E9 Van kraonweie tot kraaien'ol De pauwen mogen niet geënt worden weie Kinderen van de dorpsnotabelen leefden zorgeloos 23 Laatste deel serie veldnamenboeken dinsdag 28 maart 2006 Ze houdt zich groot, maar het was toch even schrik ken. Bar.tje is dood, de knuffelca via van cliënte Olga. Opeens lag 'ie daar, roerloos in zijn hokje. Oorzaak? Kou? Ouderdom? Wie het weet mag het zeggen. Olga gaat ogenschijnlijk onverstoor baar door met haar werk, maar het kan haast niet anders dan dat ze verdriet heeft. Elke dag pakte ze Bartje even op. Even een momentje met haar favoriete diertje, zomaar een paar minuten stevig knuffe len. Olga moet nu dus op zoek KINDERBOERDERIJ De kinderboerderij aan de Evertsenlaan in Terneuzen is een drukbezochte plek. Even brood brengen voor de dieren, even eruit met de kinderen, even een om metje maken. Verstande lijk gehandicapten van de stichting Tragel verzorgen de dieren en onderhouden de stallen. In deze rubriek wekelijks bericht over het wel en wee op de Terneu- 'zense kinderboerderij. De Stichting Het werkend trekpaard Zeeland houdt zaterdag de jaarlijkse open dag. Bij elf paardenhouderijen kun nen belangstellenden terrecht tussen 10 en 12 en van 13.30 tot 15.30 uur. Diverse voorjaars werkzaamheden zijn dan te zien. De meewerkende bedrijven zijn: K. Brooymans, Bartelmeetweg Tholen; C. Maurice, Notenboom- dijk Nisse; M. Moermond, Dorps- ring Noordwelle; C. Mol, Weel- weg Waarde; A. Paauwe, Wéel- weg Gapinge, A. Verhage, Sn. Hurgronjeweg Serooskerke (W); R. Vermeer, Smidsweg Noord welle; A. Blaas, Westhovense- weg Oostkapelle; L. de Visser, Zandweg Ritthem; B. v.d. Wek ken, Heuvelsweg, Kerkwerve en A. Krijger, Molenwerf Melisker- ke. Het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle houdt zondag een stinzenwandeling. Onder leiding van een gids wordt gewandeld in en om het museum. De wandeling begint om 14 uur bij het museum en duurt ongeveer andserhalf uur. Opgeven vooraf is noodzakelijk. Dat kan tot en met vrijdag tus sen 9 en 14 uur bij het museum, tel. 0118-582620. Het Clara's Pad in Heinkenszand zoals het vroeger was. illustratie boek Kind in Heinkenszand Wat moeten kinderen van de dorpsnotabelen vroe ger, zeg maar vóór de Tweede Wereldoorlog, een zorgeloos le ventje hebben gehad. Zeker in vergelijking tot de kinderscha ren van (land)arbeiders. Geen gebrek aan geld, altijd goed en lekker te eten, volop leuke kle ren, allerlei uitstapjes naar fami lie, de grote stad en het strand. Kortom, een luizenleven. Althans, dit beeld stijgt op uit het boek Kind in Heinkenszand 1933-1945, waarin Elly van Haersma Buma, geboren Van Werkum, haar herinneringen aan Zeeuwse jaren beschrijft. De tijd waarin burgemeester, do minee, dokter en notaris een ver heven rol in het dorpsleven ver vulden. Dat straalde af op him kinderen. Het zijn herinnerin gen, later opgeschreven en dan wil de werkelijkheid soms wel eens wat vervaagd zijn. Van Haersma Buma heeft zich echter goed gedocumenteerd. Ze beschikte naast haar persoonlij ke ervaringen, onder meer over het familie-archief en een oor logsdagboek van haar in 1980 overleden broer Paul van 17 sep tember tot begin 1945. Namen en tijdstippen zijn nauwgezet vermeld. Zo ontstaat een schets van het leven dat de bovenlaag in een dorp leidde (Heinkens zand had al een heuse, zij het be tegelde, tennisbaan) en van de omstandigheden op het platte land tijdens de oorlogsjaren. Voor ze zich aan het uitwerken van haar herinneringen zette, bezocht Van Haersma Buma het huidige Heinkenszand. „We re den stapvoets door het dorp, ter wijl ik van de ene verbazing in de andere viel. Mijn school met het huis van