Invulling van brede school nodig Virtuele landschappen en casas Floortje Zwigtman is totaal verrast Blussers strijden om meeste punten GroenLinks wil fonds voor pontjes ZMF moet zich beraden Bijeenkomsten over ontpoldering Beschermheer Grootkoor Zeeland kstellingen maken nog te weinig werk van complete zorg voor kinderen maandag Tl maart 2006 GOES - De fractie van GroenLinks in Provinciale Staten wil een garantiefonds voor de exploitatie van de Zeeuwse pontjes. Voorman M. Wiersma vindt de beëindiging van de zomerveerdienst Hoedekenskerke-Terneuzen veront rustend. Juist nu Zeeland zich beter tracht te verkopen, moeten de karakteristieke pontjes in de vaart blijven, meent GroenLinks. Wiersma wil deze kwestie op de politieke agenda, te be ginnen bij de commissie economie van de Staten. Behalve met financiële garanties denkt GroenLinks de mini-veren onder meer te kunnen helpen met betere aansluitingen op het openbaar vervoer en met een rol voor de oude schepen in Zeeland, het varend erfgoed. TERNEUZEN - Het Terneuzense CDA-raadslid G. Kor- ver vindt dat de Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) eens bij zichzelf te rade moet gaan. In een open brief aan ZMF-voorman Tj. van Mierlo plaatst ze grote vraagte kens bij de rol die de milieuorganisatie speelt in de kwes tie rond het uitzaaien van Ierse mossels in de Oosterschel- de. Korver wijst op de belangrijke rol van de mossel branche op zowel economisch als toeristisch en promotio neel vlak. Ze roept Van Mierlo op de gevolgen van de han delwijze van de ZMF onder ogen te zien en het roer om te gooien. Het raadslid adviseert de ZMF in overleg te tre den met de mosselkwekers en samen een verantwoord be leid uit te stippelen. MIDDELBURG - De provincie houdt deze week twee bij eenkomsten over de aanleg van getijdennatuur langs de Westerschelde. Ze zijn bedoeld om belangstellende bur gers informatie te geven over de plannen. Twee polders in Oost-Zeeuws-Vlaanderen komen in aanmerking voor ont poldering, de Eendragt- en Hellegatpolder. In de Zak van Zuid-Beveland zijn drie polders in beeld: de Zuid-, Everinge- en Van Hattumpolder. Uit deze polders wordt een keus gemaakt voor een natuurpakket van ongeveer driehonderd hectare. Eerder al hield de provincie bijeen komsten voor direct belanghebbenden. De informatiebijeenkomst voor Zeeuws-Vlaanderen is cle eerste, op dinsdag 28 maart in het Scheldetheater te Ter- neuzen. Die voor Zuid-Beveland wordt gehouden op don derdag 30 maart in De Stenge te Heinkenszand. Belang stellenden zijn welkom vanaf 19.30 uur. Om 20.00 uur is er een centrale presentatie. Medewerkers van de provin cie en de Dienst Landelijk Gebied beantwoorden vragen. In de krant van zaterdag stond abusievelijk dat de bijeen komst in Heinkenszand de 28e is; dat moet dus de 30e maart zijn. MIDDELBURG - Burgemeester K. Schouwenaar van Mid delburg is beschermheer geworden van het Grootkoor Zeeland. Dat gebeurde zaterdag tijdens het voorjaarscon cert van het driehonderd leden tellende koor in de Nieu we Kerk in Middelburg. Schouwenaar heeft al vaker laten merken dat hij het Grootkoor een warm hart toedraagt. Toen hij daarom ge vraagd werd beschermheer te worden, reageerde hij di rect enthousiast. oi- ■ju foor Al i Pankow KERKWERVE - IJsland, Span- ?](j le en Kerkwerve hebben op Z|ch weinig met elkaar te ma- (c: tan. Beeldende kunst legt de li' gelijke verbinding. Alex en Susanne den Hoed hebben voor de komende weken in hun 'alerie Bellas Artes aan de Heuvelsweg bij Kerkwerve de ®positie Iceland meets Spain 'ngericht. fee tentoonstelling, die gister middag officieel werd ge jend, biedt een mooie menge- van tot werkelijkheid ge- f ^den virtuele landschappen bouwwerken op schaal van- mediterrane streken. Kunst schilder Cees van Gastel uit Roosendaal tekent voor de col lie samen met 'beeldmaker', ofevel kunstzinnig huizenbou- ïer Arthur Meijer uit Amster dam. Van Gastel (1944) is oud ge noeg om beïnvloed te zijn door de Cobrabeweging. Aandacht voor textuur en de mogelijkhe den van diverse materialen kenmerken nog steeds zijn hui dige werk. De verf ligt er altijd dik bovenop en zijn schilde rijen nodigen daardoor uit om eraan te voelen. In Bellas Artes exposeert Van Gastel vooral werk uit zijn re cente serie over IJsland. Hij maakte vorig jaar mei ter gele genheid van zijn zestigste ver jaardag een reis door dat land. „Het was net of ik uit mijn ei gen schilderijen zó in de werke lijkheid stapte. Dit bezoek bracht me bij de bron van mijn. werk", zegt hij er zelf over. De virtuele landschappen die hij eerder schilderde, blijken in IJsland in werkelijkheid te be staan. Dat leverde Van Gastel een on uitwisbare, maar vooral ook in spirerende indruk op. Het re sultaat daarvan was zijn expo sitie Iceland, a dream to re membereind vorig jaar. Dat was tevens de laatste tentoon stelling in zijn eigen galerie De Blauwe Ruiter in Roosendaal. Hij heeft samen met zijn echt genote Wilna Mathijssen beslo ten het wat rustiger aan te gaan doen. Hij blijft overigens wel schilderen. Aardkleuren Arthur Meijer (1951) ontleent zijn inspiratie aan de architec tuur in landen rond de Middel landse Zee. Hij maakt bouw werken tot soms wel een meter hoog. Ze hebben een monumen tale uitstraling door de strakke vorm en ongeglazuurde opper vlakken. Meijer mengt voor de bouw van zijn casas (Portugese woningen) en menzils (Ara bisch voor groot huis) verschil lende soorten klei. Hij creëert op die manier veel verschillen de aardkleuren van bijna wit tot een donker terracotta. Meijer's huizen hebben elk een heel eigen karakter. Zo staat er een casa filosofica, een geslo ten sober ogend huis met een grote 'bovenkamer'. Maar er zijn ook speelsere bouwsels van zijn hand met meer kiem en hoge boogvormige poorten, trappen en terrassen. De kunstenaar wekt er niet al leen de sfeer van dwalen door verlaten straatjes in stille medi terrane dorpen of wijken mee, maar biedt er ook boeiende me taforen voor de mens mee. De één is bescheiden, gesloten of hooghartig, de ander juist openhartig. Expositie: Iceland meets Spain, t/m 6 mei in boerderijgalerie Bel las Artes, Heuvelsweg 2, Kerk werve. Geopend: do.-za., 10.00-16.30 uur, of na telefoni sche afspraak (0111-411610). door Rolf Bosboom De expositie Iceland meets Spaiti in galerie Bellas Artes biedt schilderijen van Cees van Gastel en bouwwerken van Arthur Meijer. foto Marijke Folkertsma ANTWERPEN - Voor de tweede keer is schrijfster Floortje Zwigtman uit Middel burg winnaar geworden van de Gouden Uil Jeugdliteratuurprijs, een van de belangrijk ste literaire prijzen voor Nederlandstalige boeken. Deze keer werd haar roman Schijn bewegingen, die vorig jaar verscheen, be kroond. In 2003 won Zwigtman met Wolfs- roedel dezelfde prijs. De uitslag werd zaterdagavond bekendge maakt in het Hilton-hotel in Antwerpen. De andere genomineerde boeken waren: Het Nachtland van Jan de Leeuw, Konings dochter, zeemanslief van Karlijn Stoffels, Pikkuhenki van Toon Tellegen en Marit Törnqvist en Picknick met taart van Thé Tjong-Khing. Zwigtman, pseudoniem van Andrea Oost- dijk, toonde zich compleet overdonderd toen duidelijk werd dat ze opnieuw de Gou den Uil had gewonnen. „Ik kan echt niet ge loven dat ik hier nu voor de tweede keer sta. Ik ben totaal flabbergasted." Hoewel de or ganisatie er vooraf wel op had aangedron gen, had ze 'uit bijgeloof' geen speech voor bereid. Ze bedankte wel nadrukkelijk haar lezers. „Ik heb al veel complimenten van ju ry's gehad, maar met dit boek heb ik ook veel reacties van blije lezers mogen ontvan gen. Het is als schrijfster heel fijn als je ont dekt dat je lezers op een bepaalde manier weet te raken. Ik wil hun daarom symbo lisch een groene bloem overhandigen." Zwigtman verwees daarmee naar een be langrijk element in haar boek. Een groene bloem is bovendien de naam