil voor een schuldbekentenis 33 jaar in plaats van levenslang. Zonder enig nieuw onderzoek krijgt Kuijt op 31 oktober 2003 te horen dat hij in beroep is ver oordeeld tot levenslang. Geert-Jan Knoops, inmiddels Kuijts advocaat, gaat in cassa tie. Buitenlandse Zaken zet zich inmiddels actief in voor Kuijt. Minister Jaap de Hoop Scheffer ontbiedt na het vonnis de Thai se ambassadeur. Motie Met algemene stemmen neemt de Tweede Kamer een motie van D66 aan om snel een verdrag met Thailand te sluiten, waar door ginds opgesloten Nederlan ders na enige tijd het restant van hun straf hier kunnen uitzit ten. Op 1 april 2005 treedt het verdrag in werking, dat levens lang gestraften als Kuijt de gele genheid biedt na acht jaar naar Nederland te gaan. Maar dan moet eërst de cassatie zijn afgewikkeld. Minister Ben Bot, die De Hoop Scheffer in middels heeft opgevolgd, krijgt tijdens het staatsbezoek van ko ningin Beatrix op 22 januari 2004 in Bangkok de toezegging dat het cassatieverzoek binnen een halfjaar zal worden behan deld. Normaal duurt dat ander half tot twee jaar. Van die belofte komt niets te recht. Evenmin van een belofte dat het doodvonnis van twee an dere Nederlanders, Edy Tang en Li Yang, zou worden omgezet in levenslang. De uitspraak in hun cassatiezaak, die 17 januari 2006 werd bekendgemaakt, luid de echter dat het doodvonnis van beiden van kracht blijft. Als Machiel Kuijt in april 2005 zijn cassatieverzoek zou intrek ken, kan hij meteen een beroep op het veudrag doen, met uit zicht- op spoedige terugkeer naar Nederland. Maar omdat dat een schuldbekentenis zou in houden, houdt hij vast aan de cassatie, in de hoop op definitie ve vrijspraak. Intussen hoopt ook Machiels ex-vriendin Linda haar straf in Nederland verder te kunnen uit zitten. Zij heeft naast een Thais ook een Nederlands paspoort, maar zal dan eerst haar Thaise nationaliteit moeten zien op te geven. Hun twee dochtertjes, die na de scheiding bij hun moe der in Thailand waren, zijn de afgelopen negen jaar opgevoed door Kuijts ouders in Amster dam. GPD Schrift uit jeugd John Lennon moet 145.000 euro opbrengen ran onze redactie buitenland LONDEN - Tekeningetjes, krab beltjes, gedichtjes, op twaalf jarige leeftijd pende John Len- lon ze neer in een tien pagi na's tellend schoolschrift met (en rood papieren kaft. Volgen de maand wordt het geveild bij bet Britse veilinghuis Cooper Owen en het zal naar verwach ting zo'n 145.000 euro opbren gen. Het schriftje draagt de enigs zins hooggegrepen titel My kthology en zou de inspiratie- won zijn geweest voor een aan- Beatles-songs. Zo staat er een tekening in van een walrus, gebaseerd op het gedicht The Walrus and the Carpenter van Lewis Carroll, die later tot de flit Am the Walrus zou hebben geleid. Bij zal altijd in de herinne- rig blijven als een van de grootste zangers en songwri tersvan alle tijden", aldus Loui se Cooper van het veilinghuis gisteren in The Guardian. ■Maar deze tekeningetjes en gedichtjes geven een nieuw beeld van de creativiteit en passie die bij Lennon al op jon ge leeftijd door zijn aderen stroomden." Volgens Cooper laat de walrus-tekening zien boe artistiek Lennon was. „Hij is zo kleurrijk. Je ziet hem daar iozijn schoolbank zitten dag dromen en gedichtjes schrij- de veiling op 19 april ko oien ook andere rockmemora- tiilia onder cle hamer, bij voorbeeld het. zilveren arm bandje dat Lennon bij zijn JOHANNESBURG - Demonstranten steken voormalig vice-president van Zuid-Afrika Jacob Zuma buiten de rechtbank in Johannesburg een hart onder de riem. De verkrachtingszaak waar Zuma voor wordt aangeklaagd betekent mogelijk het einde van zijn politieke carrière. Zuma werd lange tijd gezien als de opvolger van presi dent Thabo Mbeki. Als