Afrikaanse atleten voor uitzetting Koeman schakelt gevoelens even uit Derde generatie Van Vooren wil naar derde klasse Doelman Hans Vonk niet naar PSV Als de pastoor scheten laat, mag ik dat toch zeggen 19 gouwen riskeren na terugkeer uit Australië besnijdenis lil ver IJsebaert, irons Maartense Veegpartij topscorer Rutten en Eijkelkamp naar Twente Rentree Boogerd in Baskenland Hijne treedt terug bij NTTB Borg verkoopt trofeeën toch niet dinsdag 28 maart 2006 inonze sportredactie HAAG/MELBOURNE - Gemenebest Spelen in Au- nalic behoren inmiddels tot i| verleden, maar de Australi- ilie autoriteiten zitten nog met hete aardappel van de Afri- imise atleten, die hopend op a betere toekomst tijdens het ernooi gevlucht zijn uit het at- lendorp. totaal negentien atleten - uit terra Leone en uit Kameroen - yn tijdens de Gemenebest Spe- b verdwenen. Premier John pward heeft al laten weten dat e sporters als ongenode aten beschouwt en dat ze zul- worden uitgezet zodra ze orden opgepakt. |éren werden zes atleten uit ierra-Leone - drie mannen en wouwen - aangetroffen in nhuis in Melbourne, zo maak- de immigratiedienst bekend. Instens één van hen zegt dat jnleven in gevaar is als hij te- igkeert naar het West-Afri- janse land. „Voordat ik naar ge spelen kwam was ik al ge resteerd. Ik ben in elkaar ge lgen en mijn twaalfjarige toertje is vermoord", aldus sssan Fullah. iet zestal had zijn intrek geno- en in een huis in Harbord Be th, een van de rijkere buurten j het strand even ten noorden de stad. Ze werden gevon- na een tip van een buurtbe- oner. Fullah verklaarde ver- ir dat de vrouwen het gevaar ipen te worden mishandeld als naar hun land worden terug- stuurd. „Sommige vrouwen dien worden besneden", aldus illah. |t zestal mag in afwachting de formele visumaanvraag delijk in Australië blijven. Ze jn overgebracht naar Sydney, olgens vluchtelingenadvocaat EN HAAG - Naast het goud oor Sjaak Luteijn op het NK alve marathon in Den Haag nis er zilver voor Ingrid IJse- aort (RKHAV) en brons voor iibgenote Sjaan Maartense bij wouwen masters. isebaert noteerde een tijd van 30.50. Maartense had vijf iinuten meer nodig voor de 21 aiometer. Hans Gerritsen (RK- iAV) werd vijfde (in 1.32.26) en iinus Joosse (AV'56) behaalde ijde H60 de elfde plaats. David Addington zal het zestal - indien teruggestuurd - inder daad zware straf krijgen. Daar bij breekt hij met name een lans voor de vrouwen, die volgens hem het risico van lichamelijke mishandeling door besnijdenis lopen. „Vooral de vrouwen lo pen groot gevaar. Ze riskeren in derdaad een besnijdenis. Twee van hen hebben zussen die een gedwongen besnijdenis hebben ondergaan. Ze zijn aan de gevol gen ervan overleden. En deze drie vrouwen weten dat ook zij na dit toernooi aan de beurt zou den komen." Burgeroorlog De reden van de vlucht van de andere atleten is nog onbekend. Het is overigens niet voor het eerst dat atleten via de 'Ge menebest Spelen proberen hun land van herkomst te ontvluch ten. Ook in 2002, toen het sporteve nement in Engeland werd gehou den, waren het met name atle ten uit Sierra Leone die onder doken. Toen werd het land nog geteisterd door een burgeroor log. GPD AMSTERDAM - Hans Vonk gaat niet naar PSV. De reserve- doelman van Ajax zoekt vol gend seizoen het avontuur in zijn geboorteland Zuid-Afrika. Vonk had een aanbieding van de Eindhovense club op zak, maar legt die naast zich neer. „Afgelopen zaterdag heb ik aan Stan Valckx, de operationeel manager voetbalzaken van PSV, laten weten dat ik volgend sei zoen niet naar PSV ga", aldus