Debat over keuze locatie opera Niet voor de poes PZC Kijk, dit wordt een stukje Souburg Rolbrug vervangt wellicht beschadigde sluisbrug Terneuzen wil Ondernemers Terneuzen willen uitvoering Vliegende Hollander bij stadscentrum Extra dorpsraad ver nieuwbouw lostkapelle Themamiddag van ANBO Middelburger valt in zuurwater Auto's vernield in Middelburg Vogels gered uit Borssels schuurtje Controle op alcohol in het verkeer Onderzoek naar grensverkeer maandag 27 maart 2006 ■hnrWout Bareman 0INEUZEN - De uitvoering unde opera De Vliegende Hol- uler van Richard Wagner in dkader van het Zeeland Nazo- itrfcstival moet komend na- jjr plaatsvinden op een locatie ju de rand van het stadscen- jnivan Terneuzen en niet bui ode stad. Een groep onderne- kb vindt de plaats die de voor tui heeft van de organisatoren, ■ter uit promotioneel oogpunt, gelukkig gekozen. ieopera, de grootste en duurste roductie van het Nazomer- sdval 2006, belooft een cultu- el hoogstandje te worden. De forbereidingen zijn al geruime juin volle gang. Tijdens de vijf (voeringen speelt een heuse iemaster een centrale rol. Or- nisator R. van Meijel heeft, jar eigen zeggen, een ideale lo- stie gevonden: het zogenoemde paratiepunt in het Kanaal jOSTKAPELLE - De dorps- pad Oostkapelle houdt woens- |ig een extra dorpsraadsverga- triug over de nieuwbouwwijk oordweg-Duinweg. je gemeente Veere hield twee jeken geleden een inloopavond jaarop de schetsen voor het !an bekeken konden worden, ijdens deze avond konden vra- ti worden gesteld. In april ordt het ontwerpplan bespro- in iii de raadscommissie en de meenteraad. 'dorpsraad vindt één avond In vragen te kunnen stellen te itinig. Daarom is met de ge- eente afgesproken dat ieder- n schriftelijk mag reageren 'vrijdag 31 maart. Omdat de jirpsraad graag weet wat de in lets van het plan vinden, rit woensdagavond om half Hit een extra bijeenkomst ge raden in De Halve Maan. agenda SIREEKACTIVITEITEN IGGEKERKE - Dorpshuis Biggekerke, .00-16.00 uur: Tafeltennis voor -plussers; IOUDEKERKE - Sportcentrum Cou- urg,9.15-10.15 en 10.15-11.15 uur: Be i-gen voor ouderen; HISSINGEN - Open Hof, 9.10 uur Ha- lyoga en om 10.45 uur 55+ yoga; foazaal Open Hof, 19.00-20.00 uur: fmbélessen voor beginners en tus- n20.00-21.00 uur voor gevorderden; gazaal, 18.00-19.00 uur: Kung Fu flrjongeren en volwassenen; ilk-lnn, 20.00 uur: Bingoavond voor i door bewoners uit het Middenge- id. Gent - Terneuzen, achter de slui zen. Bedoeling is dat de toe schouwers met bussen worden aan- en afgevoerd. Aan de wa terkant worden tribunes ge plaatst. Een groep ondernemers in Terneuzen juicht de uitvoering van De Vliegende Hollander (no ta bene in het Vliegende Hollan derjaar) toe, maar wijst de loca tie af. De koepelorganisatie Coördinatie Management (C&M) deelt die mening en heeft, na overleg met een aantal ondernemers, besloten bij Van Meijel een andere locatie te be pleiten. De ondernemers hebben een andere 'ideale' locatie op 's-GRAVENPOLDER - Wie zal zeggen wat er in deze schoonhe den omgaat? „Wij zijn niet van deze wereld. Wij houden ons ver re van het menselijk plebs, dat ons stompzinnigheden toefluis tert door de tralies van ons tijde lijke domicilie." De katten die op de tentoonstel ling in sporthal De Zwake in 's-Gravenpolder zijn samenge bracht met het cloel te worden gekeurd op hun vacht, kleur, bouw en karakter, stralen alle maal iets uit vhn 'Je doet maar'. Hun tijd zat het wel duren. Als ze niet al van een andere we reld zijn, dan