PZC Middelburgs college vooral rechts Land van Ooit trekt zich terug voor Zeeuws voetbalmuseum MODE SHOW Souburgse tieners bekennen branden Fonteyne floreert Gimbrère Proef met strengere controles op hondenpoep \dA formeert coalitie met breed draagvlak Visie defensie-industrie in de maak Celstraf geëist voor slaan agenten Doek valt voor forum Goes zeeuwse almanak Droog )uo gepakt op erdenking van landstichting Snelle inbraken in Koudekerke gibus 314460 AA Goes Ivertentie-exploïtatïe: jfd-en Midden-Zeeland: 0113-315520; juws-Vlaanderen: 0114-372770; ionaal: 020-4562500. nsdag 28 maart 2006 wNadia Berkelder jjactie: 0113-315649 .pzc.nl editie Walcheren IDDELBURG - De binnen- van Middelburg wordt jeftuin voor strengere contro- op poepende honden. Hon- nbczitters die de uitwerpse- an hun huisdier niet oprui- krijgen een boete. De proef moet aantonen of controles hel pen om de overlast van honden poep te beperken. Hondenpoep was het eerste on derwerp waar de nieuwe ge meenteraad van Middelburg zich gisteren over mocht buigen. Veel Middelburgers klagen over hondenpoep. Om aan die klach ten een eind aan te maken, had het college van B en W voorge steld om alle hondenbezitters een schepje te geven en ze duide lijk te maken dat ze zelf verant woordelijk zijn voor het oprui men van de uitwerpselen van hun hond. Dat schepje is overdreven, vond de raad. „Als ik met de hond op stap ga", zei A. van 't Westeinde (GroenLinks). „Dan steek ik al tijd een plastic zakje bij me." De SP zag alleen een oplossing als er veel meer afvalbakken :orNadia Berkelder IDDELBURG - PvdA, CDA, en SGP gaan in Middel zeen nieuw college vormen, {komende dagen worden af raken op papier gezet, volgen- week worden de nieuwe wet- ;üders gekozen. Zowel PvdA als CDA verwacht geen problemen van de combina tie van een overwegend rechts college en een gemeenteraad met een linkse meerderheid. Sza- rafinski doopte de SGP voor de. gelegenheid om in Sociaal Gere formeerde Partij. „Eigenlijk zijn alleen de SP en GroenLinks echt links", zei Kool-Blokland. „De rest (PPM en MT, red.) zijn middenpartijen." CD A-fractie voorzitter J. Kodde noemde de nieuwe coalitie stabiel. Hij ver wacht dat de ruzies in de raad met de nieuwe coalitie tot het vérleden behoren. De PvdA ontkent dat de bespre kingen met GroenLinks zijn ge strand op een véto van De Vries voor de kandidaat-wethouder, A. van 't Westeinde. „De onder handelingen zijn afgeketst door een combinatie van redenen", al dus Szarafinski. Van 't Westein de zelf zei dat zijn partij de on derhandelingen heeft afgebro ken nadat De Vries vroeg om met een andere kandidaat te ko men. GroenLinks "kon boven dien niet leven met het voorne men om de oude schouwburg te verbouwen. Inhoudelijk wilde Szarafinski niet ingaan op de besprekingen. Wel zei ze dat over het theater Rondje op de golfbaan met Tiger Woods worden geplaatst en als er spe ciale hondenrenveldjes worden aangelegd. „Dat kost een paar centen, maar daar gaan we dan voor", zei J. de Vis. Alleen het voorstel van de PvdA om de 9500 euro voor de schepjes te be steden aan het proefproject haal de een ruime meerderheid. heldere afspraken gemaakt moe ten worden om onenigheid bin nen de coalitie te voorkomen. Het lijkt erop dat verbouwen van de schouwburg alleen ge zien wordt als tijdelijke oplos sing. Het CDA en de WD lijken niet bereid om de bouw van een A-theater erg lang uit te stellen. ROTTERDAM - Staatssecretaris Van der Knaap (CDA, Defensie) werkt samen met het ministerie van Economi sche Zaken aan een strategische visie op de plaats die de Nederlandse defensie-industrie over tien jaar moet inne men in internationaal verband. Dat zei hij gisteren in Rot terdam bij de opening van de Week van de Scheepsbouw. Het onderzoek, dat over enkele maanden klaar is, moet duidelijk maken waar de kansen liggen voor de industrie. Defensie stuurt aan op meer samenwerking binnen Euro pa, zo gaf Van der Knaap aan. Over de Schelde Marine- bouw in Vlissingen liet hij