>zc esluit nieuwe sporthal vertraagd MODE SHOW Historische feiten en romantische avonturen Gimbrère Activiteiten en uitstapjes voor gehandicapten Scholen willen weer gymmen als vanouds j)en Dullaert heeft nog geen herbouwplan ingediend bij gemeente Hulst orum Goes ilijft gesloten Fietspad gekoppeld aan N675 Aanrijding in IJzendijke Portefeuille jeugdbeleid bepleit Droog factie: 0113-315649 Kpzc.nl i1iaj|:redactie@pzc.nl Istbus 314460 AA Goes ivertentie-exploitatie: »ord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; auws-Vlaanderen: 0114-372770; ionaal: 020-4562500. insdag 28 maart 2006 Rondje op de golfbaan met Tiger Woods editie Zeeuws-Vlaanderen wHarold de Puysseleiir [IJLST - De gemeenteraad van bist beslist donderdag 30 aart nog niet of er een nieuwe («rthal komt bij gemeenschaps- utruni Den Dullaert aan de portlaan in Hulst. De tijdwinst file gemeente in de bouwpro- wilde boeken, valt daar- jorweg. sporthal van Den Dullaert lortte eind november vorig jaar en is inmiddels gesloopt. De Zangrijkste vaste gebruikers, aals een aantal sportclubs en evier basisscholen die voor het jmonderwijs gebruik maakten jade hal, hebben inmiddels tij- dijk elders onderdak, maar nngen erop aan dat er in sep- raber dit jaar een nieuwe jorthal bij Den Dullaert staat, ie gemeente is daar nog niet it, want een ambtelijke werk- roep zet ook de mogelijkheden peen rijtje om de nieuwe sport- iün de buurt van recreatiecen- Tim Reynaertland te bouwen. fet definitieve besluit over de ouw van de nieuwe sportac- pmodatie moet vallen in de meenteraadsvergadering van onderdag 20 april. De gemeen- jiraad drong er eerder op aan planologische procedure oor de bouw van een nieuwe al op dezelfde plek alvast te garten. Dit voorbereidingsbe- pitzou donderdag 30 maart in raadsvergadering moeten iorden genomen. lerbouwplan 11 een brief van het college van ui'gemeester en wethouders ui de gemeenteraad blijkt nu, jt het niet mogelijk is het voor- sreidingsbesluit al te nemen. - Het vorige week geslo- in discussieplein op de internet- lagina van de gemeente Goes pat niet meer open. Het keert niet terug op de nieuwe web- ite van de gemeente. iet afschaffen van het forum leeft volgens een woordvoerster iets te maken met de scheldpar- ijen die na het biddagakkoord :p het discussieplein versche en. Deze waren voor burge- neester D. van der Zaag aanlei- het forum te sluiten. Goes ld al een jaar geleden besloten ■et de vernieuwing van de site iet discussieplein te schrappen, indat de bijdragen vaak weinig innigs opleverden. (Advertentie) DONDERDAG 30 MAART 10.00-13.30-16.00- 19.00 UUR RESERVEREN IS GEWENST LANGE DELFT 16 MIDDELBURG Dat komt doordat het bestuur van Den Dullaert nog geen her bouwplan bij de gemeente heeft ingediend, laat het college we ten. Het plan is nodig omdat Den Dullaert graag een nieuwe sporthal van olympische afme tingen wil bouwen. Dat bete kent dat de hal een stuk groter wordt dan de oude. Dat maakt een nieuwe planologische proce dure noodzakelijk. „Zekerheid daarover bestaat echter pas nadat een.bouwaan- vraag' is ingediend die voldoet aan alle wettelijke verplichtin gen", aldus het college. De ge meente heeft ook navraag ge daan bij de architect die door Den Dullaert in de arm is geno men, en die heeft volgens B en W laten weten dat hij de bouw- aanvraag op korte termijn niet in kan dienen. „Het in procedu re brengen van een plan heeft ook pas zin nadat de welstands commissie daarover een gunstig advies heeft uitgebracht", voegt het college daaraan toe. Het voorbereidingsbesluit komt nu pas op 20 april aan de orde in de gemeenteraad, tegelijkertijd met het rapport waarin de ver schillende opties voor de bouw van de nieuwe hal op een rijtje staan. Waarnemend voorzitter T. Baart van het stichtingsbe stuur van Den Dullaert was gis teren in verband