PZC Gouden kans als gidsgemeente Strao bijna te groot voor kleine kern Noordwelle Wij zijn kampioen vuil worden Politie neemt kilo's softdrugs in beslag (iebiedsvisie Gouwepolders dient akkerbouw, landschap en recreatie Boksschool kan 160 jongeren gratis les geven geen wate? Jonge zeehond aangespoeld Alcoholcontrole in Zierikzee Vrouw vast voor dealen drugs Baldadige Brit bekeurd Polen aangehouden in Bruinisse zeeuwse almanak Waarschuwing 0113-315649 J»ww.pzc.nl i {,nail:redactie@ pzc.nl ijstbus 31,4460 AA Goes J irfvertentie-exp I oitatïe I «oord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; i-Vlaanderen: 0114-372770; fesuws- \j„0naal: 020-4562500. jaardag 27 maart 2006 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland Ims jnor Ali Pankow 2IERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland heeft met Je ontwikkeling van het gebied Gomvepolders een gouden kans handen om als gidsgemeente or heel Zeeland en wellicht ielfs voor Nederland te funge- "oldie conclusie komt de stuur groep die een onderzoek heeft rerricht naar de toekomstmoge lijkheden voor vier polders rond Srouwershaven/Zonnemaire, Dreischor, Noordgouwe en het Dijkwater tussen Dreischor en Sirjansland. Kortweg worden ze sangeduid als de Gouwepolders met als kenmerk belangrijke landschappelijke en cultuurhis torische waarden. Het Rijk wil dat die kenmerken toekomst beter tot uiting raden gebracht en heeft de Éouwepolders aangewezen als ten van de zogeheten Belvede- it-gebieden in ons land. Die aan- •tó wijzing is een belangrijke reden mor het uitvoeren van dit onder- roek. „De afnemende economi- ée positie van de landbouw 1 vind ik een andere belangrijke aanleiding", zegt wethouder R. van der Wekken van Ruimtelij ke Ordening en zelf agrarisch |ndernemer. 'beschouwt het resultaat van ffit onderzoek als startpunt voor een planologische ontwikkeling die zowel de economie als het aanzien van het landschap én let welbevinden van de bewo- rers kan dienen. Bij uitwerking de plannen verwacht de wet- iouder echter nog wel bestuur lijke hobbels te zullen tegenko men. „Met de provincie wil ik iHiijvoorbeeld de discussie aan- MIDDELBURG - Honderdzes tig kansarme jongeren kunnen een jaar gratis les krijgen in de nieuwe boksschool De Stads Ring in Middelburg. Dat is het resultaat van een wervingsactie voor sponsoren. De actie werd zaterdag gehouden tijdens het vijfde Fight Night Gala. gaan over het begrip 'platte- landswonen' en dat hier andere regels op van toepassing zijn dan in woonwijken",.aldus Van der Wekken in het voorwoord van de Gebiedsvisie Gouwepol ders. Uitgangspunt voor de toe komstige ontwikkeling van dit middengebied van Schou wen-Duiveland is dat uit de op brengsten van economische functies als wonen, werken en recreëren de inrichting en be heer van het landschap, de na tuur, de waterberging en verster ken van de cultuurhistorie (me de) worden gefinancierd. Gouwepenning De stuurgroep introduceert daartoe de 'Gouwepenning'. De ze term staat symbool voor de te- genprestatiè die ondernemers moeten leveren als zij een ont wikkeling van hun bedrijf beo gen. De tegenprestatie wordt be rekend aan de hand van de stij ging van de grondwaarde. Die stijging treedt bijvoorbeeld op bij het omvormen van akker land tot recreatieterrein. De Gouwepenning bestaat dan fei telijk uit de afdracht van een deel van de grondwinst. In het verlengde van deze hef fing ligt de vorming van een 'Gouwefonds'. Aangevuld met subsidies kunnen uit dat fonds verbeteringen aan het land schap betaald worden. De Gou wepenning dient objectief bere kend te worden door een op te richten Gebiedsplatform, be staande uit overheden en maat schappelijke organisaties. Volgens de stuurgroep zou dé Gouwepenning overigens ook in natura voldaan kunnen worden. Bijvoorbeeld door het aanleg gen van een openbaar wandel- of fietspad op eigen grond of door het zelf kopen van grond en deze in. te richten en te behe ren. Deze'Gebiedsvisie is niet het eni ge traject voor de ruimtelijke or- p had nog niet op de helft ge- °"j hoopt", zegt II. Samson van slichting De Stads Ring. „De avond was meer dan geslaagd. We hebben nu zestien sponsoren die allemaal dé contributie voor jtien jongeren willen betalen." 