Meer bedrijven slecht voor natuur PZC PZC Door weer en wind naar onthaalkamer Amateurfotografen Sasse Fotokring tonen hun werk Hulst wil verdienen aan bouwen op grond van gemeente 15 Uitbreiding Stampershoek tast open polderlandschap aan lommelmarkt öoortje Vondsten Onder de Toren te kijk Veldnamen Walcheren verzameld Hotelgast slaat ruitjes in Avond over ontpoldering Terneuzense Nieuwstraat zomerklaar Expositie in Palazzoli Huis Hulst zaterdag 25 maart 2006 irFrank van Cooten jOSTBURG - De uitbreiding rail liet bedrijventerrein Stam- vrshoek ten noorden van de S58 in Oostburg is te belastend pjor het open polderlandschap. gcl authentieke dijkenland- (tliap wordt aangetast. is een van de redenen waar- ia de Provinciale Commissie jjigevingsbeleid (PCO) niet overtuigd is van de noodzaak ipershoek in noordelijke iting uit te breiden. De PCO jelt het dagelijks provinciebe- daarom voor dit deel van ij te wijzigen bestemmings- af te keuren. :e adviescommissie gaf al eer- aan de 'sprong over de N58' ^voorbarig te vinden. Uitbrei- ingaan de noordzijde past vol- ais de commissie niet in het Streekplan Zeeland. Zo sluit de atbreiding niet aan bij bestaan- fe bebouwing en worden na- cultuur- en landschappe- ijke waarden niet ontzien. Daar- aast vindt de commissie de ioordelijke uitbreiding in het lader van het gebiedsplan Na- iurlijk Vitaal planologisch on- Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax; 0115-645742 P-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René van Stee Trits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 F-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax; (0113)315669 F-mail: redaetie@pze.nl 'nternet www.pzc.nl F-mail: web@pzc.nl zegt Sluis aan de toekomst te willen denken. Tevens streeft het gemeentebestuur naar een betere kwaliteit door het bedrij venterrein zowel zuidelijk als noordelijk van de N58 te situe ren. Op Stampershoek-Noord zijn bedrijven van een zwaarde re milieu-categorie voorzien, zo als transport en overslag. Zuid is vooral bedoeld voor bedrijven die minder belastend zijn voor het' milieu. De PCO onder schrijft dit standpunt maar meent dat ook een ander ont werp aan deze uitgangspunten tegemoet had kunnen komen. De commissie had immers al eer der aangegeven bezwaren te heb ben tegen de ontwikkelingen op het noordelijke deel. De gemeente had het maken van een nieuw stedebouwkundig ont werp voor Stampershoek vol gens de commissie moeten on derzoeken dat wel voldoet aan provinciale uitgangspunten. Sluis heeft volgens de commis sie onvoldoende aangetoond dat dit alternatief niet uitvoerbaar is. „Met een goed stedebouwkun dig ontwerp is êen voldoende groot en kwalitatief goed bedrij venterrein ten zuiden van de N58 realiseerbaar", vindt de commissie. De gemeente zegt ook dat het plandeel Noord uit financiële overwegingen noodzakelijk is. Er zijn immers al gronden aan gekocht. Volgens de commissie mag het geld niet doorslagge vend zijn. Bovendien bestaat bij de commissie de indruk dat een eventueel financieel tekort door de gemeente Sluis kan worden opgevangen. De PCO gaat overigens wel ak koord met de uitbreiding van Stampershoek ten zuiden van de N58. Er is een goede land schappelijke visie gemaakt en zware milieubelastende bedrij ven zijn uitgesloten. Schaal Ook twijfelt de commissie eraan j; de uitbreiding van dertig hec- ferepast bij de schaal van Oost- fcui'g. De commissie vindt daar- 031'dat eerst de ruimte ten zui- ènvan de N58 voor de uitbrei- inggebruikt moet worden. De Sluise gemeenteraad besloot september vorig jaar toch sloord te gaan met de uitbrei- ing van Stampershoek zowel jai zuiden als ten noorden van N58. Volgens de gemeente Sluis past de uitbreiding wel de- elijk in het provinciaal beleid. Stampershoek staat immers in kIntegrale Ontwikkelingsvisie Sadi'ijventerreinen. Dit is een unde basisdocumenten van Na- buriijk Vitaal. s de PCO kan uit het ge- Msplan niet worden afgeleid al de noordelijke uitbreiding jianologisch aanvaardbaar is. fat het aantal hectares betreft KLOOSTERZANDE - Show- tand Kloortje uit Kloosterzan- 1c houdt dit weekeinde weer de pote rommelmarkt. 