Eerste liefde boeit onderzoekers Apneu: als ademen stopt Nationale slaapdag Een sterke vrouw tot het bittere einde Liefde beheerst de kindertijd De eerste is niet vergeten Vlissingen krijgt nieuwe internist Ziekenhuis breidt enquête uit Slaapgebrek kan leiden tot diabetes Trucs om flauwvallen tegen te gaan Onderzoek naar kanker kinderen 27 maart 1956 Belangrijkste gespreksonderwerp is nog niet wetenschappelijk onderzocht NIJMEGEN - André is 58 jaar, getrouwd en heeft drie kinderen. „Ik zat nog op de kleuterschool toen ik helemaal in de ban raakte van een klasgenootje. Ik durfde haar absoluut niet aan te spreken,Vele jaren later heb ik mijn jeugdlief de nog wel eens ontmoet. Ik merkte toen dat die ver liefdheid er gezeten had. De laatste keer dat ik haar gezien heb, heb ik ge vraagd of zij wist dat ik ja renlang verliefd op haar ge weest was. Haar antwoord was: 'Nee, hoe zou ik dat moeten weten?' Toen knak te er alsnog iets in mij. Ik had het gevoel dat ze met mijn prille gevoelens van toen op de loop ging. Het -.heeft mijn kindertijd be heerst. Ik heb er echt on der geleden." Veel mensen bewaren goede herinneringen aan hun eerste lieide. ste partner vinden en hoe dat sa menhangt met de verdere ont wikkelingen in de liefde en het welzijn van mensen", zegt de Nijmeegse psycholoog. „Zo'n eerste ervaring op liefdesgebied kan voor mensen heel indruk wekkend zijh, omdat ze daar mee voor het eerst een partnerre latie aangaan en proberen te on derhouden." Dat verklaart ook het succes van het KRO-televisieprogram- ma Memories, dat onlangs aan zijn negende seizoen is begon nen. In het programma vertellen mensen over een oude, vaak eer ste liefde, die vervolgens door de programmamakers wordt op gespoord. Het weerzien roept meestal veel emoties op en het opvallendste is misschien wel NIJMEGEN - Mariska is 39 jaar, getrouwd en heeft drie kinderen. „Ik heb hele goede herinneringen aan mijn eer ste, echte liefde. Op een gege ven moment hebben we ons zelfs verloofd, We hadden gro te plannen voor de toekomst. dat die mensen over hun ervarin gen vertellen alsof het gisteren was, ook al dateren de gebeurte nissen van veertig of vijftig jaar Toch ging het na verloop van tijd mis. Jaren later, ik was in middels getrouwd en had twee kinderen, nam Alexan der weer contact met me op. Ik ben er niet op ingegaan. La ter heb ik hem nog wel een sms-je gestuurd. Of alles oké foto Charel van Tenderloo/GPD geleden. Dat speciale gevoel voor die ene lijkt eigenlijk nooit te zijn weggeweest. Kortom, oude liefde roest niet.GPD was. Ik had die dag een raar voorgevoel. Maar ik kreeg geen reactie. Drie maanden la ter hoorde ik dat hij was ver ongelukt. En nu heb ik spijt dat ik hem niet nog een keer ontmoet heb. Ik zal hem nooit vergeten." maandag 27 maart 2006 VLISSINGEN - Ziekenhuis Walcheren heeft per april een nieuwe internist, M. van den Berge. Hij vult de plaats in die lang openbleef na het vertrek van internist W. Blok Het Vlissingse ziekenhuis heeft nu zes internisten, naar een zevende wordt nog gezocht. Van den Berge (37) heeft als speciaal aandachtsgebied in fectieziekten. In navolging van Blok besteedt hij tijd aan het Zeeuws centrum voor de behandeling van hiv, aids en hepatitis. M. Van den Berge is opgeleid aan de Erasmus Universi teit in Rotterdam en werkte eerder in ziekenhuizen in Den Haag, Eindhoven en Rotterdam. GOES - De Oosterscheldeziekenhuizen verbreden hun pa- tiëntenonderzoek. Ook mensen die enkel voor behande ling of spreekuur in Goes en Zierikzee komen worden voortaan elk kwartaal naar hun mening gevraagd. Al vijf jaar wordt gevraagd naar het oordeel van patiën ten die voor een dag of langer in de Oosterscheldezieken-, huizen verblijven. In die periode werden in totaal 13.747 enquêtes uitgezet. Daarvan kwam