Ontwikkelingshulp van onderaf Zeeland basis van architectennetwerk Scholen presenteren ontwikkelingswerk '«SlsfïllSi4Ê% Vlissingen voor uitwijzen van criminele Antillianen erreweg meeste geld komt van particuliere organisaties ïele week sport lij baptisten sua Van Meerkerk volgt Lilipaly op AID ontkent verwaarlozing pony's Leerling Buys Ballot in de prijzen Verkeersborden gestolen Vader hoort 1,5 cel eisen wegens incest dinsdag 28 maart 2006 swb 15 hnrjené Schrier liSSINGEN - Zeeuwse (parti- jliere) organisaties hebben je) wat meer over voor ontwik- ilingssamenwerking dan de leuivse overheden. De organi- ilics zetten in totaal een be- van ruim 2,5 miljoen euro n op het gebied van ontwikke- ogssamenwerking. Daar staat ;nmagere 100.000 van de kant de gemeenten tegenover, [tl nog eens eenzelfde bedrag inde provincie. Üt blijkt uit het rapport 'De imiwse wereldatlas' dat het iia voor Ontwikkelingssa menwerking (COS) Zeeland gis- jfen aan minster A. van Arden voor Ontwikkelingssamen- fcing heeft overhandigd. De jster was voor een werkbe- oekin Zeeland. |der al had het COS onder gedaan naar de inzet van jeiiwse gemeenten op het ter- van ontwikkelingssamen- reiking. Die bleek erg gering te ijn.Dan doet het Zeeuwse vere- igingsleven het heel wat beter, itotaal reageerden 126 organi ses op een vragenlijst van het feS. Daarvan gaven er 115 aan jl zij actief zijn op het gebied in internationale samenwer- ing. Het werk wordt door meer lin 3000 mensen, onder wie iel vrijwilligers, gedaan. Ifrika lecontacten die de Zeeuwse or- j 'inisaties onderhouden zijn we- fldwijd. De meeste keren gaat om Afrika, vervolgens Euro- i, Azië, en Latijns-Amerika. erschillende organisaties heb- contacten in meerdere we- dddelen. Het land dat het leest wordt genoemd is Roeme- iê. Vier organisaties gaven aan il; zij zich met hun activiteiten leen op Nederland richten, eel organisaties (87,5 procent) mnen (bijna) jaarlijks één of ier projecten. Veel aandacht órdt besteed aan duurzame itwikkeling. Ook voorlichting ii'dt vaak genoemd. Steun aan imalige projecten scoort veel illDDELBURG - In de eerste reek van mei wordt de sport- angelisatieweek gehouden bij iptistengemeente De Fontein i Middelburg. Hinderen uit Dauwendaele kun- icn onder begeleiding van jonge- ïn van de baptistengemeente inutselen, zingen en sporten. Ze onnen voetballen, basketbal- Én, streetdancen en volleybal- la 's Middags kunnen de jonge- kinderen terecht, de ouderen ijn 's avonds welkom. De sport- veek is van 1 tot en met 5 mei. De baptistengemeente is te vin ion aan de Kruitmolenlaan 70. Uit het onderzoek bleek verder dat de activiteiten van 83,9 pro cent van de organisaties gericht zijn op het verlenen van finan ciële steun. Meer dan de helft koppelt hier voorlichting aan of richt zich uitsluitend hierop. Maar ook het sturen van hulp goederen (48,2 procent), uitwis selen van kennis (37,5 procent), sponsoractiviteiten (25,8 pro cent), het verkopen van produc ten uit ontwikkelingslanden (21,4 procent) en uitwisseling van personen (19,6 procent) wor den regelmatig genoemd. Ande re (meer specifieke) activiteiten zijn de bouw van scholen of zie kenhuizen, het ondersteunen van beginnende ondernemers en advies en organisatie van pr-ac- tiviteiten. Het COS heeft ook gekeken waar de organisaties de meeste prioriteit aan geven als het gaat om de zogenaamde millennium doelen. Dat zijn de doelstellin gen die de 189 lidstaten van de Verenigde Naties in 2000 heb ben geformuleerd. De meeste aandacht wordt in Zeeland geschonken aan het milleniumdoel 'alle kinderen naar school'. Daar richt 48,2 procent van de organisaties zich op. Maar ook de halvering van extreme armoede scoort hoog met 40 procent. Daarna volgen gelijkwaardigheid tussen mannen en vrouwen (33 pro cent), bescherming van na tuurlijke hulpbronnen en toe gang tot schoon water (29,8 pro cent), ontwikkeling van mondi aal partnerschap, goed bestuur, eerlijke" handel en dergelijke (25,8 procent), bestrijding van HIV/Aids, malaria en andere ziekten (25 procent), minder kin dersterfte (22,3 procent) en min der moedersterfte (14,2 pro cent). Het geld dat de verenigingen be steden komt voor het grootste deel van particuliere giften (74,1 procent). Bijdragen van ge meenten noemt 42,8 procent als inkomstenbron en financiering uit verkoop van producten of diensten levert voor 39,2 pro cent een bron van inkomsten op. In totaal 28,5 procent krijgt geld van bedrijven en maat schappelijke organisaties (22,3 procent). Minister Van Ardenne was giste ren onder meer op bezoek bij het ROC Zeeland in Middel burg, waar ze sprak met het be- drijfsleven, de Hogeschool Zee land en het ROC. 's Avonds pre senteerden enkele Zeeuwse orga nisaties zich aan de minister en gaf zij een toelichting op haar beleid. Minister Van Ardenne (links) met J. Lilipaly, voorzitter van het College van Bestuur van het ROC Zeeland. foto Lex de Meester door René Schrier VLISSINGEN - Als de minister van ontwikkelingssamenwer king Zeeland bezoekt komen in eens allerlei initiatieven aan de oppervlakte. Zo ook maandag, toen minister A. van Ardenne, Zeeland had uitgekozen om eens nader mee kennis te ma ken. A. de Buck van de Hogeschool Zeeland liet haar weten dat er een uitwisselingsproject komt rond het Zeeuwse filmfestival Film by the Sea. Twee studen ten van het ROC Zeeland en vijf van de HZ gaan in juni naar Tanzania om daar een film te maken. Deze film wordt tijdens het filmfestival vertoond. Op hun beurt komen tien jongeren uit Tanzania in september in Zeeland een film maken. Voor het project is 60.000 euro subsi die beschikbaar gekomen. Een ander initiatief is een lezing van een van de Four Freedoms laureaten, Muhammad Yumus, over microfinanciering. Maar De Buck schakelde ook de minister in. Hij wilde van haar weten of zij misschien wegen kent om aan geld te komen voor een aantal, projecten die de HZ in China uit wil voeren, 's Middags maakte minister Van Ardenne een aantal vertegen woordigers van het Zeeuwse be drijfsleven duidelijk dat haar ministerie zich niet bezighoudt met ontwikkelingssamenwer king' in de klassieke zin van het woord. Ze kan ook van nut zijn voor ondernemers die contacten zoeken met bedrijven in ontwik kelingslanden of die problemen ondervinden met zakendoen in die landen. Bedrijfsleven Het ministerie stelt zich op het standpunt dat ontwikkelingssa menwerking niet alleen een zaak van de overheid is. Daar moet de maatschappij, dus ook het bedrijfsleven, een rol in spe len, gaf ze aan. 's Avonds presenteerden de stichting Sawasdee (Zeeland helpt Cambodja), de Derde Ka mer en de campagne 'Fiets naar je werk' zich aan de minister. Tussen het middag- en avond programma kookten en serveer den leerlingen van het ROC Zee land vestiging in Middelburg een wereldmaal, met producten afkomstig uit de Wereldwinkel. loor René Schrier ItlSSINGEN - Frisse impulsen. Dat noet de winst voor Zeeland zijn. Dat P vijftigtal nationale en internationa- lejonge en ambitieuze architecten eens war Zeeland kijkt. Het feit dat zij zich veldiepen in de kenmerken, de mo gelijkheden en de onmogelijkheden van Zeeland op landschappelijk en steden bouwkundig gebied. Dat moet nieuwe iilceën en visies opleveren en daar kun- wn de architecten die daadwerkelijk a Zeeland bouwen ook weer hun voor- ieel mee doen. Huub Droogh, architect bij Rothuizen tan Doorn 't Hooft, droomt er wel eens fan. Over een wereldwijd netwerk van architecten die elkaar al eens ergens op be zijn tegengekomen, dat idee- gedachten en ervaringen uitwisselt. Hij staat als het een beetje meezit aan ie wieg van zo'n netwerk. Een netwerk ®et Zeeland als basis. De plek waar jet allemaal zou kunnen beginnen, -en toevallige ontmoeting ligt aan de wsis van dit alles. Een Zeeuwse archi tect komt een architect uit Argentinië i en het idee ontstaat om iets sa- te doen. Er wordt wat gefiloso- ieei'd, er worden mensen bij gezocht are mee zouden kunnen helpen en zo rntstaat de stichting 'international coo peration in Sustainable Design' (icSD). Hel is het kindje van het