11 meer dan dertig jaar trekt dit jaarlijkse evenement vele hon- dsrden koopjesjagers en snuffe laars naar liet clubgebouw van ieshowband. Ook in een bijge plaatste tent en op het aangren sde plein staan, massa's goede- ien uitgestald, die afgelopen week bijeen zijn gegaard door ce organisatoren. De rommel markt begint vandaag om klok slag 10.00 uur en duurt tot 's avonds. Dan is er vanaf 20.00 ;ffi' ook nog een grote bingo avond, Morgen is de markt ge opend vanaf 10.00 uur en wordt om 17.00 uur afgesloten met de islag van de grote loterij. Tiny Maenhout van de gemeente Sluis geeft uitleg aan de groep, door Frank van Cooten SLUIS - Het was gisteren eigenlijk geen weer om een mooie toertocht langs de kust van West-Zeeuws-Vlaanderen te maken. Toch trotseerde een Europees gezelschap van ongeveer dertig verte genwoordigers van regionale overheden en lokale bedrijven uit West-Noorwe- gen, Zweden, Denemarken, Groot-Brit- tannië, Duitsland en België weer en wind. Ze kwamen onder meer kijken hoe de gemeente Sluis omgaat met het autover keer langs de kust. Deze mensen zijn projectpartners in het Europese project SustAccess. Deze groep adviseert overheden op het ge bied van transport en mobiliteit. SustAccess ijvert voor het terugdringen van de auto en bevordert andere manie ren van transport zoals per trein, boot, tram, bus, fiets en te voet. Na een bezoek aan Kortrijk waar het ge meentebestuur zeshonderd fietsen be schikbaar heeft gesteld aan studenten, werd gisteren de gemeente Sluis aange daan. Projectleider Dirk Harmsen van de Zweedse provincie Vastra Götaland, de hoofdpartner van SustAccess,-beseft ter dege dat het onzin is de trein in West-Zeeuws-Vlaanderen te promoten. „Voor dit gebied zijn andere maatrege len nodig. Die zijn er talrijk. Je kan de toeristen in elektrische golfkarretjes la ten rijden of aan boord laten stappen van een boot die langs de kust vaart. Ook kun je een tram laten rijden en ze ker de fiets bevorderen. Allemaal maat regelen om het autogebruik in de kust strook van West-Zeeuws-Vlaanderen terug te dringen. Met wat creativiteit kom je een heel eind." SustAccess heeft een budget van zes mil joen euro te besteden voor maatregelen in de komende drie jaar om het autoge bruik daadwerkelijk terug te dringen. Dat moet deels gebeuren door een verbe tering van de infrastructuur en een bete re toegankelijkheid. Zoals bekend heeft Sluis concrete plan nen de stroom auto's in de kuststrook terug te dringen. Vooral de Zeeweg is in de zomer een ramp. Massa's toeristen rijden over deze weg op zoek naar de camping of om een parkeerplek te zoe ken. Veel vakantiegangers parkeren hun au to nog steeds in de berm om zo dicht mo gelijk bij het strand te zitten. Om het autogebruik terug te dringen wil Sluis bij onder meer Nieuw- vliet-Bad en Cadzand-Bad parkeeront- haalkamers aanleggen. Op deze par kings kunnen een paar duizend auto's terecht. Van daaruit kan de toerist per fiets of bolderkar naar het strand. In Nieuw- vliet wordt de bestaande parking bij pa toto Peter Nicolai viljoen Saint Pierre ingericht als ont haalkamer. Elke onthaalkamer wordt voorzien van een unit met toiletten en een faciliteit om het zand van de voeten te spoelen. Vier architecten uit Zweden, België en Nederland kregen de opdracht een ont werp te maken. Tiny Maenhout, mana ger Toerisme van de gemeente Sluis, maakte gisteren bekend dat de jury het dagelijks gemeentebestuur van Sluis ad viseert in zee te gaan met architectenbu reau Kanozi uit het Zweedse Göteburg. Kleuren Dit bureau werkt met kleuren. „Om de parkeeronthaalkamer komen vlaggen masten. In Nieuwvliet komen daar bij voorbeeld allemaal rode vlaggen aan te hangen. Langs de toevoerwegen komen ook rode vlaggen te staan zodat de toe rist weet naar welke onthaalkamer hij op weg is. Iedere badplaats, krijgt dan een eigen kleur", zegt Maenhout. Projectleider Dirk Harmsen juicht deze ontwikkeling toe. „Deze streek is nog steeds heel erg op de auto gericht." door Gino van den Broecke SAS VAN GENT - Met een di versiteit aan onderwerpen to nen de leden van de Sasse Foto kring hun