zich niet expliciet uit, maar hij liet wel blijken dat de order voor vier patrouilleschepen voor de marine in Nederland wordt geplaatst. Dat biedt namelijk kansen voor de export. In Nederland is de Schel de veruit favoriet om de order in de wacht te slepen. MIDDELBURG - Een 27-jarige inwoner van Vlissingen hoorde gisteren bij de rechtbank in Middelburg voor het plegen van geweld tegen twee agenten een jaar celstraf te gen zich eisen. Als het aan officier van justitie J. Valente ligt moet de verdachte de slachtoffers tweeduizend euro smartengeld betalen. De man kwam vorig jaar op 3 okto ber in Vlissingen na middernacht de politiemannen tegen. Dat leidde tot een hardhandige confrontatie, waarbij de verbalisanten gewond raakten. De verdachte dacht dat hij te maken had met nepagenten. „Het was donker. Ik kon aan de kleding niet zien dat ze agenten waren." De politie wilde hem aanhouden in verband met de vernie ling van een ruit in de woning van zijn vriend, met wie hij ruzie had gekregen. De verdachte ontkende de keel van een van de politiemannen te hebben dichtgeknepen. De of ficier vond daarentegen de poging tot zware mishande ling bewezen. De Vlissinger sloeg wild om zich heen, raak te de andere agent in hét gezicht en gaf ook knietjes tegen zijn hoofd. Het slachtoffer hield er een beschadigd hoorn vlies aan het rechteroog, een scheve neus, duimletsel en kneuzingen aan over. Strafpleitster V. Serrarens meende ook dat de agenten getraind moeten zijn en over hardheid dienen te beschikken. „Dat is het risico van het vak." De rechtbank doet 5 april uitspraak. GOES - Het vorjge week gesloten discussieplein op de in ternetpagina van de gemeente Goes gaat niet meer open. 'Het keert ook niet terug op de nieuwe website van de ge meente, die begin mei operationeel wordt. Het afschaffen van het forum heeft volgens een woordvoerster niets te maken met de schuttingtaai en scheldpartijen die na het biddagakkoord op het discussieplein verschenen. Deze be denkelijke bijdragen waren voor burgemeester D. van der Zaag aanleiding het forum te sluiten. door Wendy van den Hurk OOST-SOUBURG - De politie heeft in januari en februari van dit jaar tien Souburgse tieners opgepakt voor diefstallen en brandstichting in hun dorp. Ie dereen heeft bekend. Een jon gen zit nog in de jeugdgevange nis. De rest wordt ook vervolgd. De daders, negen jongens en een meisje van 12 tot en met 15 jaar, kwamen aan het licht door een tip van een getuige. Tijdens ver horen kwam de ene na de ande re verdachte in beeld, vertelt po litiewoordvoerder A. Don. „Dat was ons geluk. Jongeren vertel len sneller wat er is gebeurd. Ze ker gastjes van die leeftijd. We konden alles oplossen." De tieners worden ervan ver dacht tussen november 2005 en januari 2006 uit een Souburgs sportcomplex mobiele telefoons en geld te hebben weggenomen. Tijdens de verhoren bleek dat ze een jaar daarvoor, tussen novem ber 2004 en januari 2005, ook tien branden hadden gesticht. Dat varieerde van brandjes in af valbakken op het Oranjeplein tot de papiercontainer bij de Al- di. Maar ook de grote brand in een opslagruimte van een oud schoolgebouw in de Prinses Ire- nestraat bleek hun werk. Die brand heeft destijds veel commo tie veroorzaakt. Er zijn ook bo men in vlammen opgegaan. De groep jongeren hing meestal rond bij de Spar en de Aldi. Ook waren ze vaak te vinden bij de sportzaal bij de Henry Dunant- straat en de flats in Souburg. Ze verveelden zich, zegt Don. „Maar het gaf ze ook een kick. Ze snapten dat die brandende af valbakken niet veel schade ver oorzaakten. De grote brand was uit de hand gelopen. Daar heb ben ze spijt over betuigd. Ze hadden het niet voorzien. De tien jongeren gingen niet al tijd samen te werk. Soms ook splitsten zich mensen af in sub groepjes. Na verhoor is iedereen vrijgela ten, behalve één jongen. Hij zit nog vast in de jeugdgevangenis. De politie ziet hem als de 'rode draad in het verhaal'. Don: „Hij was zo'n beetje overal bij betrok ken, de