de 36-jarige doelman. „Mijn be slissing heeft niets te maken met het vertrek van trainer Guus Hidcünk of het aanblijven van doelman Gomes. Ik zoek graag het avontuur en wil mijn loopbaan voortzetten in Zuid- Afrika." Vonk heeft contact met Super sport United. Die club is eigen dom van een televisiezender. Me de met het oog op een media-be trekking tijdens het WK in 2010 heeft Vonk wel oren naar een overgang naar Supersport Uni ted. Ook een overgang naar Ajax Cape Town of een andere Zuid-Afrikaanse club behoort echter tot de mogelijkheden. „Ik weet nog niet naar welke club ik ga. De onderhandelingen gaan daar niet zoals in Nederland. Plet duurt vaak langer. Maar ik kom er wel uit." GPD MIAMI - Michaëlla Krajicek is er niet in geslaagd de vierde ronde te bereiken van het tennistoernooi van Miami. De Russische Jelena Dementjeva (foto) was duide lijk te sterk. In de veegpartij werd het 6-0 6-1. Dementjeva, onlangs nog finaliste in Indian Wells, is in Miami als zesde geplaatst. Ze had 55 minuten nodig om de Nederlandse uit het toernooi te slaan. Michaëlla Krajicek slaagde er geen enkele keer in haar servicegame te winnen en brak de op slag van de Russische nummer acht van de wereld slechts één keer. foto Hans Deryk/RTR "rainer staat vanavond met Benfica tegenover zijn oude club Barcelona laorDick Sintenie «STERDAM - Ronald Koe- 13an doet in zijn eerste jaar als rainer van Benfica van zich preken. De club staat in de ratfinales van de Champions league, waarin het vanavond Barcelona treft. Een kort vraag- Étek. is één van jegrote Hoe bijzonder is het om w tegenover die club te staan? •Het wordt een aparte ervaring, ilaai' ik kan mijn gevoelens wel fee keer anderhalf uur uitscha- telen hoor." 'f was twee jaar geleden bijna trainer van Barcelona. „Dat was bij de aanstelling van de nieuwe president, Laporta. Toen werd ik gebeld door tech nisch directeur Beguiristain. Of ik interesse had om daar trainer te worden. Ik had een doorlo pend contract bij Ajax, dus ik heb gezegd dat Barga er met Ajax uit moest zien te komen. Dat is niet gelukt." Waarmee ben je tevreden „Als Barcelona niet scoort. Dat was ook ons uitgangspunt in de thuiswedstrijd tegen Liverpool en in die wedstrijd maakten we vlak voor tijd de 1-0. Dan ga je met een goed gevoel de tweede 'wedstrijd in." Jullie kropen in Liverpool an ders een paar keer door het oog van de naald. „Dat is waar, maar we kunnen ook heel compact spelen en goed verdedigen. Bovendien heb ben we voorin met Simao en Nu- no Gomes spelers die een doel punt kunnen maken. Gomes heeft er al vijftien in liggen. Hij maakte zaterdag ook weer het enige doelpunt tegen Sporting Braga. Helaas is hij tegen Barce lona geschorst." Schat jij Barcelona ook in als het beste clubteam van Europa? „Ja, met Juventus, dat óók een heel sterk elftal heeft." Wat moetje doen om Barga af te stoppen? (Lacht) „Veel. Maar je kunt nooit én Ronaldinho én Eto'o én Deco anderhalf uur aan de ket ting leggen. Bovendien is de ba lans in het elftal goed. Frank (Rijkaard) heeft ervoor gezorgd dat Ronaldinho zijn mannetje eens kan laten lopen zonder dat dat meteen verstrekkende gevol gen heeft. Aan de andere kant: Benfica komt het beste uit de verf tegen voetballende en aan vallend ingestelde ploegen. We hebben niet voor niets dit sei zoen al twee keer van FC Porto gewonnen." Wat heeft het succes van Benfi ca losgemaakt? „De stemming is euforisch. Ben fica werd vorig seizoen kam pioen, maar dat was de eerste prijs in jaren. In de Champions League had de club nog nooit ge speeld. De winst