Bezoekersstromen onder de loep PZC Twee millennia Zwinstreek in één ruimte PZC Deelnemers rockmusical Fame oefenen samen Rolbrug vervangt wellicht sluisbrug 11 Veel uitgaansgeweld in Terneuzense binnenstad luim 22.000 gezinnen in Euregio Scheldemond worden aan de tand gevoeld Inbraak Oostburg Seniorenraad bezorgd over WMO Brandweer scoort met open dag Rommelmarkt Kloortje succes Baldadige Brit bekeurd agenda maandag 27 maart 2006 TERNEUZEN - Uitgaansge- weld en vernielingen in het cen trum van Terneuzen hebben de politie afgelopen weekeinde flink beziggehouden. Zaterdagnacht tussen kwart over viei; en half vijf kregen twee inwoners van Terneuzen van 15 en 16 jaar in de Nieuw- straat, zonder reden, van een vage bekende van een van hen, een vuistslag in het gezicht. Vervolgens gooide deze ook met een bierflesje wat de 16-ja- rige tegen het gezicht kreeg. Hij liep daarbij een snee onder zijn oog op. Tussen vijf en half zes gister ochtend werd een 24-jarige man uit Terneuzen in de Noord straat door twee onbekende mannen aangevallen en mishan deld. Hij liep letsel op aan zijn mond. Door een van hen werd hij met een scherp voorwerp in zijn hand gestoken. Hij moest de wond bij de huisartsenpost laten hechten. Een derde, per soon was wel bij de mishande ling aanwezig, maar heeft- zelf niets gedaan. Tussen zes uur en half zeven werd een 30-jarige man uit Oss in een horecabedrijf in de Nieuwstraat zonder reden door een onbekende hard in het ge zicht geslagen. Door de klap werd zijn bril vernield. Zijn aanvaller werd door een mede werkster buitengezet. Tussen zes uur en kwart over zes werd een 26-jarige man uit Eindhoven op de Herengracht door twee mannen overvallen en geslagen en getrapt. Zijn te lefoon werd gestolen en hij moest onder bedreiging van de twee bij de pinautomaat op de markt geld pinnen. Het gepin de bedrag is onbekend. De man liep bij de overval een gat in zijn hoofd op. Verder had hij letsel aan zijn neus en een pijn lijke slaap. Hij werd onder zocht door een GGD-arts, die hem doorstuurde naar het zie kenhuis. Rond kwart over kwam bij de politie een melding binnen van vernieling aan auto's op de Markt. Nadere controle wees uit dat van een personenauto twee spiegels afgetrapt waren. De politie heeft al deze zaken nog in onderzoek en vraagt per sonen die van een of meerdere van bovengenoemde feiten ge tuige zijn geweest zich te mel den bij het bureau in Terneu zen of te bellen naar 0900-8844. tor Wout Bareman TERNEUZEN - De komende we len worden 22.000 gezinnen in fe Euregio Scheldemond (Oost- West-Vlaanderen en Zee land) betrokken bij een groot schalig onderzoek naar de grens overschrijdende bezoekersstro- Dat gebeurt door middel van een telefonische enquête. In ■i en juni wordt ook een groot aantal straatinterviews gehou- Doel is inzicht te krijgen in met jiame het koopgedrag van de leeuwen en Vlamingen, maar ook het horecabezoek en de 'uit- gewoonten' worden ge peild. Het is het omvangrijkste onderzoek naar bezoekersstro men in het grensgebied tot nu toe. In Zeeland wordt 3700 ge- annen benaderd, in Vlaanderen ruim 18.000. Het project wordt uitgevoerd de Zeeuwse Kamer van Koophandel, het West-Vlaams Économisch Studiebureau en de Économische Raad voor ■Vlaanderen. B. Pouwer van de Kamer van Koophandel: ,,We zijn vooral benieuwd naar ;|et bezoekersgedrag van bewo ners van de grensstreek. Door ontwikkelingen als de harmoni satie van de fiscale wetgeving veranderen wellicht de bezoe kersstromen richting Zeeuws - Vlaanderen, terwijl de Wester- icheldetunnel misschien weer Vlamingen naar de Bevelanden en Walcheren trekt." OOSTBURG - Een clubgebouw aan de