toch zeker uit een andere tijd. Een tijd dat de lan den in de wereld nog Abessinië heetten, Bengalen, Birma, Siam en Perzië. Mandarijnen zijn er ook en allemaal zijn het de mooi ste exemplaren van hun ras. het oog: de spuikom in de voor haven van de Binnenvaartsluis, pal achter paviljoen Westkant. Daar zouden vier gekoppelde zolderbakken als podium kun nen dienen, terwijl de dijk vol doende ruimte biedt voor de plaatsing van tribunes. Volgens de ondernemers en C M is die plaats probleemloos te berei ken, kan het nabijgelegen Schel- detheater hand- en spandien sten verlenen en worden de toe schouwers tal van mogelijkhe den geboden om het bezoek aan de operavoorstelling te combine ren met een hapje vooraf en een drankje na. Eén van de onderne mers: „Trouwens, kapitein Van Liggen hun wortels ver weg in Azië en Afrika, hun baasjes heb ben er aardig wat kilometers op zitten om in 's-Gravenpolder de show te kunnen stelen. Uit heel Europa zijn ze gekomen en je hoort dan ook alle talen in de sporthal. Maar de liefde voor de kat, dat blijkt kent geen grenzen. Of de baas nu Italiaans spreekt of Deens, de ambulante onderko mens van hun lievelingen zijn even luxe, de uitgestalde toilet spullen even talrijk en de trots is even groot. De bazen (of zijn het de dienaren?) waken bij de kooien tot het hun beurt is om de hoogheden naar de keurmees ters te brengen. Die poetsen ge durig hun keurtafels, bevoelen de katten, treiteren ze wat met een ganzenveer en noteren hun beoordeling in lange tabellen. De gespannen eigenaren zitten in een rijtjes het verloop te vol gen en bij elke beoordeling der Deeken is destijds vanuit de haven weggevaren en niet via de sluizen, want die waren er nog niet." Begrip Van Meijel kan best begrip op brengen voor de wens van de on dernemers. Maar volgens hem is de voorgestelde locatie alleen al uit veiligheidsoverwegingen on acceptabel. „Je hebt daar te ma ken met eb en vloed, met alle consequenties van dien. Dat ver eist tal van extra maatregelen, want vergeet niet dat we op het podium behalve de solisten ook een orkest en een koor kwijt moeten." Van Meijel wijst erop klinkt er een applausje op. De wedstrijd van de Dutch Purr- puss Club, voor de vierde keer in 's-Gravenpolder gehouden, is dat het concept helemaal is toe gesneden op de locatie achter de sluizen. „Dan praat je dus ook over de artistiek-inhoudelijke kant van de zaak." Hij wil best om de tafel met de onderne mers, maar verwacht niet dat ze hem tot andere inzichten zullen brengen. „Begrijp me goed, het is geen onwil. Maar op die plek die zij willen, is het gewoon on mogelijk." Burgemeester J. Lonink van Terneuzen hoopt dat 'gekrakeel' over de locatiekeuze geen ne gatieve gevolgen heeft. Hij meent dat de ondernemers begrip moet hebben voor de 'ar tistieke keuze' van de orga- opnieuw een groot succes. Aan het eind van het weekend weet iedereen weer wie de mooiste is en veel Zeeuwen zijn zich ko- nisatoren. „Ik heb begrepen dat het om een productie van maar liefst 650.000 euro gaat. We moeten daar waardig mee omgaan. En vergeet niet dat het om een kunstproject gaat, niet om zomaar een promotionele gebeurtenis." Hij verwacht ove rigens wel dat ondernemend Terneuzen op commercieel vlak zal profiteren van de uitvoering van de opera. De gemeenteraad van Terneuzen beslist in april over een subsidie van 45.000 euro. Het onafhankelijke raads lid W. Broekhuysen pleit in schriftelijke vragen aan het col lege ook voor de locatie West kant. men