loop voor betaaldiensten dorpen Ex-verdachten Hofstadgroep eisen tonnen schadevergoeding Leerlinge mag mannen handdruk weigeren Vijf militairen in Seedorf opgepakt voor drugshandel i'ZC- Evolutie leidt vaak tot meer van hetzelfde \\dA-plan basisvoorzieningen krijgt mogelijk voldoende steun in Kamer PZC leboortecijfer lochtonen daalt Jongeren zijn solidair met betogers in Wit-Rusland Zieke werknemer heeft meer kans op ontslag Veiligheid kost 79 euro per persoon Vrouw botst op surveillancewagen Eerste april staat voor vrolijkheid Ouders zijn tegen moskeebezoek Fries paard lijkt minder populair ZOA-VLUCHTELINGENZORG ZOA dinsdag 28 maart 2006 Leningen - De evolutie J planten en dieren kan lei- j tot grote groepen 'dubbel- gers'. Wetenschappers van jfageningen Universiteit vin- dat de evolutie vaak leidt meer van hetzelfde. [ten Scheffer en Egbert van hebben daarover een theo- lepubliceerd in het Ameri- jse tijdschrift Proceedings ihg National Academy of Science. Scheffer: „Er blijken twee manieren te zijn waarop soorten naast elkaar kunnen voortbestaan: door voldoende van elkaar te verschillen of juist voldoende op elkaar te lijken." Dat laatste lijkt vreemd. Vol gens Scheffer, hoogleraar aqua- tische ecologie en waterkwali teitsbeheer, tonen computerex perimenten echter aan dat je soms minder concurrentie onder vindt naarmate je meer op je concurrent lijkt. Het onderzoek is uitgevoerd in een virtuele wereld. In gesimu leerde evolutionaire experimen ten die honderdduizenden gene raties besloegen, zagen de onder zoekers dat soorten zich niet zo als verwacht regelmatig over de ruimte verdelen. In plaats daar van groeperen ze zich telkens tot clusters van dubbelgangers die onderling gescheiden wor den door een stukje in de ruimte waar geen soorten zitten. Dit verrassende pati'oon van re gelmatig verdeelde 'hoopjes van soorten' wordt inderdaad gezien in de grootteverdeling van aller lei organismen variërend van vo gels en muizen tot kevers en zoö plankton. Dit patroon is nooit afdoende verklaard. De Wageningse wetenschappers bestrijden het klassieke beeld in de biologie dat zo veel soorten naast elkaar kunnen voortbe staan doordat iedere soort een eigen plekje in de natuur heeft. Die theorie ontmoet echter steeds meer twijfels. De talloze boomsoorten in een tropisch re genwoud bijvoorbeeld, of de enorme aantallen verschillende algen in de oceanen lijken goed deels dezelfde niche te bezetten. „De veelheid aan vaak slechts subtiel verschillende soorten in de natuur blijkt echter juist van essentieel belang voor de stabili teit", zegt Scheffer. „Die extra soorten vormen een verzekering in moeilijke tijden. Als een van de soorten door ziekte of ramp in de problemen raakt, dan kun nen andere soorten de ecologi sche rol blijven vervullen." ANP irMichel Reijns LVHAAG - Het PvdA-voor- dat ervoor wil zorgen dat in kleine kernen burgers kunnen opnemen bij een skiiliaal kan mogelijk op vol gde steun rekenen in de (ede Kamer. nen uit kleine kernen, en zo vooral voor ouderen en gehan dicapten moeilijk te bereiken zijn. Een Kamermeerderheid onder steunt het doel van het voorstel daar iets aan te doen, hoewel coalitiepartij D66, LPF en SGP nog veel praktische vragen heb ben. Ook de ChristenUnie wikt en weegt nog. Taxiservice De coalitiepartijen CDA en VVD zijn tegen. Zij vinden dat Crone 'een te grote oplossing heeft bedacht voor een te klein probleem'. „Uiteindelijk blijft er maar een hele kleine groep over die moeilijker bij een bank komt", zei WD-Kamerlid Van Egerschot gisteren. CDA en WD zien voor die groep meer in voorzieningen als taxiservice en vervoervouchers. Zij denken bo vendien dat het voorstel veel meer kost dan de 10 miljoen eu ro die de PvdA verwacht. De PvdA kwam drie jaar gele den al met voorstellen om de be reikbaarheid van betaaldien sten op het platteland te verbete ren. De sociaaldemocraten wij zen erop dat er in 2000 nog ze venduizend bankkantoren wa ren, eind 2004 waren dat er nog 3700. PvdA-Kamerlid Crone vreest