Jongerencontract verdient kans I Q PZC Op Rotterdamse bajesboot kan vlam elk moment in pan slaan PZC Miljardair met een zwak voor Stratego Bedrijven verlichten leed vluchtelingen pof? 4 Opeenvolgende Franse regeringen worstelen met hoge jeugdwerkloosheid te gast 28 maart 1956 dinsdag 28 maart 2006 door Olivier van Beemen. Veel Franse jongeren zijn bang voor de toekomst en hebben daar goede redenen voor. Werkloosheid treft bijna een kwart van hen, hun genera tie is opgezadeld met een toren hoge, nog steeds groeiende staatsschuld en goede vaste ba nen liggen niet voor het op rapen. Al dertig jaar lang bijten zowel linkse als rechtse regeringen zich stuk op de hoge jongeren werkloosheid. Met de Wet voor gelijke kansen, waarvan het omstreden 'eer- ste-baancontract' (CPE) een on derdeel is, probeert premier Do minique de Villepin een Frans taboe te doorbreken: de arbeids markt moet volgens hem flexibe ler worden. Wanneer werkgevers weten dat ze in mindere tijden ook weer van iemand af kunnen, zijn ze eerder geneigd nieuwe krachten aan te nemen, luidt de redene ring. Proeftijd Daarom bevat het contract een proeftijd van twee jaar, waarin een mondelinge verklaring van de werkgever volstaat om een werknemer te ontslaan. Net als eerdere pogingen tot her vorming van de arbeidsmarkt stuit de maatregel op verzet bij veel studenten en jongeren. En of het nu uit opportunisme is of overtuiging: vakbonden en link se politieke partijen hebben zich bij hen aangesloten. Al wekenlang demonstreren ze tegen de toenemende financiële onzekerheid, die zij verwachten. De jongeren willen meer vaste banen, waardoor ze gemakke lijk aan een gezinsleven kunnen werken: met een hypotheek, een lening voor een auto en kinde ren. Vruchteloos Het probleem is echter dat die banen er niet zijn en dat eerdere pogingen tot het scheppen ervan vruchteloos bleken. Nu al werkt 70 procent van de jongeren on der de 26 in Frankrijk als uit zendkracht of met een tijdelijk contract. Studenten, vakbonden en linkse politieke partijen hebben geen idee hoe die banen er dan wel moeten komen. Velen zijn ervan overtuigd dat het afschaffen van de markteconomie de enige oplossing is. Het is verre van zeker dat het CPE de oplossing biedt voor de jeugdwerkloosheid. Het con tract heeft echter de verdienste een vernieuwende poging te zijn om het probleem aan te pakken, een poging die een kans ver dient. De studénten en de vakbonden hebben aangekondigd hun strijd net zo lang voort te zetten totdat het CPE van tafel is. Zij verwijten de regering autoritair te zijn en ondemocratisch, om dat zij niet luistert naar de op roep van honderdduizenden de monstranten. Ironisch genoeg ontbreekt het echter eerder de vakbonden en de studenten aan legitimiteit, dan de regering: die steunt im mers op een rechtstreeks door het volk gekozen parlementaire meerderheid. De vakbonden vertegenwoordi gen niet meer dan 8 procent van de Franse werknemers. Ter ver gelijking: in Nederland is 27 pro cent vakbondslid, in België 60 en in Zweden 80. Toch durfden zij begin vorige week een 'ulti matum' te stellen aan de rege ring: zolang De Villepin vast hield aan het contract, goedge keurd door een meerderheid van het parlement, weigerden zij overleg. Staking Bovendien riepen ze op tot een grote staking. Later gingen de bonden overigens wel in op een uitnodiging tot dialoog. De studentenbeweging tegen het CPE lapt de democratische beginselen eveneens aan de laars. Uiteraard hebben zij het recht hun onvrede over het con tract kenbaar te maken. Maar het is kwalijk dat ze zich het recht voorbehouden een groot deel van de universiteiten plat door Helen Nyambura-Mwaura De een woont met haar fa milie in een modderhut je in het dorre Oost-Kenia. De ander heeft een superdeluxe badkamer waar je bijna in verdwaalt. De