1: de vechtsportschool kunnen allerlei vecht- en verdedigings- sporten beoefend worden. Maar De Stads Ring doet meer. Er is een speciaal programma dat zo- ittel jongeren als ouderen leert omgaan met agressie. Daarvoor wordt samengewerkt met ver schillende justitiële en niet-justi- 'tiële instellingen zoals jeugd zorg en de Raad voor de Kinder bescherming. Tijdens de open dag bij Scouting Zierikzee mogen kinderen fikkie stoken en broodjes bakken. foto Dirk-Jan Gjeltema door Andrea Bolle ZIERIKZEE - Een vuurtje sto ken, brood bakken, van de ka belbaan af of knutselen. Onder een warm voorjaarszonnetje konden kinderen zaterdagmid dag kennismaken met de Scou ting Zierikzee. Op de Nationale Scoutingdag, waar 1300 clubs aan meededen, was de Zierikzeese tak voorna melijk gespitst op het aantrek ken van nieuwe leden. „We heb ben zestig leden, maar dat is wel eens meer geweest", vertelt voor zitter Arjo Berrevoets. „De club is ook dringend op zoek naar nieuwe leiders, want de jongste groep, de bevers, kan aan ge brek hieraan nu niet draaien." Vaak komen de nieuwe leiders voort uit 'eigen kweek', zoals Berrevoets dat noemt. De 11-ja- rige Rick zit al vanaf zijn zesde jaar bij Scouting Zierikzee en hij is er zo één die later graag bij de vereniging wil blijven. Nu helpt hij de kinderen nog bij het kampvuur en vërtelt hij wat hij allemaal heeft geleerd bij de scouting. „Ik kan macaroni, chi li con carne en stokbrood ma ken. .We gaan vaak op kamp en dan moeten we zelf koken. Van avond maak ik chili voor mijn ouders", zegt hij trots. Ondertus sen pakt hij een stok en vouwt wat deeg om de punt. „Nu hoef je het alleen nog maar boven het vuur te houden en te wachten tot het bruin wordt", legt hij uit aan een leeftijdsgenootje. Eva (10) en Anouk (9) hebben hun broodje al bijna op als ze zich naar de kabelbaan bege ven. „We dachten eigenlijk dat het best saai zou zijn, maar dat valt heel erg mee." De twee meiden zouden graag op scouting gaan, was het niet dat ze al zoveel andere hobby's hebben. „Ik zwem en dans en Anouk doet aan dansen, paard rijden en zit op de muziek school", zegt Eva. „Maar mis schien als ik één ding laat vallen mag ik wel op scouting van mijn ouders." Opzet van deze open dag is dat elke bezoeker nog vier keer terug mag komen tijdens een re guliere samenkomst, zodat ze daarna pas hoeven te beslissen of scouting iets voor ze is of niet. Je moet in ieder geval niet bang zijn om vuile kleren te krij gen of naar rook te stinken, maar dat schrikt de meiden hele maal niet af. Anouk moet la chen; „Wij zijn kampioen vuil door Ali Pankow NOORDWELLE - Met een recordaantal van honderdvieren- veertig paarden en ruiters zater dag in Noordwelle lijkt de strao- viering bijna te groot te worden voor deze kleine kern. Woord voerder Rens Vermeer erkent zelf enige zorg te hebben gehad of er wel voldoende ruimte voor auto's en paardentrailers zou ?ijn toen de aanmeldingen ble ven binnenstromen. hem is het echter alle- prima gelukt en heeft Noordwelle één van de indruk wekkendste straofeesten be- Jêefd. Zeventig procent van de stoet bestaat hier uit werkpaar den, hetgeen dit folkloristische evenement belangrijke meer waarde geeft. Verder bracht de- plaatste editie van de straovie- Üngen in de Schouwse West hoek eindelijk ook wat lente- Weer. Wat Vermeer betreft wordt er ou niet meteen een maximum in gevoerd voor het aantal deelne mers in Noordwelle. „We héb hen twee erven beschikbaar - voor de opvang van deelnemers. Dat zou inderdaad de grens kun- Aan de strao in Noordwelle doen veel werkpaarden mee. nen bepalen, maar voor de vei- 'ligheid is dat niet nodig, zo