NedCar bezorgd over productiestop Smart PZC Aanpassing tbs wordt hele toer Acteur Admiraal in het harnas gestorven Proef met sollicitatie per sms slaat aan Nederland heeft ietsje minder zwerfvuil VVD: Opmerkingen Bos over corruptie in India zijn ongepast [utofabrikant verliest eenderde van werk Bezoekersrecord Huishoudbeurs Wedstrijd vissers bekeurd Motorrijder overtreedt alle regels Schutter Amersfoort aangehouden Met de auto het ziekenhuis in Vlobiele camera I icant kenteken ioskalis werkt a New Orleans ZOA-VLUCHTELINGENZORG ZOA Advertentie DVD-Spaarinieken '"TzT™"11 's 3en sPaörze9e'voor arzegel J DVD-spaarweken van 2 j de PZC. Iedere dag ver- schijnt er een van de drie verschillende zegels in de kant. Met drie verschillende zegels heeft u ■Volle spaarkaart en kunt u een DVD Jteslellën. Spaarkaarten staan op woens dagen zaterdag in de krant t/m 8 april. berg' en Shireen Strooker. Veel van de voorstellingen van het Werkteater zijn verfilmd, zoals Opname en Camping. Maar Ad miraal speelde ook tientallen malen rollen in films als Hersen- 1937-2006 schimmen (Heddy Honigmann), De smaak van water (Orlow Seunke) en Max Havelaar (Fons Rademakers). Admiraal durfde het aan het publiek zijn homo seksualiteit te laten zien in een I0RN - Autofabrikant Daimler- trvsler stopt met het produce- I van de Sniartforfour in de \flCai-fabriek in het Limburg- ïBorn. Het gaat zich concentre- m op de productie van de (Mirt Fortwo. DaimlerChrysler (ageert met dit besluit op de luik van aandeelhouders om jt|i te ontdoen van het verlies- ,rende Smart-project. jiiduidelijk is wanneer de pro fetie van de Smart Forfour in lam wordt stopgezet. Daimler- jnysler zegt daarover in onder- ia'deling te zijn met Mitsubis- ii de eigenaar van de Limburg- fabriek. Woordvoerders van Daimler waren in het weekein de onbereikbaar voor een nade re toelichting. NedCar zelf reageerde met te leurstelling op het besluit'. Ned Car maakt dit jaar naar schat ting 115.000 auto's, waaronder een kleine 40.000 van het type Smart Forfour. Als de productie van die auto wordt stopgezet, vervalt eenderde deel van de productie. Of de beslissing van Daimler Chrysler gevolgen heeft voor de werkgelegenheid in Born en zo ja, welke, kon de woordvoerder gisteren niet zeggen. NedCar zal de organisatie voor lopig in elk geval niet aanpas sen, werd benadrukt. Het be drijf wacht daarmee totdat dui delijk is wat Mitsubishi voor plannen heeft met de Limburg se fabriek. Het Japanse autobedrijf bezint zich op een nieuwe strategie om uit de verliezen te raken. Begin april wordt deze bekendge maakt. NedCar heeft zelf aange geven op langere termijn een op volger nodig te hebben voor de Colt en op korte termijn een tus senmodel om de tegenvallende productie van de Smart en de Colt te kunnen opvangen. „We wachten gespannen de be slissing af. Onze toekomst hangt niet af van Smart, maar van Mitsubishi." Mitsubishi heeft volgens NedCar meteen na de bekendmaking van Smart wel verzekerd dat de huidige Colt-serie in Born gewoon wordt afgebouwd, hetgeen werk betekent tot 2009. GPD door Tom van Meerten STAVERDEN - Solliciteren door slechts het woord 'werk' te sms'en. Een detacheringsbureau in het Gelderse Staverden heeft met deze methode in ruim een week tijd tweehonderd mensen aan een nieuwe baan geholpen. Directeur Frank 't Jong van Tecpool denkt dat het een goede oplossing is voor degenen die het vervelend of eng vinden om iemand op te bellen of een brief je te schrijven. Na het versturen van het sms-be- richt volgt er van de kant van het detacheringsbureau direct telefonisch contact en gaat het bureau na wat de kandidaat wil en kan. Uiteindelijk volgt een persoonlijk gesprek. Tecpool is halverwege maart via radiozenders een