dat in dit tempo het laat ste bankkantoor in 2011 de deu ren sluit. ANP bespreekt het parle- nt het initiatiefwetsvoorstel I de indiener, PvdA-Tweede lerlid Crone. Hij wil dat in kernen of wijken met meer vijfduizend inwoners bin- dne kilometer een voorzie- moet zijn waar mensen geld kunnen opnemen of andere bankzaken terecht- PvdA vindt het onaanvaard- lp' ir dat steeds meer 'basis- aieningen' als bankfili- 3 of postkantoren verdwij- (Advertentie) Dit is een spaarzegel voor ireegel j DVD-spaarweken van 3 1 de PZC. Iedere dag ver- schi|nt er een van de drie - verschillende zegels in de rt Met drie verschillende zegels heeft u ivoIIêj spaarkaart en kunt u een DVD tullen Spaarkaarten staan op woens- jen zaterdag in de krant t/m 8 april. het alfabet van Zeeland EN HAAG - Niet-westerse al- Hhtone vrouwen baren steeds ader kinderen. Zij beginnen ririn op de autochtone bevol- 5 f! agte lijken. Vooral onder Ma- 3 2; tkaanse en Turkse vrouwen is 18 Ikindertal sterk gedaald. Dat i 13 Idt het Centraal Bureau voor I Statistiek. I 13 2' wkkaanse moeders die gebo- 113 izijn tussen 1965 en 1969 krij- agemiddeld 2,7 kinderen. De 2Ö seratie van hun moeders 12( sg nog het dubbele aantal. 20 derlandse vrouwen krijgen 13 :iddeld iets minder dan twee sieren. Een opvallende uit- Jj ideiing onder niet-westerse 23 ochtone vrouwen zijn de Suri- 13 imse moeders vanaf dertig ir. Zij baren met een gemid- »de van 1,5 minder kinderen Nederlandse autochtone «Iers. lochtone moeders beginnen als autochtone steeds later iinderen. Beide groepen be ien gemiddeld net voor hun van hun eerste kind. •eede generatie Antilliaanse Arubaanse vrouwen zijn ik nog iets ouder. GPD AMSTERDAM - Leden van jongerenorganisaties houden een betoging om de de monstranten tegen het bewind van president Loekasjenko in Wit-Rusland een hart onder de riem te steken. Zij sloegen gisteren hun tenten op aan het Museumplein in Amsterdam, net als de jongeren in de Wit-Russische hoofdstad Minsk. Op last van de politie moesten zijn gisteren hun tentjes verplaatsen. Het opzetten viel tegen door de harde wind. De jongeren proberen hun actie op het Museumplein tot vrijdag voort te zetten. foto Koen Suyk/ANP van onze redactie binnenland UTRECHT - Het ROC ASA heeft ten onrechte een islamiti sche leerlinge geweigerd omdat zij mannen geen hand wil ge ven. Dat heeft de Commissie Ge lijke Behandeling (CGB) giste ren geoordeeld. De vrouw zei bij haar aanmelding dat haar ge loof handenschudden met man nen niet toestaat. Voor het Regionaal Opleidingen Centrum, dat middelbaar be roepsonderwijs verzorgt in Am sterdam, Utrecht en Amers foort, was dat reden haar niet toe te laten tot een opleiding tot onderwijsassistent: een hand ge ven is soms nodig in het beroep waarvoor zij wordt opgeleid. Verder wil de school voldoen aan de wettelijke taak de leerlin gen op te leiden tot burgers voor wie algemeen geaccepteerde om gangsvormen normaal zijn. Ge lijkwaardigheid van man en vrouw hoort daarbij. Volgens het CGB maakt de school zich daarmee schuldig aan discriminatie. Door uit te gaan van de normen en waarden van een meerderheid, wordt een vrouw uit een minderheids groep uitgesloten. Bovendien zijn er ook genoeg andere manie ren om mannen te begroeten. Daar komt volgens de commis sie nog eens bij dat een onder wijsassistent niet zo vaak een hand hoeft te geven. ROC ASA zegt in een reactie op de uitspraak, die overigens niet bindend is, dat de CGB in 2002 in een vergelijkbare zaak anders oordeelde. Toen mocht een school een reproductiemedewer ker weigeren die weigerde vrou wen de hand te schudden. Ver der zou de vrouw die ROC ASA weigerde er volgens de commis sie voor kunnen kiezen niemand een hand te geven. De school noemt dit onuitvoerbaar en ir reëel. ANP door Ferdi Schrooten DEN HAAG - Vier vrijgespro ken terreurverdachten in het Hofstadproces eisen tonnen schadevergoeding van de Staat. Nu de vonnissen definitief zijn, dienen hun advocaten bij de rechtbank claims in van 100.000 tot 500.000 