•iscussie over locatiekeuze opera tec PZC First Tango in 's-Gravenpolder Geen besmeurden of gewonden bij kampioenschap eiwerpen Rolbrug vervangt wellicht beschadigde sluisbrug Terneuzen ,11 Ondernemers Terneuzen willen uitvoering Vliegende Hollander bij stadscentrum Flessentrekker tegen de lamp lilaria geeft oorstelling rit bekeurd ZierikZingt in Nieuwe Kerk Studie naar grensverkeer Onderzoek naar deuk in auto Middelburger valt in zuurwater agenda maandag 27 maart 2006 Lwout Bareman UeUZEN - De uitvoering Lie opera De Vliegende Hol- yer van Richard Wagner in Lader van het Zeeland Nazo- Lrfestival moet komend na- !]ir plaatsvinden op een locatie L de rand van het stadscen- van Terneuzen en niet bui- kde stad. Een groep onderne- irs vindt de plaats die de voor- :orheeft van de organisatoren, iter uit promotioneel oogpunt, gelukkig gekozen. jopera, de grootste en duurste oductie van het Nazomerfesti- [12006, belooft een cultureel jogstandje te worden. De voor- neidmgen zijn al geruime tijd volle gang. Tijdens de vijf uit ingen speelt een heuse drie- ister een centrale rol. Organi- torR. van Meijel heeft, naar ei- azeggen, een ideale locatie ge laden: hei; zogenoemde separa- f-punt in het Kanaal Gent - Ter gen, achter de sluizen. Bedoe- i is dat de toeschouwers met sen worden aan- en afge- td, Aan de waterkant wor- tribunes geplaatst, i groep ondernemers in Ter- azen juicht de uitvoering van Advertentie digitale telefonie.. DOE MEE, naar wel via de eerste, oordeligste en Zeeuwse telecom provider DSP! http://voip.dsp-nl.com Bezorgklachten: 0800-0231231 'op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- jden;zaterdags tot 12.00 uur i REDACTIE bevelanden/tholeim Stationspark 28 Postbus31 14460 AA goes j Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 I E-mail: redgoes@pze.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok j Willem van Dam Mieke van der Jagt i de Vries (sport) Harmen van der Werf CENTRALE redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E mail: redactie@pze.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl De Vliegende Hollander (nota bene in het Vliegende Hollander jaar) toe, maar wijst de locatie af. De koepelorganisatie Coördi natie Management (C&M) deelt die mening en heeft, na overleg met een aantal onderne mers, besloten bij Van Meijel een andere locatie te bepleiten. De ondernemers hebben een an dere 'ideale' locatie op het oog: de spuikom in de voorhaven van de Binnenvaartsluis, pal achter paviljoen Westkant. Daar zou den vier gekoppelde zolderbak- ken als podium kunnen dienen, terwijl de dijk voldoende ruimte biedt voor de plaatsing van tri bunes. Volgens de ondernemers en C M is die plaats probleem loos te bereiken, kan het nabijge legen Scheldetheater hand- en spandiensten verlenen en wor den de toeschouwers tal van mo gelijkheden geboden om het be zoek aan de operavoorstelling te combineren met een hapje voor af en een drankje na. Eén van de ondernemers: „Trouwens, kapi tein Van der Decken is destijds vanuit de haven weggevaren en niet via de sluizen, want die wa ren er nog niet. Van Meijel kan best begrip op brengen voor de wens van de on dernemers. Maar volgens hem is de voorgestelde locatie alleen al uit veiligheidsoverwegingen on acceptabel. „Je hebt daar te ma ken met eb en vloed, met alle consequenties van dien. Dat ver eist tal van extra maatregelen, want vergeet niet dat we op het podium behalve de solisten ook een orkest en een koor kwijt moeten." Van Meijel wijst erop dat het concept helemaal is toe gesneden op de locatie achter de sluizen. „Dan praat je dus