campagne be- gonen. In ruim een week tijd heeft het van tweeduizend solli citanten een sms-reactie gekre gen. „Het gaat vooralsnog om een proef, waarbij wé techni sche vakmensen zoeken. Maar gezien het succes overwegen we het systeem ook voor adminstra- tief personeel in te voeren", al dus 't Jong zaterdag. Voor hoge functies is het niet geschikt. Volgens 't Jofig moeten uitzend bureaus af- van tijdrovende en kostbare procedures. De snelle en moderne communicatiemid delen maken dat mogelijk. Hij noemt het opvallend dat on geveer een derde van de respon denten boven de dertig jaar oud is. „Het is niet alleen de Idols-jeugd die reageert." ANP SCHOONHOVEN - Een stoet kinderen trekt met bezems en propjesrapers door het centrum van Schoonhoven. Vrijwilligers ruimden zaterdag in diverse plaatsen in het land zwerfafval op tijdens de Landelijke Opschoondag. Deze dag werd voor het eerst georganiseerd aan het'eind van de Week van Nederland Schoon. De actie week werd afgesloten in Schoonhoven. De stichting Nederland Schoon heeft afge lopen week in 75 plaatsen schoonmaakacties gehouden. De schoonmakers in Schoonhoven kwamen vooral veel sigarettenpeuken en snoeppapiertjes tegen. Uit de struiken kwam een paar ski's te voorschijn. foto Marcel Antonisse/ANP maandag 27 maart 2006 AMSTERDAM - De Huishoudbeurs in de Amsterdamse Rai heeft voor het eerst in tien jaar weer een nieuw record aantal bezoekers getrokken. De afgelopen week hebben 262.831 mensen de 61e editie van de 'Moeder aller beurzen' bezocht. Vorig jaar kwa men 231.808 mensen naar het evenement. Productmanager M. Wolters van de RAI is 'onwijs tevre den' over het verloop van de beurs. „Liet thema Glamour met extra entertainment en evenementen is echt beval len." ANP LEEUWARDEN- De politie in Friesland is zaterdag langs de IJsselmeerkust met fikse bekeuringen opgetre den tegen de zogeheten rallyvisserij. Dit is een verboden vorm van wedstrijdvisserij waarbij de gevangen vis in een tas wordt bewaard en aan het einde van de wedstrijd op een afgesproken punt ter weging wordt aangeboden. De politie zette alle aangetroffen levende vissen (in totaal 85) terug in het water. In Bolsward deed de politie de grootste vangst van de dag. Daar werd een een 62-jarige visser uit Veendam aangetroffen mét in totaal 126 dode vissen in een tas. GPD OUD GASTEL - Inhalen over een doorgetrokken streep en met een snelheid van 146 kilometer per uur op het ach terwiel rijden, heeft een 29-jarige motorrijder uit Stam persgat zatei'dag zijn rijbewijs gekost. Hevig slingerend veroorzaakte de man bijna bij Oud Gas tel een ongeval, maar kon zijn tegenligger net ontwijken door weer op twee wielen te gaan rijden. Afgeschrikt door deze manoeuvre was de man niet, hij verhoogde zijn snelheid tot boven de 200 kilometer per uur, aldus de poli tie gisteren. ANP AMERSFOORT - De politie heeft zaterdagavond een 19-jarige man uit Amersfoort aangehouden op verden king van het doodschieten van een 16-jarige plaatsge noot. Hij heeft bekend dat hij met een gericht schot zijn slachtoffer heeft geraakt. De schietpartij vond rond 16.20 uur plaats op de Kamp. Volgens een woordvoerder van de politie hadden de twee al langer ruzie. ANP HARDENBERG - Een agressieve patiënt is zaterdagmid dag met een auto het ziekenhuis van Hardenberg binnen gereden. Na dertig meter door een gang gereden te hebben, kwam hij in hét gebouw tot stilstand. De schade is groot, maar het ziekenhuis kan gewoon doordraaien. Niemand raakte gewond. Dat meldde de politie zaterdag. De man, die onder invloed van alcohol verkeerde, had zich gemeld bij het ziekenhuis. Toen hij zich agressief be gon te gedragen werd hij door personeel naar buiten ge leid. Even later reed hij met een auto door,de