Kroon kan nu zijn gang gaan PZC Boonen doet wat hij wil Van Lieren focust zich op wereldtitel IVilleboordse niet evreden met brons Van Assche en Van Minde in de schijnwerpers 17 'oormalige Raborenner tweede in Brabantse Pijl achter Freire teus wint weer Normandië asso verslaat irik Dekker Elf medailles in wereldbeker Wereldbekerzege voor Van Gelder Kigen prolongeert zege CPC-loop Xu wereldkampioene schaken ABN Amro I wint havenrace Rio Tweede plaats waterpoloteam Goud Rabo-renner Hayman Verkerk maakt rentree in Napels maandag 27 maart 2006 «Harm Vonk ppERG - Karsten Kroon idt dal zijn toenmalige ploeg- jmot Oscar Freire een jaar ge- ^,i de zege in de Brabantse ijlvan hem heeft gestolen. On- ilukkig met zijn ondergeschik- itol in de ploeg van de Rabo- juk stapte hij over naar CSC m Bjame Riis. De 30-jarige ',|£N - Kai Reus (21) heeft het tweede jaar op rij de |Wde van Normandië gewon- De Nederlandse wielrenner m de Rabobankploeg behield de slotetappe de leiding in (klassement. continental team van ploeg dier Piet Kuijs triomfeerde dit in vier etappes. Reus won Iwee, Martijn Maaskant en jsvan Emden zegevierden ook. i» Ronde van Normandië was or de derde keer een prooi lor de Nederlandse ploeg. In j'4 won Thomas Dekker de zie. ANP BARLEVILLE-MEZIERES - Basso heeft het Criterium demational gewonnen. De Ita- nnse wielrenner van CSC ein dde als tweede in de afsluiten- Üijdrit over 8,3 kilometer. Nederlander Erik Dekker, »eede in het eindklassement, id twaalfde in de slotetappe, ritzege ging naar de Span- ard José Alberto Martinez, so had eerder op de dag de Rede etappe gewonnen. Hij ïintte bergop naar de zege. lekker moest op de slotklim los- De winnaar van de eerste type baalde, maar verheugde een week voor de Ronde Vlaanderen desondanks «•zijn prestaties. De Raboren- vierde in de ochtendrit, zei ih in topvorm te voelen. ANP wielrenner werd gisteren twee de in de Brabantse Pijl. De win naar was Oscar Freire. Kroon is in Deense dienst opge bloeid. Hij is de vrijbuiter die hij altijd wilde'zijn maar bij Ra bobank niet mocht zijn. „Bij Ra- bo werd ik altijd ingezet als jo ker. Meespringen, maar nooit meerijden. Nu rijd ik zoals het in het wielrennen hoort: ik pro beer te winnen. Ik was vandaag tot op het bot getergd om te win nen." Een jaar geleden reed Kroon in gunstige positie in de Brabantse Pijl, maar de kopgroep waarin hij reed werd met groot machts vertoon teruggepakt door zijn ploeggenoten van Rabobank. Waarna Freire naar de zege so leerde. „Dat was psychologisch het breekpunt, het moment waarop ik wist: ik moet echt weg." In zijn vrije rol is Karsten Kroon niet alleen bevrijd van ploeggenoten die te pas en te on pas worden uitgespeeld. Bij het CSC van Bjarne Riis wordt steeds gereden in dienst van de rijder met de beste kansen. Kroon mag ook zijn eigen gang gaan. Voor de Brabantse Pijl slaapt hij thuis bij zijn zwange re vriendin en hoeft hij zich voor de koers niet in sponsorkle- ding te hullen. Bovendien, merkt Kroon fijntjes op, is het materiaal en de trainingsmetho de bij CSC beter dan bij Rabo. Gemak In de Brabantse Pijl, een koers over 190 kilometer, groeit Kroon met de minuut. In alle drie bepalende kopgroepen rijdt hij met zichtbaar gemak mee. Ze blijven met vier over: hij, Nick Nuyens van Quickstep en het Spaanse Rabo-duo Freire en Juan Antonio Flecha. „Het was niet apart om nu ineens tégen Rabo te rijden. Juist niet, dit is heerlijk. Dit was mijn droom om zo finales te rijden. Het zou geweldig zijn geweest als ik Frei re ook nog had geklopt, dat zou natuurlijk een klap in het ge zicht van Rabo