YS vrezen geweld rond verkiezingen in Italië Tieners verzinnen slimme oplossingen watertekort Jij m belcompany 4 EXTRA 25% Bel€ompamy PZC Bestand ETA in Oslo en Genève voorbereid TUTTTïTTT Tbc nadert oosten van Europese Unie MM D3BHI HÜMBEEIi 7 Waarschuwing komt Berlusconi goed uit I Paus benoemt eerste vijftien kardinalen na aantreden Zonder benen naar top van Mount Everest Premier India paait Pakistan BIJ KPIU MOBIEL HM s 1 zaterdag 25 maart 2006 (wrHans Geleijnse (OME - De Italiaanse verkie- Igsstrijd komt steeds meer in schaduw van geweldsdrei- le staan. Romano Prodi, jjsürckker voor centrumlinks, )ieft zijn rivaal premier Silvio Berlusconi ervan beschuldigd '(Verenigde Staten te hebben Iiangezet tot een veiligheids- (jarscluiwing aan Amerikaan- ]k burgers, die Italië dit voor- jar willen bezoeken. Volkomen onnodig zei Pro- i. „Dit verhoogt alleen maar de en creëert een klimaat Voor hij zijn beldag ïed-had hi] persoonlijk de Ame- ikaanse ambassadeur gebeld Eazich te laten informeren. Ser een goéde vriend van s Amerikaanse president Bush ontkende Prodi's beschuldi- jjg en beschuldigde zijn con- iurrent van 'ongepaste inmen- ong in de aangelegenheden van andere staat.' De Ameri- iaanse regering heeft volgens fe prémier het volste recht zijn forgers te waarschuwen voor' itêle risico's bij een bezoek aan talie. Opvallend aan de waar- s'nuwing van de Amerikanen is Mhet risico van geweld bij ver- mifaties een promi- ïnte eerste plaats krijgt. Ver killende Italiaanse kranten ci- srden gisteren woordvoerder taanda Rogers Harper van het krikaanse ministerie van Bui- ialandse Zaken, die zei dat. de Bush de Italiaanse zor- p over geweld tijdens de ver- [pzingscampagne deelt. Ueafgeloperi weken hebben ver killende ministers van de rege- ■ag-Berlusconi geweld en aan- Égen voorspeld. Zonder overi- ps precies duidelijk te maken de dreiging vandaan bint, Wel werd verwezen naar k bomaanslagen in Madrid v»r de Spaanse verkiezingen na maart2004, waarbij 191 van onze redactie 'buitenland VATICAANSTAD - Paus Benedietus XVI heeft giste ren vijftien kardinalen geïnstalleerd. De kardina len werden met gejuich ont haald op het Sint Pieter plein, nadat Benedietus zijn zegen over hen had uit gesproken. Het gaat om de eerste kar- J dinaalsbenoemingen die de kerkvorst doet sinds zijn aantreden vorig jaar. Onder de nieuwkomers is de Pool Stanislaw Dziwisz, aartsbisschop van Krakow en voorheen de persoonlijk secretaris varide vorig jaar overleden paus Johannes Paulus II. Opvolger Ook de opvolger van Bene dietus als hoofd van de Va ticaanse congregatie voor de geloofsleer, de Ameri kaan William Levada en de Sloveen Franc Rode, pre fect van de congregatie voor de instituten voor het gewijde leven, behoren nu lot het college van kardina len. Hetzelfde geldt voor de on- 'ongs benoemde aartsbis schoppen van Manilla, Bor deaux, Toledo en Bologna. Van de vijftien nieuwe kar dinalen zijn er twaalf on der de tachtig. Zij mogen deelnemen aan het con claaf dat na het o'verlijden van Benedietus een nieuwe Adviseurs Kardinalen zijn na de paus dc hoogste gezagsdragers 'n de Rooms-Katholieke Kerk. Ze fungeren als advi seurs van de paus en be- eidsmakers van de wereld kerk. Nederland telt twee kardi nalen: aartsbisschop Simo- "is van Utrecht en Johan nes Willebrands, Simonis' voorganger in Utrecht en nud-president van het be stuursorgaan voor de oecu mene in het Vaticaan. Wil- ebrands (96) is de oudste kardinaal. ANP/AFP mensen om het leven kwamen. Prodi en verschillende andere voorlieden uit zijn Olijf-coalitie kregen bijval van minister van Cultuur Buttiglione, die de Ame rikaanse bezorgdheid 'overdre ven' noemde. Ook klaagde hij over mogelijke schade voor de toeristensector en hij riep bui tenlanders daarom op gewoon haar Italië te komen. Het ministerie van Buitenlandse Zaken van de VS doet het voor komen alsof het om een routine waarschuwing gaat, waarvan er jaarlijks zo'n tachtig de wereld worden rondgestuurd. Maar de laatste keer dat het een Euro pees