van de trilogie waarvan Schijnbewegingen het eerste deel is. De roman, vorig jaar ook kandidaat voor de Zeeuwse Boekenprijs, speelt zich af in Londen aan het eind van de negentiende eeuw. Hoofdpersoon is de zestienjarige Adrian Mayfield, die geleidelijk zijn homo seksualiteit ontdekt en als schildersmodel verwikkeld raakt in de herenkringen rond Oscar Wilde. Overdonderend In het juryrapport bij de bekendmaking van de vijf genomineerden was Schijnbewegin gen al omschreven als 'een fascinerende en overdonderende roman'. „In de bekende zwierige maar ook punctuele stijl van Zwigt man worden fantasie en non-fictie gesmeed tot een boeiend psychologisch portret tegen een al even boeiende historische achter grond." Juryvoorzitter Kathy Lindekens maakte za terdagavond duidelijk dat 'de beeld- en taal rijke zoektocht' van Zwigtman, ondanks het hoge niveau van de andere genomineerden, verreweg de meeste indruk had gemaakt. Zij sprak van een 'duidelijke winnaar'. „Ie dereen kan geschiedenis maken, maar al leen de groten kunnen geschiedenis schrij ven", citeerde Lindekens Oscar Wilde. Gisterochtend, na een korte nachtrust, had de verbazing bij Zwigtman grotendeels plaatsgemaakt voor trots. „De concurrentie was geweldig sterk. Het zijn allemaal prach- Floortje Zwigtman met haar roman Schijnbewegingen, waarvoor ze zaterdag de Gouden Uil Jeugdliteratuurprijs kreeg. foto GPD/PR tige kwaliteitsboeken." De extra druk die ze bij het schrijven voelde na haar eerste Gouden Uil, is ze nu naar eigen zeggen 'wel een beetje kwijt'. „Twee keer winnen is zo iets unieks. Het is voor mij de beloning dei- beloningen." Het vervolg op Schijnbewegingen heeft Zwigtman net, 'in een zeer voorlopige vorm', ingeleverd bij de uitgever, Fontijn. „Het is de bedoeling dat het in het voorjaar van 2007 verschijnt." Aanvankelijk zou Een groene bloem een tweeluik worden. „Maar ik laat de hoofdpersoon zo diep in de proble men komen, dat ik nog een boek nodig heb om hem er weer uit te krijgen." Aan het der de deel, dat al helemaal in haar hoofd zit, wil ze nu beginnen. De Gouden Uil, die voor de twaalfde keer werd uitgereikt, bestaat uit een bedrag van 25.000 euro en een tro fee, die is ontworpen door Ever Meulen. Er werd ook een publiekprijs, de Prijs van de Jonge Lezer, uitgereikt. Deze ging naai Het Nachtland van Jan de Leeuw. De Gouden Uil Literatuurprijs, voor volwas senenliteratuur, was voor de roman Ultra marijn van de Nederlandse schrijver Henk van Woerden, die in november vorig jaar on verwacht op 57-jarige leeftijd overleed. De Prijs van de Lezer was voor Stefan Brijs met De engelenmaker. ft kgné Schrier va^ DDELBURG - De brede 3ii>5 jjoi is inmiddels een begrip m Zeeland. Het zijn veelal nieu- gebouwen waarin verschil- |n Je scholen, met soms een peu- speelzaal of kinderdagver- w jj Samen onder één dak zit- I. Zeeland kent ondertussen i idertigtal brede scholen. ~j jde gebouwen zit het meest- rel snor, maar of overal ook j goed uitvoering gegeven Zs* nlt aan de gedachte die ach- iif4 de brede school zit is zeer de jan. Het ministerie van Onder- jd Cultuur en Wetenschap- Zq j(0CW) had bij de invoering 1ade brede school bedacht dat jja a voorziening de ontwikke- skansen van kinderen moet «k «roten, een doorgaande ont- jkelingslijn voor de kinderen óm i realiseren en een sluitend I"* iwerkrond het kind kan creë- u iDie doelstellingen zijn lang gniet overal gerealiseerd. W 'tis ook het Seminarium voor j ihopedagogiek opgevallen. 