tegen Liver pool heeft de club een enorme impuls gegeven. Ook financieel, terwijl het op dat vlak de laatste jaren juist heel moeizaam is ge gaan. De recette van vanavond wordt geschat op tweeënhalf miljoen euro," Valt.die euforie te temperen? „Moeilijk. Ik zeg maar steeds dat we niet moeten vergeten waar Benfica vandaan komt. Maar winnen wordt door veel mensen snel als normaal erva ren. Er zijn er zelfs die er vanuit gaan dat we de Champions Lea gue winnen." GPD Ronald Koeman IARDENBURG - Lang leek "l11 positie als clubtopscorer a|i AVC Aardenburg veilig, m langzamerhand moet Jelle ra Vreeze toch wat angstiger !°i'den. Martin van Vooren is "W na zondag tot op één goal ÏWaderd. De linkshalf van de ?ocn-zwarten maakte twee '5elp linten tegen Koewacht ••2) en bracht zijn totaal daar- aee op twaalf. maar wordt gescoord." Dat doet de razendsnelle linkshalf van zondag-vierdeklasser Aarden burg steeds meer. „In het begin van het seizoen speelde ik een paar mindere wedstrijden, maar de laatste tijd zit ik goed in mijn vel en gaat het lekker." De ontwikkeling van Van Vooren loopt gelijk met die van zijn club. Het elftal van trainer Robbie de Muijnck begon de competitie met twee dikke ne derlagen, een overwinning en drie opeenvolgende gelijke spelen. Sindsdien is de ploeg steeds beter gaan draaien. De groen-zwarten staan nu op de derde plaats in de vierde klasse A, achter Axel en de vrijwel zekere kampioen HVV'24. „Ik vind ons van gelijke sterkte als HVV en Axel. Maar wij hebben weer alles laten liggen in de eerste wedstrijden. Weer, ja. We hebben dat al vaker gehad." Aardenburg zet nu alles op de nacompetitie, die de ploeg nog op meerdere manieren kan berei- ken. „Ik hoop dat we via de na- competitie kunnen promoveren. Volgens mij kunnen we ook mee draaien in de derde klasse." Of Aardenburg een lang leven zal zijn beschoren in die derde klasse lijkt onzeker. Van de toe komstige generatie Aardenburg- se voetballers moet de club het niet hebben. Naast een trefzeke re basiskracht van het eerste is Van Vooren ook trainer van de A-junioren. „Vorig jaar trainde ik nog cle Dl. Die kun je tech nisch veel leren, maar tactisch niet zoveel. Daarom maakte ik dit seizoen de overstap naar de A's, maar daar zit niet veel voet bal in", zegt de 22-jarige Cios-student, die in het bezit is van een diploma TC3, teleurge steld. „Ik had er veel meer van verwacht. De trainingsopkomst is ook slecht. Soms staan er drie, vier spelers op het veld. Hun prioriteiten liggen ergens anders." Zelf doorliep Van Vooren alle jeugdelftallen van Aardenburg. Op zijn vijftiende maakte hij zijn debuut in het eerste. Daar mee werd hij de derde generatie Van Vooren die het schopte tot het vlaggenschip van de West-Zeeuws-Vlaamse voetbal vereniging. Zijn opa speelde in de beginjaren van de club, de jaren dertig en veertig, in het eerste. Zijn vader Paul van Vooren en oom Edwin van Vooren deden dat een paar de cennia later. De banden zijn dan ook sterk met de club. Van Vooren zal niet -snel vertrekken bij Aardenburg. „Dat zal ik voorlopig niet doen, of het moet zó'n verbetering zijn. We heb ben een ploeg met allemaal jon gens uit het eigen dorp. We ken nen elkaar al lang en willen ENSCHEDE - Fred Rutten en Rene Eijkelkamp worden vanmiddag gepresenteerd als de nieuwe trainers van FC Twente. Het duo tekent een contract voor drie jaar bij de Enschedese eredivisieclub. Beide oud-voetballers zijn nu nog in dienst van PSV, waar ze assistent zijn van Guus Hiddink. Rutten wordt de hoofdtrainer en krijgt ook een dikke vinger in de pap