verwonderen over zoveel schoonheid en goede afkomst. En de katten? Die doen nog maar eens een verveeld tukje. door Wout Bareman TERNEUZEN - Rijkswaterstaat onderzoekt de mogelijkheid om de zwaar beschadigde noor delijke brug van de zeesluis in Terneuzen te vervangen door een rolbrug. Dat gebeurt op ver zoek van de Vlaamse minister K. Peeters van Openbare Wer ken). De afgelopen dagen hebben deskundigen van waterstaat spoedoverleg gevoerd met hun collega's van de Vlaamse Ad ministratie van Waterwegen en Zeewezen (AWZ). Dat gebeurde mede onder grote druk vanuit de haven van Gent. Haven schepen D. Termont pleit al ja ren voor vervanging van de kwetsbare baseulebruggen door rolbruggen. Rijkswaterstaat rondde geruime tijd geleden een studie naar de vervanging af. Het bleek haalbaar. De kosten, van de operatie (naar schatting zo'n 50 miljoen euro) zouden volledig voor rekening van de Vlamingen komen. Peeters oordeelde.eind vorige week dat, voordat de noordelijke sluis brug wordt gerepareerd, eerst naar de alternatieven moet worden gekeken. Een woordvoerder van de minister: „De AWZ is gevraagd om alle elementen eerst eens realistisch af te wegen." Dat moet snel gebeuren, want de situatie op de zeesluis verdraagt geen uitstel. Ondanks het onderzoek naar de vervanging door een rolbrug' zet waterstaat daarom ook de procedure voor een reparatie door. Uiterlijk eind deze week moet de knoop worden doorge hakt. Onderhoud Bij het onderzoek van wa terstaat worden tal van lopende zaken betrokken. Aangenomen wordt dat reparatie van de brug een kleine 4 miljoen euro vergt. Waterstaat wil van de gelegenheid gebruik maken om ook direct groot onderhoud aan dé brug uit te voeren. Daarmee zou zo'n drie miljoen gemoeid zijn. Havenschepen Termont: „Voor zover ik heb begrepen wordt be keken of het niet beter is dat geld voor reparatie en onder houd te benutten voor een rol brug en aan dat potje ook het geld toe te voegen dat vrijkomt nu blijkt dat de bouw van een diepere tunnel bij Sluiskil goed koper uitvalt dan de 25 miljoen, die Vlaanderen daarvoor moet, bijdragen. Het zou daarbij gaan om 10 miljoen. Tel je dat bij el kaar op, dan ben je al een heel eind." Termont wuift de suggestie om met de vervanging van de brug gen te wachten tot de bouw van een nieuwe zeesluis driftig weg. „Dan ben je minstens twaalf jaar verder en zolang kan dit niet wachten." Burgemeester J. Lonink van Terneuzen deelt die mening. „Er moet nu heel se rieus worden gekeken naar de mogelijkheid om de baseule bruggen snel te vervangen. Ook voor Terneuzen is dat van groot belang." Twijfel In havenkringen in de Kanaalzo ne wordt betwijfeld of Rijkswa terstaat mee zal werken aan de financiële constructie, die nu door de Vlamingen wordt aange dragen. Woordvoerder E. de Fe- ijter van waterstaat vindt het 'in dit stadium van de onderhan delingen onverstandig nader in te gaan op de zaak'. De Tor Flandria, het schip dat eind februari de sluisbrug ram de, passeerde zaterdag overi gens voor het eerst sinds die schadevaring de sluis weer. De passage verliep ditmaal pro bleemloos. VLISSINGEN - De Vlissingse af deling van de Algemene Neder landse Bond voor Ouderen houdt maandag 3 april een the mamiddag in zorgcentrum Ter Reede in Vlissingen. Kees Hamann, directeur van de bibliotheek 't Spui, komt praten over de Kennisklapper. Dat is een systeem in de bibliotheek waarmee kennis en wetenswaar digheden gedeeld kunnen wor den met anderen. Na de pauze is er bingo. De