ruim 47 procent inge-J vuld retour. Gemiddeld krijgt het ziekenhuis een rapport-: cijfer 8. NEW HAVEN - Mensen die dagelijks heel weinig (minder- dan 5 uur) of juist heel veel (meer dan 8 uur) slapen, lopen, een verhoogd risico (respectievelijk 2 en 3 maal meer dan mensen die gemiddeld 7 uur slapen) diabetes te krijgen.:. Dit constateert K. Yaggi van de Yale University in New. Haven in het vakblad Diabetes Care op grond van een on derzoek onder ruim 1100 mannen. Of het de hoeveelheid slaap zelf is die het risico op diabe tes beïnvloedt, of dat de slaaplengte een afspiegeling is van andere factoren die van invloed zijn op het krijgen' van diabetes is niet duidelijk. GPD AMSTERDAM - De benen kruisen, de beenspieren span nen of de vuisten ballen kan voorkomen dat mensen flauwvallen. Het aanspannen van spieren leidt tot een toe-,! name van de bloeddruk en daardoor tot minder kans op flauwvallen. Dit meldde N. van Dijk van het AMC in Amsterdam tij dens een cardiologencongres in Atlanta op grond van on derzoek onder 223 personen. GPD MAASTRICHT - Een Europees onderzoek moet uitwijzen of kinderen kankerverwekkende stoffen via voedsel bin nenkrijgen. Wetenschappers vermoeden dat die stoffen in' het eten zitten, dan wel dat ze bij het bereiden van maak tijden ontstaan. Onder leiding van de Maastrichtse hoogleraar Jos Klein, jans zijn 25 instituten uit zestien Europese landen begon nen aan een onderzoek dat vijf jaar zal duren. Doordat gebruik wordt gemaakt van de gegevens van on geveer 300.000 moeder-kindparen in heel Europa, hoort' het onderzoek tot de grootste in zijn soort. ANP CONCERT - Tijdens een con cert van de Amerikaanse neger bandleider Lionel Hampton in het Amsterdamse Concertge bouw, is het tot zulke taferelen gekomen dat de directie een einde aan de 'onsmakelijke' vertoning heeft gemaakt. Zij belde de politie, die de zaal in een kwartier ontruimde. Het concert was rustig begonnen. Na de pauze werd er echter fel ler gespeeld, waarna steeds meer jongelui in de zaal begon nen mee te schreeuwen. De mu sici liepen 'glazig' kijkend over het toneel en van spelen kwam weinig meer. Een saxo fonist lag op zijn rug te spelen. VRIJ - Nederland heeft 25 Ja-j panse oorlogsmisdadigers vrij gelaten uit de Soegano-gevan- genis in Tokio. Daarmee blij ven er nu' nog 86 opgesloten, SPORTPARK - Het heeft jaren geduurd, maar Kapelle krijgt binnen enkele maanden einde lijk een goed geoutilleerd sportpark. Er moeten op het park twee voetbalvelden, een korfbalveld, een gymzaal - tol: dusver de grootste in Zeeland - en een sportcentrum komen. Dat was hard nodig, want tot op heden waren er nauwelijks sportvoorzieningen in de ge meente. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stal'ionspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax; (0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat'18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mall: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail; redt'ern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (01111454651 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand. 20.55 n.v.t per kwartaal: 59,75 62,00 per jaar: €229.20 233,30 Voor toezending per post geldt een Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. PZC, t a.v, lezersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax: (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord-en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend goeo Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Auteursrechten Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. ue aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in.een bestand dat. wordt gebruikt voor (abonnementen)admlnistrat(e en om ute (laten) informeren over voor u relevante diensten e t> ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig 9®?e'®ïï de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: re i. Postbus 314460 AA Goes. Behoort tot WGGGNGR door Marieke van Schie Suze is een vrouw van 65 jaar. Ik ken haar goed, haar gezin is hecht. Twee zoons en een dochter, haar man is kapitein op de grote vaart geweest. Daardoor kan ze over de grenzen kijken van haar Nederlandse bestaan. Ze is gewend aan ruimte, als ze mee ging met haar man ge noot ze van het leven op zee. Daarnaast moest ze ook een grote dosis zelfstandigheid hebben, de kinderen opvoe den in de geest van haar man, terwijl hij weg was, soms maandenlang. Steeds hield, ze zich voor: straks, als we gepensioneerd zijn, wordt alles anders. Dan komt er tijd en rust om zelf keuzes te maken. Dan gaan we genieten. Haar kinderen hadden het reizen in hun bloed en waaierden uit. Een zoon naar Zuid-Afrika, de an der naar Australië en haar dochter naar de Antillen. Ook daarin schikte ze zich met een bewonderenswaar dige houding. Vijf jaar gele den kreeg ze pijn in haar rug, ik maakte een foto en werd gebeld door de radioloog: „Er zit een grote tumor in haar nier rechts. De prognose is re delijk, hij lijkt niet doorge groeid. Ik adviseer je haar door te verwijzen naar de uro loog!" Operatie Het was geen gemakkelijke boodschap, maar.ze reageer de zoals ik had verwacht: „Ik heb wel voor hetere vuren ge staan! De afspraak was snel geregeld, de aanvullende scan maakte duidelijk dat er inderdaad geen uitzaaiingen waren, de operatie werd snel gepland, en ik zocht haar op in het ziekenhuis. Daarna ging ze op reis, zag de uro loog met regelmaat, ik zag haar wanneer het nodig was, en zo bleef ik op de hoogte. Alles leek goed te gaan tot eind vorig jaar. Ze voelde de pijn weer terugkomen maar besloot eerst op reis te gaan naar haar dochter op Aruba. Iets zei haar dat ze dit niet wilde uitstellen. Ze genoot van het gezin van haar doch ter, kwam terug en belde of ik tijd voor haar had. Ik schrok. Dat zag er niet goed uit. Ze was afgevallen,' had verkrampte handen en heel veel pijn. Terwijl hij een koffertje klaar maakte voor de opname, hadden we even een poosje samen. „Het is mis", zei ze me. „Ik wist het al op Aruba, maar ik wilde zo graag nog even uit stel van alles wat komen gaat." Ze werd opgenomen en binnen een week was het duidelijk. De tumor was uit gezaaid, ze moest al veel lan ger last hebben gehad. Veel behandelmogelijkheden had de specialist niet, en ze be sloot samen met haar man dat ze afzag van behande ling. De kinderen vlogen in, en samen met hun moeder verwerkten ze hun verdriet. Ze kwam naar huis, en de thuiszorg kwam helpen. Het was een fantastisch team. Ze leefde op, het leek even niet zo erg te zijn. Het duurde langer dan ver wacht. Elke dag met de kinde ren was een feest. Maar toen kwam de eerste die naar huis terug moest. Het duurde te lang, de anderen moesten ook terug. Ook dat zag ze dapper onder ogen. Zé namen af scheid in de wetenschap dat ze elkaar niet meer levend te rug zouden zien. De dag na dat haar laatste zoon vertrok ken was zakte ze in, en gaf het over. Ik kwam de laatste dagen veel langs, we spraken over haar gezin, het was goed zo. „Blijf je bij me als het zo ver is?", vroeg ze. Dat gaf ze kerheid en in aanwezigheid van haar man sliep ze rustig in, een sterke vrouw. Marieke van Schie is huisarts DEN HAAG - Snurken kan een bom leggen onder de meest stabiele relatie. Maar apneu, het tijdelijk stilvallen van de ademhaling tij dens de slaap, is ook een bom voor de snur ker zelf. Zeker 40.000, maar misschien wel 200.000 mensen lijden er aan, de meesten zonder het te weten. „Mijn partner dacht: nu gaat hij er echt aan." Hij heeft iets van een buitenaards wezen, maar gezien zijn technische achtergrond vindt de 73-jarige Jan