bij het technisch beleid. Het is de bedoe ling dat Erik ten Hag de technische staf gaat complete ren. Rutten, die zijn hele loopbaan bij Twente speelde, was al eens eerder werkzaam bij de Tukkers. In 2001 verliet hij Twente na een meningsverschil met de toenmalige clublei ding. Hij lardeerde dat afscheid met de bekerwinst op PSV. Eijkelkamp was in dat seizoen al een. tijdje spitsen- trainer bij Twente. GPD KAPELLEN - Michael Boogerd zal volgende week in de Ronde van Baskenland zijn rentree maken in het wielerpe- loton. De renner van Rabobank herstelt van een botbreuk in zijn voet, maar boekte inmiddels voldoende progressie. „Ik heb vanochtend nog met Erik Breukink (ploegleider) gesproken. Voorlopig staat niets deelname aan Basken land in de weg", zei Boogerd gisteren. Boogerd brak anderhalve week geleden een stuk van zijn middenvoetsbeetje af en vreesde aanvankelijk alle voor jaarsklassiekers te moeten missen. Met zijn ingetapete voet hervatte hij vorige week de training. „Gisteren heb ik zes uur in Limburg gefietst, vandaag nog eens vier uur thuis. Het gaat goed. Ik heb eigenlijk meer last als ik loop dan als ik fiets. En daarmee verdien ik mijn brood." ANP AMERSFOORT - René Hijne treedt voorlopig terug als hoofdbestuurslid topsport bij de Nederlandse tafeltennis- bond NTTB. De ex-international doet dat vanwege bedrei gingen aan zijn adres. Hij heeft aangifte bij de politie ge daan. Over de aard van de bedreigingen wil Hijne geen enkele mededeling cloen. Of de bedreigingen uit de tafeltenniswe reld afkomstig zijn, laat hij eveneens in hef midden. Hij ne, nog geen jaar in functie, wordt tijdelijk vervangen door bondsvoorzitter Cees Korevaar en hoofd topsport Achim Sialino. GPD LONDEN - Oud-tennisser Björn Borg heeft besloten zijn Wimbledontrofeeën toch niet te verkopen. De Zweed meldde onlangs zijn vijf gewonnen bekers en twee op Wimbledon gebruikte rackets via een veiling voor geïnte resseerden aan te bieden. Dat nieuws leidde tot veront waardiging in de tenniswereld. Björn Borg kende de laatste jaren financiële problemen door zakelijke mislukkingen en een aantal echtschei dingen. De verwachting was dat de attributen zo'n vier ton zouden opleveren. „Door de ophef heb ik nog eens goed nagedacht en besloten de verkoop niet door te laten gaan. Ik realiseer me nu hoe nauw deze spullen verbon den zijn aan mijn vroegere successen", aldus Borg. ANP/RTR voor elkaar een stapje extra zet ten." Het Zeeuws topscorersklassement ziet er als volgt uit: 1. Dennie le Comte (Duiveland) en Jari Vyane (HVV'24) beiden 19, 3. Dennis de Nooijer (RCS), Aijen Oostdijk (Ter- neuzense Boys) en Alex Meijer (Spui) allen 16, 6. Christiaan Boon (SSV'65), Veli Eryürük (AZW), Patrick Vinke (Axel) en Bart Fe- lius (Walcherenallen 15, 10. Gert-Jan Tierie (SKNWK), Erik de Rechter (Hoofdplaat) en Evert van de Berg (HVV'24) allen 14, 13. Mat hijs Hage (Zierikzee), Frank Alla- art (Serooskerke)Dennis Buijs (Steen), Jelle de Vreeze (Aardén- burg) en Erik de Groene (Luc- tor'SS) allen 13, 18. Arjan Koop- mans (SSV'65), Lars Steyn (Noad'67), Menhn Niemantsver- driet (Vlissingen), Martin van Vooren (Aardenburg) en Peter Dru- mont (Clinge) allen 12. door Ad Pertijs SINT WILLEBRORD - Thuis in de Willebrordse Pastoor Pals straat heeft Rini Wagtmans een en ander verbouwd. In een nieuw kantoor heeft zijn uitge breide archief keurig geordend een plaatsje gevonden. „Iedere brief, iedere nieuwjaarskaart die me ooit is toegestuurd heb ik bewaard", zegt de bijna zestigja rige oud-profwielrenner. Hij zegt dingen te bewaren en te archiveren om het leven te kun nen reconstrueren. Om zijn nage slacht later de gelegenheid te ge ven te achterhalen waar iets ver keerd is gegaan. „Want iedereen heeft het recht om te weten waar hij vandaan komt." Uit de lade van zijn bureau to vert Wagtmans twee duimdikke bundels. Ze vormen de eerste aanzet tot wat nu het boek over zijn leven is geworden. 