bijeenkomst vindt plaats in de recreatiezaal van Ter Reede en begint om 14.00 uur. Advertentie Digitale telefonie.. DOE MEE, naar wel via de eerste, oordeligste en Zeeuwse jtelecom provider DSP! http://voip.dsp-nl.com I Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur Redactie walcheren Buitenruststraat 18 Postbus 8070 «30 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax: 0118-493009 Ë-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 l 4460 AA GOES pl: (0113)315500 Tax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET ^ww.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Een bezoekster bekijkt de miniatuur treint j es van de Modelspoorvereniging Zeeland door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Aan het Middelburg van nu is geen eer te behalen. Alles is er recht-toe-recbt-aan. Daarom bouwt Fred Hertogs van de Modelspoorvereni ging Zeeland het Middelburgse station uit de jaren zeventig en tachtig na. „Toen waren er tenminste nog een laad- en losperrön, een olieopslag en oude loodsjes." De afgelopen twee dagen was het atri um van zorgcentrum Ter Reede in Vlis singen de thuisbasis van de vereniging in het kader van de landelijke Model - spoordagen. Op lange tafels reden mi niatuurtreintjes in allerlei soorten en maten hun rondjes terwijl de eigenaren verder werkten aan nieuwe stukken spoorbaan, huisjes, boompjes en techni sche onderdelen. „Kijk, en dit wordt een stukje Sou burg", zegt Hertogs, die voorzitter is van de 24 jaar oude vereniging. Hij wijst op een plank mét daarop een stuk spoor en een aantal seinlichten. „Daar komen straks nog de nieuwe woningen van het Bastion in Souburg naast. Ik woon daar in de buurt, dus dat is mak kelijk. Ik maak foto's van het gebied rond het spoor en die laat ik op schaal zetten. Daarna maak ik van kunststof 'huisjes na." Bij Hertogs ontstond het virus precies zoals je zou verwachten. Zijn vader bracht op een dag, toen Fred nog een klein jongetje was, een locomotief en wagentjes mee uit Zwitserland. En daar mee was het kwaad geschied. „Het wa ren treintjes van staal, van het merk Trix Express", zegt hij nog steeds trots. Tegenwoordig wordt dat eerste treintje gekoesterd. „Hij staat thuis keurig in een vitrinekast." De Modelspoorvereniging Zeeland telt zo'n veertig actieve leden. Sinds ruim een jaar beschikken ze over een eigen clubgebouw in Nieuw- en Sint Joos- land. Voor die tijd kwamen de leden eens per maand bijeen om te bouwen aan de spoorwegen. Maar sinds ze een eigen clubgebouw hebben, genieten ze drie keer in de week van hun hobby. „Voorheen zaten we in een schooltje en moesten we alles aan het einde van de avond weer afbreken. Nu kunnen we al les laten staan." De leden hebben allemaal een eigen ge deelte van het spoor met als gevolg dat de treintjes door verschillende land schappen rijden. De ene hobbyist richt zich namelijk op landschappen met koeien, de ander op bestaande straten en weer andere leclen houden zich bezig met het technische aspect van de model- spoorbouw. Een keer in de twee maanden reist Her foto Lex de Meester togs met zijn vrienden af naar Houten waar alles op het gebied van model spoor samenkomt. „Het is een ruil beurs, maar er zijn ook fabrikanten en kleinfabrikanten die er vanuit commer cieel oogpunt heen gaan." Bijna alles is er te vinden. Bijna. Sommige treinen worden alleen door kleinfabrikanten ge maakt, met de hand. Daar bestaan wachtlijsten voor. „Ik sta al twee jaar op een wachtlijst voor een