emeente kan vervuild iaggerspecie niet kwijt iode ;how Exploitant past voor Zeeuws voetbalmuseum Gimbrêre Adviesraad nieuwe zorgwet WMO moet breed opgezet worden 'leeuwse partijen zoeken samen nieuwe oplossingen logelijk laatsing van iefibrillator ïSirjansland Willem und Janny promoten de volksmuziek Blij met Belastingwijzer Doek valt voor forum Goes Arrestaties na mishandeling zeeuwse almanak Droog factie: 0113-315649 KW.pzc.nl «aikredactie® pzc.nl jstbus 31, 4460 AA Goes Ivertentie-exploitatie: iord-en; Midden-Zeeland: 0113-315520; juws-Vlaanderen: 0114-372770; penaal: 020-4562500. insdag 28 maart 2006 ■ög waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode v;.;V, 1844-1998 v' editie Schouwen-Duiveland inrAli Pankow ERIKZEE - Schonwen-Duive- md heeft behoefte aan veel 1 opslagruimte voor vervuil- ibaggerspecie dan het beschik te depot aan de Verseputse- (ff bij Kerkwerve biedt. Dat •pot is slechts te gebruiken :or 8000 kubieke nieter, ter ijl de gemeente naar verwach- jgruim 32.000 kubieke meter iggerspecie kwijt moet. beleidsambtenaar ,van Santé heeft de gemeente nook duidelijk belang bij pro- - icial| samenwerking voor het rceren van meer bergingscapa- eit. „Het is overigens een lan- ;lijk probleem. Er zijn in veel heden te weinig depots voor it opslaan van niet-verspreid- ire baggerspecie. Dat heeft ge- iiilteerd in een grote achter aan het onderhoud van de Biotbodems en andere water- ggen." ilgens Van Santé is dat ook de 1 den het Rijk niet langer zon- rmeer haar eigen twee bag- lepots De Slufter en IJs- beschikbaar blijft stel- Tot nu toe werden daar ook nuit Zeeland met regelmaat «veelheden baggerspecie per 4 lip naar afgevoerd. igèn depots j van het Rijk nog drie ir zo blijven, echter onder irwaarde dat gemeenten, pro xies en waterschappen zich die tussentijd inspannen ei- gen baggerdepots op te zetten. In Zeeland hebben gemeenten, provincie en het Waterschap Zeeuwse Eilanden besloten daartoe samen te gaan werken aan oplossingen op korte en lan ge termijn. De beste manier voor het verwij deren van baggerspecie is, vol gens Van Santé, hergebruik bij bijvoorbeeld het ophogen van percelen grond. De vervuilde of zogeheten niet-verspreidb are baggerspecie moet dan wel eerst ontwateren en rijpen. Ook daar zijn lokale depots voor nodig. Als oplossingen voor de korte termijn wordt gedacht aan on der meer het depot Dekkerspol der in Terneuzen, de Diepe Put bij de Axelse Vlaktehaven en de Diepe Put op het land De Wran ge bij Borsele. Havenkanaal Schouwen-Duiveland heeft vo rig jaar. samen met het water schap een opslaglocatie voor bagger gecreëerd op het terrein van de rioolwaterzuiveringsin stallatie aan de Verseputseweg in Kerkwerve. De bergingscapa citeit voorziet echter lang niet in de behoefte. De gemeente heeft op dit moment te maken met' baggerwerkzaamheden in de haven en het havenkanaal van Zierikzee. Een deel van de bagger zou in de Oosterschelde gestort mogen worden, maar een anderedeel is van zo'n slech te kwaliteit dat dit niet kan. „Vervoeren naar rijksdepot De Slufter biedt een mogelijkheid, maar dan moeten we als gemeen te dus wel kunnen aantonen dat we meewerken aan oplossingen IRJANSLAND - De Rode ruis afdeling Duiveland on- erzoekt de mogelijkheid tot laatsing van een defibrillator ïSirjansland. Het is één van de nderwerpen waarover gespro- en wordt tijdens de dorpsraads- ergadering van Sirjansland op 4 april. Iet Rode Kruis kijkt of het haal- is die reanimatieapp ara- uur in Sirjansland te plaatsen 'n mensen op te leiden voor de lediening ervan. Vertegenwoor- van de Duivelandse afde- ing zijn present om informatie •ver het onderwerp te verstrek en. laarnaast staat de tweede lorpsraadsvergadering van dit in het teken van een grote duurswisseling. Vier van de (H. de Hulster, S. Visser, Marijs en D. Fluijt) treden af n stellen zich niet meer voor nieuwe termijn beschik te nu negen koppen tellende orpsraad is van plan met zeven verder te gaan. Dus «orden er nog twee personen lezocht. Tot dusverre hebben ich spontaan al twee as- jirant-leden gemeld. Anderen te belangstelling hebben nnnen dat aangeven bij voor- itter R, van der Graaf of te van de andere dorpsraadsle- tedere onderwerpen die ter prake komen tijdens de eerst- olgende vergadering zijn de erkeerssituatie van de Zand den de Lageweg en de aankle- tegvan het dorp. 