zijn geweest." Hij lijkt er op uit te zijn om niet 'gemakkelijk', maar juist op een heroïsche manier te winnen. Kroon sluit in de finale aan bij de gedemarreerde Nuyens, ter wijl Flecha (met Freire in zijn wiel) een gat moet laten. „Ik kón niet overnemen", verdedigt Kroon zich na afloop tegenover de morrende Belg. Het lijkt als of Kroon Freire in een recht streeks duel wil verslaan. „Waarom zou ik Freire niet kun nen verslaan? Ik heb Danilo Hondo toch ook al eens geklopt? Na zo'n zware koers is hettoch altijd een andere sprint." Kroon wint niet. Freire slaat de vroeg ingezette sprint van Kroon af. Nuyens wordt derde. „De sterksten bleven over. Ik denk ook dat de nummers één, twee en drie de sterksten van vandaag waren. Het was dit jaar een eerlijke strijd", zegt Kroon memorerend aan vorig jaar. „Ik ben weggegaan bij Ra bo omdat ik dacht dat ik finales kon rijden. Vandaag heb ik be wezen dat ik dat kan. Ik ben in de vorm van mijn leven, heb me nog nooit zo sterk gevoeld." GPD Juan Antonio Flecha (achtergrond) viert de zege van zijn kopman Oscar Freire (links). Karsten Kroon (rechts) wordt tweede, Nick Nuyens (midden) derde. foto Etiënne Ansotte/EPA door Harm Vonk HARELBEKE - „Het lijkt wel of Tom Boonen doet wat hij wil", zei Erik Breukink vol onge loof. De Rabobank-ploegleider zag zaterdag in de E3 Prijs van Ha- relbeke hoe de regerend wereld kampioen zijn laatste test voor de Ronde van Vlaanderen omzet te in een machtige overwinning. De Quickstep-renner klopte me devluchter Alessandro Ballan in de sprint. „Ik doe wat ik wil", sprak Boonen heldhaftig. De jonge Belg (15 oktober 1980) knalde in de beklimming van de Patersberg in het wiel van Bal lan, waarna het duo in de race naar Harelbeke standhield te gen een achtervolgende groep van twaalf. Aart Vierhouten hielp Skil-Shimano aan een mooie podiumplek; de ervaren kopman sprintte naar de derde plek. Een week voor Vlaande- rens Mooiste is de vraag wie Tom Boonen (die vorig jaar zege vierde in Vlaanderen én Pa- rij s-Roubaix) van de zege kan af houden. „Als hij zó sterk rijdt als nu, dan is er heel weinig aan te doen", haalde Breukink de schouders op. „Op dit moment kun je niemand vergelijken met Boonen." Rabo moet het volgend weekein de hebben van Erik Dekker en Juan Antonio Flecha. Oscar Frei re laat 'Vlaanderen' schieten en rijdt de Ronde van het Basken land. De Spanjaard heeft angst voor de kasseien. „Ik kan beter geen risico's nemen", aldus Frei re, die vorig jaar na zijn zege in de Brabantse Pijl een heel sei zoen buitenspel stond. Michael Boogerd maakt in de Ronde van het Baskenland (van af 3 april) hoogstwaarschijnlijk zijn rentree. GPD i»r Roeland van Vliet «ES/ROME - Elisabeth Wille- wrdse heeft haar wereldbeker- mom met een onbehaaglijk ge- *1 afgesloten. In Rome, waar seen van de weinige wereldtop- ets was, pakte ze zaterdag ilechts' brons. „Het is een me- iiillc, ja. Maar als ik kijk tegen 'ieikgejudood heb, mag ik niet weden zijn", zei ze gisteren maf haar hotelkamer in de Ita- anse hoofdstad. Parijs, begin februari, haalde filleboordse de halve finales Jade klasse -63, maar daarin sdoor ze van de Japanse Yos- seUeno. In Hamburg, twee we- ffl later, kwam ze weer in het (orportaal van de eindstrijd, aar kreeg ze van de Sloveense 'tska Zolnir klop. En zaterdag e, tijdens haar derde en atste wereldbekertoernooi van 806, versperde de Italiaanse ilenia Scapin haar de weg. 3at ik in Parijs van Ueno ver lor, is nog niet zo'n schande, fe is gewoon erg goed. Zij sportredactie Stationspark 28 Postbus 31 *460 AA goes Tel: 0113-315640 Fax:0113-315669 