Leger VS krijgt schuld sluiten de rijen van bloedbad Bagdad Met geladen pistool naast Chirac >ZC Rijbewijs wordt in hele EU gelijk 1" berco Doden bij gevangenisopstand in Georgië 4 Spanje wil in juni met ETA praten gouverneur verbreekt samenwerking met Amerikanen Rivalen Ockr£iïllC Merkels woonkamer iaren gefilmd <i« Irussel wil af ran aftrek ypotheekrente de moeite waard Bomaanslag op Filipijnen eist legen levens Europa geeft binnenvaart wind in zeilen Gijzelaars in Nigeria vrij Doden door spookrijder België Poolse sf-schrijver Lem overleden Elvis' Graceland wordt monument dinsdag 28 maart 2006 Hoor Rnhort Rlnpmp.n maakt kans nr» pp nr Robert Bloemen I^MGDAD - De Iraakse autoritei- K zijn woedend op de Ameri- jHlanse strijdkrachten in Irak na V» bloedbad in een moskee van .jiitische moslims. De gouver- üur van de Iraakse hoofdstad jigdad verbrak gisteren de sa- vnwerking met het Amerikaan- fleger. ifllRC- bij 4 aesjiitische regeringspartij Ver- Iraakse Alliantie eiste jafde Amerikanen alle verant- stiordelijkheid voor de veilig- gd overdragen aan de Iraakse ring. Verscheidene leden de Iraakse regering uitten -jn afkeuring. Ie Irakezen reageerden op de IRUSSEL - De Europese Com- tissie heeft in een gisteren uit- ;n rapport over de staal an de economie opnieuw gead- liseerd om geen belastingvoor- iwltjes te geven voor hypo- leekschulden. (Advertentie) de troepen geen toestemming om de moskee binnen te gaan. De minister van Veiligheid zei dat er 37 mensen zijn omgeko men in de moskee. Hij beschul digde de Amerikanen ervan sa men met Iraakse troepen het bloedbad onder ongewapende gelovigen te hebben aangericht. Bij de bloedigste aanslag op een rekruteringscentrum voor het Iraakse leger sinds januari zijn gisteren zeker veertig mensen omgekomen. Twintig mensen raakten gewond op de basis ten westen van Mosul, waar Ameri kaanse en Iraakse militairen zijn gehuisvest. De dader blies zich op te midden van de rekru ten. De aanslag is opgeëist door de Adviserende Raad van Moed- jahedien, waartoe meerdere ver zetsbewegingen behoren, waar onder Al Qaeda in Irak. De da der was een 'broeder' uit Saoe- di-Arabië, aldus een verklaring op internet. Verzet De aanslag is gepleegd in een re gio waar veel verzet bestaat te gen de Amerikaanse militaire aanwezigheid. In 2004 blies een man zich op in de kantinetent van een Amerikaanse basis in Mosul, waardoor achttien Ame rikanen en vier Irakezen omkwa- Zeker zeven mensen zijn giste ren gedood door twee aanslagen met mortieren en raketten in een zuidelijke wijk van Bagdad. De politie borg gisteren in Bag dad de stoffelijke resten van achttien jonge sjiitische man nen. Zij waren zondagavond vanuit drie voorbijrijdende au to's onder vuur genomen toen zij in een café zaten, aldus de po litie. Elders in de hoofdstad vonden agenten negen lijken van men sen die door verstikking om het leven zijn gebracht. Zij lijken het slachtoffer te zijn geworden van religieus geweld van mos lims onderling. ANP/RTR/AFP door Robert Bloemen en Henderiekus Wiltjer KIEV - De hoofdrolspelers van de democratische revolutie in Oekraïne hebben gisteren hun ri valiteit ter zijde geschoven. De liberale president Joesjtsjenko en ex-premier Timosjenko, de helden van de Oranje Revolutie eind 2004, willen samen een nieuwe regering vormen na de verkiezingen van zondag. Door de rijen te sluiten, kunnen zij de Partij van de Regio's van de pro-Russische Janoekovitsj buiten het kabinet houden. Ja noekovitsj, die door de Oranje Revolutie werd onttroond, ste vent af op een overwinning bij de parlementsverkiezingen. Zijn oppositiepartij zou op ongeveer 27 procent van de stemmen kun nen rekenen. Het Blok Julia Timosjenko maakt kans op een tweede plaats met ongeveer 24 procent. Ons Oekraïne van Joesjtsjenko zou derde worden met rond de 16 procent. De definitieve uit slag wordt vandaag verwacht. Joesjtsjenko en Timosjenko stre ven samen met de Socialistische Partij van Oekraïne naar een nieuwe 'oranje coalitie'. De rege ring kan in het 450 zetels tel lend parlement rekenen op de steun van tussen de 230 en 250 parlementariërs. Timosjenko (45) wordt waar schijnlijk premier. Zij was voxrig jaar al regeringsleider, totdat zij in september door Joesjtsjenko