ook over de artistiek-inhoudelijke kant van de zaak." Hij wil best om de tafel met de onderne mers, maar verwacht niet dat ze hem tot andere inzichten zullen brengen. „Begrijp me goed, het is geen onwil. Maar op die plek die zij willen, is het gewoon on mogelijk." Gekrakeel Burgemeester J. Lonink van Ter neuzen hoopt dat 'gekrakeel' over de locatiekeuze geen nega tieve gevolgen heeft. Hij meerit dat de ondernemers begrip moet hebben voor de 'artistieke keu ze' van de organisatoren, „Ik heb begrepen dat het om een productie van maar liefst 650.000 euro gaat. We moeten daar waardig mee omgaan. En vergeet niet dat bet om een kunstproject gaat, niet om zo maar een promotionele gebeurte nis." Hij verwacht overigens wel dat ondernemend Terneu zen op commercieel vlak zal pro fiteren van de uitvoering van de opera. De gemeenteraad van Ter neuzen beslist in april over een subsidie van 45.000 euro. Het on afhankelijke raadslid W. Broek- huysen pleit in schriftelijke vra gen aan het college ook vóór de locatie Westkant. piT-PHILIPSLAND - Theater- wep Hilaria treedt op zaterdag april op in Sint-Philipsland ui de familievoorstelling 'Het arfecst van Hilarius'. ai middeleeuws spektakel op marktplein is het thema van toneelstuk. Alle toeschou- s worden bij het spektakel iirokken. De voorstelling adt plaats in dorpshuis De impel in Sint-Philipsland. De- begint om kwart over twee. aarten voor de voorstelling t jaarfeest van Hilarius zijn baar bij Eegio WV Éd-Beveland en Tholen in nt-Maartensdijk en bij kan- irbpekhandel Dieleman in :olen LISSINGEN - Een 25-jarige rit is in de nacht van vrijdag pzaterdag in Vlissingen aange- wden voor baldadigheid. De pakte omstreeks 3.45 uur giafzetplank van een stellage, nde er mee weg en gooide hem ders op straat. Agenten zagen ri gebeuren en hielden de man |m. Hij kreeg een boete van undei'd euro. De Argentijnse tangodoeente Malena Pirola (rechts) brengt een leerlinge van El Amante de fijne kneepjes bij. door Mieke van der Jagt 's-GRAVENPOLDER - De muziek mag dan van een schijfje komen, de romanti sche weemoed klinkt alsof iemand zo juist een dierbare glazen plaat op de koffergrammofoon heeft gelegd. Klan ken en teksten uit de jaren twintig en dertig van de vorige eeuw inspireren vijf dansparen: beginners. De droom van de vloeiende spanning zit hen goed in het hoofd, maar nog niet in de benen. „De tango is bijna het tegenoverge stelde van de ballroom-dans", zeggen Cisca en Wim Sinke van de Vlissingse Tangoschool El Amante. „Ballroom richt zich op de buitenkant, op de hele wereld; de tango is iets wat strikt tus sen twee mensen blijft. Opperste con centratie waarmee de chemie tussen man en vrouw een dans wordt. Daarom is het ook zo mooi om naar te kijken." El Amante organiseert op deze voorzich tige voorjaarszaterdag een workshop Argentijnse tango. Malena Pirola uit Bu enos Aires, voor enkele maanden het lo geetje van tangoliefhebber W. Spek- horst uit Domburg, gaat twee groepen van El Amante de fijne kneepjes bij brengen. Spekhorst, die met zijn club Art and Performance de kunst terugbrengt in Domburg, nodigt elke jaar een begaaf de, Argentijnse docent uit om lessen te geven in Domburg, maar'ook om elders in Zeeland wat bij te verdienen. Wim en Cisca maken er elk jaar dankbaar ge bruik van. De groepen volgen de tangolessen die El Amante wekelijks in het dorpshuis in 's-Gravenpolder geeft, de. tweede groep al wat langer dan de eerste. Wim en Cisca doen een stapje terug om Male na haar professionaliteit tentoon te la ten spreiden. Ze doet het in het Engels: „Hou je ar men in dezelfde positie, beweeg