'e vergadering wordt gehouden u~en be- Het nieuwe programma draait vooral om Duitsland, of zoals Wim Tros het zegt: „We nemen de luisteraar mee naar Tirol en Beieren." Maar aan bod. tel om 20.00 uur. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Promotor van Ne derlandstalige muziek Willem Tros en de Schouwen-Duive landse 'jodelkoningin' Janny de Koster bundelen hun krachten. Vanaf donderdag 6 april presen teert het tweetal een Duitstalig programma voor Omroep Schou wen-Duiveland (ROSD) met de klinkende naam Eine Stunde mit Willem und Janny. Willem Tros (Van den Heet- kamp, zoals hij in het echt heet) beperkt zich niet bepaald tot één genre. De presentator van het radioprogramma Met Vlag en Wimpel van de Schouwen- Duivelandse omroep zweert ech ter wél bij z'n moerstaal. De Koster is, als gepassioneerd lief hebster van Duitse volksmuziek en schlagers, een heel ander ver haal. Zij reist, zowel in fysieke kilometers als via de digitale snelweg, de hele wereld over op zoek naar artiesten in het door haar zo geliefde genre. Contac ten die ze aanknoopt monden niet zelden uit in een optreden, een wederzijds bezoek of zelfs hechte vriendschap. Enkele re sultaten daarvan zullen in het radioprogramma ook te terug te horen zijn. Want het blijft niet bij het draaien van plaatjes alleen. Ei ne Stunde mit Willem und Jan ny wordt, behalve met muziek, ook gevuld met interviews met artiesten en hier en daar - als on derdeel van de zomertoer die de radiomedewerkers jaarlijks over het eiland maken - een live concert. „Kevin de Winter, Pe tra Böck en Shirley", somt De Koster enkele artiesten op die deze richting uitkomen en hun opwachting maken in het Schou- wen-Duivelandse radioprogram ma. Het is De Koster die de muziek inbrengt. Tros op zijn beurt is de man met omroepervaring. Die op zijn klompen aanvoelt dat de luisteraar afhaakt als er een uur lang alleen maar gejo deld wordt. „Dat gaat vervelen. Dus worden mooie schlagers af gewisseld met jodelmuziek", be looft hij. Hoewel het 'zijn ding' in eerste instantie niet is, weet de Duitstalige muziek hem toch te prikkelen. „Het is gezellige muziek. Volksmuziek hè? Echt voor het volk. Dat heb je met Ne derlandstalige muziek ook." Duits-Nederlands Met Eine Stunde mit Willem und Janny willen de twee volks muziekkenners een 'gezellig Duits-Nederlands („Mijn Duits is steenkolenduits", zegt Tros meteen) familieprogramma' ma ken. Tros: „We nemen de luiste raar mee naar Tirol en Beieren." Maar ook Nederlandse artiesten die ook in het Duits zingen, zo- (Advertentie) door Maurits Sep MIDDELBURG - Het Land van Ooit heeft zich definitief terug getrokken als exploitant van het nationaal voetbalmuseum in Middelburg. Maar het Brabant se pretpark wil het voetbalmu seum nog steeds wel graag bou wen naast het eigen park in Dru- nen. De verhitte discussies in Middel burg, tussen Middelburg en Vlis- singen, tussen Middelburg en de provincie Zeeland en tussen de overheden en de initiatiefne mers van het museum, hebben Het Land van Ooit doen beslui ten af te zien van betrokkenheid bij het museum in Middelburg. „Wij willen niet terechtkomen in deze discussies over wat wel en niet kan", verklaart direc teur M. Taminiau. "Wij doen niet meer mee." De Zeeuwse pe rikelen kunnen het imago van zijn bedrijf beschadigen, vreest Taminiau. Daar komt bij dat Taminiau een nationaal voetbalmuseum in Middelburg te weinig kansen toedicht. Volgens hem wordt het te afhankelijk van de regio. Een 'nationaal voetbalmuseum' moet op een locatie liggen die vanuit grotere delen van Neder land sneller en beter is te berei ken, vindt Taminiau. „Wordt het Middelburg, dan is het risi co te groot dat iemand in Noord-Nederland ook een voet