heeft de praktijk ook uitgewe zen." Hij acht het wel van be lang dat iedereen zich goed aan de voorschriften houdt. Zo doet Vermeer in zijn welkomsw.oord 's ochtends op de al zeer druk be- foto Dirk-Jan Gjeltema zochte Ring een dringend be roep op de straorijders hun paard op de openbare weg niet te laten galopperen. „Laten we netjes stapvoets richting strand gaan. Er komt nog volop gele genheid vandaag om te draven", houdt hij de deelnemers voor. Eerst echter dienen de keurmees ters hun werk te doen. Marian de Jonge, Nicky Miggels en Jo ris Buhningh noteren hun beoor delingen voor versiering van de paarden in combinatie met de kleding van de ruiters. Zij heb ben daar cijfers van één tot twin tig voor beschikbaar. Een groot karwei zo'n groot deelnemers veld in een half uur tijd te moe ten beoordelen? „Het is goed te doen. De mooi versierde paar den vallen direct op", zegt De Jonge. „Dit jaar is vooral ge vraagd aandacht te besteden aan de authentieke kleding met witte broek, zwart jasje en zwart hoofddeksel. Daar let ik in eerste instantie op", vult Buh ningh aan. Verder zegt hij extra punten toe te kennen aan de deelnemers die echt werk heb ben gemaakt van de versiering van het paard. „Een zelfgemaak te versiering met heel veel bloe men vergt bijvoorbeeld veel meer tijd dan zomaar een netje met rozetten over het paard heen gooien", vindt de keur meester. „Dat zijn reuzenkeu- n«9!A dening op Schouwen-Duive land. De stuurgroep adviseert dan ook koppeling tussen het Provinciaal Integraal Omge vingsplan, Innovation Island en Bestemmingsplan Buitengebied omdat ze als communicerende vaten invloed op elkaar hebben. De Gebiedsvisie Gouwepolders komt aan de orde in de Commis sie Openbare Ruimte, die maan dag 3 april vanaf 19.30 uur ver gadert in het Zierikzeese ge meentehuis. worden, hè Eva." Volgens Berre voets geldt déze dag ook om leer lingen van de Pontes Scholen gemeenschap aan te trekken. Vanaf september moeten de leer lingen in de bovenbouw een maatschappelijke stage lopen en Scouting Zierikzee geeft ze de mogelijkheid dat hier te doen. „De leerlingen kunnen een aantal uur meelopen met verschillende groepen, van de sfeer proeven en uiteindelijk een eigen programma organise ren. Het mooiste zou zijn als ze vervolgens bij ons blijven han gen natuurlijk", lacht Berre voets. Verzet tegen ontpolderen groeit 12 RENESSE - Op het strand van Renesse is gisterochtend een zes weken oude levende zeehond aangespoeld. Dat heeft de Eerste'Hulp bij Zeezoogdieren (EHBZ) bekendge maakt. Wandelaars merkten het diertje van vijftien kilo op. Ze waarschuwden het personeel van een strandpaviljoen, waarna een ingeseinde vuurtorenwachter de EPIBZ in schakelde. Die bracht de pup naar de zeehondencrèche in Pieterburen. Daar is besloten dat het beestje de naam Doortje of Freek zal krijgen. ANP ZIERIKZEE - De politie heeft tussen vrijdagavond 23.00 uur en zaterdag 4.00 uur al rijdend op Schouwen-Duive land en Noord-Beveland gecontroleerd op alcohol in het verkeer. In Zierikzee en Oosterland werden korte controles gehou den. In totaal zijn er zeventig blaastesten afgenomen, waarvan één bestuurder met teveel alcohol op achter het stuur zat. Hij kreeg een boete en een rijverbod van zes uur opgelegd. VLISSINGEN - Een 52-jarige vrouw uit Vlissingen is za terdagmiddag in de Aagje Dekenstraat in Vlissingen aan gehouden, omdat ze drugs gaf 'of verkocht aan een 44-jari- ge Middelburger. De politie betrapte ze, stelde het twee tal in verzekering en startte een onderzoek naar de han del in verdovende middelen. De man is inmiddels weer in vrijheid gesteld. VLISSINGEN - Een 25-jarige Brit is in de nacht van vrij dag op zaterdag in Vlissingen aangehouden voor baldadig heid. De man pakte omstreeks 03.45 uur op het Bel- lamypark een afzetplank van een stellage, rende er mee weg en gooide hem uiteindelijk in de Hellebardierstraat op straat. Agenten zagen het gebeuren en hielden de