Pro-Russen winnen in Oekraïne Wit-Russische oppositieleider Alexander Kozoelin opgepakt Bekeerde Afghaan komt vrij door vormfout aanklager 5 Akkoord vergoeding tunnelbrand Begrafenisbezoekers door de vloer Britse marine beschermt walvissen Filmregisseur Fleischer overleden Feest Seattle eindigt in bloedbad Abbas dreigt regering Harnas te torpederen Belgische prins geraakt door kritiek in de media luidige president Joesjtsjenko weggestemd ioreanen villen mars vandahar fscheidsfeestje 'oor de sigaret ran gaat door net kernplannen VS-militairen doden sjiieten in Bagdad GOEDKOOP KLUSSEN!! maandag 27 maart 2006 HOUCHES - Zeven jaar na de verwoestende brand in de' Mont Blanctunnel is er een akkoord over een financiële schadevergoeding voor de nabestaanden. De beheerders van de tunnel en de verzekeringsmaatschappij van een Belgische trucker die de brand veroorzaakte, stellen 27 miljoen euro beschikbaar. Dat geld zal worden verdeeld over 238 rechthebbenden. Door de brand in de tunnel tussen Italië en Frankrijk kwa men op 24 maart 1999 negenendertig mensen om het le ven, onder wie een Nederlander. De overeenkomst is dit weekeinde door alle betrokken partijen ondertekend in de plaats Houches. ANP/AFP BIRMINGHAM - Tientallen mensen zijn gisteren in een woonhuis in het Britse Birmingham door de vloer gezakt. Volgens Britse-media waren ze in het pand bijeen geko men na afloop van een begrafenis. De vloer kon het gewicht evenwel niet aan, waardoor alle bezoekers in de kelder belandden. In totaal zestien perso nen moeten naar het ziekenhuis om hun wonden of breu ken te laten verzorgen. ANP LONDEN - De Britse marine gaat haar schepen uitrusten met apparatuur die moet voorkomen dat walvissen in de war raken door sonargeluiden en stranden. Het ministerie van Defensie heeft het systeem ontwikkeld in samenwerking met de universiteit van St. Andrews. Met behulp van software kan de bemanning van de sche- pen binnenkort de geluiden van meer dan honderd zee zoogdieren herkennen. Als er exemplaren in de buurt zijn, gaat de sonarapparatuur uit. De Verenigde Naties hebben honderden strandingen van walvissen toegeschre ven aan het gebruik van sonar. ANP LOS ANGELES - De Amerikaanse filmregisseur Richard Fleischer is gisteren op 89-jarige leeftijd in zijn woon plaats Los Angeles overleden. Dat heeft zijn familie be kendgemaakt. Fleischer was de regisseur van onder meer 20.000 Lea gues Under the Sea, Soilent Green, Tora! Toral, Toral, The Boston Strangler, Doctor Dolittle en Conan the Des troyer, waarin onder anderen Arnold Schwarzenegger speelde. ANP SEATTLE - Een schietpartij in een huis in het Ameri kaanse Seattle heeft zaterdag een bloedig einde gemaakt aan een feest. Een man schoot zes jongeren dood. Toen agenten bij het huis aankwamen pleegde hij zelfmoord. De dader was vol gens de politie eerder in de nacht op het feest geweest, maar keerde rond zeven uur 's ochtends terug en begon om zich heen te schieten. Twee personen liggen nog in een ziekenhuis. Twintig an dere aanwezigen zijn voor verhoor en psychologische hulp door de politie meegenomen. De motieven van de da der zijn nog niet duidelijk. ANP door Ad Bloemendaal leurstelling geen veranderingen heeft aangebracht in het rege- TEL AVIV - De spanning tussen ringsprogramma. de Palestijnse president, Dat de organisatie op een demo- Machmoud Abbas, en de islami- cratische manier een meerder- tische verzetsbeweging Hamas heid in het parlement heeft be loopt op. haald betekent niet dat ze 'zo maar de politieke en juridische Abbas waarschuwde dat hij niet verplichtingen van het Palestijn- zal aarzelen zijn grondwettelij- se Bestuur en de PLO overboord ke bevoegdheden te gebruiken kan gooien', meent Abbas. Hij als een Plamas-regering de over- laat blijken dat de vertrouwens- eenkomsten met Israël niet na- stemming in het parlement al- leeft. Volgens de Palestijnse leen kan doorgaan als het rege- grondwet mag de president een ringsprogramma alsnog wordt premier de laan uit sturen en aangepast, een nieuw kabinet vormen. De Palestijnse Wetgevende ixGCH CFISIS Raad, het parlement, zal waar- In een reactie wees Haniyeh op