met vakantie niet bereikbaar voor een reactie,. Wethouder F. van Driessche opent De Kruising met drie welgemikte worpen op het dartbord. door Harold de Puysseleijr HULST - Met drie welgemikte worpen op het dartbord heeft wethouder F. van Driessche gistermiddag de nieuwe club De Kruising in Hulst geopend. De club is een initiatief van de plaatse lijke afdeling van het Rode Kruis en be doeld als ontspanningsvereniging voor en door mensen met een lichamelijke be perking en hun begeleiders. De Kruising is om de twee weken op maandag geopend van 14.00 uur tot 17.00 uur. Het Rode Kruisgebouw aan de Tabakstraat in Hulst is de ontmoe tingsplaats. De ruim tien mensen die op de eerste bij eenkomst afgekomen waren, konden zich gisteren vermaken met darten, sjoe len, bloemschikken en een optreden van Piet Scheerders. Wensen Secretaris A. Reunis van het Rode Kruis Hulst zoekt nog naar de juiste ac tiviteiten die in de toekomst georgani seerd worden voor de leden van de club. Daarom deelde hij op de eerste bijeen komst een formulier uit waarop de aan wezigen hun wensen kenbaar konden maken. Uit gesprekken met mensen binnen zijn eigen kennissenkring deed Reunis het idee voor De Kruising op. „Jongeren hebben via school wat te doen, ouderen kunnen terecht bij de ac tiviteiten die in De Lieve plaatsvinden. Voor mensen met een lichamelijke be perking is er vrijwel niets. Het gehandi captencafé dat een tijdlang heeft plaats gevonden in Den Dullaert is inmiddels ter ziele. Dat is min of meer doodge bloed omdat er te weinig activiteiten waren. Met deze club willen we dat ini- door Jean-Lou de Gucht EPE - Het menselijke aspect naar voren laten komen tussen de geschiedkundige feiten. Dat was de opzet van oud-Axelaar Chiel van Doeselaar bij het schrijven van het boek De spion van Piron. De roman verhaalt over de vero vering van Axel door prins Mau- rits in 1586. Het is de tijd van de Tachtigjarige Oorlog (1568- 1648). De Nederlanden ontwors telen zich aan de Spaanse over heersing onder koning Filips II en de daarmee gepaard gaande geloofsvervolgingen. De Spaan se opperbevelhebber Alexander Farnese, de hertog van Parma, rukt zegevierend op door het Vlaamse land. In het najaar van 1583 valt ook Axel in Spaanse handen. Het Staatse leger weet (Advertentie) in Zeeuws-Vlaanderen slechts een minimale positie te behou den: de vesting Neuzen en het ei land van Biervliet. „Een hache lijke situatie", zegt Van Doese laar. „Als ook Neuzen valt, staat de poort naar Zeeland voor de Spanjaarden wijd open." Taaie kost allemaal. Daarom vertelde Van Doeselaar het ver haal in romanvorm. „Alle histo rische feiten kloppen. Om het ge heel wat te verlevendigen, heb ik de hoofdpersoon, IJsbrand de Brune, verzonnen. En ik be schrijf de desolaatheid van het landschap. De verovering van Axel is al meer beschreven. Ik heb er een eigen invulling aan gegeven. Dan wordt het meer een verhaal van mensen van vlees en bloed. Mensen die oor log voeren. Zo heb ik in het na schrift een aantal verzonnen fi guren verwerkt. Ik wil er alleen maar mee benadrukken, dat tij dens de Tachtigjarige Oorlog drie generaties in een oorlogssi tuatie leefden. Maar het waren ook mensen die romantische avonturen beleefden." De Brune neemt dienst in het Staatse leger en komt terecht in de vesting Neuzen, die onder be vel staat van kolonel Jan Piron. De Brune krijgt van Piron een bijzondere opdracht. Hij moet als spion de vestingstad Axel binnendringen. Na een nachtelij ke actie in de omgeving van het bolwerk met de stadskorenmo- len, trekt De Brune met prins Maurits en een leger van een paar duizend man Axel binnen. Om zich de Spanjaarden van foto Peter Nicolai tiatief nieuw leven in proberen te bla zen." Reunis wil behalve binnenactiviteiten ook uitstapjes organiseren voor de le den van De Kruising. „Met de