Ontwikkelingshulp van onderaf Zeeland basis van architectennetwerk PZC Scholen presenteren ontwikkelingswerk ZorgSaam werkt aan wachtlijsten poliklinieken Celstraf geëist voor langdurige incest 15 Verreweg meeste geld komt van particuliere organisaties Dow-blazers ;even concert in sportpark Van Meerkerk volgt Lilipaly op AID ontkent verwaarlozing pony's Leerling Buys Ballot in de prijzen Verkeersborden gestolen dinsdag 28 maart 2006 tor René Schrier iXlSSINGEN - Zeeuwse (parti- iliere) organisaties hebben wat meer over voor ontwik- ïlingssamenwerking dan de löuwse overheden. De organi ses zetten in totaal een be- rag van ruim 2,5 miljoen euro ai op het gebied van ontwikke- ngssamenwerking. Daar staat magere 100.000 van de kant an de gemeenten tegenover. |c( nog eens eenzelfde bedrag ion de provincie. jat blijkt uit het rapport 'De leeiuvse wereldatlas' dat het Antrum voor Ontwikkelingssa- ;enwerking (COS) Zeeland gis pen aan minster A. van Arden- voor Ontwikkelingssamen- fêrking heeft overhandigd. De ninister was voor een werkbe- :jekin Zeeland. al had het COS onder dek gedaan naar de inzet van Zeeuwse gemeenten op het ter van ontwikkelingssamen- Lng. Die bleek erg gering te lijn. Dan doet het Zeeuwse vere- tjgingsleven het heel wat beter, la totaal reageerden 126 organi ses op een vragenlijst van het lOS. Daarvan gaven er 115 aan iat zij actief zijn op het gebied ram internationale samenwer- iing, Het werk wordt door meer In 3000 mensen, onder wie reel vrijwilligers, gedaan. ifrika Oecontacten die de Zeeuwse or ganisaties onderhouden zijn we reldwijd. De meeste keren gaat om Afrika, vervolgens Euro- ja, Azië, en Latijns-Amerika, i'erschillende organisaties heb- contacten in meerdere we- iflddelen. Het land dat het aeest wordt genoemd is Roeme- i. Vier organisaties gaven aan lat zij zich met hun activiteiten illeen op Nederland richten, tel organisaties (87,5 procent) rteunen (bijna) jaarlijks één of aeer projecten. Veel aandacht ïordt besteed aan duurzame mtwikkeling. Ook voorlichting vordt vaak genoemd. Steun aan mmalige projecten scoort veel ager. 1ERNEUZEN - Het Dow-bla- icrsensemble geeft zondag 2 april een concert in het gebouw mn de Dow-personeelsvereni- ging in sportpark Oude Vaart in jfmeuzen. Het ensemble staat onder lei- Hing van Piet Eekman. De bla zers krijgen ondersteuning van ie Vocal Flash Back Band, die welt gedirigeerd door Annie Ovei'beeke. Het concert van het Dow-blazersensemble begint M 14.30 uur. Uit het onderzoek bleek verder dat de activiteiten van 83,9 pro cent van de organisaties gericht zijn op het verlenen van finan ciële steun. Meer dan de helft koppelt hier voorlichting' aan of richtzich uitsluitend hierop. Maar ook het sturen van hulp goederen (48,2 procent), uitwis selen van kennis (37,5 procent), sponsoractiviteiten (25,8 pro cent), het verkopen van produc ten uit ontwikkelingslanden (21,4 procent) en uitwisseling van personen (19,6 procent) wor den regelmatig genoemd. Ande re (meer specifieke) activiteiten zijn de bouw van scholen of zie kenhuizen, het ondersteunen van beginnende ondernemers en advies en organisatie van pr-ac- tiviteiten. Het COS heeft ook gekeken waar de organisaties de meeste prioriteit aan geven als het gaat om de zogenaamde millennium doelen. Dat zijn de doelstellin gen die de 189 lidstaten van de Verenigde Naties in 2000 heb ben geformuleerd. De meeste aandacht wordt in Zeeland geschonken aan het milleniumdoel 'alle kinderen naar school'. Daar richt 48,2 procent van de organisaties zich op. Maar ook de halvering van extreme armoede scoort hoog met 40 procent. Daarna volgen gelijkwaardigheid tussen mannen en vrouwen (33 pro cent), bescherming van na tuurlijke hulpbronnen en toe gangtot schoon water (29,8 pro cent), ontwikkeling van mondi aal partnerschap, goed bestuur, eerlijke handel en dergelijke (25,8 procent), bestrijding van HIV/Aids, malaria en andere ziekten (25 