hoofdverdachte. Het is aan justitie wat met hem ge beurd. Maar ook wat de rest te wachten staat. Niemand wordt naar Bureau Halt verwezen. Ie dereen wordt vervolgd. De Raad voor de Kinderbescherming en jeugdreclassering gaan met de jongeren aan de slag om erger te voorkomen." Buiten.de tien was ook nog een klein groepje van drie 12- en 13- jarigen gesignaleerd. Zij waren bij geen van de misdaden betrok ken. Maar omdat ze wel dreigen af te glijden, heeft de politie het Vroeg Erbij-team voor de dag gehaald. Het valt niet mee om een lees baar en genietbaar dagblad te maken in ons hevig eroderend taallandschap. Een land schap waarin termen als bij voorbeeld 'omgevingsbestu ring' en 'nestelbaarheid' rond- waaien. Dit hoekje is te klein om hun I betekenis te verduidelijken, maar het is niet wat het lijkt. Dat u het maar weet. Een heleboel van zulke termen komen uit de koker van ons eigen provinciebe stuur. Misschien is het wrok jegens de Nederlandse Taalu nie, die het Zeeuws de streek- taalstatus onthouden heeft Anders kunnen wij ook niet verklaren waarom de Provin cie een communicatiebureau betaalt dat onder de projectti tel ERVAARZEELAND 'Zee land als hét gebied bij uitstek voor watersporters en water- minnenden in binnen- en bui tenland op de kaart moet zet ten'. En dat, zo blijkt uit het pers bericht, de niet-natte stukjes Zeeland als volgt ervaart: „Tevens is er een levendig en uitgebreid walgebeuren..." Daar houden wij het niet drgog bij. i maakte PvdA-fractievoor- lier S. Szarafinski gister- lond'bekend tijdens de verga- I ging van de gemeenteraad. A. I Vries, in de vorige periode j'> ithouder voor de PvdA en ook ;weer kandidaat, is aangewe- a als formateur. Plij stelt het llege samen. {t CDA heeft H. Kool-Blok- ad aangewezen als kandi- ai-wethouder. F. Streng is de •ndidaat voor de WD, H.' van linken voor de SGP. et deze samenstelling wordt iht gedaan aan de eis van de ud dat de nieuwe coalitie eën sed draagvlak heeft, vindt iarafinski. De collegepartijen tben achttien van de 29 ze is. Dat de PvdA er niet in is ge- agd om een linkse partner in st college van B en W te krij- 3, noemde Szarafinski 'j am ir'. „Dat hadden we graag ge lid, maar ik denk niet dat dit (lege te rechts wordt. Dat is af- ikelijk van wat er in het coali- akkoord komt te staan." r fDDELBURG - In een school- I- ibouw in Middelburg zijn gis- mniddag twee jongens van 13 il4 jaar uit de gemeente Veere ingehouden op verdenking m brandstichting. twee jongens worden ervan adacht vanaf begin maart P| een aantal branden te heb ei gesticht in de omgeving van itstkapelle. De twee zijn over bracht naar Torentij d in Mid- flburg, sl onderzoek is met de aanhou- ing van de jongens niet afgeslo ten loopt nog steeds. (Advertentie) VLISSINGEN - Makelaarskantoor Aerssens Pateer heeft zijn beste bord uit de kast gehaald: '90% verkocht!' hangt fier bij de bouwput van De Fonteyne. „Klopt", zegt A. Aerssens, „van de 54 appartementen hebben we er nog maar drie over. Dat zijn de bovenste drie en daarmee ook de duurste. Het plan liep vanaf het begin goed. Niet pas vanaf het moment dat er echt iets te zien was. En dat gebeurt niet vaak, als mensen hun huiskoop op basis van een brochure doen. De parkeerkel der is nog niet eens klaar. Dan komt de winkellaag en pas dan beginnen we aan de appartementen. Tegen die tijd hoop ik dat alles weg is." De verkoop van appartementen in het Bunkerterrein verloopt minder vlotjes. Nog niet de helft van de dertig woningen is de deur uit. Aerssens heeft een nieuwe bro chure laten drukken. „De eerste was niet zo handzaam. Bovendien ontbrak veel in formatie." Bij het project Zaaihoek aan de Vredehoflaan zijn brochures voor de twee-on- der-een-kappen niet eens meer nodig. „Alles was in een vloek en een zucht weg. Ook de vrijstaande huizen lopen redelijk. Met de huizen aan de weg zijn we nog bezig. Maar omdat mensen daar zelf mogen bepalen hoe hun huis eruit komt te zien, is alleen al met het voortraject veel tijd