balmuseum opzet." Mocht het voetbalmuseum niet in Middelburg komen, dan is Het Land van Ooit nog wel he vig geïnteresseerd in de bouw van het museum op de terreinen van het pretpark in Drunen. „Dan zitten we ook mede aan het roer. Dan hebben we ook iets te zeggen over wat er komt. Nu is er in Middelburg nog zo veel onduidelijk, dat we daar on ze energie niet in willen ste ken." Taminiau vond dat het hoog tijd was geworden om 'kleur te be kennen'. „Ik wil niet het verwijt krijgen dat ik dubbel spel heb gespeeld." Als dat verwijt juist nu komt omdat hij zich terug trekt voor Middelburg en daar mee de kans nog kleiner maakt dat het daar komf, terwijl hij zich wel beschikbaar houdt voor vestiging in Drunen, dan voelt hij zich niet aangesproken. „Daar sta ik dan boven." De initiatiefnemers van het voet balmuseum zullen de gemeente Middelburg op zeer korte ter mijn laten weten of de gemeente nog wat extra tijd krijgt - tot 1 juli - om een uitweg te beden ken uit de problemen. Maar de kans dat Middelburg die tweede kans krijgt, is vrijwel nihil. DONDERDAG 30 MAART 10.00- 13.30 -16.00- 19.00 UUR RESERVEREN IS GEWENST LANGE DELFT 16 MIDDELBURG Rondje op de golfbaan met Tiger Woods Het baggerdepot in Kerkwerve is qua capaciteit lang niet voldoen de om de hoeveelheden baggerspecie te verwerken waar de gemeen te door lopende projecten mee omhoog zit. foto Dirk-Jan Gjeltema op termijn in de regio zelf", zegt Van Santé. Met uitzondering van Borsele hebben de overige Zeeuwse gemeenten daar ook in middels mee ingestemd. ook Nederlandse artiesten komen foto Dirk-Jan Gjeltema als Jan Smit, worden ten tonele gevoerd. Leuk voor de vele Duit se gasten die Schouwen-Duive land in de zomer bezoeken, denkt Tros. Maar ook de Neder landse luisteraar kan er wat mee, weet De Koster. Vaak ge noeg hoort zij van mensen dat ze best behoefte hebben aan dit soort muziek. De omroep biedt daar vanaf vol gende week alle mogelijkheid toe. Op een stil radio-uurtje, als normaal gesproken de computer continu muziek de ether inslin- gert/gaan Willem en Janny als presentatieduo van start. In eer ste instantie om de twee weken. Van begin juni tot eind augus tus zullen zij wekelijks te beluis teren zijn. Op donderdagen, steeds van 16,00 tot 17.00 uur. (Advertentie) ZIERIKZEE - De Seniorenraad Schouwen-Duiveland is zeer tevreden over de Belastingwijzer die de gemeente heeft opgesteld en insluit bij alle gemeentelijke belasting aanslagen. Voorzitter J. Hendrikse stelde gisterochtend in de vergadering voor namens de Seniorenraad daar een be dankbriefje voor aan de gemeente te sturen. „Als we wat te klagen hebben, laten we het ook horen. Deze wijzer geeft heel duidelijk uitleg hoe de gemeentelijke belastin gen in elkaar steken, waarom er verschillende vormen van heffing zijn en over wat er met het geld gebeurt", al dus Hendrikse. GOES - Het vorige week gesloten discussieplein op de in ternetpagina van de gemeente Goes gaat niet meer open. Het keert ook niet terug op de nieuwe website van de ge meente, die begin mei operationeel wordt. Het afschaffen van het forum heeft volgens een woordvoerster niets te maken met de schuttingtaai en scheldpartijen die na het biddagakkoord op het discussieplein verschenen. Deze bij dragen waren voor burgemeester D. van der Zaag reden het forum te sluiten. Goes had al een jaar geleden beslo ten met de vernieuwing van de site het forum te schrap pen, omdat de bijdragen vaak weinig zinnig waren. Burgers kunnen op de nieuwe site wel hun stem laten ho ren. Er verschijnt geregeld een internetpeiling over plan nen en projecten. Het is nog onduidelijk hoe groot de in vloed van deze 'poll' op het gemeentelijk beleid wordt. Bo vendien komt er een routeplanner en een goed zoekpro gramma. Vanaf 2007 wordt een digitaal loket opge bouwd, waar mensen bijvoorbeeld een uittreksel van het bevolkingsregister kunnen downloaden. Ook is het de be doeling dat bestemmingsplannen digitaal kunnen worden ingezien. HULST - De politie heeft twee Hulstenaren (35 en 38 jaar) naar