werd ontslagen. Volgens Timosj enko is de nieuwe regering al zo goed als klaar. Als er een nieu we 'oranje coalitie' er komt, dan wordt volgens haar een omstre den akkoord met buurland Rus land over gasleveranties terugge draaid. ANP jood van zeker twintig mensen, in een moskee in Bag- iad. De mannen zouden zijn ge- jood door Amerikaanse militai- i, die op zoek waren naar sjii- sche doodseskaders. de Verenigde Iraakse Üliantie zijn de sjiieten 'in koe- bloede' vermoord. De doden ouden aanhangers van de mili- ante geestelijke Al Sadr zijn ge nest, maar volgens een woord- Derder van Al Sadr waren het bewapende gelovigen. !et Amerikaanse leger liet we- m dat het ging om een operatie in Iraakse troepen tegen rebel- en Het Iraakse leger bevestig- iedat. De Iraakse minister van Snnenlandse Zaken zei echter at het een 'ongerechtvaardigde anval op gelovigen in een mos- ee' was. Volgens hem hadden Nederlandse systeem van «rijvvel volledige aftrek van hy potheekrente wordt weliswaar liet met zoveel woorden ge- soemd, maar het advies luidt lm een belastingsysteem te heb- *n dat 'neutraal' is tegenover ie huizenmarkt. jaar juni, op de dag dat Nederlanders naar de stembus ingen om over de Europese grondwet te stemmen, kwam de luropése Commissie met een specifieke aanbeveling in de ichting van Nederland om de dtrek van hypotheekrente af te schaffen. Overigens heeft Brus sel geen bevoegdheden op dit }mt, Het gaat slechts om een ad- ies. ANP manilla - bij een bomaan- op het Zuid-Filipijnse eiland Jolo zijn gisteren zeker legen doden en twintig zwaar gewonden gevallen. De politie 'P het eiland heeft laten weten fat een verdachte is aangehou- ien. 3e bom ontplofte in een grote winkel. Over de motieven van fa dader(s) kon de politie J°g niets zeggen. Hoofdver dachten zijn moslimextremisten «ie vaker aanslagen plegen op •et eiland. Een groep, Abu «yyafj die banden zou heb ben met extremisten van Al heeft Jolo als basis. W.P/EFE &M&S8 TBILISI - Een demonstrant gebaart naar gevangenis Nummer 5 in de Georgische hoofdstad Tblisi. Daar kwamen gisteren zeven gevangenen om het leven en raak ten er 22 gewond toen de politie een eind maakte aan een opstand. Onder de gewonden zijn twee agenten, meldde minister Kavtaradze van Justi tie. Volgens de minister hadden gevaarlijke misdadigers het plan om uit te bre ken en moest de politie wel hard optreden. Familieleden van de gedetineerden pro testeerden gisteren voor de gevangenis tegen het 'ongeoorloofde geweld'. In gevan genis Nummer 5 zitten ongeveer duizend mensen opgesloten. Het is onduidelijk hoeveel gevangenen bij de opstand waren betrokken. foto David Mdzinarishvili/RTR door Hetty van Rooij BRUSSEL - Een Vlaamse jour naliste is er eind vorige week in Brussel in geslaagd om met een geladen pistool op drie meter af stand van de Franse president Chirac te komen. Die onthulling van de Vlaamse televisiezender zender VTM heeft in Brussel twijfels doen rijzen over de be veiliging van Europese toppen. „Ik zou er makkelijk in ge slaagd zijn om Chirac neer te knallen", vertelde tv-journaliste Katleen Peeraer gisteravond in het programma Telefacts. Woordvoerder De Coninck van de Brusselse politie verklaarde gistermiddag dat 'de situatie in het hotel op elk moment onder controle was'. Chirac en de Duit se kanselier Merkel zijn tijdens de top bewaakt door eigen lijf wachten. „De journaliste heeft zich op geen enkel moment ver dacht gedragen, bijvoorbeeld door haar wapen te voorschijn te halen. Anders was het ver haal anders afgelopen en was ze meteen opgepakt", zei De Co ninck. Kneedbom De televisiebeelden laten een keurig geklede jonge vrouw zien die met een koffertje het presti gieuze Conradhotel in Brussel binnenloopt, waar tijdens de tweedaagse top van regeringslei ders zowel president Chirac als kanselier Merkel hebben gesla pen. Zij brengt ongestoord een pistool naar haar gereserveerde kamer en krijgt daar later van een collega kogels overhandigd. De volgende dag wandelt de journaliste het hotel binnen met een koffer waarin het materiaal voor een kneedbom zit. „Het spul is krachtig genoeg om een verdieping van het hotel weg te Op dit televisiebeeld van VTM is te zien hoe Katleen Peeraer arriveert bij het