motorwagen van Dubbeldeks Materiaal, ofwel DDM", zegt Hertogs, die uitsluitend Ne derlandse treinen spaart. „Het is eigen lijk de voorste wagon van een dubbel dekker. Maar niet de intercity die in Zeeland rijdt, want dat is de IDD." Is het dan die dubbeldekker met groene bankjes? „Nee, die ook niet", zegt Her togs. „Maar iedereen zal hem ongetwij feld al wel een keer gezien hebben." Zijn allergrootste wens is om een keer een 'hondenkop' te bemachtigen. „Daar sta ik nog niet voor op een wachtlijst. Eerst maar eens wachten tot de DDM binnen is en dan weer verder sparen." RITTHEM - Een 55-jarige Middelburger is gisteren in een bak met zuurwater gevallen tijdens werkzaamheden in Ritthem. De man, een medewerker van een bedrijf aan de Europweg Zuid, liep zondagmiddag om kwart over vier over een rooster. Door onbekende oorzaak brak het roos ter en de man viel in de ruimte eronder, die gevuld was met met zuurwater. Zijn collega's trokken hem vlug op de kant en de bedrijfsambulance bracht hem naar de EHBO-post op het terrein, waar hij direct onder de douche werd gezet. De man klaagde over zijn ogen en had ook vloeistof binnengekregen. Hij is naar het ziekenhuis in Vlissingen gebracht, waar hij een nacht ter observatie moet blijven. Volgens de laatste berichten maakt de man het redelijk. De Arbeidsinspectie zal worden ingelicht. MIDDELBURG - Drie auto's die op een parkeerterrein aan de Pottenbakkerssingel in Middelburg stonden, zijn tussen vrijdag en zondag vernield. De ruiten werden ge broken en er werden deuken gemaakt in de portieren en de carrosserie. Het schadebedrag is onbekend. BORSSELE - De brandweer van Borssele heeft zondag ochtend vroeg kippen en eenden gered uit een schuurtje aan het Molenpad in Borssele, dat door nog onbekende oorzaak in brand was gevlogen. De eigenaar van het schuurtje had er de vogels opgehokt in verband met de vo gelgriep. De brandweer was op tijd om de dieren te red den maar het hele kotje brandde af. De paarden in een naastgelegen wei hadden zoveel rook binnengekregen, dat een dierenarts ze moest onderzoeken. De gezondheids schade bleek beperkt. GOES - De politie heeft tussen vrijdagavond 23.00 uur en zaterdag 4.00 uur tijdens een rijdende controle op Schou- wen-Duiveland en Noord-Beveland gecontroleerd op alco hol in het verkeer. In Zierikzee en Oosterland werden kor te staande controles gehouden. In totaal zijn er zeventig blaastesten afgenomen, waarvan één bestuurder, met te veel alcohol op achter het stuur zat. Hij kreeg een boete en een rijverbod van zes uur opgelegd. TERNEUZEN - De komende weken worden 22.000 gezin nen in de Euregio Scheldemond (Oost- en West-Vlaande ren en Zeeland) betrokken bij een grootschalig onderzoek naar de grensoverschrijdende bezoekersstromen. Dat ge beurt door middel van een telefonische enquête. Iri mei en juni wordt ook een groot aantal straatinterviews gehou den. Doel is inzicht te krijgen in met name het koopgedrag van de Zeeuwen en Vlamingen, maar ook het horecabezoek en de 'uitgaansgewoonten' worden gepeild. Het is het om vangrijkste onderzoek naar bezoekersstromen in het grensgebied tot nu toe. In Zeeland wordt 3700 gezinnen- benaderd, in Vlaanderen ruim 18-000. Het is voor het eerst dat een dergelijk integraal onderzoek wordt uitge voerd. door Mieke van der Jaqt Een keurmeester bekijkt nauwkeurig één van de tentoongestelde katten tijdens de internationale kat tenshow in's-Gravenpolder. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 11