'Onge kend' geheten en geschreven door wielerjournalist Peter Ou- werkerk. Hij bladert er door heen. Honderden pagina's. Slechts hier en daar staat er een kanttekening bij of is een passa ge met een gele stift gemar keerd. Wagtmans wil er maar mee zeggen dat hij bij het terug lezen amper iets in de tekst heeft willen wijzigen. „Denk je dat de familie Wagtmans er blij mee is?", klinkt het retorisch. Natuurlijk niet. Hij weet zelfs dat zijn vrouw Ria niet blij is met alles wat er geschreven staat. „Als de pastoor scheten laat, mag ik toch wel zeggen dat hij scheten liet. Wat is daar erg aan. Het was zo." Ellende en drek Wagtmans schetst het rauwe be staan van zijn jeugd. Zijn vader aan de drank, zijn moeder in bed met andere mannen, incest, verstoten door zijn moeder, ar moe. Zoals Willebrord was in de jaren vijftig en zestig. Waarom alles onverbloemd op laten schrijven? „Ik heb altijd moeten zwijgen. Niemand heeft ooit ge weten uit welke ellende en drek ik voortgekomen ben. Maar- op een gegeven moment wordt een plicht om te zwijgen een last. Een last die ik kwijt wilde." Dat anderen daar aanstoot aan kunnen nemen, deert hem niet. „Mensen zeiken ook als je goed presteert. Dit is de waarheid. Het was de tijd van de stille ar moede. Een gevecht op leven en dood om te overleven. Als mijn tante Koske er niet was ge weest, was ik misschien wel de verkeerde kant op gegaan." Hij zegt dat het boek er ook is om dingen af te sluiten. Wie het boek leest, kan zich daar iets bij voorstellen. Wagtmans heeft zo veel meegemaakt, zoveel opge slagen in zijn archief en geheu gen dat het gaat duizelen. Rik van Looy zal niet bij de pre sentatie van het boek aanwezig zijn. Wagtmans zegt niets met die voormalige Vlaamse topper meer te hebben. In het boek wordt verteld hoe Van Looy met de dopingspuit in de weer was. Van Looy heeft volgens hem des ondanks geen reden om boos te zijn. „Want ik weet nog zoveel meer over hem. Als ik dat alle maal had opgeschreven, had hij zich onheus behandeld mogen voelen. Nu niet." Hartproblemen Wagtmans gaat het onderwerp doping niet uit de weg. „Ik geef ook toe dat ik er ook ooitmee be gonnen zou zijn als ik langer had kunnen fietsen." Hij moest na vier prof seizoenen al stoppen vanwege hartproblemen en ging in zaken. „Altijd correct, vol gens de regels. Mijn boekhouder was mijn redder." Sociaal wilde hij voor iedereen klaarstaan. Mensen helpen met huurschulden, maar ook brade rieën en koersen organiseren en de kerk van de ondergang red den. Hij wilde alles kwijt in het boek. Van zijn huwelijksproble men tot het krijgen van een rid derorde. „Als maar één man of vrouw uit dit boek de kracht put om verder te gaan, heeft het Het leven in boekvorm op het nachtkastje. „Ik heb niemand ter verantwoording willen roe pen. Er zijn nog twee mensen bij wie ik een emotionele schuld heb openstaan. Die ga ik 'garan- ti' nog een keer bezoeken. Twee mensen nog met wie ik iets wil oplossen en voor de rest is mijn leven clean." GPD Ongekend, Rini Wagtmans, van straatjongen tot ridder Auteur: Peter Ouwerkerk Uitgeverij: De Geus, Breda. ISBN: 90.445.0774.5 Prijs: 19,90 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 19