procent), minder kin dersterfte (22,3 procent) en min der moedersterfte (14,2 pro eent). Het geld dat de verenigingen be steden komt voor het grootste deel van particuliere giften (74,1 procent). Bijdragen van ge meenten noemt 42,8 procent als inkomstenbron en financiering uit verkoop van producten of diensten levert voor 39,2 pro cent een bron van inkomsten op. In totaal 28,5 procent krijgt geld van bedrijven en maat schappelijke organisaties (22,3 procent). Minister Van Ardenne was giste ren onder meer op bezoek bij het ROC Zeeland in Middel burg, waar ze sprak met het be drijfsleven, de Hogeschool Zee land en het ROC. 's Avonds pre senteerden enkele Zeeuwse orga nisaties zich aan de minister en gaf zij een toelichting op haar beleid. Minister Van Ardenne (links) niet J. Lilipaly, voorzitter van het College van Bestuur van het ROC Zeeland. foto Lex de Meester door René Schrier VLISSINGEN - Als de minister van ontwikkelingssamenwer king Zeeland bezoekt komen in eens allerlei initiatieven aan de oppervlakte. Zo ook maandag, toen minister A. van Ardenne, Zeeland had uitgekozen om eens nader mee kennis te ma ken. ■A. de Buck van de Hogeschool Zeeland liet haar weten dat er een uitwisselingsproject komt rond het Zeeuwse filmfestival Film'by the Sea. Twee studen ten van het ROC Zeeland en vijf van de HZ gaan in juni naar Tanzania om daar een film te maken. Deze film wordt tijdens het filmfestival vertoond. Op hun beurt komen tien jongeren uit Tanzania in september in Zeeland een film maken. Voor het project is 60,000 euro subsi die beschikbaar gekomen. Een ander initiatief is een lezing van een van de Four Freedoms laureaten, Muhammad Yumus, over microfinanciering Maar De Buck schakelde ook de minister in. Hij wilde van haar weten of zij misschien wegen kent om aan geld te komen voor een aantal projecten die de HZ in China uit wil voeren, 's Middags maakte minister Van Ardenne een aantal vertegen woordigers van het Zeeuwse be drijfsleven duidelijk dat haar ministerie zich niet bezighoudt met ontwikkelingssamenwer king in de klassieke zin van hpt woord. Ze kan ook van nut zijn voor ondernemers die contacten zoeken met bedrijven in ontwik kelingslanden of die problemen ondervinden met zakendoen in die landen. Bedrijfsleven Het ministerie stelt zich op het standpunt dat ontwikkelingssa menwerking niet alleen een zaak van de overheid is. Daar moet de maatschappij, dus ook het bedrijfsleven, 'een rol in spe len, gaf ze aan. 's Avonds presenteerden de stichting Sawasdee (Zeeland helpt Cambodja), de Derde Ka mer en de campagne 'Fiets naar je werk' zich aan de minister. Tussen het middag- en avond programma kookten en serveer den leerlingen van het ROC Zee land vestiging in Middelburg een wereldmaal, met producten afkomstig uit de Wereldwinkel. door René Schrier 'VLISSINGEN - Frisse impulsen. Dat Moet de winst voor Zeeland zijn. Dat ten vijftigtal nationale en internationa- Monge en ambitieuze architecten eens naar Zeeland kijkt. Het feit dat zij zich leus verdiepen in de kenmerken, de mo gelijkheden en de onmogelijkheden van Zeeland op landschappelijk en steden bouwkundig gebied. Dat moet nieuwe ideeën en visies opleveren en daar kun- een de architecten die daadwerkelijk in Zeeland bouwen ook weer hun voor- mee doen. Huub Droogh, architect bij Rothuizen van Doorn 't Hooft, droomt er wel eens van. Over een wereldwijd netwerk van architecten die elkaar al eens ergens op be zijn tegengekomen, dat idee- rjj gedachten en ervaringen uitwisselt, lij staat als het een beetje meezit aan de wieg van zo'n netwerk. Een netwerk ®et Zeeland als basis. De plek waar K.t allemaal zou kunnen beginnen. Hen toevallige ontmoeting ligt aan de fes van dit alles. Een Zeeuwse archi tect komt een architect uit Argentinië en het idee ontstaat om iets sa- roen te doen. Er wordt wat gefiloso- terd, er worden mensen bij gezocht die mee zouden kunnen helpen en zo ontstaat