Baljuw Veltersweg in Oostburg is in de nacht van za terdag op zondag bezocht door inbrekers. Ér werden diverse ruiten ver nield en alle ruimtes in het ge bouw werden doorzocht. De die ven gingen er vandoor met een computer en een stereoappa raat. De waarde van de gestolen spullen is niet bekend. (Advertentie) Digitale telefonie.. DOE MEE, maar wel via de eerste, voordeligste en Zeeuwse telecom provider DSP! http://voip.dsp-nl.com Bezorgklachten: 0800-0231231 I op maandag t/m vrijdag ge- durende de openingstijden; j zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREIM Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax:(0113)3-15669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Voor de hand liggende vragen zijn waarom een Vlaming naar Hulst of Sluis komt en of dat aantal bezoekjes is toe- of afge nomen, of Zeeuwse grensstreek bewoners wel eens gaan winke len in bijvoorbeeld Gent en waarom ze voor hun inkopen uit wijken naar een buurgemeente of het winkelcentrum veel ver derop. Integraal Projectbegeleidster L. Grillaert van de Oost-Vlaamse Economi sche Raad: „Het is voor het eerst dat een dergelijk integraal on derzoek wordt uitgevoerd. Er is nu al, terwijl de eindresultaten pas in het najaar van 2007 wor den gepubliceerd, enorm veel be langstelling voor. Zowel gemeen ten als ondernemersorganisaties zijn benieuwd naar de bezoe kersstromen en het waarom daarvan. Ze kunnen aan de hand van de resultaten hun be leid eventueel bijstellen of ande re maatregelen treffen." Haar collega Pouwer onder streept dat. „Met de uitkomsten van dit onderzoek kunnen voor al de gemeenten hun voordeel doen bij de uitstippeling van hun beleid voor detailhandel en toerisme", meent hij. De onderzoekers overwegen met het oog op die belangstelling ko mend najaar al met een tussen rapportage te komen. Blikvanger van de expositie is een fraaie drie meter lange levensechte maquette van de middeleeuwse haven Sluis van rond 1400. door Frank Gijsel KNOKKE-HEIST B) - De rijke ge schiedenis van de Zwinstreek is sinds zaterdag te bewonderen in de Belgische badplaats Heist. Bij het museum Sincfa- la (de oude naam voor het Zwin) liet de gemeente Knokke-TIeist een nieuwe vleugel bouwen. De nieuwe tentoonstellingsruimte heeft een oppervlakte van driehonderd vier kante meter. Ze huisvest een speelse multimediale presentatie 2000 jaar Zwinstreek. Het gemeentebestuur van Knokke-Heist investeerde ruim een mil joen euro voor de bouw van het nieuwe museumgedeelte. De realisatie van de permanente tentoonstelling kostte een half miljoen euro. De verdere uitbouw levert een bijdrage aan de opwaardering van de vroegere visserswijk in Heist. Volgens Danny Lannoy, schepen (wethouder) en tevens voorzitter van de het museum, is de aan winst ook een goede aanvulling op de slechtweervoorzieningen in zijn gemeen te. Museumbezoekers krijgen het verhaal van de Zwinstreek op een eigentijdse, vernieuwende en suggestieve manier verteld met animatiefilm, maquettes, tekeningen en audioverhalen. De tentoonstelling start met een anima tiefilmpje 'Het been' over de ontwikke ling van de landschappen in de Zwin streek vanaf 12.000 jaar voor Christus tot nu. De presentatie laat zien hoe het land schap in de kustdriehoek tussen het hui dige Zeebrugge, Cadzand en Brugge met als centraal punt Knokke-Heist in de loop van de geschiedenis grondig is veranderd. Te zien is ook hoe de men sen daarop hebben ingespeeld. Verder ontbreekt het gevecht dat de be woners met de zee voerden niet. Het in polderen, de economische opgang en la tere teloorgang tijdens de middeleeu wen. Maar ook de verscheuring door oorlogen, de heropbloei