werken van het afge lopen jaar. Voor de 42e keer houdt de vereniging haar jaar lijkse fototentoonstelling. In de foyer van cultureel cen trum De Speye zijn een zestigtal foto's van negen leden te zien. Het werk van de fotografen loopt uiteen van stillevens tot portretten en van stadsbeelden tot natuurfotografie, zowel in kleur als zwart-wit. Van de zés tien leden tellende Fotokring zijn er nog slechts twee, die zich op de 'ouderwetse' analoge foto grafie richten, terwijl de overige leden zijn overgestapt naar het digitale werk. Gerard van Rossum is lid van het eerste uur en één van de twee analoge fotografen. „Ik wil gewoon helemaal niet overstap pen. Ik ben zo'n zestig jaar be zig met foto's maken en nu heb ik het naar mijn mening pas een beetje in de vingers. Dan is het voor mij niet interessant om over te stappen." Naast de foto's die in de foyer hebben twee leden ook in een zaal hun 'eigen' expositie opge hangen. „Henk Storm en Hu- Gerard van Rossum, het op een na oudste lid van de Sasse fotoclub, hangt nog even een van zijn foto's recht voor de opening. foto Peter Nicolai bert Casier wilden graag meer van hun werk tonen en doordat er een zaal leeg stond, hebben we hun die mogelijkheid kun nen bieden", aldus voorzitter Bennie Janssens. Een vakjury koos gisteravond de foto Jeans van fotograaf Plu- bert Casier tot beste van de ex positie. Het publiek kan door middel van een enquêteformulier het hele week end hun eigen favoriet kiezen. Dat lid wint dan de pu blieksprijs. Bennie Janssens werd door de leden zelf gekozen tot beste fotograaf van de Foto kring over het afgelopen jaar. De expositie is ook vandaag van 13.00-18.00 uur nog te bezoeken en morgen van 10.00-18.00 uur. HULST - Echt bijzondere vondsten zijn er niet gedaan, maar toch presenteert de werkgroep Stadsarcheologie van de oudheidkundige kring in Hulst wat er bij de opgra vingen op het terrein van bouwproject Onder de Toren in de Plulster binnenstad zoal is gevonden. Een groep vrijwilligers is de hele winter ijverig bezig ge weest met het schoonmaken, sorteren en beschrijven van de zeshonderd kilo aardewerken scherven die uit de beer- en waterputten op het terrein in de hoek van de Lange- en de Korte Nieuwstraat, naast de basiliek in Hulst naar boven kwamen. In totaal hebben de vrijwilligers 25 dozen vol aardewerken scherven verwerkt en in elkaar geplakt. Aan de hand van foto's wordt nog bepaald welke stukken voor definitieve restauratie en tentoonstelling in aanmer king komen. Mensen die nieuwsgierig zijn wat er zoal ge vonden is bij Onder cle Toren, kunnen woensdag 29 tot en met vrijdag 31 maart terecht in het 's Landshuis aan de Steenstraat in Hulst. Leden van de werkgroep Stadsar cheologie zijn die dagen ook aanwezig om uitleg te geven bij de voorwerpen, die er tentoongesteld zijn. Belangstel lenden kunnen terecht van 14.00 uur tot 17.00 uur. MIDDELBURG - De Heemkundige Kring Walcheren heeft het in 1972 begonnen velclnamenonderzoek afge rond. Dat gebeurde gisteren met de presentatie van het zesde veldnamenboek, over Arnemuiden, Klevers kerke, Grijpskerke, Middelburg, Oost- en West-Souburg en Sint Laurens. Bijna 35 jaar zijn, met name door vrijwilligers, de vroeger gebruikte veldnamen die aan percelen werden gegeven, verzameld. Veel van deze namen raakten in on bruik door het verkavelen van de gronden op Walcheren. Als gevolg hiervan verdween de middeleeuwse, kleinscha lige perceelsindeling. Door het langjarige onderzoek heeft de Heemkundige Kring de historische namen voor het na geslacht vastgelegd. Steeds werd een gedeelte van Walche ren doorgelicht. Het eerste veldnamenboek verscheen in 1975. Over het he le eiland zijn er 6083 veldnamen verzameld en voor zóver mogelijk ook verklaard. Het was niet in alle gevallen meer mogelijk de herkomst van een naam te achterhalen. De kring heeft de bevindingen neergelegd in zes publica ties. Het onderzoek werd geregeld door een speciale com missie. Twee leden waren er al die tijd bij betrokken: W. van der Heijden en A. de Klerk. GOES - Een dertigjarige hotelgast uit Zuid-Afrika is in de nacht van donderdag op vrijdag