de stichting 'international coo peration in Sustainable Design' (icSD). Het is het kindje van het architectenbu- teu Rothuizen van Doorn 't Hooft en de Hogeschool Zeeland. )e stichting zorgt er voor dat vijf Ar- entijnse architecten voor drie maan- en naar Zeeland komen en dat vervol vijf Nederlandse architecten naar Argentinië gaan, in zogenaamde mas- terclasses. Dat is de opzet in zijn meest simpele vorm. In werkelijkheid gebeurt or dit voorjaar van alles op het gebied van architectuur in en met Zeeland. Groepen architecten zullen opdrachten uitdagingen aangaan met de Vlis- singse kenniswerf, Schouwen-Duive- land, zwakke schakels in de Walcherse kustverdediging en de Westerscheldere- gio als onderwerpen. Er komen lezin gen, er worden plannen en ontwerpen gepresenteerd en er zijn exposities. De vijf Argentijnse architecten komen niet naar Zeeland voor een vakantie. Ze zul len moeten werken en niet te zuinig ook. Het-zijn jonge (bijna) afgestudeer de architecten, die geselecteerd zijn uit een groep van 35 kandidaten. Ze krijgen ieder een werkruimte aan de .Hogeschool Zeeland in Vlissingen. Van uit deze ateliers gaan ze aan de slag met hun eerste en meest omvattende opdracht; een ontwerp voor de Vlissing- se kenniswerf. Het gaat om het gebied vanaf de landtongen met nu nog de vismijn, tot de voormalige PZEM-cen- trale, inclusief de voormalige veerplei- nen. Wegwijs Iedere architect krijgt vanuit de Hoge school Zeeland een student van de op leiding' bouwkunde aan zich gekoppeld die hem of haar letterlijk en figuurlijk •wegwijs moet maken, zodat de Argentij nen hun werk kunnen doen. Het is de bedoeling dat er vijf ontwer pen vanuit een verschillende invals hoek uitrollen. De thema's waai' de architecten mee aan de slag gaan zijn; waterfront ontwikkeling en techniek; kennisontwikkeling als stimulans voor stedelijke ontwikkeling; leisure en stadsontwikkeling, sociaal culturele ontwikkeling en stadsrevitalisatie en bouwen en toepassing duurzame techniek. Aan elk thema wordt een le zing gekoppeld. Deze lezingen zijn op respectievelijk 19 april, 26 april, 3 mei, 10 mei en 17 mei en voor iedere belang stellende gratis toegankelijk. De ontwerpen voor de kenniswerf zullen tijdens een debat over duurzame stede lijke ontwikkeling op woensdagavond 14 juni gepresenteerd worden. Daarop Het interieur van het nieuwe gebouw van het RPCZ in Vlissingen. foto Ruben Oreel volgt een expositie van de plannen. De vijf Argentijnen krijgen er na twee maanden elk vijf jonge (aankomende) Nederlandse architecten toegevoegd die hen zullen bijstaan in de ontwikke ling van de plannen voor de kennis werf. Op cüe manier geven de Argentij nen als het ware leiding' aan hun eigen tijdelijke architectenbureau. Uit de 25 Nederlandse architecten worden er vijf geselecteerd die op hun beurt in septem ber een soortgelijk programma in Ar gentinië kunnen doorlopen. De Argentijnen werken drie dagen per week in de HZ aan hun ontwerp voor de kenniswerf. De overige twee dagen van de werkweek zijn ze toegevoegd aan een architectenbureau om mee te maken hoe daar gewerkt wordt en om contacten met Nederlandse collega 's op te kunnen doen. Zo kan de netwerkge dachte van Huub Droogh meer inhoud krijgen. Daar kan ook het initiatief van 'Milu net' aan bijdragen. Deze organisatie houdt zich bezig met multifunctioneel intensief gebruik van land en water. Partners in 'Milu net' zijn overheden, hogescholen en universiteiten uit heel Europa, Het toeval wil dat 'Milu net' juist de periode van 5 tot en met 9 juni uitgekozen heeft om in Zeeland drie ca sus uit te werken in een zogenaamde zo mer studio. De deelnemers aan dit pro ject maken gebruik .van de faciliteiten en huisvesting van de Roosevelt Aca demy. De organisatie mikt op jonge in ternationale professionals die zich inte resseren voor duurzame ontwikkelings projecten. De onderwerpen zijn; Schou- wen-Duiveland als groen raamwerk; het