schijnlijk vandaag bijeenkomen zijn goede relaties met Abbas. om de door Harnas gedomineer- „Er zal geen constitutionele cri- de nieuwe ministersploeg goed sis ontstaan", zei hij. „De me te keuren. De 24 ministers kun- ningsverschillen zullen worden nen dan woensdag worden beë- opgelost op een manier die het digd. belang van het volk dient." Hij De waarschuwing van Abbas ontkende dat Abbas hem heeft aan Hamas was vervat in een gewaarschuwd dat het nieuwe brief aan de aanstaande pre- kabinet geen toekomst heeft als mier, Ismael Haniyeh. Daarin het weigert te onderhandelen schrijft hij dat Harnas tot zijn te- met Israël. GPD door Patrick Selbach ben evenwel gezegd dat als de autoriteiten de man niet straf- KABOEL - Een Afghaanse rech- fen, zij hem zelf zullen doden, ter die de aanklacht tegen een De aanklager in zijn zaak zei gis- bekeerde christen behandelt, teren dat de geestelijke vermo- heeft de zaak gisteren terugver- gens van de verdachte vandaag wezen naar het OM. zullen worden onderzocht. Een verklaring van ontoerekenings- De aanklagers, die aansturen op vatbaarheid zou Afghanistan de doodstraf voor Abdur Rah- een uitweg kunnen bieden uit man wegens het afstand nemen de internationale rel. van de islam, hebben vormfou- Afvalligen kunnen namelijk op ten gemaakt. grond van de islamitische wetge- In afwachting van een mogelijk ving alleen worden veroordeeld nieuwe^ rechtszaak zal Rahman als ze bij hun volle verstand op zeer korte termijn worden zijn. vrijgelaten, zo zeiden diploma- Rahman zei gisteren in een inter- ten tegen CNN en BBC. view met de Italiaanse krant La De rechterlijke ingreep volgde Repubblica dat hij zal vasthou- op een golf van internationaal den aan zijn geloof. ANP protest tegen een mogelijke doodstraf voor Rahman. Paus Benedictus XVI vroeg de Af- Advertentie ghaanse president Karzai zater dag nog het leven van de bekeer de Afghaan te sparen. Ook in Afghanistan zelf groeit het verzet tegen een mogelijke veroordeling. Geestelijken in de grote moskeeën van Kaboel heb- (frtnr Max Steenberghe BRUSSEL - Het Belgische ko ningshuis is in opspraak door een poging van kroonprins Fi- |ip zijn figuur te redden na on gezouten kritiek op zijn gedrag lijdens een staatbezoek aan Ziiid-Alfika. In een interview heeft hij toegegeven 'bepaald media-figuur' te zijn. De pers beschreef het konink lijk optreden als gestuntel. Mee reizende zakenmensen vonden de prins ongeïnteresseerd. Vol gens aanwezigen raffelde hij zijn toespraken af en herkende hij mensen niet die herhaalde lijk aan hem waren voorge steld. Na thuiskomst lieten zo wel de prins als zijn vader ko ning Albert, zelf op reis door Li touwen, weten geraakt te zijn door de kritiek. In een interview zegt Filip: „Wat voor ons belangrijk is, is dat we elke dag, meestal in alle discretie, proberen te doen wat er van ons verwacht wordt: er zijn voor de mensen en naar hen luisteren." Niet reageren Het interview toont de prins niet vlotter. Het ging schrifte lijk, en Filip liet zijn antwoor den eerst nakijken door pre mier Verhofstadt. Hij heeft het over 'de jeugd als toekomst van het land', en dat hij 'zo graag fi losofen en grote denkers leest'. De prins wijst er op dat hij ook 'heel wat steunbetuigingen heeft gekregen', maar door de grondwet zelf niet direct mag reageren. „Maar ik wil daar wel op per soonlijk vlak aan toevoegen dat ik het zeer belangrijk vind dat mensen op een eerlijke en open manier met elkaar omgaan. En gelukkig is dat meestal het ge val in de vele contacten die ik heb met mensen." GPD ÏOUL - Zuid-Koreaanse chris- racn zijn vast van plan deze zo- M een grote vredesmanifesta- te houden in Kandahar, het wlwerk van fundamentalisti- ïhe moslims in het zuiden van Ughanistan. ^ministerie van Buitenlandse tol doet er alles aan om de or- Msatoren van hun plan voor Zogenoemde Jezus-mars af te i, maar vooralsnog zon- laresultaat. is volgens het persbureau ip bang voor het lot van de Seeduizend deelnemers die 3Ji plan zouden zijn om tussen «juli en 5 augustus naar Kan te reizen. Ook 'kunnen luid-Koreaanse hulporganisa- alleen al door de plannen K slachtoffer worden van