de bovenmeester was van de aardbodem verdwe nen, evenals het gemeentehuis schuin tegenover de hervormde kerk. Links van de Kraaiendijk stonden nieuwbouwhuizen in de steigers. De 's Heer Arendsker- kedijk was als in het niet opge lost." Elly van Werkum wordt 3 okto ber 1933 door dokter C. Griep op.de wereld geholpen. Tweede kind in het notarisgezin. Tot haar dierbare vriendinnen re kent ze dochters Juut en Tity van dominee Booy. Meelopen met de groentekar van Lokerse of Hannewijk (en soms erop mee rijden) is een heel avontuur. Evenals familiebezoek aan Den Haag, per auto. Steevast De Bij enkorf in om kleren te kopen. ,,In Heinkenszand waren geen kledingwinkels en in Goes hoef de je ook niet op een aardige mo dezaak te rekenen." Tot de hoogtepunten van het jaar behoren de verjaardagen van haar ouders. Zondagse jurk aan, de hele dag feest, 's Mid dags visite van mensen die be slist niet 's avonds wilden ko men. „Voor het grootste deel viel de reden van deze voorkeur toe te schrijven aan sociale klas se en religie." Het huishouden verloopt volgens een vast ritme en ijzeren schema. Hulp Marie" IJzerman kookt. Het uitbreken van de oorlog be tekent koperen voorwerpen be graven, deaanleg van een schuil kelder in de moestuin en voor oma wordt een stoel in de kluis gezet. Korte tijd evacués uit Hansweert. Het leven ,gaat vér der, maar niet meer rimpelloos. Van haar slaapkamerraam ziet Elly het neerschieten van een vliegtuig, dat brandend bij de rijksweg belandt. Het eerste versje in een poëziealbum maakt minstens zoveel indruk. De hele oorlog worden konijnen gehouden en Elly zorgt ervoor. Met kerst moet er een de pan in. „Het mag eigenaardig lijken, maar ik heb daar nooit wakker van gelegen", noteert ze. Ze vindt het veel griezeliger dan een konijnen vel. als vloerkleed je, dat door haar broer wordt ge bruikt. Omdat de Duitsers de school vorderen, moeten de leer lingen uitwijken naar de consis torie van de kerk. Een donkere, benauwde, te kleine ruimte, blikt Elly terug. Bovendien kan ze absoluut niet opschieten met meester Hak. De oorlogsschaarste uit zich in hergebruik van kleren (niks meer De Bijenkorf) en gebruik van klompschoenen. Voor het eerst worden groenten inge maakt: een monnikenwerk, vindt Elly. Toch nog kreeft (van Nolet uit Yerseke) en paling, maar een houtkacheltje in plaats van de kolenhaard en oude kranten als wc-papier. Te gen het eind van de oorlog in kwartiering van Duitse solda ten. Honger wordt er niet gele den. Eind oktober 1944 raakt het no tarishuis aan het Clara's Pad door beschietingen flink bescha digd. De vreugde om de bevrij ding is er niet minder om. Hulp Marie raakt verliefd op een mili tair van de Irenebrigade en trouwt ermee. Eén jaar later sluit Elly haar kinderjaren af met het toelatingsexamen voor het gymnasium in Middelburg. Het zijn herinneringen aan kin derjaren. Daarom zijn de bijla gen die Van Haersma Buma toe voegt zéker zo aardig. Het be treft liedjes, spelletjes binnens- en buitenshuis, kringspelletjes en knutselwerkjes. Rinus Antonisse Kind in Heinkenszand 1933-1945. Herinneringen aan Zeeuwse kinderjaren. Door Elly van Haersma Buma-van Wer kum. Uitgave Totemboek, Am stelveen. Prijs 18,75 euro; 184 pagina's. In 1975 gaf de Heemkundi ge Kring Walcheren het eerste veldnamenboek uit, over Ritthem, Nieuwerve en Welzinge. Ruim 30 jaar la ter is nu het zesde en laatste deel verschenen, over Arnemuiden/Kleverskerke, Middelburg, Oost- en West-Souburg en Sint-Lau- rens. Daarmee zijn alle be kende, historische veldna men van het eiland voor het nageslacht vastgelegd. De turfweie, kraaien'ol, Trampeiiand,t lange wend, de Galgeberg, de