land betrof was in novem ber vorig jaar, toen Frankrijk ge troffen werd door massale rel len van jonge migranten in de voorsteden. Van een dergelijke situatie is in Italië geen sprake. Maar de Amerikanen schijnen andere informatie te hebben. Als 'bewijs' wordt in de waar schuwing een demonstratie van 11 maart in Milaan genoemd, waarbij een grote groep anar chisten en non-globalisten kei hard botste met de politie. Elf agenten raakten gewond en veer tig betogers werden gearres teerd. Verder wordt 'uit voor zorg' gemeld dat grote manifes taties gemakkelijk kunnen uitlo pen op geweld en er ook sprake kan zijn van spontane, poten tieel gewelddadige demonstra ties. De Amerikaanse waarschuwing komt Berlusconi in elk geval goed uit. Niet alleen kan hij nu zijn democratische tegenstan ders als 'vermomde bolsjewis ten' afschilderen, ook sugge reert hij herhaaldelijk dat links 'de straat' wil gebruiken om hem ten val te brengen. Na een bezoek aan. Genua, be gin deze week, waarbij het enke le keren tot incidenten kwam tussen .300 scholieren en non-globalisten, beschuldigde hij Prodi en links ervan 'squadri- sti' op hem af te sturen. De term slaat op de knokploegen waar mee de fascistische dictator Mussolini indertijd politieke te genstanders intimideerde. Vol gens Berlusconi was er in Ge nua sprake geweest van een 'po ging tot staatsgreep' en dreigde in Italië een 'noodtoestand van de democratie'. GPD door Kees Bos BRUSSEL - Tuberculose rukt op ten oosten van de EU, waarschuwt het EU-agent- schap voor ziektepreventie OECD. Landen als Georgië, Wit-Rus- land, Oekraïne, Moldavië heb ben de meeste tbc-gevallen in de wereld. Het aantal stijgt' zelfs gestaag. „De voortduren de toename in de voormalige landen van de Sovjet-Unie kunnen we niet laten door gaan", stelde Zsuzsanna Ja- kab, directeur van het OECD, gisteren. „De tbc reageert er steeds slechter op antibiotica. Als we de gezondheid in de EU willen beschermen, moe ten de dit probleem op de drempel aanpakken". Onderzoek in 2004 toont dat bijna honderd op elke 100.000 inwoners van de voor malige Sovjet-Unie tbc heb ben. Dat is een kwart meer dan eind jaren negentig. Daar entegen is het aantal tbc-pa- tiënten in de EU in dezelfde tijd gedaald van twintig naar. dertien per 100.000 inwoners, aldus het OECD. Als een tuberculosepatiënt niet of niet goed wordt behan deld, kan de ziekte dodelijk zijn. Het EU-agentschap houdt 17 tot 19 oktober in Ko penhagen een conferentie over het probleem. Doel is de politici in de EU wakker te schudden over de oprukken de ziekte. Actieplan Naar verwachting wordt een actieplan van de wereldge- zondheidorganisatie WHO be sproken. „We moeten de krachten bun delen en we moeten ook goed toezien op tbc-varianten die niet'meer reageren op medicij nen." ANP (Advertentie) Een Zuid-Afrikaanse vrouw draagt twintig liter water die ze uit een gemeenschappelijke tap gehaald heeft naar haar huis. Kinderen in de Derde Wereld weten vaak met eenvoudige acties te bereiken dat hun gemeenschappen basisvoorzieningen krijgen. Simpelweg omdat ze niet verzanden in politieke of ideologische conflicten. foto Nic Bothma/EPA Tijdens het Wereld Water Fo rum, afgelopen week in Mexi- co-Stad, lieten ook tieners zich niet onbetuigd. Zo'n 100 kinde ren uit 30 landen namen deel aan het Kinder Water Forum. Terwijl de volwassenen debat teerden over ideologische ge schillen, kwamen de tieners met acties om mensen te bereiken die het hardst getroffen worden door gebrek aan schoon water en basishygiëne. door Monica Campbell MEXICO STAD - De 13-jarige Suresh Bara runt een club op het platteland van Nepal, die met microfinanciering toiletten bouwt. De 15-jarige Ibarhim Adamuy, voorzitter van het Ni- geriaanse Kinderparlement, zet zijn regering aan tot actie om de problemen op te lossen. De 16-jarige Colombiaanse Anyeli Gonzalez heeft op haar school in samenwerking met wa terbedrijven een milieubewust wordingsprogramma opgezet. En de 15-jarige Happy Sisom- phone uit Laos heeft een radio