Zuma schuldig wordt verklaard, kan hij vijftien jaar de gevangenis ingaan. Zuma werd vorig jaar ontsla gen door president Mbeki vanwege mogelijke betrok kenheid bij een corruptieschandaal. foto Kim Ludbrook/EPA Boze brief pok wordt een boze brief van Lennon, George Harrison en B'ngo Starr aan Paul McCart hy te koop aangeboden, een brief die volgens sommige Beatles-experts tot de uitein delijke opheffing van de band ®dde. In de brief zeggen John, Tge en Ringo in zee te wil- gaan met de vroegere ma- _er van de Rolling Stones, Alan Klein. Maar Paul wilde pee Eastman, de vader van zijn eerste vróuw Linda Mc Cartney, als manager. Louise per: „De anderen vonden Paul daardoor veel te veel macht binnen de band zou krij gen," GPD door Ad Bloemendaal TEL AVIV - Het cliché wil dat de Israëlische parlementsverkie zingen van vandaag een referen dum vormen over de toekomst van de bezette gebieden. Dat is natuurlijk niet onjuist, maar in zekere zin geldt dat voor alle verkiezingen sinds 1967. Steeds stonden er partijen die bereid waren tot concessies te genover andere, die behoud van 'het hele bijbelse land' bepleit ten. Nieuw bij deze verkiezing is dat de laatste categorie sterk is uitgedund. Bijna alle partijen vinden dat er moet worden te ruggetrokken. De verschillen be treffen de omvang, de manier waarop en het tijdschema. In de loop van de jaren tachtig- begon het tot steeds meer Israë liërs door te dringen dat steun aan een Palestijnse Staat niet hoeft te leiden tot verzwakking van Israël. Integendeel: het opge ven van de bezette gebieden en het ontmantelen van de neder zettingen zouden het land, en het joodse karakter ervan, al leen maar versterken. Die ont wikkeling leidde in de jaren ne gentig tot het Oslo-vredespro ces. Dat stokte al snel en overleg in Camp David en Taba over een permanente regeling misluk te. In de Aksa-intifada kwamen enkele duizenden Israëliërs en Palestijnen om. De in 2003 ge lanceerde Routekaart naar Vre de kreeg van de Palestijnen en Israël alleen verbale steun. Door al die ontwikkelingen ver anderden in Israël de politieke sentimenten. Bijna niemand ge loofde meer in een Groot Israël. Maar ook illusies over perma nente onderhandelingen met de Palestijnen waren vrijwel ver dwenen. „Er is geen Palestijnse partner", heette het. Het gevoel overheerste dat overeenstem ming met de Palestijnen ver weg was en misschien onmogelijk zou zijn. Was er een derde weg? Reuven Adler, adviseur van de premier, haalde met anderen Sharon ertoe over aan te kondi gen dat Israël de Gazastrook eenzijdig zou opgeven. Ondanks aanvallen van rechts kreeg het plan in peilingen de steun van tweederde van de bevolking. Huiverig Had Sharon het principe van eenzijdige terugtrekkingen wil len doorzetten op de Westelijke Jordaanoever? Benjamin Neta nyahu van de Likoed meent van niet. De premier toonde zich in de maanden voor zijn beroerte openlijk huiverig voor zo'n idee. Maar Sharons gedoodverfde op- De Israëlische Vered Ben Yishai staat in haar keuken in Jeruzalem. Een groeiend aantal Israëliërs leeft onder de armoedegrens. Voor het eerst sinds vele jaren spelen in een Israëlische verkiezing ook het economische en sociale beleid een rol van betekenis. foto Ronen Zvulun/RTR volger, Kadima-leider Ehud 01- mert, zegt dat hij uit vertrouwe lijke gesprekken een totaal an der idee heeft gekregen. De 'weg van Sharon' zou leiden naar ver dere terugtrekkingen. Olmert wil het grootste deel van de Westoever en de nederzettin gen eenzijdig opgeven 'in het be lang van het voortbestaan van de joodse staat en een stabiele joodse meerderheid'. Zijn plan is wat vaag. Na zijn aantreden als premier wil hij eerst aan de hand van een nationale discus sie Israëls toekomstige