duzend roeën, d'n Ovijns weie, 't breek- potje, 't weitje van Bombelulles. Enkele van de bijna 6100 veldna men die in het verleden op Wal cheren aan stukken land wer den gegeven. Ze vertellen stuk voor stuk iets over de situatie van vroeger, over eigendom en gebruik. Bij voorbeeld de naam derrienk- moerweien duidt op zompige veengrond, de kraonweie heeft te maken met de aanwezigheid van kraanvogels, de weie van Wisse was ooit in bezit van boer Wisse en op de galgeberg zal on getwijfeld een galg hebben ge staan. In 1972 besloot de nog jonge heemkundige kling Wal cheren de veldnamen in kaart te brengen. Vóór ze voorgoed uit het geheugen van mensen ver dwenen waren. Wim van der He ijden uit Kleverskerke werd se cretaris van de commissie veld namen. Inmiddels is hij voorzit ter van de commissie en ligt er een serie van zes boeken op ta fel. „Het was leuk, we hebben het gaandeweg gedaan. Er zat niet de drang achter dat het voor een bepaalde tijd klaar moest zijn. Het was ontspannend", zegt Van der Heijden. Hij beklem toont dat de commissie veel steun kreeg van vrijwilligers, die in de verschillende deelgebie den het veldwerk voor hun reke ning namen. Ze gingen, gewa pend met oude kaarten, letter lijk de boer op. Van der Heijden legt uit dat het vroeger, voor de komst van het kadaster, gewoonte was om een perceel land een naam te geven. Wim van der Heijden Voor boeren en arbeiders wel zo gemakkelijk. Vaak werd de naam ontleend aan de situatie ter plekke. Eén hoger gelegen weiland werd simpel d'oge weie genoemd, de huisboomgaafd'bij de boerderij de bogerd. Of een stuk grond kreeg de (bij)naam van de eigenaar. De namen do ken op in koopactes, in de boek houding van het waterschap en andere documenten. Maar ze la gen vooral vast in het geheugen van mensen. Zo werden ze ook van generatie op generatie over gedragen. Door de enorme veranderingen in het landschap - in het bijzon der de ruilverkavelingen - veran derden de eeuwenoude grenzen. De percelen werden vooral gro ter. Bovendien kregen ze ka dastrale nummers. De noodzaak om ze door een naam te onder scheiden nam af. En daarmee dreigden de historische namen in de vérgetelheid te raken; Van der Heijden vindt het een goede zaak dat de Walcherse na men nu zijn vastgelegd. Ze ge ven veel van vroeger bloot, weet hij. „Er is een perceel dat heet 't ouwe kerk'of. Daar lag het ver dwenen dorp Nieuwerkerke. Er zijn stukjes die Amerika heten en ook kom je Egypte tegen. Dat waren meestal percelen die ver van de boerderij af lagen." Het bewaren en verklaren van historisch erfgoed is niet het eni ge nuttige van het veldnamen- pi'oject, geeft Van der Heijden aan. Hij wijst erop dat de infor matie ook handig is bij onder meer straatnaamgeving. Zo zijn veel namen in Middelburg-Zuid (zoals Grootmede) geput uit een dertiende eeüws overzicht van de bezittingen van de abdij van Echternach. De zoektocht naar de veldna men op Walcheren loopt tot aan de inundatie in 1944. Daarna verdween de Middeleeuwse per ceelsindeling grotendeels. De laatst genoteerde veldnamen da teren uit de Tweede Wereldoor log. Van der Heijden kan zich voorstellen dat er trouwens nog steeds nieuwe veldnamen wor den geven aan stukken land. „Dat benoemen zal altijd wel blijven." De opzet van de zes veldnaam- boeken is steeds hetzelfde geble ven. Namen uit de oude overlo pers van de Polder Walcheren en de tiendblokken (belastin- foto's Ruben Oreel gen) werden overgenomen. De vrijwilligers spraken met veel mensen. Zoveel mogelijk is ge probeerd de herkomst van de na men te verklaren. Bij de spelling van namen is uitgegaan van het woordenboek der Zeeuwse dia lecten. De