jonge Ethiopi sche vluchtelinge kent de di recteur van Microsoft niet, maar ze hoopt dat hij haar zal helpen een opleiding te volgen. „We hebben een groot tekort aan schoolboeken, slechts één boek voor de hele klas", ver telt de 13-jarige Jerusalem Alem aan de rijke zakenlie den die haar klas bezoeken. „We hebben leraren nodig, klaslokalen en schoolban ken." De vice-commissaris van de VN-vluchtelingenorganisatie UNHCR, Wendy Chamberlin, bracht eerder deze maand sa men met een aantal machtige zakenlieden een bezoek aan vluchtelingenkampen in Ke nia, Tanzania en Burundi, in een poging nieuwe fondsen aan te boren. Honderdduizenden mensen leiden een armoedig bestaan in vluchtelingenkampen, na dat ze door oorlog van huis en haard verdreven zijn. Om hulp te kunnen verstrekken is de UNHCR afhankelijk van de donaties van haar lidsta ten. Gezien het grote aantal huma nitaire crises is er steeds meer geld nodig. Dit jaar is daar voor zo'n 1.1 miljard euro be groot, terwijl de organisatie maar 640 miljoen euro aan do naties heeft ontvangen. „On ze donoren zijn nog steeds ge nereus, maar we komen ge woon veel geld tekort", aldus Chamberlin. Onder de deelnemers aan de reis door Oost-Afrika bevon den zich managers van Micro soft, Merck (farmaceutisch be drijf), PricewaterhouseCoo- pers en Nike. Als eerste werd een bezoek ge bracht aan het ziekenhuis van Dadaab, waar vrouwen op een roestig bed moeten be vallen in een stoffig kamertje. „De omstandigheden in het kamp zijn choquerend", vond vice-president van Merck, Jef frey Sturchio. De managers zijn lid van de Raad van Zake-' lijke Leiders van de UNHCR, een fondsenwervende organi satie die tijdens het Wereld Economisch Forum begin 2005 werd opgericht. Nike heeft al 340.000 euro gedo neerd voor een onderwijspro gramma voor vrouwen in Da daab. Vanwege de conserva tieve moslimcultuur dienen meisjes en jongens geschei den les te krijgen, wat door de financiële gift mogelijk is geworden. Daarnaast konden met het geld voor het onder wijsprogramma extra leer krachten worden aangetrok ken. Software Patrick De Smedt, directeur van Microsoft Midden-Oos ten en Afrika, zegt ter plaatse toe software te leveren voor de school. Plij is pijnlijk ge troffen door het feit dat zijn badkamer vele malen groter is dan de modderhutten waar in de families in de kampen le ven. De Keniaanse regering voert een strikt beleid met be trekking tot de vluchtelingen kampen, en staat ze alleen toe in de dorre uithoeken van het land. Hierdóor kunnen de vluchtelingen niet deelnemen aan economische activiteiten. De 138.863 vluchtelingen in Dadaab - van wie ruim de helft jonger is dan 18 jaar - zijn voor hun dagelijkse be hoeften volledig afhankelijk van de UNHCR. Nauwelijks genoeg Twee keer per maand levert de organisatie voedsel aan het kamp, voornamelijk mais, bonen en olie. Het is nauwe lijks genoeg om iedereen te voeden. De kinderen zitten vaak met een lege maag in de schoolbanken. Behalve een partijtje voetbal of volleybal hebben de kinderen niets om hun dagen mee te vullen. Ve len experimenteren met drugs en de meisjes huwen al op jonge leeftijd. „Mijn hart breekt als ik al het lijden hier aanschouw. Ik kan het gewoon niet accepteren", aldus Wendy Chamberlin. „De meeste mensen zijn met niets anders bezig dan overle ven." RTR te leggen en te blokkeren, als chantagemiddel én om te voor komen dat medestudenten blij ven studeren in plaats van de monstreren. Twee procent Bovendien klopt hun redenering niet. Als er, zoals de vakbonden beweren, vorig weekeinde ander half miljoen demonstranten op straat waren, gaat het om iets meer dan twee procent van de Franse bevolking. Bij ondervraging blijken veel de monstranten overigens nauwe lijks te weten waartegen ze pro testeren. Een dagje uit, zeker op schooldagen, is voor