in Goes aangehouden nadat hij in een hotel-restaurant aan de Grote Markt twee ruitjes had ingeslagen. De man wilde om vijf uur 's nachts naar zijn hotelkamer gaan, maar kon cle sleutel van de voordeur niet vinden. Toen' hij op de voordeur klopte en er geen reactie kwam, klom hij via het dak naar de binnenplaats en sloeg daar twee ruitjes in. Eén getuige belde de politie, die de man aanhield. HEINKENSZAND - De provincie houdt dinsdag 28 maart vanaf half acht een inloopavond over natuuront wikkeling langs de Westerschelde in de Stenge in Hein- kenszand. TERNEUZEN - De Nieuwstraat in de binnenstad van Terneuzen wordt 'zomerklaar' gemaakt. De horecaondernemers en de ge meente slaan de handen ineen om het uitgaanscentrum een flo- rissanter aanzien te geven. In het verleden werd regelmatig gepoogd de Nieuwstraat en om geving aantrekkelijker te ma ken. Er werd zelfs een Kwali teitskring Veilig Uitgaan gefor meerd, die moest afrekenen met het slechte imago van de straat (agressie, vernielingen, hangjon geren, vechtpartijen). Maar goed uit de verf kwamen de maatregelen nooit. Het uitgaans centrum bleef een zorgenkindje voor de gemeente, de politie en de betrokken ondernemers. Nu wagen de gemeente en de hore ca een nieuwe poging. Wijkcoör dinator C. van Dorst van de ge meente: „We gaan onder meer prullenbakken vernieuwen en verplaatsen, oneffenheden in het wegdek weghalen en ver keersborden rechtzetten." Maan dag om tien uur wordt het start sein gegeven. Dan wordt het grof vuil opgeruimd. De schoon maakactie wordt vrijdagmiddag feestelijk afgerond. Burgemees ter J. Lonink opent dan het nieu we terrasseizoen en daarna is er een kinderdisco voor de kinde ren van basisschool De Pyrami- de, die regelmatig het zwerfvuil opruimen. door Harold de Puysseleijr HULST - Hulst geeft jaren voor rang aan ontwikkeling van wo ningbouwprojecten op grond van de gemeente. De nieuwe coa litie van PvdA, Progressief Hulst, Groot Hontenisse, Alge meen Belang Hulst en VVD ho pen mede daardoor de gemeente- financiën weer gezonder te ma ken. Voor de realisatie van het wo ningbouwprogramma worden eerst gemeentelijke eigendom men ingebracht, zegt beoogd portefeuillehouder ruimtelijke ordening P. Weemaes. De twee de prioriteit ligt bij bouwprojec ten die de stads- en dorpsver nieuwing in Hulst en de dorpen ten goede komen. Voorbeelden zijn de omgeving van de basi liek in Hulst (waaronder appar tementen op het braakliggende terrein aan de Grote Bagij- nestraat), de Achterstraat in Lamswaarde en het centrum van Kloosterzande. Zorgcomplexen Ook de bouw van zorgcom plexen voor ouderen in Vogel waarde en Sint Jansteen, alsme de uitbreiding en vernieuw bouw van Sint Antonius iri Kloosterzande en de Blaauwe Hoeve in Hulst krijgen alle aan dacht. Zo moet voor de zomer Advertentie Den Dekker I \Muziek KAPELLE 0113-330330 www.dendekkermuziek.com duidelijk zijn waar het woon zorgcomplex in Vogelwaarde komt. In tegenstelling tot het verleden loopt Pluist 'niet langer achter cle projectontwikkelaars aan', benadrukt Weemaes. HULST - Regelmatig worden de kunstwerken die de wanden in het Palazzoli Huis in Hulst sie ren, vervangen. In april en mei zijn er werken te zien van Hen- nie de Nijs-Amendt. Het Palazzoli Huis Hulst is een steunpunt voor mensen met kan ker en hun naasten. De ruimte is gelegen boven apotheek Reynae- rt in de Steenstraat 5-7 in Hulst. Hennie de Nijs-Amendt is gebo ren in Zeeuws-Vlaanderen en was jarenlang onderwijzeres. Zij had veel interesse in tekenen en boetseren en vijf jaar gele den, na de dood van haar vader, is zij overgestapt naar de tech niek van het schilderen. Zij is autodidact en laat zich inspire ren door verwerkte en onver werkte emotie uit haar leven. Zij voorziet haar werken niet van titels, maar laat het aan de toeschouwer over om invulling te geven aan datgene wat hij ziet. De expositie is vrij toegankelijk tijdens openingsuren: dinsdag en donderdag van 14.00 tot 16.00 uur. Iedereen is welkom. Meer informatie 0114-371160 of e-mail palazzoli@zeelandnet.nl. (Advertentie) het alfobet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 69