aanleiding van een gevecht gearresteerd: de een op verdenking van zware mishandeling, de ander wordt verdacht van poging tot doodslag. De 38-jarige man is gisteren aangehouden, de 35-jarige afgelopen vrij dagochtend al. De twee gingen woensdag 22 maart in het centrum van Hulst op de vuist, waarbij de 38-jarige de an der met een mes te lijf wilde gaan. De 35-jarige man zag kans het mes af te pakken en heeft zijn tegenstander ver volgens dusdanig geschopt en geslagen dat deze na de vechtpartij met hoofdletsel en kneuzingen bloedend op de grond bleef liggen. De 35-jarige maakte zich uit de voeten en gooide het mes later in een rioolputje. Na de zware mishandeling is de 38-jarige Hulstenaar naar huis gegaan, waar hij later op dezelfde avond in zijn woning door drie mannen, waaronder de 35-jarige ver dachte, opnieuw werd belaagd. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Schouwen-Duive land ruimt in de nieuw te vor men Adviesraad voor de nieuwe Wet Maatschappelijke Onder steuning (WMO) veel plaats in voor mensen die daar op per soonlijke titel zitting in willen nemen. De andere gemeenten in de Oosterschelderegio doen dat juist niet. Die conclusie werd gisteroch tend getrokken in de vergade ring van de Seniorenraad Schou wen-Duiveland, zonder daar di rect een waardeoordeel aan te koppelen. „Als die adviesraad maar een brede opzet krijgt", zegt waarnemend voorzitter J. Hendrikse. Lid van de Senio renraad Voor de Seniorenraad zelf wordt in elk geval één zetel bin nen de Adviesraad ingeruimd. Dat geldt ook voor het Cliënten platform Sociale Zaken en het Platform voor mensen met een functiebeperking. „Verder kunt u als leden van de Seniorenraad natuurlijk ook op persoonlijke titel solliciteren", geeft gemeen teambtenaar A. de Wit in de ver gadering aan. Hij laat verder we ten dat de betreffende advies raad dertien tot vijftien zetels zal krijgen. „We zijn bezig met de opzet van een profielschets voor een onafhankelijk voorzit ter en voor de invulling van de zetels naast de drie vaste delega ties worden binnen afzienbare tijd vacatures geplaatst." Met de WMO, -die een deel van de AWBZ (Algemene Wet Bij zondere Ziektenkosten), de Wel zijnswet en de WVG (Wet Voor zieningen Gehandicapten) moet vervangen, legt het Rijk een be langrijke regierol bij de gemeen ten. Die krijgt als taak te zorgen voor de zelfredzaamheid van de burgers en betreft zaken als hulp in het huishouden, bevorde ren van leefbaarheid, ondersteu ning van mantelzorgers en ver slavingszorg. Verdeelsleutel Inmiddels is veel commotie ont staan over de verdeelsleutel die het Rijk wil toepassen bij het toekennen van de budgetten voor het uitvoeren van deze ta ken. Vooral plattelandsgemeen ten worden geconfronteerd met kortingen ten behoeve van hoge re budgetten voor de stedelijke gebieden. „Zo wordt op Schou wen-Duiveland bijvoorbeeld tweeënhalf miljoen euro uitgege ven voor het verstrekken van hulp in het huishouden aan men sen die dat zelf niet meer kun nen. Daarop zullen we binnen enkele jaren ruim een half mil joen moeten bezuinigen als het Rijk de voorgestelde verdeelsleu tel handhaaft", zegt De Wit. Het valt niet mee om een lees baar en genietbaar dagblad te maken in ons hevig eroderend taallandschap. Een land schap waarin termen als bij voorbeeld 'omgevingsbestu ring' en 'nestelbaarheid' rond- waaien. Een heleboel van zulke ter men komen uit de koker van ons eigen provinciebestuur. Misschien is het wrok jegens de Nederlandse Taalunie, die het Zeeuws de streektaalsta- tus onthouden heeft. Anders kunnen wij ook niet verklaren waarom de provin cie een communicatiebureau betaalt dat onder de project titel ErvaarZeeland 'Zeeland als hét gebied bij uitstek voor watersporters en watermin- nenden in binnen- en bui tenland op de kaart moet zet ten'. En dat, zo blijkt uit het pers bericht, de niet-natte stukjes Zeeland als volgt ervaart: „Tevens is er een levendig en uitgebreid ivalgebeuren..." Daar houden wij het niet droog bij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 33