terro- riische aanslagen, aldus het tinisterie gisteren, hndahar en de gelijknamige l'iid-Afghaanse provincie zijn -n bolwerk van de taliban-re- sllen en strijders van het isla- j filische terreurnetwerk Al Qae- Die hebben de laatste maan- een serie zelfmoordaansla- organisatie achter de Je- fs-mars, het Instituut voor he Cultuur en Ontwikke- f>g heeft de afgelopen twee ^optochten gehouden in Jera- pem. Ook dat was tegen de zin de Zuid-Koreaanse autori ten .ANP JONDEN - Veel Schotse rokers 'then zaterdagavond in cafés Restaurants op plechtige wij- S(le sigaret vaarwel gezegd. linds gisterochtend zes uur is in Rolland een algeheel rookver- van kracht in vrijwel alle •?enbare gelegenheden. Het is eerste in zijn soort in «root-Brittannië. «ei'treding van het rookverbod de verstokte roker in Schot- een boete van 50 pond (72 ?b) kosten. j>r Alex Markham van F Britse kankerinstituut zei de 'historische wet' duizen- levens zal redden. de arts is de maatregel ^gouden kans voor rokers die |h al plannen hadden om te i -ANP/AFP annze redactie buitenland j |V - Oud-premier Viktor Ja- ifkovitsj heeft met zijn Partij iu de Regio de parlementsver- rong in Oekraïne gewonnen. I jlgens de eerste peilingen na ii sluiten van de stembussen aide Janoekovitsj tussen 27,5 [33,3 procent van de stem- i. sn. moekovitsj won eind 2004 de manipuleerde presidentsver- ring. Later moest hij die zege i iEHERAN - Iran zal, met de Ivan Allah, binnen een jaar imenergie bezitten. i bt heeft president Ahmadi- r (jad verklaard ter gelegenheid snhet Iraanse nieuwjaar. Ld staatshoofd richtte zich met ime tot de vijanden van Iran, ie het land af willen houden ui nucleaire technologie. Èmadinejad herhaalde dat u alleen vreedzame nucleaire q èelingen heeft. Hij riep de aden in het Midden Oosten op iregio tot een kernwapenvrije ie te verklaren, iirige maand stuurde het Inter- -! ilionaal atoomagentschap IEA) in Wenen alle informatie ■s' sreffende het Iraanse kempro- anima naar de VN Veiligheids- ad. Het Westen gelooft niet sikan alleen vreedzame bedoe- gen met het eigen kernpro- nmma heeft. GPD na de Oranje revolutie afstaan aan Viktor Joesjtsjenko. De partij van de president, Ons Oekraine, kwam er niet aan te pas. De beweging behaalde tus sen 12,5 en 15,6 procent van de stemmen. Beter wist Joelia Tio- mosjenko met haar partij te sco ren: tussen 21,6 en 22,7 procent. Timosjenko voerde met Joesjtsj enko de Oranjerevolutie aan. Daarna werd zij premier. In sep tember ontsloeg Joesjtsjenko haar echter omdat ze te hard van stapel liep tegen de oude machthebbers en hun economi sche belangen. De socialistische partij haalde ongeveer 5,5 procent van de stemmen. De communisten ko men uit op 3,5 tot 4,7 procent, de partij van parlementsvoorzit ter Litvyn scoorde tussen 3,4 en 5,1 procent. Voor twee kleinere partijen was het nog onduide lijk of zij de kiesdrempel van drie procent zouden halen. De opkomst lag rond de zestig pro cent. Volgens de voorzitter van de Centrale kiescommissie deden zich 64 kleinere incidenten voor. In het oosten van Oekraïne, machtsbasis van Janoekovitsj, werd een waarnemer van Joesjts- jenko's partij in elkaar gesla gen. Elders werd een stembu reau met een molotovcocktail in brand gestoken. Een woordvoerder van de presi dent noemde de stembusgang 'democratisch en eerlijk'. De zegsman gaf wel toe dat er pro blemen bij het stemmen waren, maar schreef die toe aan ondeug delijke wetgeving. Slecht georganiseerd Ook een woorvoerster van de in ternationale waarnemers bij de stembusgang wees daarop. „De verkiezingen waren niet goed ge noeg georganiseerd waardoor een aantal mensen niet kon stemmen", zei zij. Joesjtsjenko kondigde aan van daag met de coalitiebesprekin gen te gaan beginnen. Janoeko vitsj staat een herstel van de band met Rusland voor. Het pro-westerse beleid van Joesjtsj enko wil hij aanpassen. Joesjtsj enko heeft niet uitgesloten dat hij een coalitie van zijn.partij met die van Janoekovitsj zou kunnen billijken. Het zakenkabi net dat sinds september 2005 re geert, is al eerder aan de wensen van Janoekovitsj tegemoet geko men. GPD Een lid van het plaatselijk stembureau