grenzen bepalen. Daarna wil hij steun voor het plan winnen van de Ver enigde Staten en als het even kan van andere landen. Pas als er zo'n nationaal en internatio naal raamwerk bestaat kan de operatie beginnen. Over het principe van terugtrek king op de Westoever hoeft Is raël geen referendum te houden. Ook de meeste rechtse partijen staan daar nu achter. De verkie zing van vandaag gaat om be langrijke nuances. Zo vindt de Likoed dat er tegenover iedere terugtrekking een Palestijnse concessie moet staan. De recht se en Russisch-georiënteerde Is raël Beitenu wil een ruil van ne derzettingen tegen Arabische steden en dorpen in Israël. De Arbeiderspartij vindt dat het contact met de Palestijnen moet worden gehandhaafd via presi dent Machmoud Abbas. Voor het eerst -sinds vele jaren speelt bij de verkiezingen ook het economische en sociale be leid een rol. Het super-kapitalis- me onder Netanyahu als minis ter van Financiën leidde tot een economische groei van 5,2 pro cent. Maar bejaarden, gehandi capten en armen moesten daar voor flink inleveren. In een spijt betuiging richting weifelende Li- koed-stemmers heeft Netanya hu toegegeven dat hij met het korten van de uitkeringen is doorgeschoten. Waaruit mag worden afgeleid dat bijna alle partijen het erover eens zijn dat het zo niet langer kan. Ook hier zijn er nuanceverschillen. Zo pleit de Arbeiderspartij voor ver hoging van het minimumloon en een garantieloon. Kadima wil daar nog niet aan. GPD ROME - De Italiaanse premier Berlusconi heeft gezegd dat Chinese communisten in de tijd van Mao baby's kook ten. De centrumrechtse premier zei dat zondag tijdens een toespraak in zijn verkiezingsstrijd tegen de linkse en centrumlinkse oppositie. „Ze aten geen baby's, maar kookten ze en gebruikten ze om grond mee te bemesten." De premier wees vervolgens op het gevaar van drie oppositiepartijen die zichzelf als communistisch beschouwen. De Italiaanse parlementsver kiezingen zijn 9 april. ANP/RTR STOCKHOLM - De huidige voorzitter van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties, Jan Eliasson, wordt de nieuwe Zweedse minister van Buitenlandse Za ken. De sociaaldemocratische premier Persson heeft dit gisteren aangekondigd. De 65-jarige topdiplomaat Elias son begint op zijn nieuwe post op 24 april. Hij volgt Laila Freivalds op die felle kritiek te verduren kreeg over haar optreden rond de tsunami van december 2004 en recenter rond de kwestie van de Deense spotpren ten van de profeet Mohammed. Carin Jamtin neemt de taak van Bo Ringholm als interim-minister over tot het aantreden van de nieuwe minister. Eliasson zei gisteren 'vereerd en trots' te zijn op zijn benoeming. ANP/AFP WASHINGTON - De Amerikaanse democratische partij heeft een nieuw profiel opgesteld voor kandidaten voor de tussentijdse verkiezingen. Gehavende veteranen die aan de strijd in Afghanistan of Irak deelnamen, zijn vol gens cle Democraten het meest geschikt voor een zetel in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden. De Democraten zetten de militairen in tegen het beleid van de republikeinse president Bush. Volgens de woord voerster van de Democraten, Jen Psaki 'is het nu tijd om de veteranen aan het woord te laten. Zij weten hoe de oor log voelt'. ANP/AFP CHONGQING - Een gaslek in hét zuidwesten van China heeft een grote explosie veroorzaakt. Daardoor moesten 11.500 mensen worden geëvacueerd en is een rivier ver vuild, meldden staatsmedia gisteren. Het ongeluk in de plaats Xiaoyang gebeurde al zaterdag, op dezelfde plaats als een gaslek dat in december 2003 het leven kostte aan 243 mensen. Het lek is nog niet ge^ dicht en de autoriteiten sluiten niet uit dat nog meer men sen moeten worden geëvacueerd. ANP/AFP LONDEN - Britse