veldnamen zijn op grond van verschillende kenmerken in 14 groepen opgedeeld, zoals hoog en laag, grondgebruik, bodemge steldheid, grootte en vorm, lig ging, natuurlijke vegetatie, wa ter. Soms was het wel eens puz zelen, lacht Van der Pleijden. Vooral als een naam in de loop der tijd verbasterd was. Bij het horen van de naam Les Perrans werd gedacht aan Spaanse wor tels, het bleek echter om l'Espe- rance te gaan. Rinus Antonisse Meer informatie bij de Heemkun dige Kring Walcheren, 0118-629449 of Www.hkwalche- ren.nl naar een nieuw aaidier, maar niet getreurd; die zijn er op de boerderij in overschot. En over een paar weken dienen zich ook nog eens een boel nieuwe konijn tjes aan. „De konijnen zijn vori ge week gedekt. Da's een fluitje van een cent. Zet een ram een halfuur bij een vrouwtjeskonijn en hij heeft vast en zeker zijn best gedaan. Dat is best apart om te zien. Als de ram klaar is, valt 'ie van de rug van het vrouwtje af, op een manier alsof hij is flauw gevallen. Over een maand worden de eerste jonkies verwacht", vertelt beheerster Angelique. Het is maar dat de bezoekers het alvast weten, want vorig wèekend kregen de beheerders veelvuldig te maken met een misverstand. Een regionaal dag blad plaatste bij een verhaaltje over de financiële nood van de kinderboerderij (overigens drup pelen er steeds meer giften van particulieren en bedrijven bin nen) een archieffoto van een ezelveulen, dat twee jaar gele den was geboren. Nu verwacht ezelin Ramechan een dezer we ken opnieuw een kleintje, maar de bevalling laat nog even op zich wachten. „Er kwamen naar aanleiding van die foto mensen uit Sint Jan steen, Sas van Gent... allemaal om ons nieuwe ezeltje te fotogra feren. Maar goed, dat zit dus nog steeds in de buik van Rame chan", zegt beheerster Andrea. Een ezeltje, lammetjes, konijn tjes... de boerderij is volop in verwachting van nieuw spul. Zo ook kantinebazin Lia, hoewel dat natuurlijk niet al te letter lijk moet worden genomen. Lia De duiven mogen weer vrij rondvliegen. foeterde de voorbije weken wat af, nadat de vaatwasser het had begeven. Andrea: „Er werd ons meegedeeld dat het ook nog een hele tijd kon duren voordat er een nieuw apparaat zou worden geïnstalleerd. Opeens stond er een man op de stoep, die vertel de dat hij de oude machine kwam ophalen. Dus vroeg Lia meteen of hij ook een nieuwe vaatwasser had meegebracht. Die man moet instructies heb ben gehad, want hij zei meteen dat van hoger hand was beslo ten dat ze voortaan alles weer met de hand moest doen. Lia be gon al aardig te koken, toen hij alsnog een nieuw apparaat te voorschijn toverde." Lia blij, beheerders blij, ieder een blij. Behalve het pluimvee. Dat zit nu al weken hutjemutje opgesloten in verband met de op- hokplicht. De duiven mogen van de minister wel weer vrij rond vliegen, maar de pauwen, kip pen, eenden en kalkoenen moe ten voorlopig nog in de volière blijven. „We hebben besloten om de kip pen in te enten. Enerzijds is dat duur en resulteert het in stress bij de dieren, maar aan de ande re kant hebben we ook te maken met de volksgezondheid. Je hebt foto Peter Nicolai als kinderboerderij bovendien toch een soort voorbeeldfunc tie", zegt Angelique. Binnenkort komt de dierenarts dus langs met een setje afge paste vaccinatieporties. Andrea: „Maar gek genoeg mogen de pauwen niet worden ingeënt, terwijl juist die dieren heel gestresst raken door kleine ruimtes. Maar er zijn geen tests gedaan op pauwen die uit wijzen dat het vaccin effect heeft. De dierenarts zoekt daar om uit of het misschien alsnog kan." Raymond de Frel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 23