in Muzychi loopt met een stembus over straat. foto Konstantin Chernichkin/RTR BAGDAD - Amerikaanse mili tairen hebben gisteravond tij dens gevechten in de Iraakse hoofdstad Bagdad bijna twintig aanhangers van de militante sjii- tische geestelijke Muqtada Al Sadr gedood. Dat heeft de poli tie gemeld. Volgens een woordvoerder van de beweging ging het echter om 'ongewapende gelovigen'. De ge vechten braken volgens de poli tie uit toen leden van Al Sadrs Mahdi-militie probeerden te voorkomen dat militairen de moskee binnenvielen. De Ameri kaanse strijdkrachten hebben nog niet gereageerd. Tijdens een actie elders in Bag dad arresteerden Amerikaanse militairen zeker veertig Iraakse militairen. Zij zouden in een ge heim bunkercomplex zeventien buitenlanders hebben vastgeho- duen. De soldaten waren vol gens anonieme politieke bron nen onderdeel van de omstreden strijdkrachten van het Iraakse ministerie van Binnenlandse Za ken. Het is vooralsnog onduidelijk wie de buitenlanders zijn. Moge lijk gaat het om strijders uit an dere Arabische landen die tegen de autoriteiten en buitenlandse troepen vechten. Daardoor zijn al duizenden vooral sjiitische Irakezen omgekomen. Op hun beurt hebben sjiieten zich georganiseerd in doodseska ders, die het hebben voorzien op soennieten. Ook leden van de Iraakse veiligheidsdiensten ma ken deel uit van deze eskaders. ANP/RTR/AFP van onze redactie buitenland MINSK - De autoriteiten in Wit-Rusland hebben oppositie leider Alexander Kozoelin opge pakt. Hij is in de stad Zhodino vastgezet. Kozoelin wordt ervan beschuldigd demonstranten te hebben aangezet naar de centra le gevangenis in Minsk te trek ken om medestanders die daar vastzaten, omdat zij zonder toe stemming gedemonstreerd had den, te bevrijden. De EU en VS hebben inmiddels de onmiddel lijke vrijlating van Kazoelin en alle andere burgers die zijn op gepakt, geëist. Zaterdag kwamen in het een- tram van Minsk zo'n zevendui zend demonstranten bijeen om te protesteren tegen de uitslag van de presidentsverkiezing die staatshoofd Loekasjenko met bijna 83 pocent van de stemmen won. Een enorme politiemacht verhin derde dat zij op zouden trekken naar het centrale Oktoberplein. In plaats daarvan gingen de mensen naar een nabijgelegen park. Toen de groep zich van daar af in beweging zette greep de politie met rookbommen, traangas en wapenstokken in. Honderden mensen werden op gepakt. Onderdrukking Een zegsman van de Amerikaan se minister van Buitenlandse Za ken, Rice, bestempelde de acties van de Wit-Rrussische autoritei- De politie verhindert dat demonstranten optrekken naar het Oktoberplein. foto Andrei Ljankevich/EPA ten als 'onderdrukking van een vreedzame demonstratie'. De VS eisen de onmiddellijke vrijla ting van alle gearresteerden. Washington riep Loekesjenko op af te zien van verder geweld tegen mensen die gebruik ma ken van het recht op demonstra tie en vrije meningsuiting, Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Minsk kwam met een verklaring waarin de VS en de EU worden opgeroepen zich niet te mengen in de binnenland se aangelegenheden. De demon stranten zouden zaterdag van plan zijn geweest de regering om ver te werpen, staatseigen dommen aan te vallen en Loe kasjenko te doden, aldus de au- toriteten. Een burger en acht politiemen sen zouden gewond zijn ge raakt. De politie had ingegrepen om erger - zoals een optreden van het leger - te voorkomen. Oppositieleider Milinkevich heeft zijn aanhang opgeroepen niet op te geven en eind april weer te gaan demonstreren, Za terdag richtte hij de Beweging voor de bevrijding van Wit-Rus land op. Overigens zouden er sinds de stembusgang zo'n dui zend tegenstanders van Loekasj enko zijn opgepakt. Omdat cle gevangenissen in Minsk vol zit ten, zijn zij her en der in de om geving van de hoofdstad vastge zet. De familie weet vaak niet eens waar en krijgt dat ook niet te horen. Waarom de mensen zijn opge pakt en waarvan zij beschul digd worden, is onbekend. Ko zoelin zou beticht worden van straatvandalisme. Daarop staat maximaal zes jaar cel. GPD www.budgetbouwmarkt.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5