den Dikkenboer uit Monster al die draden, elektroden, micro foontjes en slangen die over zijn hele lijf lo pen, wel interessant. Na jaren van onver klaarbare chronische vermoeidheid wordt nu in het Haagse Slaapcentrum MCH geke ken of Den Dikkenboer aan apneu lijdt. De 73-jarige was een snurker, en daarom al vele jaren verbannen naar een andere, verre kamer in het huis. „Ik maakte een enorme herrie, bovendien bewoog ik veel en riep din gen als 'niet schieten', dat zal wel komen omdat ik de oorlog heb meegemaakt." Maar op een gegeven moment merkte zijn partner dat Jan wel erg vreemd ademde. „Het stopte zo vaak en lang. Soms wel vijf minuten, zei mijn vrouw. Elke keer weer dacht ze: nu gaat-ie er aan. Ik ging naar de huisarts, maar pas na lang aandringen kreeg ik een verwijskaart." Deze gang van zaken is kenmerkend voor veel patiënten van het Slaapcentrum, dat. met een dit jaar te verdubbelen capaciteit van 2000 patiënten de grootste kliniek is van Nederland. „Snurken wordt nog vooral gezien als een sociaal probleem en behande ling is een luxe,-vergelijkbaar met plasti sche chirurgie." Onzin, vindt neuroloog Ro bert Schimsheimer, want je moet uitvinden of er spi'ake is van apneu. „En dat doen we hier." Het verschil tussen een snurker en een apneu-patiënt is bijna nooit bij een eer ste onderzoek vast te stellen. Dat is de reden waarom iemand gedurende 48 uur een hele reeks meetinstrumenten krijgt omgehangen. Zowel bij snurken als apneu het zachte gehemelte met de huig en de keelwand naar elkaar worden gezogen. Bij apneu gaat dat zover dat de luchtweg he- lemaal wordt afgesloten. Dat kan 30 secon den, maar ook twee minuten duren. De her- Een patiënt met sensoren in het Haagse Slaapcentrum MCH. foto Phil Nijhuis/GPD senen grijpen in, dus je gaat niet dood. Maar het hart en de longen krijgen wel steeds fikse klappen, en kunnen schade op lopen. Ernstig wordt, het als iemand meer dan 15 'stops' per uur heeft. Het wat bizarre tellen van de stops is een uitvloeisel van de wet, die bepaalt dat ie mand bij 15 stuks de ziekte heeft. Iemand met 13 stops, of twee die extreem lang du ren, wordt niet behandeld en krijgt van de verzekering niets vergoed. Van Kasteel vindt dat vreemd. Reina van Groningen, van de Overijsselse afdeling van de Apneu- vereniging, vindt het 'erg willekeurig'. „Lan ge tijd geen zuurstof krijgen is gewoon heel erg gevaarlijk." Van Groningen vindt dat apneu nog steeds een onderschat probleem is. „Er wordt wat onderzoek gedaan, maar veel weten we nog niet." En dat is raar voor een ziekte waar aan volgens officiële schattingen 60.000 Ne derlanders lijden. De apneu-vereniging schat het aantal patiënten op 200.000, wat vooral zou komen door het dikker worden van mensen en de vergrijzing. Onbehandel de apneu kan leiden tot hoge bloeddruk, hart- en vaatziekten en mogelijk een hersen infarct. Groot probleem blijft dat klachten van mensen niet snel begrepen worden. Ook in het ziekenhuis verliest men vaak veel tijd. Van Groningen: „Longartsen en KNO-artsen proberen te begrijpen wat het is. Het komt ook door al die snurkers, die ons behoorlijk voor de voeten lopen. Hoe langer het duurt tot de diagnose, des te gro ter de schade. Van de 18.000 personen die wel zijn gediagnosticeerd zit 30 procent in de WAO. Boven de 55 jaar is 64 procent niet meer werkzaam. Dat zijn zeer hoge percen tages." GPD DEN HAAG - Ziekenhuizen en speciale slaapcentra in Hengelo, Zwolle, Den Haag, Ede, Velp, Groesbeek, Drachten, Amster dam en Heeze hielden zaterdag open huis om het publiek te in formeren over alle mogelijke slaapproblemen. Wat 's nachts te doen met AD- HD-kinderen, 'rusteloze benen', nachtmerries tot trauma's, slaapwandelen, chronische ver moeidheid, snurken en apneu. Snurken ontstaat door een ver nauwing in de