Afscheid met pijn in het hart PZC Excelsior na winst virtueel kampioen Lessen in nederigheid voor Barney Mailman Malone met pensioen Van Lieren zevende op Indoor Brabant I Hiddink weg door slechte relatie met PSV-top 22 Lambiel behoudt wereldtitel Bruylandts weer in opspraak Verdachte makelaar voorlopig vrij Ritzeges Reus en Terpstra Vinokoerov eindwinnaar in Spanje Ajax en Grygera komen er niet uit Pothuizen moet weg bij NEC Keeperstrainer Hiele mogelijk ook weg bij PSV Van de Velde nieuwe trainer van Breskens Verdonk al in twee finales op WK in Zweden zaterdag 25 maart 2006 SALT LAKE CITY - De NBA-basketbaldub Utah Jazz heeft gisteren met passend ceremoni eel het shirt met nummer 32 van Karl Malone vereeuwigd. Geen enkele andere speler zal het nummer 32 dragen. Ook werd voor de entree van de wedstrijdhal in Salt Lake City een ruim vier meter hoog standbeeld van Malone ont huld. Karl Malone (42), bijgenaamd The Mailman, speelde negentien seizoenen profbasketbal waarin hij 36.928 punten scoorde. De forward geldt als een van de beste basketballers in de ge schiedenis van de NBA. Hij won olympisch goud met het Amerikaanse team in 1992 en 1996, maar mist de kampioensring van de NBA. Malone maakte van 1985 met spelverdeler John Stockton van de Jazz een succesvol team. Malo ne werd in 1997 en 1998 uitgeroepen tot de meest waardevolle speler van de NBA. In die ja ren verloor Utah Jazz tot twee keer toe de fina le van Chicago Bulls en sterspeler Michael Jor dan. Na 2003 speelde Malone nog een seizoen bij Los Angeles Lakers, maar ook bij die club luk te het hem niet de NBA-titel te winnen. foto Steve Wilson/RTR Rotterdamse eerstedivisionist moet echte feest nog een week uitstellen CALGARY - De Zwitser Stéphane Lambiel (21) heeft met succes zijn wereldtitel kunstrijden op de schaats verde digd. Hi j vergaarde in het Canadese Calgary de meeste ju- rypunten voor zijn vrije oefening. Het zilver ging naar de Fransman Brian Joubert en de bronzen medaille was voor de Amerikaan Evan Lysacek. Lambiel was tweede op de Olympische Spelen in Turijn achter de Rus Ploesjenko die afwezig was in Calgary. ANP/RTR/AFP BRUSSEL - Het parket van Turnhout heeft donderdag do- pingproducten gevonden bij een tiental wielrenners. On der hen de nog geschorste Belg Dave Bruylandts. Dat schreef de Vlaamse krant Gazet van Antwerpen gisteren. Bruylandts werd in juli 2004 betrapt op het gebruik van epo. Hij zit daarvoor een schorsing uit van achttien maan den. Hij kan vanaf 1 april weer meedoen aan wedstrijden, Bruylandts gaf gisteren toe dat opsporingsambtenaren bij hem over de vloer waren geweest, maar meer wilde hij er niet over zeggen. Zijn advocaat meldde dat Bruylandts is gehoord, als getuige en niet als verdachte. De raadsman bevestigde dat de speurders producten hebben meegeno men. ANP/Belga BRUSSEL - De aangehouden Belgische spelersmakelaar Pietro Allatta is voorlopig op vrije voeten gesteld. Zijn aanhouding was niet langer nodig voor het onderzoek naar grootschalige omkoping in het Belgische voetbal. De spelersmakelaar was langdurig ondervraagd nadat hij zich maandag bij de politie had gemeld. Allatta is ge noemd als spilfiguur in de affaire. Hij zou Belgische spe lers en trainers hebben benaderd om onverwacht te verlie zen, zodat een bepaalde Chinese gokker veel geld kon ver dienen. ANP/Belga ST HILAIRE DU HARCOUET - De Ronde van Norman- dïë leverde gisteren twee Nederlandse ritzeges op. Kai Reus, rijdend voor de opleidingsploeg' van Rabobank, won de zesde rit met aankomst bergop, 's Middags was de ritzege voor Ubbink-renner Niki Terpstra. Reus arriveer de na 74 kilometer tussen Fiers en Domfront solo, de eer ste achtervolger finishte op 10 seconden. Het Rabo-talent nam meteen de leiderstrui over van zijn ploeggenoot Jos van Emden. Het was al de tweede ritzege van Reus. Baan renner Terpstra pakte de middagetappe. Hij kwam na 84 kilometer als eerste aan in St Hilaire du Harcouet. De lei dende positie van Reus kwam niet in