niet vanuit de heupen, met een losse rechter arm kan de heer nooit de dans leiden." Maar het is allemaal makkelijker ge zegd, dan gedaan. Je moet ook alles ont houden. Met welke voet begin je, op welk been rust je gewicht, wie moet er draaien en welke kant moeten we eigen lijk op?" De paren kijken vooral naar hun voeten en zien niet zelden hoe vier stuks daar van volkomen in de war raken. De ene heeft ook meer talent dan de ander. Ook tussen partners is er soms een groot verschil. Bij de minst getalenteer- foto Willem Mieras den, die het van hun inzet moeten heb ben, gaan het eerst de truien uit. Het moet de liefde zijn, die de kracht geeft om de moed erin te houden en in sommi ge gevallen is het duidelijk dat het de liefde is, die maakt dat een partner überhaupt aan tangolessen begonnen is. Naarmate de workshop vordert, ge beurt er steeds vaker iets wonderlijks. Dan zijn de ogen ineens niet meer naar de grond gericht. Dan loopt de span ning plots gelijk met de muziek en dan is het er: de Tango, meer nog een be wustzijn dan een dans. De tango floreert in alle sferen. In een snikhete, rokerige kelder in Buenos Ai res, aan een regenachtig pleintje in Pa rijs en dus ook onder de slingers en ba- lonnen van het dorpshuis in 's-Graven polder. 'Ons Dorpsleven' heet dat, en het is verrassend om te ondekken dat le ven meer biedt dan een klompendans, een Rabobankvergadering of een ruil beurs voor sigarenbandjes. door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Het leek zater dag Koninginnedag in de Olmen laan in Middelburg. De stich ting Griffioen De Wijk hield een buurtfeest. Er waren kraam pjes, een fancy fair, spelletjes voor kinderen en een lekker zon netje. Maar het hoogtepunt van de dag was het eerste Middel burgse eiwerp-kampioenschap. Eigenlijk was het geen gek idee van die twee jongens die meede den aan het toernooi. Bart Boomstra en Douwe de Winder hadden lange plastic jassen aan getrokken en droegen hoesjes over hun schoenen. Maar zodra het zonnetje doorbrak, verdwe nen de regenjassen in de tas. De andere vijfentwintig teams droe gen immers ook nauwelijks be schermende kleding. Bij de eerste ronde was dat ook helemaal niet nodig. Vijf meter was de afstand tussen de ei-wer per en de ei-vanger. „Een eitje", was een veelgehoorde opmer king. Daama werd de afstand el ke ronde met twee meter ver lengd. Wie tijdens het vangen met de ZIERIKZEE - Muziek en liede ren die verder reiken dan de ruimte waarin ze ten gehore worden gebracht. Dal is een van de uitgangspunten voor het pro gramma ZierikZingt dat zater dag 1 april wordt gehouden in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. Nieuw in ZierikZingt is de ver vanging van het koperensemble door een groep jeugdige harpis ten uit Goes 'Young Harpists' onder leiding van Ineke de Ven- te. Voorafgaand aan het pro gramma wordt er tussen 18.00 en 19.00 uur in de Nieuwe Kerk een eenmalige repetitie gehou den. Ensemble 'Young Harpists' speelt als intermezzo onder meer een duo van de componist Krumpholz en la Ragazza van Bernard Andrès. Het program ma begint om 19.30 uur, beweging van het ei meeging, kwam een heel eind. En mocht het toch een keer mis gaan, dan kreeg het team een tweede kans. Mislukte ook die, dan was het over-en-uit voor dat team. Van smerige taferelen met be smeurde kleding of gezichten was nauwelijks sprake. In veel gevallen viel het ei stuk op de grond of brak het alleen in de hand. Consternatie was er wel toen tegen het einde van het toernooi toen twee eieren uit koers raakten en tussen het pu bliek belandden. Maar volgens organisator Marco