Sluiskilse brug der smarten Een overdosis aan identiteiten rond Goese beuk Wachten iilst wil niet draaien voor y kort GGD Lezing filosoof Ad Verbrugge in Middelburg Vragen senaat over mosselsector Grondwaterloket in elke gemeente Ziekenhuizen leren van zorgvraag Vernieling aan kerkgebouw dinsdag 28 maart 2006 door Rolf Bosboom VLISSINGEN - 'Het is een vermogen om te geloven dat je uniek bent, het unieke be hoort aan zo velen van ons'. Het zijn de be ginregels van een tekst die prominent aan wezig is op de expositie Identity. Me, Myself en I in kunstcentrum deWillem3 in Vlissin- gen. Het is het wezen van identiteit: de mens wil zich onderscheiden, maar heeft tegelijker tijd anderen nodig om dat te kunnen doen. 'Het gaat altijd over jezelf in verhouding tot een ander', zo luidt de sleutelzin van de tekst. De tentoonstelling biedt, op caleidscopische wijze, een bombardement aan beelden. De zaal telt werk van bijna dertig kunstenaars, zowel gerenommeerde als nog onbekende. Te zien zijn vooral foto's, enkele video's en, als blikvanger in het midden, een installatie van Sander van Bussel, die onder meer een uitgeknipte afbeelding van Marilyn Monroe op een matras heeft geplakt. Elke foto, elke video op de expositie roept haar eigen vragen op over identiteit, waar op de antwoorden ook persoon kunnen ver schillen. Veelzeggend is bijvoorbeeld de computeranimatie van Micha Klein, die kunstmatige schoonheden geleidelijk in el kaar laat veranderen. Vaak is de drang zichtbaar om een andere identiteit aan té nemen of in elk geval te spe len met de eigen identiteit, zoals bij Inez van Lamsweerde, die een naakte vrouw toont die een masker en een pruik draagt. Of de foto's van Erwin Olaf van een - even eens - naakte man, met over zijn hoofd een tas van Versace of Yves Saint Laurent. Van Cleo Campert is een voorbeeld van haar re portages uit de uitgaanswereld te zien: tra vestieten in een kleedkamer. Wat opvalt is dat identiteit vaak groepsge bonden is. De personen uit de punk- en gothichoek op de foto's van Jacques Plou- vier onderscheiden zich nadrukkelijk van anderen, maar kleden zich wel volgens de codes van de subcultuur. Dat geldt net zo goed, maar met een heel andere intentie, voor de vier gesluierde vrouwen die hij op straat fotografeerde, of voor de mensen met bonte kleding in de reportages van Shoichi Aoki uit Japan. Een mooie bijdrage is de afbeelding in zwart-wit van Teun Hoeks. Een man ligt uit geteld op de grond, met zowel aan zijn han den als zijn voeten poppenkastpoppen. Hij heeft te veel rollen tegelijk moeten spelen, een overdosis aan identiteiten. Er duiken vaak beroemdheden op de foto's op, maar veelal op een verrassende manier. Er hangen bijvoorbeeld twee werken van Anton Corbijn: Mick Jagger maar dan als vrouw verkleed en Brad Pitt in een soort jurk. De Amerikaan Ron Galella legde zan geres Dolly Parton zestien keer vast zoals we haar kennen: stralend, met een eeuwige glimlach. Die serie is de verbindende schakel met de expositie in de tweede zaal van deWillem3. door Emile Calon Wachten voor de brug bij Sluiskil; voor de één een ergernis, voor de ander een moment om even te ontspannen. foto Peter Nicolai eerder hoe liever, vertelde hij gisteroch tend tijdens het wachten voor de open brug. Hij vindt dan ook dat minister Zalm zekerheid moet bieden aan de Zeeuwen en al die anderen die met gro te regelmaat te maken hebben met deze kanaalovergang. De beroepschauffeur rijdt al vele jaren