Zwarte rand om jubileum HWP Vrouwen bezorgen Allround de winst Pech achtervolgt Rinus van de Yen Stap scherpt twee records aan 23 dsse schakers degraderen na nederlaag in voorlaatste competitieronde Sr 1WP 2 verslaat incur rent m-t Iplfps S Van 't Westende negende in Bremen Janse rijdt twee Zeeuwse records Eversdijk in voorhoede in Strijen Luteijn verdedigt titel met verve Koen Leenhouts niet naar NK Vier medailles Verdonk op WK maandag 27 maart 2006 'j BOSCH - Juist in het jaar jj' iHet Witte Paard uit Sas van M liet vijftigjarig bestaan lil, wordt de schaakclub door C, teil getroffen. Zaterdag de l-deerde de ploeg uit Sas van 5 at uit de Meesterklasse door ^-nederlaag tegen concur- j|HMC Calder. De slotronde tde competitie, waarin alle P jtéamsvan Nederland vanwe- jubileum naar Sluiskil ko- »d is daardoor een formali- I de hele competitie heeft. Het ][e Paard de wind tegen en za- ^ag was dat niet anders. In 'fjebegon de tegenslag al vori- weekeinde. Toen plaatste i Leenhouts zich verras- dvoor de laatste ronde van kwalificaties voor het Neder- :ds kampioenschap, die net de achtste competitieronde elopeg weekeinde werd ge- fj, sid. Leenhouts moest zijn óstrijd voor ITWP vooruit spe- ijiaar geen enkele speler van JiG Calder kon op een doorde- ;ekse avond aantreden. competitieleider gaf HWP volgens de schuld, omdat de ploeg reglementair veer agen van te vören de voor gespeelde wedstrijd had moe- t sclaünen. Een vreemde zaak, pi cd zelfs tegenstander PIMC, I piet. 'door HWP ingediende niest ondersteunde. De compe- ieleider was echter onver- 'baar en de Sassenaren ïen nog meer in de puree ..'i ai het niet lukte een vervan- •voor Leenhouts te vinden. I idoende begon HWP zaterdag Den Bosch met een 1-0-ach- stand, tegen een ploeg die op fier een stuk sterker was, ■arnet als de Zeeuws-Vlamin- ,D. ain degradatiegevaar verkeer- M vroeg in de wedstrijd ging bergafwaarts met HWP, in wedstrijd waarin twee Let- een Deen, een Oezbeek, een Iser, zes Belgen en acht Ne- panders aan de borden ver ben. alter Deleijn zette de terug- naar de eerste klasse in. ps - 3e reserves van HWP bben nog een kleine kans op i' Isbehoud in de tweede klasse J rade landelijke schaakcompe- \}$ic. Met een minimaal verschil ltd mededcgradatiekandidaat motie verslagen. Middelburg minder goede zaken.Van ÏS werd met 7-1 verloren. tomotie-HWP 2 3,5-4,5: De létrijd begon rustig met remi- van Gert van Rij, Tanguy igoir en Guy Ringoir. Mare ,'osse en Harry Provoost :te er 1,5-3,5 van. Met nog iiê partij en bezig kon er echter j§ van alles gebeuren. Marnix ader Zalm kwam door eeri kkéerde afwikkeling van zijn 2(' senstander aan remise en Fre- pdc Decoster kon met twee ifinen minder eeuwig schaak idwingen zodat een nipte over- inning geboekt werd. $-Bannink-G. van Rij remise, 2. Broekman-F. Decoster remise, "jvCoene-M. Lacrosse 0-1, 4. B. ■krs-T. Ringoir remise, 5. J. van aBergh-Evan Leeuwen 1-0, 6. i$ootdhoek-H. Provoost 0-1, 7. ilostert-M. van der Zalm remise, Nepveu-G. Ringoir remise. iS-Middelburg 7-1: De Mid- ■s hadden een off-day. 'öud van Hecke kwam er niet Ute pas. René Tiggelman had krankzinnige partij die vele fflsen voor beiden bood, maar sloor, net als Bert Henderikse. r» jvaller Sjaak Steijn speelde ver- "jk, maar kon het niet Werken. M Keessen-C. Jansen remise, I van Vliet-R. Tiggelman 1-0, 3. 