rolstoel over de wallen wandelen, bijvoorbeeld, een excursie met het pontje van Lillo, of gaan winkelen in het Waasland Shop ping Center." Mensen die belangstelling hebben om zich aan te sluiten bij de club, kunnen contact opnemen met Reunis (0114-314660), MarieLouise Mannaert (0114 -314779) of Eddy Verdurmen (0114- 681295). het lijf te houden, worden direct na de inname in de hele omge ving "de dijken doorgestoken. Toch was er snel de aandrang tot herbedijking. Voor de Beoos- tênblij-Benoordenpolder, in de volksmond de 'Bossenblie', kre gen de pioniers van die tijd al eind zestiende eeuw octrooi. De oorlog en andere tegenslagen hielden het karwei nog lang te gen, maar in 1653 was het dan toch zover. Lag de nieuwe pol der praktisch droog, kwamen er in november 1653 en in januari 1654 nieuwe stormvloeden over heen. De noeste werkers konden opnieuw beginnen. Later dat jaar was het dan eindelijk zo ver, de polder lag droog. De Beoostenblij-Benoordenpol- der is Van Doeselaar niet geheel vreemd. Hij is er geboren en schreef er in 1994 een boek over: Poldermensen in oorlogstijd. Plet is de geschiedenis van deze SLUIS - Het aannemersbedrijf KWS uit Sas van Gent be gint volgende week met de aanleg van een nieuw fietspad vanaf de Braamdijk tot in de bebouwde kom van Sluis. De aanleg van het fietspad gebeurt in opdracht van de provincie Zeeland. Het nieuwe fietspad is onderdeel van het project Duurzaam Veilig' Verkeer West Zeeuws-Vlaan deren. Tegelijk met de aanleg van het fietspad wordt ook de hoofdrijbaan van de N675 Potjes-Sluis gerecon strueerd. Plet gaat dan om het wegvak vanaf de Braam- dijk tot tot en met de Oude Zeedijk. Tijdens de werkzaam heden aan het fietspad worden ook de kruispunten op de provinciale weg Braamdijk/Sluissedijk en Oude Zeedijk veiliger ingericht. Bij de Zwinbrug wordt over het afwateringskanaal een nieüwe fietsbrug aangelegd. Met de uitvoering hiervan be gint de aannemer half mei. Wanneer alles volgens plan ning verloopt, zullen eind jüni alle werkzaamheden zijn voltooid, zo verwacht de provincie. Het verkeer en aanwo- nenden moeten tijdens de werken rekening houden met overlast. Tijdens het asfalteren van de hoofdrijbaan zal het Wegvak tussen de Braamdijk en Oude Zeedijk gedu rende veertien dagen lang' helemaal afgesloten voor au to's en langzaam verkeer. IJZENDIJKE - Op de kruising Zevenhofstedenstraat- Rijksweg' heeft gisterochtend rond half acht een aanrij ding plaatsgevonden. Een 55-jarige automobilist uit Sint-Margiete (B) reed over de Zevenhofstedenstraat en verleende op de kruising geen voorrang aan een van rechts komende 32-jarige bestuurder uit Sint-Niklaas (B). Beide auto's raakten beschadigd. TERNEUZEN - Eén van dë wethouders in het nieuwe Ter- neuzense college moet een aparte portefeuille jeugd- en gezinsbeleid krijgen. Dat is de mening van raadslid C. Freeke (LCF) naar aanleiding van de,publicatie van de scorelijst van Kinderen in Tel. Op die lijst van minst suc cesvolle gemeenten op het gebied van jeugdbeleid staat Terneuzen op plaats 102. Zaken waar naar gekeken wordt zijn onder andere jeugdwerkeloosheid, jeugdcrimi naliteit, kinderen met onderwijsachterstand, schoolver- zuim, kindermishandeling, kinderen in tehuizen, in uitke ringsgezinnen en in achterstandswijken, kindersterfte, tie nermoeders en openbare speelruimte. Freeke wil van het college van B en W weten waarom het jeugdbeleid in de gemeente niet zo succesvol is en welke maatregelen het college denkt te nemen ter verbetering. Jeugdbeleid ver dient volgens de LCF 'zo niet een eigen wethouder, ten minste een aparte portefeuille'. Op dit moment is jeugdbe leid onderdeel van de portefeuille welzijn. door Harold de Puysseleijr HULST - De gemeente Hulst moet ervoor zorgen dat het gym- onderwijs van de vier basisscho len die gebruik maakten