architectenbu reau Rothuizen van Doorn 't Hooft en je Hogeschool Zeeland. e stichting zorgt er voor dat vijf Ar- entijnse architecten voor drie maan- iihnaar Zeeland komen en dat vervol- |Cns vijf Nederlandse architecten naar Argentinië gaan, in zogenaamde mas- '""elasses. Dat is de opzet in zijn meest ipele vorm. In werkelijkheid gebeurt «r dit voorjaar van alles op het gebied jan architectuur in en met Zeeland. ®oepen architecten zullen opdrachten uitdagingen aangaan met de Vlis- singse kenniswerf, Schouwen-Duive- land, zwakke schakels in de Walcherse kustverdediging en de Westerscheldere- gio als onderwerpen. Er komen lezin gen, er worden plannen en ontwerpen gepresenteerd en er zijn exposities. De vijf Argentijnse architecten komen niet naar Zeeland voor een vakantie. Ze zul len moeten werken en niet te zuinig ook. Het zijn jonge (bijna) afgestudeer de architecten, die geselecteerd zijn uit een groep van 35 kandidaten. Ze krijgen ieder een werkruimte aan de Hogeschool Zeeland in Vlissingen. Van uit deze ateliers gaan ze aan de slag met hun eerste en meest omvattende opdracht; een ontwerp voor de Vlissing- se kenniswerf. Het gaat om het gebied vanaf de landtongen met nu nog de vismijn, tot de voormalige PZEM-cen- trale, inclusief de voormalige veerplei- nen. Wegwijs Iedere architect krijgt vanuit de Hoge school Zeeland een student van de op leiding bouwkunde aan zich gekoppeld die hem of haar letterlijk en figuurlijk wegwijs moet maken, zodat de Argentij nen hun werk kunnen doen. Het is de bedoeling dat er vijf ontwer pen vanuit een verschillende invals hoek uitrollen. De thema's waar de architecten mee aan de slag gaan zijn; waterfront ontwikkeling en techniek; kennisontwikkeling als stimulans voor stedelijke ontwikkeling; leisure en stadsontwikkeling, sociaal culturele ontwikkeling en stadsrevitalisatie en bouwen en toepassing duurzame techniek. Aan elk thema wordt een le zing gekoppeld. Deze lezingen zijn op respectievelijk 19 april, 26 april, 3 mei, 10 mei en 17 mei en voor iedere belang stellende gratis toegankelijk. De ontwerpen voor de kenniswerf' zullen tijdens een debat over duurzame stede lijke ontwikkeling op woensdagavond 14 juni gepresenteerd worden. Daarop vï-' Het interieur van het nieuwe gebouw van het RPCZ in Vlissingen. volgt een expositie van de plannen. De vijf Argentijnen krijgen er na twee maanden elk vijf jonge (aankomende) Nederlandse architecten toegevoegd die hen zullen bijstaan in de ontwikke ling van.de plannen voor de kennis werf, Op die manier geven de Argentij nen als het ware leiding aan hun eigen tijdelijke architectenbureau. Uit de 25 Nederlandse architecten worden er vijf geselecteerd die op hun beurt in septem ber een soortgelijk programma in Ar gentinië kunnen doorlopen. De Argentijnen werken drie dagen per week in de HZ aan hun ontwerp voor de kenniswerf. De overige twee dagen van de werkweek zijn ze toegevoegd aan een architectenbureau om mee te maken hoe daar gewerkt wordt en om contacten met Nederlandse collega's op te kunnen doen. Zo kan de netwerkge- foto Ruben Oreel dachte van Huub Droogh meer inhoud krijgen. Daar kan ook het initiatief van 'Milu net' aan bijdragen. Deze organisatie houdt zich bezig met multifunctioneel intensief gebruik van land en water. Partners in 'Milu net' zijn overheden, hogescholen en universiteiten uit heel Europa. Het toeval wil dat 'Milu net' juist de periode van 5 tot en met 9 juni uitgekozen heeft om in Zeeland drie ca sus uit te werken in een zogenaamde zo mer studio. De deelnemers aan dit pro ject maken gebruik van de faciliteiten en huisvesting van de Roosevelt Aca demy. De organisatie mikt op jonge in ternationale professionals die zich inte resseren voor duurzame ontwikkelings projecten. De onderwerpen zijn; Schou- wen-Duiveland als groen raamwerk; het kustverdedigingsproject zwakke schakels op Walcheren en de Zeeuwsen steden Middelburg, Goes, Vlissingen en Terneuzen rond de Westerschelde in re latie tot de Vlaamse steden. Aan elk van deze di'ie