'Schrama-E. van Hecke 1-0, 4. Trimp-J, de Wolf remise, 5. H. i-B. Henderikse 1-0, 6. •-W.J. Pannekoek 1-0, 7. ■wtofebrink-S. Steijn 1-0, 8. J. '■-H.J. Meijer 1-0. !fneuzen-HWP 3 6,5-1,5: Ter gen had niet veel moeite met Aderde team van HWP. Enkel *i8nde Zwart won zijn partij. :|l Freelce-M. Cols en 1-0, 2. J. ykelman-A. Galle 1-0, 3. C. yels-H. de Ridder 1-0, 4. W. Wcens-A. den "Hamer 1-0, 5. D. -F. Snijders remise, 6. A.J. ykelman-P. Bekaert 1-0, 7. J. maert-E. Cardon 1-0, 8. G. fvminga-J. de Zwart 0-1. Wion 2-Soubuvg 4-4: Met 4-4 •fldhten de Souburgers niet on- a. ^Teden zijn, maar om kam- 3, wen te worden, zal Terneuzen p laatste ronde minimaal een •>>tmoeten verspelen. Bankers-J. Hekhuis 1-0, 2. S. n-R. Bosters 1-0, 3. R. van Boelhouwer 1-0, 4. M. 't]ser-R_ Alders 0-1, 5. H. Wenne- b - Boel homoer remise, 6. B. van Gemert remise, 7. M. Ws-C. Boogaard 0-1, 8. M. 1}mên-HWesterweele 0-1. De Belg had als enige HWP'er een hogere rating dan zijn tegen stander, maar deed daar hoege naamd niets mee. Na 34 zetten kon hij zijn koning omleggen. Niet lang daarna verprutste Kees Nieuwelink een voordelige stand. Omdat hij twee zetten verwisselde en daardoor zijn to ren moest inleveren, kon hij op geven: 3-0. De remise van Steven Geirnaert tegen grootmeester Saltaev was daarna verdienstelijk, maar die kleine opleving werd teniet ge daan door de nederlaag van Hel1 mut Cardon tegen HMC's sterk ste man Daniel Fridman: 4,5-0,5. Daarmee was een half uur voor de eerste tijdcontrole het lot van HWP eigenlijk al be zegeld. Na drie competities op de tenen lopen mag HWP ko mend seizoen proberen terug te keren in een van de sterkste schaakcompetities van de we reld. In stijl De Zeeuws-Vlamingen krabbel den nog wat terug via remises van coming man Thibout Maen- hout, Hans Groffen en Mare de Waal tegen veel sterkere tegen standers en met een zege van Tom Piceu op ex-HWP'er Geert van der Stricht, maar de neder laag was toen al een feit. HWP sloot af in stijl toen na zesenhalf uur schaken Johan Goormaeh- tigh moest opgeven tegen Paul Span. „Degradie is geen ramp", vond teamleider Kees Nieuwelink. „Het kom alleen op een slecht moment. In ons jubileumjaar." Zijn teamgenoten dachten er net zo over. Geen van allen gaat op zoek naar een andere club. Sterker, het niveau van de ploeg wordt nog wat opgekrikt door Thibout Maenhout. De jonge Belg maakt een stormachtige ontwikkeling door en krijgt ko mend seizoen een vaste plaats in .het eerste team. Dan speelt HWP zeer waar schijnlijk een toonaangevende rol in de eerste klasse. „Geeft niets al jullie zaterdag verlie zen", was de strekking van het mailtje dat Koen Leenhouts vori ge week aan Kees Nieuwelink verstuurde. „Dan winnen we weer geregeld en is het veel ge zelliger. Dit seizoen moet HWP echter nog even door de zure ap pel heen bijten. Niet alleen om dat het eerste degradeerde, maar ook omdat het tweede en het derde een mirakel moeten verrichten om degradatie te voorkomen. HMC Calder-Het Witte Paard 7-3. Daniel Fridman-Helmut Cardon 1-0, Nicolai Vesterbaek Pedersen - n.o.g. 1-0, Michail Saltaev-Steven Geirnaert remise, Felix Levin-Thi- bout Maenhout remise, Rafael Frid- man-Hans Groffen remise, Geert van der Stricht-Tom Piceu 0-1, Michiel Abeln-Kees Nieuwelink 1.