37" om die reden heeft het semi- 8 jum een brede school-oplei- H «ontwikkeld. Emmy de Kra- r. regiomanager van de Mid- iburgse vestiging van het Se- iiarium voor Orthopedago- ik constateert dat de brede tooi nog te vaak als een be- askwestie wordt benaderd, er te weinig aandacht is voor doelstellingen waarvoor de school eigenlijk is opge- „Het is eigenlijk de bedoe- 2 dat de werelden van een alzo veel mogelijk samenko- minde brede school. Van de iterspeelzaal tot 's avonds de i jrtactiviteiten voor de oude- i waarvoor de gymzaal ge likt wordt. Dat zie je nog te - nadering wijst er op dat je kunt kiezen s.' verschillende doelstellin- mals je als schoolbestuur in- Mg wilt geven aan de brede 30 ooigedachte. Zo is er het ach- standsprofiel, vanuit het idee 'je voor elk kind gelijke on wijskansen moet scheppen door Frank Gijsel AARDENBURG - Brandweerteams uit heel Zeeland en enkele uit Noord-Bra bant werkten zaterdag in Aardenburg hun wedstrijden af op twee banen. De teams van Wemeldinge en Bruinisse be haalden de meeste punten. Nabij het gemeentehuis van Aardenburg waren twee locaties waar branden moes ten worden bestreden. Het spectaculairst was een brand in een schuurtje in de Vleeshouwerstraat. Door het afbranden van een deur ont stond hier een fikje. Hierbij raakte ie mand gewond aan de hand en een tweede slachtoffer was van een ladder gevallen. Daarbij kwam hij met zijn been ongeluk kig in een pin terecht. Hier ging het voor al om het redden van personen. Bij de wedstrijden hogedruk in de opslag plaats van het gemeentelijk museum ging het om een binnenbrand. Een onvoorzichtige medewerker was aan de slag met vluchtige producten. Door dampen en hitte van een spiraalkachel ontstond het vuur dat op adequate wijze bestreden moest worden. Ook hier moes ten twee slachtoffers bevrijd worden. Burgemeester J. Sala reikte na afloop in de gymzaal de prijzen uit. Uitslagen: baan 1: Wemeldinge 2. Sas van Gent 3. Ovezande baan 1. Bruinisse 2. Stadsgewest Vlissingen/Middelburg groep Toren weg 3. 's Gravenpolder. en achterstanden moet bestrij den. Een andere benadering is de kinderen zo lang mogelijk op school houden met voorschoolse opvang en naschoolse opvang, om de ouders in de gelegenheid te stellen zorgtaken en arbeid staken op elkaar af te stemmen. Nog een ander concept is het 'verrijkingsperspectief', dat er van uit gaat dat zo veel mogelijk culturele en maatschappelijke aspecten de school binnenge bracht moeten worden. Hoe het ook zij, veel scholen zijn daar he lemaal nog niet aan toe. Emmy de Kraker maakt duide lijk dat de opleiding waar het Seminarium voor Orthopedago giek in september mee begint niet bedoeld is om leerkrachten in brede scholen duidelijk te ma ken hoe ze les moeten geven. Dat weten ze wel. Het gaat er juist om dat ze leren hoe ze in vulling kunnen geven aan de ge dachte achter de brede school. „We proberen de mensen die in een brede school werken inzicht te geven in de ontwikkeling van een gezamenlijk perspectief. Ze moeten leren letterlijk en figuur lijk over de muren van de school heen te kijken. Er zou een ge meenschappelijke pedagogische visie moeten komen met ouders en overige partners in de wijk." De opleiding is dan ook vooral bedoeld voor leraren die zich be zighouden met het opbouwen, inrichten en realiseren van een brede school. Voor hen is een ge specialiseerde leerroute ontwik keld: opleiding hbo-Master Spe cial Educational Needs: leerrou te 'de Brede School als pedago gisch concept'. In deze leerroute staat centraal het vormgeven van een organisatie waarin bre de zorg voor leerlingen het uit gangspunt is. Tevens moet er ge werkt worden aan een doorgaan de ontwikkeling van leerlingen. De Kraker geeft aan dat de leer kracht heeft geleerd in de eigen klas zo goed mogelijk met de leerlingen te werken. Maar er is niet geleerd om samen te wer ken met anderen in hetzelfde ge bouw. De Kraker: „Soms spre ken ze als het ware een andere taal. Dat zag je bijvoorbeeld goed toen indertijd de kleuter scholen en de lagere scholen werden samengevoegd in de ba sisschool. Dat vergde van beide partijen ook aanpassing. Daar moesten ze mee leren omgaan." Een brandweerman van de ploeg uit Sas van Gent houdt de verbrande arm van een 'slachtoffer' nat tijdens de brandweerwedstrijden in Aardenburg. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13