casussen worden ook weer een of twee Argentijnse architec ten gekoppeld. Het resultaat wordt 6 juni gepresenteerd in de HZ. Duurzaam Ingebed in al deze activiteiten is er op 14 juni een debat dat door Scoop wordt georganiseerd. Dat gebeurt in het ka der van een serie debatten van Scoop over 'leren voor duurzame ontwikke ling'. Dit debat in de HZ heeft duurza me stedelijke ontwikkeling als onder werp. Daarnaast is er 26 april een lezing in en over het nieuwe RPCZ-gebouw op de kenniswerf in Vlissingen. Architect Guus van Bebber licht zijn ontwerp toe en laat de deelnemers het gebouw zien. De organisatie van deze lezing is in han den van het Zeeuwse Gezicht. De uitdaging voor met name de Argen tijnen zit hem er volgens Droogh in dat ze zich in moeten leven in de Zeeuwse identiteit. Het komt wel voor dat een buitenlandse architect een ontwerp van de ene kant van de wereld op een andere plek nog eens herhaalt. Daar van mag in de masterclass geen sprake zijn. Droogh: „Ik laat in lezingen wel eens plaatjes zien van een nieuwe Chi nese stad en dan vraag ik waar die stad is gebouwd. Dat kan dus overal in de wereld zijn. Het is natuurlijk wel de be doeling dat je met een ontwerp ook re kening houdt met de culturele context van een plaats." Anja de Groene is voor de Hogeschool Zeeland bij het project betrokken. Ze geeft aan dat de contacten nu met Ar gentinië gelegd zijn. Maar het kan goed zijn dat de stichting icSD een volgende keer het richting China zoekt, of Euro pa. Zo kan het netwerk gevormd wor den waar Droogh van droomt. VLISSINGEN - De Raad van Toezicht van het Regionaal' Opleidingen Centrum Zeeland (ROC) heeft mevrouw, PI. van Meerkerk benoemd als nieuwe voorzitter van het College van Bestuur. Van Meerkerk, die per 1 augustus 2006 is benoemd, volgt, J. Lilipaly op. Ze was al werkzaam bij het ROC Zeeland als directeur van de Bestuursdienst. Ze werkt sinds 1978 in het onderwijs, achtereenvolgens als leerkracht op een; basisschool, conrector bij de Zeeuwse Dag- en Avond school Zeeland, adjunct-directeur van het Zeelandcollege en vestigingsdirecteur bij het ROC Zeeland. In 2003 werd zij benoemd tot directeur van het Experti se- en Innovatiecentrum bij ROC Zeeland. Daarnaast was Van Meerkerk (51) actief als bestuurslid in tal van organi saties. Zo was zij onder meer voorzitter van het bestuur van de Partij van de Arbeid in Middelburg en voorzitter van de Stichting Basiseducatie Walcheren. 's-HEER ARENDSKERKE - De Algemene Inspectie dienst (AID) ontkent dat drie, vorig jaar in beslag geno men, pony's in slechte conditie zijn teruggegeven aan de; eigenaresse uit Goes. Ze kreeg haar dieren afgelopen; weekeinde terug, maar overweegt aangifte tegen de AID te doen omdat die ze slecht verzorgd zou hebben. De AID nam vorig jaar de pony's twee maal in beslag, in maart en november. De dieren die in een weiland aan de Postweg bij 's-Heer Arendskerke stonden, werden vol gens de AID niet goed verzorgd. Zo zouden onder meer dé hoeven niet zijn gekapt. De dieren zagen er echter nog wel redelijk goed uit, omdat voorbijgangers ze geregeld' van voedsel en water voorzagen. De rechter veroordeelde de eigenaresse tot vijfhonderd euro boete met een proef tijd van twee jaar. De rechter bepaalde tevens dat de die ren terugmogen naar de eigenaresse. Een woordvoerder van de AID zegt met vertrouwen de aangifte af te wachten. „De dieren worden in erkende schutstallen opgevangen. Onze controleur ter plaatste ver zekert dat ze in goede conditie zijn overdragen, in elk ge-; val beter dan hoe de dieren er in november aan toe wa- GOES - Een kei in het Duits, die Robin van Straalen. De leerling aan het vwo van het Buys Ballot College in Goes won prijs in een wedstrijd, waarbij VWO-leerlingen uit: heel Nederland werden beoordeeld op hun kwaliteiten voor het vak Duits. De wedstrijd was uitgeschreven door de Duitse ambassa de en het Europees Platform voor het Nederlands Onder wijs. Robin won een reis van twintig dagen naar Regensburg. Na deze reis (in juli van dit jaar) wordt