veel demon stranten een belangrijker moti vatie dan hun weerstand tegen het CPE. De regering daarente gen heeft meer dan de helft van de kiezers achter zich staan, ruim elf miljoen Fransen. De Franse en een groot deel van de internationale pers zijn ech ter volledig op de hand van de mediagenieke studenten. Ze hekelen de onverzettelijk heid van de regering en prijzen de moedige studenten die maar niet willen weten van opgeven. Het wekt onder die omstandig heden weinig verbazing dat de tegenstand tegen het contract in Frankrijk groeit, waardoor de studenten zich gesterkt voelen. Zij zouden echter moeten weten dat een parlement in een démo cratie beslist over de wetten. Toeval Het toeval wil dat er volgend voorjaar verkiezingen zijn, waarbij zij de rechtse regering weg kunnen stemmen. De linkse partijen hebben al aangekondigd het CPE onge daan te maken als ze aan de macht komen. Wanneer de regering toe zou ge ven aan de druk van de straat en het contract in zou trekken, weten de studenten en de vak bonden dat ze iedere hervor ming kunnen blokkeren. Dan maken zij, en niet het parle ment, de dienst uit in Frankrijk. GPD pagina 6 metaalunie pakt ontslagrecht aan „WA-T-wn pt KAA«T6N„ Elementaire eisen van menselijk- heid lijken te verdwijnen uit het Nederlandse gevangeniswezen. Er hoeft maar weinig te gebeu ren of de vlam slaat in de pan. door Klaas de Graaff Waar undercover soms niet goed voor is. Dat bewees Robert van der Griend van Vrij Nederland weer eens. Een in spectie zou minder opmerkelij ke bevindingen hebben opgele verd. De stiekeme missie van de verhulde observant Van dei- Griend aan boord van de deten tieboot in Rotterdam onthulde verzwegen waarheden van Don- ner en Verdonk. Bijvoorbeeld dat er nogal wat il legalen langer dan een half jaar vastzitten. En dat is in tegen spraak met de bewering van de minister dat ze er hooguit drie maanden zitten. Het artikel van Van der Griend zal ten departe- mente ongetwijfeld worden afge daan als indianenverhaal. Ook de versnelde inspectie zal naar verwachting zijn resultaten niet bevestigen, omdat inmiddels de zichtbare gebreken wel zullen zijn weggewerkt. Ze zullen zeg gen dat de diverse vermelde on smakelijkheden berusten op va n-horen-zeggen Natuurlijk krijgen inspecteurs niet die stoere verhalen te horen waar Van der Griend aan kwam. Natuurlijk blijken ze vaak een uitweg voor onver werkte emoties. In de macho-achtige cultuur die bij politie en het gevangeniswezen nog niet verdwenen is, komen dit soort gesprekken aan de kof fietafel gemakkelijk op gang. Grootspraak om te camoufleren dat het wel degelijk in je ziel snijdt als iemand zich in zijn cel heeft opgehangen. Acht uur jam meren, huilen, schreeuwen, schelden, vloeken en krijsen heb ben een deformerend effect en kunnen een bewaarder alleen door een vlucht in onverschillig heid en cynisme behoeden voor een psychische instorting. Dat moet dappere Robert toch ook erkennen. Daarbij gevoegd het hopeloos makende besef dat jé niets we zenlijks voor die mensen kunt betekenen. Een dader van een misdrijf kan je nog voorhouden dat de vrijheid eens om de hoek komt kijken. Maar voor een uit geprocedeerde vreemdeling die de terreur van zijn vaderland vreest, blijft alleen een luiste rend oor over. Of doen alsof om dat veel verloren gaat van zijn kreupel Engels aangezien de ont vanger deze taal vaak ook ma ger of niet beheerst. Ongetwijfeld zullen ook fouten zijn gemaakt bij het aannemen van personeelsleden. Het Ne derlandse gevangeniswezen heeft door schade en schande geleerd dat psychologische tests geen ultieme waarborg zijn voor een goed functioneren. Een mens blijft ondoorgrondelijk en kan door het werken binnen die stressvolle omgeving pas laten zien wat hij waard is. Van belang is dat de bewaarder naast een direct aanwezig