-0, Gerard Wellink-Mare de Waal remise, Niels Ondersteijn-Gunter Deleijn 1-0, Paul Span-Johan Goormachtigh 1-0. :A, ;.V;' - &Sm II!! - 'v', Wmï V'. m3 Marjan Ganseman haalde ook tijdens de play-offs van het wintercire elangrijke winstpunten binnen. foto Willem Mieras door Sven Bakker GOES - De gravelbijters in het tennis kunnen opgelucht adem halen. Het indoorséizoen is ein delijk ten einde. Eindelijk, want iedereen was het er bij de play-offs van het PrivaZorg Zeelandwintercircuit wel over eens: laat de voorjaarscompeti tie maar komen. En zo gaat dat elk jaar. In okto ber staan de tennissers te pope len om hun indoorschoenen aan te trekken, eind maart zijn ze zo mogelijk nog blijer als er weer over het gravel gegleden kan worden. Zoals aanstaande zaterdag, wanneer de districts competitie begint. Een week la ter gaat de landelijke competi tie weer van start. Bij de play-offs in de TSI-hal in Goes, afgelopen zaterdag, nog even geen tenniskleding die onder het gravel zit. Nog eenmaal moest er up tempo worden gespeeld. En. dat werd het best gedaan door het team van Allround, dat voor de der de keer op rij de titel in de wacht sleepte in het wintercir- cuit. In de halve finales won de ploeg nipt met 25-23 van MLTC en ook in de eindstrijd tegen MTO eindigde met die stand. Dat Allround uiteindelijk de overwinning wegkaapte, was niet zo'n verrassing. Maar dat het met twee nipte zeges op MLTC en MTO gebeurde, was dat wel. In de reguliere compe titie waren de verschillen name lijk veel groter. Tegen MTO werd er eerder met 42-18 ge wonnen en MLTC moest er des tijds met 36-24 aan geloven. Dat verschil kwam met name omdat er in de play-'offs een vrouwenenkel en -dubbel was weggehaald en vervangen door een gemengddubbel. En dat ter wijl Marjan Ganseman, Merlyn en Audrey Atoon eh Lesley Kerkhove juist steeds voor de grote verschillen hadden ge zorgd. Ook in de halvefinalepartij te gen MLTC waren alle vrouwen enkelspelen voor Allround. Ganseman versloeg Saskia Oranje met 6-3, Merlyn Atoon won met één game meer van Fréderique van de Velde (7-3) en Lesley Kerkhove klopte Lin da Oranje met 7-4. De dubbel tussen Merlyn Atoon/Ganseman en Saskia Oranje/Van de Velde eindigde ietwat verrassend in een gelijk spel (5-5). Dmitri van Hoof en Orestis Mo- lopodis hadden namens MLTC ervoor kunnen zorgen dat het niet 25-23 werd, maar 24-24. In de laatste minuten van de speelronde hadden zij kansen om tegen Bart van der Ploeg en Johan van Urk van 5-5 uit te lo pen naar 6-5, maar ze verspeel den die mogelijkheden. In de andere halve finale werd Tennisschool Dennis Helleman ingemaakt door MTO (15-33). Nadat alle acht enkelspelen in het voordeel waren beslist voor MTO, kon TDH slechts nog voor de statistieken iets terug doen in ch'ie van de vier dubbel spelen. Machtsvertoon MTO leek met de ruime zege de hegemonie van Allround te gaan doorbreken en daar zag het na de mannenenkelspelen ook naar uit. René Linden- bergh won traditiegetrouw zijn enkelspel met groot machtsver toon. De Goesenaar stond Chris Grootenboer te dollen en bepaalde de einduitslag op 8-1. Ook Bram de Nijs, Sven Ver meulen en René van Gassen brachten de punten naar MTO. Alleen Sjoerd Huis in 't Veld moest genoegen nemen met een 4-4-gelijkspel tegen Johan van Urk. Maar de Allround-vrouwen wa ren weer in- optima forma, met Marjan