E-mail": sport@pzc.nl Jan Dagevos (chef) frits Bakker Coördinator zuid) koen de Vries coördinator midden) Budy Boogert (coördinator noord) Bauke Boersma Poeland van Vliet Barry van der Hooft centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'nternet www.pzc.nl E-maïl: web@pzc.nl staat als een huis. Maar in Ham burg en hier in Rome had ik er niet tegen Zolnir en Scapin af mogen gaan", bekende de Zeeuwse. Haar eerste twee partijen, tegen de Russin Natalia Malykhina en de Zwitserse Juliane Robra, kwam Willeboordse zaterdag goed door. Vooral over haar winst op de laatste was ze te spreken. „Die Robra is een stati sche judoka, erg lang en sterk ook. Maar in de laatste minuut kon ik haar tillen. Ik gooide haar en won op ippon." Eén ronde later, in de halve fina le, bedierf Scapin echter haar dag. „Ik kwam vanwege een straf je met een yuko voor en pro beerde haar daarna te vegen. Maar dat had ik misschien niet moeten doen. Als je haar aan valt, krijg je het dubbel terug. Op een gegeven moment gaf ze mij toch een veeg..." Tegen de Belgische Katrien Ver- heeke kon Elisabeth Wille boordse de nare smaak wegspoe len. „Ik heb haar ontregeld en een voorsprong tot het eind toe goed verdedigd." Over een kleine twee maanden is het EK in Finland. Komende woensdag wordt daarvoor de se lectie bekendgemaakt, maar het lijdt geen twijfel dat Wille boordse er bij zit. „Je moet op het EK maar pieken, hebben mijn coaches Jan de Rooy en Marjolein van Unen al gezegd. Maar ik had ook in Rome al ver der dan nu moeten komen." GOES - Judoka Elisabeth Wille boordse veroverde tot nu toe elf medailles in haar wereldbeker toernooien. In de afgelopen tien jaar pakte ze twee keer goud en twee keer zilver. Zaterdag was er in Rome voor de zevende keer een bron zen plak weggelegd. De twee eindzeges behaalde ze in 2001 (Leonding) en 2005 (Sofia). Nog nooit scoorde iemand hoger in een kür op muziek voor de wereldbeker dan Anky van Grunsven: 87,925%. foto Ed Oudenaarden/ANP 1997 1998: 1999: 2000: 2001: 2002: dam 2003: 2004: 2005: 2006: 3e in Praag 2 e in Leonding le in Leonding, 3e in Praag 3e in Boedapest, 3e in Rotter- 3e in Rome le in Sofia, 2e in Rotterdam 3e in Parijs, 3e in Rome. door Koen de Vries DEN BOSCH - Nog nooit wer den de Nederlandse dressuurui- ters wereldkampioen, maar de kans dat het deze zomer in Aken voor het eerst gaat gebeuren, lijkt erg groot. Zaterdag reden de vier beste Nederlandse combi naties zich tijdens Indoor Bra bant in de topvijf. Het grootste deel van de wereldtop was in Den Bosch van de partij. Laurens van Lieren uit Schore was met Hexagons Ollright één van die vier die de wereldtop in de kür op muziek op achter stand zette. De 24-jarige ruiter werd vijfde met de hoogste sco re die hij in een wereldbeker wedstrijd behaalde: 78.125%. De 9000 toeschouwers hadden het graag nog wat hoger gezien. Laurens van Lieren is in Neder land bijna net zo populair als Anky van Grunsven, die de wed strijd won met een wereldre cord: ze kreeg van de vijfkoppi ge ]ury 87.925%. Het publiek gaf Van Lieren een applaus zo als het nog nooit in de Bossche Brabanthallen geklonken had. Het leverde hem de vijfde plaats op, 4000 euro prijzengeld en een gevoel van euforie. „Dit was het maximaal haalbare op dit mo ment", vond Van Lieren, die bij het verlaten van de piste onder invloed van alle toejuichingen bijna de verkeerde uitgang koos. „Voor mij stond er van daag weinig op het spel. Het eni ge dat ik wilde, was nieuwe din gen leren en vormbehoud tonen. Dat heb ik dacht ik wel ge daan." Van Lieren werkt in alle rust toe naar het WK, van 22 tot en 