van de ingestorte sporthal in Den Dul laert met ingang van het nieuwe schooljaar weer op peil is. Dat zegt directeur H. Mangnus van openbare basisschool De Reynaert aan de Sportlaan in Hulst. Hij is van plan het ge meentebestuur een brief te stu ren om erop aan te dringen dat de kinderen vanaf de start van het nieuwe schooljaar weer twee keer in de week gymles kunnen krijgen. Leerlingen van de Reynaert- school, de Nobelhorst en De Ark gaan nu een keer in de week met de bus naar Graauw, waar ze les krijgen in de gymzaal van het dorpshuis. „We gymmen nog maar een keer in de week. Drie kwartier, met veertig kinderen in de gymzaal in Graauw is als tussenoplossing oké", zegt Man gnus, „maar het is. inmiddels vier maanden geleden dat de sporthal buiten gebruik is ge raakt. Ik vind het onverant woord om die situatie nog veel langer voort te laten duren." Ook H. van den Berg van christe lijke basisschool De Ark noemt de huidige situatie 'niet ideaal' en vindt dat die 'niet te lang meer mag duren'. De groepen 3 tot en met 6 van De Ark gym men in Graauw, voor de groe pen 7 en 8 is de school inmid dels zelf uitgeweken naar het gymlokaal van de school voor speciaal onderwijs, De Brug. J. Knibbeler van de Moerschans- school maakt zich ook zorgen, maar vraagt zich tegelijkertijd hardop af wat de scholen kun nen doen om het probleem op te lossen. „Ook wij maken gebruik van het gymlokaal van De Brug en we zijn daar niet ontevreden over. We hebben onze gymles sen verlengd en geven alles bij elkaar maar een kwartiertje min der gymonderwijs in de week. Wij gaan ervan uit, dat die situa tie nog minstens tot januari vol gend jaar duurt." Directeur R. de Nijs van De No belhorst noemt de situatie 'niet zo ideaal als het voorheen was'. Wethouder F. van Driessche zegt begrip te hebben voor de moeilijke situatie waarin de scholen verkeren, maar kan mo menteel weinig doen om de si tuatie te verbeteren. Volgens Van Driessche is het in elk geval uitgesloten dat de scholen met ingang van het nieuwe school jaar al terecht kunnen in een nieuwe sporthal. Hij vindt per soonlijk dat er in ieder'geval een gymzaal in de Dullaertwijk moet worden gebouwd, mocht de raad kiezen voor de bouw van een niéuwe sporthal ergens anders dan in de Sportlaan. zeeuwse almanak Oud-Axelaar Chiel van Doeselaar verhaalt in zijn boek De Spion van Piron over de verovering van Axel door Prins Maurits in de Tachtigjarige Oorlog. foto Hans van de Vlekkert polder die amateurhistoricus schrijver Van Doeselaar, tegen woordig woonachtig in het op de Veluwe gelegen Epe, fasci neert. De spion van Piron verschijnt in mei. Voorintekening kost 12,75 euro en is tot 15 april mogelijk bij de bibliotheek in Axel en de boekhandels Van de Sande, Van Aken en Bruna in Terneuzen of bij de schrijver, telefoonnum mer 0578-69i557. Het valt niet mee om een lees baar en genietbaar dagblad te maken in ons hevig eroderend taallandschap. Een land schap waarin termen als bij voorbeeld 'omgevingsbestu ring' en 'nestelbaarheid' rond- waaien. Dit hoekje is te klem om hun betekenis te verduidelijken maar het is niet wat het lijkt. Dat u het maar weet. Een heleboel van zulke ter men komen uit de koker van ons eigen provinciebestuur. Misschien is het wrok jegens de Nederlandse Taalunie, die het Zeeuws de streektaal- status onthouden heeft. An ders kunnen wij ook niet ver klaren waarom de Provincie een communicatiebureau be taalt dat onder de projecttitel ERVAARZEELAND 'Zee land als hét gebied bij uitstek voor watersporters en water- minnenden in binnen- en bui tenland op de kaart moet zet ten'. En dat, zo blijkt uit het pers bericht, de met-natte stukjes Zeeland als volgt ervaart: „Tevens is er een levendig en uitgebreid walgebeuren... Daar houden wij het niet droog bij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 41