gevaar. ANP SEGOVIA - Aleksander Vinokoerov heeft gisteren deVue- lta a Castilla y Leon op zijn naam gebracht. De Ka- zachstaanse wielrenner won in deze Spaanse rittenkoers de> laatste etappe, de beste manier om zijn leidende posi tie in het klassement te verdedigen. Vinokoerov liep zelfs nog iets uit op de concurrenten. Hij kwam na 147,1 kilo meter koers in Segovia alleen over de eindstreep, vier se conden voor de Spanjaard Aketza Pena. Diens landge noot Angel Edo eindigde op zeven tellen als derde. ANP door Frans van den Nieuwenhof EINDHOVEN - Met de uitstra ling van een professional maar met pijn in het hart heeft Guus Hiddink gisteren zijn afscheid bij PSV bekendgemaakt. „De echte gevoelens moeten nog ko men, ik laat het allemaal maar eens een beetje bezinken", zei hij enkele uren na de bekendma king van de breuk. De kans is groot dat Hiddink zijn loopbaan voortzet als tech nisch directeur van de Russi sche voetbalbond. In Moskou kan hij een contract voor twee jaar tekenen. Hiddink is de eni ge kandidaat voor de Russische bond. Die wil dat hij de totale organisatie inricht naar westers model. Ook de Engelse bond. wil hem vastleggen als bondscoach. „Er is nog niks concreet, laat staan dat er getekend is", aldus Hiddink. „Mensen van de Russi sche bond hebben gevraagd of ik daar de zaak opnieuw wil op zetten. Dat is altijd leuk. Het zal Guus Hiddink AMSTERDAM - Ajax heeft de onderhandelingen met Zdenek Grygera afgebroken. De Amster damse club en de 25-jarige ver dediger kunnen geen overeen stemming over een nieuwe ver bintenis bereiken. Grygera staat tot en met vol gend seizoen bij Ajax onder con tract. De bekerfinalist onder nam verschillende pogingen om de Tsjech langer aan zich te bin den. „Het verschil tussen vraag en aanbod blijft te groot", aldus technisch directeur Martin van Geel van Ajax gisteren. „Dan houdt het op een gegeven mo ment op. Hoe jammer dat ook is. We moeten nu maar kijken hoe het verder gaat." De kans is groot dat Grygera aan het einde van het seizoen bij Ajax vertrekt. Hij is dan trans fervrij. De verdediger wil zelf graag in de Italiaanse Serie A uitkomen. ANP NIJMEGEN - Patrick Pothui zen moet NEC aan het einde van het seizoen verlaten. De 33-jarige verdediger komt niet in aanmerking voor een ver lenging van zijn aflopende con tract. Hij is aan zijn veertiende seizoen bezig in het betaalde voetbal. Bij Vitesse, dat gisteren met 3-1 van Sparta won, moet Peter van den Berg afscheid nemen. De club wil geen gebruik maken van de optie om het contract van de 34-jarige speler nog eens met een jaar te verlengen. ANP sowieso gaan om een periode die te overzien is, dus in princi pe twee jaar." Hiddink heeft de ambitie om in 2010 nóg een WK mee te maken, het liefst met organisator Zuid-Afrika. Hiddink vertrekt met pijn in het hart, zo liet hij weten. „Bij PSV liggen voor éen belangrijk deel mijn wortels. We hebben hier in vier jaar mooie successen ge haald. Aan zo'n periode komt een keer een eind." Tal van klei ne en grote irritaties hebben hem tot het besluit gebracht. Volgens Hiddink speelde de Fi- od-affaire geen doorslaggeven de rol in zijn besluitvorming. Veel belangrijker was de moeiza me verhouding met de Raad van Commissarissen. Voorzitter Rob Westerhof zei het vertrek van Hiddink buiten gewoon te betreuren. „Guüs is de meest succesvolle coach in de geschiedenis van PSV en het Ne derlandse clubvoetbal. Wij had den zijn contract graag verlengd voor een lange reeks van jaren. We zullen met hem bespreken of hij nog op één of andere wijze aan de club verbonden kan blij ven." Hiddink benadrukte gisteren dat hij liefst ook voor langere tijd bij PSV was gebleven. „Dat was ooit de bedoeling, alleen zijn er twee jaar geleden wat za ken teruggedraaid en daar kun je niet omheen", zo verwees hij naar de persconferentie van Jan Timmer, voorzitter van de Raad van Commissarissen, in februari 2004. In het contract van Hid dink is toen een clausule opgeno men, die het beide partijen mo gelijk