van de land bouw, de opkomst van het toerisme en de Zwinstreek. Blikvanger van de expo sitie is een fraaie drie meter lange le vensechte maquette van de middeleeuw se haven Sluis van rond 1400. Zo is het lossen van de schepen fraai in beeld ge bracht. Verder is te zien hoe het dage lijkse leven er in die tijd uitzag met markttaferelen en koopmanshuizen. Ze geven de bezoeker een goede indruk van het leven in het handelsstadje Sluis. Unieke filmbeelden vanuit de lucht laten Zwinplaatsen als Sluis, Re- tranchement en Damme met zijn ver foto Peter Nicolai sterkingen in zijn huidige vorm zien. Opvallend zijn de educatieve ruimtes voor de jeugd. In de vorm van een spel- circuit komt voor hen de geschiedenis tot leven in een apart speel- en leerpar- cours met opdrachten als: 'Bouw een fort', 'Hou de vijand op afstand' en 'Stuur je bootje door de zandbanken: door het Zwin'. Om het museum nog beter bereikbaar te maken is het gemeentebestuur van Knokke-Heist bezig met de voorberei dingen voor een betere bewegwijzering Daarnaast worden straks arrangemen ten aangeboden die de bezoekers moe ten leiden naar het natuurreservaat 't Zwin en de tentoonstelling in Heist. De nieuwe museumvleugel werd zater dag geopend door Paul Breyne, gouver neur van West-Vlaanderen. Sincfala, Museum van de Zwinstreek in de Pannestraat 140 te Heist is elke dag van 10 tot 12 en van 14 tot 17.30 uur ge- door Gino van den Broecke TERNEUZEN - Muzikanten, danseres sen en musicalacteurs en actrices oefen den bij Toonbeeld voor de uitvoering van rockmusical Fame. Het was zater dag voor de eerste keer dat alle drie de deelnemende instanties gezamenlijk oe fenden. Voor de uitvoering van deze rockmusi cal hebben musici van harmonie De Vliegende Hollander, danseressen van balletschool Lilianne Butler en beel dend kunstenaars van Toonbeeld de handen ineen geslagen. Ze willen hier mee proberen verschillende stromingen van amateurkunstbeoefenaars samen te brengen en daarmee een. gezamenlijk project op de planken van het Terneu zense Scheldetheater uit te voeren. Een belangrijke doelstelling van het project is om de amateurkunstbeoefening bin nen de gemeente Terneuzen onder de aandacht te brengen bij een zo breed mogelijk publiek. De uitvoering in mei moet garant staan voor een wervelende show met muziek, zang en dans. Het was daarom gisteren ook een druk ke bedoening in de muziekzaal van Toonbeeld. De veelal jeugdige deelne mers begonnen om half tien aan het oe fenen en repeteren van de gehele musi cal. De kleine zestig jongens en meiden lieten zien wat ze de afgelopen maan den aan vooruitgang hebben geboekt. In de tijd na de audities is er door de danseressen, musici en ook de musical- acteurs op verschillende locat-ies al flink geoefend. „Die losse repetities gaan prima. Het is dan nu wel erg leer zaam om te zien, dat het samen oefenen met de andere deelnemende disciplines van dans en muziek nog niet helemaal vlotjes verloopt", zegt regieassistente Barbara Audenaert. Zij is samen met re gisseur René Florussen verantwoorde lijk voor de artistieke invulling van het stuk. Onwennig Onwennig en soms zenuwachtig kwa men de acteurs uit hun schulp. Af en toe werd een stuk stilgelegd voor aan wijzingen van Florussen, dansdocente Lilianne Butler of dirigent Ad van Nieu- wenhuijze, die de deelnemende jonge ren moeten Maarstomen voor de grote uitvoering in het Scheldetheater op za terdag 13 en zondag 14 mei 2006. TERNEUZEN - De Seniorenraad in Terneuzen maakt zich zorgen over de toepassing van de Wet Maatschappe lijke Ondersteuning (WMO) in de gemeente. De raad vindt dat de gemeente nu al een beleid moet