euro. In een enkel ge val valt de claim mogelijk nog hoger uit. Normaal krijgen verdachten voor onterecht voorarrest 70 tot 95 euro per dag, afhankelijk van de detentie-omstandigheden. De ex-Hofstadverdachten, allen LAf\T HEX V<4AJ scMooL door Eric de Bie DEN HAAG - Werkgevers ont slaan steeds vaker een werkne mer die na een langer durende ziekte weer aan de slag gaat. De verplichte reïntegratie bij de oude baas leidt regelmatig tot arbeidsconflicten en zaken bij de kantonrechter. Dat concludeert Stichting de Ombudsman op basis van 2500 klachten en vragen van werkne mers over reïntegratie naar de werkvloer. „Wij signaleren dat de klachten een gevolg zijn van de herbeoordelingsoperatie van WAO'ers en de verplichting voor werkgevers om het loon van zieke werknemers twee jaar door te betalen", aldus juriste C. de Groot van de stichting. Sinds 2004 moeten werkgevers zieke werknemers twee jaar lang doorbetalen en moeten zij er alles aan doen om hen weer aan het werk te krijgen. Daarbij gaat het bijvoorbeeld om het creëren van speciale werkplek ken of het samenstellen van een ander takenpakket. Veel werkge vers hebben daar volgens de Om budsman geen zin in en denken dat het voordeliger is de werkne mer te ontslaan. De gang naar de kantonrechter wordt dan vaak gemaakt. Die oordeelt al snel dat een arbeidsrelatie is ver troebeld. De vakbonden noemen de con clusie van de Ombudsman 'zor gelijk'. „Als dit gebeurt, dan is dat een ernstige situatie. Wij moeten er scherp op zijn en de perverse effecten van de wet aanpakken", zei CNV-voorzit- ter R. Paas gisteren. GPD vrijgesproken van lidmaatschap van een terreurorganisatie, ei sen echter zeven tot twintig keer de dagvergoeding. Advocaat H. Wansink eist een half miljoen euro, ofwel ruim 1500 euro per dag, voor de tien maanden die zijn cliënt Nadir A. in voorarrest zat. „Hij heeft niet alleen heel lang voor niets vastgezeten, hij is ook besmet door het terrorismeproces. Na dir heeft nu grote moeite een baan te vinden." Rachid B., die begin januari na veertien maanden cel op vrije voeten kwam, gaat mogelijk een nog hoger bedrag eisen. „On danks de vrijspraak kleeft aan hem toch het beeld van een ama teurterrorist", zegt B.'s advo caat P. Plasman. Rachid B. is zijn baan bij een automatise ringsbedrijf inmiddels kwijt. Plasman: „Als hij zijn sollicita tiepapieren naar waarheid in vult, dan komt hij nooit meer aan de bak. Voor hem als twinti ger betekent dat op termijn een enorme inkomensschade." Deze schade kan volgens Plas man in de tonnen lopen, boven op een claim voor immateriële schade. „De detentie heeft er flink bij hem ingehakt." Nieuwe naam Jermaine W. eist waarschijnlijk de laagste vergoeding. Zijn advo caat C. Starmans denkt aan een VOORBURG - De gemeente Rotterdam heeft dit jaar op de begroting 251 euro per inwoner uitgetrokken voor openbare orde en veiligheid. Gemiddeld besteden de ge meenten hiervoor 79 euro per inwoner. Dit blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek, dat naar de gemeentelijke begrotingen voor 2006 heeft gekeken. Verreweg de belangrijkste kostenpost op dit terrein zijn de uitgaven voor de brandweer. Verder gaat het geld on der meer naar stadswachten, het voorkomen van crimina liteit en Bureau Halt. ANP GILZE - De bestuurster van een personenauto is gisteren ernstig gewond geraakt toen zij in de berm van de A58 bij Gilze met haar auto achterop een stilstaande surveillance auto van de politie reed. Een woordvoerder van de politie heeft dat gezegd. De surveillancewagen stond in de berm, omdat agenten een automobilist op zijn rijgedrag wilden aanspreken. Een politieman in de auto bleef ongedeerd, doordat hij het ongeval zag aankomen en zich schrap kon zetten. De bestuurster raakte bekneld. Door de aanrijding ontston den files in beide rijrichtingen. ANP AMSTERDAM - De Nationale Stichting ter Bevordering van Vrolijkheid heeft 1 april uitgeroepen tot Dag van de Vrolijkheid. De stichting organiseert creatieve workshops voor kinderen van asielzoekers. De