programma waarin hij voorlich ting geeft over hygiëne, „De ideeën van de kinderen zijn eenvoudig, maar veranderen wel de houding en het gedrag van een hele gemeenschap", zegt Jamal Shagir, directeur van het water en energiedeparte ment van de Wereldbank. In de conferentiehal mengden de tieners zich onder de 11.000 volwassen deelnemers uit meer dan 100 landen, onder wie top mensen uit het bedrijfsleven, mi nisters en voorzitters van non-gouvernementele organisa ties. De tieners houden zich ver re van de politieke en economi sche agenda's en concentreren zich op een gezamenlijke aan pak. Ze zijn hier om te leren over eikaars projecten en die in formatie te verspreiden onder zoveel mogelijk kinderen. Vanes sa Tobin, directrice van de wa ter en hygiënesectie van het VN-kinderfonds, Unicef zegt: „De kinderen zijn niet zo diplo matiek in wat ze zeggen. Het is allemaal erg direct en eerlijk." Haar afdeling verzorgt onder wijsprogramma's in 70 landen. De bedoeling is hier zoveel mo gelijk kinderen bij te betrekken. „Als je jonge mensen er vroeg ge noeg bij betrekt, heeft dat 20 jaar later resultaat. Kinderen vergeten niet wat ze hebben ge leerd." Goede resultaten Het financieringsprogramma voor toiletten van Suresh, opge zet met advies van Unicef, heeft al goede resultaten behaald: tweederde van de huizen in zijn dorp is nu voorzien van een toi let. De Ethiopische Ojulu Okelli probeert zijn school te voorzien van stromend water en toilet ten. Zijn dorpje Gambella grenst aan het totaal verarmde en door oorlog verscheurde Zuid-Soedan en hij heeft slechts schoon water als zijn moeder en zus de 5 kilometer lange tocht naar de dichtstbijzijnde bron hebben gemaakt. Hij heeft sa men met vrienden op school een milieuclub opgericht, die het ge bied rond het schoolgebouw schoonhoudt. Ze hopen dat dit opvalt bij de dorpsleiders, zodat die zich op hun beurt voor de school inzetten. Happy Sisomphone bereikt met zijn radioprogramma vele Laoti- aanse kinderen. „Op school wordt ons wel geleerd onze han den te wassen, maar niemand weet waaróm. Dus interview ik mensen die vertellen waarom hy giëne zo belangrijk is", zegt hij. Unicef-woordvoerster Claire Ha- jaj vindt dat kinderen van onge kend belang zijn voor de projec ten. „Zij geven de informatie door aan hun familie en vrien den, ze zorgen voor een domi no-effect. Als volwassenen kin deren deze initiatieven zien ne men, worden ze gestimuleerd ook iets te doen." GPD WELLINGTON - Zonder benen naar de top van de Mount Ever est in Nepal. Een Nieuw-Zee- landse bergbeklimmer laat zich er ondanks zijn handicap niet van weerhouden het hoogste punt op aarde te bereiken. In mei wil hij zijn poging wagen. De 47-jarige berggids kwam 24 jaar geleden 14 dagen in een ijs- grot vast te zitten. Na zijn red ding bleek dat beide benen be vroren waren en moesten wor den afgezet. Hij handhaafde ech ter zijn-hobby. Met kunstbenen bedwong hij in 2002 de Cho Oyo (8201 meter) in de Himalaya. Volgens de man is de klim een kleinigheid. „De. Mount Everest is maar 650 meter hoger dan de Cho Oyo. Hoe hoger, hoe makke lijker het gaat. Het lijkt wel of ik op die hoogte minder last heb van mijn handicap dan gewoon op straat." ANP /DPA AMRITSAR - Het vredesproces tussen aartsrivalen India en Pa kistan moet uiteindelijk resulte ren in een 'verdrag van vrede, veiligheid en vriendschap'. Dat zei de Indiase minister-presi dent Manmohan Singh gisteren in Amritsar. „Ik doe dit aanbod aan het Paki staanse volk tijdens deze histori sche gebeurtenis", zei hij in de Noord-Indiase stad kort voor de start van een nieuwe busdienst tussen beide landen. Singh zei dat New Delhi zich blijft inzet ten voor vrede die Pakistan en India volgens hem veel econo misch voordeel kan opleveren. Singh prees de Pakistaanse pre sident Musharraf voor zijn strijd tegen de terreur. „Gene raal Musharraf ondernam con crete stappen om het terrorisme in te dammen en daar prijs ik hem voor. Maar in het belang van zowel India als Pakistan moét er meer gebeuren." New