mannen tonen veel meer loyaliteit, be trokkenheid en zelfopoffering voor hun favoriete voetbal team dan voor hun vrouw. Hoe slecht het elftal ook zou spelen, 94 procent van de mannen zegt altijd van de club te blijven houden. Als een relatie slecht gaat, zou 52 pro cent van de mannen zijn biezen pakken. Een kwart zou een begrafenis van een familielid missen om een wedstrijd te kunnen zien. Dat bleek gisteren uit een onderzoek van TNS Global. ANP/AFP door Windy Kester STOCKHOLM - Zweedse ha ring vormt een bedreiging voor de veiligheid van het vliegver keer. De Zweedse specialiteit is name lijk een explosief broertje van de maatjesharing. Verschillende luchtvaartmaatschappijen, waaronder KLM, hebben de lek kernij daarom op dezelfde zwar te lijst gezet als messen, vuurwa pens, springstof en nagelschaar tjes. De afgelopen tijd hebben er wat ongelukjes plaatsgevonden met de haring. Passagiers dachten een lekker en onschuldig Zweed se souvenir in hun tas te heb ben, maar het tegendeel bleek waar. De 'surströmming' wordt gezouten en rauw ingeblikt om te gisten. Wanneer het blik bol staat is de haring gefermenteerd en klaar voor consumptie. De cabine- druk in een vliegtuig kan er voor zorgen dat de blikjes gisten de vis uit elkaar knallen. Deze 'stinkbom' - zelfs de echte liefhebbers raden vanwege de enorm sterke geur van de haring aan het blik onder water te ope nen en de vis in de openlucht te consumeren - is niet alleen onbe haaglijk voor de andere reizi gers, maar ook een financiële strop voor de vliegmaatschap pij. „Het kost erg veel geld om een heel vliegtuig te moeten des infecteren", zegt een woordvoer der van de Zweedse luchtvaart autoriteiten. „De vliegmaat schappijen willen de surströmming daarom niet meer aan boord hebben. Het is explo sief, dus gevaarlijk." Analfabeten Passagiers worden sinds deze maand ook niet meer in de ver leiding gebracht de delicatesse nog op het laatste moment aan te schaffen. De vliegondernemin gen hebben voor elkaar gekre gen dat de geel-blauwe blikjes haring niet langer worden ver kocht in de souvenirwinkels op het vliegveld Arlanda Stock holm. De Zweedse 'Surströmming Academie', die dit cultureel erfgoed beschermt, noemt de vliegmaatschappijen 'onwetende culinaire analfabe ten'. De vis is volgens de ken ners van de haringacademie in een goede vacuumverpakking helemaal niet gevaarlijk. GPD door Max Steenberqhe BRUSSEL - Domenico Castelli- no, een van de veroordeelden in verband met de moord op de Bel gische minister van Staat André Cools, is opgepakt in Duitsland. België heeft om uitlevering ge vraagd. Castellino werd twee jaar gele den bij verstek veroordeeld tot twintig jaar cel wegens zijn aan deel in de moord op Cools en de aanslag op diens vriendin. De minister en leider van de Socia listische Partij werd op 18 juli 1991 voor de flat van zijn part ner doodgeschoten. De vrouw raakte gewond. Het onderzoek nam meer dan tien jaar in beslag, verstikte re gelmatig in complottheorieën en eindigde met de zelfmoord van een van de hoofdverdachten, de minister van het Waalse gewest Alain van der Biest. Van de in totaal acht verdach ten zijn er zes veroordeeld, van wie drie bij verstek. Castellino zou de moordenaars van Cools heen en weer hebben gereden van en naar Italië en onderdak hebben verleend. Op zijn aanwij zingen vond de politie het moordwapen en de vluchtauto. Castellino vluchtte even latei- zelf naar Sicilië, vanwaar hij zei verzet aan te zullen tekenen te gen zijn veroordeling. Maar om dat hij daarvoor lijfelijk naar België moest, waar hem arresta tie wachtte, kwam het er niet van. De twee schutters, Tune- siërs, zijn in hun geboorteland veroordeeld. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 7