Vrolijkhéid probeert hen onbezorgde en vrolijke mo menten te laten beleven door samen kunst te maken. Re sultaten uit de workshops van het afgelopen jaar zijn van af zaterdag te zien op een tentoonstelling in het Histo risch Museum. ANP KAMPEN - Een omstreden bezoek van enkele honderden leerlingen van het reformatorische Pieter Zandt College aan de moskee in Kampen is door de directie afgelast. Ouders protesteerden hevig, nadat de Elburger predikant M. Kempeneers het bezoek omschreef als een knieval naar de moslimreligie. Het zou voor het eerst zijn dat in het kader van gods dienstlessen op de scholen in Kampen, Staphorst en Urk de leerlingen een moskee van binnen zouden zien. ANP DRACHTEN - De populariteit van het Friese paard lijkt af te nemen. Na een jarenlange toename zijn nu voor het tweede achtereenvolgende jaar minder merries gedekt. Dat heeft directeur I. Hellinga van het Friesch Paarden Stamboek in Drachten gisteren laten weten. Jaarlijks gaan gemiddeld duizend paarden dood en komen er onge veer zesduizend bij. „De populatie bestaat nu uit veertigduizend paarden en dat groeit dus nog wel, maar de top voor het paard is nu bereikt", aldus Hellinga. Het aantal dekkingen is aflopen jaar van ruim. achtduizend naar ruim zevenduizend ge daald. De directeur denkt dat de markt verzadigd is. ANP door Bouke Berqsma DEN HAAG - De Koninklijke Marechaussee heeft eind janua ri in Seedorf vijf militairen aan gehouden voor drugshandel. Twee van hen worden verdacht van drugshandel en -smokkel, drie worden verdacht van voor bereidingshandelingen voor het overtreden van de Opiumwet. Het onderzoek is afgesloten en het proces-verbaal wordt over gedragen aan het Openbaar Mi nisterie in Arnhem, maakte de marechaussee gisteren bekend. De vijf militairen zijn intussen op vrije voeten gesteld. Hun is wel ontslag aangezegd door de Koninklijke Landmacht. De drugshandel werd septem ber vorig jaar ontdekt. Bij de aanhoudingen zijn ook drugs in beslag genomen: 89 gram cocaï ne, 100 gram speed en een gerin ge hoeveelheid marihuana. De leeftijd van de militairen va rieert van 20 tot en met 26 jaar. Het zijn militairen in de rang van soldaat tot en met korpo raal. Zij zijn gelegerd in Duits land op de legerplaats Seedorf. Het nieuws over de in drugs han delende militairen uit Seedorf komt op een moment dat Defen sie ernstig in verlegenheid is ge bracht door berichten over wan gedrag op schepen van de mari ne. Op het fregat Tjerk Hiddes zou sprake zijn geweest van aan randing en verkrachting, drank misbruik en drugsgebruik. Een commissie van drie onder lei ding van de commissaris van de Koningin in Utrecht, Boele Staal, doet onderzoek naar het wangedrag. ANP bedrag 'in de buurt van een ton'. Zijn cliënt heeft tot mei 2005 een half jaar in voorarrest geze ten. „Hij zat de laatste maanden van zijn minderjarigheid in de bak." Mogelijk eist Jermaine W. ook een nieuwe naam. Redelijk K. Lieuw-On, advocaat van Mo- hamed el B., acht een claim van twee ton redelijk. „Hij heeft ook twee keer zo lang vastgezeten als Jermaine W." Het is nog on duidelijk of Zakaria T., die met vijftien maanden het langs vast zat van alle vrijgesproken ver dachten, schadevergoeding eist. „We zullen het hem adviseren", aldus advocaat V. Koppe. Over de hoogte van een eventuele claim laat Koppe zich nog niet uit, maar een veelvoud van de standaard schadevergoeding acht de advocaat niet uitgeslo ten. De Hofstadadvocaten onderbou wen hun eisen met eerder toege wezen claims. Koppe haalt za ken aan van onschuldigen die na een proces het tien-, vijftien en soms wel twintigvoudige kre gen van de standaard schadever goeding. Plasman: „In zedenzaken heb ben rechtbanken vergoedingen van duizenden euro's toegekend aan verdachten die een paar da gen onschuldig hebben vastgeze ten." GPD (Advertentie) van noodhulp tot en met wederopbouw wij blijven www.zoa.nl NATIONALE COLLECTEWEEK 2006 :2f^lAART -1 APRIL ^'GIRO 550 APELDOORN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3