Paauwe raak te er niemand gewond of be smeurd. De eerste prijs, een certificaat en een pot chocolade-eitjes, ging in de categorie volwasse nen naar Arjan Jonkman en Wouter Joosse die 21 meter haal den. Bij de jeugd wonnen de elf jarige jongens Jonas Hageman en Yaron Paauwe met 19 meter. Breekt-ie of breekt-ie niet, dat was de vraag bij het eerste kam pioenschap eiwerpen, dat zater dag gehouden werd in Middel burg. foto Lex de Meester TERNEUZEN - In een café-restaurant aan de Markt in Terneuzen werd zaterdagochtend omstreeks één uur een 54-jarige Terneuzenaar betrapt op flessentrekkerij. Hij had voor ongeveer 60 euro gegeten en gedronken in de zaak, maar toen hij de rekening onder zijn neus kreeg, moest hij plotseling naar het toilet. Hij glipte vervolgens het pand uit via een zijdeur. Daarbij liep hij echter tegen een bezoeker op, die hem terug naar binnen bracht. De man bleek maar 15 euro bij zich te hebben. Hij werd niet bekeurd, maar kreeg wel een boete omdat hij geen identi teitskaart kon tonen. Ook werd heni levenslang de toe gang tot het pand ontzegd. Een uur later hield de politie hem op zijn brommer aan. Hij bleek te veel gedronken te hebben en moest zijn rijbewijs inleveren. TERNEUZEN - De komende weken worden 22.000 gezin nen in de Eureg'io Scheldemond (Oost- en West-Vlaande ren en Zeeland) betrokken bij een grootschalig onderzoek naar de grensoverschrijdende bezoekersstromen. Dat ge beurt door middel van een telefonische enquête. In mei en juni wordt ook een groot aantal straatinterviews gehou den. Doel is inzicht te krijgen in met name het koopgedrag van de Zeeuwen en Vlamingen, maar ook het horecabezoek en de 'uitgaansgewoonten' worden gepeild, streek. Door ont wikkelingen als de harmonisatie van de fiscale wetgeving veranderen wellicht de bezoekersstromen richting Zeeuws-Vlaanderen, terwijl de Westerscheldetunnel mis schien weer Vlamingen naar de Bevelanden en Walcheren trekt. Het is het omvangrijkste onderzoek naar bezoekersstro men in het grensgebied tot nu toe. In Zeeland wordt 3700 gezinnen benaderd, in Vlaanderen ruim 18.000. Het is voor het eerst dat een dergelijk integraal onderzoek wordt uitgevoerd. VLISSINGEN - In een auto in de Lammensstraat in Vlis-. singen is zaterdag tussen 18.00 en 23.15 uur een deuk ge trapt. Drie Vlissingers van 15, 16 en 17 jaar zijn daarvoor om 23.30 uur aangehouden in de Bussestraat. Het drietal ontkende er iets mee te maken te hebben. De zaak wordt verder onderzocht. RITTHEM - Een 55-jarige Middelburger is gisteren in een bak met zuurwater gevallen tijdens werkzaamheden in Ritthem. De man, een medewerker van een bedrijf aan de Europweg Zuid, liep zondagmiddag om kwart over vier over een rooster. Door onbekende oorzaak brak het rooster en de man vieï in de ruimte eronder, die gevuld was met met zuurwater. Zijn collega's trokken hem vlug op de kant en de bedrijfs- ambulance bracht hem naar de EHBO-post op het ter rein, waar hij direct onder de douche werd gezet. De man klaagde over zijn ogen en had ook vloeistof binnengekre gen. Hij is naar het ziekenhuis in Vlissingen gebracht, waar hij een nacht ter observatie moet blijven. Volgens de laat ste berichten maakt de man het redelijk. De Arbeidsin spectie zal worden ingelicht. door Wout Bareman TERNEUZEN - Rijkswaterstaat onderzoekt de mogelijkheid om de zv/aar beschadigde noorde lijke brug van de zeesluis in Terneuzen le vervangen door een rolbrug. Dat gebeurt op ver zoek van de Vlaamse minister K. Peelers van Openbare Wer ken). De afgelopen dagen hebben des kundigen van waterstaat spoe doverleg gevoerd met hun colle ga's