Conradhotel in Brussel. blazen. Niemand heeft me tegen gehouden en niemand heeft me iets gevraagd", aldus Peeraer. Ze hing rond in de hotellobby met een geladen pistool in haar handtas op momenten dat Chi rac en Merkel daar aankwamen of vertrokken en slaagde er in tot op een paar meter van Chi rac te komen. „Merkel was net iets sneller. Maar iemand met slechte bedoelingen had van de ze top een bloedbad kunnen ma ken." Sinds 2003 worden in Brussel vier Europese toppen per jaar gehouden en de beveiliging is voor de politie een groeiende bron van zorg. In tegenstelling tot de situatie in andere landen, waar voor dergelijke bijeenkom sten soms hele stadswijken her metisch worden afgesloten, gaat het gewone leven in Brussel tij dens een top normaal zijn gang. Zelfs het metrostation onder het enorme gebouw waar de bijeen komst wordt gehouden, blijft open en ambtenaren blijven in een ander deel van dat gebouw gewoon aan het werk. De meeste Europese regerings leiders, staatshoofden en minis ters slapen tijdens een top in een hotel, in tegenstelling tot de Amerikaanse president die op reis altijd overnacht in een zwaarbewaakte Amerikaanse ambassade. Premier Balken ende en minister Bot maken overigens nooit gebruik van het foto EPA peperdure Conrad in Brussel. Alle hotels die regeringsleiders herbergden zijn vorige week tij dens de top vooraf gecontro leerd op explosieven. Maar ze bleven tijdens de tweedaagse bij eenkomst gewoon toegankelijk voor andere gasten en er waren geen detectiepoortjes. GPD BRUSSEL - De binnenvaart moet een duwtje in de rug krij gen. De schepen kunnen een schoon en snel alternatief vor men voor de vrachtwagens op de weg. De EU-ministers van Verkeer reageerden gisteren in Brussel positief op de presentatie van een actieprogramma van de Eu ropese Commissie. Het actieprogramma belooft schippers steun bij het werven van personeel. Nieuw is ook hulp bij de aankoop van milieu vriendelijker motoren: de sche pen verstoken nu vaak de vuil ste olie die bestaat, met veel zwavel. Nederland is verheugd over de grotere Europese betrok kenheid. De binnenvaart is zeer belangrijk voor de Nederlandse economie Zestig procent van de Nederlandse goederenexport naar andere Europese landen gaat per binnenvaartschip. ANP BERLIJN - Het Duitse ministerie van Binnenlandse Za ken heeft gisteren bevestigd dat het privéappartement van bondskanselier Angela Merkel jarenlang is gefilmd. Een beveiligingscamera van het museum aan de overkant van Merkels huis was op haar woonkamer gericht. De politie onderzoekt de zaak. Het is nog niet duidelijk of de beelden van cle camera zijn bewaard. Het apparaat hing al acht jaar op dezelfde plek en filmde 24 uur per dag. Volgens het museum had de camera 'slechts zicht op een klein deel van Mei'kels woonkamer'. ANP/AFP LAGOS - Nigeriaanse separatisten hebben gisteren drie ontvoerde medewerkers van oliebedi'ijven vrijgelaten. De twee Amerikanen en een Brit werden een maand geleden ontvoex'd, zei een regerixxgswoordvoerder. De gijzelaars zijn overgedragen aan de autoriteiten in Warri, nadat ze waren vastgehouden in de moerassen in de Niger-delta. Ze behooi'den tot een groep van negen mensen die op 18 februari door opstandelingen werden ontvoerd. De andere zes werden na een week vi-ijgelaten. De Beweging voor de Emancipatie van de Niger Delta eis te een gx'oter aandeel in de oliexijkdommen, de vrijlating van twee leiders en compensatie voor de vervuiling die met de oliewinning gepaard gaat. ANP/AFP BRUSSEL - Een Franse automobilist heeft een botsing veroox'zaakt op de snelweg van Chaiieroi naar Brussel, waarbij vier doden vielen. De man, die volgens Belgische media geen rijbewijs had, was op de snelweg omgekeei'd nadat hij eerder een kleine aanrijding had veroorzaakt. Al spookrijdend veroorzaakte hij meerdere ongelukken doox-dat chauffeurs hem probeerden te ontwijken. Uitein delijk botste hij frontaal op een auto op weg naar Brussel. Alle drie inzittenden van die auto - man, vrouw en 7-jarig dochtertje - kwamen daarbij om het leven. Ook de spook- rijder ovexieefde die botsing niet. ANP KRAKOW - De Poolse sciencefictionschx'ijver Stanislaw Lem, die vooral bekend werd door zijn boek Solaris, is gis teren op 84-jarige