maakte de verbintenis tot 2007 na elk seizoen te evalue ren. Uiteindelijk heeft Hiddink daarvan gebruik gemaakt. Afkoopsom Formeel moet Hiddink nu een af koopsom van 500.000 euro beta len. De vraag is nu of de leiding door Theo Ruizenaar VELSEN - Excelsior kan na een zwaarbevochten 1-0-overwin- ning bij Stormvogels/Telstar de titel in de eerste divisie eigen lijk niet meer ontgaan. Toch moet de formatie van trainer Mario Been het feest nog een week uitstellen, want ook VW Venlo won de wedstrijd van gis teravond. In de laatste minuut wonnen de Venlonaars met 1-0 van FC Den Bosch. Excelsior kwam gisteren al vroeg in de wedstrijd op voor sprong toen Telstar-doelman Harmen Kuperus een onschul dig ogende kopbal van René van Dieren door de handen liet glip pen. Normaal gesproken had die vroege voorsprong voor rust moeten zorgen bij Excelsior. Maar de ploeg die na de winter stop het heft in de eerste divisie definitief in handen nam, kwam eigenlijk nooit echt lekker in de wedstrijd. Dit was mede de ver dienste van de thuisploeg die on danks een pover seizoen en de onzekerheid over haar voortbe staan niets cadeau gaf en tot het eind bleef strijden om het Rot terdamse kampioensfeest een week uit te stellen. Excelsior kon de laatste weken sowieso nauwelijks overtuigen al zorg den nipte thuisoverwinningen op Go Ahead Eagles en Eindho ven de afgelopen week wel voor wat meer zelfvertrouwen. Ondanks de overwinning op sportpark Schoonenberg kan VVV weliswaar nog op gelijke van PSV hem daaraan houdt. Westerhof liet doorschemeren van wel. „Dat valt me nou te gen", zei Hiddink met een knip oog. Nog maar eens onderstre pend hoezeer de verhoudingen tussen hem en de PSV-top be schadigd zijn. Westerhof zei dat er nog geen lijntjes zijn gelegd met mogelij ke nieuwe trainers. „De nieuwe man moet een winnaar zijn, oog hebben voor de jeugd en hoeft geen PSV-achtergrond te heb ben", aldus de voorzitter. Ro nald Koeman en Bert van Mar wijk zijn belangrijke kandida ten. Ook de naam van Johan Neeskens wordt genoemd. GPD EINDHOVEN - De kans bestaat dat PSV naast Guus Hiddink en waarschijnlijk Fred Rutten en René Eijkelkamp ook nog eens afscheid moet nemen van Joop Hiele. De club wil het aflopende contract van de keeperstrainer graag verlengen, maar Hiele is er zelf nog niet uit wat hij vol gend seizoen gaat doen. „Er zijn misschien mogelijkhe den", zei Hiele gistermiddag. „Ik ben aan het bekijken of dat losse flodders zijn of dat er iets bij zit wat heel interessant is." Een langer verblijf in Eindho ven sluit Hiele niet uit. „Ik hoef niet per se weg om mijn horizon te verbreden. Ik heb al met veel mensen samengewerkt en je pikt van iedereen wel iets op." Een loopbaan als zelfstandig trainer ambieert hij niet. „Ik vind de baan van assistent-trai ner met de specialisatie keepers leuk. De ambitie om ergens hoofdtrainer te worden heb ik nooit gehad." hoogte komen met Excelsior (dan moet VVV geen steek meer laten vallen en Excelsior de res terende wedstrijden verliezen), maar het verschil in doelsaldo van 23 voor de Rotterdammers lijkt onoverbrugbaar. Voor trainer Mario Been was het virtueel binnenhalen van de titel, in zijn eerste seizoen als hoofdcoach, er wel één met een zwart randje. Een dag voor de wedstrijd werd de nieuwe NEC-trainer getroffen door droeve familie-omstandighe den, waardoor er voor hem op nieuw een lach en een traan aan sportief succes verbonden werd. Vier jaar geleden toen Been, als als assistent van Bert van Mar wijk, betrokken was bij de Ue- fa-Cupwinst van Feyenoord, ver loor Mario's vrouw enkele da gen daarvoor een tweeling door een miskraam. Hoewel Excelsior nog een week je moet wachten met het feest, kan nu al worden gesteld dat de ploeg voor de derde keer in de historie de sterkste is in de eer ste divisie. In 1974 werd de eer ste titel in de wacht gesleept, ter wijl vijf jaar later onder leiding van coach Thijs Libregts weder om promotie werd afgedwongen. Waren in het verleden bij promo tie van de