26 augustus in Aken. Daar moet de Nederlandse ploeg geschiede nis schrijven.. De kans dat dat lukt lijkt groot. In Den Bosch werd slechts één deelnemer van grote concurrent Duitsland in de topvijf toegelaten. Olym pisch kampioene Isabelle Werth finishte op haar nieuwe paard Warum Nicht als derde. De andere vaste waarden van het Duitse team, Ann Kalhrin Linsenhoff, Hubertus Schmidt en Ellen Schulten-Baumer wer den respectievelijk zesde, zeven de en negende. Van Lieren moest naast Van Grunsven nog twee Nederlanders voor zich dul den. Edward Gal werd op zijn house-muziek-kiir tweede, Imke Schellekens-Bartels op Sunrise, het paard waar haar moeder tot voor kort op reed, vierde. Schellekens-Bartels lijkt een grote concurrent voor Van Lie ren voor een plaats in de ploeg voor de Olympische Spelen, over twee jaar in China. Dan be staan de landenploegen uit slechts drie combinaties. Minderhoud Een andere concurrent zou Hans Peter Minderhoud uit Westkapelle kunnen worden. Hij heeft met Escapado een top- paard, maar kwam in Den Bosch niet in actie vanwege een lichte blessure van de viervoe ter. Bondscoach Sjef Jansssen ziet in Minderhoud momenteel de nummer vijf van Nederland. Laurens van Lieren eindigde dankzij de vijfde plaats in Den Bosch als vijfde in de voorronde van de wereldbeker. Hij was al zeker van deelname aan de fina le, van 20 tot en met 23 april in Amsterdam. Het mag een top wedstrijd zijn voor de daar de buterende Hexagon-ruiter, het blijft een simpel meetmoment. Zaterdag in Den Bosch bleek dat het wat betreft progressie wel goed zit. Vorig jaar werd Van Lieren nog niet eens toege laten tot de voorwedstrijd van de kür op muziek. Desondanks blijft er nog veel te leren. Het commentaar van bondscoach Sjef Janssen, vrij dag na afloop van de Grand Prix waarin Van Lieren zevende werd: „Goed gedaan. Maar nu nog echt gaan leven als een top sporter." Het commentaar van Laurens van Lieren: „Hij heeft gelijk. Als ik er echt alles uit wil halen, zoals Anky bijvoorbeeld doet, moet ik 's avonds niet meer gaan stappen. En nooit meer tevreden zijn. Of beter, vandaag genieten van het succes en morgen weer gewoon keihard werken." COTTBUS - Yuri van Gelder heeft zaterdag in de Duitse plaats Cottbus zijn dertiende wereldbekerzege behaald. De ringenturner was met 16,050 punten de beste van de finalisten. De Oekraïner Roman Zozoelja (15,725) werd tweede, de Chinees Chen Yibing (15,675) derde. ANP DEN HAAG - Moses Kigen heeft zaterdag in Den Haag de 32e editie van de City-Pier-City Loop op zijn naam ge schreven. De Keniaan werkte de halve marathon - iets meer dan 21 kilometer - af in 1 uur, 1 minuut en 17 secon den. Kigen won ook vorig jaar. De tweede plaats was voor de jonge Keniaan Solomon Busendich. De CPC-loop gold ook als NK. De titel was voor Koen Raymaekers, die als twaalfde over de streep kwam in 1.04.13. Michel Butter werd tweede (1.05.25), voor titelverdediger Luc Krot waar. De wedstrijd bij de vrouwen leverde een zege op voor de Hongaarse Staicu in 1.12.49. Ze leverde lang strijd met Selma Borst, die als tweede arriveerde en daar mee de Nederlandse titel prolongeerde. ANP JEKATERINBURG - Xu Yuhua heeft zaterdag in Jekate- rinburg de wereldtitel schaken behaald. De Chinese won in de derde finalepartij tegen de Russin Alisa Galliamova met zwart. Ze had de eerste partij ook met zwart gewon nen, de tweede partij had ze met wit in remise beëindigd. Xu won de kamp vroegtijdig, aangezien er vier partijen waren gepland. ANP RIO DE JANEIRO - Klassementsleider ABN Amro I heeft tijdens de Volvo Ocean Race de havenrace in