Ganseman als spil in het team. Haar enkelspel is al tijd een zekerheid en in de dub bel zorgt Ganseman voor de be langrijke punten. Tegen Kar- lijn Agten won Ganseman met 7-3. Lesley Kerhove, na haar trip naar de Verenigde Staten en de successen bij het Neder lands jeugdkampioenschap weer teruggekeerd voor een paar potjes Zeeuws tennis, ver sloeg met ruime cijfers Jean- tien van den Dries: 9-4. Merlyn Atoon zorgde voor de. zege te gen Ingrid Saman (6-1). Het dubbelkoppel Ganseman/ Kerkhove was uiteraard goed voor winst, nu tegen Agten en Van den Dries: 7-5. En ook Audrey Atoon, de vierde vrouw bij Allround, mocht nog opdra ven voor een wedstrijd. In de gemengddubbel was ze samen met Thomas le Clercq de meer dere van Ingrid Saman/René van Gassen: 8-3. Terwijl de mannen van All round in de finale geen enkele wedstrijd wonnen, viel de over winning toch naar de regerend kampioen. Daarvoor mogen de vrouwen van Allround op z'n minst een complimentje ver wachten van de mannen. Voor de volgende editie van het wintercircuit heeft organisator Remco Maandag enkele nieuwe ideeën. Hij wil bij elke confron tatie er een zevende mannenen- kel bijplakken en een vierde vrouwenenkel laten vallen. „Omdat er elke keer wel afmel dingen zijn. En meestal zijn de posities bij de vrouwen onder bezet." Slecht nieuws dus voor het team van Allround. door Jeroen Dellebeke TERNEUZEN - Judith Stap maakte indruk op de laatste zwemwedstrijd in de Zeeuwse Hoofdklasse reeks. In Terneu zen scherpte de dertienjarige zwemster van De Stormvogel twee Zeeuwse records aan. Op de 400 meter vrije slag verbe terde ze de tijd van. Tamarah Loppies, die, ze vijf jaar geleden zwom op het NK in Drachten. Stap dook er een seconde onder en klokte 4.44,84. Ook op de 50 meter schoolslag was ze snel. Met 36,85 snoepte zij bijna een seconde af van de toptijd van El len van de Velde,, die in 1995 37,6 liet noteren. Ryan Verplanke was op dreef met drie overwinningen. Op de kortere afstanden, de 50 meter vrije slag, 50 meter schoolslag en 100 meter wisselslag, was zij veruit cle snelste. Bij de mannen zwom Niek de Ridder zich in de kijker. Met overwinningen op de 200 meter vlinderslag en 100 meter wisselslag werd de veelzij digheid van de Zuiddorper weer getoond. Daar de wedstrijden één van de laatste mogelijkheden waren voor plaatsing voor het ZK, dat in mei in Terneuzen gehouden wordt, werd er nog flink doorge zwommen, getuige de vijftien NK limieten die werden be haald. Zo waren Toby Aarnout- se en Kevin Hondsmerk snel ge noeg voor het NK senioren, dat in het nieuwe zwemstadion te Eindhoven gehouden wordt in juni. Aarnoutse pakte het limiet op de 50 meter vrije slag, Honds- merk op de 400 meter. Het kampioenschap voor de ju nioren wordt in Amsterdam ge houden, één week later. Daar voor hebben Judith Stap {400 vrij), Roderick van Doeselaar (50 en 400 vrij), Sonny Corré (400 vrij), Iris Erpelinck (200 rug), Sander van Nieuwen- huyzen (50 vrij) en Manon Min- neboo (50 vrij en 200 vlinder) weer enkele startbewijzen be haald of hun kwalificatietijden aangescherpt. En voor het NK sprint plaatsten Minneboo, Aar noutse, Van Nieuwenhuyzen, al ledrie op de 50 meter vrije slag, en Stap (50 school en 100 wis sel) zich. BREMEN - Judoka Sam van 't Westende is zaterdag in Bremen, tijdens het officieuze