Kralingers de verwach tingen niet al te hoog gespannen, dan zal dat nu mogelijk nog min der zijn. Excelsior wordt dit sei zoen een terecht kampioen, al mist de formatie van Been wel het frivole dat de jonge formatie een aantal seizoenen geleden nog kenmerkte. Na een dramatisch verlopen vo rig seizoen, waarin Excelsior roemloos als twaalfde eindigde en voor het eerst in zes jaar de na- competitie miste, werd de selec tie meer in balans gebracht door onder meer het toevoegen van de noodzakelijke routine. Het is voor Excelsior te hopen dat grote broer Feyenoord, met wie het nog steeds een samenwer kingsverband heeft, voornemens is om spelers die op Rotter dam-Zuid nog niet direct in aan merking komen voor de selectie uit te lenen aan Excelsior in plaats van NAC en RKC. Er is dus voor de dagelijkse lei ding van Excelsior nog genoeg werk aan de winkel voordat ze in augustus na een afwezigheid van drie jaar wederom hun op wachting mogen maken in de ere divisie. Behalve het serieus ver sterken van de selectie moet Ex celsior ook nog op zoek naar een nieuwe trainer, want Been ver laat Woudestein, met zijn eerste hoofdprijs als coach', om volgend seizoen invulling te geven aan de ambities van NEC. GPD door Koen de Vries DEN BOSCH - Laurens van Lie ren is bij dc Grand Prix dres suur van Indoor Brabant op de zevende plaats geëindigd. De ruiter van stal Hexagon uit Schore scoorde gistermiddag met zijn elfjarige ruin Hexagons Ollright 71.000 procent. De wedstrijd werd gewonnen door Anky van Grunsven met Keltec Salinero met 77.375. Van Lieren (24) finishte bij de we reldbekerwedstrijd in Den Bosch als vierde Nederlander. Naast Van Grunsven scoorden ook Edward Gal (74.958) en Im- ke Schellekens-Bartels (71.291) hoger. Laurens van Lierens vader en trainer Leunus van Lieren had vrede met de zevende plaats. „Laurens was bij een gunstiger loting misschien hoger geëin digd. Hij moest voor de pauze starten, terwijl de hoge punten pas na de pauze werden gege ven. Maar hij reed een goede BRESKENS - Cor van de Velde wordt bij Breskens de opvolger van de naar SSV'65 vertrokken Marco Groeneveld. Het bestuur van de derdeklasser en de mo menteel in Knokke woonachtige oefenmeester kwamen een ver bintenis van een jaar overeen. Van de Velde is in Zeeland geen onbekende. Eerder was hij al eens trainer van Breskens en Steen. De vijftigjarige trainer was echter vooral in België ac tief. Het laatste jaar werkte hij samen met Henk Houwaart bij Omonia Nicosia op Cyprus. Toen Houwaart het veld moest ruimen, kon ook Van de Velde zijn koffers pakken. Jacq Kou wijzer, voorzitter van Breskens, zegt dat met de nieu we trainer duidelijke afspraken zijn gemaakt. „Natuurlijk is het niet de bedoeling dat nu een con tingent Belgen bij Breskens komt spelen. We hebben een keuze gemaakt voor eigen men sen. Daarmee willen we verder. Van de Velde heeft gezegd dat hij die uitdaging durft aan te gaan," proef. Als je met 71 procent ze- j vende wordt, betekent het dat het niveau ontzettend hoog ligt." Vandaag komt Laurens van Lie- a ren uit in de kür op muziek. Hij rijdt de wedstrijd op de 'ver- trouwde' rockmuziek van Queen en niet op een muziek- f soort als hiphop, acid house, a grunge of reggae. Revolutie Donderdag predikte de ruiter in het Sportjournaal een voorzich tige revolutie in de dressuur- sport. Een kür op muziek moet ook op moderne muziek gereden kunnen worden, vindt hij. Vol gende maand tijdens Incloor Am sterdam zal Van Lieren in een apart programma-onderdeel la ten zien wat hij bedoelt. Dat hij een controversieel onderwerp aansnijdt, is duidelijk: „Ik hoop dat het bij het verhaal op tv blijft"zegt Leunus van Lieren, „Je moet zoeken naar iets waar mee je het publiek een plezier doet en dat je zelf leuk vindt. Ik betwijfel sterk of je met zo'n kür de mensen amuseert." BOLLNAS - G-atlete Marianne Verdonk uit Teneuzen heeft zich in het Zweedse Bölnnas, waar het WK atletiek voor G-sporters wordt gehouden, geplaatst voor de finales op de 60 