glazen deu ren het hospitaal binnen. De politie arresteerde de 46-jari- ge man, die afkomstig is uit Hardenberg. ANP Jaco van Lambalgen DEN HAAG - 'Een toekomstig premier onwaardig.' De opmer kingen van PvdA-fractievoorzit- ter Bos over de corruptie in In dia zijn WD en CDA in het ver keerde keelgat geschoten. De VVD vindt dat Bos zijn excuses moet aanbieden aan de Indiase ambassadeur. Op de laatste dag van het be zoek van de fractievoorzitters aan India liet Wouter Bos zich ontvallen dat de regering van In dia 'zo corrupt is als de neten'. Dat gebeurde in een gesprek met de meergereisde pers. 'Ongepast', oordeelt buitenland woordvoerder Van Baaien van de WD. „Een enorme uitglijer, zeker voor iemand die zegt dat hij pre mier wil worden." Zelfs als het een verspreking is, moet Bos zijn excuses maken. „India is de grootste democratie van de we reld." CDA-kamerlid Ormel spreekt van een 'ongelukkige uit spraak'. „Het getuigt in ieder ge val van weinig diplomatieke ga ven," aldus Ormel, Hij wijst er op dat de Indiase regering alles doet om corruptie te bestrijden. Formele excuses hoeft Bos wat het CDA betreft niet te maken. Bos wilde er slechts op wijzen dat corruptie een groot pro bleem is in India. Ook de India se regering erkent dat, aldus zijn woordvoerder gisteren. Het persgesprek ging over de vraag of de ontwikkelingshulp aan India moet worden hervat. De fractievoorzitters van CDA, GroenLinks en CU zijn vóór die heiwatting, maar die van VVD, PvdA en D66 zijn tegen. GPD (Advertentie) WAT PCMl-erc JUFFROUW VAN AMDE.LJ Kte-IJ <5E/U WE- IZBG EW? psychiaters, hulpverle- ners en (ex)-ministers hebben een onderzoekscom missie van de Tweede Ka mer de afgelopen weken ver teld wat er fout of goed is aan het bestaande tbs-sys teem. Tussen de regels door gaven ze ook haarfijn aan waarom het een hels karwei zal worden de tbs te hervor men. door Ja.co van Lambalgen DEN HAAG - „Het beeld dat de tbs een negentiende eeuwse in stelling is, is een karikatuur van de werkelijkheid." De irritatie van minister van Justitie Piet-Hein Donner was duidelijk op de laatste dag van de hoorzit tingen van de parlementaire commissie over de tbs. „Er is de afgelopen jaren veel veran derd." Allerlei deskundigen heb ben de afgelopen weken juist ge tracht tegenover de commissie 4 duidelijk te maken waar de ga ten in de tbs zitten. Tegenover alle voorstellen die psychiaters en deskundigen aan droegen om het stelsel te verbe teren, stond hun kritiek op de plannen van anderen. Zo vinden veel psychiaters dat de ongeveer 300 psychotici in tbs-klinieken, die met medicijnen goed te be handelen zijn, naar aparte kli nieken door kunnen stromen. Dat kan echter alleen als de be veiliging voldoende is, waar schuwde psychiater Herman Groen van de GGZ-Drenthe. „De tbs-kliniek moet toezeggen dat iemand weer wordt terugge nomen als het niet goed gaat." Ook verweten hoogleraren de tbs-klinieken dat zij werken met achterhaalde methodes. „De kloof tussen weten wat werkt en het ook echt doen, is ze ven jaar," aldus hoogleraar Jan Swinkels. Hij vindt dat klinie ken zich moeten blijven inzetten voor op het oog onbehandelbare patiënten, omdat er steeds nieu we behandelmethodes worden ontwikkeld. Dat was weer tegen het zere been van de klinieken, die erop wezen dat de recidivecijfers al jaren gelijk blijven, hoewel de instroom in de tbs toeneemt. „Bovendien, waarom moeten we zoveel energie blijven steken in ongemotiveerde patiënten?", rea geerde psychiater Oppedijk, analyse oud-directeur van de Veld zicht-kliniek. Voor tbs'ers die terug kunnen naar de samenleving zien des kundigen veel in projecten met 'begeleid wonen', mits daarbij goed en langdurig in de gaten ge houden wbrdt of de cliënten op tijd