over de brug en kan het aantal stops voor het kanaal niet eens bij benade ring schatten. „Moet toch wel vele hon derden malen geweest zijn." Toen hij jaren terug nog meleen bestel bus reed, nam hij vaak een binnendoor paadje om de brug te vermijden. „Af slaan bij Zaamslagveer en dan de pol ders in om via Othene en het sluizen- complex het kanaal te passeren. Sinds hij rijdt met een 'grote bak' doet hij dat niet meer en kan dat ook niet meer. Door Terneuzen rijden, is volgens hem ook geen optie. „Zeker niet nu die ene brug eruit ligt." Hij is dus aangewezen op 'de brug der smarten'. Het lijkt wel of de brugwachters het op hem voorzien hebben, zo vervolgt hij. Want de laatste weken is toch al een aantal keren de brug vlak voor hem opengegaan. Cees Molenaar, de chauffeur uit Dord recht, vindt een' tunnel bij Sluiskil weg gegooid geld. Dan weet hij elders in Ne derland nog-wel wat plekjes die met ..meer voorrang aangepakt moeten wor den. Om te beginnen de ring rond Rot terdam. „Want daar verlies je als chauf feur veel meer tijd dan hier. Zelf als sta je elke rit voor de brug." Gisteren werd bekend dat minister Zalm weigert te garanderen dat een tun nel bij Sluiskil kan worden aangelegd. Om die reden roept het dagelijks provin ciebestuur de hulp in van de leden van de Tweede Kamer, Verrassend genoeg waren gisterochtend lang niet alle wach tenden voor de brug van Sluikil het on eens met de minister van Financiën. Ter- neuzenaar Mare de Feijter bijvoor beeld, gaf aan dat wat hem betreft het geld voor de tunnel beter gestoken kan worden in het subsidiëren van starters- woningen. Daar is volgens hem veel .meer behoefte aan dan aan een tunnel onder het kanaal. Zulke woningen zijn volgens hem een geweldige stimulans voor de economie. Vooral als die wonin gen ook in de kleine dorpen komen. Want die worden bedreigd in hun voort bestaan. „Wat goedkope starters wonin gen kan voor sommige van die dorpen net het verschil betekenen tussen wel en geen laatste winkel." Hij geeft direct toe dat het wachten voor de brug niet echt leuk is. Maar te gelijkertijd geeft het een kans even te ontspannen, aldus de geboren en geto gen Zeeuws-Vlaming. Hij kan tijdens zo'n oponthoud immers even de auto uit, even de spieren losgooien, even aan niets denken. Dat is volgens hem heel wat beter dan in een langzaam rijdende file zitten. Ook Lama de Pooter denkt er zo over. Ze heeft jarenlang in de Randstad ge werkt en weet hoe het is om van de ene file in de andere te rijden. Ook wat haar betreft kan die 300 miljoen beter aange wend worden om andere zaken aan te pakken. „Gebruik het geld als premie voor stai'tende en nieuwe bedrijven. Maak de grond op industrieterreinen goedkoper en leg overal een glasvezel netwerk aan." Dat. zijn volgens haar maatregelen die op economisch gebied echt zoden aan de dijk zetten. Een ruime meerderheid van de wachten de bestuurders deelt echter de mening van Peter Botman, zo blijkt bij een rond gang. Vooral nu bij het sluizencomplex een brug eruit ligt, ziet toch iedereen hoe kwetsbaar de oost-west-verbinding is, zegt Maarten van der Poel. Chris Her man is ervan overtuigd dat de zeer ge ringe belangstelling van bedrijven voor Zeeuws-Vlaanderen alles te maken heeft met de brug van Sluiskil. Die brug is volgens hem een remmende fac tor voor de economische opleving van de streek. Hij hoopt dan ook dat de le den van de Tweede Kamer daar reke ning mee houden. -/Sheila van Doorsselaer !oj - Burgemeester