luchtweg, meest- al achter de huig (de overgang tussen keel- en neusholte). Re medies variëren van het naaien van een tennisbal in de pyama- jas, om te voorkomen dat ie mand op zijn rug gaat liggen tot talloze 'bitjes', protheses die de onderkaak en soms de tong naar voren trekken. Nederland telt meer dan één miljoen snur kers. Bij apneu (a-pneu, ofwel geen-lucht) wordt het zachte ge hemelte met de huig en de keel wand helemaal tegen elkaar aan gezogen waardoor de lucht weg geheel wordt afgesloten. Dit kan een halve minuut of lan ger duren. De hersenen geven een alarmsig naal af, waardoor de snurker (bijna) ontwaakt en er weer ruimte ontstaat om te ademen. Apneu is niet te genezen. Wel biedt voor veel patiënten een 's nachts te dragen neusmasker soelaas. Het is verbonden met een' apparaat dat continu lucht pompt in de neus en keel. Hier door ontstaat een overdruk, waardoor de wanden van de keelholte niet samen kunnen vallen. De kosten (2000 euro) worden vergoed door de verze keraar, alleen als iemand mini maal 15 ademstops per uur heeft. door Corine van Zuthem NIJMEGEN - Veel mensen be waren goede herinneringen aan hun eerste liefde. „Zo'n eerste, serieuze ervaring op liefdesge bied kan heel sturend zijn", zegt psycholoog Geertjan Overbeek. En bovendien; oude liefde roest niet. De eerste liefde is momen teel onderwerp van onderzoek aan de Radboud Universiteit in Nijmegen. „Gek genoeg zijn ro mantische relaties in de weten schap nog onontgonnen ter rein." Psycholoog Geertjan Overbeek van de Radboud Universiteit in Nijmegen verbaast zich erover dat er nog zo weinig weten schappelijk onderzoek is ver richt naar de liefde. „De liefde is heel belangrijk voor mensen en met name voor het welzijn van mensen. Maar gek genoeg zijn romantische relaties in de wetenschap nog braakliggend terrein." Er zijn wel eens studies verricht naar de waarde van vriend schappelijke relaties en het be lang van familiebanden, zegt Overbeek, maar over het hebben van verkering is veel minder be kend. „En dat is vreemd, want het hebben van een vriendje of vriendinnetje is onder de doel groep zelf een belangrijk ge spreksonderwerp. Er is bijvoor beeld eens onderzocht wat voor jongeren in de leeftijd van 12 tot 18 jaar de belangrijkste onder werpen in hun leven zijn. Dan zie je dat liefde en seks op num mer één staan. Daar wordt het meest onderling over gepraat en het vaakst aan gedacht. En ook voor jong volwassenen, dus zeg maar de groep van 18-25 jaar, is het een belangrijk thema." Dat was voor Overbeek en. zijn collega's voldoende reden om zich op de liefde te storten. Eind vorig jaar werden de uitkom sten gepresenteerd van een on derzoek naar langdurige liefdes relaties in de jong volwassen heid. „Het blijkt dat het verloop van die eerste, echte relatie voor een groot deel het latere levens geluk bepaalt. Verloopt zo'n eer ste relatie namelijk goed, dan leidt dat tot positief gedrag en positieve verwachtingen ten aan zien van de toekomst. Jonge mensen die daarentegen minder tevreden zijn over de partnerre latie, lopen later meer kans op emotionele problemen." Ouder-kindrelatie Uit het onderzoek kwam ook naar voren dat kinderen die goed met hun ouders kunnen op schieten, doorgaans succesvol ler zijn in het onderhouden van een liefdesrelatie. Slecht con tact met de ouders leidt vaker tot conflicten en emotionele pro blemen in latere partnerrelaties. Het onderzoek waar hij en zijn collega's zich binnenkort over zullen buigen heeft de eerste lief de als centraal thema. „We zijn momenteel bezig met onder zoek, waarbij we jongeren vanaf een jaar of twaalf gedurende een aantal jaren gaan volgen. Op die manier proberen we er achter te komen hoe ze een eer door Eelco van der Linden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4