mana gement en deugdelijke begelei ding ook binnen een stabiel team kan opereren. Vaak blijken die elementen niet of onvoldoende aanwezig te zijn, blijft hij eenzaam achter en loopt de werker vast. Vanaf dat ogenblik betekent hij een risico voor de organisatie en zijn dege nen die afhankelijk van hem zijn overgeleverd aan zijn onge schiktheid. Uit de verhalen van de verslaggever krijgt men de indruk dat er op de boot weinig sprake is. van adequaat hande len. Nova, dat het verhaal van de journalist aanzwengelde, maak te elke kijker duidelijk dat deze ellende kennelijk onderdeel moet uitmaken van dit tijds gewricht. Erbarmen staat niet meer met hoofdletters in het woordenboek van Balkenende. Pijnlijk ook zijn de ervaringen die de participerende observant opdeed en die wijzen op on oordeelkundig gedrag van de bewaarders en hun superieuren. Vragen blijven hangen of de toelatingseisen voor hen niet te laag gesteld zijn. Van der Griend constateerde dat het met de omgangsvormen maar treu rig gesteld is. Een particulier op winst gericht bedrijf zal on getwijfeld andere normen aanleggen dan een gecontroleer de overheidsorganisatie. Beveili gers in een supermarkt kennen van onze redactie binnenland De zaterdag in zijn Friese landhuis overleden Frits Fentener van Vlissingen trad als telg van de rijke handelsfa milie Fentener van Vlissingen in de voetsporen van zijn opa en zijn vader. Van 1975 tot 1984 zwaaide hij de scepter over het familiebedrijf SHV (Steenkolen Handelsvereniging), dat onder zijn leiding uitgroeide tot een van de rijkste niet op de beurs genoteerde ondernemingen in de wereld. Tot vorig jaar was de in 1933 ge boren Fentener van Vlissingen commissaris bij de SHV. Volgens een woordvoerder van SPIV was Frederik Hendrik Fen tener van Vlissingen - één van de rijkste mensen in Nederland - niet ziek en kwam zijn overlij den totaal onverwacht voor de nabestaanden. De magnaat trok zich de laatste jaren wel langzaam terug uit al lerlei functies. Zijn dochter An- nemiek is sinds vorig jaar vi ce-president bij SHV. Fentener van Vlissingen wordt gezien als 'de meest veelzijdige grondlegger van het Nederland se bedrijfsleven'. Samen met zijn broer Paul zette hij- het werk van zijn vader Jan bij SHV voort en maakte hij van het kleine steenkolenhandeltje een machtig conglomeraat met de hoofdpoten SHV Gas, groot handelsketen Makro, een recy- clingtak en investeringsmaat schappij NPM Capital. Vorig jaar haalde het bedrijf een re cordomzet van bijna 14 miljard euro. Het succes legde Fentener van Vlissingen geen windeieren. Za kenblad Quote schatte zijn ver mogen vorig jaar op 2,5 miljard euro. Daarmee stond hij op de derde plaats in de QuoteSOO van rijkste Nederlanders, na de fami lie Brenninkmeijer (C&A) en Charlene de Carvalho-Hein- eken. Fentener heeft tijdens zijn NACHTVORST - Door de strenge nachtvorst is bijna alle uitgezaaide wintertarwe in Zeeland kapotgevroren. 85 tot 95 procent van de ruim 11.000 hectare moet als verloren wor den beschouwd. De schade is behalve door de voor de tijd van het jaar abnor maal lage temperaturen, ook veroorzaakt doordat er weinig wintersterke rassen zijn uitge zaaid. ANNEXATIE - De gemeente-' raad van Souburg heeft zich gistermiddag fel gekant tegen de Vlissingse gedachte tot sa menvoeging van Souburg en Fentener van Vlissingen loopbaan verschillende topfunc ties gehad in het Nederlandse bedrijfsleven, onder meer bij de ABN AMRO, Akzo Nobel en Unilever. Geld was hem niet alles, onder nemen noemde hij 'een Stratego-spel dat werkelijkheii is geworden'. Als het alleen on de pecunia zou gaan, kon je de zaak beter meteen verkopen en leven van de rente, vond hij. Hij studeerde fysische technolo-; gie in Delft. Hij wilde het be- drijf sleven in, maar twijfelde: nog of dat het familiekeurslijf; van