en 400 meter. In de hal, met slechts vier ba nen, won ze de tweede van drie series. Ze liep op de 60 meter een tijd van 8,71. Verdonk liep niet de snelste tijd. Die kwam op naam van de Poolse Flasza met 8,37. Op de 400 meter, die gelopen werd in twee series, startte Ma rianne Verdonk in de tweede se rie met wereldrecordhoudster, Barbara Bieganowski als tegen standster. De Poolse maakte haar faam waar en liep veruit de snelste tijd met 59,13. Ver donk plaatste zich voor de eind strijd met een vierde tijd. Voor Verdonk staan vandaag twee finales, op de 60 en 400 me ter op het programma. Daar kan nog een derde bij komen, omdat ze ook kanshebber is voor een medaille op 60 meter horden. Excelsior is na een kopbal van René van Dieren op voorsprong gekomen. De 1-0-zege leidde nog niet tot het officiële kampioenschap. foto Toussaint Kluiters/ANP Van nationale knuffelbeer tot bron van grote ergernis bij Nederlandse dartliefhebbers en al die anderen die de sport vooral volgen als de Lakeside - voorheen de Embassy - gespeeld wordt. Zo kan de ontwikkeling van het imago van Raymond van Barneveld vanaf het eind van jaren negentig tot op de dag van vandaag nog wel het best worden samengevat. Och, wat was iedereen intens vertederd toen Barney in 1998 voor het eerst in zijn loopbaan de Embassy won. Die een voudige Haagse jongen, die met post be zorgen zijn boterham verdiende, maak te in Frimley Green zomaar een einde aan de Britse hegemonie. Liet die chau vinistische Engelsen een poepie ruiken in de sport die ze decennialang als hun domein beschouwden. Was dat niet fan tastisch? Natuurlijk, dat was het. Een heus sprookje. Dus was Van Barneveld plotseling een bekende Nederlander. Hij sjouwde van camera naar camera, van microfoon naar microfoon en van schrijfblok naar schrijfblok. Giganti sche krantenkoppen, uitgebreide tv-re- portages. Barney was hot. En zette dar ten op de Nederlandse kaart. Ook al omdat het niet bij die ene triomf bleef. Het jaar erop stond hij immers weer met de meest begeerde dartstro fee in de ferme handen, die inmiddels geen enveloppen of kaarten meer door brievenbussen deden glijden. Maar het sprookje veranderde stilaan in een bo ze droom. Barney won steeds vaker, ver diende steeds meer geld en vervreemd de steeds meer van zichzelf en vooral zijn roots. Gewone mensentaal, die hij als geboren Hagenaar gewend was te spreken, veranderde ineens in gezwol len tekst. Met moeilijke woorden. Waar van het maar de vraag is of hij de bete kenis ervan kent. En die hij hoogstzel den uitspreekt zoals het hoort. Maar Van Barneveld werd vooral stui tend hautain en arrogant. Met als abso luut dieptepunt zijn optreden na de fi nale van de Lakeside van dit jaar. Woorden van de strekking 'wat een kan jer is die Jelle Klaasen' hadden hem ge sierd na zijn nederlaag tegen de Neder landse coming man. Maar de Hagenaar verdween subiet achter de coulissen. Niet bereid om commentaar te geven. Laat staan complimenten. Maar er is hoop. Barney stapte onlangs immers over naar die andere bond, de PDC. Voor het geld, uiteraard. Maar ook om z'n krachten eens te meten met andere darters dan degenen die hij de afgelopen tien jaar zo vaak ontmoette. Misschien dat die de in de vorige eeuw nog zo aimabele postbode weer met beide benen op de grond kunnen zet ten. De start was in elk geval veelbelovend. Begin deze maand maakte Barney zijn debuut in een voorronde van het Bud- weiser UK Open en kreeg slaag van - wie kent hem niet? - Steve Evans. La ter kwalificeerde Van Barneveld zich alsnog voor het hoofdtoernooi. En afge lopen week deed hij van zich van spre ken door een zege op Peter Manley, met een onvervalste ninedarter, en een ge lijkspel tegen 'Mister PDC' Phil Taylor. Darten kan hij dus nog altijd. Maar ho pelijk staat er in de toekomst met regel maat een 'Steve Evans' op. Die Barney trakteert op een stevige nederlaag. En zo een lesje in nederigheid geeft. Bauke Boersma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 66