ontwikkelen en niet moet wachten op de verdere uitwerking van de wet. In een brief aan-het college van B en W schrijft de raad dat nu al een groot aantal beleidsuitgangspunten kan worden geformuleerd. Daarbij gaat het onder meer om de vorming van een cliëntenraad (participatie), het contracteren van diensten en het regelen van de kwali teitsbewaking. De Seniorenraad adviseert één loket in te stellen, waar mensen terecht kunnen met vragen over wo nen, zorg, welzijn, mobiliteit en inkomen. De raad beseft dat het instellen van zo'n loketfunctie geen gemakkelijke opgave is en voegt daar de wijsheid aan toe: 'Bezint eer ge begint, maar begin wel'. De raad adviseert de gemeente raad tenslotte ook het toekomstig WMO-beleid goed tot uiting te brengen in het raadsprogramma 2006 - 2010. KLOOSTERZANDE - De open dag van de brandweer in Kloosterzande heeft zaterdag vier potentiële kandidaten opgeleverd om eventueel de groep aan te vullen. De brand weer sloeg tijdens deze drukbezochte open dag de handen ineen met ander hulpdiensten. De brandweer zelf trok al le registers open. De kazerne was te bezichtigen en in de hoogwerker van deze hulpdienst konden bezoekers 27 me ter de lucht in. Een bekneld slachtoffer werd uit een auto bevrijd. De tropische temperatuur in cle ademlucht-ka mer kon getrotseerd worden om de werking van de warm- tébeeld-camera te demonstreren. Twee brandweerman nen toonden de werking van hun gaspakken tegen gevaar lijke stoffen door een fictief lek in een chemische opslag tank te dichten. Ook de jeugd werd bij de open dag betrokken. Leerlingen van de plaatselijke basisscholen konden meedoen aan een kleurwedstrijd. Bij het inleveren van hun kleurplaat kre gen ze zaterdag een brandweerballon cadeau. De win naars worden later uitgenodigd in de brandweerkazerne. KLOOSTERZANDE - De pretentie de grootste rommel markt van Zeeland te houden maakte de Stichting Kloor tje uit Kloosterzande dit weekeinde zonder meer waar. Zaterdagmorgen stonden er ruim een uur voor de opening al tientallen belangstellenden voor het hek van het clubge bouw aan de Emmastraat. De rommelmarkt is voor Kloor tje een noodzaak om het voortbestaan te garanderen. Met een loterij en bingo werd eveneens geld bijeen gesprok-, keld. Ook in Sint-Jansteen en Zuicldorpe kwamen de koopjesjagers aan hun trekken. De fanfare St. Jan be stemt de opbrengst van de rommelmarkt voor het in- stumenten- en uniformenfonds. In Zuicldorpe verkocht de jeugdraad spulletjes om activiteiten voor de kinderen uit het dorp op touw te zetten. :3 VLISSINGEN - Een 25-jarige Brit is in de nacht van vrij dag op zaterdag in Vlissingen aangehouden voor baldadig heid. De man een afzetplank van een stellage gepakt en die op straat gegooid. Hij kreeg een boete van honderd eu- Repetitie voor de musical Fame bij Toonbeeld. foto Peter Nicolai door Wout Bareman TERNEUZEN - Rijkswaterstaat onderzoekt de mogelijkheid om de zwaar beschadigde noordelij ke brug van de zeesluis in Ter neuzen te vervangen door een rolbrug. Dat gebeurt op verzoek van de Vlaamse minister K. Peet- ers van Openbare Werken). De afgelopen dagen hebben des kundigen van waterstaat spoe doverleg gevoerd met hun colle ga's van de Vlaamse Administra tie van Waterwegen en Zeewe zen (AWZ). Dat gebeurde mede onder grote druk vanuit de ha ven van Gent. Havenschepen D. Termont pleit al jaren voor ver vanging van de kwetsbare bascu- lebruggen door rolbruggen. Rijkswaterstaat rondde geruime tijd geleden een studie naar de vervanging af. Het bleek haal baar. De kosten van de operatie (naar schatting zo'n 50 miljoen euró) zouden volledig voor reke ning van de Vlamingen komen. Peeters