kustverdedigingsproject zwakke schakels op Walcheren en de Zeeuwsen steden Middelburg, Goes, Vlissingen en Terneuzen rond de Westerschelde in re latie tot de Vlaamse steden. Aan elk van deze drie casussen worden ook weer een of twee Argentijnse architec ten gekoppeld. Het resultaat wordt 6 juni gepresenteerd in de HZ. Duurzaam Ingebed in al deze activiteiten is er op 14 juni een debat dat door Scoop wordt georganiseerd. Dat gebeurt in het ka der van een serie debatten van Scoop over 'leren voor duurzame ontwikke ling"'. Dit debat in de HZ heeft duurza me stedelijke ontwikkeling" als onder werp. Daarnaast is er 26 april een lezing in en Over het nieuwe RPCZ-g'ebouw op de kenniswerf in Vlissingen. Architect Guus van Bebber licht zijn ontwerp toe en laat de deelnemers het gebouw zien. De organisatie van deze lezing is in han den van het Zeeuwse Gezicht. De uitdaging voor met name de Argen tijnen zit hem er volgens Droogh in dat ze zich in moeten leven in de Zeeuwse identiteit.. Het komt wel voor dat een buitenlandse architect een ontwerp van de ene kant van de wereld op een andere plek nog eens herhaalt. Daar van mag' in de masterclass geen sprake zijn. Droogh: „Ik laat in lezingen wel eens plaatjes zien van een nieuwe Chi nese stad en dan vraag ik waar die stad is gebouwd. Dat kan dus overal in de wereld zijn. Het is natuurlijk wel de be doeling dat je met een ontwerp ook re kening houdt met de culturele context van een plaats." Anja de Groene is voor de Hogeschool Zeeland bij het project betrokken. Ze geeft aan dat de contacten nu met Ar gentinië gelegd zijn. Maar het kan goed zijn dat de stichting icSD een volgende keer het richting China zoekt, of Euro pa. Zo kan het netwerk gevormd wor den waar Droogh van droomt, VLISSINGEN - De Raad van Toezicht van het Regionaal' Opleidingen Centrum Zeeland (ROC) heeft mevrouw H. van Meerkerk benoemd als nieuwe voorzitter van het College van Bestuur. Van Meerkerk, die per 1 augustus 2006 is benoemd, volgt J. Lilipaly op. Ze was al werkzaam bij het ROC Zeeland' als directeur van de Bestuursdienst. Ze werkt sinds 1978 in het onderwijs, achtereenvolgens als leerkracht op een basisschool, conrector bij de Zeeuwse Dag- en Avond school Zeeland, adjunct-directeur van het Zeelandcollege' en vestigingsdirecteur bij het ROC Zeeland. In 2003 werd zij benoemd tot directeur van het Experti se- en Innovatiecentrum bij ROC Zeeland. Daarnaast was. Van Meerkerk (51) actief als bestuurslid in tal van organi-; saties. Zo was zij onder meer voorzitter van het bestuur' van de Partij van de Arbeid in Middelburg en voorzitter van de Stichting Basiseducatie Walcheren. 's-HEER ARENDSKERKE - De Algemene Inspectie-, dienst (AID) ontkent dat drie, vorig' jaar in beslag geno-ï men, pony's in slechte conditie zijn teruggegeven aan de' eigenaresse uit Goes. Ze kreeg haar dieren afgelopen weekeinde terug, maar overweegt aangifte tegen de AID te doen omdat die ze slecht verzorgd zou hebben. De AID nam vorig jaar de pony's twee maal in beslag, in maart en november. De dieren die in een weiland aan cle Postweg bij 's-Heer Arendskerke stonden, werden vol-, ■gens de AID niet goed verzorgd. Zo zouden onder meer de hoeven niet zijn gekapt. De dieren zagen er echter nog wel redelijk goed uit, omdat voorbijgangers ze geregeld; van voedsel en water voorzagen. De rechter veroordeelde de eigenaresse tot vijfhonderd euro boete met een proef tijd van twee jaar. De rechter bepaalde tevens dat de die ren terugmogen naar de eigenaresse. Een woordvoerder van de AID zegt met vertrouwen de aangifte af te wachten. „De dieren worden in erkende schutstallen opgevangen. Onze controleur ter plaatste ver zekert dat ze in goede conditie zijn overdragen, in elk ge-; val beter dan hoe de dieren er in november aan toe wa-' GOES - Een kei in het Duits, die Robin van Straalen. De leerling aan het vwo van het Buys Ballot College in Goes, won prijs