en wet- 8 tas van Hulst verwerpen de van GGD Zeeland. |j| wil niet opdraaien voor lekort van de GGD. Het col- vindt daarnaast dat de C ij) niet zo netjes te werk is ge- gFrank Balkenende DES - Kunstenaars, zowel pateur als beroeps, kunnen in ptember een eerbetoon bren- n aan de ruim honderd jaar 1 de beuk voor de Zeeuwse Mu- feeliool in Goes. „Alles mag, poëzie, muziek, dans, toneel o I fotografie en computer- i mst." - beeldbepalende beuk is sterk pgetast door de tonderzwam kan elk moment instorten. is noodzakelijk de boom te 'Ppen. In het najaar zet de ge- i, eentelijke dienst stadsbeheer -zaag erin. Het gaat zelfs de Mist aan het hart dat de mar- iQte beuk, die voor zijn ras de sPectabele leeftijd van hon- jaar heeft bereikt, ver- "'Ft. Bij de boom plaatste Ml Kapoen van het bureau 'tënbeheer dan ook een bordje et een afscheidsbrief, nakende einde van de monu- Vitale boom bracht Jolien fflimes uit Zierikzee op een «een kunstwedstrijd te hou- :|i i'ond de beuk en in de mu itschool, waar ze op zangles 11 Op die manier wordt de oude heer waardig uitgezwaaid. Overigens wordt een acht meter hoge, jonge beuk terugge plaatst, zodat de driehonderd jaar oude eik ernaast zich min der eenzaam voelt. Hemmes is kunstenaar en drijft tevens het bureau Vivi Techni, dat onder meer evenementen or ganiseert op het gebied van cul tuur en natuur. Ze zet het af scheidsfeest op touw met de dienst stadsbeheer en Milieu Educatief Centrum De Bevelan- den. De gemeente Goes subsidi eert het project. Het artistieke feest valt samen met Monumentendag 2006: za terdag 9 september. Hemmes roept nu al iedereen op, omdat 'je kunstenaars de tijd moet ge ven'. „Mensen die een schilderij of installatie willen maken, moe ten op een idee kunnen broe den." Hemmes mikt op drie categorie ën deelnemers: jeugd, amateur kunstenaars en professionals. De jury zal in elke categorie een winnaar kiezen. Alle kunstdisci plines zijn geoorloofd, waarbij de beuk, of in bredere zin: na tuur, het thema moet zijn. „Het kan een verhaal zijn, een mu ziekstuk, audiovisuele kunst, maar ook een maquette, een sculptuur of eén installatie. Zelfs een idee is al goed. Ik streef wel naar een volwassen programma", zegt Hemmes. De inzendingen moeten 9 september éen brede kunst- expositie opleveren. Oud-wet houder C. Linssen opent de kunstwedstrijd, waarvan het aanvangsttijdstip later bekend wordt gemaakt. Hemmes hoopt op mooi weer, zodat er ook rond de boom kunstuitingen te zien zijn, „Bij regen gaan we de muziekschool in." Naast cul tuur is er die dag ook aandacht voor natuur. MEC De Bevelan- den is aanwezig met leskisten, ambachtelijke houtdraaiers ver zorgen demonstraties en een IVN - paddenstoelenwerkgroep kan iedereen haarfijn vertellen wat een tonderzwam nu precies is en doet. Bezoekers kunnen ook een bomenwandeling door Goes maken. De kunstexpositie krijgt nog een staartje. Historisch Museum De Bevelanden heeft aangebo den de inzendingen een tijdje tentoon te stellen. Het museum krijgt ook een stuk van de gekap te beuk. Het bezit al een deel van de moerbeiboom die Jacoba van Beieren in Goes zou hebben geplant. Wie mee wil doen aan de kunst wedstrijd kan contact opnemen met coördinator Jolien Hem mes: 0111-412380; e-mail: jchemmes@tiscali.nl MIDDELBURG - Filosoof Ad Verbrugge, die is opgegroeid in Terneuzen, geeft vanavond een lezing in de aula van de Zeeuw se Bibliotheek in Middelburg. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Verbrugge (1967) is sinds 2002 universitair hoofddocent so ciaal-culturele wijsbegeerte aan de Vrije Universiteit Amster dam. Hij is onder meer auteur van de essaybundel Tijd van on behagen uit 2004. Het boek werd dat jaar ook genomineerd voor de Zeeuwse Boekenprijs. Daar zijn de resultaten te zien van de speur tocht van Elza Jo (Amsterdam, 1981) - ook vertegenwoordigd op Identity - naar de Dol ly Parton achter de buitenkant, achter 'haar hyper-Barbie-uiterlijk en haar Cash'erige imago'. Het is onderzoek die niet zonder ironie is, wat al blijkt uit de titel van haar tentoon stelling: You're my inspiration - ik zou zo graag eens Dolly knuffelen en uit de aanwe zige kleurplaat voor kinderen: Do your Dol ly. Elza Jo noemt de zangeres een 'interes sante persoonlijkheid', met een 'gelaagd heid' in haar identiteit. De expositie omvat vooral bewerkte foto's, van Dolly Parton maar ook van de kunstena res zelf, al dan niet gezamenlijk. We zien haar enkele keren in poses en kleding die kenmerkend zijn voor haar 'inspiratiebron', terwijl het beeld ook regelmatig wordt ver stoord, bijvoorbeeld door toevoegingen van bloed en messen die door rode harten wor den geboord. Het is een zoektocht die niet bij Dolly Paf- ton eindigt. Uiteindelijk vindt Elza Jo voor al zichzelf. Expositie: 'Identity. Me, Myself I' met werk van 29 kunstenaars; 'You're my inspiration' (foto-installatie) van Elza, Jo, t/m 30 april in deWillem3, Oranje straat 4, Vlissingen. Geopend: di.-zo., 12-17 Wérk van Elza Jo, in deWillem3 in Vlissingen Peter Botman ziet vanuit de cabine van zijn Volvo-truck de brug bij Sluiskil langzaam sluiten. Kan dat niet wat sneller, zegt hij in onvervalst Utrechts. Hij raakt helemaal geïrriteerd als na het sluiten van de draaibrug het nog zeker vier minuten duurt voor de slagbomen echt open gaan. „Wat een ar moe", luidt het commentaar van de be roepschauffeur. Zijn achterbuurman, een chauffeur uit Dordrecht, moet lachen om de woorden van Botman. „Ach, deze brug. Hier moet je soms wachten. Dat weet je", zegt hij terwijl hij de motor van zijn Scania start. „Maar", zo zegt hij voor hij optrekt richting Gent, „moet je eens rond dit tijdstip in de Randstad komen. Overal files of overal stapvoets rijden. En hier. Alleen maar die brug die af en toe open staat. Dat valt dus wel mee." Wat Botman betreft komt er zo snel als mogelijk een tunnel bij Sluiskil. Hoe I begroting voor 2006 van de D kan alleen sluitend ge- fe worden als de Zeeuwse P, jeenten een extra bedrag uit- e. fen. Voor Hulst komt dat op ruim 7100 euro. Hier- komt het budget van de D uit boven de norm die it de Vereniging van Zeeuw- n. Gemeenten (VZG) wordt ge il 8, Volgens het dagelijks be- ui' van Hulst zijn er wat het n. bogen van het budget betreft iel vöors als tegens. budelijk gezien zou Hulst :"-j!willen meewerken aan het zoek om de Periodieke Ge- [kundige Onderzoeken in basisonderwijs veilig te stel- :Zou de GGD intern gaan be- II iiigen, dan wordt volgens bit de inhoudelijke taak van K 'GGD steeds verder uitge- êd. iondanks verwerpt het colle- jeingediende begroting. gemeente heeft op bepaalde I minen al de keus gemaakt jkker te budgetteren, Daar- P sstis samen met de andere ge- enten de VZG-nonn afgespro- r: De Jeugd Gezondheidszorg 5 de GGD heeft vorig jaar 'i sde gemeenten laten weten ij I geld nodig te hebben, ar het algemeen bestuur van GGD heeft dit formeel pas on- gs aan de gemeenten voorge- Hulst heeft dan ook geen Melen gereserveerd. „Het