Rio de Janei ro gewonnen. Het onder de Nederlandse vlag varende zeil jacht eindigde na de korte proef voor Movistar en team Ericsson. De ABN Amro II werd vijfde. ANP AIX-EN-PROVENCE - Het Nederlands mannenwaterpo- loteam heeft het zeslandentoernooi in het Franse Aix-en-Provence afgesloten als tweede. Oranje won de laatste wedstrijd met 12-9 van Griekenland. Duitsland sloot het toernooi als winnaar af. De waterpoloërs bereid den zich in Aix en Provence voor op het EK-kwalificatie- toernooi dat van 7 tot en met 9 april in Eindhoven wordt gehouden. ANP MELBOURNE - Wielrenner Mathew Hayman heeft op de Gemenebest Spelen voor een verrassing gezorgd door de gouden medaille te veroveren in de wegrace. Daarmee boekte de 27-jarige Australiër uit de Rabobankploeg zijn grootste succes als prof renner. Hayman, enkele jaren woonachtig in Rilland, demarreerde vier kilometer voor het einde van de 165 kilometer lange wedstrijd en hield stand. „Volgende week ben ik weer een toegewijde slaaf en rij in dienst van iemand anders", glunderde Hayman, die bij Rabo altijd een knechtenrol vervult. ANP/RTR Anthony van Assche in actie op het paard in Hooglanderveen. foto Marnix van IJk/GPD van onze sportredactie AMERSFOORT - Anthony van Assche en Carlo van Minde ston den gisteren bij de eerste EK-kwalificatiewedstrijd in de schijnwerpers. De beide Zeeuw se junioren leverden de beste prestaties van alle mannentur- ners. Van Assche rondde de meerkamp af met 81,900 pun ten, Van Minde vergaarde er 77,400. Senior Jeroen Hardon was goed voor 75,300. Van Assche en Van Minde tur nen volgende week in Zuidwol- de de tweede kwalificatiewed strijd. Ze zullen dan vormbe houd moeten tonen om in aan merking te komen voor het EK-jeugd, dat van 4 tot en met 7 mei in het Griekse Volos wordt gehouden. Omdat beiden gisteren over zes toestellen ech ter hogere scores dan senior Jeroen Hardon haalden, maken ze ook nog een reële kans op een invitatie voor de seniorenploeg. Zeker nu Jeffrey Wammes met zijn dubbele enkelbreuk is uitge schakeld. „Ik maak me nog geen illusies", zei Van Minde gisteren na de wedstrijd in Amersfoort. „Dat is aan anderen om te beslis sen Ik richt me voorlopig op het jeugd EK." De zege in Amersfoort ging gis teren naar Anthony van Assche. De Sasse tumer (17), die wat nieuwe elementen in zijn oefe ningen had opgenomen, kwam tot een score van 81,900. Zijn re sultaten waren: vloer 13,55; vol tige 13,50; ringen 13,75; sprong 15,65; brug 12,70 en rekstok 12,75). Carlo van Minde, afkom stig uit Goes, kwam tot een pun tentotaal van 77.400 (vloer 13,15, voltige 10,70; ringen 12,70; sprong 15,45; brug 12,050 en rekstok 13,35). Het leverde hem de tweede plek in de eind stand op. „Ik was vooraf wat ze nuwachtig", aldus de 18-jarige Van Minde. „Ik voelde wat druk, maar tijdens de wedstrijd waren de zenuwen weg. Ik kan tevreden zijn. Ik heb in elk ge val veel zelfvertrouwen opge daan." Jeffrey Telussa (15) uit Middelburg kwam ook in actie en realiseerde een score van 66.45 punten. NAPELS - Met een partij tegen de Italiaan Flavio Cipolla maakt Martin Verkerk komende week in Napels zijn rentree in het internationale tenniscircuit. De tennisser uit Alphen aan den Rijn heeft voor Italiaanse Chal- lenger-toernooi een wildcard ge kregen. Het wordt voor Verkerk zijn eer ste duel sinds juli 2004. Hij won toen de Dutch Open in Amers foort, maar was daarna uit rou latie wegens een slepende schou derblessure en de ziekte van Pfeiffer. Naast Verkerk maakt ook Melle van Gemerden zijn op wachting in Napels. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 17