in een wedstrijd, waarbij VWO-leerlingen uit heel Nederland werden beoordeeld op hun kwaliteiten yoor het vak Duits. De wedstrijd was uitgeschreven door de Duitse ambassa de en het Europees Platform voor het Nederlands Onder wijs. Robin won een reis van twintig dagen naar Regensburg. Na deze reis (in juli van dit jaar) wordt' hij ontvangen door onderwijsminister M. Verhoeven en de Duitse ambas sadeur E. Duck witz. OOST-SOUBURG - Uit de Ritthemsestraat in Oost-Sou burg zijn vijf verkeersborden, inclusief de ophangbeu- gels, verdwenen. De diefstal werd gisteren ontdekt. De to-; tale waarde van de weggenomen borden bedraagt enkele honderden euro's. door Eugène Vërstraeten TERNEUZEN - De Raad van Bestuur van ZorgSaam Zeeuws- Vlaanderen onderneemt actie om een einde te maken aan de wachtlijsten voor de poliklinie ken in Zeeuws-Vlaanderen. Die toezegging komt er op aandrang van de Cliëntenraad van ZorgSaam. De cliëntenraad zet zich al enke-r le jaren in om de wachtlijsten van de poliklinieken te bekor ten. Inzet daarbij is dat inwo ners van Zeeuws-Vlaanderen binnen één tot twee weken in elk van de poliklinieken in Hulst, Oostburg of Terneuzen te recht moeten kunnen voor een afspraak met een specialist. Hoewel er een aantal specialis men is dat daar nu aan voldoet, zijn er volgens de cliëntenraad echter nog veel specialismen die soms ver boven die norm uitko men. De raad van wachttijden van zes tot acht weken 'niet ac ceptabel'. „Gelukkig kan men voor spoed afspraken, eventueel via-de huis arts, altijd snel terecht", consta teert de cliëntenraad in de laat ste nieuwsbrief. „Maar wil ons ziekenhuis aantrekkelijk zijn voor cliënten, dan zullen alle po liklinieken binhen één a twee weken voor iedereen bereikbaar moeten zijn." Daarbij geldt vol gens de raad ook dat die korte wachttijden op alle drie de loca ties van dezelfde orde van groot te moeten zijn. „Zodat ook inwo ners van Oost en West Zeeuws-: Vlaanderen snel een afspraak kunnen maken in hun omge ving." Niet alleen de cliëntenraad zet zich in voor kortere wachtlijst. Ook de huisartsen in Hulst heb ben intussen hun zorgen over de lange wachttijden voor de poli klinieken in Hulst kenbaar ge maakt aan de Raad van Be stuur. Die heeft nu toegezegd om een actieprogramma op te starten om het merendeel van de polikli nieken op alle locaties wacht- lijstvrij te maken. Dat program ma wordt ook opgenomen in het meerjarenbeleidsplan 2006- 2009. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 45-jarige inwoner van Goes zou zijn doch ter jarenlang seksueel hebben misbruikt. Volgens officier van justitie J. Valente was er vol doende bewijs om gisteren bij de rechtbank in Middelburg twee jaar gevangenisstraf, waar van zes maanden voorwaarde lijk te eisen. Verder dient de man zich te hou den aan de reclasseringsvoor- waarden. Ook als dat een behan deling voor seksuele delinquen ten inhoudt. De officier vorderde daarnaast dat verdachte 8000 euro smar tengeld aan zijn dochter betaalt. De Goesenaar gaf toe één keer incest te hebben gepleegd met zijn dochter, maar het slachtof fer verklaarde dat haar vader haar tussen 1995 en september 2004 vele malen heeft mis bruikt. De seksuele handelingen zou den al op haar zevende jaar zijn begonnen. Van lieverlee ging het verder. De Goesenaar zei die ene keer, toen zijn dochter dertien jaar was, er niet bij hebben nage dacht: „Het ging spelenderwijs tijdens een stoeipartijtje. Het is toen uit de hand gelopen. Zij heeft ook niet tegengewerkt, Dat laatste schoot bij de officier in het verkeerde keelgat. „U hebt met uw handen van haar af te blijven. U heeft haar onher stelbaar veel leed aangedaan." In haar slachtofferverklaring' vertelde, het meisje zich te scha men. Ze vond dat haar vader ge straft moet worden. Het slacht offer gaat zelf negen maanden in therapie. De rechtbank doet op 5 april uit spraak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 45