wa 'netter geweest als het alge- en bestuur het verzoek voor i extra budget al vorig jaar V I voorgelegd aan de gemeente- 1 [en. Zo hadden deze vooraf afweging kunnen maken en [nadat de gemeentebegrotin- ivoor 2006 zijn vastgesteld." kt is een van de dertien 3? itnvse gemeenten die stem- r" it heeft wat betreft de GGD. lién de andere gemeenten wel iemmen met de begroting, nt Hulst alsnog te betalen. n lion Hemmes bij de ruim honderd jaar oude beuk voor de Zeeuwse Muziekschool in Goes. foto Dirk-Jan Gjeltema DEN HAAG - Eerste Kamerlid Ten Hoeve van de Onaf hankelijke Senaatsfractie wil van minister Veerman (CDA, Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit) weten hoe hij de toekomst ziet van de Zeeuwse mosselsector. Vorige week verbood de Raad van State de uitzaai van Iers mos selzaad in de Oosterschelde. Ten Hoeve vraagt Veerman wat de gevolgen kunnen zijn voor de werkgelegenheid in Zeeland, in het bijzonder in Yerseke, als door deze uit spraak de mosselvisserij moet worden stilgelegd. Als er mogelijkheden 'zijn de bedrijvigheid 'voort te zetten, wil Ten Hoeve weten welke rol het ministerie daarbij kan spe len. De senator, die zijn vragen stelt op verzoek van cle Partij voor Zeeland, wil ook weten of het ministerie ver zuimd heeft aan te tonen clat de uitzaai van Iers mossel zaad geen schade toebrengt aan het ecosysteem van de Oosterschelde. MIDDELBURG - Elke Zeeuwse gemeentè heeft binnen kort een loket waar burgers terechtkunnen met klachten en vragen over grondwater. Met de instelling van deze grondwaterloketten volgt de Commissie Regionaal Waterbeheer, waarin alle Zeeuws overheden zijn vertegenwoordigd, het advies van de lan delijke Commissie Integraal Waterbeheer. Die vindt dat voor wateroverlast binnen de bebouwde kom een aan spreekpunt moet bestaan bij gemeenten. Voor waterover last in het landelijk gebied blijft het waterschap de aange wezen instantie. Binnenkort komen gemeentelijke infor matierubrieken en websites met exacte gegevens over de contactpersoon voor wateroverlast. VLISSINGEN - De ziekenhuizen in Vlissingen en Goes zijn het startpunt voor een landelijk onderzoek naar de wensen en verwachtingen van patiënten. Met inzet van klantadviseurs moet het mensen duidelijk worden waar zij de gewenste zorg kunnen vinden. Want daaraan schort het nog te zeer, vindt de Nederlandse Patiënten en Consu menten Federatie. Directeur H. Simons van de Oosterscheldeziekenhuizen en directeur I. van Bennekom van de NPCF zetten maan dag 3 april het project 'Het start bij de vraag' in gang in de hal van het Ziekenhuis Walcheren. Mensen weten vaak goed hoe ze zorg willen hebben, maar waar die te vinden is en wat anderen van die zorg vinden blijft onbekend, stelt de NPCF. Het project dient twee doelen: het moet de patiënt de weg wijzen en verzamelt meteen informatie over de zorg die mensen willen. Die kennis is van belang voor zorginstellingen, die daar hun voordeel mee kunnen doen. Het project voorziet in trainin gen voor medewerkers van ziekenhuizen, thuiszorg en ge zondheidscentra en cursussen voor patiënten. Het project heeft een website met vragenlijst, www.hetstartbijde- vraag.nl. YERSEKE - In de nacht van zaterdag op zondag zijn ver nielingen aangericht aan een kerkgebouw in Yerseke. De tuinmuur aan de voorkant van het gebouw werd vernield en er waren vier glas-in-loodruiten ingegooid. Er is geen schadebedrag bekend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 47