WK onder 17, als negende geëindigd. Dat resultaat stelde de veertienjarige Vlissin- ger ietwat teleur. „Hij heeft niets gewonnen, maar ook niets verloren", ze zijn vader Loek, doelend op de race om het enige EK-ticket in de klasse tot 50 kilogram. „Sam heeft nog altijd drie van de vier selectietoernooien win nend afgesloten." De jonge Vlissinger versloeg in de eerste ronde een Belg, maar leed daarna een nederlaag tegen een wat meer erva ren Let. Omdat die de halve finales haalde, was er voor Van 't Westende nog een plek in de herkansingen. Daarin won hij eerst van een Oostenrijker, om in de partij tegen een landgenoot, Bram Crans, zijn Waterloo te vinden. Zo wel na de reguliere speeltijd als na de verlenging, in to taal acht minuten, bleef de partij onbeslist. Daarna we zen twee van de drie scheidsrechters Crans als winnaar aan en één Van 't Westende. „We hebben nu in elk geval gezien dat Sam aansluiting heeft met de internationale top. Dat is goed om te weten met het oog op het EK", aldus Loek van 't Westende. CALGARY - Schaatser Maarten Janse heeft in het Cana dese Calgary twee Zeeuwse seniorenrecords gereden. De schaatser uit Wolphaartsdijk verbeterde het acht jaar oude record op de 3000 meter van zijn broer Hubrecht met 3 seconden tot 4.05,06. Op de 1000 meter reed Janse het zes jaar oude record van Leon van der Wielen uit Zie- rikzee uit de boeken. Van der Wielen had 1.16,39 staan, Janse kwam tot 1.16,34. Janse nam voor het eerst deel aan de jaarlijkse Oval Final met deelnemers van over heel de wereld. Verder kwam Janse tot 39,46 op de 500 meter, 1.57,26 op de 1500 meter en 7.10,40 op de 5000 meter. STRIJEN - Anne Eversdijk uit Kapelle is zaterdag als achtste gefinisht bij de juniordames in de Omloop van de- Hoekse Waard. Haar clubgenote Agnieta Francke bij ZRTC Theo Middelkamp, afkomstig uit Koudekerke, werd in de eerste klassieker van het jaar vierde bij de nieuwelingmeisjes. In de clubcompetitie voor dameseli te-ploegen staat Middelkamp na de wedstrijd in Strijen negende. Marieke de Kort uit Liempde finishte als 23e. DEN HAAG - Sjaak Luteijn uit Oostburg heeft tijdens de" City-Bier-City run zijn Nederlandse marathontitel bij de- masters H45 geprolongeerd. Na 21,1 kilometer finishte Luteijn in een tijd van 1 uur 15 minuten en 22 seconden. Hij had er geen iclee van of hij in de prijzen was gevallen. Ook de uitslagen op internet gaven geen uitsluitsel over de klassering per categorie. Na lang wachten zorgde de speaker voor het verlossende woord: de Nederlandse titel op de halve marathon ging voor de tweede achtereenvol- gende keer, naar Sjaak Luteyn. „Mijn tijd was niet best; maar dat ben je na verloop van tijd vergeten. De titel, die vergeet je hele leven niet meer", liet Luteyn weten. Arjan Beije (Delta Sport) liep in Den Haag voor het PTT businessteam en finishte na 1 uur 14 minuten en 14 secon den, goed voor de 41e plaats overall. Kevin Hondsmerk is op weg naar winst op de 400 meter vrije slag. foto Peter Nicolai door Herman Heuvink BERGHEM - Het zat Rinus van de Ven gisteren tijdens de twee de wedstrijd om het open NK in Berghem niet mee. De West-Sou- burgse motorcrosser kreeg in de klasse MX 2 af te rekenen met tegenslag. In de tijdtraining ging het nog van een leien dakje. Van de Ven behaalde een prachtige tweede plaats, achter