hij ontvangen door onderwijsminister M. Verhoeven en de Duitse ambas sadeur E. Duckwitz. OOST-SOUBURG - Uit de Ritthemsestraat in Oost-Sou burg zijn vijf verkeersborden, inclusief de ophangbeu- gels, verdwenen. De diefstal werd gisteren ontdekt. De to tale waarde van de weggenomen borden bedraagt enkele honderden euro's. door Miriam van den Broek VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen heeft samen met acht tien andere zogenoemde Antilli- anen-gemeenten in een brief aan minster Verdonk van Vreem delingenzaken en Integratie la ten weten voor het terugsturen van criminele Antillianen te zijn. De minister had de gemeen ten gevraagd wat zij vinden van een wet die het mogelijk maakt criminele Antillianen terug te sturen naar de Nederlandse An tillen en Aruba. Het platform van gemeenten met veel Antilliaanse inwoners heeft zich begin deze maand over de vraag gebogen en een reactie geformuleerd. De ge meenten die zich niet in de reac tie konden vinden, konden be zwaar maken. Dat heeft Vlissin gen niet gedaan. Burgemeester A. van Dok-van Weele heeft vanaf het eerste be gin al aangegeven achter het ka binetsbesluit te staan. „Als het jongeren zijn die in Ne derland in een kansloze situatie zitten, vind ik dat overleg over een mogelijke terugkeer be spreekbaar moet zijn", liet bur gemeester Van Dok die op werk bezoek is in Zweden, gister avond weten. Volgens de burge meester moeten er wel voorwaar den aan worden gesteld, maar de juridische en tactische kan ten aan de zaak, laat ze aan de minister over. Wat ook in de brief staat, en wat Van Dok eigenlijk nog be langrijker vindt, is dat de minis ter moet kijken hoe voorkomen kan worden dat de jongeren in zo'n kansloze situatie terecht ko men. Drie gemeenten, Dordrecht, Gro ningen en Amsterdam, hebben afstand genomen van de brief. Dordrecht bijvoorbeeld, staat op het standpunt dat ze een gro te groep inwoners niet wil stig matiseren als dat niet nodig is. De gemeente heeft allerlei maat regelen genomen om te voorko men dat vooral jongeren afglij den naar het criminele milieu. De minister wil dat Antilliaanse en Arubaanse jongeren die een misdrijf hebben begaan, kunnen worden'teruggestuurd door een rechter. Het moet gaan om ern stige feiten zoals diefstal, ge weldpleging en drugsdelicten. De veroordeelde moet korter dan twee jaar in Nederland zijn. Het wetsvoorstel omvat ook een terugkeerregeling voor kansloze Antilliaanse en Arubaanse jon geren in de leeftijd van zestien tot vierentwintig jaar. Als zij op goed geluk naar Nederland ko men zonder zicht op werk of op leiding, bestaat de mogelijkheid dat zij worden teruggestuurd. Voor jongeren die kunnen aanto nen dat zij naar Nederland ko men voor werk, opleiding, ge zinshereniging, vakantie of fami liebezoek, geldt de terugkeerre geling niet. MIDDELBURG - Een 45-jarige Goesenaar zou zijn dochter ja ren seksueel hebben misbruikt. Officier van justitie J. Valente eiste gisteren bij de rechtbank in Middelburg tegen hem twee jaar gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk. De officier vorderde daarnaast dat verdachte 8000 euro smar tengeld aan zijn dochter betaalt. De Goesenaar gaf toe één keer incest te hebben gepleegd met zijn dochter, maar het slachtof fer verklaarde dat haar vader haar tussen 1995 en september 2004 vele malen heeft mis bruikt. De seksuele handelingen zou den al op haar zevende jaar zijn begonnen. De Goesenaar zei die ene keer, toen zijn dochter der tien jaar was, er niet bij hebben nagedacht: „Het ging spelender wijs tijdens een stoeipartijtje. Het is toen uit de hand gelopen. Zij heeft ook niet tegenge werkt." Dat laatste schoot bij de officier in het verkeerde keelgat. „U hebt met uw handen van haar af te blijven. U heeft haar onher stelbaar veel leed aangedaan." Het meisje verklaarde zich te schamen. Ze vond dat haar va der gestraft moet worden. Het slachtoffer gaat zelf negen maanden in therapie. De rechtbank doet uitspraak op 5 april.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15