leeftijd overleden in Krakow. Dat meld de het Poolse persbux-eau PAP. Lem fchreef naast sciencefiction satirische en filosofische boeken. Zijn wérk is in xrxim veertig talen vertaald, onder meer in het Nederlands. ANP/DPA MEMPHIS - Graceland, het huis in Memphis waar Elvis Presley woonde, krijgt de status van monument van het nationale ex-fgoed in de Vex-enigde Staten. Dit is de hoog ste eer die een historisch pand toebedeeld kan krijgen. Plet ministerie van Binnenlandse Zaken heeft Graceland uitverkox-en, omdat het een 'buitengewoon' gebouw is 'dat voor alle Amexrikanen iets betekent'. Presley kocht het in 1957 uit de opbrengst van zijn eex-ste gx'ote hit, 'Heai'tbx-eak Hotel'. Per jaar trekt Graceland zo'n 600.000 bezoekers. De VS herbergen circa 2500 van dergelijke mo numenten. GPD door Kees Bos en Heieen Paalvast BRUSSEL - Het rijbewijs wordt in alle EU-landen hetzelfde. De minimumleeftijdexx en catego rieën worden in alle EU-landeix in principe gelijk. De ministers van Verkeer van de 25 EU-landen hebben dat gis teren besloten. Het xijbewijs wordt een plastic kaartje met eventueel een chip erin. Het ver vangt de huidige 110 modellen, waar politieagenten geen wijs meer uit raken, De verkeersvei ligheid is gediend met unifox-me, heldere en duidelijke regels, rea geerde verkeex-sorganisatie 3VO. De ministers verhoogden de mi nimumleeftijd voor zware moto ren van 21 naar 24 jaar. Reden is dat er veel doden vallen onder jonge motorrijders. Tegelijk la ten zij zwaardere aanhangers en caravans toe achter personen auto's. Dat gebeurde vooral op verzoek van consumenten met caravans. Europarlementslid Wortmann (CDA) probeert de hogere leef tijd voor zware motorrijders te rug te dx-aaien. „Ik heb geen overtuigend bewijs gehoord waarom iemand van achttien wel in een zware SUV mag rij den maar niet op een zwax'e mo tor. Dat is meten met twee ma ten", stelt Wortmann. „Het is ook niet aangetoond dat jonge ren op zware motox-en vaker ver ongelukken dan op lichte moto- ren." De motorbranche, de Rai Vereniging, laakt ook deze 'rax-e ongelijkheid'. Vrachtwagenchauffeurs moeten straks elke vijf jaar hun rijbe wijs laten verlengen. Daarbij is een medische keuring verplicht. Volgens verladersorganisatie EVO kost dit het bedrijfsleven 25 miljoen exxro extra. Het ver keer zou er veiliger door wor den, maar volgens EVO hanteert Nederland al jaren een geldig heid van tien jaar voor rijbewij zen en scoort het land in Europa laag als het gaat om het aantal vex-keersslachto'ffers. Toerisme Nieuw is ook dat het onmogelijk wordt een xijbewijs te halen in een ander EU-land, bijvoor beeld omdat de examens daar makkelijker zijn of oxndat justi tie het rijbewijs in eigen land heeft ingetrokken. Een goede zaak, aldus 3VO, dat echter geen idee heeft hoe vaak dit rij- bewijstoerisme voorkomt. Het Europees Parlement stemt naar verwachting eind dit jaar in met de herziene regels. De ver nieuwde Europese wet op de rij bewijzen wordt dan 2012 van kracht in de hele EU. ANP van onze redactie buitenland MADRID - De Spaanse premier Zapatero wil in juni vredesge- sprekken beginnen met de ETA, de Baskische terreurgroep die vorige week onverwachts een 'permanent staakt-het-vurexx' af kondigde. Dat meldde het dag blad El Pais gisteren. Voorwaarde voor de 'route kaart' is wel dat de ETA de wa pens definitief neerlegt. De toestand van de ETA-gevan- genén vormt het belangrijkste punt van ovex'leg. In Spanje zit ten 495 aanhangers van de ETA vast en in Fx-ankrijk 160. Zxj zul len volgens El Pais in eerste in stantie worden overgebracht naar Baskenland. In de laatste fase van het vredesproces volgt de herintegratie van de gevange nen in de maatschappij. Sommige nabestaanden van slachtoffers van de ETA zijn be reid 'het recht in eigen hand te nemen' als ETA-gevangenen ver vroegd worden vrijgelaten. Een woordvoerder van de organisa tie van slachtoffers zei in de krant El Mxxndo dat er al 'veel te lefoontjes met die boodschap' waren binnengekomen. Koning Juan Carlos waarschuw de gisteren in een eei'ste reactie na de aankondiging van het staakt-het-vuren voor te veel op timisme bij de onderhandelin gen. Hij maande tot voorzichtig heid. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5