van de Vlaamse Administra tie van Waterwegen en Zeewe zen (AWZ). Dat gebeurde mede onder grote druk vanuit de ha ven van Gent. Havenschepen D. Termont pleit al jaren voor ver vanging van de kwetsbare bascu- leb ruggen door rolbruggen. Rijkswaterstaat rondde geruime tijd geleden een studie naar de vervanging af. Het bleek haal baar. De kosten van de operatie (naar schatting zo'n 50 miljoen euro) zouden volledig voor reke ning van de Vlamingen komen. Peeters oordeelde eind vorige week dat, voordat de noordelij ke sluisbrug wordt gerepareerd, eerst naar de alternatieven moet worden gekeken. Een woord voerder van de minister: „De AWZ is gevraagd om alle ele menten eerst eens realistisch af te wegen." Dat moet snel gebeu ren, want de situatie op de zee sluis verdraagt geen uitstel. On danks het onderzoek naar de vervanging door een rolbrug zet waterstaat daarom ook de proce dure voor een reparatie door. Ui terlijk eind deze week moet de knoop worden doorgehakt. Onderhoud Bij het onderzoek van water staat worden tal van lopende za ken betrokken. Aangenomen wordt dat reparatie van de brug een kleine 4 miljoen euro vergt. Waterstaat wil van de gelegen heid gebruik maken om ook di rect groot onderhoud aan de brug uit te voeren. Daarmee zou zo'n drie miljoen gemoeid zijn. Havenschepen Termont: „Voor zover ik heb begrepen wordt be keken of het niet beter is dat geld voor reparatie en onder houd te benutten voor een rol brug en aan dat potje ook het geld toe te voegen dat vrijkomt nu blijkt dat de bouw van een diepere tunnel bij Sluiskil goed koper uitvalt dan de 25 miljoen, cüe Vlaanderen daarvoor moet bijdragen. Het zou daarbij gaan om 10 miljoen. Tel je dat bij el kaar op, dan ben je al een heel eind." Termont wuift de suggestie om met de vervanging van de brug gen te wachten tot de bouw van een nieuwe zeesluis driftig weg. „Dan- ben je minstens .twaalf jaar verder en zolang kan dit niet wachten." Burgemeester J. Lonink van Terneuzen deelt die mening. „Er moet nu heel se rieus worden gekeken naar de mogelijkheid om de bascule- bruggen snel te vervangen. Ook voor Terneuzen is dat van groot belang." Twijfel In havenkringen in de Kanaalzo ne wordt betwijfeld of Rijkswa terstaat mee zal werken aan de financiële constructie, die nu door de Vlamingen wordt aange dragen. Woordvoerder E. de Fe- ijter van waterstaat vindt het 'in dit stadium van de onderhan delingen onverstandig nader in te gaan op de zaak'. De Tor Flandria, het schip dat eind februari de sluisbrug ram de, passeerde zaterdag overi gens voor het eerst sinds die schadevaring de sluis weer. De passage verliep ditmaal pro bleemloos. STREEKACTIVITEITEN HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; HEINKENSZAND - Achter de Hervorm de kerk, 19.30 uur: Prijsklaverjassen; KAPELLE - De Vroone, 9.30 uur: Schil dersclub; 10.00 uur: Internationaal dan sen; 13.00 uur: Soos, biljarten; 14.30 uur: Gymnastiek; Zaal Groenewoud, 16.45-17.45 uur: Be wegen voor carapatiënten; KRUIDINGEN - Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljartclub senïoren; 19.30 uur: schaakclub De Zwarte Dame; Zwembad Den Inkel, 19.00 uur: Aqua- jogging; 19.30 uur; Aquarobics; SCHORE - Dorpshuis, 13.15 uur: Meer bewegen voor ouderen; WEMELDINGE - De Wemel, 9.15-10.00 uur en 10.00-10.45 uur: Meer bewegen voor ouderen; 13.00 uur: Soos; biljarten en kaarten; 14.00 uur: Koersbal; YERSEKE - Zorgcentrum Vredelust, 10,30 uur: Bewegen voor ouderen; 13.30 uur: Biljarten in de hal; Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur: Biliar*

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 27