hun medicijnen innemen en van de drugs afblijven. Momen teel worden ex-tbs'ers maar drie jaar gevolgd. Dat moet veel langer, vindt menig deskundige. Het probleem is echter dat dit niet rijmt met de bezuinigingen die Donner - met steun van de Kamer - op de reclassering heeft doorgevoerd. Zelfs de ene conclusie waar alle deskundigen het over eens lij ken is niet onomstreden: men sen die een acute psychose krij gen, moeten gedwongen met me dicijnen behandeld worden. In alle Europese landen is dat stan daard, alleen in Nederland niet. Donner is van plan om de wet op dit punt aan te passen. De Stichting Pandora, die opkomt voor psychiatrisch patiënten, is daar fel tegen. Dat tast de rechtspositie van mensen met pyschiatrische problemen aan, vindt zij. Terugblikkend op de hoorzittin gen van de afgelopen twee we ken is in elk geval deze conclu sie gerechtvaardigd: met welke aanbevelingen de commissie in mei ook komt, het zal een hele toer worden om ze ook door te voeren. GPD ®IEBERGEN - Het Korps lan- felijke politiediensten (KLPD) lil camera's die vanuit surveil- jnceauto's op de rijksweg ken- vkeus kunnen scannen. lót nu toe gebruikt het korps satische camera's en controle- (n agenten handmatig kente- itts.Naar verwachting gaan de srste auto's met de zogeheten I catchken' in september de weg I pet KLPD kan met de came ras kentekens vergelijken met i? gegevens van de Rijksdienst nor het Wegverkeer. Op die ma- lier kunnen agenten in de sur- lillancewagen meteen zien of i sa auto gestolen, gekeurd of izëkerd is. Ook is het 'moge- Ijk notoire wanbetalers na het 1 SÉen op te sporen. )ekorpsen in Rotterdam en Am- srdam maken al gebruik van a mobiel systeem om kente- 1 kds te scannen. Een woordvoer- I van de politie Rotter- iun-Rijnmond noemt het mo- ^le systeem 'succesvol'. ANP I1N HAAG - Het Nederlandse ïggerbedrijf Boskalis gaat aan ieslag in New Orleans. m let concern heeft samen met ai Amerikaanse partner een 30 cntract binnengesleept ter «aarde van tien miljoen dollar. j"3. Boskalis is gevraagd zand en lodder uit de Mississippi-rivier tpte pompen, waarmee moeras- a van de staat Louisiana wor- 32 feu versterkt. GPD door Willem Meijboom AMSTERDAM- De acteur Joop Admiraal is zaterdag op 68-jari- ge leeftijd onverwacht overle den in zijn woonplaats Amster dam. Hij stierf aan een hartstil stand. De acteur was lange tijd verbon den aan het Werkteater (van 1971 tot 1982) en sinds de op richting in 1987 bij Toneelgroep Amsterdam. Hij kreeg de Louis d'Or en de prestigieuze Adolf Grimmeprijs voor zijn aangrij pende solovoorstelling U bent mijn moeder. Daarin speelde Ad miraal zowel de zoon (zichzelf) als zijn tachtigjarige demente rende moeder. Deze voorstelling trok ook maandenlang volle za len in Duitsland. Admiraal schroomde het experi ment niet. De voorstellingen voor het Werktheater maakten de acteurs zelf. Gebaseerd op een thema ontstond een stuk door improvisaties. Ook interna tionaal was de groep een sensa tie, mede dankzij acteurs als Cas Enklaar, Helmert Wouden- tijd dat daarop nog alom een ta boe rustte. Hij was negen jaar de levens partner van zanger/ acteur Ram ses Shaffy. Samen met Shaffy vertrok Joop Admiraal eind ja ren zestig naar Rome om een filmcarrière op poten te zetten. Ze schreven twee jaar lang brie ven aan vriendin en collega Shireen Strooker, die later zijn gebundeld in het boek Brieven uit Rome. Admiraal is in het har nas gestorven: vrijdagavond kreeg hij nog open doekjes in hét Amsterdamse Theater Belle- vue voor de voorstelling Uit Lief de. ANP Joop Admiraal van noodhulp tot en met wederopbouw wij blijven www.zoa.nl NATIONALE COLLECTEWEEK 2006 t#1VIAART -1 APRIL GIRO 550 APELDOORN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3