oordeelde eind vorige week dat, voordat de noordelij ke sluisbrug wordt gerepareerd, eerst naar de alternatieven moet worden gekeken. Een woord voerder van de minister: „De AWZ is gevraagd om alle ele menten eerst eens realistisch af te wegen." Dat moet snel gebeuren, want de situatie op de zeesluis ver draagt geen uitstel. Ondanks het onderzoek naar de vervan ging door een rolbrug zet water staat daarom ook de procedure voor een reparatie door. Uiter lijk eind deze week moet de knoop worden doorgehakt. Bij het onderzoek van water- staatworden tal van lopende za ken betrokken. Aangenomen wordt dat reparatie van de brug een kleine 4 miljoen euro vergt. Waterstaat wil van de gelegen heid gebruikmaken om ook di rect groot onderhoud aan de brug uit te voeren. Daarmee zou z.o'n drie miljoen gemoeid zijn. Havenschepen Termont: „Voor zover ik heb begrepen wordt be keken of het niet beter is dat geld voor reparatie en onder houd te benutten voor een rol brug en aan dat potje ook het geld toe te voegen dat vrijkomt nu blijkt dat de bouw van een diepere tunnel bij Sluiskil goed koper uitvalt dan de 25 miljoen, die Vlaanderen daarvoor moet bijdragen. Het zou daarbij gaan om 10 miljoen. Tel je dat bij el kaar op, dan ben je al een heel eind." Termont wuift de sugges tie om met de vervanging van de bruggen te wachten tot de bouw van een nieuwe zeesluis driftig weg. „Dan ben je minstens twaalf jaar verder en zolang kan dit niet wachten." Burgemeester J. Lonink van Ter neuzen deelt die mening. „Er moet nu heel serieus worden ge keken naar de mogelijkheid om de basculebruggen snel te ver vangen. Ook voor Terneuzen is, dat van groot belang." In havenkringen in de Kanaalzo ne wordt betwijfeld of Rijkswa terstaat mee zal werken aan de financiële constructie Woord voerder E. de Feijter van water staat vindt het 'in dit stadium- van de, onderhandelingen onver standig nader in te gaan op de zaak'. STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur; Kaarten, vrij biljarten; 14.00 uur: Bewe gen 55+; De Halle, 14.00 uur: Prijskaarten, biljar ten; Trefpunt, -13.00 uur; Kaarten en biljar ten;. CLONGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO koersbal en biljarten; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.30 uur: ANBO bingo; HEIKANT - 't Heike, 13.15 uur: Biljar ten, koersbal; 19.30 uur: Line dance; 20.00 uur: Badminton; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: Biljar ten; 13.30 uur: Bridge; HULST - De Lieve, 9.00 uur: Vrij biljar ten, kaartjes maken, computeren;10.30 uur: Yoga; 13.00 uur: Biljarten, compute ren; 13.30 uur: Yoga, jeu de boules; 15.00 uur: Muziek Oud Hulst; De Blaauwe Hoeve,, 10.00 uur; Bloem schikken; 13.30 uur; Kaarten; 14.00 uur; Sjoelen; 19.00 uur: Filmhuis; KOEWACHT - De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: SWO creatief; Kerklaan 87,19.00 uur: Creatieve bijeen komst; NIEUW - NAMEN - De Kauter, 13.30 uur: KBO koersbal en handwerken; SAS VAN GENT - St.Albert, 14.00 uur; Bingo; De Vlaanderen, 20.00 uur: Bingo; De Regenboog, 14.00 uur; ANBO koers bal; SINT-JANSTEEN - Café de Kroon, 14.00 uur: Kaarten; De Warande, 9.30 uur; Biljartles; 13.00 uur: Biljarten elubcompetitie; 13.15 uur: Engels; 15.30 uur: Kreatieve Vorming; 19.0.0 uur: Jeugdtoneel; TERNEUZEN - De Veste, 13.30 uur: Kaarten bieden en jokeren en biljarten; Sporthal De Vliegende Vaart, 9.00 uur: Yoga; 13.00 uur; Koersbal en bowls; 't Schelpenhoekje, 19.00 uur: Country dance voor beginners; 19.45 uur: Coun try dance voor gevorderden; Café Ter Nose, 19.30 en 20.15 uur: Free- Country Dancers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 39