Delhi beschuldigt de rege ring in Islamabad ervan islamiti sche rebellen te steunen die in Kashmir vechten tegen het In diase bestuur. Beide landen heb ben in het verleden al twee oor logen uitgevochten over de re gio. Sinds januari 2004 is de re latie tussen India en Pakistan sterk verbeterd, maar een oplos sing voor Kashmir lijkt nog ver weg. Singh herhaalde gisteren dat In dia zijn deel van Kashmir niet zal opgeven. ANP/RTR door Henk van den Boom BARCELONA - Het bestand van de ETA, dat gisteren officieel is ingegaan, is bijna een half jaar lang intensief voorbe reid in Genève en Oslo. Vertegenwoordi gers van de regering-Zapatero hebben daar met ETA-leden onderhandeld over de voorwaarden voor een staakt-het-vu- ren en een daaropvolgend vredesproces. Volgens bronnen uit Baskenland verlie pen de contacten niet rechtstreeks, maar werd er bemiddeld door een niet nader bekend gemaakte internationale organi satie. Oslo vormde al eerder de spil bij in ternationale vredesprocessen, zoals in het Midden-Oosten. De regering in de Noorse hoofdstad wilde gisteren niet rea geren op het nieuws. In augustus 2004, een paar maanden na het aantreden van de socialistische rege ring- Zapatero stuurde de ETA een brief aan de nieuwe machthebbers in Madrid Arnaldo Otegi met het voorstel om te ondei'handelen: Het duurde bijna een jaar voordat de Spaanse regering daar op reageerde. Ma drid wilde er zeker van zijn dat het voor stel serieus was. In juli 2005 vonden de eerste indirecte contacten plaats in het Zwitserse Genève. In die onderhandelin gen werd de formulering 'permanent staakt-het-vuren' overeengekomen. Die term werd ook gebruikt' bij de onderhan delingen met de Ierse IRA. Voorwaarden De besprekingen gingen vooraf aan de goedkeuring door het Spaanse parlement van het voorstel van premier Zapatero om met de ETA te onderhandelen, als die geweld zou afzweren. In november zijn de voorwaarden in Oslo definitief be krachtigd. Al vanaf 2002 was er een kentering merk baar bij de ETA. Arnaldo Otegi, leider van Batasuna, de politieke tak van de or ganisatie, had toen al besprekingen ge voerd met de Socialistische Partij in Bas kenland, de groepering van premier Za patero. Daarin werd afgesproken dat de onder handelingen tussen de Spaanse regering en de ETA moesten worden losgekoppeld van de louter politieke kwesties. Intussen had de terreurgroep al ander half jaar geen dodelijke aanslagen meer gepleegd. Maar er waren meer signalen dat de ETA hun gewelddadige acties wilde beëindi gen. Otegi zei in november 2004 op een politieke bijeenkomst van de Baskische beweging dat een 'demilitarisering van het conflict' tot de mogelijkheden behoor- - de. Otegi speelt een cruciale rol in de oplos sing van het conflict. Hij wordt door ie dereen gezien als de aangewezen man om met de regering te onderhandelen. Het cy nische is dat hij binnenkort de gevange nis in moet vanwege diverse aanklach ten. Hij zou afgelopen week al moeten voorkomen, maar kreeg uitstel omdat hij verkouden was en koorts zou hebben. GPD Alleen bij BelCompany en nergens anders: SAMSUNG P300 Telefoon zo groot als een fj creditcard, slechts 8,9 mm dik! ■12 maanden 25% korting op je abonnement t.w.v. 75,-* - geen aansluitkosten t.w.v. 52,50 - toestelvoordeel: 569,99 SAMSUNG D800 De nieuwste en dunste slidephone van Samsung. Kleuren: zwart en wit 6 maanden 25% korting op je abonnement t.w.v. 30,-* geen aansluitkosten t.w.v. 52,50 toestelvoordeel: 449,99 Headset naar keuze van maximaal 50,- SAMSUNG Z510 Ontwikkeld voor supersnelle UMTS verbinding, je hoeft dus geen vergadering te missen. 2 ja 12 maanden 25% korting op je abonnement t.w.v. 75,-* geen aansluitkosten t.w.v. 52,50 toestelvoordeel: 529,99 SAMSUNG E530 OTAZU Onbetwist de meest trendy www.belcompamy.nl Alle netwerken. Alle toestellen. Alle vrijheid. Aanbieding is geldig t/m 31 maart 2006. Vraag in de winkel naar de voorwaarden Prijswijzigingen, druk- en zetlouten vooibehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 7