fabriekscoureur Tyla Rattray uit Zuid-Afrika. Na het vallen van het starthek nam hij in de eerste manche met een het heft in handen. Hij werd daarbij zwaar op de huid geze ten door de Portugees Goncal- ves, Rattray en zijn teammaat Strik. In het verdere verloop van de manche kreeg de coureur uit West-Souburg problemen met de koppeling van zijn ma chine. Dat betekende dat hij al vrij snel terrein verloor, om uit eindelijk op de veertiende plaats de finish te bereiken. In de tweede manche kwam hij in de eerste ronde ten val en moest beginnen aan een inhaal race. Die bracht hem uiteinde lijk niet verder dan de 28e plaats. In het dagklassement leg de hij beslag op de 20e plek. De dagwinst ging naar de Zuid-Afrikaan Rattray. In de stand na twee wedstrijden bezet Van de Ven nu de dertiende plaats met 84 punten. De lei ding is in handen van Rattray met 191 punten. In de klasse MX 1 (250 cc en viertakten tot 450 cc) werd Cas per Ovaa uit Oost-Souburg 26e in het dagklassement. In de man ches bezette de Suzuki-coureur de 29e en 24e plaats. HILVERSUM - Koen Leenhouts heeft de eindstrijd voor het NK schaken niet gehaald. De speler uit Oostburg strandde gisteren in de laatste voorronde. Leenhouts verloor zaterdag met zwart van John van der Wiel, de routinier die uitkomt voor het Leidse LSG en ruim honderd elo-punten meer heeft dan de HWP-speler. Die nederlaag kon hij gisteren niet rechtzetten. Na 28 zetten werd het remise. Bij de 85cc grote wielen was er opnieuw een góede prestatie van de veertienjarige Mark Boot uit Burgh-Haamstede. Hij legde in het dagklassement beslag op de vierde plaats. In de eerste manche werd hij vijfde, nadat hij de eerste ronde als 21e was doorgekomen. In tweede man che ging het vanaf het begin be ter, hetgeen uiteindelijk resul teerde in een vierde positie. In de stand na twee wedstrijden be zet hij de vierde plaats met 150 punten. Koploper is Glenn Col- denhoff uit Heesch met 195 pun ten. BOLLNAS - De Terneuzense G-atlete Marianne Verdonk heeft tijdens het WK indoor in Zweden drie keer brons en één keer zilver behaald. In de eindstrijd van de 400 me ter moest ze het opnemen tegen wereldrecordhoudster Barbara Bieganowski en wereldkampioe ne outdoor Monique Davis, Uit de series had ze geleerd dat tactisch lopen geen optie was. Na tweehonderd meter kwam ze als tweede door net achter Bieganowski. In het tweede deel van de wedstrijd, op honderd meter van de finish, werd ze gepasseerd door Davis. Zo legde ze achter Barbara Bieganowski, die met 58,12 een wereldrecord liep, en Monique Davis (1.01,89) beslag op de derde plaats. Haar tijd van 1.04,81 betekende tevens een verbetering van haar Nederlandse record. Daarna liep de Zeeuws-Vlaam se de finale 60 meter. Op dat on-., derdeel was Helena Flasza uit favoriet. Die rol maakte ze ook waar met 8,27. Verdonk pakte., met 8,68 weer brons. Na de 60 meter horden mocht ze een treetje hoger staan op het po dium: de Amsterdamse Vanessa Lutonto won (10,63), Marianne Verdonk finishte als tweede. Haar derde bronzen plak won at lete van Scheldesport op de meerkamp. Tijdens het WK outdoor, in 2005, sleepte Verdonk ook al drie medailles in de wacht: brons op de 400 meter, zilver op de 100 meter horden en goud op de 400 meter horden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 23