man aan. Hij kreeg een boete van honderd euro. BRUINISSE - In 't Ploefje in Bruinisse werden zaterdag rond elf uur 's avonds twee Poolse mannen van 22 en 25 jaar aangehouden. Zij hadden onder invloed van alcohol een voordeurruit vernield. De twee zijn voor verder verhoor overgebracht naar Torentijd in Middelburg en gistermiddag weer in vrijheid gesteld. Zij zullen dé schade vergoeden. door Wout Bareman TERNEUZEN - Tijdens een in ternationale actie tegen drugs handel en drugstoerisme zijn ki lo's softdrugs in beslag genomen en 21 mensen aangehouden. Het ging om een gezamenlijke actie van de opsporingsdiensten van Nederland, Belgie, Luxemburg en Frankrijk. In de Zeeuws-Vlaamse Kanaal zone wérden van 97 mensen de softdrugs in beslag genomen. De internationale drugscontrole vond plaats in de nacht van vrij dag op zaterdag. Van Nederland se zijde werden een kleine 90 manschappen ingezet. In ons land werkten Nederlandse, Bel gische en Luxemburgse politie agenten samen. Ook in treinen werd gecontroleerd. In en rond Maastricht., Rotter dam, Tilburg, Bergen op Zoom, Roosendaal en Terneuzen obser veerden politiemensen personen en voertuigen waarvan het ver moeden bestond dat ze in Neder land waren om harddrugs of gro tere hoeveelheden softdrugs te kopen. Er werden honderden voertuigen gecontroleerd. De buit: 20 kilo softdrugs en kleine re hoeveelheden harddrugs. In Nederland werd een 41-jarige Fransman aangehouden, die 16 kilo wiet en 129 gram hasj bij zich had. Hij is ingesloten. Bij tientallen mensen werden ge» bruikershoeveelheden gevonden en in beslag genomen. In Terneuzen hield de politie een kleine zestig auto's aan. Van de 97 mensen, die in het bezit bleken van drugs, hadden er 36 meer dan 5 gram op zak. 29 men sen betaalden ter plekke de schikking van 100 euro, de ande ren kregen een dagvaarding. De politie stuitte op 9 spacecakes, 27 joints, 37 gram hasj en 493 gram hennep. (Advertentie) tels", roept een klein jochie als hij direct bij binnenkomst van het dorp een paard al een dam pende hoop stront ziet produce ren. Het is beslist niet de enige hoop die in korte tijd de Ring van Noordwelle siert. Er staan echter kruiwagens, schoppen en een legertje vrijwilligers gereed om alle poep weer snel te verwij deren als de stoet richting kust trekt. In de tussentijd houdt de jeugd op het dorp een wedstrijd ringsteken op versierde fietsen. Later op de dag als alle paarden- benen in zee zijn gewassen, spe len de ruiters dat spel ook met veel verve. Prijsuitreiking Tijdens de prijsuitreiking tot slot in het dorpshuis worden di verse winnaars bekendgemaakt. Sanne Karper krijgt de eerste prijs voor mooist versierde en ge klede combinatie. Winnaar van het ringsteken te paard is André Klok en bij het ringsteken op de fiets zijn Diede van Pijkeren en Pallas Everaars beiden op de eerste plaat geëindigd. Tenslot te mogen Sanne Hoevens en Ma- non de Ronde eerste prijzen in ontvangst nemen voor de mooist versierde fietsen. Start verkoop! Vrijdag 31 maart' start da verkoop i van 35 conifbrtabele app;u'ieriieruen in bet voormalige stadskantoor \\an.Gc>es. Wij, nodigen u uil voor ;i 'eenfcunstrirmigë presentatie. Meldt U aan voor uvv persoonlijke uitnpcliging.-Ol 13 271 977. 'PNMWÈiiNc; is'otwV: Antiek, vintage, retro, noem het maar zoals je wilt: Nout vond ze gewoon mooi, die twee oude lantaarns. Dus hij betaalde ze en sprak af dat hij ze, vanwege het for maat, een dagje later m,et de auto zou komen halen. Oppaskind Jeroen ging mee. Hij werd al wat argwanend, toen het tweetal naar de ach terkant van de winkel werd Maar toen hij zag dat de lantaarns van on der tot boven met een laagje roest waren bedekt, vond de elfjarige het hoog tijd voor een vermanend woord: „Nout, luister naar me, je wordt hier opgelicht. En als je straks thuis op je kop krijgt, moet je niet gaan zeu ren, want ik heb je gewaar schuwd!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29