de SHV zou worden.Toch5 ging hij daar na zijn studie aan de slag, om het familiebedrijf n i leren kennen. Hij bleef en trad als dertiger toe tot de directie. In 1975 werd hij' voorzitter van de directie, in'1 1984 - hij was toen vijftig -■] droeg hij het stokje 'over aan! zijn jongste broer Paul. 1 SHV noemde het overlijden van Fentener van Vlissingen giste ren een groot verlies. De onder neming roemt de rol die hij ali SHV-directeur speelde bij hel? omschakelen naar nieuwe activi i teilen, toen de kolenhandel dooi f de vondst van de aardgasbel ii Groningen minder lucratie werd. Akzo Nobel, waar de on dememer van 1984 tot 2004 com - missaris was, noemt zijn rol bi het chemieconcern Akzo 'zeei belangrijk'. Het concern is mede voortgeko men uit een door de familie Fen tener van Vlissingen opgerich bedrijf.Tot het imperium vandi familie behoort ook de investe ringsmaatschappij NPM Capi tal. ANP/GPD Vlissingen. Enkele raadsleden betitelden het idee als 'hoog moedswaanzin', en 'belache- lijk en misselijk'. Een ander sprak van koehandel. BEELAERTS - In zijn woon- plaats Den Plaag is gisternacht jonkheer mr. F. Beelaerts va' Blokland overleden. Hij is f jaar geworden. Beelaerts van Blokland was minister van Staat en tot op zeer hoge leef tijd vice-president van Raad van State. Hij was dra ger van de hoogste Nederland se onderscheiding, het Groot kruis van de Nederlandse Leeuw. In de detentieboot voor illegale vreemdelingen in de Rotterdamse Mervvehaven ontbreekt het volgens oud-directeur Gevangeniswezen Klaas de Graaff aan elementaire menselijkheid, foto Robert Vos/ANP nu eenmaal een ander soort werk dan een rechtstreeks, dage lijks en constant contact met ge frustreerde mensen. Daarnaast blijkt uit aantekeningen van de Rotterdamse brandweer dat het personeel te weinig is opgeleid .als er brand uitbreekt. Was dat ook al niet een euvel in Amster dam nog niet zo lang geleden? Het gevoel bekruipt mij dat er maar weinig hoeft te gebeuren of een andere vlam zal in de pan slaan. Opstanden in gevange nissen vinden overal in de we reld plaats waar te veel gedeti neerden en te weinig personeel zijn. Als ook de elementaire eisen van menselijkheid achter de ho rizon verdwijnen is de kans op zo'n uitbraak niet ondenkbeel dig. Nederland kan zich langza merhand minder hard op de borst slaan dat het nog een hu maan beleid voert. Was het niet Winston Churchill die zei dat de beschaving va"n een land af te le zen is aan zijn omgang met ge vangenen? Klaas de Graaff is criminoloog en oud-directeur bij het Gevan geniswezen Hoofdredactie: A L Oosthoek D Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel, (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax (0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zieriltzee: Graohtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (01111454651 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom, afschrijving acceptgiro per maand: 20,55 n.v.t per kwartaal: 59,75 62,00 per |aar: 229.20 233.30 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice. Postbus 31,4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,80 Alle bedragen zijn'inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax: (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend goeo Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel aan ons verstrekto gegevens hebbon wij opgenomen in oen I (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren o\ de derden Als u op deze informati zersservice. Postbus 31,4460 AA Goes et Wegener-concern. De door u J -lat wordt gebruikt voor onro te diensten en pro- werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig nformatie geen prijs stelt dan kunt u.dit schriftelijk melden bij rzu Behoort tot-ü'WeGeNeR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4