gemoeid." Dan het andere staaltje nieuwbouw: de zorgappartementen van Ter Reede. Daar zijn er nog maar zeven van vrij. En dan kan - eindelijk - worden begonnen met het Spaans Kwartier. foto Ruben Oreel door Maurits Sep MIDDELBURG - Het Land van Ooit heeft zich definitief terug getrokken als exploitant van het nationaal voetbalmuseum in Middelburg. Maar het Brabant se pretpark wil het voetbalmu seum nog steeds wel graag bou wen naast het eigen park in Dru- nen. De verhitte discussies in Middel burg. tussen Middelburg en Vlis singen, tussen Middelburg en de provincie Zeeland en tussen de overheden en de initiatiefne mers van het museum, hebben Het Land van Ooit doen beslui ten af te zien van betrokkenheid bij het museum in Middelburg. „Wij willen niet terechtkomen in deze discussies over wat wel en niet kan", verklaart direc teur M. Taminiau. „Wij doen niet meer mee." De Zeeuwse pe rikelen kunnen het imago van zijn bedrijf beschadigen, vreest Taminiau. Eind van dit jaar wordt begonnen met de bouw van een theatercomplex op de terreinen van Het Land van Ooit (Tachtig Torens). En over een maand begint in België de aanleg van een tweede Land van Ooit, bij Tongeren. Deze projecten mogen niet lijden on der de negatieve aandacht voor het voetbalmuseum en de rol van het Drunense bedrijf daar in.. Daar komt bij dat Taminiau een nationaal voetbalmuseum in Middelburg te weinig kansen toedicht. Volgens hem wordt het te afhankelijk van de regio. Het zal net zo veel bezoekers trek ken als attracties zoals Neeltje Jans en het Arsenaal, voorspelt hij. Te regionaal Dat zijn in zijn ogen mooie at tracties, maar de betekenis er van Is te regionaal. Een 'nationaal voetbalmuseum' moet op een locatie liggen die vanuit grotere delen van Neder land sneller en beter is te berei ken, vindt Taminiau. „Wordt het Middelburg, dan is het risi co te groot dat iemand in Noord-Nederland ook een voet balmuseum opzet." Mocht het voetbalmuseum niet in Middelburg komen, dan is Het Land van Ooit nog wel he vig geïnteresseerd in de bouw van het museum op de terreinen van het pretpark in Drunen. Ta miniau heeft daar nog 'een zicht- locatie langs de rijksweg' be schikbaar waar het museum 'pri ma zou passen'. En mocht de keuze van de initiatiefnemers dan inderdaad op Drunen val len, dan doet Taminiau graag mee. „Dan zitten we ook mede aan het roer. Dan hebben we ook iets te zeggen over wat er komt. Nu is er in Middelburg nog zo veel onduidelijk, dat we daar onze energie niet in willen steken;" Taminiau vond'dat het hoog tijd was geworden om 'kleur te be kennen'. „Ik wil niet het verwijt krijgen dat ik dubbel spel heb gespeeld." Als dat verwijt juist nu komt omdat hij zich terug trekt voor Middelburg en daar mee de kans nog kleiner maakt dat het daar komt, terwijl hij zich wel beschikbaar houdt voor vestiging in Drunen, dan voelt hij zich niet aangesproken. „Daar sta ik dan boven. Ik ben de laatste week al negen keer ge beld door voor- en tegenstan ders, ook door mensen uit de po litiek. Maar ik wil niet in een po litieke maalstroom terechtko men." De initiatiefnemers van het voet balmuseum zullen de gemeente Middelburg op zeer korte ter mijn laten weten of de gemeente nog wat extra tijd krijgt - tot 1 juli - om een uitweg te beden ken uit de problemen. Maar de kans dat Middelburg die tweede kans krijgt, is vrijwel nihil. Daarbij speelt ook een rol dat zij in Drunen over twee keer zo veel ruimte en twee keer zo veel geld kunnen beschikken. RESERVEREN IS GEWENST IANGE DELFT 16 MIDDELBURG Tussen 3.30 uur en 03.45 uur werden in een razend tempo di verse computerschermen en lap tops weggenomen. Hoeveel de schade bij beide bedrijven be draagt, is nog onbekend. (Advertentie) DONDERDAG 30 MAART 10.00 -13.30 -16.00 - 19.00 UUR KOUDERKERKE - Twee bedrij ven op industrieterrein Karre- veld in Kouderkerke zijn in de nacht van zondag op maandag binnen een kwartier doelwit ge weest van inbrekers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 11